GEMENGDE BERICHTEN. Uit eene courant. Het comité deel de 20 paar kousen uit, waarmede menige traau werd gedroogd. Naar men verzekert, bedraagt het getal der personen, die aan de Nederlandsche bedevaart naar Rome zullen deeluemen, reeds meer dan 300. Voorts zullen nog verschillende provinciale en diocesane karavanen in dezelfde maand hulde aan Leo XIII komen brengen o. a. Venetië en Malta. Nog kunnen wij als stellig mededeelen, dat de H. Vader voor den llden April geene enkele audiëntie zal geven. C. Wie zal regeer en? Deze vraag is nog altijd aan de orde. De Gelderlander neemt de moge lijkheid aan dat de Rechterzijde zeer goed onder leiding van den Heer Heemskerk zou kunnen werken. Het zou, zegt het blad, niet inconse quent zijn, wanneer de Heer Heemskerk, die, evenals de Heer van Zuylen, nooit liberaal was dan in zijn eerste advocaatjaren, nogmaals een Ministerie der Rechterzijde formeerde. Was hij daartoe echter niet te bewegen, of stelde hij onaannemelijke voorwaarden, de Rechterzijde in het parlement heelt bekwame mannen genoeg om zelfstandig op te treden; een Minister kan tevens Kamerlid zijn. Belet dan de Eerste Kamer //groote hervormingen//, op groote hervormingen zijn wij niet gesteld; het land begeert minder lasten, werkverschaffing, rechtsgelijkheid (wat de gelden betreft) op schoolterrein en andere kleine maatregelen, die de welvaart begunstigen. En dat is zoo'n geweldig hachelijke taak niet. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Ommen zijn uit gebracht 2097 geldige stemmen. Gekozen is de Heer J. Van Alphen anti-revolutionnairmet 1264 stemmen. Op den Heer jhr. G. J. Van der Wijck liberaalwaren er 833 uitgebracht. Op de te Druten gehouden vergadering van katholieke kiezers is de Heer Mr. J. A. N. Travaglino met overgroote meerderheid candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Laatstleden Vrijdag hebben de inspecteurs der posterijen te Utrecht eene vergadering ge houden, waarin over de quaestie der afschaffing van de emol imenten van gedachten is gewisseld. Z. M. de Koning heeft, op dringenden Taad van zijn geneesheer, afgezien van het voor nemen om in persoon de Kamers te openen. Omtrent de eedsaflegging ten paleize of in de Kamers is nog geene beslissing genomen. De Afgevaardigde E. Domela Nieuwenhuis heeft zijne geloofsbrieven als lid der Tweei e Kamer ingezonden. Als aanstaand Voorzitter der Eerste Kamer, worden genoemd de Heer Mr. A. Van Naamen "Van Eemnes en Mr. J. Huydecoper Van Maarse- veen. Naar men uit Den Haag mededeelt, zou de Heer M. Baron Mackay zich eergisteren-middag naar Z. M. den Koning hebben begeven, ten einde mededeeling te doen van den uitslag der hem gegeven opdracht tot samenstelling van een Mi nisterie. Spaarnwoude, 6 April. In de afdeeling Schalkwijk dezer gemeente is men heden begonnen met de uitvoering der werken ten behoeve der genie. Allereerst is een aanvang gemaakt met het graven van een kanaal, waar langs het water van de ringvaart zal geleid worden ten einde in die vaart van den Haarlemmermeerpolder, na doorlegging, eene damsluis te maken. Helder, 6 April. Aan het postkantoor alhier moet een vrij belangrijk kas-tekort zijn ontdekt, naar aanleiding waarvan twee commiezen in de waarneming hunner betrekking zijn geschorst. Amsterdam, 6 April. Een man bracht giste ren avond een bezoek aan het circus Carré alhier. In de pauze ging hij naar den stal om daar de paarden eens te bezichtigen. Hij waagde zich te dicht bij een