NIEUWE No. 1226. Donderdag 5 April 1888, 13de Jaargang. Eene ergerlijke bewering gelogenstraft. BUITENLAND. De dochter van den Rector. 3Ju PRIJS DER ADVERTEETIÉBT Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA K05 AGITATE. Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vr ij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEES !t LAURET. Vervolg en slot). De welvaart der werklieden blijkt ook herhaaldelijk uit de rijksverordeningen te gen de overdreven weelde in de kleeding, waardoor zij zich met den hoogeren bur gerstand gelijk stelden. Op de rijksdagen te Freiburg en Augsburg werd beu in 1498 en 1500 voorgeschreven, dat zij geen stof voor pantalons mochten dragen waarvan de el meer kostte dan 3/4 gulden; voor jassen en mantels moesten zij zich tevreden stellen met inlandsche stoffen waarvan de prijs dien van f 0,50 niet te boven ging; zij mochten bovendien geen goud, geen zilver, geen fluweel en geene zijde dragen. Daglooners en dienstmaagden waren aan bet einde der middeleeuwen van goede con ditie. Zij genoten, volgens authentieke be richten, in bijna alle landen een in ver gelijking met andere tijden, zulk eeu ver bazend hoog dagloon, dat men met zekerheid mag beweren, dat de talrijke klasse der loonarbeiders op het land en in de steden, die van hun dagelijkscheu arbeid moes ten leven, nooit, noch vroeger noch later, materieel zoo gunstig gesteld waren, dan aan het einde der 14e tot in den aanvang van de zestiende eeuw. In Saksen was in de jaren 1455 tot 1480 de gemiddelde prjjs van een paar schoenen 12 a 18 cents, van een schaap 24 cents, van eeu schepel rogge 38 cents. Gelijktij dig verdiende de gewone daglooner weke- keljjks 36 a 48 cents; bij kou dus voor zjjn weekloon eeu schaap en een paar schoenen koopeu; met het loon van 24 dagen kon hij zich minstens een schepel rogge, vijf eu twintig stokvisschen, een vadem brand hout en tw6e a drie ellen stof voor zijne kleeding koopeu. De kleedingstukkeu waren kolossaal goedkoop. Voor maakloon van een jas, pantalon, buis en hoed vau een cantor te Leipzig werd 42 cents betaald; de Hertog van Saksen droeg grijze hoeden tegen den prjjs van ongeveer 20 cents. Het was dus voor de Saksische dagwerkers eeu werkelijk goede eu goedkoope tijd, waarin de arbeid goed werd betaald en de levens middelen weinig geld kostten. Meu kan zich dus een denkbeeld vormen hoe jammerlijff de klachten waren der arbeiders in bet be gin der 17e eeuw over deu vervlogen goeden en goedkoopen tijd, als men verneemt, dat in vergelijking met de 15e eeuw bet dage- lijksch werkloon slechts drie cents hooger werd gesteld, maar de prijs van de rogge daarentegen gemiddeld van 38 cents per schepel op 1,45, die van een schaap van 24 cents tot 1,05 steeg en alles naar verhouding duurder werd. Nog voordeeliger waren de werklooneu in andere streken. Aan den Nederrijn in de omstreken van Cleve kon in de jaren 14701510 een werkman gemiddeld voor F E IJ ILL E T O N. 6) Vervolg .'Ook zou ik je gaarne een warme deken mee geven, maar die kunt ge, arme kleine, zelf niet dragen. I)ie zal Jessie dan uit mjjn naam bij onzen buurman, den zoon van pachter Gibson, brengen. Dij zal zijn paard zadelen en die bij je huis afgeven. Ik zal hem twee shillings geven voor zijne moeite. Kijk! daar is voor je zelf nog een dikke wollen das en een warm vest voor je vader,// vervolgde zij, ijverig bezig roet zoeken m provisiekamer en 'kleerkast om toch iets te doen voor die diep ellendige lieden, iets dat bun, te midden van hunne troostelooze ellende en verdriet toch nog eenig genot kon verschaf fen. //Ge ziet wel, dat mijn vader de predikant, niet te huis is. Maar zoodra hij te huis komt zal ik hem je boodschap overbrengen. Tracht tot zoolang je vader flink te verwarmen en zorgvuldig te verplegen en goeden moed in te