BINNENLAND. sproken, en toen zij daarna haren verde diger in de gerechtszaal om den hals ge vallen was, werd zij door eeue groote menschenmassa in triomf naar hare woning gebracht. Dat men in de hoofdstad des rijks niet minder misdaden ongestraft laat, blijkt uit het dezer dagen daar behandelde proces van den schrijver bij de financie-kamer Gerassi- moö. Deze maakte onder bevelschriften aan de belastingbesturen in de omliggende plaatsen de handteekening na van zijne superieuren, om dezen of genen persoon, die niet tot den burgerstaud behoorde (hij koos meestal Israëlieten daarvoor uit) bij dien stand in te schrijven, hetgeen met kosten gepaard gaat. Aan de bedoelde per sonen liet de beschuldigde vervolgens weten dat zij dezeu last konden afkoopeu, en hij wist huu aldus sommen vau 2 tot 10 roebel, zelfs 50 roebel daarvoor af te persen. Dit alles werd door hem bekend. Tot zijne verontschuldiging kou hij niets anders aan voeren, dan dat zijne bezoldiging slechts 20 roebel per maand bedroeg. Dit achtte de jury echter gewichtig genoeg om hem vrij te spreken. En zoo blijven misdaden als het munten vau valsch geld, afpersing door ambtenaren en moord door een der echtgeuooteu op den ander gepleegd, ongestraft. Indien de bestrijders der instelling vau de jury in Rusland nog argumenten tegeu hare hand having noodig haddeu, dan zouden zij, om hunne meaning te rechtvaardigen, slechts op de bovengenoemde processen hebben te wijzen. Hoe lang deze toestand nog dureu zal is onbekend, maar bijna elke dag levert een nieuw bewijs dat hervormingen in dit opzicht dringend noodzakelijk zijn. Wat het liberalisme eigenlijk is, en hoever het staat vau het ideaal eener be ginselvaste partij, blijkt dezer dagen weder in Oostenrijk. Daar is eeue Brandewijuwet aanhangig, tegen welke de Polen zeer gekant zijn, hoewel bij de aanneming zeer gewichtige Staatsbelaogen betrokken zijn. Nauwelijks komt er een kansje voor de oppositie de Duitscke partij in al hare schakeeriugen om de Regeeriug een hak te zetten, of zij schoolt bijeen en besluit de Polen te steunen. Deze beslissing strookt niet met de richting vau de Duitsch-liberalen, welke tegeu de Brandewijuwet niet is gekant. Het gelukte Graaf Taaffe te bemoeilijken: dat wilden de liberalen niet missen. Jammer voor die beginselvaste liberalen, heeft Keizer Frans Jozef persoonlijk de ontworpen com binatie verstoord. Hij liet een der leiders van de Polenclub, Jaworski, bij zich komen, en deed een beroep op de vaderlandsliefde der Polen. De Brandewijuwet is het gevolg van een compromis tusscheu de beide Rijks helften en dus zou haar verwerping tot binnenlandsche bezwaren aanleiding geven, hetgeen do Keizer bedenkelijk acht met het oog op den buitenlandscheu toestand. De Polen zoo verzekert men zullen de wenscheu des Keizers vervulleu. De »fat- soeulijkec liberalen, voor wie die overweging der buitenlandsche bezwaren geen kracht bezit, zien zich alzoo teleurgesteld in hunne vaderlandslievendeverwachtingen om een binueulaudsch conflict te doen onstaau juist in deze dagen, nu Oostenrijk tegenover het buitenland zulke groote belangen heeft te verdedigen. Zouden wij soms ook te pessimistisch deuken over de liberalen en hun drjjvon? Wij oordeeleu van neen en zijn er integen deel vau overtuigd, dat het liberalisme nergens een zegen is voor eeue natie. Het kweekt verdeeldheid en voert daardoor tot verval en ontbinding. In strijd met de officieuze berichten, neemt de agitatie op het platteland van