BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN, Naar wig vernemen, zegt Het Dagblad van Z. H. en 's Gr., ia de nieuwe Kabinetsformatie bijna gebeel geslaagd, zoodat de volledige ministerlijst spoedig aan 's Koni*gs welgevallen zal worden onderworpen. Van bet noemen van namen moeten wij ons nog ditmaal onthouden. Intusscben kunnen wij reeds nu verzekeren, dat de dreite van de rechterzijde in bet nieuwe Bewind bet beslissend overwicht zal bezitten; de gauche bijgevolg eene zeer bescheiden plaats in nemen. Ook de specifiek conservatieve richting zal in bet Kabinet niet worden gemist. Omtrent de keuze van een Voorzitter heeft de gebeele rechterzijde der Tweede Kamer zich mede reeds verstaan. Door den Uitslag der verkiezingen in de districten Breda, Druten en Steenwijk is de ver houding der partijen in de Tweede Kamer on veranderd gebleven. Er zijn nu in de volksver tegenwoordiging 26 katholieken, 27 antirevolu- tionnairen, 1 conservatief, 45 liberalen en een toekomst-liberaal, de socialist Domela Nieuwen- h»is. De stand der partgen blijft dus 54 anti-li beralen tegen 46 liberalen. De rechterzijde heeft dus een meerderheid van 8 stemmen. De Tweede Kamer-verkiezingen zijn daarmede ge ëindigd; de Kamer van Honderd is voltallig. Uit Harderwijk wordt ons gemeld, dat ook daar in de kazerne op Goeden Vrijdag hetzelfde heeft plaats gehad, wat zeer terecht de ergernis heeft opgewekt van Ons Noorden te Leeuwarden. Terwyi het menu der soldaten, zooals steeds op dien dag, bestond uit stokvisch en aardappelen, werd aai de onderofficieren, ofschoon zich wel een tiental Katholieken onder hen bevonden, een vleeschmaaltijd verstrekt. Alweder zou hier de vraag te stellen zijn: hoe het toch komt, dat, terwijl de militaire autoriteiten steeds de grootste bezorgdheid er voor aan den dag leggen, dat de joodsche militairen hun godsdienstplichten kunnen nakomen, het daarentegen zeer dikwijls den schijn heeft als werd het erop toegelegd, om de katholieke militairen van de vervulling hunner godsdienst plichten af te houden. {De Tijd). l)e onlangs ontslagen direeteur van de socialistische drukkerij Excelsior te 'sGravcnhage wordt vervolgd wegens verduistering van gelden. Tot de nieuwe plannen, die men met het Paleis voor Volksvlijt, om bet wiust- gevend te maken, voor heeft, behoort ook, dat er aan zal verbonden worden, als reddingsplank een.café' chantant. Deze verderfelijke inrich tingen, die, z*lfs zoo zij niet bepaald slecht zijn, tal va» jongelieden op eeu verkeerden weg bren gen, uitloopende op hun stoffelijken en zedelijken ondergang, zullen dus eerlang met een worden vermeerderd. In onzen tijd wordt zooveel gtdaan, tot in het overdrevene en belachelijke toe, voor de hygiene van hot lichaam, maar de hy giene der ziel wordt meer dan ooit uit het oog verloren, men zou schier zeggen stelsel matig tegengewerkt. En toch zonder de zorg voor de laatste is de zorg voor de eerste een |del pogen. Hoe men het, zoo de plaunen tot uitvoering komen, met den naam van het ge bouw zal maken Zal die wellicht herdoopt worden in dien van Paleis voor Volksveredeling"?! (Tijd.) Te üokkum gafeenminnaarzijn meisje eeu koffieketel ten geschenke. De politie kwam dit stoffelijk bewijs van innige toegene genheid echter spoedig terughalen, want de min naar had den ketel van zijn patroon gestolen. Realistische voorstellingen op het tooueel vallen vooraf bij de Amerikanen zeer in den smaak. De pantomimische voorstelling van den torenbouw van Babel te New-York en van den brand van Rome ouder Nero, te Cin cinnati b. v., trokken meer toeschouwers dan eeuig stuk van letterkundige waarde. Thans wordt te