BINNENLAND. g^mengdeIberichtekl en het aftreden "van den laatste te doen gelden als een afdoend argument, waarbjj de Keizer slechts *,ich heeft neder te leggen. De Daily News zegt, dat een huwelijk van Keizer Frederik's dochter met Alexander van Battenberg den Czaar in zgu wantrou wen tegenover Duitschland zou versterken. De limes merkt op, hoe Prins Von Bis marck de openbare meening in Duitschland geheel en al heeft weten te winnen voor de leer, dat redenen van Staat den doorslag moeten geven bp het aanknoopen van echt verbintenissen in de keizer lp ke familie. De Standard gelooft niet, dat het conflict geheel geëindigd is. Keizer Frederik (meent het blad) is er de man niet naar, om het geluk van zijne dochter ten offer te brengen aan de gevoeligheden van een vreemden Vorst. Een speciale krijgsraad is in Engeland bijeengekomen om de tegen zekeren Majoor Templer ingebrachte beschuldigingen te onderzoeken. Deze genie-oflicier, die bizou- dere bekwaamheden bezat op het gebied van de vervaardiging van luchtballons voor militair gebruik, was onder hoogst voor- deelige voorwaarden geplaatst aan de Genie school als instructeur, maar onder gehouden^ heid zpne diensten uitsluitend voor het Departement van Oorlog beschikbaar te houden. Evenwel heeft hp de verleiding niet kunnen weerstaan om een door hem uitgevonden manier om luchtballons te ver vaardigen te verklappen aan eeue firma te Birmingham, die daarvan gebruik heeft ge maakt bp hunne leveranties aan het Ita- liaansche Gouvernement. Ter gelegenheid van den 300n verjaar dag van de vernieling der Spaansche Ar madazal te Plymouth eene tentoonstelling gehouden worden van wapenen, reliquieën, schilderijen, portretten, handschriften, boe ken en andere merkwaardigheden betref fende beroemde mannen uit den tijd van Koningin Elizabeth. Naar aanleiding van de laatste ongere geldheden op Malta, bij gelegenheid vau aldaar plaats gehad hebbende verkiezingen, wpst de Globe op den treurigeu staat van zaken, die op dat eiland heerscht. Er wor den drie talen gesproken; de taal der wet gevers is Eugelsch, het personeel der ge rechtshoven spreekt Italiaansch en de in woners, die daarmee te maken hebben, Mal- tesisch. Hoewel de constitutie er vrij goed uitziet op papier, is hare werking, voor namelijk tengevolge dier spraakverwarring, allergebrekkigst, daar een goede controle onmogelijk is. Daarbij komt dat de be woners veel te talrijk zijn voor de opper vlakte van het eiland, en van een weinig deugdelijk, weinig ondernemend ras. Paupe risme en drankmisbruik zpn zeer inheemsch. Al mag nu deze sehilderp eenigszius over dreven zjjn, zoo meent het blad, dat er toch alleszins aanleiding bestaat voor de Britsche Regeering om met vaste hand eene betere organisatie van het eiland voor te breiden. In de onderhandelingen betreffende de Frausch-Eugelsch-Turksche conventie van het Suez-kanaal is geen9 verandering gekomen. De Porte, die den 31 n Maart hare adhaesie moest geven, verklaart thans, dat zij deze niet geven kan vóór kennis genomen te hebben van de telegrammen, welke op dit stuk tusschen Frankrijk en Engeland zijn gewisseld. De Deensche »Kunstboterwet« ia nu door den Rijksdag aangenomen. Zij treedt den len Mei in werking, en blpft voorloopig 2 jaren van kracht. Een goed getuigenis. Terwijl duizenden Duitschers in on3 land betrekkingen van allerlei aard bekleeden, terwijl hun in advertentiën de voorkeur wordt gegeven boven de eigen lands kinderen, doet het ons genoegen te kunnen melden, dat ook aan Nederlanders in Duitsch land boven de Duitschers de voorkeur wordt gegeven. In de algemeene vergadering van de landbouw kundige hoofdvereeniging van het regeerings- district Munster, in Westfalen, wordt met de n hoogsten lof melding gemaakt van de Nederland.