Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kunstnieuws. is het plan om begin ran Mei of reeds in het laatst dezer maand naar het Loo te vertrekken en daar den zomer door te brengen. Alle andere reisplannen zijn opgegeven, zelfs het zoo nood zakelijke bezoek aan Wildungen, waarbij Z. M. in elk geval jaarlijks veel baat voor zijne kwaal beeft gevonden. Het zou alleen mogelijk zijn, dat de Koningin, zoo Zr. M9. toestand liet ge doogt, eerlang een bezoek gaat brengen aan hare ouders, aan het Hof van Arolsen, ook in ver band met de ziekte van haar broeder, die te Bentheim door een hevigen graad van roodvonk aangetast, niet buiten levensgevaar is. Zoo men weet, zegt De Tijd, is thans alle gevaar geweken en de Prins herstellende. Dinsdag kwam te Lobit vsn Prui len binnen, een houtvlot vau kolossale afmetin gen, het heeft eene breedte van 170 en een lengte van 700 voet. Het was bemand met 95 koppen en samengesteld uit 2215 ODgezaagde eiken- en dennenbalken, benevens 4700 stuks plan' ken met een inhoud van 309i,93 kub meter herleid tot 46.397 centenaars. Zelden worden dergelijke groote vlotten bij den thans nog bestaanden hoogen waterstand en ster ken stroom vervoerd, want bet landen gaat met moeilijkheden en gevaren gepaard. Nadat 24 zware ankers waren uitgebracht, dreef het vlot nog door tot 20 minuten beneden de gewone ankerplaats. De Engelsche Majoor Temple r, beschuldigd van het verkoopen van geheimen van het luchtballoD-departement te Chatham, is door den krijgsraad vrijgesproken van die beschuldiging en iu zijne eer hersteld. Ik zake de onregelmatigheden in het beheer van den gemeente-ontvanger van West stellingwerf, te Wolvega, is thans gebleken, dat er een tekort bestaat van ongeveer f 6000. Wan neer men weet, dat het jonge mensch slechts H/a jaar werkzaam is geweest en in dien tijd ook ongeveer ƒ2000 salaris beeft genoten, dan zal menigeen zich verbazen over zulk een groot te kort. Bij den orkaan te Dacca (Bengalen) moeten, volgens latere berichten, 40 personen gedood en 500 a 600 gewond zijn. Flesschen van papier komen t e - genwoordig in Amerika meer eu meer in gebruik. Men verkoopt daar inkt, schoensmeer, lijm, enz. in papieren flesschen, van papier maché ver vaardigd, en van binnen vernist, zoodat zij be stand zijn tf gen vochten en zuren; zij hebbeu het voordeel boven glazen flesschen, dat zij goed- kooper en minder broos z(jn. In de haven van Kopenhagen lig- gen op het oogenblik niet meer of minder dan 131 stoomschepen van verschillende afmetingen eu wachten op open vaarwater. Eene vrouw nabij Heerle had Za terdag het ongeluk b|j het wasechen van bout goed zich aan een koperen speld den vinger te verwonden. De speld wasjzeker aan baar voorschoot blijven zitten eu zoo in de tobbe geraakt. De gewonde vinger begon spoedig te zwellen, daarna hand en arm. De dokter^constateerde bloedver giftiging en wanhoopt aan haar behoud. Om lijm tegen bederf tevrijwa- ren wordt in Uhland's Wochenschrift het vol gende middel aangegeven: Eene oplossing van 1 gewichtsdeel salicylzuur in 20 deelen warm water wordt bij het koken vau de lijm toegevoegd aan de vooraf in water geweekte lijmkoele. Dat middel behoedt de dierlijke lijm die, vooral in gekookteu toestand, spoedig tot bederf overgaat eu alsdan niet alleen hare bindkracht verliest, doch ook een walgelijken reuk aanneemt, tegen bederf en schimmel. Op 1 kg. lijm heeft men 10 gr. salicylzuur noodig, opgelost in 200 gr. water. Te Eksloo (Drente) bestaat nog de overoude gewoonte om sommmige boervergade- ringen bekend te maken door het rondzenden van een stok, dien iedere landbouwer naar zijn buurman brengt met de