N IE WE No. 1229. Vrijdag 13 April 1888. 13de Jaargang. Husland en de Paus. BUlTEttLAN t). De dochter van den Rector. ABOHNEMEÏÏTSPHIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen iu Nederland Ir. p. p. 1.10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. COÜRAIT. ACUTE MA EON AGITATE. PRIJS DER ADVERTEKTIÉH Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers, KÜPPEKS l.AUREÏ, Zoo dikwerf het Rijk der Czaren in nood zit, reikt het de hand der verzoening aan den H. Stoel en belooft dan den Katho lieken verlichting vau het ondraaglijke ge wetens) uk. 't Is de oude geschiedenis van deu Egyptischeu Pharao en hot uitverko ren volk. Niet lang geleden heeft de Czaar den H. Vader de vrije benoeming der katho lieke Bisschoppen aangeboden, doch onder voorwaarde dat Rome aan de Polen de verplichting zon opleggen de Russische taal te gebruiken in predikatiën, aankondigin gen in de kerk en in alle niet streng li turgische zaken van den katholieken gods dienst. Het is,« zoo schrijft een katholiek bui- teulandsch dagblad, voor ons Katholieken ergerlijk, te ondervinden hoe men sinds twee jaren den Vader der Christenheid las tig valt om in alle mogelijke wereldlijke, ja ministeriëele ziekten en kwaleu als ge neesheer op te treilen. Thans verlangt men, dat hij den Czaar zal ter wille zijn om de Polen terussificeereu,dat wil zeggen, om een der meest oorspronkelijke volksrechten, het recht op de nationale taal, met voeten te treden. Ieder kind nu begrijpt, dat de Va der der Christenheid een natuurrecht niet mag scheuden eu dat hij zich niet verne deren kan tot den gehoorzamen dienaar van een kerkvervolgend despotisme. Welk een indruk zou zulk eeu stap op de trouwe en veel beproefde Polen maken, bij de Po len wier liefde voor Rome steeds zoc) vurig i8. Wat zouden zij wel denkeu als zij door hun geestelijken Vader aan deu verdrukker Werden verkocht?* In westelijk Polen is men bezig te ger- mauiseeren; in 't oostelijk gedee'te tracht men te russificeereu; in 't Westen doet men het in naam van het Protestautisme, io 't Oosteu ter eere van het Russische schisma. Rusland zou gaarne met Pauselijke toe stemming de arme Polen willen russificeereu, doch zal de vrije benoeming der Bisschop pen door den Paus onmiddellijk verbieden, zoodra het beoogde doel is bereikt. Op deze wijze heeft de Noordsche kolossus al tijd mét den H. Vader gehandeld; nog nimmer heeft het Czarenrijk een kerkelijk of politiek verdrag geëerbiedigd. Hoe veel scheuren heeft het o. a. niet gemaakt iu het jongste Berlijusche tractaat van 18(8. Maken we ons echter uiet ongerust. Te Rome kent men de Russen en hunne »Grieksche trouw*; men kent daar ook de Polen en zal hen niet aau den verdrukker overleveren. Leerrijk in hooge mate^ is in dit opzicht het antwoord van den Russischen President der Syuode, Probjedoüoschew aan de Evange'ische Alliantie (Afdeeling Zwit serland) vau den 3den Maart van dit jaar. Dit schrijven werd door deu Czaar goed gekeurd en is eeu model vau Russische huichelarij. Van de Katholieke Kerk wordt o. a. gezegd: »Het Katholicisme koos zich FEUILLETON. 8) Vervolg Tot aanvulling dezer vriendelijke ontvangst nam Grace hartelijk de ijskoude hand van (le Zuster met de bruine oogen in de hare en trok haar driftig mede. Maar deze besteedde al haar zorg aan hare gezellin, die zich nauwelijks staande kon houden. Waarlijk, lieve dame, ik ben verlegen over de moeite, die wij u veroorzaken en recht dankbaar voor uwe welwillende ontvangst. maar Zuster Marie-des-Anges, die voor eenigen tijd haar voet heeft verstuikt, kreeg straks opnieuw pijn toen wij zoo lang met dit vreeselijke weêr onder weg waren. 