BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. van om kwaad, van wien ook, te spreken, maar ik heb diep medelijden met mevrouw Zus." Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Verregaande onbeschaamdheid. ls dat STEDELIJK NIEUWS. Volgens een schrijven uit Deinum, zegt De Tijd, zou in het district Eraneker tot de ver kiezing van den liberaal Lie/tinck eene drukfout hebben medegewerkt. In De kleine Standaard onder de anti-revolutionnairen te Deinum ver spreid, stond namelijk, van Lief track gesproken, //deze beer,// in plaats van vdeze heer.// //Dat is schelden,// zeiden de anti-revolutionnairen althans zoo men den zegsman der N. Rott. Ct. gelooven kan en velen stemden nu voor Liejtinck, Als het waar is, pleit het niet sterk voor de be ginselvastheid en evenmin voor de scherpzinnig heid van de Deinumsche anti-revolutionnairen. Vermoedelijk echter zal de Heer Lieftinck der N. Rott. Ct. voor de onthulling, dat zijn zetel in de Kamer wellicht van eene drukfout heeft afge hangen, niet bizonder dankbaar zijn. Sprekende over den einduitslag der ver kiezingen, zegt het Dagblad o. a. //Met dat al betreuren wij de afvaardiging van Domela Nieuwenhuis ten sterkste. Zoo iets had niet mogen plaats grijpen. Ondergaat hij echter in de Kamer dezelfde transformatie als de heer Ileldt hetgeen wij niet gelooven dan zal hij spoedig er veel fatsoenlijker op wor den en welhaast door zijn eigen geestverwanten worden lastig gevallen. Hoogst curieus zal het reeds zijn, Domela Nieuwenhuis trouw te hooren zweren of beloven aan de Grondwet, welke op de grondslagen van de constitutioneele Monarchie berust. Een zonderling Heer is de Jansenistische Pastoor Van Santen te Dordrecht. In een aldaar ter gelegenheid van de verkiezingen verschenen liberaal blad Burgerplicht, schrijft de man een ingezonden stuk om te protesteeren tegen het gerucht, dat hij den anti-revolutionnairen caudi- daat Van der Borch zou hebben aanbevolen en te verklaren, dat hij den liberaal steunen zal. Dit kan er nu voor een Jansenistischen Pastoor door. Maar het zonderlinge van de zaak lïgt in de verklaringen, die de heer Van Santen aliegt. Onder de redenen, die hij opgeeft, waarom hij niet ten gunste van de anti-revolutionnairen is tusschenbeiden gekomen, zegt hij o. a.: //omdat ik mij, als verkondiger van het Evangelie van het Godsrijk, niet geroepen acht mjj te mengen in het regeeren van het rijk dezer wereld.// Maar in zeven andere redenen maakt bij pro paganda voor den Heer Van Osenbruggen! De heer Van Santen verdient op een lijn gesteld te worden met de Bronsveld's, de Buytendijk's, de Van Leeuwen'» en anderen. De liberalen van Schiedam hebben Willem den Zwijger als verkiezings-agent in dienst ge had om op de //Protestantscke kiezers// te wer ken. Aan het bureau der liberale Schied. Ct. was zijn beeltenis voor het winkelraam geplaatst met het opschrift daarboven. //De Vader des Vaderlands// en daaronder: //Kiezers, gedenkt zijner!// Tot veler verwondering ontbrak echter het busje, dat men in den regel bij eene derge lijke opwekking tot liefdadigheid pleegt te zetten. Er waren ook schandelijke spotprenten tentoon gesteld, die men echter, vermoedelijk op een wenk van de politie, weer heeft ingehaald. De preek van dominé Buytendijk te Hoofd dorp in de Haarlemmermeer heeft Maandag avond niet veel uitgehaald. Zijn gehoor bestond grootendeels uit liberalen. Nadat de grijze pre dikant zijne denkbeelden over Kome, Dr. Kuyper en de liberalen had uiteengezet, vroeg hem een der aanwezigen hoe hij dacht over een stukje uit zijn blad de Wageninger, luidende //Men huivert bij de gedachte, dat zulk een Godonteerend blad (de N. Rott. Ct.) de dage- lijksche lectuur is van een groot deel der natie. Voor onze liberalen en radicalen bestaat er geen Godsbestuur meer." Hierop bleef de dominé het antwoord schul dig. Ook was de invloed van de toespraak niet bij allen van bljjvenden aard. Toen men in //de uitstalling// stond te wachten tot de paarden waren aangespannen, hoorde men een der //vrome// liberalen zeggen //die vent heeft netjes gespro ken, juf, geef mij daar eens een bittertje op.