BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. oogenblik, waarop zij in Rusland in het verkeer komen. De Koning van Abyssiuië heeft een nieuwen brief aan Generaal San Marzano geschreven, waarin hij zegt, dat hij thaus niet meer den vrede kan sluiten op de door Italië gestelde voorwaarden. Men gelooft echter, dat het in weerwil van dien brief tot eene schikking zal komen, en dat de Koning den brief geschreven heeft, omdat hij vreesde zijn leger te zien uiteengaan. Men meldt uit Athene, dat de toestand op Creta jammerlijk moet zijn; talrijke moorden blijven ongestraft: zoo werden o. a. drie Turken in den omtrek van Canea ge dood, en hunne geloofsgenooten wilden de lijken stadwaarts dragen en aldaar begraven, waarop eene groote gisting ouder de christe lijke stadsbevolking ontstond. De Gouver neur, eene botsing vreezende, deed de stads poorten sluiten. De buiteulandsche consuls bezochten den Gouverneur en drougen op maatregelen aan om eene herhaling van zulke misdaden te voorkomen. De Berner Bund meldt, dat de Zwit- sersche ondersteuningsvereeniging Helvetia te Rotterdam in 1887, het t weede jaar van haar bestaan, een bedrag van fr. 456.32 aan ondersteuningen heeft uitgegeven. De jaarrekening sloot, bij eene ontvangst van fr. 762.39, met een saldo in kas van fr. 205.09. Yerder bleek uit. het jaarverslag, dat de Vereeniging zich ijverig in aanraking heeft gesteld met de Zwitsers te Amsterdam en de nieuw opgerichte Sociétè Suisse te Ant- werpeu, alsook dat de Vereanigiug mag roemen op de goede verstandhouding tus- schen Zwitsers, Nederlanders en Duitschers. De zitting van den Deenschen Rijksdag is op last des Konings gesloten, omdat er tusscnen de beide Kamers geene overeen stemming omtrent de begrooting kan wor den verkregen en het financiëele dienstjaar is afgeloopen. Blijkens depêches uit New-York be ginnen de werkstakers aan den Quincy- spoorweg, radeloos gewordeu door het mis lukken der werkstaking, misdrijven te ple gen. Zij hebben ettelijke spoortreinen der Quincy-Mi].door remplafanten bediend, aangevallen en belet voort te rijden. Eene groote loods, door de Qamcy-spmij. aan het station Anrora tijdelijk ingericht voor het verblijf der rempla<janten, is in brand gestoken, waardoor eene schade van 175,000 dollars is veroorzaakt. Onbekende manuen hebben de rempla§anten aangevallen, ter wijl dezen trachtten hun lijf te bergen. Twee honderd beambten der Milwaukee- spoorwegmij. te Chicago hebben het werk gestaakt, omdat de Maatschappij hen wilde noodzaken de vrachtgoederen der Quincy- sprnij. verder te vervoeren. zijne indiensttreding geheel en al op de hoogte zij, en niet verzuime den daarvoor bestemden tijd te gebruiken. Naar aanleiding van de geruchten omtrent de ministeriëcle crisis, in andere bladen opge nomen, zegt Het Dagblad, meenen wij te kun nen verzekeren, dat zonder voorbarig te zijn nog niets stelligs kan worden gemeld. Op het verzoek der Ministers zou zijn geant woord dat Z. M. het in overweging zal nemen. Naar de N. Eott. Ct. echter verneemt is de Heer Mackay door Z. M. den Koning belast met het samenstellen van een nieuw ministerie. In plaats van Dr. Schaepmann, is te Breda door de Katholieke Kiesvereeniging oandidaat gesteld, de Heer Michiels Van Verduynen. De landverhuizing naar N.