Rumeuië to6 en zij neemt het karakter eener agrarische revolutie aan. Naar ver zekerd wordt, hebben de soldaten te Bra- leste, eene plaats niet ver van Bucharest, op de boereu geschoten en zjju er ver scheidene doodeu gevallen. GEMENGDE BERICHTEN. De Tijd bespreekt de werkloonen. De sociale quaestie is tot zekere hoogte eene quaestie van de maag. Er wordt door duizenden gewerkt voor een loon, dat in geene verhouding staat, noch tot den verrichten arbeid, noch tot de levensbehoeften van den arbeider. Dat feit is eene schande voor onze samenleving. Hoe hierin verbetering te brengen? Niet door de sociaal-democratische begrippen. De daarmee genomen proeven lokken niet tot verdere proefnemingen aan. Anderen hebben voorgesteld het bepalen van een minimum-loon door den Staat. Dit komt echter aan De Tijd noch mogelijk, noch wenschelijk, noch doeltreffend voor. De weg zeg(; ]je Tijd die alleen met Vrucht kan worden ingeslagen, is: de weg, die, van eene goddelijke wetgeving uit, de menschelijke daden met gezag en klaarheid in hare verdiensten erkent of in hare verkeerdheid veroordeelt. Wij zullen ons wel wachten voor eene geringschatting der wetenschap, maar wij gelooven "te mogen betwijfelen, of wel ooit de gegevens der statis tiek in duidelijkheid en gezag ook slechts in de Verte zullen gelijken op de voorschriften, die «in het geweten van iederen mensch// door een //rechtvaardigen God" zijn neergelegd. De weg, die moet worden ingeslagen tot verbetering der sociale wanverhoudingen, kan naar onze meening niet het eerst en het best door het staatsgezag worden afgebakend. Veeleer zal elke staatsbe moeiing onvruchtbaar blijven, en in veel belangen schadelijk zelfs, wanneer niet de patroon en de werkman beiden, door de stem van het geweten vermaand, eerbied toonen voor de inspraken eener hoogere macht dan bloot menschelijke wetgeving. De beginselen van het Christendom, de christelijke gehoorzaamheid, de christelijke versterving, de christelijke onthechting, zij wer den niet ongestraft verlaten door een geslacht van philosofen, dat de wijsheid van boven wel meende te kunnen ontberen! De christelijke liefde vooral, die balsem voor elke wond, dit genees middel voor elke kwaal van den voortijd zij heeft zich gewroken over den smaad, dien men haar aandeed, door haar voor de ij dele vruchten eener ongeloovige //humaniteit// prijs te geven. Naar men aan Het Vaderland mededeelt, is dezer dagen eene vergadering gehouden van groote indnstriëelen van verschillende vakken en uit alle deelen des lands, waarin men 't begin sel eens is geworden omtrent een plan tot alge- meene pensioenverzekering der arbeiders. In verband met de voorgenomen ophef fing der emolumenten, zijn de brievengaarders in Zuid-Holland aangeschreven om op te geven de door hen genoten winst op geleverde nieuws bladen en geplaatste advertentiën in 1886 en 1887. De Maasbode van eergisteren schrijft, dat er maar een Katholiek opgenomen is in de voor dracht voor het nieuwe Kabinet, den Koning door Baron ffl. Mackay aangeboden. Er zijn echter twee Katholieken in de nieuwe combinatie begrepen, en wel Jhr. Ruys Van Beerenbroek en Kolonel Bergansius. Omtrent het vertrek der Nederlandsehe pelgrims naar Rome wordt nader gemeld, dat Monseigneur Leyten de reis van Rozendaal mede maakte, terwijl Mgr. Boermans zich met de Limburgsche pelgrims te Brussel aansloot. Dr. Andreas Janssen reist mede, om het bestuur be hulpzaam te zijn. Te Rozendaal werd de trein gevormd en elk compartiment