li 1 E N L A 1). Bij de opening van Keizer Wilhelm's testament is gebleken dat de nalatenschap 48 millioen Mark in contanten bedraagt. Daarvan komen twee vijfden aan de Keizerin weduwe Augusta en aan Keizer Frederik, terwijl het grootste deel in de familie-kas wordt gestort. Het gerucht loopt, dat de pijn in het oor van den Kroonprins van Duitschland, de geneesheeren groote onrust begint in te boezemen. Dokter Bergmann is met de behandeling van den Prins belast. Volgens Figaro heeft de Raad van onderzoek t wee punten van beschuldiging tegen Boulanger overwogen: lo. dat hij Clermont-Ferrand verlaten heeft, zonder daartoe verlof te hebben gekregen; 2o. dat hij in een document eene zinspeling heeft gemaakt op een dienstbrief. Boulanger heeft erken 1 dat zijne eerste straf (het stellen op non activiteit) verdiend was, maar nu wil men hem op nieuw straffen om redenen van staatkunde. Hiertegen kwam hij op uit naam der wet. Hij verzocht zijne rechters, met wie hij morgen tegen Duitschland zou willen vechten, hem zijn titel als soldaat, zijn eenige fortuin en eerzucht, niet te ont nemen. De Fransehe Minister van oorlog heeft, op eenparig advies van den Raad van onderzoek, en na eene beraadslaging in den Raad van Ministers, aan den President der Republiek voorgesteld, Generaal Bou langer op pensioen te stellen. De President heeft, op eenparig advies der Ministers, een besluit in dien zin geteekend. Gelijk de telegraaf bericht heeft, is Wilson door het hof vau appèl vrijgesproken. In de overwegingen, die aan het arrest voor- algegaau, wordt de handel, dien de schoon- zoou van den gewezen president der re publiek met Crispin de la Jannière ge- sloteu heeft om hem het kruis van het Legioen van eer te bezorgen, erkend en uit het oogpuut der zedelijkheid scherp ge gispt maar, heet het verder, in den zin der wet kan niet gezegd worden dat er oplichterij is gepleegd, zoodat art. 405 van het strafwetboek hier niet van toepassing is. Eu daar het hoofdpunt der beschuldi ging niet aangenomen kan worden, zoo vervalt ook het vergrijp van medeplichtig heid, tegen de mede-beklaagden van Wil son ingebracht. In het. Ho >gerhuis werd de koninklijke goedkeuring tot de conversie der staats schuld voorgelezen en het Huis daarna tot 13 April verdaagd. In het Lagerhuis deelde Fergusson mede, dat er een voorstel gedaan is, volgeus het welk het opleggen vau zekere belastingen aan vreemdelingen in Egypte geschieden zou volgens eene regeliug tusschen de Egyptische Regeering en de commissie voor de staatsschuld. Dit voorstel is in den vorm van een wetsontwerp reeds zorgvuldig voor bereid geworden en draagt de goedkeuring weg van de Britsche Regeeriug, die zich beijveren zal om ook inwilliging der andere mogendheden er aan te verzekeren. GEMENGDE BERICHTEN. Eerst Generaal d' Andlau-Limouzin, daarna Caffarel nu Generaal Boulanger. 't Is treu rig, allertreurigst met de Republiek gesteld. Marianna heeft wel reden bittere tranen te storten over de mannen, die zich zoo gaarne de mannen van eer noemen. D'Andlau is voortvluchtig wegens zwendelarij met ridderkruisen, Caflarel is veroordeeld, Bou langer de groote Generaal, de fiere ruiter met den sierlijken baard, de oud-Minister compro mitteert zich op eene meer dan ergerlijke wijze. De man, die een toonbeeld moest zijn voor zijne ondergeschikten, wat de militaire discipline betreft, wordt door de bladen openlijk aan de kaak gesteld als een man, die zich van verdraai ingen, van leugens bedient. Hij zendt aan de Figaro een brief van den 9. Maait, waarin hij den Minister herhaaldelijk om verlof smeekt, ten einde zijne zieke vrouw te bezoeken. Hij beeft reeds vroeger herhaalde lijk daarom verzocht. Dat verzoek werd telkens afgeslagen. Hij kan het niet langer uithouden. Hij moet naar Parijs om zijne vrouw en kinde ren te bezoeken. En wat blijkt nu later? De brief is eerst den 11 op de post bezorgd en den 10. Maart is Bou langer, voorzien van een donkeren bril, en hin kende als een kreupele, te Parijs gezien. Hij schreef vroeger een brief van hulde en eerbetoon aan den Hertog van Au male en later als Minister is bij het, die aandringt op de ver wijdering der koninklijke Prinsen uit Frankrijk. De National verzekert, dat de Regeering in het bezit is van een telegram des Generaals aan den kiezersdrijver Thicbaud en toch houdt Bou langer vol, dat de kiesmanoeuvres tegen zijn wil, en ondanks hem geschieden. In een telegram van Thiébaud heet het: //Ben genoodzaakt uwe pogingen openlijk te logen straften. Ga echter voort. Ik billijk alles en dank u//. Om zich over dit démenti bij zijne aanhan gers te verontschuldigen, zegt hij woordelijk.