marktberichten, BEURSBERICHTEN* Laatste Berichten. De Nederlandsche Pelgrims naar Rome. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Zielsverwantschap. Gierige oom. Nu, waarde nicht, wat moet ik je nu eigenlijk op je ver jaardag geven? Nicht. Och, niemendal, oom. Oom. Zonderling, dat we beiden hetzelfde idee hebben. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. Amsterdam, 23 April Prijzen der onderstaande leden der Yereeniging //de Veldclub" te Bolsward tweemaal 5 kievitseieten in een neet zijn gevonden. Naar aanleiding vandeonlangs gebrachte hulde aan de nagedachtenis van Jacob Hobein, heeft de Heer A. Smit G.zn. in de Zaanlandsche Ct. den brief medegedeeld, waar in Hobein zelfs aan zijn vader verslag gaf van zijne daad. Deze brief luidt als volgt: „April 1831. Ik ben nog frisch en gezond en heb uw brief van den 5den February eerst op den 2den April, 'a morgens vroeg ontvangen; ook heb ik Isrel (1) gezien en gesproken, hij is wel een kop grooter en veel zwaarder dan ik, en heb een nacht met hem aan den sukkel geweest; hij kende mij, maar ik kende hem niet meer; hij heeft mij ge zegd, dat hij u reeds geschreoeu had, waardoor u nu alles weet. Tegenwoordig ben ik te Philip pine; daar hebben wij eens terdeeg aan den gang geweest; wij zaten daar wat visschers na om ze te vangen, maar kwamen zoo dicht bij het fort, dat wij leelijk in het nanw en met de muiters aan de slag raakten, die wij van kotteletten heb ben gegeven, doch onverwacht bleef de sloep aan de grond zitten, waardoor wij de sloep moesten verlaten en door de modder baden tot dat wij aan het schor kwamen; wij gaven hun daarop van het zelfde laken een pak, en verbeeld u vader, wij waren maar met 30 man en zij wel met 300 man, en nog hadden zij het hart niet, om bij de sloep te komen, want wij hielden onzen baan schoon, 's Middags om 5 uur wierd het water zoo hoog dat wij de schor en de sloep zouden hebben moeten verlaten, maar het volk wilde zulks volstrekt niet en om hem te krijgen, was er geen middel dan er na toe te zwemmen voor dat hij naar hun toe dreef. Ik bedacht mij een oogenblik, en waagde toen de kans, zwom er naar toe, en heb de sloep waarin zich de vlag bevond, aan den wal gebracht onder het onophoudelijk vuren der muiters, zoo dat het kogels om mij heen in het water regen de en ik elk oogenblik dacht er een door den kop zou krijgen, evenwel kwam ik er gelukkig door en zonder letsel bij de sloep. Ik ligte het dreggetouw en roeide de sloep aan den wal en liet het volk in de sloep gaau; wij zetten het zeiltuig op en gingen aan boord, maar als wij weer beginnen, zullen wij het nog beter lappen; dit is nu de 3e keer, dat wij met hen aan de gang zijn, maar aan boord durven zij niet ko men, dan gaan ze net als de boot No.2(2), ge- branden naar den hemel. Nu vader de groetenis aan allen." Eigenaardig is het te zien in welke eenvou dige bewoordingen Hobein zelfs zijne daad mede deelt zeker weinig vermoedende, dat deze hem levenslang als eene buitengewone heldendaad zou worden toegerekend. (1) Zijn broeder. (2) Gelijk men weet, gecommandeerd door Van Speijk en op 5 Februari 1831 in de lucht gevlogen. Raadsel. Waarmede waschtmen een tijger? Antwoord. •iSBAaSsugnaj jepj Ter waarschuwing kan worden gemeld, dat te Wageningen bij een ingezetene een begin vau