// O. De ondervoorzitter en al de leden van de R. K. Kiesvereeniging Noord-Brabant, afdeeling Eozendaal, met uitzondering alleen van den Heer Luykx, hebben hun ontslag genomen als protest tegen de candidatuur-Wilkens in het kiesdis trict Bergen-op-zoom. Thans is de ofiiciëele mededeeling van den Heer A. Baron Van Dedem ontvangen, dat hij de benoeming tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zwolle aanneemt en dus voor die in het kiesdistrict Ommen bedankt. De tegenwoordige zitting der Staten - Generaal zal ingevolge koninklijk besluit van 21 dezer worden gesloten op 27 Maart, des namiddags te 3 uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken is gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde, in eene vereenigde zitting der beide Kamers, de zitting in 's Sonings naam te sluiten. Men verneemt, dat de ingenieurs van den waterstaat C. de Bruijn en A. E. Kempers zich naar Frankrijk en België begeven, om de haven werken te St. Malo, Havre en Antwerpen te bezichtigen. Dit staat in verband met de uit te voeren werken aan de sluizen te IJmuiden, In Engeland is eene maatschap- pij opgericht, die een vel postpapier en eene enveloppe, waarop een postzegel voor minder geld dan de laatste alleen kost, verkrijgbaar stelt, en de ontbrekende kosten dekt door aankondigingen op de enveloppe gedrukt. Ook te Amsterdam zullen vanwege de Eugelsche maatschappij biuuen- kort dergelijke envtloppen te koop zijn. Eene enveloppe nut schrijfpapier en een postzegel van een stuiver kost dan drie cent. Te Beverwijk was een aanhanger van Domela Nieuwenhuis zoo verheugd, dat deze in het district Schoterland tot lid der Tweede Kamer was gekozen, dat hij de roode vlag uit stak. Dat zijne vreugde niet algemeen gedeeld werd, bleek spoedig, toen de ruiten bij hem in gegooid werden, zoodat hij genoodzaakt was de oproervlag weder in te halen. B ij A. v. d. W., veehouder b ij A a 1 s- meer in de gemeente Haarlemmeer, is Zondag avond ontvreemd eene som geid van f 45 48 en verschillende gouden en andere voorwerpen. De vermoedelijke dader is spoorloos verdwenen. De armvoogden te Terwispel (Er.) hebben allen hun outslag genomen, omdat de armen het hun zoo lastig maken. Te A r u m (F r.) heeft een land bou wer een aardappalbak vol gestorven voge ltjes op gegaard, die in de vruchiboomen om zijne wo ning heen, door de koude zij n omgekomen. Uit de m tui 18 n-v erzameling van den Heer Fuitin, te Brussel, is voor eene waarde van 500,000 franks aan munten gestolen. De na- eporingec naar de dieven ble/on tot dusverre vruchteloos. De postschipper Gerben JansTo- reu, die reeds ongeveer 40 jaren dienst doet en die in dezen langen winter altijd geregeld, wan neer het eenigszius mogelijk was, de zware post pakketten van het eiland Ameland naar llolwerd heeft overgebracht, heeft zich dezer dagen met zijne knechts door den sneeuwstorm gewaagd en de reis ondernomen. De overtocht naar Huhvard duurde 10 a 11 uren, en de terugreis een dag en nacht, niet zonder levensgevaar. Slechts met groote moeite en krachtsinpauning hebben zij het eiland Ameland weder