genummerd.jj Te Esschan is niemand uitgestapt; niets werd ge visiteerd. Thans zegt De Standaard kan be richt worden, dat de voordracht voor het Kabinet door den Heer Mr. Md. Baron Mackay aan Z. M. den Koning is ingezonden. Men sc h r ij ft ons uil eece nabu rige gemeente het volgende vermakelijke staaltje van wetsinterpretatie Door een der gemeenteveldwachters was nl. op groud van art. 22, alinea e der algemeene Po litieverordening, procos-verbaal opgemaakt tegen twee buurvrouwen, die niet ia de beste verstand houding leefden en elkaar voor de deur barer woning deu mantel hadden uitgeveegd, of zooals de volksterm heet aan het schelden waren ge weest. Nu moet men weten, dat de boveugenoemde alinea luidt, „hei is verboden, uit baldadigheid aan deuren te schellen"Tableau I (Gr. W.) Nobel, de uitvinder van het d y - namiet, is dezer dagen te Cannes overleden. Levensduur van een aal. Inde Naturaliste maakt de natuuronderzoeker Desmarest melding van een aal, die in zijne familie van 1829 tot 1869 in 't loven werd gehouden en we! ondi r ongunstige omstandigheid, daar hij zich in eene terrine of soepkom vond geplaatst, zoodat hij opgerold lig gen motsthet water in de kom werd tweemaal 's weeks verver8cht. Eerst van 1852 afaan werd hij des zomers naar een grooteren ziukbak ver huisd 's winters weer in zijn verblijf, de terrine; hierin bevroor hij tweemaal, zonder er onder te lijden. Zijn voedsel bestond uit eenige kleine stukjes vlee3cb, maar in dan zomer maakte hij daarvan slechts gebruik. Hij scheen zijn verpleger te kennen, eu drukte zija verlunzen naar voedstl uit, door den kop even uit het water lesteken; dat deed hij ook als men hem riep. Iu den zo mer van 1869 geluk e het htm, bij groote hitte, zijn bad te verlaten; de zon verschroeide zijne huid zoo hevig, d.it nij stierf. In weerwil van zijn ouderdom woog hij slechts iets meer dan ésn kilogram. Tegen storingen, veroorzaakt door electriciteit of magnetisme, worden thans de veeren van uurwerkeu gemaakt van paladium of iridium, omdat dez- twee metalen door genoemde werkingen niet worden aangedaan. Een koopman uit den omtrek van Weeuen maakte onLu.gs gebruik van de Krausz- schen stoomtram. De waggon was vol en hij moest buitenop blijden staan. Hij hield het geld voor deu rit, (10 Kreuzerin de hand, om het den conducteur te geven, maar deze verscheen niet, ook niet toen een aanwezig controleur ot revisor beloofd had hem te zullen halen. Toen de koopman aan het slation was gekomen waar hij moest uitstappen, was de conducteur nog altijd niet gekomen. Hij stapte dus uit, met hel geld r.og iu de hand, maar werd nu aange houden door den revisor. Deze wilde het geld niet aannemen, doch maakte proces-verbaal op tegen den passagier, die niet had betaald. In eerste iustantie werd die passagier wegens bedrog veroordeeld tot een dag gevangenisstraf. Maar toen dezer dagen de zaak in hooger beroep behandeld werd, trok het O. M. de aanklacht in eu werd de gedaagde finaal vrijgesproken, omdat niemand gedwongen kan worden, wegens afwezig heid van den dienstdoendeu conducteur, verder te rijden dan de plaats zijner bestemming. Rossini heeft aan de stad Par ij s vjjf millioen franks nagelaten, om met dit kapitaal, vermeerderd mei de renten van 5 jaren interest op interest, een toevluchtsoord voor hulpbehoe vende Eranache en Italiaausche zangers en zange ressen te stichten. Dit gesticht, dat gebouwd is aan de Point du Jour, achter Sainte Perine, zal nu eerlang gereed zijn