//Ik kon .niet anders handelen; wat meer is, de koorknaap had mij zulks aangeraden.// De koor knaap is de Afgevaardigde Laguerre, die vroeger lid van de St. Vicentius-Vereeniging was. Aan zulke dingen maakt een Generaal zich schuldig-, die, wegens een klein vergrijp Generaal Schmitz afzette, toen hij Minister was. Diezelfde man riep toen in de Kamer met zeer veel palhos uit: „Zoo lang ik Minister van oorlog ben, heeft het leger niets anders te doen, dan te gehoorza men//. Nog een woord van Boulanger-Minister: //Als ik tot den oorlog aanzette, ware ik een dwaas, maar als ik er niet op was voorbereid, ware ik een ellendeling//. Praatjes vullen geen gaatjes, of hoe meer praats hoe minder daads, dat kunnen wij ook met recht van den man met den grooten zwarten baard op den hoogen witten schimmel zeggen. Plet lijkt in niets op den petit caporal. Plet ergste van al is, dat de aartsvijanden van Frankrijk, de Pruisen, in hunne bladen deze zaken met een zeker leedvermaak aan het licht brengen en openlijk met den revanche- generaal den spot drijven. Diep is Frankrijk gezonken, wie is de man, die het weer zal verheften uit dezen diep ellen- digen toestand V. W. Van Zijner Majesteit Gezant te Berlijn is bericht ontvangen, dat, met het oog op de in Duitschland bestaande wetgeving op het gebied der verzekering van werklieden tegen ongelukken (Unfallversicherungsgesetz), in 1889 van April lot Juli te Berlijn eene tentoonstelling zal gehouden worden van middelen en inrichtingen tot het voorkomen van ongevallen in fabrieken, werk plaatsen enz. en van voorwerpen, die, uit een hygiënisch oogpunt beschouwd, den arbeider tegen de gevaren uit zijn arbeid voortspruitende, beveiligen. De tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal is Dinsdag-namiddag om 3 uren door den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, in naam des Konings gesloten. Tot voorzitter van het polderbestuur van den Poelpolder onder de gemeente Haarlemmerlit de en Spaarnwoude, is herkoz'-n de Heer M. En gelen, te Haarlem, en tot lid van het bestuur van den Zuiderpolder, onder dezelfde gemeente, de Heer P. V. Van Schie, te Haarlemmerliede. Heemstede, 28 Maart. Bij de heden gehou den verkiezing van een lid voor den Gemeente raad verkreeg de Heer M. J. Roozen 111 van de 178 uitgebrachte geldige stemmen. Op den Heer Mr. W. H. Smit waren 62 st. uitgebracht. Eerstgenoemde heer is aldus gekozen. Als een bewijshoegrootdeijver der bijen is om honing te verzamelen, kau hieruit blijken, dat men heeft berekend, dat 125 bloemen van wilde of witte klaver nog geen grein honing bevatten. Om een kilogram te verkrijgen moet men dus meer dan 125,000 bloemen hebben elke bloem bestaat uit ruim 60 kelkje?, zoodat de bijeu minstens zeven millioen vijfhonderd dui zend zulke kelkjes moeten uitzuigen, om een kg. honing te verzamelen. De arrondissement s-r echtbau k te Winschoten velde Vrijdag 53 vonnissen in zake het smokkelen van spiritualiën. Zooals de waard isIn eene stad e r- gens in Lancashire, Engeland, werden onlangs twee mannen gevat, beschuldigd van juweelen diefstal uit den winkel van Charles Horn, een bekend juwelier in die plaats. Hunne schuld werd wettig eu overtuigend bewezen, en de een Preller genaamd, werd veroordeeld tot vijftien, de andere Day geheeteu, tot twaalf maanden gevangenisstraf. De politie kon echter maar eeii klein gedeelte van de gestolen w,.arde ontdekken, en de juwelier Hom loofde eene som van 80 poid sterling uit voor de aanwijzing van het overig:. Preller werd in de