kunnen bereiken. B ij A r 8 i n o (M e d i n e t-e 1-F a y o e m) in Egypte, is dezer dagen eene kostbare verzame ling papyrus handschriften gevonden, welke dag- teekeneu van \óar jaren. Het Berl. Tgbl. geeft nog verdere staaltjes, van ouordelijkheden te Berlijn waar uit blijkt, dat het ook na de begrafenis niet be ter is gegaan. Zij, die Zaterdag eu Zindag uit piëteit langs den met rouwkransen en lioers ver- sieiden weg kwamen, die den stoet genomen had, moesten zien hoe alles letterlijk geplunderd was; niet alleen had men kransen en dennenloof af gerukt om als gedachtenis te bewaren, maar van het zwarte rouwfloers der baldakijus enz. Waren stukken afgerukt, dikwijls zoo groot dat er ge makkelijk jassen uit gemaakt kondeu worden eu voor dat doel zullen zij ook wel dieuen moe ten. De politie heeft enkele der dieven gearre steerd, doch scheen niet ia staat om het schan daal te voorkomen en wordt ook hierom nu we der sterk gelaakt. Eeu paar ondernemende tooneel- dirtcteuren te New-Orleans laten zich, naar men bericht, een drijvenden schouwburg bouwen, welke, als eene schipbrug, op groote booten zal staan. Zij zullen met disu schouwburg alle etcdeu aau de Missisippi bezoeken en later, als het goed gaat, ook die aan de Missouri en de Ohio. Te Geleeu (Limb.) werd Dinsdag- worgen weder het bewijs geleverd, hue gevaar lijk het is te slapen op eene kamer, waarop eene niet goed sluitende of verzorgde brandende kachel is geplaatst. De buren van zekeren J. Bergmans werden opmerkzaam gemaakt, dat de woning van dezen laatste te 2 uren 's morgeus nog gesloten bleef. Ongerust hierover werd de deur geopend, en toen zagen de oustelde toeschouwers het echt paar Bergmans roerloos en als dood t: bed liggen, ten gevolge van verstikking door kolendamp. On middellijk werden pogingen aangewend om bet leven weder op te wekken. Een zeer aardig pleidooi werd onlangs uitgesproken iu eene plaats in het de partement Lot et Garonne. De familie Ros- Amadou had de onder curateele-stelling van een harer leden verzocht, op grond, dat de man niet wel bij 't hoofd was. Ten bewijze daarvan, had meu brieven van hem overgelegd, die inderdaad niets dan onzin bevatten. Onzamenhangeuder proza is niet denkbaar. Maar de advocaat van de tegen partij wees er op, dat het niet aanging iemand ouder curatei-le te stellen omdat hij een huwelijk wil aaugaau tegen den zin van zijne familie. //Mijn cliënt is zeer wel bij 't hoofd" zei pleiter „en zyiie taal is niet die van eeu gek, doch eenvoudig die van een decadent." Daarop haalde hij de voorlaatste aflevering van het tijdschrift uLe Decadentvoor den dag, waaruit bij eeu souuet voorlas, nog onzamenbangender dan de brieven van zijn cliënt. De rechters lieten zich overtuigen en weigerden de onder curateele-stelling. 't Zij dan onwaar; 't is goed gevonden, zeggen de Italianen. In d e N. R. Ct. w o r d t per ad verte n- tie „door buitengewone gelegenheid" te koop aan geboden een zoo goed als splinternieuw kostuum voor een lid der Staten-Geueraal. Zou dit het kostuum van Levy zijnP In dat geval zal er waarschijnlijk geen liefhebber voor te vinden wezen, want niemand zal zich ia het pak van Levy willen steken. (Maasbode). De kapitein van het Britse li e stoomschip Siberia zeg onlangs, niet ver van Newfoundland, op 10 zeemijlen afstands van Kaap Race, een zonderling verschijnsel. Hij zag, tegen middernacht, hij onstuimig weder, een vuurbol uit de golven opstijgen, welke, eenige seconden lang, 4 meter boven de zee zweefde, en vervol gens verdween. De kapitein had nog eens in die streken een dergelijk verschijusel gezien en be schouwde het