eu waarseHij dijk den ln October worden geopend. Een zonderling erfenisproces is voor de rtchtbauk te Parijs aanhangig. Een schatrijke ongehuwde dame, Mile Taveau, die in 1886 overleed, had twee aangenomen kinderen, aan wie zij, bij een testament van 1881, het grootste gedeelte van tiaar vermogen vermaakte. Er werden echter nog twee andere (naar het heet eigeuhau- dig geschreven) testamenteu gevonden, het eene van 1882, het andere uit 1883, welke een paar neven en nichtsu der oude dame bevoordeelen. De verschillende partijeu bewereu nu ieder, dat het testament te haren gunste het echte is. Maar verscheidene omstandigheden o. a. dat de oude dame in 1881 blind werd eu bijna niet meer schreef, en voorts, dat een codicil uit 1883 zich aansluit bij het eerste testament, uit 1881 doen vermoeden, dat de twee partij n bloedver wanten ieder een valsch testament hebben gefa briceerd. De uitvoerige debatten zijn nu gesloten, eu in de volgende week wordt uitspraak gedaan. Tegen een paar schaapherders onder Maasuiel is proce-.-verbaal opgemaakt wegens het in brand steken van heiden, grenzende aau dennenbosscheu. Jaren achtereen brandden iu die gemeente de bosschen grootendeels af. Om gebruikte kurken te zuiveren, zegt de Amerik. Apoth. Zeit., worden 20 in een vat gedaan, met een doorboord deksel voorzien, hetwelk men in het vat kau doen dalen, om het onmiddellijk op do kurken, te dom liggen. Men giet alsdan kokend water, hetwelk 1: 20 zwavel zuur bevat, bij en laat de kurken daarmede be dekt, 1520 minuten staan, waarna meu het water laat afloopen en het vat uitspoelt. Men herhaalt de methode met zuiver kokend water eu eindelijk met eene zwakke oplossing van aluin, waarmede men de kurkeu een half uur in aan raking laat. Nadat de vloeistof verwijderd is, stelt meu de kurken 12 dagen aan het zonlicht bloot, om ze te drogen en te bleeken. De Presbyteriaanache synode te Pittsburg (Penusylvanië) heeft besloten, den can- dutaten voor bet ambt van predikant, het gebruik van tabak, iu welken vorm ook, geheel te ver bieden. Z o n d a g-a vond poogden twee man nen in te breken door den muur van het afge broken koffiehuis aan de Vlasmarkt, hoek Sieig< r te Rotterdam, om zoodoende het achterhuis van deu heer Don Arend te bestelen. Nauwelijks ech ter was een hunner binnen, of de huishoudster onthaalde hem op zulk een pak slaag, dat hij onder het gescheeuw van: „O God, mijn oog! je slaat mijn hersens in!" het hazepad koos, even als zijn makker, met achterlating van een vleesch- houwersmes en een zakje peper. J1. Dinsdag had in het laboratorium van het kruitmagazijn in het fort Oost-oever te Niewediep een ernstig ongeluk plaats. Terwijl drie ernst-vuurwerkers zich aldaar onledig hielden met het uitstorten van geweerpatronen, ontplof te een dezer gevaarlijke projectielen onder de bt- werking; eene vrij aanzienlijke hoeveelheid bus kruit, in de onmiddellijke nabijheid aanwezig, vloog mede iu de lucht eu alle drie werklieden werden door het kruit en de patroonhulzen ge troffen. Vooral in liet gelaat zwaar gekwetst, werden de ongelukkigen, na op de plaats des on- heils voorloopig door een iu allerijl ontboden officier van gezondheid te zijn verbonden, per as naar het marine-hospitaal vervoerd, om aldaar te worden verpleegd. Omtrent de oorzaak van het ongeval kan voorloopig weinig met zekerheid worden gezegd; een onderzoek wordt ingesteld. D e Geneeslc. Cour. vestigt de aandacht op de discussie, welke in de Fransche Acade mie de Médecine heeft plaats gehad over het salicylzuur, waarbij is aangetoond en uitgemaakt, dat zoowel uit eeu physiologisch en medisch, als uit eeu hygiënisch opzicht, alsmede met het oog op de gezoudheidspolitie: „de salycilage der voe dingsmiddelen is veroordeeld „en derhal ie vol strekt behoort verboden te worden." In Frankrijk heeft men, volgens den Moniteur Industriel, de ervaring opgedaan dat de veranderingen, die oude en goede wijn, in fleStchen bewaard, vaak ten kwade ondergaat, goeddeels te danken zijn aan de groud.