GEMENGDE BERICHTEN. zeer gebaat wordt als door ve'rvolgirtg en ver drukking. Ziehier wat de Standaard schrijft: //Wat hebben de plakkaten der 17e en 18e eeuw anders uitgewerkt, dan dat de Boomsche bevolking in ons land, met een machtiger cement dan ergens saamgevoegd, steeds wies in macht? Wat heeft de poging van Koning Willem I met zijn collegium philosophicum anders uitge werkt, dan dat Bome in België en beneden Moer dijk oppermachtig wierd? Wat heeft de Aprilbeweging van 1853 tegen do invoering der Bisdommen anders uitgewerkt, dan dat we ons in holle klanken verloren en met eigen truffel aan Bome's muur bouwden? Wat heeft heel de anti-papistische literatuur, wat hebben de anti-papistische clubs van Unitas, Phylactarion en wat niet al, wat hebben ze an ders uitgewerkt, dan dat onze eigen machteloos heid er door op de kaak is gesteld? En last not least, wat heeft Vorst Von Bis marck, Europa 's grootste staatsman, met zijne anti-papistische felheid in de Meiwetten anders uitgewerkt dan dat hij aan Bome den grootst denkbaren triomf bezorgde, door voor den Paus zelfs een Bismarck te doen zwichten? Al deze anti-papistische felheid sterkt Bome en verteert de Protestantsche kracht in doelloozen strijd.// Om tot eene dergelijke bekentenis te komen, moet er in het hoofd en in het hart van onze Calvinisten heel wat gebeurd, moeten er heel wat kwade dampen en slechte sappen uit ver dreven zjjn. Maar wat moeten de Protestanten dan, vol gens den Standaard, doen om Bome met goed gevolg te bestrijden? Ze moeten, aldus luidt het antwoord, werken aan //eene wederoprichting van eene eigen Kerk en eene wederopbloeiing van de macht van Gods Woord//. De Stan daard wacht het Komanisme af achter de borstwering van //ons Calvinisme//. Alzoo van een strijd tegen Bome schijnt het nieuwe Protestantisme geheel en voor goed te willen afzien. Het wil afwachten achter eene borstwering. Ons wil het voorkomen dat de volgende voorspelling hier niet gewaagd is: Evenals thans de hedendaagsche Protestanten met verbazing en schaamte neerzien op hunne vruchtelooze pogingen, om door vervolging het Katholicisme te knakken, even verbaasd en be schaamd zullen zjj later achter hunne //borstwering// van daan komen en elkaar afvragen, waarom zij zich toch eigenlijk van de oude Moederkerk hebben afgezonderd. Het is maar eene quaestie van tijd{Centrum). Hoe meer de tijd nadert dat Domela Nieuwenhuis zal gaan zitten bij de 45 liberalen des te meer ijver stelt de pers dier partij in het werk om hem te bewegen plaats te nemen bij de 54, naast den Heer Okma. Het vergaat Domela Nieuwenhuis als die Zigeuners, welke aan geen van beide zijden der grens rust of duur hebben en door door de Belgische politie naar Nederlandsch en door de Nederlandsche politie naar Belgisch grondgebied gejaagd wer den. Met dezen parlementaire Bohémien wil niemand te doen hebben. Men vraagt hem zijne papieren en drijft hem verder weg. Toch zal hij wel gaan zitten bij de Afge vaardigden der partij, die hem Candidaat stelde. Had die partij hem geene candidatuur aange boden, hij zou nooit gekozen zijn geworden. {De Gelderlander). In zake de door den Indischen Kapitein Keilerman uitgebrachte bedenking tegen het heldenfeit van Samalangan door Generaal Yan der Heijden zal vermoedelijk het oordeel van een scheidsgerecht worden ingeroepen. Zoowel de Heer Keilerman als de Heer Sol, zijn tegenstander, in dit geval, zijn het daarover eens geworden. Door wien de uitspraak zal wor den gedaan is nog niet bekend. De Heer Kellerman schrijft aan De Tijd-, //dat hij zijne onthulling reeds heeft medegedeeld in 1883 en 1886 //daar waar zulks behoorde//, dat hij Generaal Yan der Heijden de meeste achting toedraagt in zijne hoedanigheid van krijgsman en troepenaanvoerder, maar dat hij tegen de lezing van het gevecht te Kotta-Blang Temoelit met alle Jcracht moet opkomen.