San Francisco, in het California-theatre, een stuk opgevoerd, dat zeer veel toeloop heeft, en waarin een roeiwedstrijd op de Theems zeer natuurlijk wordt voorgesteld. Men ziet daar wer kelijk water, waarin werkelijke booten drijven, ten slotte wordt de heldin van het stuk door den „valschaard" werkelijk in het water ge worpen, om door haren, juist in tijds komenden, minnaar te worden gered. Het waterbassin, waarin het tooneel herschapen is, bevat 2080 hectoliter. Ter wille vau de drenkelinge en haar redder is het water verwarmd. Die voorstelling wordt uit bundig toegejuicht, vooral door het publiek van de galerijen, en eiken avond moesten de acteurs, druipend en wel voor het voetlicht komen, om de bijvalsbetuigingen te aanvaarden. Bij den hoogen rivierstand hou den de vis8chere te Ammerstol aich thans bi zonder bezig met de vangst vau snoek, weike uit de rivier naar de gorzen trekken. Een visscher aldaar had dezer dagen het buitenkansje bij het ophalen van zijn snoek fuik een zalm er in te vinden van 18 halve kilo's. De rechter van instructie Hoberf, wonende in de rue Saint-Pétersbourg te Parijs, onving onlangs met de post eene cilindervormige doos, die zorgvuldig gesloten was; het adres was U'it een dagblad geknipt en luidde aldus: Mon sieur Hobert, juge d'ii.struclion, rue Saint Peters- bourg, 11, Personnelle. De heer Hobert weigerde de doos in ontvangst te nemen en deze ging naar het postkantoor terug, waar zij onderzocht werd. Toen de beambte, hiermede belast, het deksel er afuam, plofte de doos uit elkander. Gelukkig waren de ontplofbare middelen in de doos vervat, niet krachtig genoeg om den be ambte te verwonden. Dit was vooral daaraan te danken dat het schietkatoen, 't welk op den bodem kg niet ontbrandde. Een onderzoek i* in- gssteld. Gevolg vai delegate», door wij len mtvrouw Boucicaut gemaakt: Binnenkort zul- len 76 h«welijkeu voltrokken worden hutteken beambten en winkeljuffrouwen van den^„Bon Marché" te Parijs. Als een staaltje van schandelijke overdrijving vinden wij in de Kunstnijverheid het volgende aangehaald Dr. Hans Barth zegt in den Zeitgeist over de Vaticaansche tentoonstelling sprekende„Zonder ons in de afdeeling van Holland, België en Luxemburg op te houden, waar volstrekt niets te zien valt, wat men niet in eiken 30 cents-bazaar vindt, richten we onze schreden naar de heer lijke kaudelaberzaal" enz. Zw. Cl. Binnenkort kan te Fe ij e noord een stoomschip uit Amerika verwacht worden, geheel met petroleum gevuld en uitsluitend voor het vervoer daarvan bestemd. De petroleum wordt niet iu vaten bewaard, doch in groote ijzeren bakken. Dit is het esrste schip van die soort, dat daar zal lossen. Keizer Wilhelm heeft bij testa ment aan ieder invalide uit den oorlog 1870/71 30 Mark toegedeeld. Hel cijfer van hen, die daarvoor in aanmerking komen, is belangrijk. Da correspondent, die van 't feit melding maakt en 't nieuwtje heeft van een postbeambte, zigt dat de circulaire van den betrokkene het cijfer 2995 droeg. Te R o u b >a ix, waar het thans ker mis is, kwamen dezer dagen de rijtuigen van de meuagerie der gebroeders Roussel. Terstond verzamelde zich eene menigte van vier-of vijf honderd personen bij den achtersten waeen, waar de wilde dieren in waren opgesloten, naar uit het gebrul, dat zich af en toe deed hooren, viel op te maken. Het zware rijtuig, dat door twee paar- getrokken werd, moest, om op de plaats zijner bestemming aan te komen, het trottoir verlaten, waarbij het een hevigen schok kreeg. Eensklaps sprong een der grendels van de achterdeur en deze opende Zich. Een ontzagwekkende leeuwekop vertoonde zich aan den ingang. Het