als een voorteeken van storm. Het „hydrographisch bureau" te Washington noemt het „eeu der zeldzaamste en moeilijkst te ver klaren electrische verschijnselen." "De vuurkogel", zegt het voorts, verheft zich gewoonlijk langzaam in de lucht eu spat met geraas uiteen. Meu heeft zulke vuurbollen ook wel gezien op het vasteland, waar zij gewoonlijk op den grond vallen eu daar een gat van tien meter in middellijn maken om op eene andere plaats weer boven te komen." Aan eene oude juffrouw werd ge vraagd hoe zij dacht over den heer Zus, haar buurman. Het antwoord luidde//Ik hou er niet Op Zondag 26 Februari, zoo lezen wij in Het Dompertje, hebben de cadetten aan de militaire school te Breda wegens de strenge koude de godsdienstoefeningen niet kunnen bij wonen. Ofschoon het bericht aanvankelijk werd tegengesproken, houdt de correspondent van De Tijd, die het eerst op het merkwaardige geval de aandacht vestigde, de waarheid ervau pertinent staande. Naar wij van onzen kant vernemen, zal er nu eerstdaags eene aanbesteding worden uitgeschreven vau het leveren van stoven, ten behoeve der koninklijke adsptrant- Generaals, opdat zij voor- taau iu de kerk geen hinder mogen hebben van koude voeten en dat iu het vervolg geen voor wendsel voor hen moge zijn om terwiile van de warme kachel de godsdienstoefeningen te verzuimen. Tev/ns zal binnenkort een vergelijkend examen gebonden worden voor sollicitanten naar de be trekking van militair-stoveuzetster te Breda. Mocht een en ander nog niet voldoende blijken ter bescherming der gevoelige voeten onzer aan staande krijgshelden, dan zal daarin worden voor zien door het uitschrijven eener aaubesteding voor de levering van vilten pantoffels teu gebruike bij de exercitie r en van vodzakken bij het theore tisch onderwijs. Gedurende de strenge winterda- gen van deze week, vielen honderden vogels op het eiland Texel (lood uit de lucht. Kievitten, leeu weriken, spreeuwen, enz. konden bij honderden met de hand worden gegrepen. De arme vogels waren uitgemergeld. Ook het wolvee op het ei land heeft het nog hard te verantwoorden. Een Yankee, die aan het hoofd staat van eene aanzienlijke fabriek in caoutchouc- waren, had op reis de opmerking gemaakt, dat velen gaarne alleen in een waggon zitten. Hij heeft daarom ten dienste der reizigers een zeker speelgoed uitgedacht, dat hun het alleenzitten verzekert. In de nieuwsbladen der Nieuwe We reld heeft hij de volgende advertentie geplaatst „Na vela en moeilijke proefnemingen is de chef onzer fabriek van reisartikelen er eindelijk iu geslaagd kunstzuigelingen te vervaardigen, die precies als echte kinderen schreeuwen. Wij waar borgen, dat geen reiziger zal durven plaats nemen in een waggon, waaruit de stem van zoo'n schreeuwleelijic klinkt; en door dezen maatregel zijn onze geëerde begunstigers er zeker van, dat zij geheel alleen reizen. Een nagemaakte zuige ling (no. 1), een eerste schreeuwer met iets kwaadaardigs in den klank zijner stem en mei eene geregelde opklimming der tonen; kost f 25. Een zuigeling (no. 2) die zulke jammerlijke kreten slaakt, dat het niet is om aan te hooren, kost f 12,50. E:u gewone zuigeling (uo. 3), die hard genoeg schreeuwt maar nu en dan stil houdt, kost f5. Deze nuttige bescliermeugfds van zuigelingen zijn van caoutchouc. Men be hoeft slechts op eene bepaalde plek te drukken eu dan verneemt men het onuitstaanbaar gekriji, dat den rust- eu eenzaamheid lie/enden reiziger liet uitsluitend bezit van zijn waggon verzekert.