woorden: „Hier is de stok, en zal 't aovend 'n euienscheper (schaap herder) wunnen worden./v Vroeger was het rond zenden van zoodanigen stok, vooral in oostelijk Drente, in gebruik, voor korte jaren nog. Is de stok „rondgekomen," d. w. z. wordt bij in betzelfde huis teruggebracht door den zuidelijk wonenden buurman, dan is dit een bewijs, dat er geuotgzame kennisgeving heeft plaats gehad. B jj d e Turksche Regeering is eene aanvrage ingekomen van iemand, die bet uitslui tend recht tot uitvoer van Jordaanwater verlangt, in flesschen, welke als bewijs van echtheid, met het Regeeringszegel moeten voorzien worden. Hij zou der Regeering 2 piasters (22 ets) voor «Ike flesch water betalen eu rekent op de leve ring van millioenen flesschen per jaar, voorname lijk aan liefhebbers van het water uit die Bij— belsche rivier in Engeland, de Britseke Koloniën en Amerika. In de Eriesche gemeente Acbtkar- spelen voeden de boeren het vee, met gunstig gevolg, met eigen gemaakte koeken, bestaande uit maïsmeel, roggemeel en gekookt lijnzaad. De koeien zien er gezond en weisarend uit. Om kippen veel eieren te doen leg- gen moet men in du eerste plaats zorgen, dat zij degelijk gevoed worden, en een ruimen loop hebben. Vele kippen toch, die bniten in eene weide loopen, en zich met verschillende insecten, zooals wormen, rupsen en slakken voeden, leggen rijkelijk eieren. In Amerika voedt men de kippen mtt paar- denvleesch, waardoor men van elke kip op een 200-tal eieren per jaar vast kan rekenen. Afgescheiden nog van het voer, zijn sommige liefhebbers niet genoeg op de hoogte hoe zij het verblijf der kippen moeten inrichten om het den beestjes zoo aangenaam mogelijk te maken. Hier toe behoort in de eerste plaats een droog warm slaapvertrek. In de ren mag puin of afval van kalk nooit ontbreken, en omdat warme pootjes het eierleggen zeer bevordert, moet men erturf- mul in leggen. Zij, die deze methode volgen, kunnen zeker ziju het geheele jaar door eieren van hunne kippen te krijgen. De echtelieden Tyssen te Heien (Limburg) vierden dezer dagen hun gouden huwe lijksfeest. Als eene inzonderheid dient vermeld, dat den vader en ook den grootvader van deu jubi laris hetzelfde geluk ten deel is gevallen. Men vertelt van Keizer Wilhelm, dat hij in elke weldadigheidsloterij minstens honderd loten nam. De sommen, die daarop vielen, bestemde hij geregeld tot kerstgeschen ken voor zijne bedienden, waarbij bij zorgvuldig met hunne verschillende behoeften rekening hield. Zoodra een lot uitkwam schreef de Keizer den naam van den bediende, wien hij de winst toe dacht, op het pakje, waarin het geld was be sloten. Deze welkome pakjes lagen dan op Kerst- avoud tusschen de overige geschenken. Te Breda gastonder de dames een adres ter teekening rond, hetwelk bestemd is voorden gemeenteraad, en waarin klachten wor den geuit over de talrijke mishandelingen, waar aan de voor wagens er. karren gespannen trek honden blootstaan. Weet gij, hoe men bidden leert? Bljjft in u zeiven ingekeerd. Hjj, die bidt eu alles ziet, Prevelt wel, maar bidt toch niet. Werkt ge alleen voor de aarde? 't Heeft voor God geeu waarde. Werk, nu 't dag is! onverwacht Komt misschien voor u de nacht. Het hart van hen, die ledig loopen, Staat altijd voor bekoring open. 