NIEUWE No, 1230. Zondag 15 April 1888, 13de Jaargang. De Balgaarsche quaestie. BUITENLAND. Pelgrimstocht naar Rome. HAAMMSCHÏCOIJRAÏT. ABOHNEMEITTSPBIJB Per 8 maanden voor Haarlem1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzïnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUK EAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HOW AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉW Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer o Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEB8 I.AURET. De Bulgaarsche quaestie, een gedoelte der groote Oostersche vraag, is niet slechts eene politieke en ecouomische, maar ook eene religieuze quaestie. Reeds in het jaar 1885 schreef een katholiek Missionaris: »Eene zegepraal van Rusland in de Bul gaarsche aangelegenheden zal een doodsteek zijn voor de katholieke Missiën in Bulga rije.* Daarom dan ook stelt de Katholiek, die hart voor zijne Kerk heeft, groot belang in de toekomst van Bulgarije. Bulgarije zou waarschijnlijk reeds lang voor het grootste gedeelte Roomsch-Katho- liek zijn, wanneer Rusland zich buiten spel had gehouden. De Bulgaren hebben zich, zoo men weet, in 1875 van den schismatieken Patriarch te Coustantiuopel losgemaakt en eene Staats kerk gesticht. Hun opperhoofd is de Bul gaarsche Exarch te Coustantinopel aan wien de Metropolitanen te Sofia eu Varna, de Aartsbisschoppen te Nicopolis, Rustschuk en Philippopel eu de Bisschop van Widdin ondergeschikt zijn. De Patriarch der ka tholieke Bulgareu resideert insgelijks te Coustantinopel, terwijl er nog twee suffra gaan-bisschopszetels bestaan, namelijk te Philippopel en Nicopolis. Van de Bulgaar sche natie, wier geschiedenis wij hier niet kunnen behandelen, kan in het algemeen getuigd worden, dat zij in alle opzichten voor ontwikkeling zeer vatbaar is. De Bulgaar van phlegmatiek tempera ment, groot eu krachtig gebouwd, heeft een goedaardig karakter. Hij is echter, als alle Slavoniërs, eenigszins wantrouwend, doch munt uit door zeldzame reinheid van zeden. Bij al zijne lichaamskracht is hjj nochtans geduldig en lijdzaam. Het gevoel van vrije zelfstandigheid heeft eenigszins geleden doordien het vorstendom gedurende 500 jaren ouder de heerschappij der Turken stond. Zijne taal is het oud-slavonisch, van de idiomen der overige Zuid-Slavoniërs zeer ouderscheiden. Zijn gebied strekt zich ver over het eigenlijke Bulgarije uit. Men kan rekenen, dat er in Europa ongeveer 2,865,000 Buigaren wonen. Omtrent de zoo belangrijke godsdienstige beweging der Bulgaren kan vermeld wor den, dat een gedeelte der Bulgaren in de negende en tiende eeuw tot den Islam over ging een ander gedeelte, het grootere, werd sinds de bekeering van Koning Bogoris katholiek. Er ontstonden echter spoedig godsdiensttwisten, vermits de Grieksche Patriarchen van Constaütinopel, alle po gingen in 't werk stelden, de Katholieken onder hunne jurisdictie te krijgen. Na heen en weer zwenken tusschen Rome en Con- •tantinopel gingen bijna allen over tot de orthodoxe, Grieksche Kerk, aan welke zij tot in den laatsten tijd toebehoorden. Noch tans in de laatste tien jaren gingen vaak gansche gewesten weder over tot de Ka tholieke Kerk, terwijl bij de bekeering van FE U1LLETON. De dochter van den Rector. 9) Vervolg Wat zou dat beteekenen? Van waar zulk een contrast? Terwijl Grace hierover nadacht, werd de ge- vraagde thee met eenige ververscliingen binnen gebracht en deze met vriendelijken aandrang haar gasten aangeboden. //De voorschriften onzer Orde verbieden ons wel om buiten den eigen kring iets aan te ne men,// sprak de moedige Zuster Martha, //maar heden zijn wij op reis, en dat maakt eene uit zondering op den regel.// //Welzeker! gij zijt nu op reis, en welk eene reis nog wel!