spreken." zes dagen arbeid zich aanschaffeneen vierde schepel rogge, tien pond varkeus- vleesch of twaalf pond kalfsvleesch, zes groote kannen melk, twee bundels hout, en hij hield bovendien nog in vier a vijf weken zoo veel geld over om zich eeu werkkiel, zes el linnen eu een paar schoenen te koopen. Iu de veertiende eeuw kou, te Aken, eeu werkman in vijf dagen een schaap, in acht dagen eeu varken, iu een dag bijna twee ganzeu verdienen. Te Augsburg kon iu de vijftiende eeuw een werkman voor zijn dageljjksch loon een pond vleesch, zeven eieren, vier liter erwten, een liter wijn en het noodige brood koopen en hij hield dan nog geld genoeg over om zich behoorlijk te kleedeu, huishuur te betalen eu hetgeen hij overigens nognoodig had zich te kunnen aanschaffen. In het vorstendom Baireuth verdiende een daglooner in het jaar 1464 achttien pfennig (ongeveer 10 cents); iu dien tijd kon men een pond braadworst voor éen pfennig en een pond van het beste ruudvleescb voor twee pfennig koopen. Beschouwen we nu ten slotte de droevige keerzijde, den toestand der werklieden in eeue protestautscbe wereldstad onzer dagen, Berlijn b. v. Te Berlijn wonen meer dau 121,000 fa briekarbeiders. De slecht ingerichte werk plaatsen, de ellendige woningen van deze lieden zijn zeer beslist van hoogst nadeeligen invloed op de gezondheid dezer heden. Het karige loon, dat zij verdienen is niet toe reikend om iu hun onderhoud te voorzien. Zij worden door gebrek en ontbering mis moedig eu trachten zich door ruw, dierlijk genot daarvoor schadeloos te stellen. Het bedelen op straat neemt in die wereldstad op bedenkelijke wijze toe. In de drukste straten wordt men door blinden eu kreupelen lastig gevallen. In 1867 waren er te Berlijn, volgens ofïïciëele statistieke opgaven 14292 kelderwoningen met meer dan 63000 be woners. In 18534 woningen ontbrak de keuken en iu 2265 woningen ontbrak de gelegenheid tot verwarming. Overbevolkte woningen, waaronder men zulke verblijven heeft te verstaan waarin 6 tot 10 personen in éeue kamer gehuisvest zijn, bereikten het cijfer van 15,574 met 111,280 vol wassenen eu 58,736 kindereu. Ja, men viudt er menscken, die, bij gebrek aan eeue woning, in holen zijn gehuisvest. Audere familiëu kampeeren onder deu vrijen hemel. Iu den nacht van 30 November op 1 De cember 1871 werd er eeue drijfjacht ge houden op menschen, die zonder woning waren. Men vond bijua 300 van zulke zwervelingen, waaronder 52 vau het vrouwe lijke geslacht, terwijl boveu alle asielen voor mauueu en vrouwen zonder woning, tot stikkens toe waren bevolkt. Zulk eeue ellende onder de arbeidende klasse was in de katholieke middeleeuwen onbekend en derhalve meenen wij met alle recht te kunnen verkondigen, dat de uit spraak van velen onzer tegenstanders als Zonder zich om de in 't rond dwarrelende sneeuw meer te bekommeren, vergezelde zij haar kleinen beschermeling tot het hek, legde hem hare blanke hand op liet'kroezelige hoofd, wenkte hem nog in de verte vriendelijk vaarwel en keerde toen terug naar huis in eene zeer treurige stemming. Pajia komt stellig hedenavond niet meer te huis, dacht ze, en dan morgenwie weet of het dan niet te laat zal zijn! Toen spoedig daarop de brievenbesteller de keuken was binnengekomen, nam haar gedachten- loop eene andere richting. "Zou hij enkel brieven en couranten voor papa brengen?" vroeg zij bij zich zelf, //of zou hij voor mij ook iets hebben? Lady Jane zou aan mij uit haar kasteel in de Highlands sclijjven en Leonore Braddon, zoodra zij te Londen zou zijn.