- sche veeverzorgers. Ook in Westfalen, evenals in Limburg, gaat de landbouw achteruit. Mea acht het geraden zieh meer op den veestapel toe te leggen. Het groote bezwaar daartegen is het aanschaffen van het noodige dienstpersoneel ter verzorging van het vee. De goedbezitter Darup-Deiturs, uit Nottuln, klaagde over gebrek aan geschikt personeel. In Westfalen trekken de vrouwelijke dienstboden meestal naar de steden. Zij willen zelfs tegen hoog loon, dat de landbouwer in deze voor hem zoo slechte tijden bijna onmogelijk geven kan, den boer niet meer dienen. Er blijft voor de groote veestallen nieti meer over dan zieh mannelijk dienstpersoneel te ver schaffen. Slechts Nederlanders en Zwitsers zijn daartoe geschikt. Volgens den consul Schencking verdient de Nederlandsche veeverzorger verreweg de voorkeur boven de Zwitsersche. Hij ten minste is zeer tevreden over hunne dienstverrichtingen. Zoo'n stalknecht of Viehwarter staat 's morgens om 3 unr op en verzorgt 20 koebeesten, terwijl eene koemeid aan 6 hare handen wol heeft. Verschillende voorstellen werden gedaan om Nederlandsck dienstpersoneel voor- de; stallen te verkrijgen. Onder anderen werd voorgesteld pre- miën aan hen uit te reiken, die langen tijd op dezelfde plaats blijven. Ook tracht men hunne positie zoodanig te verbeteren, dat zij zich in Westfalen duurzaam vestigen en er trouwen, om er langs dezen weg eene generatie van koestal beambten te verkrijgen. Dit voorstel vond zeer veel bijval. Dr. Sclior- lemer-Alst vreesde echter, dat men hier teleur stellingen zou ondervinden. Eene ziekte des tijds toch is, dat een vader, schoenmaker, zijn zoon liefst tot Minister wil zien opleiden. Dat het beroep of de stand erfe lijk wordt in de familie, gaat voortaan tot de zeldzaamheden behooren, ofschoon vaak een goed betaald baantje als veeverzorger verkies lijker is boven eene onzekere carrière als Refe rendaris. Een kostbaar bewijs, dat van de opvoeding alles afhangt. Mochten onze regeeringsmannen dat begrijpen en er naar handelen. V. W. De Staatscourant bevat een koninklijk be sluit van 26 Maart jl., No. 67, waarbij nader wordt bepaald, welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juni 570 Staatsblad 131genoemde maatregelen bij het dreigen of heerschen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Voor besmettelijk worden gehouden de vol gende ziekten van het vee. lo. de veepest der herkauwende dieren; 2o. de longziekte (pleuro-pneumonia contagiosa) der runderen; 3o. het mond- en klauwzeer (besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) bij de herkauwende dieren en de varkens; 4o. de kwade droes en huidworm bij de een hoevige dieren-, 5o. de schurft (sarcoptes-schurft en dermato- coptesschurft) bij de eenhoevige dieren en de schapen; 6o. de schaapspokken bij de schapen, de bokken en de geiten; 7o. de varkensziekte (namelijk de besmettelijke vlekziekte en de besmettelijke borstziekte der varkens); 8o. de trichinenziekte bij de varkens; 9o. het miltvuur bij alle vee; lOo. de hondsdolheid Dij alle vee. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is bepaald, dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten voor het hooTdkiesdistrict Zaan dam, in de plaats van den heer J. Prins die door de aanneming der benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft opgehouden lid der Staten te zijn zal plaats hebben op Donderdag 3 Mei e. k., de herstem ming, zoo die noodig m ocht zijn, op Donderdag 17 Mei e. k. Het Handelsblad deelt, hoewel onder voor behoud mede, dat de Heer Mackay de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie waar schijnlijk zal nederleggen. (Zie laatste berichten.) Volgens bij de Regeering ingekomen be richt zal door de Tuinbouwvereeniging //Flora# te Keulen, ter gelegenheid van haar vijf en twintigjarig bestaan, in de maanden Augustus en September van dit jaar aldaar eene interna tionale tuin bouw tentoonstelling worden gehouden. Nadere inlichtingen omtrent deze tentoon stelling worden op franco aanvrage verstrekt door het bestuur der Vereenig-ing. Men is in Nieuw Schotland bezig met 'het maken vau een nieuw reusachtig groot hout vlot, nog grooter dan het voor eenigen tijd verongelukte. Het zal eene lengte hebben van 500 voet, d. i. 100 voet langer dan het vorige. Dit vlot zal vau zeilen voorzien en bemand worden als een schip, en niet door eene stoomboot wor den gesleept. Men verwacht, dat het iu Juli of Augustus zal uitzeilen. De binnenkort te Londen te ope- nen Italiaansche tentoonstelling belooft zeer be langrijk te worden. Er zijn bijna 3000 aanvragen om plaatsruimte ingekomen. De: Koning van Italië zendt zijn jachttent met toebehooren. Er komt eene Romeinsche marktplaats met een achtergrond, bestaande uit gezichten op de Sabijnsche heu velen, het Coliseum, bet paleis der Caesars, het Forum en de boog van Titus. Verache vruchten en bloemen zullen dagelijks van Italië aangevoerd en verkocht worden. In het hoofdgebouw zullen banieren haDgen van de 100 Italiaansche steden. In een paviljoen zal men de wijze kunnen na gaan waarop het beroemde Venetiaansche glas wordt gemaakt. In andere paviljoens zullen Ita liaansche wijnen en andere artikelen verkocht worden. Een Italiaansche tuin wordt aangelegd naar de wijze der tuinen van de villa „Borghese." De omheiuing zal bedekt worden met schilde rijen, Italiaansche tooneelen voorstellende. Eon Caprigrot wordt opgericht. Er zal eeue troep Na- politaansche muzikanten in torreDto-kostuum overkomen, om iu de tentoonstelling uitvoeringen te geven. Een Italiaansche schilder zal in een af zonderlijk paviljoen kleine schetsen maken. Een ander paviljoen wordt hot huis van een Toskaau- schen boer, die daarin met zijn gezin de stroo- vlechterij zijner provincie zal vertegenwoordigen. In Duitschland is verledsn ja»r ruim 45 millioen hectoliter bier gebrouwen. In- en uitvoer in rekening genomen, bleef er voor het binnenlandscb verbruik 44 millioen hecto liter; dat is 94 a 95 liter per inwoner en per jaar. Aan de heerschappij van den zwarten hoogen hoed, zoo schrijft men uit Lon den, dreigt een einde te komen. In de winkel kasten langs de Theems liet men sinds eenige dagen donkerblauwe, bruine, lichtgrijze en zelfs roode hooge hoeden, met moirée-liuten van de zelfde kleur, uitgestaldal de leden van de Joc key-club hebben zich reeds zoo'n gekleurde kachel pijp aangeschaft. Wat meer zegt, de Prins van Wales heeft reeds een. half dozijn van die hooge boeden besteld* om Be te dragen als de hofrouw ia afgcloopen. Boeken en vochtigheid. Toen in eene groote Engelsche leesbibliotheek de boeken door vochtigheid geleden hadden, werd, om