brand ontstond in eene mand met poetslappen, welke juist weer in eene kast was opgeborgen. De lappen waren bevochtigd met gekookte en ongekookte lijnolie en hadden ge diend om een vloerzeil glimmend te maken. Had men niet spoedig eene brandlucht ondekt, dan hadden de gevolgen ernstig kunnen zijn. Te Louisana bestaat eene hooge- school door negers gesticht, waar 250 studenten worden opgeleid; de meeste zijn voor het onder wijs en den predikdienst bestemd. Er wordt melding gemaakt van het overlijden van zekeren Meijer van Jacatra. Dertig jaar geleden ging een lijst ropd te Ba tavia om den man te hulp te komen, die bij na van gebrek omkwam. Thans laat hij 70,000 db, waaronder f 50,000, die hij uit eene loterij heeft getrokken. De firma G. Dikker 8t Co. te Hen- geloo heeft voor 66 harer werklieden een pen sioencontract gesloten met de Nederlandsche pensioeuvereeuiging voor werklieden. J1. Zaterdag wapperde de drie- kleur van de met groen versierde heistellingen aan het Centraal Station te Amsterdam, daar de laatste paal voor de fundeering der bekapping was in den grond geslagen. Hiermede is het werk echter nog niet afgeloopen. Na de aanbe steding toch is gebleken, dat buitendien nog zes spanten verzakt waren, zoodat nu ook deze met de penanten nog moeten worden afgebroken en van nieuwe fundeeringen worden voorzien. Dat de Drentsche boer weet te woekeren met den tijd, blijkt uit het volgende Een jongmensch uit een der gemeenten zou in de vorige week in 't huwelijksbootje stappen. Op den bepaalden dag echter was de bruidegom nog druk aan het spitten, en wellicht zou hij den arbeid uog niet hebben opgegeven, indien zijne moeder hem niet gewaarschuwd had: „Als je nou niet opholden wilt, zeit Femme (het bruidie), dan gaot ze weer naor huis en zei 't dan maor 'n dag uitstellen." In eene menagerie te Welwarn (Bohemen) brak onlangs een leeuw uit zjjn hok los. Het aanwezige publiek drong verschrikt naar den uitgang; maar de dierentemmer Schanda trad het wilde dier in den weg, om het naar zijn kooi terug te drijven. De leeuw viel woedend op den man aan en begon hem te verscheuren. Met groote moeite gelukte het eindelijk den bedien den, den dierentemmer te bevrijden en den leeuw weder op te sluiten. Schanda is zeer ernstig ge- woDd aan beide armen. De directeur der koninklijke mi litaire kapel van het reg. grenadiers en jagers, de Heer Völlmar, is thans op pensioen gesteld. Ten bewijze hoe hoog het streven der katholieke gezellenvereenigiugen wordt geschat, zij het volgende gemeld: Als eene gedachtenis aan de40-jarige regeering van Keizer Frans Jozef, kocht Graaf Ernest Sylva- Taronca-Nostiz een aanzienlijk huis voor den prijs van 56000 florijnen, en schonk dit aan de Kath. Gczelleuvereeniging bij haar 27-jarig be staan te Praag. De Koning van Zweden, die thans te Rome vertoeft, had eergisteren gedurende drie kwart uur een onderhoud met Z. H. d n Paus. Dat de inte rnationa 1e beweging op het gebied van den ijssport voor den aan maak en verkoop van Friesche schaatsen niet kwaad werkt, kan hieruit blijken, dat de smid en schaatsenfabrikant Hoekstra te Warga, in den afgeloopen winter niet minder dan 5000 paar schaatsen heeft afgeleverd, niet alleen voor ons land, maar voor alle landen van noordelijk Europa, onder andere verscheidene paren voor Berlijn. De Kabinetten, die Nederland heeft gehad en hun levensduur. Ministerie. Opgetreden. Duur. De Kempenaer. Mei 1848 17s jaar. Thorbecke INov. 1849 3Va Van ReenenApril 1853 3'/4 SimonsJuni 1856 '/s Van Rappard Jan. 1857 VU Vau TetsMaart 1858 2 Van Heemstra. Febr. 1860 2 Thorbecke II Febr. 1862 4 GeerUcma IFebr. ]866 Va Heemskerk I Juni 1866 2 FockJuui 1868 2'/s Thorbecke III. Jan. 1871 l'/a Geertsema II Juli 1872 2 Heemskerk II. Aug. 1874 3'/s KappeyneNov. 