// Het heeft Z. M. den Koning behaagd, bij besluit van 20 April no. 27 met ingang van den 20sten April: lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek aan den Minister van Staat Mr. J. Heemskerk Azn. een eervol ontslag te verleenen als Minister van Binnenlandsehe Zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot Minister van Binnen landsehe Zaken den Heer Mr. HE. Baron Mackay lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal alsmede bij besluit van 20 April no. 28, met ingang van den 21sten April: lo. op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag te verleenen aan de Heeren: Mr. M. W. Baron Du Tour van Bellinchave, als Minister van Justitie; A. W. P. Weitzel, als Minister van OorlogJ. P. Sprenger Van Eyk, als Minister van Koloniën; J. C. Bloemals Minister van Einanciën; Jhr. Mr. A. P. C. Van Karnebeek, als Minister van Buitenlandsche Za ken F. C. Tromp, als Minister van Marine N. Bastert, als Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan den Koning en aan den lande bewezen 2o te benoemen: tot Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. C. Jlartsen, Staatsraad in buitengewonen dienst tot Minister van Justitie, Jhr. Mr. G. L. M. H. Buys Van Beerenbroek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Marine, den Heer H. Dyserinck, Kapitein ter zee; tot Minister van Einanciën, Jhr. Mr. K. A. Godin De Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Oorlog, <j«ri Heer W. Bergansius, Kolonel der ar tillerie, tot Minister van Waterstaat, Handelen Nijverheid, den Heer J. P. Havelaar, Hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Drente; tot Minister van Koloniën, Mr. L. W. C. Keuclienius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Wegens het optreden van de Heeren Mackay, Godin de Be'aufort, Buys van Beeren- broek en Keuchenius als Ministers, zullen nieuwe verkiezingen in de distrioten Amersfoort, Gouda, Maastricht en Ede moeten plaats hebben. De opening van de nieuwe Kamerzitting wordt nu tegen Mei verwacht. Beverwijk, 20 April. Door ingezetenen van Heemskerk is een verzoekschrift tot Z. M. gericht, waarin zij een candidaat aanbevelen voor de opengevallen betrekking van Burgemeester. Bedoel de candidaat is te Beverwijk woonachtig. Heemskerk verkeert thans in het eigenaardig geval zonder Burgemeester, zonder predikant en zonder schoolmeester te zijn, terwijl bovendien de veldwachter eerstdaags waarschijnlijk mede gaat vertrekken. Lisse, 20 April. De 17de April was een ware feestdag voor de gemeente Lisse. Dr. Th. Nieuwen- huisen herdacht toen den dag, waarop hij zich voor 50 jaren, in deze gemeente als geneesheer vestigde. Beeds des morgens vroeg toonden rijken en armen hunne belangstelling en vreugde, door het uitsteken der nationale driekleur en een ieder trachtte een geschikt oogenblik te vinden om den jubilaris persoonlijk zijne hulde te brengen. Voorzeker eene welverdiende hulde aan den man, die 50 jaren lang plichtsbetrachting boven eigen genoegen en voordeel stelde. Onder de vele geschenken, die hij bij deze ge legenheid ontving, en waaraan zelfs de armste zijne bijdrage geofferd heeft, noemen wij vooral eene prachtig bewerkte bokaal, die met recht een kunststuk mag genoemd worden. Des avonds werd de waardige Jubilaris, ver gezeld door de leden der feestcommissie en van een groot aantal