dit te verhelpen, op raad vsn een chemicus vau naam, gebluschte kalk aangewend. Da chemicus liet zich er aldus over uit; „Gebluschte kalk is het beste middel om boeken tegen den kwaden in vloed van vochtigheid te behoeden. Een pot met gebluschte kalk bij een boekenrek gezet, helpt veel meer dan eeu goed gestookte kachel. De kalk moet om den tweeden of derden dag ver- verscht worden." Omtrent een teBreda gepleegden moord meldt de Bred. Ct.: Woensdag jl. ont stond er tusschen de werklieden H. en S., werk zaam iu de lucifersfabriek van den Heer Loijens alhier, eeu geschil over het doen van eenige kleine werkzaamheden, hetwelk de eene vermeende dat de andere moest doen. Den daarop volgen den dag daarover weer woordenwisseling krij gende, werd S. door den meesterknecht dier fabriek in het ongelijk gesteld, waardoor deze zich opwoud en H. eenige bedreigingen toe voegde. Toeu nu 's middags H. ging schaften, vertelde hij, thuisgekomen, het gebeurde, en verzocht tevens aan zijne zoons, waarvan de oudste bij de vestingartillerie diende, en ihaus met verlof thuis vertoefde, om hem 's avonds van de fabriek te komen afhalen, daar hij vermoeden had, dat genoemde S. de gedane bedreigingen wel eens zou kunnen uitvoeren. Beiden voldeden aan dat verzoek en wachtten hun vader aan de fabriek op. Omstreeks negen uur was deze met zijn werk gereed, en keerde met zijne zoons huiswaarts, op den voet gevolgd door S. Opeen paar honderd passen van de fabriek, tegenover de nieuwe bierbrouwerij van den Heer Smits, gekomen zijnde, vroeg de oudste zoon aan S. wat riju vader hem wel in den weg gelegd had, omdat S. hem reeds den geheelen dag met een pak slaag had bedreigd. Zonder dat S. hierop eenig antwoord gaf, sprong deze eerst achteruit, toeu vooruit, en slootte hem vervolgens met een scherp voorwerp, langs het linkeroog af, zoo diep in de hersenen, nat het in het achterhoofd uitkwam. Onmiddellijk zonk de jongeling ineen, terwijl de moordenaar ijlings de vlucht nam. Door den meesterknecht en den concierge van de naastbijzijnde bierbrouwerij werd dadelijk de meest mogelijke hulp verleend, waarr.a men den ongelukkige op eeu haudwagentje naar het hos pitaal vervoerde. Reeds den volgenden morgen te vijf uur was hij overleden. De verslagene, nog slechts 21 jaar, dia zijn leven liet en waar schijnlijk dat van zijn vader gered heeft, stond bekend als eeu oppassend jongeling. De moordenaar, een vader van zeven kinderen, werd Viijdag-ochtend te 6 uur iu verzekerde bewaring genomen, en heeft reeds de bekentenis afgelegd, dat hij met een mes om zich heen heeft gestooten, waarvan H. het slachtoffer werd. Dat het bedelen ook iu onze zui delijke provinciën bij de langdurige koude op groote schaal wordt uitgeoefend, laat zich be grijpen. Als merkwaardige nieuwigheid op dit gebied hoorden wij dezer dagen van een bedelaar in Noord-Brabant, die een abonnement 3e klasse op den Staatsspoorweg bezat, en daarmede ge regeld de provincie bereisde Een Engelsch reporter was in 187071 vol Tof over de uitstekende inrichting van het Duitsche leger. Vooral het organisatie talent der soldaten wekte zijne verbazing. In een dorp ziet hij, dat van den wagen van een treinsoldaat een wiel breekt. Met aandacht wacht de zoon van Albion op hetgeen de soldaat nu doen zal. Deze snelt eene boerenwoning binnen en komt spoedig met een wiel terug, dat in de plaats werd gesteld van bet gebrokene. Onze reporter is een verrukking en verbazing, en no teert, dat