dier strekte den hals uit, het rook de vrijheid en reeds ver scheen een zijner groote klauwen op der. drem pel. In een oogwenk scheen de boulevard ver laten. Gelukkig was een der gebroeders Roues 1 tegenwoordig. Hij kwam toeloopen en ging voor het dier siaan, dat voor zijn blik brommende terug week. Nauwelijks had de leeuw den kop binnen de opening teruggetrokken, of het dier had be rouw over zijn aftocht en drukte met zijn geheele gewicht tegen de deur aan. Nu echter kwamen een aantal menschen den dierentemmer te hulp en met vereende krachten slaagde men er in, de deur te sluiten en stevig te grendelen. Zoo bleef alles tot eene groote paniek beperkt. Van bijna al de huizen aan het Damrak te Amsterdam wapperde eergisteren de vlag ter eere van het genomen raadsbesluit om de vlakte te plaveien en gedeeltelijk met boomen te beplanten. De tramwaylijnen te Manchester zijn het eigendom der stad en de tramwaymaat- schappij betaalde verleden jaar voor het gebruik 19,000 pd. st. Maar nu heeft die maatschappij een concurrent gekregen in eene omnibusmaat- schappij, welker omnibussen juist in de rails pas sen en die daar ook in zullen rijden. De tram- waymaatschappij komt hiertegen op en de zaak zal in den Raad ter sprake worden gebracht. De omnibusmaatschappij beweert dat zij volgens de wet het recht heeft van de rails gebruik te maken, zoolang hare wagens niet zijn voorzien van wielen met remmen. Bij de opening der stembussen te Druten (verkiezing Tweede Kamer) bleek de stem bus uit de gemeente Kerkwijk geen enkel stem briefje te bevatten. Naar wij vernemen zalopMaan- dag 23 April 's morgens van 1012 uur iu 't lokaal uFrascati" te Amsterdam de trekking voor de goede oplossers van het prijsraadsel van des Pius-Almaoak 1888 plaats hebben. Keizer Frederik heeft aan den Zwitserschen Gezant te Berlijn, den Heer Roth, eene tabaksdoos van Keizer Wilhelm tot aan denken geschonken. Daar de Zwitsersche bonds- groudwet aan alle autoriteiten, ambtenaren, ge zanten en commissarissen verbiedt, geschenken, titels, enz. van buitenlandsche regeeringen aan te nemen, heeft de Gezant aan de Boudsregeering het aanbod van Keizer Frederik medegedeeld, en hierop ten antwoord ontvaugon, dat or in dit geval geen sprake was van een geschenk in den zin der genoemde wetsbepaling, zoodat er tegen de aanneming geen bezwaar btstoud. Volgens //laSemaine desConstruc- teurs" is alle verf, die lood bevat, nadeelig voor kouten vloeren, daar het hout daardoor zachter wordt en gemakkelijker slijt. Andere verf, zooals gele oker, sienna of Veuetiaansch rood, heeft deze nadeelige uitwerking niet en kan dus veilig worden gebruikt. liet vernuft der oplichters. B ij eon s i g a- renhaudelaar in Den Haag kwam dezer dagen iemand in den winkel en vroeg sigaren van 5 cent te zien. Met een kennersblik monsterde hij alle soorten, bekeek en berook ze eu stak ein delijk een der grootste aan; een paar trek jes, ze beviel hem wel, of de handelaar er hem daarvan 50 kon thuis bezorgen? Met genoegen. Of hij er dan de quitantie bij wilde doen. Juffrouw-Idastraat 137. Eerst toen de fijnproever buiten de deur was, ging de kaudelaar eens nazien of er wel een No. 137 was Maar de „klant" had zijne lekkere sigaar beet en vertoonde zich niet meer. Andere siga- renverkoopers mogen op hunne hoede zijn. Visitekaartjes met de bijvoegin- gen p.c., p.f., p.r. enz. schijnen in België niet als drukwerk beschoawd te worden, zooals dit in ons land wel het geval is. Ze werden dezer dagen door den afzender terug ontvangen met het op schrift: Ecriture (schrift.) Voor deslachtoifersv an de over- stroemingen in Duitschland is bij den Ltrd- Mayor