BEURSBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. ëöVs voor belangstellenden ter bezichtiging worden ge steld. Uit Kerkrade (L.) wordt ons ge- meld, dat een Duitsch tolbeambte eene vrouw uit het gehucht Bleierheide, terwijl deze met twee brooden eu eenige winkelwaar de grens was overschreden, tot in hare woning op Nederlandsch grondgebied heeft achtervolgd en haar gedwon gen heeft hem te vergezellen naar het naburige grenskantoor, alwaar zij vier mark boete betalen moest. De Nederlandsche politie heeft hiervan proces verbaal opgemaakt. Een veroordeeld misdadiger uit den omtrek van Temesvar heeft na zijne voor waardelijke invrijheidsstelling, in ziju dorp terug gekeerd, zijne vrouw en kind, alsmede nog vier andere personen, die tegen hem getuigd hadden, vermoord. Hij vluchtte, maar dorpelingen trokken onver wijld uit, om hem op te sporen. Na lang zoeken werd hij in een bosch gevonden, door een steen worp neergeveld, en daarna met knuppels dood geslagen. In sommige^ dorpen inoostelijk Drente maakt men thans met goed gevolg ge volg gebruik van de voeding met distels voor de varkens. Deze distels groeien in het groen land en wel het meest in een kalkrijken bodem. De weduwe Stoker te Bovenknijpe vierde dezer dagen haar 89sten verjaardag. Als eene' zeldzaamheid kunnen wq mededeelen, dat nog drie zusters en éen broeder van haar in leveR zijn, ^amelijk de wed. G. Zwaagslra te Mildam 92, de wed. S. Jelsma te Oudehorne 87, B. J. De Vries te Katwijk 84 en P. E. Hofstra te Langezwaag 73 jaar. De eerste opvoering van Faust i n eene schouwburg te Melbourne is door een treffend voorval gekenmerkt. De zanger, die de partij van Mephisto zong, werd, toen hij uit het ziukluik op het tooneel kwam, door eene beroerte ge troffen en overleed. Te G o o r 1 e (N.-Br.) is eenschoen- maker, die een zweertje aan den bovenlip had, in aanraking gekomen met een stuk leder, waar door bloedvergiftiging ontstond en het aangetaste deel moest weggesneden worden. De toestand van den patiënt, die dezer dagen in het huwe lijk zou getreden zijn, is niet gunstig. Voor eeuige jaren werden er ruwe huiden uit Buenos-Ayres aangevoerd, afkomstig van dieren, welke door vergiftiging waren gestorven. Onder de gevallen van vergiftiging, welke zich hebben voorgedaan, waren eenigen met doodelijken afloop. In de Deventer gehouden alge meens vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot voortzetting der Kon. Deventer Tapiji fabriek, werd besloten om de Maatschappij op nieuw gedurende 20 jaar voort te zetten, het maatschappelijk kapitaal met (30,000 te ver- grooten en dit bedrag uit het reservefonds te nemen; eindelijk om over-^1887 een dividend van f 168 per aandeel, oorspronkelijk groot f 1280, te betalen. Inden Franciskaner-Keller te Miinchen werd onder meer bezoekers die, tegen het verbod der politie, honden in dat bierhuis hadden me degebracht, ook een heer beboet, die, toen hij naam en beroep moest opgeven, niemand anders bleek te ziju dan de Beieische Minister van financiën. Zijne Excellentie zal nu, met zijne me deschuldigen, een Thaler boete moeten betalen. Ia Hongarije heeft eene hevige aardbeving plaats gehad. Te Eisenstadt zijn ver scheidene huizen ingestort. Aan de Asser Ct. wordt medege deeld, dat op een adres van de handelsreizigers- vereenigiug Mercurius te Groningen aan den directeur-generaal dsr Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen, met het verzoek om ook voor de ramen van de waggons 3e klasse in den zomer gordijnen te hangen, het autwoord ontvangen is, dat aan dat verzoek zou voldaan worden. De hongerlijder Suoci vierde dezer dagen zijn zilveren jubilé. Hij had namelijk voor de 25 e maal een vasten van 30 dagen vol bracht, alleen terende op zijn wonderbaar kruidenlikeur, waarbij hij echter zeer mager wordt. Hij schijnt thans genoeg te hebben van ziju honger-monopolie. Althans hij wil zijn likeur, na eerst octrooi genomen te hebben, algëmeen verkrijgbaar stellen. Een