de Duitschers in de bezette plaatsen er zelfs een voorraad van raderen op nahouden. Wie beschrijft echter zijne ontzettine, toen hij later ontdekte, dat het wiel van zijn eigen wagen is ge nomen, die daardoor half in onmacht ligt op zijne drie wielen. Een Parijsche brievenbesteller is tot 3 maanden gevangenisstraf, 50 frs. boete en ontzegging van zijne burgerschapsrechten ge durende 5 jaren veroordeeld wegens het stelen van een vrijbiljet, dat de directeur van het theatre Porte-Saint-Martin aan een dokter had gezonden. De brievenbesteller werd in hechtenis genomen op het oogenblik, dat bij aan de controle verscheen. Om jonge plant jeB tegen de aard- vloo te beveiligen, zoo leest men in de Pr. Gron. Ctbedekt men de bedden, zoodra hel zaad be gint te ontkiemen, met lichte stroo of biezen- rnatten. De aardvloo zoekt steeds het zonlicht op; duisternis, vocht en koude schuwt zij, en zoo verdwijnt zij dan ook terstond uit de overdekte bedden. Ten einde de jonge plantjes echter ook van het zonlicht te doen profiteeren, moet men nu en dan de matten wegnemen. Als de plantjes eene zekere grootte hebben bereikt, kunnen zij den strijd tegen de aardvloo gerust opnemen en is de overdekking dus niet meer noodig. Verzuchting bij de aanschouwing der weilanden: //April laat er ook geen gras over groeien.// Nanterre is niet alleen beroemd om zijne pom piers, maar niet minder om zijne rozenmaagden. De „rosière" voor 1888 is aangewezen. Het is een 20jarige corsettenmaakster, op wie de keus is gevallen. Volgens het gebruik is het jonge meisje, zoodra de beslissing van den gemeenteraad bekend was, door den maire te eten gevraagd, die haar het goede nieuwe mededeelde. Pinkster-Zondag zal de kroning plaats hebben. Het bestuur van het krankzin nigen gesticht te Palermo heeft een halfmillioen lire bijeeagsspaard door de dagelijkache bijdragen (van 5 ets N ;d.) van de provinciën en de ge meenten voor iederen zieke ter zijde te leggen. Thans wordt voor deze som een nieuw krank zinnigengesticht opgericht. Twee Engelsche jachten, Atlantic en Bridesmaid, hebben van Southampton uit een zeilwedstrijd naar het eiland Madeira onder nomen. Het jacht, dat het eerstin de Funchalbaai aankomt, wint den inzet vac 1000 (f 12,000). Het nieuw gevormde korps wiel- rijders van het Engelsche leger is, bij de jongste Paasch-manoeuvre, gebleken, het leger van niet veel dienst te kunnen zijn. Ean groot en moeilijk te overwinnen bezwaar is, dat de wielrijders niet op elk terrein te gebruiken zijn. Een paar rij wielen braken bij het vervoeren van kanonnen en instrumeuten. De Hooge Raad neeft verworpen het cassatieberoep van Cohen, die veroordeeld was wegens kouiugsbeieediging. Het zeker zeldzame geval heeft zich voorgedaan, dat een jongmenech te Meeeter- Cornelis in militairen dienst trad, voor wien in het magazijn wegens zijne buitengewone lengte geene passende kleederen aanwezig waren. Hel is dan zeker ook geen alledaagsch verschijnsel, dat een jongeling van even 16 jaar da respectabele lengte heeft van 1,945 meter. Door A m e r i k a a n s c li e bladen wordt bericht gegeven van een ontzettend on geluk, dat onlangs plaats had in het Mexi- caaosche stadje Celaya, in den Staat Guanajuato. Daar werd in een houten circus een stieren- vecht gehouden, voor een zeer talrijk publiek, toen op eens de vlammen u;tbraken in het stampvolle, lichte gebouw, dat brandde als papier. De menigte deed, in doodsangst, wanhopige pogingen om te ontkomen. Velen