// Vorst Von Bismarck heeft de kiesche attentie, dagtdjks aau de weduwe van zijn betreurden Keizer een ruiker fraaie rozen van Friedrichsruhe te zenden. Welk eene vreugde voor de Drent- sehe huismoeders: de koffie is afgeslagen. Dit onontbeerlijke kruid, de koffie, waaraan eer. Drent zoo verslaafd is ais een dronkaard aan zijn borrel, als eeu snuiver aan ziju snuifje. De koffie, ze komt zoo zacht kens aan terug tot den vroegeren piij3 en dat wil wat zeggen, want bereken eens: 's morgeus bij het opslaan koffie, bij het ontbijt koffie, 's morgeus 10 uur, 's middags 3 uur, 's avonds 5 uur en 's avonds 8 uur koffie eu altijd koffie. Komt er iemand iu, de goedhartige Drent- sche huisvrouw zegt: wacht, ik zal gauw een kopie koffie zetteD, en de iieelo familie drinkt weer koffie met een klont. Iemand, die onlangs eeu dag en route was geweest, vertelde, dat bij dien dag 11 maal koffie 44 kopjes had ge dronken. Eene Drentsche vrouw zonder koffis- pot gelijkt veel op een schip zonder roer. Te Ommerschans had j i. Maandag eeu treurig voorval plaats. De landbouwer D. N., die op kraaien wilde schieten, legd het geladen geweer even op de tafel, toen het schut plotseling afging en de knecht de volle lading in de borst kreeg. Hij viel neder en was na weinig oogeu- blikken eeu lijk. Een kiezer in het district Fra neker, die ter stembus opging, antwoordde op de vraag van een anderen kiezer, of hij zijn biljet al had ingevuld, dat hij dat nog niet had gedaan. Hij wist het eigenlijk niet, maar hij zou toch //den Minnertgaster" (L. W. De Viies) maar stem men, want„die was het dichtst bij". Een ander kiezer verklaarde op de vraag, of hij al gestemd had, dat hij dit nog niet had ge daan en ook niet doen zou, want hij „wilde ziju pas verkregen recht zoo maar niet in écu keer verspelen, maar er nog wat langer genot van hebben". Eerst toen men den man aan bet ver stand had gebracht, dat hij door nu te stemmen dit later evengoed mocht doeu, heeft hij ziju biljet iu de bus gebracht. Een derde geval, dat vermelding verdient, is dit: Bij een der Burgemeesters in het district Fra neker is een kiezer gekomen met de vraag of hij wel mocht stemmen. De Burgemeester beant woordde zijne vraag met de wedervraag: „Waarom niet?" De man hernam hierop: „omdat ik geen lid ben van eene kiesvereeniging." Bij eene verkooping van kostbare windhonden, onlangs te Louden gehouden, werden hooge prijzen betaald. Twee zwart en wit gevlekte honden brachten ƒ825 op. Voor eeu nest van 8 jonge honden werd ƒ1575 betaald; voor een bekenden reukoud Sorcerer, van Mr. Scrattow, ƒ1812, en voor een anderen Vermaarden hond, Britain Still, f 1625. In vele overstroomde plaatsen van HongarijS begint het water te vallen. Het gevaar voor Pest is geweken. Maar de stad Baju wordt nu bedreig/!. Te Bekes Csaba, waar men dagenlang tegen hst water streed, is nu het ge deelte der stad aau den rechter oever van het kanaal overstroomd en vernielddat aan den linker oever wordt nog beschermd door een zwakken dijk. Er zijn daar verscheidene menschen verdrouken. Te Szathmar zjjn ruim 300 huizen ingestort. Gaan overbrengen, wat men hoort Brengt dikwijla tweedracht voort. Wat lijdt de vrek eeu droevig leven, Hij kent het zoete niet van 't geven. De naastenliefde is eene deugd, Die 't hart van God en meusch verheugt. Doe wel aau wie u haat, Zoo wreekt ge u op 't kwaad. Tracht li iet te laveeren; Niemand dient twee heeren. Hoe ouder wij worden, hoe minder plaats wij beginnen te beslaan iu da wereld en in onze woning. Ons huis krimpt eindelijk in tot éeuo kamer, doorgang naar het laatste, kleinste, nauwste huisje. Een slimmerd. Eeu getuige legde voor de rechtbank eene getuigenis af, waarin o. a. deze woordeu voorkwamen: De persoon, dien ik boven aan de trap ge zien heb, was een man met éen oog, Jacob VVil- lems genaamd. Mag ik den getuige wel vragen, Heer Pre sident viel de advocaat van den beschuldigde den spreker in de rede hoe het andere oog van dien man heette. 