der dieren, dat hem on verwacht een paar trappen gaf, waardoor hem vier ribben werden gebroken. Hij werd met een rijtuig naar zijne woning gebracht, alwaar hij kort daarop aan de bekomen verwondingen overleed. Haarlemmermeer, 6 April. In deze gemeente is Dinsdagmorgen brand ontstaan in het woon huis van den Heer D. II. Thiele, aan den Sloter- weg; het grootste gede.elte van den inboedel is verbrand. De oorzaak is onbekend. Door de politie teMiddelharnis is proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner dier gemeente, omdat hij, door lood en steentjes in het slot der synagoge te stoppen, oorzaak is geweest, dat de deur der synagoge niet geopend kon worden. Tijdens den Universiteit s-boot- race was op de Theems een electrisch bootje in beweging te zien, dat natuurlijk niet weinig de aandacht trok. Dit bootje, hetwelk Zaterdag 11. zijn debuut maakte, is vervaardigd door de //Electric Power Storage Company" en was eene week te voren van hare werf te Milwall te water gelaten. Het kan ongeveer 20 personen bevatten en loopt met eene vaart van 11 mijlen per uur tegen tij, doch men gelooft met eene geringe wijziging van de schroef, deze snelheid tot 15 mijlen te kunnen opvoeren. De door de E. P. S. C. geleverde accumulatoren zijn van de nieuwe constructie en worden onder de banken geplaatst, zoodat zij weinig ruimte in beslag Derneu. Een 51/3 paardekracht motor staat op den bodem der boot en is direct met de schroefas verbonden. Het bootje is uiterst gemakkelijk te behandelen en door het verplaatsen van een handle kan men zonder eenig tijdverlies voor- of achteruit laten slaan en halt of full speed loopen. De accumu latoren bezitten voldoende kracht om fullspeed 8 uur, en half-kracht 18 uur te varen. De Amsterdam sc he hypotheek- bank behaalde over 1887 f 41,635 zuivere wiust en keert 12 pet. dividend uit. De beken de muzikale knaap Jozef Hofmann wordt in Engeland verwacht. Naar men zich herinnert, heeft zijn vader verklaard, dat de knaap in de eerste jaren zich niet meer in het publiek zal doen hoorer.. Intussclien schijnt het onwaar te zijn, dat een rijk Amerikaan 10 000 dollars had verstrekt om den knaap ongestoord verder eene muzikale opleiding te doen geven. Als dat geld beloofd was, het is toch naoit gegeven. Wegens ouderdom en doofheid, een hotel te koop aangeboden. Gezochte flinke handschoenmakers; per doziju wordt 3 a 4 gulden betaald. Max Kayser, het vooormalige socialistische lid van den Duitschen Rijksdag, is Donderdag-middag iu het Allerheiligen-hospitaal te Berlijn overleden aan de gevolgen van eene operatie in de keel. Eenigen tijd geleden was men genoodzaakt bij hem over te gaan tot tra cheotomie,dezelfde operatie die de Duitschen Keizer te San R:mo onderging. Later bleek ook het strottenhoofd verwijderd te moeten worden, het geen de paliëut echter met dm dood bekocht. Hij bereikte den leeftijd van 35 jaar. Zelfs het klassieke land der rozen lijdt gebrek. Nizza krijgt hare rozenknoppen uit Soedan. Wil Eiffel de menschen, gedu rende de Parijsche tentoontenstelling, //de hoogte doen krijgen", een ander ingenieur wil het in de laagte zoeken. Hij laat eene diepe put graven, waarin men met eer, lift zal kuuuen afdalen. Op eene zekere diepte gekomen, zullen zij, die zich in de lift bevinden een liunen doek zien, waarop zeer juist de verschillende aardlagen zijn afge beeld. Eene schommeling van de lift gedurende het bewegen van dat doek zal den indruk geven, alsof men op