sprongen van de galerijen naar beneden. Ongeveer 50 werden op die wijze gewond, en in het gedrang bekwa men 100 menschen meer of minder ernstige ver wondingen. Een paar stieren, die, in de ver warring losgebroken, onder de menigte holden, vermeerderden den angst en het aantal gewonden. Onder het poin vond men 9 menschen, die nog leefden, maar weldra overleden. Acht en zestig personen bekwamen ernstige brandwonden, tien daarvan zoo erg, dat zij wel niet in leven zullen blijven. Verscheidene toeschouwers werden krankzinnig van schrik. De brand moet gesticht zijn door militaire strafgevangeuen, die ouder eene sterke bewaking het stierengevecht mochten bijwonen en in de algemeene verwarriug hoopten te ontsnappsn, hetgeen hun ook is gelukt. Volgens het Berl. Tgbl. heeft de Duitsche Regeeriug thans aan de weduwe van den uitvinder der telephoan, mevr. Reis te Frie- drichsdorf bij Homburg, eene levenslange toelage van 1000 mark per jaar toegestaan. Eene 23j arige dame van een der voornaamste familiën van Rumeuië had haar va derland verlaten om te Parijs in de geneeskunde te studeeren. Een dag of tieu geleden bezig zijude aan het ontleden, bracht zij bare hand aan een schram, welke zij aan hare kin had. Des nachts kreeg zij koorts en rillingen en den volgenden dag zwol hare lip onder hevige pijnen op. Ondanks geueeskuudige hulp overleed de jonge dame. De zoon van d e n 1 a n d b o u w e r D e Rooy te Halfweg, die dezer dagen bij het op hol gaan van zijn paard het ongeluk had onder den wagen in eene sloot te geraken, is Vrijdag aan zijne kwetsuren overleden. Von Bismarck's groote papierfa- briek te Varzin, die verleden jaar afbrandde, is herbouwd en weder aan bet werk. Zij heeft ruim 600,000 gulden gekost en produceert dagelijks ongeveer 15 centenaars. Von Bismarck is tevens een groot houthande laar en exploiteert als zoodanig zijDe bosschen om Eriedrichsrube. Meu zegt, dat er slechts twee personen in Duitschlaud zijn, die meer in hout omzetteu dan hij, namelijk de Hertog van Saksen- Coburg-Gotba en de Vorst van Fürstenberg, res pectievelijk eigenaars van het Thiiringer en van het Zwarte Woud. Dat het aantal landverhuizers thans zeer groot is, blijkt zeker ook daaruit dat de Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij hare agenten heeft aangeschreven de maand April geen 3e klasse plaateen meer kun nen worden uitgegeven; alles was bezet. Te Berlijn is weder eene poatze- gelbeurs gehouden. Er was een vreemdeling, die 30,000 van de zeldzaamste zegels te koop aan bood. De baudel was zeer levendig. De meeste aandacht trokken twee briefkaarten, die, den 16n April 1879 uit ltzehoe verzonden, in 102 en 120 dagen de reis om de wereld hadden gedaan en de stempels van Triëst, Suez-kanaal, Alexandrië, Singapore, Yokohama, San Francisco en New- York droegen. Een arbeider te Nieuwolda begaf zich eenige jaren met zijne vrouw naar Amerika, in het vaste vertrouwen aldaar spoedig rijk te zijn. Het tegendeel bleek, en hoogstwaarschijnlijk zouden zij van gebrek omgekomen zijn, indien niet de landbouwer, bij wien zij vroeger gewerkt hadden, het benoodigde geld voor de terugreis had toegezonden. Hier aangekomen begonnen zij met nieuwen moed hun werk en waren weldra in staat het geleende geld terug te geven. Niet tegenstaande den treurigeu afloop der eerste reis, vertrekken zij thans weder naar de nieuwe wereld om kun geluk ten tweede male te beproeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2