1877 l'/s Van Lijnden Aug. 1879 3'/i Heemskerk III April 1883 5 Dus 17 ministeries in 40 jarenden ge middelden duur van 2'/s jaar hebben slechts 7 overschreden. Het laatste Kabinet spande de kroon. Aan eene correspondentie iu de Maas- en Roer bode, afkomstig Van een der pelgrims naar Rome, oulleenen wij het volgende „Te Chiasso, de Italiaansche grensplaats, werden onze koffers doorsnuffeld en onze sigaren per stuk een cent of 8 duurder. Wee hem, die uit Nederland //strooi soortje" van 1 cent het stuk medenam Liever duur dan slecht, dachten de meesten. Ook ik troostte mij bij de gedachte, dat het dan toch niet aanging aan Italiaansche stink stokken „toebaek te suighen," (gelijk de onden Zeiden), wnnueer men aan een fatsoenlijk havana- geurtje, gewoon is geraakt. Nauwelijks waren wij hier aangekomen of wij vernamen, dat een half uurtje na ons vertrek aldaar bij Arlou een trein ontspoord is. Wij zijn gelukskinderen, schijnt het ook mst het wtêr. Een pelgrim, een Rotterdammer, is te Arlon achter gebleven hij kon ons hier te Milaan nog inhalen. Het plantenrijk is hier wel iets, maar niet veel vooruit op ons. De kerse- en perzik/hoornen staan in vollen bloei. Aan gene zijde der Apennijnen wordt het beter. Vandaag (Woensdag), heerlijk weer van middag wordt een uitstapje gemaakt naar de „Certoea", groot Karthuizerklooster van Pavia. Maandag bij ons vertrek te Luxemburg, werden wij door een groot getal inwoners, die vernomen hadden, dat wij, evenals zij, het geluk hadden onderdanen te zijn van Z. M. Willem III, met luide hoerahs begroet. Wij bleveo hun die niet schuldig en een lang zal'hij leven, aan 't adres van den Koning werd aangeheven door niemand minder dan Willem Deckers, den bekenden barytonzanger van 's-Her- togenboscb, die de bedevaart medemaakt. Te Bazel kwamen wij aan te half 5 's mor gens daar werd door menigeen „een koniukrijk" geboden voor niets meer dan een handvol wasch- water, en wat is waschwater. En verder ging het in de luchtige Zwitser- sche spoorwegrijtuigen door het Noordwestelijk gedeelte van Europa's paradijs. In den vroegen morgen viel er eene kleine, vervelende motregen en hingen er zware nevels over het landschap; gelukkig kwam later het zonnetje door en bun dels goude stralen speelden er over de besneeuwde toppen der bergen en de blauwe wateren der meeren.// Jl. Zaterdag zijn de pelgrims in den bisten welstand te Rome aangekomen. Denk als uw zakeu tegeu slaan, Wat God doet, is toch wel gedaan. Geen heilige of zijn gloriekroon Werd door 't geduld in 't lijden schoon. Hebt gjj smarten? lijd voor God En uw droefheid wordt genot. Het geduld maakt lijden goed, Maar de liefde maakt het zoet. Geene oprechte vreugd, Zonder ware deugd. In 't leed te beminnen, In liefde te lgden, Geeft troost in de droefheid En kracht in bet strijden. Een goede raad. Oude