gevangenis met dit feit bekend. Hij wist tevens, dat Day drie maanden voor hem weder in vrijheid gesteld zou worden, eu hij vreesde dat Day de verborgen schatten zou gaan opzoe ken, meenemen eu niets voor hem van den buit overlaten. Hij nam dus een besluit, en bood aan te vertellen, waar de kleinodiën waren verstopt, onder voorwaarde, dat hij ook (le belooning zou verkrijgen. Hier was niets tegen in te brengen. De beiooning werd voor liera uitbetaald aan den directeur der gevangenis. Prclier deed opgave waar men zoeken moest eu de politie vond aan horloges, vestkettingeii, armbanden enz. voor eene waarde van 700 pond sterling, juist wat de heer Hem als vermist had aangegeven. Preller laat echter bij zijn vriend Day eene minder gunstige herinnering achter. «r De directie der Kon. Deventer Tap'jtfabriek, te Deventer, stelt voor over 1887 te betalen een divideud van f 168 op elk aan deel, oorspronkelijk groot f 1280. Tusschen Harculo en Windes- heiin is Vrijdag de jachthond van deu Heer W. v. W., die op de spoorwegiiju tusschen de rails liep, verrast door een trein, welke hem in zijn volle lengte over hem heen ging. Bizonder mag het zeker genoemd worden, dat het dier alleen een stukje van den staart miste, eu ove rigens, ofschoon wel wat versuft, ongedeerd bltef. Door een ingezetene uit dej ge meente Rhenen is aan een slachter te Tiel een os afgeleverd, die een gewicht had van 1760 halve kilo's Een praktische lijm. Wanneer li e t bijv. in de buishouding er op aan komt een stuk gebroken glas, porselein of speelgoed spoedig te lijmen, lost men in een verwarmden lepel een weinig witte gelatine met wat azijn op en be strijkt het te lijmen voorwerp met de verkregtn heldere oplossing. Heeft men aan den azijn ee nige korreltjes chroomzure kali toegevoegd eu het gelijmde stuk eenigen tijd aan het licht bloot gesteld, dan kan men het zelfs in water leggen, zonder dat de aaueeugelijmdc deeleu loslaten. Op de sporttententooü stelling te Amsterdam heeft mcu kans gezien wijnen en verduurzaamde levensmiddelen onder het etiquet „sport" geëtaleerd te krijgen. „Ondergeteekende acht zich g e - roepen het publiek mtde te deeltn, dat de ver spreide geruchten, dat hij 30 stembriefjes zou hebben ingevuld een opgeraapte leugen i?. Hij looft 25 gulden uit aan den onbekenden ver spreider van dat gerucht, om zulks te bewijzen, ook om maar éen persoon aan te wijzen, dien bij zou hebben verzocht om zijn stem. J. E. ZIJLSTRA, die tevens de ontvangst bericht van een uit gebreide sorteering behangselpapier, tot de leve ring waarvan hij zich vriendelijk houdt aanbe volen." Bovenstaande advertentie, komt voor in een der Friesche bladen. Op de Gemeent e-tn estvaalt te Breda is een levende schi'dpad gevonden, lang 20 cM. en breed 15cM. Een Amsterdammer zond aan een stadgenoot, wieus kind overleden was, een kaartje met een cents postzegel, dat hij zelf in de bus voor drukwerken vau het hoofdpostkantoor te Amsterdam wierp. Eenige weken later bedankt de geadresseerde hem voor zijne beleefdheid, te meer nu er uit bleek, dat hij, die het kaartje gezonden had, zelfs te Milaan aan hem had ge dacht. Hij had ook met genoegen de 25 cents port betaald, waarmede wegens te lage frankee ring de zending was belast. Het kaartje was tusschen een kaartje of druk werk terecht gekomen, dat naar Milaan was ge adresseerd daar werd het gevonden en naar Amsterdam teruggestuurd. Tegen een Raadslid te Meersen (L.) is proces-verbaal opgemaakt wegens bet te laat vertoeven in de herbergen hetgeen in strijd is met de plaatselijke gemeenteverordening. Hoe goed hot is, dat soldaten zich op schaatsen oefenen, bewijst een wapenfeit uit 1572, dat Motley aldus verhaalt: Een kUiue vloot van Hollandsche schepen lag vastgevroren in de nabijheid van Amsterdam. Don Frederik, die van Naarden kwam, zond eene af- deeliug zijner troepen over het ijs om de schepen te nemen. Het scheepsvolk had dit zien aankomen en daarom om de schepen eene wijde gracht in het ijs gehakt, zoodat ze de bijna onneembare veste verdedigde. En toen de vijandelijke troepen naderden, zagen deze