NIEUWE IVo 1233 Zondag 22 April 1888, 13de Jaargang. Boulanger. BUIT L A i). B E N L A N D. MARL ABOHNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haariem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Ifzjnderlpke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉH Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en V r ij d a g- a v o n d voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: RÏIPPEIiS St l.AUREY, Onze lezers zullen zich herinneren hoe wjj er telkens op wezen, dat wij zeer vreemde dingen in onze dagen beleven. Allerlei ver schijnselen doen zich bij verrassing voor. Het ongedachte wordt tegenwoordig telkens aanschouwd. De logica der geschiedeuis schijnt niet meer te bestaan. Voor den op- merkzamen beschouwer, die dieper dan de oppervlakte ziet, houdt zij wel hare kracht. Boven deze korte beschouwing schreven wij een naam, die thans op de lippen van bijua alle Franscben is. Boulangerin dien naam concen treert zich de geschiedenis van den dag in de groote republiek. Wel had die Generaal zich bekend gemaakt door zijne militaire daden, maar die waren niet van zulk een heldeuuatuur, dat bjj daardoor alleen groote populariteit kou verwerveu. Optredende als Minister van oorlog deed hij spoedig vau zich spreken; hij werd vooral gedragen op de armen der revanche-partij. Frankrijk zint toch op wraak. Het weet zich niet te buigen onder de roede Gods. De vernedering, welke het in 1870/71 on derging, was toch eeue beproeving, welke het wel verdiend trof. Wat deed nu Boulanger van hetoogen- blik, dat hij aaD het hoofd kwam van bet departement van oorlog? Hij stelde zich de versterking der nationale defensie voor. Op zich zelf kon dat niet worden gewraakt, want ook Duitschland breidde zijne leger macht niet weinig uit. Boulanger koesterde echter toen reeds ontwijfelbaar den verbor gen weuscb, dat hij het nog verder dan tot Minister kon brengen. Hoowel hij door de radicalen werd ge favoriseerd, trachtte hij zich toch vrienden hij de rechterzijde te maken. Hij begreep, dat ook de conservatieven zich de belangen der nationale verdedigiug met warmte aan trokken. Door een en ander verkreeg Boulanger de volksgunst. Daardoor wekte hij den na ijver van vele andere Opperofficieren in niet geringe mate op. Men begon hem tegen te werken en dat prikkelde juist zijne eer zucht. Zonder eenigen twijfel is Boulanger een heersuhzucbtig en ijdel man. Toen men hem dau ook in de politiek ging mengen, werd dadeljjk het besef bij hem geboren, dat hij die gelegenheid moest aangrjjpen om naar boven te komen. Het hoogste achtte hij niet te hoog. Door die begeerte gedreven, begon hij de nationale eigenliefde te streelenhij speculeerde op de gebrekeu der Fransche natie. Men weet hoe droevig uitnemend hij slaagde. Door allerlei kunstmiddelen is hij de man van den dag geworden. En het Ministerie Floquet werkt dien opgang van Boulanger nog niet weinig in de band door hem te vervolgen. FE UILIET ON. De dochter van den Rector. 11) Vervolg Grace stond op en in hare eene hand het blanke handje nemende van Zuster Marie en in de andere, de zachte bruine hand van Zuster Martha, zag zij beiden open in het gelaat en sprak met tranen in hare stem: Hoe jammer dat al onze arme mensclien alhier 11 lieden nog niet kennen. Want gij zijt het, die recht hebt op de hulde en zegeningen van allen! „Mij doen wat in ons vermogen is, maar ach! dat is zoo weinig nog, antwoordde Zuster Martha, terwijl zij haar hoofdje zacht heen en weer bewoog. Wij zijn slechts geringe dienaressen des Hee- ren, Hem alleen komt alle lof toe, voegde Zus ter Marie erbij, haar engelachtig voorhoofd neer gebogen houdende. Maar waarlijk, dames of liever mijne Zusters, onder het luisteren vergeet ik dat gij inderdaad zeer vermoeid moet zijn en dat de avond reeds ver is