-toffen, bij de bereiding der flesscken gebruikt. Iu zooge naamde Rnuenflesscheu werd de wijn beter, in andere nam hij evenwel den wrangen smaak aan, dien jonge wijn heeft. De oorzaak daarvan moet gezocht worder. in de slechte bestanddeeleu van het fiesscheuglas; da meest gebruikelijke grondstoffen, soda en pet- asch, woruen bij sommige bereidingswijzen door goedkoopere, zooals kalk, magnesium, ijzeroxyde enz. vervangen, die veel meer te lijden hebben van de inwerking van het wijnzuur. Hieriu ligt de hoofdoorzaak van de slechtere qualiteit dezer flesscken. De flesschen waarin de wijn, zooals de ervaring leert, beter wordt, bevatten hoog stens 18 a 20 percent kalk. Dit bedrag is even wel slechts door eene scheikundige analyse vast te stellen, zoodat men iu 't algemeen wel doet, zich niet door aanbiedingen van goedkoope fles schen te laten verleiden, wanneer men er prijs op stelt den wijn zijne goede qualiteit te doen behouden. Aanvangende met verschooning te vragen, dat haar de bron ontgaan is, deelt de Arnh. Ct. eene zeer gemakkelijke wijze van ren teberekening mede. Ooi te weten in hoeveel jaar een kapitaal, interest op interest gezet, hel tweevoud, drievoud enz. lot het tienvoud zal bedragen, deelt men het cijfer van den interest op de volgende ge tallen; voor het tweevoud op 70, voor het drie voud op 111voor de volgende veelvouden op 140, 163, 181, 197, 210, 222, 233. Volgens de jongste waarnemingen bfdraagt de snelheid der electriciteit p r seconde 464,000,000 Meter. De ooievaar, die zich gedurende eenige achtereenvolgende winters in de omstreken van Koevordeu ophield eu te Schoonebeek zijn hoofdzetel had gevestigd, is den weg vau alle ooievaars gegaan. Had hij er zich altijd, soms met behulp van goede menacheu, weten door te red den, gedurende deu laatsten sueeuwstorm werd het hem te kwaad. Men zag het arme beest, ver kleumd en misschien zoo goed als verhongerd te midden vau eene massa sneeuw. Met zijn lot begaan, bracht meu hem binnenshuis, ja bij deu warmsu haard, preseuteerde hem voedsel, maar te laat 1 Trots de zorgvuldigste verpleging be zweek weldra onze ooievaar, die gedurende eeu 5tal winters, waar ra m hem ook zag, altij I eeue aaugeuame verschijning was. Doctor Gartner te Weenen heeft een to/std in deu handel gebracht, Ergostaat genaamdhet dient om het lichaam in ver schillende richtingen iu beweging te brengen ter ontvetting. Ineen buiteolaudsch blad schrijft eene dameTegen migraine is reeds veel ge probeerd, the!aas meer zonder, dan met gevolsr. Der. hier volgenden raad om deze lastige kwaal ts verdrijven, las ik eenigeu tijd geleden in een blad, volgde dien in twee gevallen, en wel mot het beste gevolgea daarom wil ik dien ook aan anderen mfdedetlen, met den wensoh, dat ook zij daanan gunstige resultaten zullen on dervinden. De raad luidde Bij migraine, ook met kwalijkheid van da maag verbonden, helpt keukenzout, dadelijk bij bet eerste verachijueu van de ongesteldheid gebruikt. Men