// antwoordde Grace, terwijl zij de kopjes inschonk en een oogenblik ophield om hare hand en oog ten hemel te richten en naar den wind te luisteren, die de ramen deed rammelen. //Maar vertel me toch eens, hoe hadt gijlieden er het hart toe om u met zulk weer zoo veraf te wagen? Ik wist zelfs niet, dat gij den orthodoxen Bisschop Nilos in 1874, eene groote beweging ontstond, voor na melijk in Macedonië. In die dagen schreef de Eerwaarde Pater Bonitti te Saloniki»Twee schismatieke bisdommen zijn bereid, den bekeerden Bis schop Nilos als hun Opperherder te er kennen en katholiek te worden, acht an dere zijn mede geneigd dit voorbeeld te volgen. De Bulgareu kunnen zich niet meer met de Grieken verdragen, de haat is te sterk zij zullen zich niet meer, gelijk voor 15 jaren door de Russen laten bedriegen. Hun Exarch heeft hen verraden er blijft dus niets anders over dan terug te keeren naar Rome. De stap echter, die Nilos deed, heeft de Engelschen, de Russen en de Duitschers geërgerd zij doen hun best bij de Turksche Regeeriug om bet besluit te verkrijgen, dat aan dien Prelaat hetterug- keeren in Macedonië wordt verboden.* Hier hebben we nu het cardiuale punt. De politiek weet steeds hindernissen te be reiden door intriges, eu door geweld den loop van vreedzame bewegingen te stuiten, dikwerf met gevolg. Het zal velen onzer lezers nog wel be kend ziju hoe in 1861 de door Z. H. Paus Pius IX tot eersten Bisschop der geüni eerde Bulgaren gewijde Mgr. Soloske, op geheimzinnige wijze verdween en later ge zien werd in een Russisch klooster. Ook de Bisschoppen Nilos eu Sopoff moesten de vuurproef doorstaan. Na aanhoudende be laging waagde de orthodoxe Kerk ten slotte het simonistische middel vau omkooping te beproeven. Behalve eene kolossale geld som bood men den Bisschop een Bisdom aan naar zijne keus in Macedonië of Bul garije, als hij afzag vau de katholieke be weging. Alles te vergeefsWel gelukte het de bekeeriugen tegen te houden, ver mits men de katholieke Missionarissen den toegang tot het land verbood. De laatste Russisch-Turksche oorlog heeft ook zeer nadeelig in dit opzicht gewerkt. Toch heerscht er in Oost-Rumelië, meer nog dan in het eigenlijke Bulgarije, in vele districten eene sterke begeerte onder den Clerus en het volk om in den schoot der Katholieke Kerk terug te keeren. De Pause lijke Bulle over de vereering der beide Apostelen der Slavoniërs, Cyrillus en Me thodius heeft een zeer diepen indruk ge maakt. De nieuw opgerichte Missiehuizen der Capucijuen en Resurrectionisten en andere door bekeerde Bulgaren opgerichte kloosters, werken met veel succes, voorname lijk door hunne voortreffelijke scholen en opvoedingsgestichten. Ook heeft de verjaagde Vorst Alexander, ofschoon Protestant en aan het Russische Keizerhuis verwant, vrij heid gelaten aan de katholieke beweging. Ouder den tegenwoordigen katholieken Vorst Ferdinand bestaat meer vooruitzicht voor het welslagen der katholieke propo- gauda. Wordt echter deze Vorst door Rus land verdreven en door een met Rusland hier in de de buurt een huis hadt. //Wij zijn ook pas hier gekomen Mejuffrouw!// zeide Zuster Marie-des-Anges. //Wij zijn van ons huis te Londen uitgezonden om hier eene afdeeling onzer stichting op te richten. Te Balton- Fields hebben wij eene woning gehuurd en daar hebben wij met Zuster Kosalie, onze gezellin, onzen intrek genomen.// //Maar waarom u heden u aan zulk een boos weer blootgesteld, dames?// vroeg Grace. //Let wel op, ik vraag dat niet voor mij zelf, want ik acht mij gelukkig, dat het lot mij heden avond uw vriendelijk gezelschap heeft geschonken, zijt daarvan verzekerd.// //Dat is heel lief, veel te lief, van u, beste Miss,// viel Zuster Martha in, met een schalk- schen glimlach. //Maar heden morgen vertelde men ons dat onder verscheiden arme Iersche gezinnen, die in deze streek in de spinnerijen arbeiden, tegenwoordig de pokken heerschen. Gij begrijpt natuurlijk, dat die stumperds groote behoefte hadden aan hulp en vertroosting. //Wat? de pokken! Zulk eene vreeselijke ziekte!..