't Is zoo'n donkere avond, dat wij waarlijk niet wisten wat er van ons zou worden. Gelukkig, zag ik, toen wij een hoek van den weg om ploegen, een licht. Ik heb het maar gewaagd om tot strijdperk het West-Russische gebied en opende eeu ontzettendeu oorlog tegen de orthodoxie (dat is: het Russische schisma). Iu naam der Poolsche heerschappij ver nietigde het alle Russische elementen en leidde onder zijue bauier en vaandels,Poolsche scharen in het hart van Rusland.* Even veel leugens als woorden. Het veroverings zuchtige eu meedoogeulooze Czareurijk wil het onschuldige lam zijn en beschuldigt Polen als de bloeddorstige wolf. >Wij kennen,* zoo gaat de President der synode voort, >in gansch Rusland geen Katholicisme, dat vrij is vau vijandige ge zindheid jegens Rusland en dat er niet naar streeft, om aan Rusland het westelijk gebied te oritrooven.* Het slot van dit phariseesche schrijven, is weder aau het adres der Katholieke Kerk gewijd. De iu den geest vau Rome verkregen beschaving in het Westen, wendt zich van de ortho doxe Kerk af, die men niet kent en uiet begrijpt. Men verkondigt vrijheid voot de belijdenissen van alle volken moet uit be ginsel echter worden verwezeuljjkt, dan worden de orthodoxe Heloten vandeWes- tersche beschaving uitgesloten.* Men moet in Rusland geleefd hebben, om zulk eene tegeuspraak te verstaan. De tot melancholie geueigde Rus is altijd eu overal, de onschuld in persoon, bet ver volgde lam; bij daarentegen, die hem op de vingers tikt, is de wolf. Zoo verkondigt Rusland, dat het de orthodoxe Russische geloofsbelijdenis tegen aanvallen van elke zijde zal beschermen. De aanvallers zijn natuurlijk de Katholieke Kerk, het Protes tantisme en de gausche westersche be schaving. >Als een mengsel van godsdienstig en wereldlijk streven,* aldus verkondigt Prob- jedonoschew, verschenen de westersche ge loofsbelijdenissen gelijktijdig in Rusland.* Men vertrouwt zijne oogen niet als meu zulke Russische dwaasheden leest. Waar ter wereld is Staat en Kerk, gods dienst en bureaucratie, geloof en politie meer door elkander gemengd, dan in Rus land, waar de Keizer Paus is, waar de Kerk een ministerieel departement, de ca techismus eeue Staatswet en omgekeerd, waar de godsdienst eene politie, de Pope een dienaar van den Staat is? Daarbij komt nu nog de algemeene geweteuloos- heid eu bet ontzettende bederf in het Noordsche Rijk. En nochtans durft Prob jedoüoschew openlijk te verkondigen, »dat de westersche geloofsbelijdenissen in Rus land uiet vrij ziju vau wereldlijke bedoe lingen.* Haar grootste misdaad is echter, dat zij den oppermachtigen Czaar niet als haar opperhoofd beschouwen en vereeren. Men haat in Rusland de Protestanten in de Baltische provinciën evenzeer als de Roomsch-Katholiekeu en men laat geene gelegenheid voorbijgaan om ook de aan hangers van Luther eu Calvijn te beschul digen, dat zij met allerlei wereldlijke bo- doeliugeu propaganda trachten te maken in het Rijk der Czaren. aan te bellen. Mijne zuster had eene schuilplaats en een weinig rust zoo hoog noodig! Verontschuldig u toch asjeblieft niet, hernam Grace op zachten toon, gij derangeert en hindert mij volstrekt niet Integendeel! En laat uwe Zuster mij haar anderen arm geven, zoo komen wjj samen gemakkelijker binnen. Kom, Betsy en Jessie, breng licht! Betsy en Jessie, die hun gansclie leven geen voet hadden gezet huiten dit afgelegen hoekje van Hampshire, waren nog nooit zoo verbaasd geweest als thans, nu zij zagen hoe hunne jeugdige meesteres een paar onbekenden ondersteunde en naar huis geleidde, een paar vreemdelingen wier vreemd en somber gewaad hen met verbazing, ja met schrik vervulde. Grace scheen daarvan niets te bemerken. Zij kwam binnen, erg blijde, bedrijvig en tevreden, dat zij nu een aangenaam gezelschap bij zich had, dat zij thans de lange winteravonden niet meer alleen zou behoeven door te brengen en Jat zij terzelfder tijd eene schuilplaats en al het noodige kon aanbieden aan die beide vrou wen, die zoo zwak en zoo