diefstal van 400,000 franks i s te Brussel gepleegd bij den papierhandelaar Olin. De schuldige, Tiotin genaamd, is de oudste bediende van die firma en was met het bestuur der zaak belast. Hij stal het genoemde bedrag niet in eens, maar gaandeweg, door valsche wis sels en andere knoeierijen, sedert November 11. Nog een ander bediende is in den diefstal be trokken en Trotin moet te Charleroi verscheidene medeplichtigen hebben. Dr. Middleton, de Engelschman die te Cordova terechtstond wegens het dood schieten van een Zigeuner op den toren der hoofd kerk aldaar, is door het gerechtshof vrijgesproken, omdat het bewezen is, dat zijne daad zelfverdedi ging was, tegen den Zigeuner-gids, die hem, boven op den toren, wilde dooden en berooven. Onlangs werd medegedeeld dat de Officier ®au Justitie te Maastricht een nauw keurig onderzoek had doen instellen naar de om standigheden waaronder te Valkenburg een meisje in de rivier de Geul is verdronken, niettegen staande verscheidene toeschouwers daarbij aan wezig waren. Uit dat onderzoek is gebleken, dat de beschuldi ging van onmenschelijkheid tegen die toeschouwers geheel ongegrond is. Op den dag van het ongeval was de diepte van het water in de Geul l'A a, iy3 meter, en de stroom, daar de beide sluizen open stonden, zoo geweldig snel, dat het onmogelijk was, zonder groot gevaar voor zich-zelven, zich te water te begeven. Met eene ladder en een stok heeft men al het mogelijke gedaan om de dren kelinge te redden, maar de felle stroom stuwde het meisje zoo sterk voort, dat de pogingen, helaas, telkens mislukten. Een Parijsch huurkoetsier, Marret genaamd, heeft 100 aandeelen der Parijsclie Gas- Maatschappij, ter waarde van ongeveer 135,000 fr.welke men in zijn rijtuig had laten liggen, bij de politie bezorgd. De eigenaar heeft hem ter belooning 1000 fr. geschonken. Een Londensche firma in verf waren heeft aan verscheidene Nederlandsche cacao fabrikanten een poeder tot vervalsching van cacao toegezonden. In een begeleidend schrijven zeggen de afzenders: //Bijgaand fijngemalen bruin poeder is zeer dieustig voor het verkoogen van de kleur van het cacaopoeder, en wijl het volkomen schadeloos en van een gering gewicht is, kan het daartoe des te eerder dienen." De Nederlandsche fabrikanten schijnen echter van het aanbod geen gebruik te hebben gemaakt. Behalve bovengenoemde mededeelingen in het Engehche scheikundig blad Chern and Drugg waaraan de Zw. Ct. dit ontleende komt daarin toch de openbaarmaking van de samenstelling van het te gebruiken poeder. Het bestaat uit ijzerchloride met eenig aluiu, zeker geen bizonder aangenaam toevoegsel in een kop chocolade. In de eenzame oorden tusschen Hamond en het Trappistenklooster te Achel werd in de vorige week door een jongen, die eieren zocht, in een moeras het lijk gevonden van een jeugdig goedgekleed persoon, blijkens een bij hem gevonden naamkaartje van Helder afkomstig. Hij had den vorigen dag genoemd klooster verlaten, waar hij éen of twee dagen huisvesting had ge noten. Zonder eenig geld was hij, naar men verneemt, alleen voorzienvan een dolk. Of hier aan zelfmoord moet gedacht worden, dan of hij, verdoold, in de moerassen is omgekomen, of geweldig werd aangerand, blijkt niet. De Heer Jhr. Mr. Boreel van Hoge- landen heeft, naar men verneemt, tegen 1 Mei a. s., zijn ontslag gevraagd als Burgemeester van Kastrikum en Heemskerk. Door de politie te Dordrecht is proces-verbaal opgemaakt tegen den couranten- ombrenger P. S. B., wegens het doen van aan gifte van een strafbaar feit, wetende dat dit niet heeft plaats gehad, tegen welk misdrijf art. 188 van het nieuwe strafwetboek eene gevangenisstraf van hoogstens éen jaar bedreigt. Genoemde per soon had het namelijk' doen voorkomen, als zou hij jl. Zaterdagavond om 10 uur op den Vrieze- weg, nabij het Park, door drie hem onbekende, vermomde personen zijn aangevallen en van zijn gansche weekgeld beroofd. Ten einde uitvoering te geven aan het