-Ameri- ka is in 1887 weder sterker geweest dan in ve le der laatste jaren. De totale aankomst in de haven van New-York is geweest 450,845. Se dert het oprichten der land verhuizerscommissie in 1847, is de immigratie van 129,062 geklom men tot het genoemd cijfer. Alleen in de jaren 1881 en 1882 waren de cijfers hooger dan 452,681 en 476,086. Het laagste cijfer was in 1877, nl. 54,536. Paasch-ossen ziet men te A m- sterdam niet meer, een paardenslachter leidde echter in de vorige week vier paasch-paarden door de stad. De voorste der vier vossen droeg een bord met zijn vonnis om den hals. De grootste v ij and van de oesters is de bekende zeester, die gewoonlijk in groote scholen de oesterbankeu bezoeken en de hulpe- looze weekdieren verrassen en verslinden. Te Port Jeffersen nu wordt door de Edison Maatschappij eene proof op uitgebreide schaal genomen om met behulp van electrisch licht de scholen zeesterren op te sporen voordat ze de ondiepe oesterbankeu bereiken. Het valt dan ge makkelijk de onwelkome gasten te vangen en te vernietigen. Een handschrift van Robert Burns (80 bladz'jden, waarvan 65 beschreven) is dezer dagen te Londen verkocht voor 2652. Het bevat een aantal zijner gedichten, waarvan ver scheidene hier eenigszins anders zijn, dan zij in druk verschenen. Er wordt een nieuw plan geop perd om paal en perk te stellen aan de ver woestingen, door de phylloxera aangericht in de wijngaarden van Frankrijk. Het bestaat daarin, dat naast en tusschen de wijnstokken maïs wordt gepoot. Het insect verlaat dan de eerste plant voor de zachtere en smakelijkere deelen van de maïs. Reeds is dit middel met goed gevolg toegepast op eenige Oostenrijksche wijnbergen, en zal in den eerstvolgenden zomer ook in 't groot in Frankrijk worden beproefd. De sigarenfabrikant W. G. Boele Sr., die in de voornaamste steden van ons land reeds menigen fraaien winkel oprichtte, heeft het voornemen ook in eenige buiteulandsche stedeD eigen verkoophuizen te vestigen. den thermometer weder uit, dan zal het kwik of de spiritus dalen en na ougevepr vijf minuten het laagst staan. De waarschijnlijkheid van nachtvorst zal te minder zijn, naarmate die lage temperatuur hoo ger boven het vriespunt is en zij zal gering zijn, zoo ten miste nog drie graden worden aan gewezen. Men wende zich tot het Kouiuklijke Neder- landsche Meteorologisch Instituut, om dergelijke thermometers en eene uadere aanwijzing van het gebruik. Voornamelijk in de als gevaarlijk aan geduide nachten zal men zijne planten doormat ten of rook dienen te beveiligen. Prof B. B. is bereid, nu met de lente en bij de vernieuwing van den plantengroei het gevaar meermalen zal dreigen en treffen, tegen zeer ge- ringen prijs, b.v. f 0.15, de gronden verkrijgbaar te stellen, waarop bovenstaande waarschuwing be rust en afzonderlijk eene beknopte aanwijzing te geven tegen 5 cents, terwijl aan de weerwacht, het observatorium van het Meteorologisch Insti tuut, thermometers geheel gereedgemaakt, zullen te verkrijgen zijn tegen een gulden per stuk. Dezer dagen begon voor het cen- traal gerechtshof te Weeuen de behandeling van een sensatie-proces, waarbij feiten aan het licht kwamen, voor psychologen lang niet van belang ontbloot. Alfred Frankenstein, een handelsreiziger, wist in December 11. de dienstbode Julie Kuuerth over te halen hare meesteres eeuige diamanten te ontstelen, en die door valsche steenen te ver vangen. In Januari verklaarde Frankenstein aan zijue medeplichtige, dat de diefstal in den carna- valstijd wel zou uitkomen, en dat het daarom maar raadzaam zou zijn al de juweelen weg te nemen en een diefstal voor te wenden. Om dit waar te doen schijnen, zou