moedig waren en zoo geheel aan zichzelf overgelaten. Dat dergelijke verwijtingen bij de Pro testanten een slechten indruk maken, be hoeft geeu betoog. De protestantsche pre dikanten en adellijke personen, die als samenzweerders en oproermakers tegen het heilige Rusland* worden uitgemaakt, zijn woedend over de beschuldigingen, waaraan zjj in Rusland bloot staau. Nochtans zijn er weder nieuwe ukasen verschenen waarin de toediening van het Avondmaal door protestantsche predikanten aan de schis matieke Russen, de protestantsche opvoe ding van kinderen uit een gemengd huwe lijk enz. als misdaden worden beschouwd, die derhalve streng zullen gestraft worden. Ook de Polen weteu, wat hun te wachten staat. De Staatssecretaris Rampolla zal de voorstellen van Ruslands gevolmachtigde zeker op beleefde wijze hebbeti aaugehoord eu wellicht heeft men zich te St. Peters burg met de hoop gevleid, dat Rome in de gedane voorstelleu zal treden. Men moet echter eene fijne val stellen, wil meu den Paus iu Rusland vangen! Met eene klimmende heftigheid, die hier eu daar grotesk wordt, laten do bladen vau de meest verschillende richtingen zich over de Yon Bismarck-crisis uit. Deze is op die wjjze allengs geheel tot eeue partij- quaestie geworden. Iu de Freisinnige Zeitung kiest Richter, Von Bismarck's belager, met hizoudere geest- drilt partij voor Keizerin Victoria, waar voor hij door het Deutsche Tugehlatt met bijtenden spot wordt ouder handen ge nomen. De Vossische Zeitung verklaart in do on der haar bereik liggende Russische bladen geene aanduidingen te kunnen vinden, dat de bewuste verloving den vrede en de goede verstandhouding met Rusland bedreigen zou. Stocker's Reichshote herinnert, dat men in Pruisen niet gewoon is aan eeue vrouwen- regeering. In de Berliner Politische Nach- richten is sprake van des Bottenbergers laakbare eerzucht, en wordt zelfs er op ge doeld, dat hij indertijd den wensch gekoes terd zou hebben, Stadhouder in Elzas-Lo- thariugen te wordeu. De Köuigsberger Hartungsche Zeitung weet uit authentieke bron eene verklaring van deu Kroonprins mee te deelen, dat hij met zijn vader vol komen eensgezind is en dat het hem ten diepste grieft, wanneer er min of meer be- dektelijk op het tegendeel wordt gedoeld. Andere bladen, meest tot de middenpar tijen behoorende, zweren weder bij de po litieke overeenstemming tusschen den Keizer en den Rijkskanselier. Uit dit een eu ander blijkt genoegzaam, hoezeer de politieke hartstochten door deze quaestie zijn opgezweept geworden. Omtrent deu stand der zaak zelve is niets nieuws bekend geworden. Op verzoek van Keizer Frederik vertrekt Dr. Mackenzie voorloopig nog niet naar Londen. Inmiddels heeft Prof. Esmarcb, de Jessy! stook gauw het vuur op in het salon, en gij, Betsy, breng spoedig de thee en het gebak binnen. En vooral ook van den besten wijn en wat ham. Dames, nu spoedig de natte mantels af asjeblieft, gij zult dan beter van de warmte in het salon genieten en dan kunnen wij de mantels voor het keukenvuur te drogen hangen. Met vriendelijken ijver en glimlachende, liep Grace op en neer, leidde hare gasten, onder het geven *an allerlei bevelen, vroolijk naar het salon, installeerde ze in een gemakkeljjke fau teuil en plaatste zorgvuldig een zacht voetbankje onder hare voeten; pookte het vuur en draaide de lampen op terwijl de Zuster met hare bruine oogen dankbaar en bijna verlegen stamelde: Maar Mejuffrouw! Gij overstelpt ons met uwe welwillendheid, 't Spijt ons waarlijk u zooveel drukte te veroorzaken. Ik bid u, doeomonzent- wille toch niet zooveel moeite. Zuster Marie-des-Anges, nog geheel en al uit geput van vermoeidheid, drukte van hare kant met hare fijne, blanke vingers op welsprekende wijze het zachte, geparfumeerde handje, dat Grace haar telkens toestak. Na eenige oogenblikken echter gevoelde deze