vam Londen ingeschreven: door den Prins van Wales ivoor 100, de firma Rothschild en Zonen voor£ 300, Henry Schroeder en Co. voor 500, baron Schroeder voor 100, William Fowler voor 50. Eene vreemdsoortige Vereeniging bestaat, naar uit Zwitserland geschreven wordt, te Freiburg. Als lid wordt alleen hij aange nomen, die de renommee bezit, tehuis een wei nig onder de pantoffel te gaan. In den nacht van deu 20sten Januari wordt bij de jonge huis vrouw, die onder de verdenking staat, te huis den staf te zwaaien, in het geheim eeu groene bos dennetwijgen aan de deur vast gespijkerd. In den vroegen morgen ziet men dan in alle straten zachtjes deuren openen en te voorschijn tredeu de huismoeders, met een boos geweten, om zoo spoedig mogelijk het verraderlijk ken- teeken te verwijderen. Het spreekt vau zelf, dat dit voor leden der Vereer.iging, die in alle straten de wacht houden, ern vermakelijk schouwspel is. Deze bond, de broedersehap van den Basticus, vierde dezer dagen het feest zijner stichting. De Anglikaansche predikant Lu cas Rivington, vroeger domiué te Oxford, onlangs als zoodanig werkzaam iu Engelsch Indië, stand plaats Bombay, is dtzsr dagen te Rome, waar hij vertoeft, tot de Katholieke Kerk bekeerd. Hij heeft het voornemen zich tot deu priesterlijken staat voor te bereiden. Een hevige brand heeft dezer da- gen te Stockholm gewoed, welke het groote, sier lijke, nieuwe gebouw heeft vernield, dat dezen zomer door de redactie vau Af ton bladet, een der grootste Zweedsche bladen, betrokken zou worden. De brand ontstond door onvoorzichtig heid. E rst na 4i/9 uur werd men met groote inspanning de vlammen meister. De Koniug en een der Prinsen waren bij den brand tegen woordig. Karei III, Vorst van Monaco heeft een navolgtnswaardigen maatregel genomen door de opvoering van Zola's tooneelstukken te ver bieden. Mocht bij ook spoedig besluiten in het belang van de goede zeden in zija vorstendom, de speelbank op te heffen, die de oorzaak is van zoo tallooze zelfmoorden. Eene 3-jarige kip te Krui r. in gen heeft een ei gelegd, dat overlangs gemeten eeu omtrek heeft vau 21 c. M. eu over dwars eeu van 17 c. M. Dinsdag was het stadje Weert in rep en roer. Een dronken kerel, door de politie achtervolgd, beklom eeu dak, wierp het publiek met steeuen en pannen, tuimelde van het dak van eeu geitenBtalletje en werd daaruit door de maréchaussee, niet dan met groote moeite, ver lost, om naar het bewaarlokaal te worden ge bracht. Eenige jaren geleden was het zijn broe der, die ook geheel Weert op de been bracht, uit een zolderraam sprong, in zijr. vnl aan een lantaarn bleef haken en daarna dood op de straat terecht kwam. Door een aantal koffiehuizen en restaurants te Praag, is besloten een verzoek schrift te richten tot de Regeeriug, waarby wordt aangedrongen op het verbieden van vrouwelijke bedienden in dergelijke iorichtiugen. Ook te Weenen is eeDe beweging tegen de Kellnerinnen ontstaan. Van de te Amsterdam ontstane be weging iu dien geest hoort men niet meer. De 17-jarige jongeling P. T., te Zwolle, had een revolver om daarmede zich nu en dan buiten te oefenen in het schieten. Ver- ltden week, op het oogenblik dat hij aanlegt, ziet hij twee dames aankomen in de richting van zijn schot. Snel laat hij zyn arm zakken, maar heeft het ongeluk tegelijkertijd den haau over te halen waardoor de kogel iu zijn been terechtkomt. Iu het Sufia-ziekenhuis te Zwolle is de kogel met veel moeite verwijderd, eu waar schijnlijk zal de jonkman zijne liefhebberij met een stijf been boeten. Uit Rome zendt men aan Het Cen trum de volgende waarschuwiag: Evenals voor eenige maanden de