gevorderd. Ja! Zuster Marie is zeker erg moe. De weg Aan den eerzuchtigen Generaal ontbrak slechts de martelaarskroon om voor velen een afgod te worden. Eu ziet, Floquet bezorgde hem die. Thans is het Boulangisme een nationaal gevaar geworden. Het gebakc, 't welk deze volksleider der -natie voorzet, beval ver giftigde deelen. Toch is de populariteit, welke Boulanger zich zoo ongedacht wist te verzekeren, niet iets toevalligs, gesteld, dat er een toeval in deze woreld bestond. Neen, Boulauger's succes is de natuurlijke vrucht der omstandigheden. De natie be geert iemand en, ouder de republikeinen bezit zij eigeulijk niemand. Het gezag be staat nog maar alleen in naamhet pres tige werd te grabbelen gegooid. Dat besef is algemeen; de natie gevoelt bij instinct, dat de partijleiders eigeulijk het land niet besturen, maar dupeereu. Iu zulk een toestand is alles mogelijk. Met eeuig recht zou meu kunnen zeggen, dat de Fransche natie uit wanhoop zich werpt iu de armen van Boulanger. Niemand zal kunnen tegenspreken, dat zij zich in lieflijker armen zou kuunen werpen, maar men moet niet vergeten, dat het Fransche volk niet veel keus heeft. Hier komeu wij tot eeue jammerlijke quaestie. De waarheid is, dat de anti- republikeiuen zeer verdeeld zrju. Wareu zij dat niet, dan zou Boulanger onmogelijk zooveel iuvloed kunnen oefenen. Eendracht maakt maebt, zoo luidde de spreuk bij onze vaderen, en oneeuigheid (zoo kuunen wij haar variëereu) veroorzaakt verzwakking. Naar men verhaalt hebben de Bonapar- tisteu op Boulanger gestemd de royalisten zullen wel niet zoo dwaas zijn geweest. Het feit echter, dat de eene helft der mo- uarchaalgezinden doet, wat de andere helft zoo sterk mogelijk afkeurt geeft reeds veel te denkeu. Eu nu weteu wy wel, dat de monarchaleu nimmer een ziju geweest in hun streven, zij worden alleen vereenigd in de bestrijding van de republiekde schei ding tusschen die beide groepen is gegrond in hunne uiteeuloopende wenscheu. Iu den vollen zin een konden beiden dus niet wezen, want elke groep afzonderlijk heeft zijne stille wenschen voor de toekomst. Oudauks dat wij dit alles toegeven, blijven wij de houding der rechterzijde betreuren; voorloopig had zij zich althans moeten scheiden. Niets natuurlijker dau dat Boulanger van de gunstige gelegenheid profiteert. Hij werkt voor zich zeiven en dweepte met geen der pretendenten. Zeer vreemde dingen zal men nog kunnen beleven als Boulanger den top van de gezagsboogte bereikt. Dan eerst zullen velen, die tot hiertoe beweerden, het zal zoo'n vaart niet loopen met dien Gene raal, en die hem enkel stemden uit weerziu jegens de republiek, tot de ervaring gerakeu, dat Boulanger wel degelijk te duchten is. was zoo slecht van de hut af van dien armen Timotly Dale en dan liepen wij in den blinde voort, want bet was zoo donker. liet kostte ook heel wat tijd om de bedroefde wednwe wat troost in te spreken, nadat wij hem afgelegd hadden. Gelukkig dat wij steeds een paar vertrekjes voor lieve gasten gereed hebben. Gjj zult toch niet weigeren, gebruik daarvan te maken, niet waar? Het zjjn vertrekjes voor vrienden, voegde Grace er met haar innemendsten glimlach bij. Gij moogt er niet aan denken, om u op dit uur weer op weg te begeven. Morgen zal ik zoo vroeg gij verkiest, m;jn pony-wagen doen inspannen en u naar het naaste station brengen. Gij kunt dan reeds voor tienen in uwe woniDg te Bolton- Fields zijn. Wat ziju wij u niet al dank verschuldigd Mejuffrouw, zei Zuster Martha, haar de hand drukkende. Yooral om den verstuikten voet van Zuster Marie nemen wij uwe lieve verzorging met groote erkentelijkheid aan. Gij maakt ons evenwel diep verlegen wegens al de drukte, die wij u verschaffen. Spreek liever van al het genoegen, lieve Zus ter en van de onvergetelijke lessen en de lange herinneringen