uit die ijsvesting een troepje goed gewapende soldaten op schaatsen te voor schijn komen en op hen toeschieten. Eene scher mutseling volgde, waarbij de Hollanders hunne vij anden op de vlucht joegen. De Spanjaarden stonden verbluft over de vlug heid, waarmtde de Hollanders zich over het glad de ijs voortbewogen, den vijand aantastten en plotseling weder weg waren na de overwinning. „Aan den grootsten postzegelver zamelaar te Roermond." Een briefkaart met dat adres werd aan den rechten man gezonden. Bij vele struikrozen, zoowel wor- teltchte al3 laag veredelde, ontwikkelen zich in den nazomer, buitengewoon krachtige takker, die soms aan hun top nog eenige bloemen dragen doch ook dikwijls in het geheel niet. Dtze takkeu worden meestal in den herfst, wanneer men het rozenbed gaat bedekken, op 'is hunner lengte, afgesneden, daar men meent, dat zij in het vol gende jaar toch niet veel bloemen zullen dragen. Dit is waar, wanneer men ze rechtop laat staan, want dan ontwikkelen zich slechts eenige der bovenste oogen, worden ze echter in deu herfat niet afgesneden eu alleen van hunne toppen be roofd, dan kan men er een menigte bloemen van krijgen, door ze in het voorjaar naar beneden om te buigen en met haken of stokjes, op een af stand van ongeveer 10 a 15 cM. van beneden afgerekend, tegen deu grond te bevestigen. Niet alben verkrijgt men dan in dat jaar overvloed vau rozen, maar men kan op die wijze ook voor eene regelmatige verdeeling der bloemen op het bed zorgen. In bet daarop volgende voorjaar worden deze takken afgesnedeD, om plaats te ma ken voor de dan weer voorhanden, eenjarige takken. Niet alle struikrozen zijn hiervoor geschikt. Zij, die gewoon zijn lange takken te maken en uit de zijtakken knoppen voortbrengen, leenen er zich het beste toe. Remonleerende en theerozen zijn te verkiezen boven Noiset-en Bourbonrozen. Een loteling, die bij de keuring te Boksmeer iu staande houding de vereiechte maat niet had, werd liggende gemeten. De uit komst vau deze kunstbewerking was verrassend, want, eerst te klein, had hij er nu eenige mil limeters over! D e Wageninger maakt melding van liet gerucht, dat Z. M. de Koning onlangs gezegd heeft, de Kamers niet persoonlijk te willen openen, als Domela Nienwenhuis daarvan lid werd. Nu, droog brood met water is zoo lekker niet, wanneer men er thuis boter, sptk en een warm kop koffie bij heeft; zoo dacht blijkbaar ook een zestal veroordeelden van Dies- sen, die te Eindhoven in het huis van bewaring eenige dagen hadden door te brengen. In 't be gin dezer week kwameu zij aan, niet op schoenen of laarzen dat was te koud in het barre seizoen, dat ons deze week met sneeuw en vorst kwam plagen maar met klompen aan de voeten, die de dragers er van aan slelteuloopers deden gelijken. Vrij opgeruimd klopten zij aan, meer opgeruimd dan men verwachten zou van iemand, die een diëet op vvater en brood tegemoet gaat. Doch in huizen van bewaring i9 men nieuws gierig: de klompen werden onderzocht met het gevolg, dat men in de uitgeholde zolen een ganschen voorraad boter en spek vond. In een enkelen klomp was niet minder dan een kilo spek geborgec. Dat het droog brood naderhand met een droevigen zucht verorberd werd, behoeft wel niet gezegd ta worden. De New-York Herald heeft, bij den dood van Keizer Wilhelm, zijn lezers eene necro logie van dien Keizer gegeven, welke het werk was van Louise Miihlbach, de sinds 15 jaren overleden Duitsche schrijfster. Het stuk werd iu 1873, toen men meende het spoedig noodig te hebben, dorr Louise Mühlhach aan het blad ge leverd en zorgvuldig bewaard, totdat men nu de wereld er mee kon verrassen. Een diefstal aan het hoofdbureau van politie, wie zou het kunnen geiooven 1 En toch gebeurde het te Amst. in den nacht vauVrijdag op Zaterdag 11. Een man had zich aan het politie bureau der le sectie (op den O. Z. Voorburg wal) begeven om daar nachtverb'ijf te mogen genieten, want de man had geen geld om onder dak te komen. Daar vernam bij echter, dat alle „logies" reeds was ingenomen. Hij begaf zich daarop naar het hoofdbureau, waar hij uit de