Duitschers, doen thans ook de Oostenrijkers te Rome de treurige ervariug op, dat daar eene bende zakkenrollers schijnt te beslaan, die het vooral op onze eenvoudige pel grims hebben gemunt. Maandag nog werden een Oostenrijker, terwijl hij op een omnibus stapte, 200 frks. en een gouden horloge ontfutseld. Onze Hollanders dienen dus te Rome op hunne hoede tc ziju. Het is daarom geraden, dat ieder pel grim reeds thans de noodige voorzorgsmaatregelen neme, om zijn geld en goed op reis zoo veilig en zorgvuldig mogelijk te bewaren. Niets is ge vaarlijker, dan al zijne geldswaarde op een eu dezelfde plaats te bergen, vooral in een der borstzakken, die zoo licht toegaukel'jk zijn. Men zij gewaarschuwd 1 De opbrengst van den Noord- Zuidhollandsche Stoomtramweg HaarlemLeiden bedroeg in Maart jl. f5072,29, en sedert 1 Ja nuari f 15,995,02, tegen f14,768,27Va over hetzelfde tijdvak van 1887. Men schrijft ons uit een de r hoofd steden des lands dus niet uit Kampen: „Weini gen zullen nog weten, dat de Commandant der dd. schutterij alhier, omgang met spiritisten heeft, en deze, zoo noodig, oproept. Deze week heeft ZEd. Gestrenge „ten vierde male gewaarschuwd E. F. Van K., om op Donderdag 5 April 1888, des namiddags te twee uur, te verschijnen in de militiezaat op de straat, ten einde zich te verantwoorden wegens verzuim." Bedoelde persoon is echter reeds overleden 10 November 1887 en ligt begraven op eene naburige begraaf plaats. Eene nieuwe bijdrage dus tot der. toestand onzer schutterij. {Avondpost.) De zoon van een voornaam boter- handelaar in Friesland is naar Denemarken ver trokken, teueiude zich van de Deensche boter- bereiding goed op de hoogte te stellen. Naar aanleiding van het gebeurde io het Nederlandsche dorp AfLrdeu, waar eeu Duitsch geneesheer die, niet vaorzien van een patent, in een dringend geval geneeskundige hulo verleenende, werd bekeurd, merkt De Stand. op: „Naar de letter der wet handelden de Ne derlandsche rijksambtenaren zeker overeenkomstig hun plichi; maar dat deden de Duitsche ambte naren ook, toen zij een Hollandschen jongen, die met een koperen visckkaak over de grenzen ging visschen, aanhielden wegens het invoeren van be werkt koper." Te hopen is het, dat de wed strijd iu letterknechterij en bekrompenheid aan onze grenzen niet zal worden voortgezet, zegt de Tijd. Te Malmö (Zweden) is in een der straten een schat onder den grond verborgen ge vonden, bestaande uit verscheidene sieraden, knoo- pen en 3.516 grootere en kleinere zilveren mun ten, gestempeld tusschen 1616 en 1674. In Beiereu valt weder veel sneeuw. Blijkens berichten van eergisteren had het te Muiichen en in de omstreken sedert Dinsdag onophoudelijk zoo zwaar gesneeuwd, dat men groote storingeu in het verkeer te gemoet zag en voor overstrooming vreesde. Tegelijkertijd is er in de omstreken vau Augsburg zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer naar alle kanten was belemmerd. Eene rijke, oude dame, die dezer da- gen te Weenen overleden is, heeft deu Aarts hertog Albrecbt eene som van f 20,000 vermaakt, omdat hij, door zijue overwinning bij Cusiozza op de Italianen behaald, haar „een groot ge noegen" had gedaaD. De zaak Willink Ketjen is gisteren in hooger beroep voor het Haagsche Hof be handeld iu het bijzijn van een talrijk publiek waaronder ook Indische ambtenaren en officieren. Nadat bekl. de zaak bad uiteengezet, zich had voorgesteld als slachtoffer eener karakter- iooze regeering, die den moed mist ourecht te herstellen, zijn recht op stukken, noodig te zijner verdediging, had volgehouden, daar hij ze slechts onder pressie van pensioenweigering had terug gegeven, werden