NIEUWE No. 1231. Woensdag 18 April 1888. 13de Jaargang. De positie van Z. H. den Paus ingeval van oorlog BUITENLAND. Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1>80 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPIE8 i LAUREY. De Voce della Ver it a bevatte dezer dagen een aan deu Osservatore Romano ontleend artikel over de positie van Z. H. den Paus, ingeval er een oorlog uitbreekt. De daarin gevoerde argumenten zijn zoo juist en overtuigend, dat zij het algemeen belang opwekken en verdere verspreiding over- waardig zijn. Het bedoelde artikel begint met te wijzen op de schier overal met koortsachtige ge jaagdheid bewerkstelligde krijgstoerustingen, op de alom heerschende vrees voor eene bijna algemeene botsing, onder welke om standigheden van zelf de vraag ontstaat; hoedanig zal de toestand ziju van het Op perhoofd der Christenheid wanneer de oor logstoorts ontbrandt? Hoe zal, zoo vraagt het genoemde blad, de onafhankelijkheid van den H. Stoel verzekerd worden, hoe zal de positie zijn van den H. Vader, die met de eerzuchtige veroveringsplannen van anderen niets gemeens heeft, die, verheven boven allen aardschen twist, er slechts op bedacht is, bij alle volken de waarheid en de waardigheid van Jezus' Rijk te verkon digen en te bevestigen. Hoe zou 's Pausen toestaud zijn als bij voorbeeld het thans Rome beheerscheude Italië, 't zij met Oos- tenrjjk of met Frankrijk, met eene andere katholieke macht, of ook slechts met eene mogendheiddie katholieke onderdanen heeft, in een oorlog werd gewikkeld? Waren de gronden niet overtuigend ge noeg, dat het Pausdom een absoluut recht op ware, positieve onafhankelijkheid heeft, dan zoude het gemelde geval zelfs de meest verbitterde tegenstauders vau de noodza kelijkheid der Pauselijke rechtsaanspraken overtuigen. Het is buiten twijfel, dat in zulk oen geval elk verkeer, elk godsdienstig, juris- dictioneel of opperherder] jjk verband tus- scheu deu H. Stoel eu de natie of natiën, welke met Italië oorlog voeren, zou ver broken zijn. Het Pausdom, welks werken en streven gansch onderscheiden is vau het doel en den arbeid der iu Rome heerschende politieke macht en dat derhalve afkeerig is van alle motieven, die in staat zijn den haat te doen ontvlammen en het uitbreken van oorlog tusscheu de natiën te doeu ge schieden, zou de vervulling van zjjn Apos- tolischen arbeid verlamd zieo en in de uit- oefeniug van zijn heilig ambt worden ver hinderd. De Opperherder zou van een ge deelte zijner kudde gescheiden ziju. Een oorlog van Italië zou niet alleen de werk- dadigheid van den H. Stoel ten opzichte van een gedeelte der katholieke wereld verlammen, maar zou ook aan de vijanden der Kerk en aan allen, die er eenig belang bjj zouden hebben, aanleiding geveu tot verdachtmaking, valsche beschuldigingen en insinuaties. In het buitenland kon men al licht de verdenking koesteren, dat de Paus FEUILLETON. De dochter van den Rector. 10) (Vervolg) Wij komen nader, Zuster Marie en ik, achter in het vertrek zien wij eene armzalige legerstede en daarop een zieke. Zijne vrouw zat zuchtend naast hem en trachtte een schreiend kind in slaap te sussen. Wij meenden, dat wij die arme men- schen in hun treurigen toestand wel van dienst zouden kunnen zjjn. Wjj gaan naar binnen eerst schrikte de vrouw toen zij ons gewaad zag, dat haar vreemd scheen, zij was dan ook niet katholiek; weldra herstelde zij echter van hare eerste ontroering toen zij zag dat Zuster Mane de leden van den stervende begon te wrijven en te verwarmen zoodat zijne klagende kreten spoe dig ophielden. Terwijl ik bezig was het vuur wat op te ra kelen, vertelde zij mij weldra vertrouwelijk, dat haar man reeds zes jaar aan verlamming suk kelde en dat de dokter haar reeds sinds drie de politieke belangen van Italië zou voor