meer dan 1000 meters diepte was. Volgens de Christian Age is de Ko ning van Zweden en Noorwegen de eenige Mo narch iu Europa, die Z. H. den Paus op zijn jubile geen gelukwensch beeft gezonden, De overledene Keizer van Duitseh- laiid, dus vertelt een Eranscb blad, liet driemaal per week, des morgens om tien uur, een barbier bij zich komen. De mau kwam steeds over zijn tijd eu daarom zei de Keizer op zekeren dag „Je horloge schijnt niet te deugen hier heb je eeu ander, maar zorg nu dat je precies op je tijd komt." Hij gaf den zeer verheugden barbier een fraai gouden horloge en onze maat kwam nu werkelijk veertien dagen laug op de minuut af. Toen echter verliep hij weder in zijn oude gebr.-k. Zru dit misschien aan 't geschonken horloge liggen? De Keizer verlangde het te zien, stak het iu zijn zak en gaf den ontstelden baard schrapper eeu dikken zilveren knol, die niet meer waard was dan tien of twaalf gulden. „Het gouden horloge scheen ook al niet goed te ziju,// zaide de vorst, „nu moet je 't maar met dit probeeren." Twee ooievaars, die een nest te Legmeer (Er.) zouden betrekken, vonden daarin voor hen al te gevaarlijk gezelschap nl. eeu dikken uoomotter. De vogels vlogen daarom in breede kriugeu om 't nest, de menschen werden hierdoor opmerkzaam gemaakt en de otter werd door een schot afgemaakt. TeOskaloosa in Kansas (Ver. St.) zijn dezer dagen verscheideue vrouwen tot leden van den gemeenteraad, en eeu andere dame, met eene meerderheid van 66 stemmen, 'ter vervulling tan het burgerraeestersambt verkozen. Verleden week is te Cognac een dierentemmer weder het slachtoffer geworden van zijne waaghalzerij. De man, Pezan genaamd, werd in het hok van den leeuw, door dit dier aange vallen. Hoewel hij er leveud afkwam, werd hem toch den linkerarm geheel van het lichaam ge scheurd. Het gebruik van de verschillende lengtematen. Volgens Ravestein, zijn tegenwoordig drie internationale lengtematen in gebruik, namel'jk de Engelscho voet, iu een gebied van 18,188,112 Engelsche vierkante mijl met 471 millioeu in woners; de meter, (12,671,200 vierkante mijl met 347.091.000 inwoners) eu de Castiliaanscho voet, (752,901 vierk. mijl met 5,905,000 in woners). De Engelsche voet, die tegenwoordig in het Britsche en het Russische rijk, in de Ver- eeuigde Staten van Noord-Amerika en eenige andere landen in gebruik is, schijnt verder geeu aanhangers meer te krijgen, terwijl de iuvoering van den meter als lengtemaat 6teeds voortgaat. Als een bij eenden hoogst zei d- zaain voorkomend verschijnsel wordt ons mede gedeeld, dat Ie Meerkerk eene eend van den Heer De R. zestig eieren achterten heeft gelegd, zonder een dag over te slaan. In de Engelsche bladen wordt de opme.rking gemaakt, dat de onlangs overleden Belg Bourson niet de oudste journalist van Europa was. De Engelschman Edward Baiues begon zijn journalisten-loopbaan, reeds 3 jaar na den slag van Waterloo, en was als verslaggever tegen woordig bij den slag van Peterloo in 1819, voor een ta Leeds verschijnend blad, dat door zijn vader werd uitgegeven. Genoemde heer heeft dus ongeveer 70 jaar het vak beoefend, en wel met on verflauwden ijver en belangstelling tot op heden in alles, wat de drukpers aangaat. Hij telt thacs, op een paar weken na, 88 jaren. John E. Chasse, te Augusta in den Noord-Amerikaanscken staat Maine, zou voornemens zijn eene vliegmachine te vervaardigen, die 20 voet lang en 6 voet breed i,s. Binnen drie maanden zou zij voltooid zijn. Ebctriciteit