hij haar dan met een revolver in den bovenarm schieten. Het meisje stemde hierin toe, maar toen de bepaalde dag verscheen, nam Frankenstein eerst alle artikelen van waarde weg, schoot daarop de dienstbode in de borst en liet haar voor dood in de kamer achter. Men vond haar kort daarna in een bloedplas liggen en hield haar voor het slachtoffer van een vermetelen roof. Verscheidene toevallige omstan digheden deden echter weldra den waren gang van het gebeurde aan het licht komen, hoewel het meisje na hare herstelling nog hard haar best deed om dea man, die zoo verraderlijk omtrent haar handelde, van schuld vrij te pleiten. In de buurtschap Fleringe n, ge meente Tubbergen, is een onderzoek ingesteld naar der. inhoud van aldaar kortelings ontdekte grafheuvels (tumuli). Gevonden werden eenige urnen, waaronder eene zeer fraaie, bijna ongeschonden, een bronzen zwaard of dolk en lansspits, een fragment eener steenen bijlspits, een steenen bijl of beitel, be nevens een tweetal aarden potjes en eene dito kruik. Een en auder zal eene plaats vinden in het museum der Vereeniging tot beoefening van Overijselsch Recht en Geschiedenis te Zwolle. Eene belooning voor den schrik De h o f - trein, welke den Gzaar naar Kremsier voerde, had zooeveu een Russisch grensstation verlaten en rolde over Oosteurijkecheu bodem verder. Een conducteur der Karl-Ludwigs-Bahn, welke met den hoftrein volstrekt niets te maken had, daar deze eene geheel andere richting uit moest, had het ongeluk, bij de afvaart bij vergissing in dezen te slappen. Den arme bleef, toen hij zijne vergissing bemerkte, niets anders over, dan langs de loop plank den waggon op te zoeken, waar de hoofd- couducteur zich bevond. Deze had hem reeds uit de verte in het oog gekregen en wachtte on geduldig op zijne komst. De conducteur maakte zich bekend als in functie aan de Karl Ludwigs- Bahn. „Ongelukkige, hoe kom je hier?" vroeg de hoofdcouducteur, terwijl hij de wenkbrauwen optrok. De arme man kou van schrik bijna niet spreken en bracht sidderend eenige woorden ter verontschuldiging uit. Nu er zit wat voor je opzeide de hoogere in rang, „zet hier je naam maar", en bij bood hem een papier aan. Tandenklapperend volvoerde de ongelukkige dit bevel. Bij elke letter, die hij neerzette, was het hem, alsof hij zijn eigen doodvonnis neerschreef. Hij wist zeker, dat zijn ontsiag of een zware boete zou volgen. De hoofdcouducteur legde; het papier met den naam van den conducteur bij de overige dienstpapiereu. Aan het eerste station het beste steeg de arme man uit en werd met den eersten trein weer naar het station van af vaart gebracht. De dagen, die nu volgden, bracht hij in angst en vrees door. Hoe groot was zijne verwondering en vreugde toen hem een dienstbrief gewerd, waarin hem werd medegedeeld, dat den conducteur X. van de Karl-LudwigsBahn voor zijne goede dienstbetrachtiug en ijver, bewezen op deu hoftrein des Czaars, de Russische orde van verdienste werd geschonken. Door een toeval was het papier, met ziju naam er op, onder die geraakt, waarop de namen stonden voor beloo ning voorgedragen conducteurs. Dat was eene be looning voor zijn schrik. Eergisteren zijn te Barcelona de gebouwen der tentoonstelling aldaar, plechtig door de hooge Geestelijkhoid gewijd. Prof. Poel, van Petersburg ves tigt de aandacht van het publiek op eene pas uitgevondene vervalschiug van levertraan met behulp van petroleum. Hij vond in een monster, gekocht bij een voornaam drogist, niet