staan, ja, de Paus zou tea slotte niet meer als de gemeenschappelijke Vader van alle christelijk-geloovigen beschouwd worden en kwaadwilligen zouden spoedig een motief vinden, hem te beschuldigen, dat hi] zijn aanzien en ziju invloed gebruikt ten gunste der natie, tót welke hij van geboortewege behoort. Het gevaar vau eene omwenteling op godsdienstig terrein, van een schisma, zou het onmiddellijk gevolg van zulk een toestand zijn. Aan deu anderen kant zou de Paus, als gemeenschappelijk Vader aller geloovigen, ingeval er een oorlog uitbrak, niet vijandig gezind kunnen zijn tegen eèue natie omdat de Italiaansche Regeering vjjandig tegenover deze natie staat, want de gronden, welke in de politiek haat en vijaudschap tusschen de volken doen ontstaan, hebben immers op de betrekkingen tusschen de natiën en het Pausdom, beteekenis noch invloed. De Paus is de vriend van al degenen, die zijue Kerk achten en liefhebben; hij is ook de vriend van hen, die, ofschoon zij de Kerk niet kennen en niet tot haar behooreu, haar geen kwaad berokken. Als afbeelding der liefde Gods, die alle menschen zonder onderscheid omvat, strekt de liefdevolle zorgzaamheid van Christus' Stadhouder zon der onderscheid zich op allen uit, met uit zondering van diegenen, die de Kerk op zettelijk en voorbedachte]ijk van zich af- stooten. Er zijn, helaas! ondankbare en goddelooze zonen, die hel Pausdom op de gruwelijkste wjjze bestrijden, maar de Paus verklaart aan niemand den oorlog. Zijn recht in stand houden, zijn bestaan bescher men, de eer en waardigheid der Goddelijke instelling verdedigen, dat alles kan toch door niemand oorlogvoeren worden ge noemd. De Voce della Verita heriunert hier aan het eenigerr tijd geleden te Rome gevoerde hoogverraadsproces. Ofschoon bij de ver handelingen daghelder bewezen werd, dat de laster en leugen hierbij eeno groote rol speeldeD, heeft toch de omstandigheid, dat iu dit proces een medewerker van een katho liek nieuwsblad betrokkeu was, de ontzet- 'teudste beschuldigingen, de vuigste laster geprovoceerd. Wat zou er nu wel geschie den, zoo gaat de Voce della Verita voort, als er ter gelegenheid van een oorlog der gelijke omstandigheden zich zouden voor doen? Welke zekerheid zou er voor deu H. Stoel overblijven? Wie zou voor zijn recht opkomen? Wie zou hem tegen de uit werkingen van valsche beschuldigingen, verdachtmaking en insinuatiën beschermeu? Men kent immers de eerlijkheid en loyauteit van zekere lieden, in wier handeu het be staan van het Pausdom is. Wat zou de waarborgenwet beteekenen, die verscheurde mantel, die schepter, waarmee men de koninklijke majesteit van Christus' Plaats- bekleeder bespot, als er een oorlog uitbrak? Wat zou er bij voorbeeld van het artikel worden, dat aan de Pausen de vrijheid laat, dagen geen hoop meer gaf en dat zij haar zoontje had uitgezonden naar den predikant, den heer Helmedale, die drie mijlen van haar af woonde. Maar ik betwijfel zeer, vervolgde zij, of hij mee komt. Onze dominé houdt er niet veel van zich zooveel moeite te geven. En daarenboven brengt hij drievierden van zijn tijd buiten de parochie door. Hjj wordt dikwijls uitgevraagd bij den Squire en de Lords, weet u. Toch had mijn arme man 't zoo graag gehad, dat er voor zijn heengaan nog eens een laatste gebed met. hem was gedaan. Ach! mejuffrouw, wat konden wij toen anders doen, Zuster Marie en ik, ging Zuster Martha, haar hoofd opheffende, voort. Wel wisten wij dat die arme menschen niet tot onzen godsdienst behoorden, maar wjj wisten ook dat onze He- melsche Vader mededoogen heeft met al Zijne kinderen, en vooral met hen, die in lijden zijn, en dat alle ernstige gebeden, die uit een oprecht gemoed komen, opstijgen lof Hem. Toen hebben wij de arme vrouw te kennen gegeven, dat wij eraan gewoon zijn niet alleen om zieken te