dame. Welken ge- netsheer hebt gij voor uwen kleine? Jonge vrouw. Professor X. Oude dame. Wal?! Onze eerste auto riteit l Dat is toch iuderdaad overdreven; men moet du kinderen niet zoo verwennen. Het gevoelige hart. Een noodlijdende weet een rijken bankier op zulk eene aangrijpende wijze zijn treurigen toestand te schetsen, dat de Crotsus zijn kamerdienaar ODtbiedten hem toeroept: „Gooi dien kerel de deur uit hij breekt mij het hart!" Gevoel van eigenwaarde. Leerling. Mijc- beer Goudsteen, ik geloof, dat wij onweer krijgen. Patroon. Hoe durf jij van „wij" te spreken. Ben je soms al mijn compagnon? Bescheidenheid. Baron. Mozes ik wil nog eens tot je afdalen en je de eer bewijzen duizend gulden van je fe leenen. Die eer zal je zeker wel weten te waardeeren? Mozes. O, ongetwijfeld, mijnheer de Baron, maar ik zal niet zoo verwaand zijn haar aan te nemen. De lente van 1888. Winkelier (tot zijn be diende). Jan, sla die. ijspegels eens weg, die voor de winkelramen hangen, anders kunnen de men- 8chen de zomer-artikelen niet zien. Gemotiveerde antipathie. Ziet ge die juf frouw Van Piekeren daar ginds? Een onverdraag lijk wezen, ik heb dat mensch nooit kunnen uitstaan en 't is mij gebleken, dat ik volkomen gelijk had; gisteren heeft ze mijn huwlijksaanzoek afgeslagen. Haarlem, 24 April. Eene jeugdige dienstbode heeft hare meesteres alhier eene som gelds ont stolen. Zij zal nu voor hare misdaad moeten boeten in de gevangenis, waarin zij voorloopig iu bewaring is gesteld. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Bevallen: 20 AprilP. C. Key-Rouffaer, z. J. M. Goeden Gree\e, z. M. Kramer-Zoonen, d. (levenloos) 21 April: H. T. Blom-Romp, z. A. C. Wijkhui zen-De Tello, z. 22 April: J. H. Van Dijk-Heytvelt, z. L. W. Wildschut-Kirsch, z. M. De Vries-De Waal, d. 23 April: A. M. W. De Boer-Verzeilberg, 2 d. Overleden: 20 April: F. T. Negrijn, 6 mn. J. Slikker, 37 j. E M. Oudshoorn, 1 mn. 21 April: M. K. Hoef-Letschert, 66 j. G. Van der Borch- Bleeker, 64 j. Door Eerw. Paters ven het 11. Hart, sinds eenige jaren op het kasteel in de Wateraleyde hij Sitlard metterwoon gevestigd, is nn eene groote hofstede te Leijeubroek, gem. Sittard, aangekocht, om aldaar eene school op te richten voor de opleiding van jongelingen tot Priesters voor de Missiën. Jongelieden van onbesproken gedrag en geneigd om later als Missionaris in verre gewesten werkzaam te zijn, knnnen kosteloos daartoe worden opgeleid. Nederland. Oertif. Werk. Sobnld. 1888 effecten r Hongarije. Ubl. Leening 18676 Goudleening5 Italië. Obl. Panael. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)6 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 8 Bualand. bij Hope Oomp. Oude Rusten 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 1877 Amat. L 20-100 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 76. 1876 (Perpetueele) Turkije Obl. Alg. Sobnld 1865. 1869. Egypte. Obl. I.eeniug 1876. Columbia. Peru. Ooatenrtjk. Nederland ltalle. Busland. N -Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 1877 Obligation4', Leeuing 18706 18725 Aand. Nationale Bank. divM Holl. IJz Spw. Aand. M. tot Ezpl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. geatemp. Obl Indische Spw. Aandk Ryn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 1875. Ïuid-Ital. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Maattch. Aand.. Balti che Spw. Aand.. Jelez Griaai Obl Kiew Brest Aand Kurak Okark. Obl. ƒ1000. Mortchanak Syaran Aaud. Riasclik Wiaama Aandeelen Spw Chicago N. W. Cert. Aaud.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aaud MisaKaneas 'l'exas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN, Nederland. I.oteu Amsterdam ƒ100. Rotterdam w Gemeente Crediet Belgto. ^tad Antwerpen 1887 Ooatenrijk. StaaUl 1814 1860 1864 Hullend 1864. 5 1866S Humeulo. Amerika. 4' 5 8 5 8 5 5 5 5 6 div geuoteer- pCt. de korre. 2' .1787/,, 8 88'/* 3'99^/8 99Va 87 91V, 61»/,, 63>/i. 59 99'/, 80'/, 96»/, Geldkoers prolongatie 2'/, pot. 47 60 13 12 79'/, 104 'It 14'»/,, 139'., 1157a 146'/, 116 77'/, 134 89 11 59'/, 107'/, 52'/, 86 92»/, 26'/, 267, 138 24'/, 117'/, 94 110»/, 103 102»/, 89»/, 1037, 104 131»/, 130 120 HAARLEM.23 April. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f 7,6,50 rogge f4.85 a f4,76 Haver 13.12'/, af,gerst f. duivenboouen 1 6,70 a 8,paardenboonen f bruine boonen f af Gr. erwten f,—af AMSTERDAM, 23 April. Ter veemarkt waren aangevoerd 882 runderen, van welke de prijzen waren vette late qual, f 0.64. dito 2de qual. f 0.56 dito 3de qualiteit ƒ0.50 per kilo; melk- en kaifkoeien f 130 a 220, graskalv. a 131 nuchtere kalveren 4 a 9, 136 schapen en lammeren a 420 vette varkens 36 a 42 c.; beide per kilo.—biggen >a.j paarden a ALKMAAR, 21 April. De aanvoer van vee en daarvoor beitede prijzen is als volgt: 33 koeien/70 a 140,70 nuchtere kalveren ƒ4 a 12, vette kalveren a,882 schapen 11 a 23 varkens!per kilo, 117 ma gere dito 13 a 18, 8 bokken 4 a 9, 6 paarden 200 A 400, 11 lammeren f 4 A 6. ALKMAAR, 23 April. Ter veemarkt werden ver kocht 5 koeien van 160 a 220, 162 kalveren van f 30 a 95 39 nuchtere dito van f 4,— a 13 1 schapen f 6 a 183 varkens a 34 a 44 e. 30 magere 13 a 17 per kilo. HOORN, 21 April. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voigt: heet. tarwe f 7,a 8,heet. rogge 1 a heet. gerat 4,50 a 5.heet. haver I 4.a f 4,50 mosterdzaad a heet. bruine i 12,a 14,— gele 14, 16 heet. paardeboonen 16,a 7,heet. erwten ƒ10,a 12,— heet. groene ƒ11,a 13, heet. grauwe 12,A 16 heet. witte 14,— a f 16 heet. aardappelen a manden appelen a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van I 60 tot 200. veulens f a —koeien van I 140 tot kal veren van 4,tot 14, schapen van 20 tot 29, lammeren van 14 tot 25— varkens van 10 a 20, zeugen /15 a 35, biggen van 4.a 8,— ROTTERDAM, 23 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: - paarden. 250 ïunderen, 92 vette en gras kalveren, 3 nuchtere kalveren, 53 schapen of lam meren, 53 varkens, biggen, 2 bokken. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qnaliteit 66 o. 2de qnal. 62 c., 3de qual. 58 c.; kalveren 1ste qual. 100 2de qual. 95 a 85 c., schapen 60 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 23 April. Moutwijn, per ned. vat/" 7,25 Jenever f12,75, Amsterd. proef f 14,spoeling f 1,80 dito eommiasie f 1,80. LEIDEN, 21 April. De prij» der boter was heden pei l/< vat late qual. f42.— a 48.—. 2de qual. 32.