minder dan 50 procent minerale olie gemengd met de levertraan, en des niettegenstaande, was er in het uiterlijk, den smaak en den reuk niets wat de vervalsching deed vermoeden. Zooals men weet, komen er bij het distilleeren van ruwe petroleum allerlei bestanddeelen voor den dageenigen daarvau zooals b. v. de be kende vaseline, hebben reuk noch smaak. Volgens denzelfden onderzoeker, wordt in Rusland ook de olijfolie dikwijls met minerale oliën vervalscht. Aan de aandeelhouders van den oudsten spoorweg in Duitscbland Ludivigs-Ei- senbahn Nürnberg-Furth) wordt over het afge loopen jaar een dividend van 21 percent uitge keerd. De bewoners van Drente worden sedert eenige maanden zeer geplaagd door zoo genaamde wilde varkens, welke door hun wroeten als anderszins groote schade aanrichten op veld en akker. Wel trekken de boeren van verschillende kanten, aan troepen en flink gewapend met ge weren en allerhande scherpe boeren-gereedschap- pen, uit, maar de vangst is in den regel weinig of niets. Slechts een enkele maal valt zulk een vreemd beest in hunne handen. Tot lid van het bestuur van de u Ouden Spaarndammerpolder is herkozen de Heer J. S. Korstjens te Schoten. Op eene onlangs te Berlijn gehou- dene kunstveiling zijn ook twee potloodteekeningen van den Duitschen Kroonprins Wilhelm verkocht; de eene. voor 300 Mark, de andere voor 105 Mark. De Prins, die het teeken- en schildertalent zijuer moeder schijnt overgeërfd te hebben, ver vaardigde indertijd die beide teekeningen voor een weldadig doel. De Perzische Keuken. De m a a 11 ij d e n van de welgestelde klasse in Perzië zijn kostbaar, deels uit hoofde van eene uitgestrekte gastvrijheid deels omdat een talrijk dienstpersoneel zijn maal moet doen met wat er van den disch overschiet. Een lievelingsgerecht is het volgende: stukjes lamsvleesch, van de grootte eener noot, worden, beurtelings een mager en een vet stukje, aan eene lange dunne ijzeren staaf gestoken, met wat knoflook gekruid en geroosterd. Men gebruikt dit gerecht, Kabab genaamd, zeer warm, met zout eu citroensap. Een ander lievelingsgerecht, Pillaw genaamd, is niets anders dan gekookt vleesch, wild of gevogelte, dat onder een berg van met boter gekookte rijstebrij wordt opgedischt. Jonge hoentjes, kwartels, duiven en patrijzen worden heet en nog aan het spit op de tafel ge bracht. Twee Zuilichemsche z a 1 m 7 i s- schers zijn op zonderlinge wijze van den dood ge«paard gebleven. Op de Waal werd de schuit, waarin zij zaten, door een sleepstoomboot aange varen en in een oogwenk onderst boven gekeerd. Terstond echter stootte de stoomboot nogmaals tegen do schuit en keerde deze weer recht. De beide visschers wferen nog ongedeerd in hun on overdekt vaartuig gebleven. Botanische tuinen. Op degeheelewe- reld zijn 197 botanische tuinen, als volgt ver deeld: Frankrijk met zijne koloniën heeft er 25; Engeland en Ierland 12; in de Engelsche kolo niën zijn 27; iu Duitscbland 34; in Italië 23; in Rusland en Siberië 17; in Oostenrijk en Hon garije 13; iu Zweden en Noorwegen 7; België, Nederland met de koloniën, Spanje met de kolo niën en de Vereenigde Staten hebben er elk 5; Portugal eu Zwitserland elk 3; Denemarken eu Rumauië elk 2; Brazilië, Ecuador, Chili, Egypte, Griekenland, Guatemala, Japan, Peru en Servië, elk 1; verder worden er tegenwoordig botanische tuinen aangelegd te Genua en Lsuven, als ook in Engelsch-ludië. H et nieuwste Parijsche snufje is de zingende dasspeld. Stel u voor een speld met een