ver plegen, maar om aan de sponde der stervenden te bidden en de dooden te begraven. Daarop Gezanten, Ministers eu Vertegenwoordigers van vreemde natiën en regeeringen te ont vangen? Zou de Paus den Gezant van den Staat, met welke Italië oorlog voert, bij zich houden? En, om nu eens niet van de politieke vertegenwoordigers te spreken, zouden de Bisschoppen en geloovigen van het vijandige land hun verkeer met den H. Stoel kunnen onderhouden? Deze overwegingen, aldus besluit het aan gehaalde blad, moeten voor iedereen duide lijk maken: 1) de absolute noodzakelijkheid van eene werkelijke souvereiniteit voor den Paus; 2) de ongerechte eu onrechtvaardige toestand, waariu de H. Stoel verkeert en 3) de rampzalige omwenteling, welke de gewelddadige bezetting van Rome in de orde van het Europeesche volkenrecht heeft gebracht. Keizerin Victoria heeft het comité voor de noodlijdenden in het door de overstroo ming geteisterd gebied ontvangen en het protectoraat daarvan aanvaard. Thans is bjj het te Berljjn gevestigde comité reeds een bedrag van ougeveer een millioen mark ingekomen, waarvan om streeks 400,000 mark afkomstig is van eene collecte aan de huizen te Berlijn. Uit de verschillende Staten van Europa zijn vele belangrijke bijdragen toegezouden. Daaronder bekleedt Engeland eene eerste plaats vooral door hettoedoen vau den Engel- schen Ambassadeur, Sir Edward Malet, en de groote bedrijvigheid van het te Londen onder het voorzitterschap van den Lord- Mayor De Keyser gevestigde comité. De Batteubergsche verloviugsquaestie is nu voor onbepaalden tijd uitgesteld en daar door is de Kanselierscrisis, waarvan de be richten in den jongsten tijd herhaaldelijk melding maakten, voorloopig uit den weg geruimd. In deze teedere zaak hebben Keizerin en Kanselier beiden hun eenmaal ingenomen standpunt gehandhaafd, maar de Keizerin heeft de beslissing ten dezen aan de uit spraak van haren gemaal opgedragen. De Keizer heeft als ziju uitdrukkelijken wensch te kenueu gegeven, dat voorloopig deze aangelegenheid moest blijven rusten, waarop de Rijkskanselier zich bereid verklaarde op zijn post te blijven, zoolang zijne krach ten hem zulks toelieten. Er bestaat nu eenige zekerheid, dat deze veelbesproken zaak niet zoo spoedig meer te berde zal komen, daar het thans bekend is, welk gevolg een opnieuw aan de orde stellen van deze aaugelegenheid met zich zou medebrengen. De Kanselierscrisis is derhalvé niet voor altijd vereffend, maar zij rust. Blijkens net dezer dagen verschenen pro tocol van de jongste zitting der Rijnscheep vaart-commissie is er ouder anderen beslo ten: den Pruisischen Minister van handel eri nijverheid te verzoeken, de noodige stap- hebben wij haar gevraagd of zij er iets op tegen had, dat wjj, hoewel katholiek, bij afwezigheid van haar predikant, een gebed deden met den stervende. En de arme vrouw heeft, badende in hare tranen, ons aanbod aanstonds dankbaar aangenomen. Niet waar? viel Zuster Marie-des- Anges met een hemelschen blik in; het gemoed dat lijdt opent zich zoo gaarne, waar het deel neming ontmoet. En daarom, vervolgde Zuster Martha haar verhaal, hebben wij voor die arme menschen alles gedaan wat wij vermochten. Het was waarlijk wel niet veel maar toch, de man is niet zonder gebeden heengegaan, en de weduwe heeft niet geweend zonder vertroosting. Zister Marie- des-Anges heeft met den stervende gesproken. Och Mejuffrouw! als u eens wist hoe zij spreken kan Zuster Mariel hoe gelukkig is het als men, zooals zij, zooveel den goeden God kan wijden. Zoo zeide zij, vervolgde Zuster Martha, zonder acht te geven op den verlegen glimlach en de smeekende blikken barer zuster, zoo zeide zij tot den armen man, dat de Hemelsche Vader Zjjne ontferming uitstrekt over alle menschen, dat pen te doen, om te verkrijgen dat de