besluit, genomen in de jongsle zitting van den Amsterdamechen gemeenteraad, is gisteren een aanvang gemaakt met de werkzaamheden tot verfraaiing van het Gedempte Damrak. Ontvangt men van Nederlandsche postbeambten vaak bewijzen van juist en scherp oordeel ten aanzien van gebrekkige adressen, er zijn Duit8che ambtenaren, die inderdaad als moe ders zorgen voor de blieven, welke hun zijn toe vertrouwd. Dezer dagen kreeg een oommies te Dusseldorp een briefkaart in handen, zonder adres, waarop stond, dat zekere Hubert zijn ongenoem- den broeder verzocht, naar zijn ougenoemden grootvader te Niederkassel te gaan, die ernstig ziek was. De ambtenaar liet te Niederkassel, een half uur van Dusseldorp, informeeren of er ook een oude mar. zeer ernstig ziek lag, die twee kleinzonen had, waarvan de eene Hubert heette. Dat onderzoek leidde tot het gewenschte gevolg en den volgenden morgen ontving Peter Neuuzig de briefkaart van zijn broeder Hubert, zoodat de stervende oude man van ziju kleinzoon nog af scheid kon nemen. Er ontbreekt nog maar aan en dan was de verhouding tusschen publiek en postwezen volkomen geschetst dat Peter eene klacht in diende, dat de briefkaart, blijkens de poststempels, hem te laat was bezorgd. De gave des gebeds te ontvangen. Is 't grootste, wat men kan verlangen. Een blik op het Kruis geslagen Geeft meer troost dan ai ons klagen. Wie bidt, is uitverkoren, Wie niet bidt, gaat verloren. Yraag eene zaak slechts in 't gebed, Gods wil te maken tot uw wet. God, die hart en nieren ziet, Faalt ook in Ziju oordeel niet. Als ge altijd zegt: »ik heb geen tjjd,« Weet dan, dat gij een leug'naar zijt Of onderzoek eens, als ge wilt, Wat gij wel meer dan tijd verspilt. Allerlei. Lont geroken. Patroon. Als ge f 2000 borg tocht stelt, kunt ge als chef van het magazijn in miju dienst treden. Bediende. Ik bezit die som, nochtans zal ik geen borgtocht; stellen. Patroon. Waarom niet Bediende. Omdat ik eene vaste betrekking verlang. Ex ungue leonem. A. Ziet ge die dame, daarginds Dat is zeker eene dichteres. B. Dat ksn men toch niet aan haar zien. A. Aan haar niet, maar wel aan hare kinderen, die er zeer vethavend uitzien. De maatstaf. Vreemdeling. Zsg eens, kastelein, hoe controleert gij, hetgeen hier wordt gedronken Die studenten drinken onophoudelijk, naar nie mand betaalt en zoo ik zie, hebt ge niets opge schreven. Kastelein. Ja, ziet ge, mijnheer, die studenten taxeer ik als zij naar huis gaan. In de restauratie. Veelvraat. Neen, wat zoo'n houd toch verorberen kan I Dat is nu het zesde cotelet-been, dat mijn Heetor krijgt en nog heeft hij niet genoeg kellner, nog een cetelet. Ook een maatstaf. Tooneelspeler. Toen ik in Amerika voor de eerste maal optrad, was het gedrang zoo groot, dat er vijftien gouden hor loges werden gestolen. Zeer voorzichtig. Huisheer. Ge kunt de woning huren, doch alleen op voorwaarde, dat ge er geen honden, katten of andere huisdieren een geen gedruisch makende instrumenten op na houdt. Huurder. Maar ik bezit twee goudvisscheu en eene klok meteen wektoestel; mag ik die in uw huis brengen Zonderling idee-verband. Gast (tot den kelluer, die hem eene zeer kleine portie boter brengt). Zeg eens, kellner, hebben de koeien in dit land geen schaamtegevoel, dat zij zoo weinig boter produceeren P STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 17 April. Door de bevoegde macht is aangehouden en in bewaring gesteld zekere G. A. Van Campen, negentien jaren oud, die zich in de vorige week 's nachts had schuldig gemaakt aan diefstal van verscheidene zinken en looden pijpen van het kerkgebouw der Waalsch- Geref. gemeente en van een paar woningen en pakhuizen aan het Begijnhof alhier. De aflevering van de manschappen der nationale militie, die uit deze gemeente voor den dienst der nationale militie zullen worden op geroepen, zal plaats hebben op 11 Mei e. k. BUBG. STAND DEB GEM. HAABLEM. Ondertrouwd: 10 April: J. J. Van Scheyndel en B. M. E. Oiding. J. P. Stam