belangstellenden in optocht door de gemeente geleid. Bengaalsch vuur en eene muziekuitvoering van een achttal muzikanten luisterden deze plechtigheid op. uitroeiing te beproeven. Door een van Pasteur's assistenten werd op een Vrijdag-middag eenig hooi en luzerne met vocht overgoten, waarin een verache cholera-cnltuur was gemaakt. Zaterdag vond men reeds 19 doodeo; Zondag sneeuwde het en Maandag vond men nergens eenig spoor van leven ia dc sneeuw. Sedert is geen enkel konijn meer gezien. Hoeveel offers er nu wel ge vallen zijn valt moeilijk te zeggen, daar de holen diep in den harden, krijthoudenden grond zijn uitgegraven. De bereikbare holen bevatten bij on derzoek elk vier of vijf doode konijnen. De ar beiders schatten het aantal op meer dan twee duizend stuks. Woensdag-middag is het zeven- jarig zoontje van een schipper, liggende met zijn vaartuig iu de ringvaart te Haarlemmermeer, nabij Halfweg, te water geraakt en verdronken. Eene merkwaardige verzameling van zekeren Heer G. Godwin, te Londen, wordt eerstdaags onder den hamer gebracht. Het is eene verzameliug van stoelen van groote mannen en eenige andere curiositeiten. Er is een zeer eenvou dige stoel van Shakespeare; een van John Gay, die welgevuld is en voorzien van kandelaars, ecu lessenaar en eene lade voor inkt en pennen; een van Auna Boleyn; een van Dr. Watts; eer. van Sir Walter Baluigh; een van den dichter W. S. Landoi; een van Mrs. Siddons; een van Mevrouw Browning (de dichteres); een van Thackeray; een van Bulwer Lytton; een van Napoleon I; een van Lord Byroti. De stoel van Alexander Pope is bizonder ongemakkelijk. De verzameling vult de bibliotheek van het huis van den Heer Godwin geheel eu al en vormt een eenigszins treurig schouwspel van verdwenen grootheid iu zoovele oude en halfvergane ledige zetels. De Heer Assheton Smith, een rijk grondeigenaar in Noord-Wales, heeft zijn pachters een hall jaar paciit kwijtgescholden. Hij verliest daardoor niet minder dan 15,000 (ƒ180,000). maar door middel van een electrieken schok zul len gedood worden. De beroemde astronoom Camille Elamarion geeft zijne meening over het feit, dat het in dezen tijd van April nog zoo koud is. De oorzaak daarvan is, volgens dezen geleerde, niet gemakkelijk na te gaan, doch dit heeft hij op gemerkt, dat de gemiddelde temperatuur der maanden April en Mei jaarlijks vermindert. Wau- neer een zuid-westelijke luchtstroom de noord oostelijke verving, zou de temperatuur tien graden stijgen. «Een koude lente wordt nagenoeg altijd door een kouden zomer gevolgd/' lezen wij. Het laatste voorbeeld van dien aard bood het j»3r 1879 aan, dat den slechtsten graanoogst opleverde, waarvan men op de Britsche eilanden heugenis heeft, maar toen was het voorjaar nat zoowel als koud geweest. Een onwelkome gast. In de wate ren nabij Cannes houdt sedert eeuige dagen een walvisch verblijf. Het beestje is reeds door ver scheidene visschers gezien, bedaard heen en weder zwammende nabij het eiland Saint-lionorat en met veel geweld het water opwerpende. Men schat de lengte op 18 a 20 meter. De knecht van schipper K. K. te PeaBens ging van het schip, dat 'It uur van den wal lag, naar huis. Hij schijnt echter door den mist verdwaald te zijn geraakt; althans toen de schipper eenigen tijd daarna aau wal kwam, was de knecht nog niet thuis. De vloed was iutus- schen opgekomen en men dacht dus niet anders of de man was verdronken. Eeuige visschers wilden echter toch nog eene poging wageuzij gingen met eene praam uit en hadden het geluk hem wel is waar doornat en rillend van koude, maar nog levend op de Eugelmansplaat