Ne- derlaudsche Regeering op de Waal eu de Merwede het vaarwater ten spoedigste laat brengen op de diepte, waarop in Pruisen de Rjjn beneden Keulen is gebracht en nog verder gebracht zal worden. Nu de knoeiers met ridderorden in Frankrijk vrijgesproken worden, moet ook de gewezen Generaal en Senator d'Audlau voornemens zijn terug te keeren en zich in handen van het gerecht te stellen, in de hoop, dat ook zijn geding met eene vrijspraak zal eindigen. Groote opgewondenheid heerschte Zater dag-middag op het paleis van het Elysée. Een persoon, als werkman gekleed, heeft 3 revolverschoten op de muren gelost. Onmiddellijk snelden de concierges en de gardes naar buiten en ontrukten den mau, die overigens geen weerstand bood, het schiettuig. Door den commissaris van politie onder vraagd, verklaarde hjj niemaud kwaad te hebben willen doen en het bleek dau ook dat de revolver met los kruit was geladen. De man had een proces verloren en geeue herziening daarvan kunnende erlangen, bad hjj besloten schandaal te maken om de aandacht op zich te vestigen. Iu het Eugelsch Lagerhuis heeft de Minister van Financiën, de Heer Goschen, medegedeeld, dat van de Staatsschuld reeds voor 473 millioen is geconverteerd. In de gehouden zitting der conferentie voor de suikerpremiëu, welke door den Baron De Worms werd voorgezeten is een sub-comité benoemd tot onderzoek van de aanhangige technische vraagstukken en het uitbrengen van verslag daarover. De terugtrekking van een groot deel der Engelsche troepen uit Birma blijkt meer en meer e6ne groote dwaling te ziju ge weest, eu is dan ook destijds door vele des kundigen ernstig bestreden. Van alle kanten komen uit de meer verwijderde districten klachten omtrent roof- en moordtochten der dacoits (inlaudsche roovers), waarbij vrouwen eu kiudereu niet worden gespaard, terwijl de ontwapening van de landelijke bevolking door de Eugelschen, zouder be taling of schadevergoeding voor de inge leverde wapenen, insgelijks blijkt een mis greep te zijn geweest. In Opper-Birma- wordt de bevolking boveudieu geleisterd door voortdurenden slechten oogst en gebrek aan levensmiddelen, hetgeen de moraliteit ook al niet bevordert. Hoewel door het Eugelsch-Indisch Gou vernement steeds bereidwillig aan alle aan vragen der plaatselijke besturen om troepen, politie en geld ruimschoots is voldaan, blijft de toestaud der meer verwijderde districten alles behalve benijdenswaardig eu is bet met de pacificatie van Birma door de Eugel schen ongeveer even ver als die van de Nederlanders in Atjeh. Daily News verneemt uit Odessa, dat twee duizend Israëlieten van de politie de aanzegging hebben gekregen om binnen elke twijfel aan Zijne vergiffenis een twijfel zou zijn aan Zijn Alvermogen en Zjjne onbegrensde Barmhartigheid, eu dat hun, die veel hebben geleden ook veel zal vergeven worden, vooral als hunne ljjden ook getuigenis heeft afgelegd van hun geduld en hun geloof, van hunne hoop en van hunne liefde. Zij heeft den stervende vermaand om tot eene verzoening zijner zonden Gode het lange martelaarschap aan te bieden van zijne armoede, van zijn sloven en zijn lijden, en zijn hoofd rustig neer te leggen in de schaduw van het Kruis van Jezus Christus. En dat heeft de arme man gedaan. Hij is biddende gestorven; hij heeft vertrouwd en is in dat vertrouwen heengegaan, zoo ging de lieve Zuster voort, een traan wegpinkende, die de herinnering aan dat sterfbed, eens armen in haar oog deed opwellen, maar die tevens getuigde van de geestdrift voor zoo'n nederige, doch verheven zending, volbracht in eene arm zalige hut, in den hoek van een afgelegen hosch, door eene dochter van den Heiligen Vincentius. (Wordt vervolgd.) iMsmcotRm. ABONHEMEHTSPBIJS AGITE MA HOR" AGITATE. PRIJS DER ADVERTERTIÉR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1