kop ir. de gedaante van een klein vo gelkopje. De gelukkige bezitter kan, door even te drukken op een caoutchoucbal, het kopje doen leven. Het bekje gaat open eu dicht terwijl een zoet gekweel zich doet hooren. Het ju weeltje van vernuft kost slechts 20 franken. In de laatste zitting van de Ame- rikaansche vereeniging van civiel-ingenieurs, kwam een gedetailleerd plan ter tafel voor eeue nieuwe brug over de Hudson-rivier. De afme tingen overtreffen alles wat tot nu toe gecon strueerd is. De vrije spanning bedraagt 2850 vt. 870 Meter.) Het wordt eene hangbrug, waarvan de kabels worden opgehouden door torens van 500 voet hoogte. Het bruggedek met 6 paar spoorrails komt 145 voet boven hoog water. De vloeren worden met kokers en kruiswerk verstijfd op de wijze als de groote hangbrug tusschen New-York en Brooklyn. Waar zal het einde zijn Straks overbruggen wjj het Engelsche kanaal en de Straat van Gi braltar 1 Het Vaderland, zégt de Arnh. Ct., spreekt van een „eenactig" drama. Als wij toe geven dat hel woord goed is, zal het Vaderland van zijn kant wel willen toegeven, dat het leelijk is. 't Is echter mogelijk, dat wij 't alleen leelijk vinden, omdat het niet gebruikelijk isonbe kend maakt onbemind. Eene der oudste industriën in Egypte is de kunstmatige eierbroeierij voorna melijk houdeu de Kopten zich hiermede bezig. Zoover men weet bestaau er 703 zulke broei- inricktingen in het land, alle bestaande uit groote steenen ovens, rondom en bovenop met zand bedekt. De drie eerste zomermaanden zijn voor de kunstbroeierij het ware seizoen. Men rekent, dat er jaarlijks van tien tot twaalf mil- lioen eieren op deze wijze worden behandeld. Het landvolk brengt zijne versche eieren naar de eigenaars van de „tarroogs" en geeft twee goede eieren voor een pas uitgekomen kuiken, Le Figaro vertelt dat de Flor ent ij- nen, naar het schijnt, eene afleiding hebben ge vonden in het bezichtigen van een prachtigen grijzen ezel, welken Koningin Victoria heeft me degebracht. Dit belangwekkend dier is de fa voriet van hare majesteit en volgt haarophar^ reizen. Nog altijd is men in Twente verontwaardigd over de laaghartige pressie, door liberale fabri kanten op hunne R. K. arbeiders bij de verkie zingen uitgeoefend. Er is nu sprake van, dat genoemde arbeiders te Enschedé, Oldenzaal, Hengeloo enz. eene R. K arbeidersvereeniging willen tot stand brengen, waarvan de leden lo. zich verbinden om de belangen hunner patroons in alles wat de indrustrie betreft, waar aan zij werkzaan zijn, eerlijk en trouw te willen behartigen; 2o. zich nimmer te leenen tot daden van oproer, revolutie of socialisme; 3o. maar ook voor zich gebiedend eischen van hunne patroons vrijheid van geweten,om hun innigste overtuiging te mogen volgen in alles wat met de indrustrie niets te maken heeft, bijv. om hunne godsdienstige verplichtingen te vervullen, bij de verkiezingen naar eigen overtuiging te hande len, enz. 4o. zich verbinden, om wanneer de patroons op de vrijheid van godsdienst en van hun ge weten inbreuk willen maken, daartegen gezamen lijk te protesteeren en, zoo de patroons daarom iemand het werk opzeggen, hem gemeenschap pelijk te ondersteunen en zijne rechten te ver dedigen. Zulke maatregelen tegen de willekeur der fa brikanten zal ieder weldenkende, die eerlijk vrijheid ook voor den arbeider vordert, moeten goedkeuren, want niet alleen door de fabrikan ten door ons met name genoemd, maar ook door anderen elders is door dezen meer, door genen minder hatelijke pressie op de R. K. arbeiders uitgeoefend. C. Men schrijft aan het R. H.: De volgende week zullen drie jongelui uit Ylissingen theoretisch examen afleggen, ingevolge aanschrijving van den Minister van Oorlog dato 16 December 1887, en wanneer zij daarmee slagen dan bestaan voor hen de volgende pri vilegiën: le. Zij hebben verlof tot 30 Juni 1888. 