of samengeperste lucht zou als beweegkracht worden gebruikt. Wanneer de toestel gereed is, zullen de heer Chasse en nog een ander persoon er mede naar Washington vliegen, en de reis (800 mijl) in een dag afleggen, zich verheffende boven de wolken, of Blechts even boven de daken, naar verkiezing van de reizigers. De uitvinder is er zeker van, dat hij 50 mijl per uur zal kunnen afleggen, bij voordeeligen wind zelfs 100 mijl. Op eene boerderij tusschen La m- balle en St. Malo (Er. dep. Noorilerkusten) is onlangs een kudde schapen aangevallen door wol ven, twee volwassen dieren en vier jongen, welke binnen weinige oogenblikken tien schapen hadden gedood. Op de hoeve was niemand dan een meisje van 10 jaren. Maar dit kloeke boerinnetje wist geheel alleen de roofdieren te verjagen, met be hulp van een vlammend stuk hout. Weer iets nieuws Een bewoner van Lyon heeft thaus uitgevend en manchetten, fronts, boorden, en dergelijke van eeu dun metaal te vervaardigen. Wanneer hij daarvan ook pantalons, jassen en vesten uitvindt, zullen wij spoedig ge heel gepantserd loopen. Omtrent den leefregel, dien de Duit- sche Keizer volgt, deelt de Neue freie Presse eenige bizonderheden mede. Nadat bij te half 8 opstaat begint hij met een kop chocolade te drinken, terwijl hij om half 10 ontbijt, meestal met visch of wild, dikwijls ook met kaviaar, waarvan bij een bizonder liefhebber is. Te éen uur eet hij soep, visch, vleesch en groenten, meest met sui ker toebereid. Des avouds te 8 uur eet hij weder vleesch of wild. De keizer drinkt zoo goed als geen wij», doch meermalen pe.r dag een glas melk met een scheutje cognac of whiskey, een drank dien de Keizer gaarne drinkt en die hem voor treffelijk bekomt. Te Breda worden pogingen aange wend, om liet 1000-jarig bestaan dier stad in dit jaar op grootsche wijze te vieren. De Russische gerechts hove 11 he fa- ben thans d/fiuitief beslist, dat Vorst Hohenlohe, als Duitscli onderdaan, niet de Russische land goedereu kan erveu van zijn zwager, Prins Peter Van SaynWittgenstein. Tot troost van den erf genaam kan het strekken, dat de goederen zwaar met hypotheek ziju belaBt. De eerste kievitseieren zijnden leti April ten geschenke aangeboden aan Z. M. den Koning door G. J Kloosterman, te Arnhem. Te Bierum (Gron.) heeft men eene lijst laten rondgaan, waarop 150 hoofden van huisgezinnen hunne namen plaatsen, te kennen gevende, dat zij op Zondag niets (noodzaak uit gezonderd) van de posterij wenscheu te ont vangen. Er bleven 26 gezinshoofden over, die het bij het oude wenschten te doen blijven. Ambria, een fraai dorp in de Italiaansche provincie Sondrie, is geheel verwoest door eene lawine, zoodat het door de bewoners moet verlaten worden. In West-Afrika is een nieuw soort koffieboom gevonden, waarvan de vlucht veel overeenkomst heeft met den Arabischen koffie boom. De boom, ongeveer 7 voet hoog, groeit bizouder vlug en geeft buiteugewoon veel vrucht. Meu heeft reeds maatregelen genomen om de onltuur er van elders te beproeven, 0. a. ook in Zuid-Amerika. Het vr ij staatje Moresnet (op de Duitscn-Belgische grens) zal, naai de Köln. Ztg. bericht, onafhankelijk, blijven, als tot dusverre. De maatschappij Vieille Montague gaat voort met het betalen van bare jaarlijksche toelage. Om uitgeputte asperg e-b ediien weder productief te maken, bedient men zich van keukenzout, dat men in April op de bedden strooit. Op 200 voet in het vierkant is 50 kilo keukeu- zout noodig. De