wellicht. Geloof mij, zulke bezoeken ontvangt men niet alle dagen. Zit hij eenmaal op den zetel des gezags, dan zal men hem daar niet gemakkelijk van verjagen. De Franscben zijn bovendien verzot op de militaire glorie eu nu is Boulanger met een kunstmatigen militairen luister omgeven. De toekomst van Frankrijk wordt, naar ons oordeel, door de troonsbestijging* van dezen zelfzuchtigeu staatsman niet weinig bedreigd. Waarom wagen de koningsgeziuden dan ook niet eens een coup d' étatdat wil zeggen, waarom trachten zij niet op een gegeven oogenblik op verschillende plaatsen royalistische demonstration uit te lokken? Misschien hebben onze geestverwauten in Frankrijk goede redenen dat zij niet doen, wat wij nuttig zouden rekenen; maar in 't algemeen zouden wij oordeelen, dat zij wel wat meer energie moesten ontwikke len. De Fransche natie houdt van beweging. Wij hopen vurig dat hoogere Macht alles nog ten beste zal keereu en dat alzoo Bou langer iu de hand Gods nog het middel zal wezen om voor het diep rampspoedige Frankrijk betere dagen te doen aanlichten. Ofschoon de toestand des Duitschen Kei zers vroeger wel een auscultatorisch of per- cussorisch onderzoek der long heeft toege laten en dit ook hoeft plaats gehad, zoo ziju toch nu tengevolge der cauulede fijnere onderscheidingen bij het onderzoek onmo gelijk geworden. De meeuiugen der daarbij betrokken geneeskundigen omtrent den statusmorbi loopen daardoor uiteen. Dr. Mac kenzie spreekt vau bloedvergiftiging. Daar entegen neemt Prof. Bergmann aan, dat er longontsteking is ontstaan door naar beneden gevloeideu etter, of dat men te denken heeft aan eene reeds begonnen ver kankering der long door beneden waartsche voortzetting van de aanwoekeringen. Yoor verkankering pleiten waterachtige zwellin gen, die zich hebben voorgedaan. In alle geval is de toestand, al moge er nu en dan gunstiger oogenblikken komeu, toch van zoodauigeu aard, dat het treurige verzoek zich gereedelijk laat verklaren, hetwelk de Keizer laatstleden Zondag op een briefje aan een zijner hofpredikers gaf: sBid niet meer om genezing, maar om een spoedig einde.* De steekbrief, die indertijd, in de volle hitte van den kerkelijk-politieken strijd, tegen den toeumaligeu Aartsbisschop van •Posen, Graaf Ledochowski, was uitgevaar digd en die nog tieu jaar geregeld was vernieuwd, is thans als s-afgedaan" door de rechtbank ingetrokken. Iu de Fransche Kamer van Afgevaar digden heeft de Heer Floquet, iu antwoord aan de Heeren Audrieux eu Ferry gezegd: »Geen van de leden der Kamer kan ge- looven, dat ik mijn programma heb ver- Daarop ging zij heen om eeuige schikkingen te maken, terwijl zij de Zuster een weisprekenden, hartelijken blik toewierp, die hare woorden scheen te moeten aanvullen en verklaren. Een oogenblik later kwam zjj weer binnen. //Alles is boven gereed,// zeide zij, en de arme vermoeide Zusters stonden op om eindelijk de welverdiende rust te genieten. Grace geleidde haar met het licht in de hand de met een mol lig tapijt bedekte trap op, tot aan den drempel van de welverwarmde en lustige logeerkamer. Op den drempel wenschtte zij linar goeden nacht en drukte haar hartelijk de hand, daarna ging zij in gedachte verdiept naar beneden. Daar gekomen zette zij zich zwijgend naast den haard, die op het punt was uil te gaan, zij leunde met haar hoofd op de hand en hoe vreemd! zij keek niet eenmaal in den spiegel om tegen zichzelf te glimlachen. Wat een zonderling avonduur wat een goed bestede avondlEr waren dau inderdaad moedige vrouwen, meisjes met een heldenhart, vreedzaam en rein die arm en eenzaam de wijde wereld introkken, afstand deden van alles en voorgeene opoffering terug deinsden om zich met des te meer trouw te kunnen wijden aan de hulpbehoevenden, hare broeders in Christus. En die bevvonderingswaardige toewijding aan de werken der barmhartigheid loocheud. Wij willen steeds vooruit, doch met eene herziening der constitutie gelooven wij nog te moeten wachten.