te vinden, waar hij verscheidene uren had doorgebracht. W o e n s d a g-u amiddag te half een viel te Oijen uil eene regen- en hagelbui, zonder dat het tot dusverre geonweerd had, een hevige bliksemstraal, gevolgd door een zwaren donder slag. De bliksem sloeg een boom aan spaanders, wierp eene draagbaar 20 meter omhoog, ging door het gootgat een huis binnen, en verdween door do voordeur, zonder veel schade aan te richten. Personen van eene houtverkoopiug ko mende eu het huis op korten afstond passeerende, voelden eene zware drukking, maar bleven on gedeerd. Het geheele onweer bepaalde zich tot dezen enkelen slag. Geert B. te Meppel, thans in hech tenis als verdacht zijn kind te hebben vergiftigd, was soldaat bij het Leger des Lieils. De bijeen komsten vau dat leger munten in de laatste dagen niet uit door orde en rusto. a. moet Maandag-avond door de politie tegen een der rumotrmakers proces-verbaal zijn opgemaakt. Het Bestuur van de vereeniging tot bestiijding vau knoeierijen iu den boterhandel schreef het vorige jaar eene prijs vraag uit, waarbij eene som van een duizend gulden werd uitge loofd voor eeue eenvoudige, nauwkeurige en zekere methode om de aanwezigheid van vreemde vetten iu boter aau te toonen. Dit loffelijk streven der Vereeniging is mislukt. Vau de aebt antwoorden die zijn ingekomen, beantwoord), volgens het oordeel der Jury, niet éeu aan de gestelde eischen. De uitgeloofde prijs is dus niet toegekend. De in zenders kuunen hunne antwoorden terug vragen hij den secretaris der Vereeniging, den Heer J. Biukes Borger, te Leiden. Naar men verneemt is de sociaal- democraat J. A. Cohen, die wegens belteiiging des Kouings tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, voortvluchtig. Eene bewaarschoolTe Blerik is on- langs een nieuwe herberg geopend eu dan be staat daar de gewoonte, dat de vrienden van den nieuwen kastelein hem het nieuwe uithang bord aanbrengen. Het opschrift dtzer nieuwe herberg luidt: «De Bewaarschool!". Tot heden schijnt «De Bewaarschool// vooral des Zondags goe de zaken te maken. Iu afwijking van andere be waarscholen worden hier geen kleine kinderen toegelaten. Woensdag vertrok uit Boerraond, bestemd voor de gevangenis te Arnhem, een transport van 8 gevangenen. Zoowel de gevan genis te Maastricht als die te Eoermoud zijn ge heel bezet. Naar men aan het Leidsche Dagblad meldt, is de oplichter, die onder den naam van Professor De Goeje onlangs de bibliothecarissen te Hanover en Bremen had bedrogen, te Maagden burg gevat. Beeds acht jaren geleden, zoo wordt uit Duitschland geschreven, stond die heer Wun- derlich terecht voor een gerechtshof in het mid den van Duitschland wegens oplichterij. Toen had hij aau lichtgeloovige geleerden wijs gemaakt, dat hij op tene reis naar VVeeueu al zijn gelden zijne kostbare boeken hem waren ontstolen. De president van het hof vroeg hem toen, waarom hij zich als leeraar vau eene academie durfde voorstellen bij professoren, terwijl hij slechts een gewoue bibliotheekknecht was geweest. Zijn ant woord in min of meer gebroken üuitsch luidde toen: «Zulke dingen kan men slechts bij profes soren eu geleerden ondernemen; bij andere men- achen als b.v. kooplieden kan men natuurlijk dat niet wagen". Van dezen man zijn herhaaldelijk oplichterijen vermeld. Zuoals velen zich herinneren zullen was de man vroeger bibliotheekknecht in Artis te Amsterdam. Twee champions in li e t w i e 1 r ij d e n, de Engelsche Howell, eu de Amerikaansche Eowe, hielden dezer dagen te Leicester een wedstrijd. De afstand was vijf mijlen. Bowe was eu bleef Eene juffrouw, lezeres