't Verleden is niet meer De toekomst is nog niet, Het nu is in uw macht, Vrees, dat het u ontschiet. Ondoordacht. A. Met den heer Van Bom- melen spreek ik zeer gaarne. B. En waarom? A. Hij lacht om elke domheid. Voorzorg. A. Zoo Ijverig aan 't werk, amict? B. Och ja, ik maak een vers, dat ik dezen zo mer in liet vreemdelingenboek van eene badplaats wil improviseeren. Landelijke eenvoud. Een oude boer bracht zijne dochter, die in een naburig stadje getrouwd was, een bezoek. Op de ruggen van al de stoe len hingen anti-macassars. Toen de boer een poosje had gezeten, kwam de dominé, die hem had zien arriveeren, hem een bezoek brengen. De dochter stond op om de voordeur te openen, van welk oogenblik de oude man gebruik maakte om al het haakwerk bijeen Ie vatten en onder de tafel te werpen. Na afloop van het bezoek zeide hij met veel zelfvoldoening tot zijne dochter; „Nou, Jennegien, ik was blij, dat ik net nog de wasch van de stoelen kon halen voordat de dominé binnen kwam." Do oorzaak Zij. Zeg waarom kom je weer zoo laat t'huis? Hij. Eenvoudig daarom, lieve vrouw, omdat ik weet, hoe het je een genot is, me dat op zoo minzamen toon te vragen! Nieuw. Gast. Maar noem je dat nu nieuwe haring? Die is om de drommel niet nieuw meer 1 Kastelein. Nieuw? nu ja, wat beduidt nieuw? Amerika is nu al vierhonderd jaar lang bekend, en nog alt|jd noemt men het de nieuwe wereld. Don wenseh gevolgd. Mevrouw (vaste klant in een manufactuurwinkel). Doe me het genoegen, mijnheer, om mij, als ik iets gekocht heb, niet te vragen of er nog iets anders van mijn dienst is. Als ik nog iets anders noodig heb, zal ik er zelf wel om vragen, ook zouder dat bet mij wordt herinnerd. Wil u daar voortaan op letton? Winkelier. Zeker, mevrouw! Nog iets anders van uw dienst? Scherp. Heer (tot den kellner). Zeg, Jan, kijk niet zoo dom uit je oogen. Zet toch oeus 'n ver standig gezicht. Kellner. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan als meneer me dat eens wou voor doen! Haarlem, 12 April. Wij werden, tot ons groot genoegen, dezer dagen in de gelegenheid gesteld in de kouiuklyke fabriek van rijtuigen en spoor wagens der firma J. J. Beijnes, een salon-r|jtuig in oogenschouw te nemen, dat ten behoeve van de Deli-spoorwegmaatrchappjj door gemelde firma werd vervaardigd en, naar w|j vernemen, be stemd is voor den Sultan van Deli, die dit rij tuig van genoemde maatschappij ten geschenke ontvangt. De prachtige salouwagen heeft eene lengte van bijna 9, eene hoogte van 3 en eene breedte ran 2,80 Meter. He romp is vervaardigd van teakhout, terwijl de binnen-betimmering uit Italiaansch notenhout, en de parkotvloer uit eiken- eu azijuhout bestaat. Het rijtuig bevat behalve het salon, een buffet (met ijskast) eene toiletkamer en een ruim balkon. In het salon, waar eene uitstekende ventilatie heerscht, bevinden zich drie fauteuils, waarvan een rijk verguld en van eene damasten zitting is voorzien. Het plafond en enkele paneelen zijn keurig gepolychromeerd; aan beide zijden van het salon bevinden zich sofa's, in het midden eene sierlijk bewerkte Dotenhouteu tafel; voor de verlichting zijn in het salon 4 koperen sierlampen, op het balkon twee prachtige lantaarns aange bracht. Voorts treft men in het salon een baro meter en een uurwerk aan, resp. geplaatst boven de spiegels, welke er een heerlijk effect maken. De buitenbeschildering is smaakvol bewerkstel ligd en in overeenstemming^ met het sierljjke binnenwerk. Vooral de minutieuze bewerking van het Nederlandsche wapen, het monogram der Deli-Spoorwegmaatschappij en het zegel van den Sultan trok op bizondere wijze onze aandacht. Het gansche salon-rijtuig munt uit door eene keurige afwerking, ook van alle onderdeden. Het is op echt artistieke w|jze gebouwd en verkon digt zeer luide den lof vau ontwerper en uit voerder. De firma Beijnes, die op het gebied van de r|jtuig- en spoorwagen- industrie eene roemrijke reputatie geniet, heeft door de vervaardiging van dit prachtige salon-r|jtuig opnieuw bewezen op welk eene hooge trap van ontwikkeling hare in richting staat. Wij durven beweren, dat de grootste buitenlandsche fabrieken moeilijk iets schooners en degelijkers zouden kunnen leveren, dan het pronk stuk, waarvan wij hier eene korte, zeer onvolledige beschrijving geven, dat men overigens moet zien, om de zorg en den arbeid, die er aan besteed werd, ten volle te kunnen bewonderen en waar- deeren. