BINNENLAND. nemen om ïonder omwegen te antwoorden op alle staatkundige, staathuishoudkundige en sociale yrageu, die hem gedurende het verkiezingstijdperk zullen worden gedaan. GEMENGDE BERICHTEN. Het staat dan vast, laat kjj er op volgen, dat gij en uwe staatkundige vrienden de verkiezingskosten, die mijn bescheiden ver mogen mij niet toelaat te dragen, op zich nemen. Dit nu smaakt Henri Rochefort niet. Hjj antwoordt, dat er geen sprake is van eene nieuwe keus bij de stembus tusschen twee personen, maar wel van eene nieuwe keus tusschen twee lijsten: de eene samengesteld uit candidaten, die het programma van Boulanger tot het hunne maken (dat is: ontbinding en herziening), en de andere uit personen, die hoewel zij in 1885 zich verklaard hebben voor de scheiding vau Kerk en Staat en de herziening der Orleanistische, zachtkens naar de monarchie voerende con stitutie, thans ijverig in de weer zijn om die tegen te werken. Een strijd tusschen twee personen zou geen doel treffen. Boulanger heeft zich ver bonden Afgevaardigde te zijn van het Noorder Departement. Dien plicht moet hij nakomen, meent Rochefort. Uit St. Petersburg verneemt men, dat de Russische Regeering bevolen heelt de joden uit Helsiufors te verdrijven, met uit zondering alleen van die joden, die in het leger dienst doen, alsmede van hueue kin dereu. De Fiusche pers verzet zich met kracht tegen dezen maatregel. Uit Athene wordt gemeld, dat de ver houding tusschen Griekenland en Turkije hoe langer hoe slechter wordt. De Grieken zijn ontstemd doordien de Sultan herhaalde lijk de ontvangst heeft uitgesteld van de Grieksehe commissie, welke hem het groot kruis der orde vau den Heiland komt brengen. Evenzoo ontstemt de willekeurige af danking van den metropolitaauscben Bis schop van Macedonië. Daarbij komt, dat de Porie blijft aandringen op het terugroepen van den Griekschen Consul te Vitolia, dien de Porte beschuldigt van medeplichtigheid aan de Grieksehe beweging in Macedonië. De Regeering van Griekenland weigert den Consul terug te roepen. De Sultan heeft eene irade uitgevaardigd, waarbij de Egyptische leening wordt goed gekeurd. Von Bismarcks vrees voor den Battenberger. De groote Kanselier, die zoo fier en luid ver kondigde: //Wij vreezen slechts God,// is nog steeds niet op zijn gemak. In de reichsfreund- licht bladen wordt in allerlei schimptaal gewaar schuwd tegen vreemde invloeden in het groote Duitsche Rijk. Op erbarmelijken toon jammert en klaagt men daarover, en doet den volke kond, dat men de Duitschers voor den Engelschen wagen spant, dat zij de Duitschers gebruiken om de gebraden kastanjes uit de heete asch te halen; zij zijn zelf bang zich de vingers te branden heet het. En wat is nu gebleken? Dat de schrijver van al dat lawaai, niemand anders is dan Buseh, die het werk Fürst Bis marck und seine Leute in het licht gaf. Tijdens de Regeering van Keizer Wilhelm, hield hij zich onledig met allerlei verdachtma kingen over vreemde invloeden en riep aan het slot steeds, zonder echter namen te noemen: Ou est la femme? Waar schuilt hier de vrouw? Thans is Keizerin Victoria en hare moeder het mikpunt van zijne plompe en onbeschaamde aanvallen, zonder de minste vrees van met zekere paragraaf van het strafwetboek in aanraking te komen. 't Is verwonderlijk, opvallend zelfs, dat dezelfde pers, die indertijd bij het geringste oneerbiedig woord over Von Bismarcksbeleediging riep, thans bij al deze grove en onbeschaamde aanvallen met geen woordige rept van koninginnenbeleediging. Geen rjjbeest luistert beter naar den toom, dan zekere pers, vooral als zij aangespoord en voortgezweept wordt door een reptiliënfonds, dat jaarlijks meer dan 2,000,000 mark bedraagt. Het oude rijmpje: //Geld wat stom is, maakt recht wat krom is//, kan ook in onze verlichte xix. eeuw vaak worden toegepast. Gekwetste wetenschap. Het couranten-alarm tegen de Engelsche geneesheeren Mackenzie en Hovell houdt nog steeds aan. De Berlijnsche Intel- ligenz kan 't maar niet verkroppen, dat de Keizer zich onder behandeling van een Engelschen dokter heeft gesteld. De reiclisfreundliche ol Bis- marckiaansche bladen zijn hun allen vijandig gezind. Geen dag gaat er haast voorbij of zij hebben persoonlijke aanvallen te verduren. Op onbeschaamde wijze worden de mannen, wien de Keizer zjjn volle vertrouwen schonk en nog steeds blijft schenken, aangevallen. Het doet er niet toe, dat de stellig onpartijdige professor van Weenen, Dr. Bilroth, de behandeling door Mac kenzie aangewend ten hoogste goedkeurde. De Duitsche wetenschap zal en