oude, uitgeputte planten leveren na deze behandeling een ruimen oogst op. De Duitse hers kunnen somt ij d s ook met hunne geographie leelijk in de war zijn. Zoo werd besteld een tijdschrift bij een Duitschen uitgever voor den heer W. J. Van Haren Noman te Soerabaia. De eerste aflevering arriveerde met het adres: „Herrn W. J. Van Haren, Insel Noman, Sorabaja, Aegypten, Oatkiiste des roten Meeres." Eu toch kreeg de geadresseerde de aflevering in zijn bezit. {Bat. Nwbl Een monster congc. De directie der Chicago-Milwaukee-St. Paul spoorwegmaatschappij heeft ongeveer 5000 barer baanwachters, wissel wachters en andere bedienden ontslagen, wegens deelneming aau den jongsten opstand en onder steuning daarvan. Een luchtscheepvaart-tentoon- stelling is Zondag te Weenen geopend. Zij bevat eene groote verscheidenheid in ballons en toestel len voor luchtreizigers. Onder de merkwaardig heden is het blad le Ballon-Poste, dat in 1870, tijdens het beleg van Parijs, per luchtballon uit de Eransche hoofdstad naar de provincie vervoerd werd. Er ziju ook drie gevulde en geheel in ge reedheid gebrachte ballons. De grootste, gevuld met 2000 kub. meter gas, kan 8 personen ver voeren. Bezoekers van de tentoonstelling kunnen daarmee kleine tochten door het luchtruim doen. Naar men aan de A mst. Ct. m e d e- deelt, zou er sprake zijn, dat de winkels in de Kalverstraat te Amsterdam electrisch zullen wor den verlicht. Het machinegebouw zou reeds aau- besteed zijn voor eene som van f 9,994 aau de heeren de Haan en Oerlijn. Hetelectrotechniscli instituut Albin Hampel in Dresden heeft proeven genomen, in hoeverre nikkel geschikt is om er spitseu van bliksemafleiders van te vervaardigen. De proeven gaven als resultaat, dat nikkel even goed als goud of platina tegen alle weersinvloeden bestand is. Door den veel lageren prijs van nikkel kunnen de spitsen zonder groote kosten veel zwaarder gemaakt worden, waardoor het geleidend vermo gen niet minder is dan bij platina. Verder be hoeven de leidingen niet zoo dikwijls nagezien te worden als bij platina spitsen het geval is. Ingevolge eene aanschrijving van den Minister van justitie oefenen de rijksveld wachters zich iu het schijfschieten met de kara bijn. Het „verrolde" huis te Halfweg is sinds lang geene zeldzaamheid meer. Er zijn elders heel wat andere, grootere gebouwen ver plaatst. Dezer dagen beeft men op Couey-eiland, bij New-York, Brighton-Beach-Hotel, dat eeae op pervlakte van 92.000 vierkante voeten beslaat en een gewicht beeft van 5000 ton, „verrold". Honderd twintig spoorwagens werden onder het gebouw geschoven on daarna door locomotieven gelijktijdig, voortgetrokken. Zoo bracht men het gebouw, dat op zijne oor spronkelijke plaats door de zee bedreigd werd 100 voet landwaarts in. Dc Heer Willink Ketjen heeft als getuige a decharge op 13'dezer voor het gerechs- hof te 's-Gravenhage doen dagvaarden de Mi nisters Heemskerk, Vau Karnebeek, Sprenger van Eijk en den Hoofd-Commissaris van politie ta 's-Gravenhage. Een eigenaardig gebruik van de photographie is gemaakt door de uitgevers van dsn Century Dictionary te New-York, waar van 25000 vel druks gereed is. De enorme premie, welke voor eene verzekering van dit kostbare manuscript tegen brandschade vereischt wordt, bracht hen op de gedachte, het geheele werk te laten photographeeren op ver kleinde schaal, en wel op 1/5 van de ware grootte. De proef slaagde uitnemend de photographische copeën wordsn nu in de beknopte ruimte