en_A. J. G. Van Scheijn- del. Bevallen: 12 April: H. W. Duits-Scheelings, d. W. S. Jansen-Schreiner, d. 13 April: P. Kok- Petersen, d. S. De Haan-Duiker, d. J. Mertens- Rikkers, d. M. Van Kaaphorst- Delissen, z, 14 April: A. M. Van Kordelaar-Van Zijl, d. E. Van Rangelrooy-Gelandie, d. C. Va n Nieuwenhuisen-Heyne, d. 15 April: P. De Vries-Van der Steeg, d. C. Wesseldijk-Van Nimwegen, z. 16 April: M. E. Van Zomeren-De Kuyter. z. Overleden: 12 April A. E. Van der Bijl-Westendorp 80 j. 13 April: A. W. Heerens, 3 md. N. M. Ten Bosch, 15 dg. 14 April: T. Rooseboom De Vries, 3 md. 15 April: H. Selhorst, 5 dg. J. Beugels- dijk, 43 j. TTITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. Montfoort. Parochiekerk. Uitgeloot de aandeelen 10 24, 50, 51, 52, 83a, 84a, 86, 99. Betaalbaar bij den Zeereerw. Heer W. P. C. Holland, Pastoor aldaar. Amsterdam, 16 April 1888. Prijzen der onderstaande elfectengonoleer. pCt. de koers. Nederland. Cartif. Werk. Sohnld. 2',|7d'/s 8 8715/i« - 997; Hongerde. Obl. Leeuing 18675 98s/i» Goud leening5 86'/s Italië. Obl. Paasei. Deen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 61s/1# zilver (Jan.Juli). 5 68l', Portugal. Obl. buitenl. 1858-84 8 59l/s Rusland, bij Hope G'omp. Oude Russeu 5 1007/jg Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 8031 1877 Amst. I, 20-100 5 96*A Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 76 1 18762 '47 (Perpetueele)4 60'/s Turkije Obl. Alg. Soliuld 1865. 5 18 1869. 6 12 ffigypte. Obl. Leeniiig 18764 783/4 N -Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 4'104 1877 4 Columbia. Obligation4»4 Peru. I.eening 18706 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid. Nederland. Holl. JJz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl41 v s 1876. 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland Gr. pw. Moatsch. Aaud.. 6 Balti cbo Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Obark. Obl. ƒ1000. 6 Uorschansk Sysran Aand., 5 Riascbk Wiasma 5 Humeuie. Aandeelen Spwdi» Amerika, Chicago N. W. Gert. Aaud.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aaud Miss Kanaal Texas Obl. Gert.. 7 PBJ3MIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100. 8 Rotterdam8 Gemeente Credie^. 8 Belgle. Antwerpen 1887. Oostenrijk. Staatsl 185 44 18605 1864 Rusland 1864. 5 18665 Geldkoers prolongatie 2'/3 pet HAARLEM 16 April. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a i witte I 7,a 6.25 rogge f a f Haver f 3.— a f 2,90 gerst f 283/, 15 137/a 1143/, 146'/, 117 787a 135 89 11 108®/s ó3'/a 87 94'3'„ 27 26"/n 140 23'3/„ 118 97V„ 110i/s 10 2'7n 1023/< duivenboonen 16,60 a 7,paardenboonen f 5,30 bruine boonen f 7.— a f Gr. erwten f- a AMSTERDAM, 16 April. Ter veemarkt waren aangevoerd 757 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.65. dito 2de qual. f 0.60 dito 3dequaliteit ƒ0,50 per kilo; melk- en kalfkoeien I 130 a 220, 2 graskalv. a 185 nuchtere kalveren 5 a 10, 46 schapen en lammeren a 390 vette varkens 34 a 41 c.; beide per kilo.—biggen paarden a SCHIKDAM, 16 April. Moutwijn, per ned. vat f 7,25 Jenever 112,75, Amsterd, proef f 14,spoeling f 2,— dito commissie f 2,—. ALKMA AR, 14 April. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen is als volgt: 2 koeien/130 a 169 nuchtere kalveren 4 a 14, vette kalveren a,455 schapen 12 sj 23 varkens fper kilo, 83 ma gere dito 12 a 18, 7 bokken J 4 a 8, 4 paarden 150 a f 350, 12 lammeren flat, ALKMAAR, 16 April. Ter veemarkt werden ver kocht koeien van a 104 kalveren van I 35 a 90 23 nuchtere dito van I 3,50 a 10 schapen f a 88 varkens a 36 a 46 c. 20 magere 14 a 16 per kilo. Ter jaarmarkt waren aangevoerd ongeveer 2000 koeien, prijzen ferm, handel vlug. HOORN, 14 April. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heel. tarwe f 6,75 a 7,50 heet. rogge f a heet. gerst 4,75 a 5.50ahect. haver f 4,25 af 4,75 mosterdzaad a heet. bruine f 12,75 a 14,— gele 12, 14 heet. paardeboonen 16,a 7,heet. erwten ƒ11,a 14,— heet. groene 12,50 a 14, heet. grauwe 13,— a 16 heet. witte 12,a f 15 heet. aardappelen a manden appelen a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van f 80 tot 200, veulens f a —koeien van f 100 tot 120 kal veren van 4,—tot 15, schapen van 22 tot 28, lammeren van 15 tot 24,— varkens van 10 a 18, zeugen 20 a 30, biggen van 4.a 7,— LONDEN, 16 April.Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2700, Schapenen Lammeren 12000. Kalveren 150, Zwijnen 10, Prijzen: Beste Runderen 2/4 a 4/8 Schapen en Lammeren 3/2 a 5/2, Kalveren 3/- a 5/2 Zwijnen 2/4 a 3/6. ROTTERDAM, 16 April, Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden. 206 mnderen, 64 vette en gras kalveren, 6 nuchtere kalveren, 37 schapen of lam meren, 463 varkens, biggen, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 68 c. 2de qual. 62 c., 3de qnal. 56 c.; kalveren lste qual. 105 2de qual. 95 a 85 c., schapen 60 c., alles per kilo. 1037, 1043/g 1817s 134 121 Vs LAATSTE BERICHTEN. Het Dagblad van Z. IT. en 's-Gravenhage meldt, dat de voordracht, door Baron Mackay aan Z. M. den Koning gedaan voor de vormiug vau het nieuwe Kabinet, volgen- derwijze is samengesteld. Mr. M. Baron Mackay, binnenlandsche zaken Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys Van Beeren- broek, justitie; Jhr. Mr. K. A. Godin De Beaufort, fi nanciën Jhr. C. Hartsen, buitenlandsche zaken; Mr. L. W. C. Keuchenius, koloniën; Kolonel J. W. Bergansius, Directeur der artillerie-iurichtingen te Delft, oorlog; Kolonel J. E. N. Schimmelpenniuck Yan der Oye, oud-lid der Tweede Kamer voor Utrecht, marine; en J. P. Havelaar, Hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Drente, water staathandel en nijverheid. Wat den Heer Schimtnelpeuninck betreft, moet het Dagblad nog opmerken, dat deze zich wel ter beschikking van den samen steller van het Ministerie heeft gesteld, doch de mogelijkheid blijft bestaan, dat voor het departement van Marine een andere titularis zal optreden. Yan volkomen vertrouwbare zjjde heeft De Tijd vernomen, dat ook aan Mr. Hey- denrijck eene portefeuille aangeboden, doch deze door hem geweigerd is. BERLIJN, 16 April. De toestand des Keizers is zeer ernstig. Heden-voormiddag is de geheele familie aan het ziekbed ge roepen, evenals de Rijkskanselier. Allen haastten zich zoo spoedig mogelijk te ko men, omdat er ernstig gevaar scheen te bestaan. Von Bismarck is verscheiden uren gebleven, totdat door de doctoren was uit gemaakt, dat er niet onmiddellijk eene cas- tastrophe te vreezen was. Wat de grootste zorg inboezemt, is dat er thans rekening moet wordeu gehouden met de mogelijk heid van plotselinge verstikking, of van eene snel verloopende longontsteking. Voor den patiënt is het het pijnlijkst, dat het hoesten en opgeven door de canule van het grootste kaliber bizonder belemmerd wordtdie canule is echter noodig, omdat anders het ademhalen onmogelijk zoude zijn. Professor Senator, dirigeerend genees heer in het C/iarifJ-hospitaal, en grootte specialiteit voor inwendige ziekten, is in allerijl ontboden. Onder voorzitterschap van Von Bismarck is er heden-middag te 2 uren eene volle zitting van het Staat-s-Ministerie gehouden. Naar men met zekerheid meent te weten, heeft de Keizer reeds voorziening getroffen ten aanzien van zijue nalatenschap, voor alle gevallen, die er zich mochten voor doen. De doctoren verklaren, dat de Keizer, nietlegeestaande hij in de laatste vier nach ten bijna onhoudbaar heeft geleden, gren- zenloos geduldig en beminnenswaardig het ergste draagt. Door kalmeerende middelen kon hem reeds sedert dagen slechts voor enkele uren slaap worden geschonken. Ook kon bij slechts zelden het bed verlaten. Te 9 uren in den avond hebben in het paleis te Charlotenburg de doctoren opnieuw eeu consult gehouden. Zij konden nog niet uitmaken of er longontsteking is ont staan. De koorts is niet erger geworden; de temperatuur waa ongeveer 39 gr,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3