2e. Inlijving bij het korps hunner keuze, 3e. Zij kunnen op aanvrage hunner ouders ook buiten de kazerne logeeren en nemen geen deel aan corveeën. 4e. Zjj kunnen voor korporaal of sergeant-mi licien worden opgeleid. 5e. Worden zij korporaal-milicien, dan genieten zij een verlof van twee maanden met behoud van soldij. 6e. Worden Zij sergeant-milicien, dan genieten zij eene maand verlof met behoud van soldij. De voordeelen, aan dit zoo gemakkelijk examen verbonden, zijn zoovele, dat het wel der moeite waard is, dat zoo iets in alle nieuwsbladen wor de opgenomen, opdat een ieder hietrvan voor Met de verbreeding van hetSuez- kanaal is men druk bezig, ook de verlichting van het kanaal zal binnenkort een voldongen feit zijn, want uit Marseille zijn een groot aantal plaatijzeren boeien verzouden naar Suez. Deze boeien zullen op behoorlijken afstand langs beide oevers van het kanaal gelegd worden, 20 meter uit de as van het kanaal. Iu de boeien bevindt zich samengeperst lichtgas, dat op ge regelde tijden zal aangevuld worden uit een groot reservoir in een der stoombootjes van de kanaal maatschappij. Het gas zal hoogstens een druk hebben van 7 atmosferen, en door middel van een regulateur eene vlam voeden, die onafgebroken gedurende 90 etmalen (drie maanden) kan doorbranden. De lichten aan den Aziatischen oever zullen groen, die aan de Egyptische zijde rood zijn. De diamanten van de Keizerin van Rusland. Een correspondent der Boston Herald be schrijft de Keizerin van Rusland, zooals zij is in galakleeding. Hij zegt: „Endelijk traden wij de de troonzaal binnen en daar stond de Keizerin, als 't ware éen levende diamant. De glans, die van haar uitging, was bijkans oogverblindend. Op haar hoofd rustte een krans, eens door de groo te Keizerin Elizabeth gedragen. Die te beschrij ven? Ik zag slechts millioenen gekleurde stralen, telkens als zij zich bewoog. Hare halsketting was mede geheel van diamanten. De orden op haar borst bevatten alle steenen uit het Oosten. Hare kleed was rood fluweel met een wit fluweelen sleep, vol gouden sterren. De voorbaan was versierd met rijen diamanten. Salomo kon niet meer rijkdom hebben getoond!" Homöopatisch. In een krankzinnigengesticht in Amerika werden twee verpleegden, die eene ver schillende manie hadden, tot elkanders bewakers aangesteld. Ieder van Lei len werd met de manie van den anderen bekendgemaakt en met de taak be last om alle onbehoorlijkheden en dwaasheden, die daaruit konden ontstaan, te verhinderen.Bei- deu namen zij de laak eu de verantwoordelijk heid op zich; de eene had medelijden met deu andere en sloeg hem onverpoosd gude. Daardoor ver gaten zij hunne eigene manie en ten slotte her stelden beiden. Prof. Buys Ballot plaatst in het U. D. eene waarschuwing tegen nachtvorst. Wie eenige aanwijzing wil hebben of hij bi- ssonder voor nachtvorst te waken zal hebben, schaffe zich een gewonen thermometer aan, om- wikkele diens bol met een linnen lapje, niet al te dik, bevochtige dat door den thermometer in een glas met water te steken. Neemt men er nu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2