van eene brandkast bewaard. Ook voor toepassing op de kostbaarste stukken van bibliotheken, archie ven, enz. zal dsze methode zeker hier en daar worden gevolgd. Aan de Texelse lie hors is Don- derdag een groote bruinviscb, van nagenoeg 300 halve kilgorammen zwaarte, in een haringnet ge vangen, Bij het vervolgen van eene school haring was hij er in gescholen. Het was geene gemak kelijke taak voor de visschers om het dier te dooden. Dit moest echter eerst geschieden voor dat het bemachtigd kon worden. Door de windvlagen van de laatste dagen is te Muiderberg, bij de Echo, van den bekenden muur een gsdeelte, ongeveer vijf Meters groot, vernield. De Echo laat zich echter nog hooren. Naar men ons mededeelt, kon het wel eens zijn, dal de toegang in den aanstaanden zomer gesloten werd;, eene groote teleurstelling zeker voor de bezoekers van deze schooue streek. Wanneer iemand een stofje in het oog waait, tracht hij dut, dikwijls vruchteloos, door wrijven te verwijderen. Dat komt omdat hij hetverkeerde oog wrijft. Volgens eene mededeeling in het Pharm. Week blad, moet man niet het getroffene, maar het an dere oog wrijven. Deze ervaring is opgedaan door Engelsch spoor wegpersoneel. De proef op de som kan bij ge- legeuheid makkelijk worden genomen. De Amerikaan sche million 11 air Van der Bilt heeft onlangs een Eranschen kok aangenomen op eeu traktement van tien duizend dollars per jaar. Joseph Dugnel, zoo heet de uit verkorene, sloot dadelijk een contract van vijf jaar en vertrok met zijn huisgezin half Maart naar New-York. Thans geeft het Amerikaansche blad The World van het contract eenige toelichting. Volgens dat blad is Yan der Bilt tot niets ver bonden of verplicht, want, zegt zij, de Ameri kaansche wet zegt duidelijk genoeg, dat een over eenkomst gesloten door een Amerikaan en een vreemdeling al hare kracht verliest, zoodra die mede-contracteereude vreemdeling het Ameri kaansche grondgebied heeft betreden. Curieuze wet en magere troost voor den keukenprinsl Er wordt te Par ij s een groot hotel gebouwd voor Engelscheu, die de tentoonstelling komen bezoeken; het zal 1100 kamers bevatten met 1 of 2 bedden en een eetzaal voor 1200 menschen. Men schrijft uit Rotterdam aan het Haagsche Dagblad. Hoe diep dikwijls een mensch vallen kan, toonde de Rechtbank van heden aan. In het bankje der beschuldigden stond een vroeger respectabel man, de ex-boekhouder der Ned. Bank, wiens naam nog op verscheiden bankbil jetten prijkt. De man was door zij;i wangedrag aan lager wal geraakt en door zijne gefortuneerde ouders te Haarlem, die zooveel tevergeefs aau hem ten koBte hadden gelegd, verstooten. Iu den laatsten tijd was hij, na gescheiden te ziju van zijne eerste vrouw, gehuwd met de wed. V., in de Weste-Wageustraat, kurkenfabrikante. Doch ook van deze leefde hij weldra gescheiden en geene huisvesting meer hebbende, moest de 47- jarige man zich aanmelden aan eeu der politic- bureaux om nachtverblijf en een stuk (brood. Wegens landlooperij stond nu J. A. B. geb. te Haarlem, voor de Rechtbank terecht en het O. M. eischte 3 dagen hechtenis en plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor deu tijd van éen jaar. Twee gelijknamige lotelingen in de gemeente Willige-Laugerak moesten wegens eene bij de loting begane onregelmatigheid opnieuw loten, bij welke gelegenheid bij, die eerst het hoogste Dommer trok, nu het laagste uit de bu8 haalde, en omgekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2