't Gelach, dat hierdoor ontstond, bracht den getuige van de wijs en was oorzaak, dat bij zich versprak eu weinig bezwarend werd. de goede trein vroeg laatst eene dame aan een conducteur. Waar gaat gij heen, mevrouw ant woordde de couducteur. Dat zijn uwe zaken niet, mijuheer, ant woordde de dame. Ik zul bij den stationschef klagen over uw onbeschaamdheid. Eu zij deed het ook. De eenige uitweg. Iu eene ouderwetsche diligence hevondeu zien onder de passagiers twee bejaarde dames, die elkaar voortdurend in 't vaarwater zaten over een raampje, dat de eene open, dc andere dicht wilde hebben. Da eene dame „zou het besterven," als men het opendede andere „zou stikken" als het dicht bleef. De conducteur, een man met 'n gewoon men schen verstand, wist er geen raad op. Maar een der passagiers hielp allen uil de verlegenheid. „Doe eerst liet raampje open tot deze dame gestorven is en houd het dan verder dicht, tot dat die dame geslikt is dan ziju we van twee lastposten ontslagen." De dames lieten zich verder met deze aange legenheid niet meer in. Verstandig. Moeder. Je kon je ook wel meer om het huishouden bekommeren, in plaats van daar te zitten en verzen te dichten. Dochter (dwepend). Maar, Moeder, wat doet dan Püilomele, als tegenstrijdige gevoelens iu haar hart elkaar bestrijden Moeder. Als ze verstandig is, breit ze kousen. Naïef. Tante Klaartje bracht een bezoek aan hare zuster, de moeder van kleinen Frits. Mama werd even door de meid buiten de deur geroepen, zoodat tante eeu oogenblik alleen moest gelaten worden. Ga even eene voetbank voor mij uit de andere kamer halen, Fris, zei tante. F/bs aarzelde. Waarom ga je dan niet luidde hare viaag „Ja, ziet li, tantelief," antwoordde Frits en zijne ongen keken glinsterend naar de tafel, „dan blijft u alleen in de kamer met de koekjes." Troost. Vriendin (tot eene jonge moeder). Mooi is je kind nietzoet is het ook nietmaar het zuigt heel lief aan de flesch. Onze dienstboden. Mevrouw (tot eene keu kenmeid, die haar dienst komt aanbieden). Heb je gorde getuigschrifteu Ditnstbode. Neen Mevrouw, want ik heb nog geen enkelen goeden dienst gehad Haarlem. 23 Maart. De Gedeputeerde Staten vau Nootd-Hollami hebben bepaald, dat de he rijk van de maten en gewichten zal plaats hebben iu de gemeente Haarlem, mede voor Zaudvoort eu Schoten voor de ingezetenen van Haarlem voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 10, II en 12 April voor apothekers, goud- en zilversmids-gewicht eu verdere gewichleu bestemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daarboven op 13, 14 en 16 Aprilvoor den herijk in het algemeen voor de bewoners van afd. I. op 17, 18, 19 en 20 AprilII op 21, 23, 24 eu 25 AprilIII op 26 April, 1, 2 en 8 MeiIV op 4, 5 en 7 MeiV op 8, 9 en 11 MeiVI op 12 en 14 Mei in het algemeen op 15 Mei voor de ingezeteneu vau Zandvoort en Schoten op 16 Mei en op 17 Mei e. k. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aau den heer Th. Sanders te Amsterdam vergunning verleend tot het leggen van rails iu en langs den straatweg van Haarlem naar Sloterdijk, ten hehoeve van eeu aau te leggen stoomtrambaan Haarlem-Sioterdijk, iu ver binding met de reeds bestaaude lijn Sloterdijk— Amsterdam. Eene achttienjarige onlrouwe dienstbode al hier heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal vau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2