* De Heer Au drieux zeide, dat meu de ministeriëele ou- vastheid moede is; hij smeekte het Gouver nement, aan het land voldoening te geven, door het constitutioneele stelsel te hervor men; het land wil noch anarchie, noch dictatuur. Daarua werd met 370 tegen 77 stemmen eeue motie aangenomen, waarin de Kamer de overtuiging uitspreekt, dat het Gouvernement den eerbied voor de repu- blikeiusche instellingen zal weten te verze keren en de politiek van vooruitgang, her vorming en vrijheid zal weten te bevorderen. {Toejuiching van de linkerzijde.) Vervolgens werd met 240 tegen 215 stemmen een voorstel van den Heer Wic- kersheimer aangenomen, inhoudeude; dat de bureaux aanstaande Zaterdag eene Com missie zullen benoemen om de verschillende voorstellen aangaande herzieuiug der con stitutie te onderzoeken. {Toejuiching van de rechterzijde.) Bij het uiteengaan der vergadering heerschte er iu den omtrek van het Palais- Bourbon eene levendige beweging, doordien er talrijke nieuwsgierigen op de been waren. De republikeiusche garde te paard heeft toen aldaar positie genomen, waarna er meerdere troepen werden bijeengebracht. Boulanger, uit het gebouw komeude, ging met Laguerre, Deroulède en Laisaut per rijtuig heen, terwijl er hier eu daar »weg met Boulauger!« werd geroepen. Daaren tegen weergalmde op de Place de la Con corde de kreet »Leve Boulanger!* en wer den er bloemen iu het rijtuig geworpen, hetwelk slechts langzaam voorwaarts kon komen. Iu de rue Rivoli begon de menigte de Marseillaise te zingen. De menigte bij de manifestatie op de Place de la Concorde wordt op 25,000 personen geschat. Tegeu 6 uur werden de manifestatiëu voor bet hotel du Louvre voortgezet, waarbij eeue brigade, op last der prefectuur derwaarts gezonden, te vergeefs poogde de rust te herstellen. Uit Constautinopel wordt gemeld, dat de Turksche Regeering aan Artin Effeudi, Referendaris bij het Departement van Bui- teulaudsche Zaken, opgedragen heeft het ontwerp op te stellen eeoer conventie, die als grondslag zou wordeu aangenomen bij de onderhandeliugen tusscbeu Turkije en Engeland over Egypte. Tevens is door Artin Effeudi de Britsche Gezant te Constauti nopel gepolst over de plannen zijner Re geering. In een lezenswaardig artikel waarschuwt de Standaard zijn geestverwanten tegen watlijj noemt //anti-papistische felheid//. Met geweld haalt ge tegen Rome niets uit en het is een vaste stelregel en eene les der historie, dat Rome door niets zoo- bleef, voor een groot deel, onbekend, die gelukkigen dachten er niet aan en zouden het verhevene ervan wellicht niet eens weten te waardeeren. Ja zeker het kon zoo gemakkelijk gebeuren, zij gevoelde dat aan haar zelf, ze niet te kennen, ze niet te begrijpen. Grace vouwde de handen saam en begon te beven toen zij zich afvroeg of zij, zij ook, in staat zou zijn, om afstand te doen van haar aan genaam tehuis, hare bloemen, piano en bezoeken, van hare elegante toiletjes, des winters van fluweel en zijde, des zomers van mousseline en neteldoek, om ook zoo op den grooten weg de armen te gaan opsporen, de bedroefden te steunen, de weduwen te vertroosten, de zieken te verplegen en dooden te begraven Maar die brave Z isterkens, zoo opgaande in hare opoffering, werden daartoe zeker door een nederig en moeitevol leven voorbereid. Het zal haar niet zooveel hebben gekost om den eenvoud van hun tehuis te verwisselen met het nederige dak der godsdienstige stichting, den zwaren ar beid van haar vroeger leven met de opoffering van het tegenwoordige. Zij zijn waarlijk engelen op aarde, en lieiligenl Maar het zijn toch geen lady's, dacht Grace. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1