van het Nieuws van den Dag, heeft de kippekoorts ge kregen bij het vernemen van het gerucht dat Keizerin Augusta van Duitschland tot het Katho licisme zou zjju overgegaan. In haar augst heeft ze zich, naar het schijnt, gewend tot de redactie van haar blad en ontvangt nu als antwoord de volgende correspondentie: «Mej. B. te A. Stel u gerust. Wal van Keizerin Augusta thans verzekerd wordt, uamelijk dat ze tot de Boomsche kerk zou willen overgaan of overgegaan zjjn, is ook al van een aantal andere gekroonde hoofden, van Gladstone en van nog veel meer personen gezegd, eu st/eds onwaar gebleken. Het gerucht vond iu de Duitscba pers al dadelijk weinig geloof." Hoe aandoenlijk uiel waar? «Mejuffrouw Stel u gerust.// Wij wenscheu de juffrouw van harte beterschap! (C.) In een stuk laud in de gemeente Aengwirdeu vond men eergisteren een mollennest waarin eeue moeder-mol met niet minder dau 7 kleintjes. Volgens boeren belooft dit een «warmen zomer"! Beeds meermalen werd in de dag bladen gewaarschuwd tegen zekeren G. B. Jbzu., zich noemende commissiouuair in effecten, te Lands meer, die aan adverteerde kooplieden verschil lende bestellingen doet eu niet betaalt. Het aantal zijuer slachtoffers heeft hij weer met iemand uit Zeeland vveteu te vermeerderen, die hem in goed vertrouwen, aardappelen heeft gezonden tot een bedrag van ruim f 160. Van betalen is natuurlijk ook thans geen sprake. Dat het besluit van den heer di recteur-generaal der Staatsspoorwegen om al de coupe's 3e klasse der rijtuigen van genoemde spoorwegeu vau gordijntjes te voorzien geene klei nigheid is, blijkt hieruit dat het eerste aanbrengen op f16000 wordt geschat. Dat staatsbeambten op draco- nisclle wijze de wet kunnen ten uitvoer brengen is meermulen gebleken, doch dat er ook zijn, die daarbij hunne kleingeestigheid botvieren, blijkt uit het volgende: Te Leur, nabij Breda, wordt eene B. K. kerk gebouwd; het zand dat daarvoor uit den grouü moet gegraven worden, zou door de dorpelingen gratis met kar eu paard worden ver voerd; beleefdheidshalve werd door het kerkbe stuur aan den coutroleur der belastingen daar toe verlof verzocht, welk verzoek echter werd afgeslagen met de bemeiking, dat lieden, die zand vervoerden zonder patent, zouden worden bekeurd. Hierop wendde zich het kerkbestuur tot den Mi nister zau Biunenlaudeche Zaken, vau wieu, nadat een Kamerlid zich de quaestie had aangetrokken, eenige dagen geleden tie tijding werd ontvangen, dat de boeren gerust zonder patent zand ten be hoeve der DÏeuwe kerk mochten vervoeren. Zijn wij goed ingelicht, dan is door denzelfden con troleur eenigen tijd geleden geene vergunning tot vrijwillig zandvervoer geweigerd, toen in dezelfde gemeente het huis voor den domiué werd gebouwd. Het toeval wil, dat de Heer Pas teur eeue proelueming op groote schaal hteft kunnen nemeu met het overbrengen van kippen- cholera op kongnen. Zoodra het bekend werd, dat er ernstig sprake van was om bet middel in Australië toe te passen, kreeg Pasteur een brief van de bekende firma Pommery, te Keiras, van den volgeudeu inhoud: De eigenares van de firma bezit even buiten Beims een terrein, groot acht bunders, geheel omgeven duor zware muren. Voor eenige jaren werden daarop konijnen ge bracht, met het doel een eigen jacht te scheppen voor de kleiukiuderen van de weduwe Pommery. Het wild vermeerderde evenwel zoo wondersnel, dat er een wezenlijk gevaar dreigt voor de diepe wijnkelders, die onder het terrein gelegen zijn. Fretteeren noch jagen k®uden de plaag beperken. Daarom weid de Heer Pasteur uitgeuoodigd de De zoon van de wed. G. J. H.te