de Ministers Spreuger Van Eijk, Heemskerk, Van Kamebeek, de Kamerleden lleu- ther eu Van der Schrieck eu de Hoofdcommis saris van politie, als getuigen d décharge ge hoord. De Minister van Koloniën ontkende het recht van bekl. op de stukken en gaf toe, dat bekl. geen pensioen kau krijgen voor hg am de verplichting tot wederinlevering van de ge bruikte stukken voor deu Raad van Onderzoek had voldaan. De Generaals Rruther eu Van der Schrieck verklaarden, dat die wederinlevering voor officieren plicht was. Uit de verklaring van den Hoofdcommissaris bleek, dat het da persoonlijke weusch van den Miu. van Koloniën was geweekt geen verder gevolg te geven aan het gebeurde op straat, voor zoover dit van den Minister zelf afhing. De Minister Vau Kamebeek herinnerde zich niet dat bekl. op straat het woord „roof" had gebezigd. De Minister Heemskerk zeide, dat bekl. dit woord wel op audiëntiën bij hem had gebruikt. Eene belofte voor eene betrekking had hij hem nooit gegeveu, en de dispositie, waarop bekl. zich beriep, dat bij sollicitatie naar betrekkingen daarop zou worden acht geslagen, was eene ge bruikelijke beschikking, die geene belofte bevatte. Alleen heeft de Minister hem beloofd met den Min. van Justitie te zullen spreken of er uitzicht was op eene betrekking. Overigens kwam de Heer Reuther op tegen onware voorstellingen te zijnen aanzien in Ketjeu's verhaal in Het Vaderland. De Advoc.-Geu. Mr. Bijleveid, eischte be vestiging van het vouuis. De beleediging was bevestigd door bekl.'s bekentenis, en de bedoeling om te beleedigen was blijkbaar uit de uiting van woorden iu het openbaar en de wetenschap, dat op dat oogenblik de stukken niet konden worden teruggegeven. De uitspraak is bepaald op Zaterdag 21 April. De b u c k s k i n f a b r i e k der Heeren Gebr. Schroeder te Eindhoven, is gisteren totaal afgebrand. De oorzaak van dit onheil is nog on bekend. Als eene zeldzaamheid kan wor den vermeld, dat bij den Heer J. Paarlberg, aan Den Helder, een pereboom in vollen bloei staat, hetgeen met dit gure weder wel iets zeldzaams is. Aan de Zwolsche. Ct. schrijft men uit Almeloo, 12 April: Heden ochtend te zeven uren hebben al de overige arbeiders der firma's Gébr. Scholten Co. en H. en B. Scholten den arbeid hervat. De werkgevers hebben alzoo aan eene algemeene amnestie de voorkeur gegeven boven eene uit zondering van sommigen, welke, naar het gerucht ging, zou genomen worden. De gang naar de fabrieken geschiedde door eeuigeu onJer het zingen van het vrijheidslied. De orde was goed. De burgemeester was op het terrein der éeue fabriek, de politie in de nabijheid van beide. Een blad van Louisville verhaalt in allen ernst, dat het onder de jonge dames te New-York en elders in Amerika tegenwoordig mode is zich de tanden te doen inleggen met kleine diamanten, welke onder eiken glimlach u toeflonkereu. De dochter van een bankier te Louisville was van een uitstapje naar New-York met dit nieuwe tooisel tehuis gekomen. Of het wellicht deu lsten dezer was blijkt niet. {Haarl. Ct.) De zoontjes van den Duitschen Kroonprins, Wilhelm, Eitel-Fritz en Adalbert, kriijgen reeds eene streng militaire opvoeding in de kinderkamer. De oudste, van 6 jaren, voert het commando over de beide anderen. Als papa binnenkomt, roept hijaantreden 1 en de drie knapen stellen zich naar de grootte „in gelid" op, „de pink op den naad van de broek" om een kus te ontvangen. I n Recht voor Allen werden ook giften in ontvangst genomen voor de werkstakers te Ameloo. Gelijk veelal gebeurt, voeden sommige schenkers eene spreuk bij hunne gift. Het Han-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2