// riep Grace uit en sloeg onwillekeurig haar blik op het jeugdige en engelachtige gelaat van Zuster Marie-des-Anges, verbaasd dat men in zulk een geval den moed kon hebben zulke bevrieuden Regent vervangen, dan zullen er droevige dagen volgen voor de katholieke Missiën. Rusland zal op godsdienstige en politieke gronden geen moeite ontzien, om de orthodoxe Kerk weder op te richten en de Roomseh-Katholieke Kerk in het gansche Oosten totaal te verdelgen. Dat dus alle Katholieken hunne stem tot God verheffen en met de Kerk smeekenUt inimicos sanctae ecclesiae humiliare dignerisTe ro- gamus audi nos! Dat Gij do vijanden der Heilige Kerk moogt vernederen wij bidden U, verhoor ons! Naar aanleiding van de verdachtmakingen in de pers der vrijzinnige partij omtrent You Bismarck's optreden als m"j<>r domus en andere uitdrukkingen, schrijft de Nordd. Allg. Zeit.: Zulke verdachtmakingen hebben al even weinig vat op Keizer Friedrich als op diens overleden vader. Beide Vorsten hebben den Kanselier benoemd, ten einde hun naar zijn beste inzien en naar geweten van raad te dienen, eu nooit hebben zij er aan ge twijfeld, dat hij in de uitoefening van zijn ambt de belangeu der dynastie niet even ernstig behartigt als die des lands. Dit vertrouwen is ook in de thans aanhangige quaestie volkomen onafhankelijk van de vraag, of de Kanselier Minister blijft of niet. Dat vertrouwen zou ontbreken, indien van den Kanselier zou mogen worden on dersteld, dat hij, ten einde in zijn ambt te kunnen blijven, zijne overtuiging zou ver loochenen en oneerlijk tegenover den Keizer zou kuuuen zijn. Zulk een Kanselier zou Keizer Friedrich al evenmin als Keizer Wilhelm kunnen gebruiken. De Köllnische Zeitung meldt u't Berlijn, dat het onderhoud, hetwelk Von Bismarck met Keizerin Victoria en hetwelk hij met den Keizer heeft gehad, volgens mededeeling van vertrouwbare zijde, tot uitkomst heeft gehad, dat de zoogenaamde Bismarck-crisis, minstens genomen, tot staan is gebracht. Eene verscherping der crisis is in elk ge val voor den eerstvolgendeu tijd buiten gesloten. De Groothertog van Baden zou ter op lossing der quaestie in denzelfden zin als Von Bismarck hebben gesproken. Aan den Prins van Batteuberg werd uit Charlottenburg te verstaan gegeven, zijne voorg6nomer.e reis naar Berlijn om het aanzoek naar de hand van de Prinses voor goed te laten varen. Natuurlijk blijft het de vraag, of het huwelijksplan van Prins Alexander vau Batteuberg met Prinses Victoria niet later, als de omstandigheden gunstiger mochten worden, weer voor den dag zal komen. Het Journal de St. Petersbourg spreekt de meeniug uit, dat, als Prins Alexander van Battenberg opnieuw eene hooge positie ging innemen, daardoor bij de revolution- fraaie trekken en zulk een prachtig teint aan dusdanig gevaar bloot te stellen. //Helaas!// zei de jeugdige Zuster, onbewust dat Grace op dit oogenblik aan haar dacht, zij was zoo weinig gewoon zulks zelf te doen //Vooral voor de arme moeders is deze kwaal vrceselijk en wreed. Denk eens! die ongelukkige vrouwen wie 't veelal ontbreekt aan kleeren en brood, dekking en vuur, hare kleine lievelingen zoo te zien lijden, ja sterven wellicht.// „En was hel waar? Hebt gij werkelijk lijders aan die vreeselijke ziekte aangetroffen?// vroeg Grace, wier belangstelling en verwondering elk oogenblik toenam. Stellig, Mejuffrouw!