bekende, met het Keizerlijk Huis verwante geleerde uit Kiel, den Keizer onderzocht eu diens toestand naar omstandigheden guustig bevonden. Hij hechtte zijne goedkeuring aan Dr. Mackenzies wijze van behandelen. De Keizer schonk aan Dr. Mackenzie net commaudeurs-krnis van deHohenzollernsche huisorde ter dankbare erkenning zjjner hoog gewaardeerde diensteu en ter Herinnering aan Z. M.'s troousbestjjging. In de Pruisische provincie Posen, waar heen de Duitsche Keizerin zich nu begeven geeft, iu plaats van deu Keizer, die het zeer betreurt, niet zelf te kunueu gaan, staan 7 steden en 80 dorpen onder water. Iu de stad Posen lijden 8000 menscheu gebrek aan alles. Schneidemühl heeft het aanzien van eene stad na een bombardement. Daar liggeu 180 gebouwen in puin. In Oost- en West-Pruisen is de ver woesting nog grooter. Volgens de laatste belichten is het water daar nu vallende. In de provincie Hannover ziju 20,000 nood lijdenden. De Berlijusche berichtgever van Tlie Standard schat de overstroomde landstre ken te zarnen ongeveer ter grootte van half Engeland. Het noodlottigste van de ramp is, dat tot dusterre vruchtbare gronden zoozeer met zand bedekt zijn, dat het vele jaren zal duren, eer zij weder zjju als voorheen. De gevolge van de overstroomingeu en de daaruit voortkomende verkeerstoringen worden reeds gevoeld in de groote steden door duurte van de leveusmiddeleu. De Keizerin zal zich stellen aan het hoofd van een dames-comité voor onder stand aan de noodlijdenden. En ook iu het buitenland maakt men zich gereed te helpen. De Lord Mayor van Louden o. a. heeft eeue inschrijving ten behoeve vau de overstroomden in Duitschland geopend. Eergisteren is te Parijs een interna tionaal wetenschappelijk congres van Ka tholieken geopend. Dit is het eerste van dien aard, dat aldaar gehouden wordt. Het doukbeeld daartoe is uitgegaan van den Heer d'Hulst, Rector der Katholieke Uni versiteit. De Aartsbisschop van Parijs nam in de eerste zitting het voorzitterschap aan. De Fransche Minister van Financiën is voornemens gevolg te geven aan eeu plan, waarvan reeds sedert eenigen tijd sprake was: het plan om liet dienstjaar voortaan te doen aanvangen op 1 Juli. De Minister meent, dat het Parlement op die wijze meer tijd zal hebben om de begrooting uauwge- zet te onderzoeken en haar teveus op be hoorlijken tijd zal kunnen tot stand bren gen. Hij zal dus in dien zin spoedig een wetsontwerp bij de Kanier indienen. Generaal Boulanger is in het Dordogne- departemeut verkozeD. Dit was trouwens te voorzien, daar de Bouapartisten opeuljjk verklaard hadden hem te zullen ondersteu nen. Zij hebbeu hun woord gehouden. Men vraagt zich thans af of de Heer Boulau- ger deu 19u April zijn zetel in de Kamer zal innemen, en er zijne politieke ideeën zal jeugdige zuster zich herleven door den weldadigen invloed der warmte en door de aangename rust op de zachte kussens van den fauteuil. Zij hief haar door vermoeienis afgemat hoofd op en ver toonde zoodoende aan hare jeugdige gastvrouw haar bleek en fijn gelaat met trekken zoo regel matig en fijn, zoo bekoorlijk en deftig van uit drukking, dat deze haar met verbazing aan staarde. Tegelijkertijd begon Zuster Maria te spreken, maar zoo bevallig waren hare uitdrukkingen en zoo aanminnig haar glimlach, dat Grace erdoor verrast werd en betooverd en zichzelf afvroeg of er onder de aanzienlijke dames, die zij op hare kasteelen had bezocht of onder de Lady's die zij op hare tochtjes naar Londen in Hyde-Park had ontmoet, er wel eene was zoo echt aristocratisch in haar gausche wezen, zoo natuurlijk en toch zoo gracieus als deze eenvoudige Zuster, die de» nachts, gewikkeld in haar grijzen mantel en schoenen met spijkers beslagen aan hare voeten, aldus op den publieken weg werd aangetroffen. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1