// Zoo sprekende stond zij op om in de keuken den inhoud van de tasch van den postbode te gaan onderzoeken. Maar noch had zjj de deur van het salon niet bereikt of Jesse bracht reeds een brief voor haar binnen. Grace nam hem haastig aan, want hij droeg het postmerk van Lor den. Maar helaas! de brief was niet van de hand zoude de protestantsche godsdienst de volken rijk en gelukkig maken, niets anders is dan eene holle, nietsbeduidende phrase. Yoor de staving van ons beweren, hebben we, naar onze meeuing, in dit artikel ge noegzame bewijzen geleverd. Mogen zij velen onzen tegenstanders tot betere gedachten brengen Er zijn thans eeuige nadere berichten omtrent de reeds vermeldeoverstroomiugeu iu Pruisen, waaruit ouder auderen blijkt met welk eene kracht het water zich hier en daar een weg heeft gebaand. Zoo wordt bijv. uit de gemeente Halbstadt gemeld, dat van eeue nieuwe, groote boerenhoeve de woning, schuren en stallen, na eerst een eind te zijn opgeschoven, ten laatste verpletterd werden, maar slechts kort een puinhoop vormden, daar vervolgens alles zoodanig uit elkaar werd geslagen, dat er niets meer van te vinden is. Eveuzoo zijn er in dien omtrek uog twee boerenhoeven totaal verdwenen. De bewoners hebben kun nen vluchten, doch met achterlating van het vee, waarvan natuurlijk niets behouden i« gebleven. Het buitengewoon budget voor bet De partement van Oorlog in Duitsc'nland, 1888-89, bevat een som van 21 millioen Mark voor uitbreiding van werken aau de militaire of zoogenaamde strategische spoor wegen van liet Rijk. De Duitsche Keizer heeft bepaald, dat het nieuwe paleis te Potsdam ter gedachte nis aan den stichter voortaan zal heeten FrederiksJcroon. Voorts heeft de Keizer den Pruisischen Minister van eeredienst last gegeven om onmiddellijk te doen onderzoeken, boe de tegen woord'ge Dom te Berlijn door ver bouwing kan worden gemaakt tot een bede buis, meer iu overeenstemming met bet aanmerkelijk vermeerderde aantal der daar toe bekoorende gemeenteleden, eu dat tevens door zijue waardigheid de hoofd- en resi dentiestad ten sieraad kan strekken. Dezer dagen verscheen het verwachte keizerlijk besluit, waarbij kwijtschelding verleend wordt voor alle veroordeelingen wegens Majesteitsbeleediging, politieke ver grijpen en persdelicten, voor zoover die in burgerlijke zaken zijn gepleegd. Verder wordt kwijtschelding verleend voor alle vergrijpen, welke eeue straf tot en met zes weken gevangenis ten gevolge hadden. Of ook voor militaire straffen amnestie verleend zal worden, en in hoeverre ook veroordeelden wegens overtreding der socia- lLteuwet begenadigd zullen wordeu, laat zich voor het oogeublik nog niet zeggen. Opmerking verdient, dat de Kreuzzeituvg nog mededeelde, dat het leidend comité der socialisten al die socialisten zal uitstooten, die van de te verwachten amnestie gebruik maken. van een barer elegante en voorname vriendin nen. De arme Grace werd bleek en huiverde, toen zij den inhoud las, die haar eene ramp aan kondigde. Hare naaister berichtte haar, dat zij door eene ernstige bezetting op de borst was aangetast en het haar dus bepaald onmogeljjk was zich met het allerliefste baltoilet bezig te hou den, waaraan zij hare beste zorgen wilde besteden en dat onder deze omstandigheden niet eerder dan over een veertien dagen gereed kon zijn. Zoo las Grace, en deze tijding deed haar hui veren en gevoelende dat zij in tranen zou uitbar sten, viel zij ontstemd op den stoel neer. //Mijn kostuum niet bijtijds gereed, riep zij uit, «wat zal er van mij worden! Hoe zal ik nu op het bal verschijnen?