Warnsveld, werd onlangs door den militieraad aangewezen voor dan dienst. Zekere A. J. L. uit Zutfen, met het lot der weduwe bewogen raadde haar aan den loteling aan eene herkeu ring te doen onderwerpen, in welk geval hij zou zorgen, dat haar zoon afgekeurd werd, als voor waarde stellende daarvoor ƒ20 belooning te moe ten ontvangen, ƒ1,25 v'oor vergoeding van huur van het bootje, waarmede hij tot haar was ge komen (het was juist hoogwater) en verder, dat hij natuurlijk te hareu koste mee naar Arnhem moest, trachtende aan een en ander klem bij te zetten door het vertoonen van een penning, zeg gende «dit is een bewijs dat ik, zoo uoodig voor twee kan getuigen." De weduwe liet zich be wegen en de zoon begaf zich ten bepaalden tijde in gezelschap van zijn beschermer uaar Arnhem, alwaar hij opnieuw voor den militairen dienst werd geschikt verklaard. Vertrouwende op den invloed van zijn beschermer, meende de loteling evenwel, dat hij afgekeurd was, en werd aan A. J. L. alzoo de vereischte belooning ter baud ge steld. Door de ijverige nasporingen van den ge meente-veldwachter H. Egthuizen, te Warnsveld en den te Zutfen gestationeerden Kijksveld- vvachter K. Gtserts, is deze zaak aau het licht gekomen en is de oplichter reeds tot bekentenis gebracht. Voor kamerhuurders ook bui- ton Amsterdam 1 Er loopt te Amsterdam een gatt rond, die uiterst gevaarlijk is voor menschen, die commensaals houden. Hij komt eene woning binnen met een mooi praatje, huurt eene kamer, laat zich onthalen, blijft gedurende éeu nachten verdwijnt deu volgenden ochtend spoorloos. Reclame. Een Amerikaansch ot- dörnemer deed Christine Nilson eens een eigen aardig aanbod. Hij wilde namelijk concerten ge ven, waarop de beroemde zangeres iu kostuum o. a. een fragment uit «Faust" zou zingen, namelijk «der Köuig von Thiile." Maar het spinnewiel motst dau worden vervangen door de Penelope excelsior, eene naaimachine van de nieuwste vindiug, waarop moest worden aangebracht een, door electrisch licht btscheueu, bord van den leverancier. Voor dit éene lied zou Christine Nils- son 1000 dollars extra ontvangen. Het moet haar veel moeite gekost hebben, van dien heer ont slagen to geraken. Te Corte heeft een duel plaats gehad tussehen twee vrouwen, die reeds lang iu vijandschap met elkaar leefden. De dames vochten met dolken en de jongste, Benoite Pas- qualine, stortte doodelijk getroffen ter aarde weinige oogenblikken later stierf zij. De andere naam van het «sieraad" harer sekse is Frau- cosse Eortunaiie. De dagbladen hebben indertijd gemeld, dat Koniugiu Victoria de villa Palmieri, te Florence, had gehuurd. De Pall-Mall Gat. zegt dat dit onjuist is. De villa is door de Gravin Crawford aan de Koningin afgestaan overeen komstig den wensch van haar overleden gemaal, san wien de Koningin beloofde, zou zij ooit uaar Florence mocht gaan, zij hem de etr zou aan doen, zijne villa te betrekken. Toen de Graaf dit aanbod deed, had hij niet alleen zijn kasteel in Schotland, maar ook ziju huis te Londen, waar hij zich kon terugtrekken. Voor de weduwe, die alleen in het bezit is der villa, is de gastvrijheid niet zulk eene eenvoudige zaak als op het eerste gezicht schijnt. De Koningin bracht nl. een ge volg mede van twee-en-zeventig personen, en al lerlei veranderingen moesten voor haar gemaakt worden, o. m. eene teiegraafleiding naar eu eene lelephoonleiding door het huis. Het Huis vau Afgevaardigden der Vereeuigde Staten lieeft een wetsontwerp aangenomen krachtens hetwelk de ter dood ver oordeelden voortaan niet meer opgehangen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2