wachtkamer een helm van een der agenten wist te stelenbij liep daarmede wederom naar de le sectie en meende nu als dief aanspraak te mogen maken op onmiddellijke opneming, en was nu voor den nacht geborgen. Op een onlangs te St. Petersburg gegeven weldadigheids-coucert moet een muziek stuk „96-handig gespeeld ziju, door 48 dames, aaa 24 piano's. Favier, de uitvinder van eeneont- ploffingstof voor nijverheidsgebruik, heeft nu, naar Fransehe blader, berichten, een middel ont dekt. om torpedo's, welke tot dusverre niet meer dan 40 kilogram ontplofbare stoffen konden be vatten, te voorzien van eene grootere lading, tot 3,000 kilogr. toe. De rechtbank te 's-G ravenhage heeft den bewoner van Scheveningen, die eeu deurwaarder ter deure uit zou hebben geworpen, vrijgesproken. Spinnen dragen veel bij tot be- vorderiog van deu gezondheidstoestand van het geboomte. Spinnen zijn groote vervolgers van allirlsi insecten en iu dit opzicht overtreffen zij wellicht nog het gevogelte, dat ontschatbare dien sten aan de plantenwereld en daardoor aan de groote maatschappij bewijst. Naar de Prov. Np. Ct. verneemt, zou de particuliere correspondentie tusschen Keizer Napoleon 1 en zijn broeder Koning Lodewijk ge vonden zijn in Boksmeer. Den 19b Februari is te Mr. Co r- nelis eene inlandsche vrouw van 100 jaren over leden.Deze vrouw was tijdens de landing der Engelschen in het jaar 1811 reeds een volwas sen meisje en bekwam in een gevtcht te Mr. Corneli?, toen zij ir. een sawah aldaar vluchtte, een schot iu haar linkerbeen. De kogel bleef in het been tot aan haar dood. Als eenebizon derheid wordt ge meld, dat eergisteren in de doode Maas bij Heus- den een zalm gevangen is, ruim 20 halve kilo wegende. Op het tooneel vau de schouw- burgramp te Oporto zijn reed9 140 dooden ge vonden. Velen werden klaarblijkelijk door lot— genooten verworgd in den strijd om de uitgan gen te bereiken. Men zag vau buitenaf iu het brandende gebouw de ongclukkigen vechten, om bij de vensters te komen, teu einde daaruit te springen. De meestee, die dat deden, kwamen oat door den val op de steenen; slechts de laatsten, die op de lichamen der andereu vielen, bleven zwaar gewond, aanvankelijk in leven. Ouder de slachtoffers zijn ook geheele gezin nen vau de aanzienlijkste burgers, die in hunne loges omkwamen. Al de koninklijke schouwburgen in Portugal zijn voorloopig gesloten, tot na een onderzoek omtrent de veiligheid dier gebouwen. Het is niet alt ij d voordeelig, in Engeland oudste zoon en erfgenaam te zijn; dat blijkt uit een onlangs voorgekomen geval. Zekere Heer Harding, die ten zoon en eene dochter had, vermaakte iu 1863 zijn vermogen van 25,000 (ƒ300,000) aan ziju zoon met de bepaliug, dat deze aau zijne zuster bij hare meet derjarigheid 5000 moest uitkeeren, en zoo er nog een kind geboren mocht worden, daaraan 5000 zou geven; als het ten jongen, en 2000 als het een meisje was. De Heer Harding kreeg echter nog zes kinderen en zijn testament bleef onveranderd. Thar.s, nu hij overleden is, vorderden zijn jongere zoons eu dochters hun aandeel vau 5000 eu 2000 vau hun oudsten broeder, die als hij hen betaalde, uiets voor zichzelven overhield. Zij dedeu hem, toen hij weigerde, eeu proces aan de rechter stelde hen iu het gelijk, en de arme erf genaam van ƒ300,000 is du gedwongen, de ge heele erfenis aau legaten uit te keeren. De Koningin van Portugal is naar Oporlo gegaan, om daar zelve het opperbestuur te voeren over den te verleenen onderstaud aan de nagelaten betrekkiugen der slachtoffers en de gewonden hij den schouwburgbrand aldaar. Toen voor eenige dagen, in de kerk te Bolton, (grs. York) een huwelijk werd afgekondigd, sloud een heer op, om, volgeu3 de Eugelsche wet, verzet aan te teekenen tegen dat huwelijk, omdat de bruidegom sedert jaren hem, zijn kleedermaker, niet had betaald. Bij het uitgaan van de kerk werd de man betaald door de vrienden van den bruidegom. Het huwelijk zal nu opnieuw worden afgekondigd en voltrokken worden als er geen nieuwe schuld- eiacher komt protesteeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2