neemt een vol theelepeltje fijn zout in, eri driukt dadelijk daarop wat waler. Dit eenvoudige middel moet de lestige ongesteldheid dadelijk wegnemen heeft de aanval van migraine reeds eene poos geduurd, dan zullen toch na aanwending vau het middel, in ongeveer een half uur tijd de verschijnselen verdwijnen. Wij deelen den raad mede, zooals wij dien vinden dat. men er werkelijk baat bij zal vinden, daarvoor ataan wij niet iu. Het middel is echter gemakkelijk genoeg aan te wenden, meu zal er zich iu elk geval geen kwaad meê doen. Terwijl men het Ainsterdamsch Volkspalcis wil verbouwen om er een cafc cluu- tant ir. te kuur.en herbergen, maakt het bestuur van Felix bekend, dat het de zaken niet langer drijven kan en het gebouw weldra in openbare veiling zal brengen. De# avonds loopen langs de stra- ten te Rotterdam een aantal opgeschoten jongens, die er hun werk van maken om, als zij hunne kans schoon zien, in winkels het geld uit de toonbankinde te stelen. Zij verdeelen zich in groepjes en komen na afloop van den strooptocht op eene afgelegen plek bijeen, waar het gestolen geld dan onder hen wordt verdeeld. De geldbakjes enz., waarin het geld ligt, wor den onmiddellijk weggeworpen, als voorzorg, bij mogelijke aauhouding. Vrijdag arriveerde te Harder- wijk het laatste d.tichemeut uit- Indië, recht streeks naar Harderwijk bestemd. Vooitaan zal de afmonstering plaats hebben in de haven plaatsen en zullen alleen iuvaliedenjen zieken hier heen gezond n worden. Eergisteren-avond omstreeks tien uur word in da Bakkerstraat te Arnhem de heer B., terwijl hij het Franciskaner-bierhuis verliet, onverhoeds aangevallen door een persoon, die hem te lijf ging en na eeue korte worsteling met eeu scherp werktuig, men meent met eeu zoogenaamd stopmes, eeue breede, dtepe, gelukkig uiet ge vaarlijke, wond dicht boven het rechteroog toe- georaeU. Daar de wond hevig bloedde, werd hij eeu nabij wollenden apotheker zoo spoedig mogelijk heelkundige hulp ontboden. E:n geneesheer was weldra ter plaatse om de woud te hechten. Naar men ous mededeelde zou deze daad ge schied zijn uit wraak, en de dader eeu paar uur te voren door deu gewonde zijn miskaudeld. De dader, een verversknecht uit Klavrrdal, is in htchtenis en heeft zijue misdaad reeds bekend. H. J. S., vleesch houwer in de L ij n- baaulaa i te Rotterdam,werd jl. Zrterdag, wegena het iu zijue bewaarplaats voorbanden hebben van bedoivtu vleesch, door den kantonrechter alhier veroordeeld tot eene boete van 10 of twee dagen hechtenis. Cv De landen rondomDen Bosch zijn en blijven nog maar steeds ouder water, 't Is wel zooveel gevallen, dat de weg naar Vlijmen weder droog en de gemeenschap met de Lang straat, welke langen tijd met schuitjes ge schiedde, hersteld is, maar hard vordert het niet, en lang kau het, zoo voortgaande, nog duren eer men in plaats van dat watergezicht weder van eeu landgezicht zal kuuueu spreken. In het huis van den Heer C. Da Jong, Zwaanshals te Rotterdam, kon men geen water bekomen. Daar meu ducht dat de kraan verstopt was, scliroefde de bewoner deze af, en er kwam toen een levende, 18 centimeter langa paling te voorschijn. Volgens een van den Commandant der zeemacht ontvangen bericht is op den 5den Maart jl, voor Patti, op de westkust van Atjeh, bij het ageereu met eeue gewapende sloep, ge sneuveld de luitenant der zee 2de klasse P. D. Iloltzapffel, gediend hebbende aan boord van Zr, Ms. stoomschip Bali

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2