— A 40.Aanvoer groot en handel middelmatig. DELFT, 21 April. Heden werden aangevoerd 6 stapels kaas, wegende te zamen 1299 kilo; prijs f 18 a 21,— per 100 kilo. BERLIJN, 23 April. Zaterdag-namiddag is iu het snelle verloop der ziekte van den Keizer stilstand gekomen. De temperatuur is in den afgeloopen nacht niet hooger ge stegen dan 39,5, en was heden-ochtend 38,3, zoodat ook het snelle verval van krachten heeft opgehouden. Het bulletin van heden-avond 9 uur luidt als volgtIn den toestand des Keizers is in den loop van den dag van heden geene verandering gekomen. HD. heeft ge durende korten tijd buiten het bed vertoefd. (get.) Mackenzie, Wegner, Krauze, Hovell, Leydeu. De quaestie over de aanzienlijke erfenis, die aan Prins Hohenlohe, keizerlijk stad houder in Elzas-Lothariugen, was ten deel gevallen, is thans beslist. De uitspraak iu eerste instantie, waarbij het testament van den Russischen Prins Peter Wittgenstein ongeldig was verklaard, is namelijk door het hof van appel te Wilna vernietigd, met bekrachtiging der geldigheid van het testament. Dientengevolge komt Prins Ho henlohe, of eigenlijk zijne gemalin, iu het bezit der zeer aanzienlijke landgoederen van wijlen genoemden Prins. PARIJS, 23 April. Gisteren-avond her haling van de mauifestatiën der Boulan- gisten en anti-Boulaugisten doch zij had den geen ernstig karakter. De politie heeft dadelijk de hier en daar getier makende menigte uiteengedreven. In de Kamer sprak de Heer Martimprey zijne afkeuring uit over de concentratie der republikeinen, en voegde er bjj, dat de keuze van een burger als Minister van oorlog eene ernstige fout, en de benoeming van den Heer Freycinet eene tarting van de openbare meeniug is. De Minister Floquet antwoordde, dat hem geen meer bevoegd persoon bekend is dan Freycinet. Na eene vrjj heftige beraadslaging werd de orde van den dag, met eene betuiging van ver trouwen in de Regeering, waarmede het Ministerie zich vereenigd had, aangenomen met 377 tegen 175 stemmen. LONDEN, 23 April De Standard bericht uit Constautinopel, dat eene keizerlijke irade, welke machtiging verleent tot uit gifte der nieuwe Egyptische leeniug in de eerstvolgende dagen tegemoet wordt gezien. Aan hetzelfde blad wordt uit Tanger gemeld, dat troepen van den Sultan van Ma rokko bij Kaap Juby eene factory aangeval len hebben, welke behoort aan de »Noord- west-Afrika-Compagnie«. De opzichter der factorij werd gedood; vele ouderhoorigeu gewond. De factory ligt zuidelgk van de grensljjn van Marokko, ter hoogte van de Canariscbe eilanden. Uit Constantinopel wordt aan de Daily News geseind, dat de Eugelsche Regeering de aandacht der Porte heeft gevestigd op het met-nakomen van het contract van Berljjn ter zake van Armenië, waar een aantal personen, onder voorwendsel van samenzweerders te zijn, deels zonder proces werden verbannen. De Potte sommeerde den Armenischen Patriarch, de handelingen van het Armenische comité te Londen te des- avoueeren en zijne tevredenheid met het lot zijner landgenooten uit te spreken, wat de Patriarch heeft geweigerd. De finauciëele moeilijkheden der Porte nemen steeds toe. Hare onderhandelingen met de Banque Ottomanne over eene leening van 272 millioen, zijn nagenoeg afge loopen. De leening zal staan onder toezicht van de administratie der schuld. Het geld schjjnt voornamelijk noodig voor nieuwe oorlogstoerustingen. De Bank zou een half millioen inhouden tot dekking harer vroegere voorschotten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3