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de aankondiging, in ons blad voorkomende, van bot concert, 't welk a. s. Zaterdag door de beroemde koniuklijke Engelsche klokkenspelers te dezer stede zal gegeven worden. Eenige jaren geleden waren w|j in de gelegenheid om van het zeldzame kunsttalent dezer beeren de meest schitterende proeven te hooreu. Onbegrijpelijk is het hoe deze spelers de moeilijkste muziekstuk keu uitroeren met eene gemakkelijkheid en eene vastheid eu gelijkheid van maat, waarop de critiek moeilijk iets zou kunnen aanmerken. Noodzakelijk moet eene langdurige en ijverige studie vooraf gegaan ziju aan de uitvoeringen, waarmede deze kunstenaars thans wederom in Nederland optreden en aan het kunstminnend publiek een niet alle- daagsch genot doen smaken. Wij wenachen hun eene hartelijke ontvangst toe, hier en in de overige gemeenten, welke zij nog gaan bezoeken. Naar wij vernemen vertrekken de klokken spelera eerstdaags naar Deuemarken eu Rusland, waar zij aan de resp. Hoven, daartoe uitgenoodigd, zich zullen doen hooren. Aan de firma V. Schertzer Zn. te dezer stede is op de tentoonstelling van bloembollen en gewassen, te Utrecht gehouden, eene bronzen medaille toegekend voor eene door haar ingezon den verzameling crocussen. Burgemeester en Wethouders alhier, zullen op Donderdag den 19en April 's nam. te kwart voor drieën ten Raadhuize der Gemeente in het openbaar voor het loopende jaar verpachten „twee kiosken ir. den Hout, bestemd voor den verkoop van verfrisechende dranken, nl. die, staande aan den Dreef, en die bezijden de mu ziektent der sociëteit Trouw moet blijkenen wel elke kiosk afzonderlijk. De voorwaarden lig gen ter lezing op de gemeente-secretarie, op alle werkdagen, ran 10—4 uur. In de jDinsdag gehouden algemeene verga dering van commanditaire veuuooteu iu de Haar- lemsche Bankvereenigiug, firma Teding Van Berk hout Ds Clercq, werd door beheerende venuoo- teu verslag uitgebracht over de verrichtingen ge durende het boekjaar 1887. De verkregen winst stelt in staat tot uitkeering van 87a pet., tegen 8 pet. over 1886; de .reserve is na bijschrij ving tot ƒ61,961,20 gestegen, zoodat die thans ruim 41 pet. van het gestorte kapitaal bedraagt. Balans en winst- en verliesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Gedurende de maauden Januari, Februari en Maart 1888 is het museum van kunstnijver heid op het Paviljoen alhier bezocht door 2053 personen. Door den Minister van Waterstaat, is de tijdelijke waarneming van Hoofd-Ingenieur van Rijks Waterstaat, noodzakelijk door het over lijden van den Heer W. H. Hubrecht alhier, opgedragen aan den Heer J. W. Welcker, In genieur 1ste klasse te Alkmaar. Uit een dezer dagen geplaatst gebouwtje in het Frederikspark, dienende tot bergplaats der materialen voor de Haarlemsche Cricketclub Rood en Wit, ia door middel van braak ontvreemd een cricketbal en drie wickets. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 11 April: J. Ten Post en F. J. Kroese. A. Bottelier en J. Van de Velde. H. S. Beekelaar en A. Van de Geyn. P. Nix en G Van der Veldt. J. Ij. De Kaan en B. M. G. Van Arksen. W. Kol en C. C. Mieras. H. Geldorp en S. Burghout. Getrouwd: II April: J. Van Leeuwen en P. H. Bosch. J. H. De Bruyn en M. F. Hendriks. H. J. Vrancken en M. T. Hendriks. Bevallen: 8 April: W. Jacqurs-De Jong, d.9 April: W. M. Schoppen horst-Van den Berg, z. H. Dinsdag- Wallach, z. J. Klumper-Molper, z. J. Handgraaf- Ruygvoorn, z. D. C. Van der Vossen-De Haan, z. G. Loerakker-Meinders, z. D. Valk-Ris, z. 10 April: G. Koeien-Wils, s. C. S. Selhout-Koelmij, 2 z. H. Wijngaarden-Kaptein, z. M. Plautjé-Wellema, d. Overleden: 8 April: R. M. Verzijlberg, 27 d. 9 April J. De Graaff-Van Pol, 75 j. G. Gali«-Van Urk, 52 j. 10 April: A. E. Kranenburg-Van Weegel, 58 j. Met veel genoegen woonden wij gisteren-avond het tweede concert bij, 't welk door de Haarlemsche Lieder tafel aZang en Vriendschap", onder leiding van den Heer W. Robert, werd gegeven. Zoowel het vocale als het in strumentale gedeelte van deze welgeslaagde uitvoering gaf stof tot groote tevredenheid. De verschillende kooruummers, waaronder wij vooral aanstippen La bienfaisance van Gevaert, Weemoed van Banssens en Chant maritime van Berleur, getuigden on betwistbaar van de zorgzame stadie der uitvoerenden en van de degelijke leiding van hen verdienstelijken direc teur. Vooral de vertolking van eerstgenoemde toonschep- ping heeft ons zeer geboeid de schoone compositie werd door het krachtige mannenkoor con amore en goed ge nuanceerd ten uitvoer gebracht. Een drietal solisten verhoogde ongetwijfeld het genot van den avond. Mevrouw Kes bracht het auditorium in opgetogenheid met een viertal solo-nummers van Gade, Schumann, Kes en Becker. Zij is eene mezzo-sopraan- zacgeres van opmerkelijke gaven, die verdient met groote ingenomenheid te worden vermeld. Van juiste opvatting en goede school getuigde inzonderheid hare voordracht van Gades Seine uit Die Kreusfahrer. Op aanhoudend verlangen gaf Mevrouw Kes een bisnummer, waarmede zij veel succes behaalde. De Heer W. Kes, wiens talenten wtj reeds meermalen hebben bewonderd, bleek opnieuw een kunstenaar van groote verdiensten te zijn, die geheel met de geheimen van het instrument zijner keuze is bekend. Hij droeg voor Mendelssohn's Concert en Andante en Rondo capricioso van Saint-Saens, waarbij de Heer L. Schlegel hem op uitstekende wijze met het piano-accompagnement ter zijde stond. Vooral in laatstgenoemde compositie kwam het talent van den Heer Kes het schitterendst uit. De Jongeheer H. R. Van Breemen, de derde solist van den avond, gaf eenige proeven van zijn mnzikalen aanleg, die getuigenis aflegden van de kunstvaardigheid van dezen jeugdigen pianist. Hij bracht het Concert in G mol (op 25) van Mendelssohn ten gehoore, waarbij zijne leermees- terea den klavierauszog van de orkestbegeleiding speelde, voorts Auf Flügeln des Gesanges van MendelssohnBeller en de Valse brillante van Moszkowsky. Mendelssohn's Concert heeft ons het best bevallen. De hooge eischen, welke dit meesterwerk stelt, werden door den jeugdigen pianist meesterlijk overwonnen. Door het auditorium terug geroepen, leidde de jeugdige artist zijne leermeesteres op de estrade om haar in de hulde te doen deelen. Bij ijverige en volhardende studie zal deze jeugdige pianist ongetwijfeld eenmaal een hoog standpunt kunnen innemen in de muzi kale wereld. Door warme en herhaalde toejuiching gaf het auditorium zijn dank te kennen aan den Heer Robert, aan het koor en niet minder aan de solisten. Directeur en uitvoerenden kannen derhalve met voldoening op den avond van gisteren terugzien. Hij gaf aan velen een waar genot op muzikaal MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 11 April. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen eu prijzen als volgt: koeien 7, verkocht 7 voor f 140 a 100, «tier verk. voor f vaarzen, verkocht voor f pinken verkocht voor f a graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 131 verk. 131 voor f 4 a 3, «chapen, 90 verk. 78 voor f 24 a 11. Lammeren 5, verk, f a f Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen 6, verk. f a Paarden 11, verk. 2, f 100 a f 90. Veulens verkocht f a f Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 14 stapels kaas, 1142 stuks, wegende 2662 kilo, hoog ste prijs f 28,— middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 11 April. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: - runderen, 174 vette kalveren, l»te qual. f 1,00,2de qual./0,80 per kilo, graskalf a 119 nuchtere kalveren, 5 a 12, 2 «chapen en lammeren 210 vette varken» 37 a 41 e. per kilo. ROTTERDAM, 10 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 3 paarden. 1783 innderen, 166 vette en gras kalveren, 278 nuchtere kalveren, «chapen of lam meren, varken», 128 biggen,bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen l»te qu&liteit 66 c. 2de qnal. 60 e., 3de qual. 54 c.; kalveren late qual. 105 2de qnal. 95 a 85 c., schapen 60 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 11 April. Moutwijn per Ned. vat a f 7,25 Jenever f 12,75 Amsterd. proef f 14,— Spoeling f 1,70 Commissie f 1,70. PURMEREMD, 10 April. Kaas:aangevoerd 138 stapels, prijs der kleine kaas 133.50 middelbare J BERLIJN, 11 April. Men wil weten, dat het huwelijksplan van deu Prius Van Battenberg met Prinses Victoria beschouwd kan worden als opgegeven. Er wordt zelfs verteld, dat de jonge Priuses Victoria zelve vrijwillig van hat plan zou hebbeu afstaud gedaan, uit va derlandsliefde, uit begeerte om den Rijks kanselier ter wille te ziju, en uit oprechte kinderliefde, om haren zieken vader vordere moeieljjkheden te besparen. Het voornemen der nationaal-liberalen eu conservatieveu te Breslau, Leipzig, Ber- ljjn, enz. om eene groote adres-beweging ten gunste van Von Bismarck op touw te zetten, vindt thans afkeuring in de bla den van alle partijen zij achten zoodanige demonstratie, welke tot volksvergaderin gen aanleiding zou geveu, niet passend en volkomen verwerpelijk. De Post bevat de volgende, uit een po litiek oogpunt belangrijke, mededeeling: >Voor de beoordeeling van bet plan be treffende een huwelijk van Priuses Victoria met Prins Alexander van Battenberg, is de omstandigheid van gewicht, dat bet plan met grooteu ijver wordt ondersteund door den Eugelschen Gezant te St. Petersburg, Sir Robert Morier. Het is geen geheim, dat deze daarbjj minder handelt naar hem uit Londen gegeven opdrachten, dan wel naar instructiën, die uit Darmstadt afkom stig zijn. De Keizer nam heden-voormiddag een voorstel van Generaal Wiuterfeld in ont vangst, deed na den middag een rjjtoer met de Keizerin, ontving, toen de rjjtoer geëindigd was, eenige aanzienlijke personen uit Baden ten gehoore, die ook met het keizerlijke paar dineerden, en had te drie uur eene bjjeenkomst met den Rijkskanselier. BRESLAU, 11 April. Iu eene door 1500 personen bijgewoonde volksvergadering is besloten een verzoekschrift aan den Keizer te richten om den wenseh uit te spreken dat hjj, evenmin als Keizer Wilhelm dit zou hebben gedaan, nooit moge besluiten Von Bismarck uit zijn dienst te ontslaan. LONDEN, 11 April. De Senaat der IJnie heeft een wetsontwerp aangenomen, wijzi gende de wet van 1887 tot regeling van het landbezit in de Staten; eu wel in dier voege, dat het verbod op grondbezit door vreemde lingen niet toepasseljjk is op mjjuwerken, door vreemdelingen geëxploiteerd of te exploiteeren in de territoriëu krachtens do mijnwetgeving der Unie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3