moet gelijk hebben. Men beweert zelfs, dat Dr. Mackenzie eene gerechtelijke vervolging wil instellen tegen alle couranten, die omtrent zijne behandel! g van den Keizer op voor hem kwetstende wijze bericht hebben gegeven. De rustige en wetenschappelijke Engelsehman is, dunkt ons, te ver verheven boven het gekef van de naar winstbejag en eereteekenen hunkereude groothanzen, om zich daar aan te storen. Wie nog een greintje billijkheidsgevoel heeft, moet ten hoogste de taal afkeuren van de schimpb laden, die onder het voorwendsel van belangstelling niets anders beoogen dan hun eigen belang, of lucht geven aan verkropte spijt. Bij de lijdenssponde van een met den dood worstelenden Kejzer moesten de nabestaanden van zulke schrille tonen verschoond blijven Als de medicinale wetenschap hare stem wil doen hooren in het belang van den hoogen lijder, of in het belang van de wetenschap, dat zij zich dan wende tot de wettenschappelijke bladen. De wetenschap kent anders geene nationaliteit, en eerbiedigt zelfs die, welke uit den vreemde komt, doch ijverzucht en eigenbelang beletten den mensch zich grootmoedig te toonen tegen over wie het ook zij. V. W. Een groot aantal wetsontwerpen moet bij de ministeriëele departementen ter indiening bij de nieuwe Kamer gereed liggen: tot regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren; tot wering van bedrog bij den boterhandel; tot vervanging der wet van 6 Maart 1818, ter verzekering van de naleving van algemeene maatregelen van bestuur, naar aanleiding van art. 56, al. 2 der Grondwet; tot verzekering der heffingen voor het gebruik van Rijkswerken en inrichtingen, in verband met art. 174, al. 2 der Grondwet; tot verbetering van het Hellegat; tot herziening van het tarief van reis- en ver blijfkosten voor landsambtenaren. De Vere. niging voor levensverzekering zal Dinsdag 8 Mei e. k. te Amsterdam eene bijeen komst houden tot voortzetting der beraadslagingen over eene wettelijke regeling der levensverzeke ring, de punten van beschrijving bevatten 7 octavo bladzijden druks, waaronder eene nota van den Heer Henriquez Bimentel, waarin hij zijne denkbeelden uiteenzet over een z. i. ge- wenscht mild en vrijgevig staatstoezicht op de levensverzekering. Kruisbessen-champagne. In den laatsten tij.i is er iu Hedemarken in Noorwegen een le vendige handel in deze wijnsoort. Men schijnt zich daar op het voortbrengen er van als een nationalen tak van nijverheid toe te leggen. De champagne wordt voornamelijk naar de Vereenigde Staten uitgevoerd. De Chineesche politie. Wanneer te Can- ton des nachts eenig vergrijp tegen het eigendom of den persooD van eenig inwoner plaats heeft, dan kan de beleedigde partij volkomen overtuigd zijn, dat hij het hein ontslolene terug zal beko men of daarvoor zoowel als voor elk ander hem toegebracht nadeel schadeloos zal worden gesteld. Hiertoe gebruikt men de volgende middelen: Zoodra het donker begint te worden, wordt elke Btraat door een poort gesloten ieder burger, die zijne woning verlaat, moet eene lantaarn dragen, waarop zij naam geschreven staat. Wil iemand uit de eene wijk van de stad eene andere bezoe ken, dan wordt zijn naam iu elke straat, die hij doorgaat, in een register opgeteekend. Is er nu een misdrijf gepleegd, dan pakt men den volgenden dag al die vreemde personen op, die in den vorigen nacht zich op de plaats van het misdrijf hebben bevnuden indien zij nu voldoende opheldering over hun gaan en komen kunnen geven, laat men hen met rust. In dit geval maakt men eenter aan de bewoners van de wijk, waar het misdrijf gi-pleegd is, bekend, dat zij den misdadiger hebben aan te wijzen. Gelukt hun dat niet, dan moeten zij aan de be leedigde partij eene schadeloosstelling betalen, waartoe ieder inwoner verplicht is naar zijn ver mogen bij te diagen. Zoo als men ziet heeft, op deze wijze, iedereen cr belang bij de misdaden te voorkomen. Elke wijk moet daarom de bezoldiging betalen van de nachtwachten, de kosten van de verlichting bij elke stiaatpoort dragen, benevens het loon van de verspieders, die van wijk tot wijk van hooge bamboezen toestellen af de straat over zien en elkander door bepaalde signalen mede- deelingen doen. De nieuwsgierigheid der Parijze- naars krijgt aanstaande jaar denkelijk een nieuwe aantrekkelijkheid. Norodom I, Koning van Cam bodja, schijnt voornemens te zijn alsdan naar Frankrijk over te komen. Eene sneeuwbui binnenshuis. Hoe wonder lijk het ook klinken moge, toch is het boven staande werkelijk gebeurd, en wel iu een stamp volle zaal te St. Petersburg. Om de eene