// Eene bezetting op de borst, ja, dat schrijft Miss Simonds inderdaad! Waarom heeft ze niet eerst mijn baljapon afgemaakt? Dan had ze immers weer de geheele kerstweek gehad om uit te rusten en weer beter te wor den. Dat gebeurt nu enkel en alleen om mij tegen xe werken, om mij teleur te stellen, o mijn Hemel! Zoo'n lief japonnetje, zoó'n elegant toiletje. Ik heb nog wel die kanten tunique met het blauw satijnen onderkleed. Maar dat heb ik op Aston-Hall al eenmaal aan gehad; onmogelijk er In de zitting van deu Franschen Senaat heeft de Minister-President Tirard verzocht, dadelijk over de staatsbegrooting te stemmen, wegens redenen van staat kundigen aard. De begrooting werd daarna met 227 tegen 9 stemmen aangenomen. Floquet beeft de opdracht om een Mi nisterie samen te stellen, aanvaard. Volgens La France is het de bedoeling vau Carnot, een Ministerie te doen samen stellen, dat tot de Kamer-ontbinding zal overgaan. Generaal Caffarel is in hooger beroep gekomen van het vonnis, waarbij hij wegens de zaak der decoraties tot 3000 frs. boete is veroordeeld. Te Tarbes is eeu Lebel-geweer uit het tuighuis gestolen. Er waren vermoedens gerezen tegen zekeren Gériu, eeu civiel beambte, dien men heen en weer had zien slenteren voor de afzonderlijke bewaarplaats der geweren. Er werd eene huiszoeking bij hem gedaan, doch men vond toen niets. Maar bij eene tweede huiszoeking ontdekte men op deu zolder eene deur, die gesloten was en die, gelijk Gériu voorgaf, leidde naar een vertrekje, dat de eigenaar in ge bruik had. Gérin verzette zich tegen het openen dezer deur, hetgeen voor de over heid reden t6 meer was om in het vertrekje hun onderzoek voort te zetten. En inder daad, daar werd het vermiste geweer ge vonden. Gérin bekende thans het gestolen te hebben. Het onderzoek werd niettemin voortgezet en nu vond men ook patronen. Gérin gat voor geene medeplichtigen te hebben en het geweer en de patronen alleen te hebben gestolen voor een wetenschappe lijk onderzoek. In zijn huis heeft men echter eene lijvige correspondentie met het buitenland gevon den, inzonderheid met Duitschland. Men meldt uit Constautinopel, dat de Porte eene wijziging in het bestuur van Creta iu overweging neemt, naar aanleiding van de toenemende moeilijkheden tusschen de Muzelmannen en de Christenen op het eiland. De laatsten eischen eene constitutie gelijk die voor Samos, waarna zij bereid zouden zijn, een cijns te betalen aan de Porte van 80,000 Turksche ponden per jaar. Blijkens telegrammen uit Sofia spreekt Stambuloff de berichten tegen, dat de Bul- gaarsche Regeering geueigd zou zijn, zich met Rusland te verzoenen op de volgende grondslagenhet vertrek van Prins Ferdi nand tegen de schriftelijke belofte der Rus sische Regeering, de onschendbaarheid van Bulgarije te eerbiedigen, Stambuloff te hand haven tijdeus de tusscheuregeering, en een trooncandidaat voor te dragen, die voor de groote mogendheden aaunemelijk is, De wet tot aanvulling van de zegèl- belastiug bepaalt, dat van de Russische papieren, die aan zegel onderhevig zijn, de belastiug wordt geheven bij hunne eerste uitgifte, en van de buitenlandsche op het nog eens in te verschijnen! Was het nog ergens anders, op het graafschapsbal b. v. Neen! onmogelijk, de Gravin zou glimlachen als zij mjj zag; Lady Elizabeth zou aan haar klavier vertellen, dat ik geene toiletten bezit en Lady Louise zou mij met den vinger nawijzen; daar ben ik zeker van. Achl wat ben ik toch diep ongelukkig! wat een harde beproeving! Te moeten afzien van dat bal waarnaar ik zoo reik halsde. Alleen tehuis te moeten blijven om mij den ganschen avond te vervelen.'t Is onuitstaan baar. Half wanhopend liet Miss Grace haar hoofdje op het kussen der sofa rusten, en daar zat ze met hare handen over den schoot gevouwen, ter wijl dikke tranen, over hare bleeke wangen rol den. Arme Grace! inderdaad, die zoozeer de voor rechten en de genietingen miskent, die het lot op uw levenspad heeft gestrooid; die u verveelt en ongelukkig noemt in een vertrek waar alles van gemak en van overvloed getuigt, waar ge uwe hoeken hebt en uw werk, uwe piano en een warmen haard; waar alles tot u spreekt van de liefde en de voorkomende teederheid van een goeden vader. Arme Grace inderdaadl {Wordt vervolgd,) 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1