// zei Zuster Martha, op eenvoudigen toon. //Wjj hebben, naar ik meen, vijf of of zes hoeven bezocht en in een daarvan moesten wij helaas zelf een doode begraven. Dat alles heeft ons veel tijd gekost want wij hadden daar, zooals gij hegrijpen zult, heel wat schoon te maken en te beredderen tot ons volgend be zoek. Het was reeds in den namiddag, toen wij van daar weggingen. Eu zie, op onzen terugweg troffen wij 't al heel slecht. Wij wilden een bin nenpad inslaan, dat, naar men ons zeide, den weg heel wat verkortte en toen raakten wij aan het dwalen. Daarbjj kwam,helaas, dat Zuster Marie nairen het denkbeeld zou kunnen reizen om hem weer op den troon t.e brengen, hetgeen de vredelievende betrekkingen der groote mogendheden onderling in gevaar zou brengen. Dergelijke mogelijke gevolgen zouden moeilijk te rijmen zijn met het programma van Von Bismarck en de vre delievende, vriendschappelijke betuigingen van Keizer Frederik. Duitschland zal on getwijfeld de beteekenis van deze gevolgen nauwkeurig overwegen, en verhinderen, dat de goede betrekkingen tusschen de beide landen, en de algemeene vrede, worden bedreigd. Voor den vijftienden keer heeft te Würz- burg de verkiezing vau een lid voor de Beiersche Tweede Kamer zonder eeuig re sultaat plaats gehad. De Standard verneemt uit Constanli- nopel dat de Porte naar aanleiding der bereidverklaringen van de Engelsche Re geering om de onderhandelingen over Egypte te hervatten, besloten heeft een buiten gewonen Gezaut naar Londen te zenden. Vermoedelijk zal daarvoor de keuze vallen op Gassau Effendi, Referendaris bij het Ministerie van buitenlandsche zaken. Men berekent, dat de propaganda voor Boulanger tot hiertoe 220,000 frs. heeft gekost. Den 10 dezer zijn drie transportsche pen van Napels in zee gegaan naar Mas- sowah om een gedeelte der expeditietroepen van daar naar het vaderland terug te brengen. De Denen voeden nog steeds de hoop weder in het bezit te komen van een ge deelte van Noord-SIeeswijk. Zulks bleek nog onlangs bij de ter gelegenheid van den ver jaardag des Konings te Kopenhagen plaats hebbende feestelijke bijeenkomst der Juris- tenvereeniging, waar Dr. Ploug zijne feest rede sloot met de woorden. »Laat ons den wensck blijven koestereu, dat, alvorens de Koning voor altijd zijue oogeu zal sluiten, Donemarkeos innigste wensch moge vervuld worden. Niet dat wij verwachten, dat de vervulling van dien wensch door oorlogs geweld zal geschieden, maar wij vestigen onze hoop op den Almachtige eu spreken dan tevens den wensch uit, dat het Koning Christiaan IX moge gegeven zijn als Koning aller Denen den laatsten adem uit te blazen.* Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft bericht ontvangen, dat Z. II. de Paus, op aan vrage van Z. E. den Apostolischen Internuntius, de volgende gunsten verleend heeft aan hen, die zullen deelnemen aan de bedevaart naar Eome, in dit land georganiseerd bij gelegenheid van het Priesterjubilé van Z. H. lo. Dispensatie in het onthoudings-gebod voor Zaterdagen 21 en 28 April en 5 Mei; 2o. Voor de Priesters bevoegdheid om in de kapel ran O. L. V. van Loreto de H. Mis te lezen van 121/2 uur des nachts af; 3o. Voor de geapprobeerde Priesters juris dictie gedurende de geheele reis om de pelgrims te kunnen biecht hooren. weer pijn kreeg aan haar voet. Toch hadden wjj niet vergeten ons morgengebed te doen, niet waar Zuster? vervolgde Zuster Martha met haar open en levendigen glimlach. Maar, mijn bestel zeide de jeugdige Zuster op zochten toon, die tegenspoed, waarvan Gjj spreekt, hield toch niet lang aanIn de eerste plaats, indien wij niet bij toeval van den rechten weg waren afgedwaald, zouden wij niet voorbij die armoedige hut zijn gekomen, waar gij weet het die ongelukkige verlamde op sterven lag. Hebt ge dan onder weg nog een anderen zieke verpleegd? vroeg Grace, terwijl zij bezig was boterhammen bij de thee gereed te maken, Ja Mejuffrouw Och de zaak was zeer een voudig en zeer treurig, zei Zuster Martha op levendigen toon; verbeeld u, tegen het vallen van den avond, kwamen wij in een soort van kloof aan den kant van een eikenbosch, dicht daarbij stond eene kleine, armzalige hut waaruit wij zuchten en klaagtonen vernamen. De deur stond open, anders had de arme lijder wel kunnen stikken. Tot eenige verwarming hadden zij daar binnen een paar groene takken, die op den haard lagen te rooken en te sissen. (Wordt OerVolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1