of andere reden werden de vensters geopend, terwijl de thermometer daarbuiten eene temperatuur van 20°C aanwees, en plotseling begon het, tot groote verbazing der aanwezigen, in de zaal te sneeuwen. Gaat men echter na hoe de sneeuw ontstaat, dan is ook dit verschijnsel niet moeilijk te ver klaren. De eigenschap van de lucht, om vocht op te nemen, neemt toe met de temperatuur, echter niet in dezelfde verhouding, doch sneller. Als zich twee volkomen vochtige luchtmassa's van ongelijke temperatuur met elkander vermengen, dan volgt hieruit noodzakelijk, dat er water nederslaat, (hetzij in den vorm van nevel, regen of sneeuw); is nude temperatuur, die ontstaat door de menging der beide luchttemperaturen beneden nul, dan ontstaat sneeuwvorming. Die sneeuwvorming treedt reeds op als, óf de verschillende temperaturen van de beide zich mengende luchtmassa's op gelijken afstand boven en beneden nul liggen, óf als de hoeveelheid der koudere lucht verreweg grooter is dan die der warmere, en het laatste nu had in het boven aangehaalde geval plaats. IJzer fabriceerende Insekten. Dat insek- ten netten spinnen en cellen bouwen, weet men algemeen, dat er insekten zijn die lood eten, is ook bekend, maar dat er insekten zijn, die ijzer maken heeft de Zweedsche natuuronderzoeker Sjogreen ontdekt. Het ziju bijna microscopische diertjes, die in de wouden, voornamelijk in de provincie Smaland, leven en evenals de zijdewor men, cocons spinnen die ijzerhoudend zijn en wan neer zij op elkaar liggen, een erts „Kakeoro" genaamd vormen, die tot 60 pC:. ijzeroxide be vat, overigens echter mangaan, chloor en phos- phorzuur. Zulke ertslagen hebben soms eene dikte san 8 tot 20 duim over eene oppervlakte van eenige honderd voet. Een paar dagen geleden zegt het R. N. vertrok iemand uit Amsterdam naar Sche- veningen om volgens zijn zeggen, aldaar de Wiesbaden" te gebruiken!" De „ui" is goed, maar het is nu nog te vroeg om ze te „tappen." Dat het metselwerk hetwelk, vol- gens de vroeger door ons medegedeelde methode in Noorwegen bij vriezend weder gemaakt wordt niet onderdoet voor gewoon metselwerk, bewijst wat de Britsche Consul te Cliristiania schrijft. Een muur, die deu lOou Maart bij eene koude van ls/f° Fahrenheit gebouwd was, moest wegens eene fout in den bouw twee dagen later wedtr worden afgebroken. De mortel was harder dan de steeuen geworden, zoodat de breuk in vele ge- valleu dwars door de steenen in plaats van in den mortel kwam. Te Utrecht, b ij de administratie van het Utrechtsch Dagblad, leeft, naar wij ver nemen, een beambte, die reeds gedurende veer tien jaren adem haalt door een pijpje even als de Duitsche Keizer. Het vraagstuk der electrische verlichting van spoorwegrijtuigen is thans op vernuftige wijze opgelost op een spoortrein, wel ken de directie der Engelsche Midland line ge regeld dagelijks iaat loopen tusschen Derby en Manchester. Elke wagen heeft daar zijn eigene batterij van tien paar accumulatoren, die zoo dikwijls noodig aan het station te Derby door middel eeuer dynamo op nieuw geladen worden, en welke batterij, onder het rijtuig geplaatst, voldoende stroom levert voor twee gloeilampen (systeem Swan) van 5 kaarsen lichtsterkte in elk compartiment. Deze inrichting bewerkt, dat elke wagen, wat zijne verlichting betreft, onafhanke lijk is van de andere rijtuigen, ook wanneer hij van den trein is afgehaakt. Toch kan de be stuurder van den trein alle lichten naar verkie zing uitdooven. Hij behoeft daartoe slechts eene tweede keten, de controle-keten genaamd, te sluiten, waardoor eenige electro-magneten in werking komen, welker beweegkracht de ver lichtingsketen in elk afzonderlijk rijtuig verbreekt en daardoor de lampen doet uitgaan. Een groote ongerustheid heerscht te Hyère (Frankrijk). Hot derdvijftig personen zijn er ernstig ziek geworden iu enkele dagen tijds. Gedeeltelijke verstijvingen, hevige maag pijnen en pijnen in de beenen of ingewanden zijn de verschijnselen, die zich voordoen bij allen. Een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak is ingesteld en nu is gebleken, dat allen zonder onderscheid gedronken hadden van bizondcr goe 1- koope wijo vau 15 cents per liter waarvan eene groote hoeveelheid is verkocht. D: gevaarlijke wijn zal scheikundig worden onderzocht. Donderdag stond te's Bosch terecht A. S., horlogemaker uit Leende, die zich had schuldig gemaakt aan het maken van valsche munten in een vorm van gips, en bij wien ge reedschappen enz. waren gevonden. Het ge rechtshof eischte eone gevangenisstraf van 5 jaren. D. Pluister teAardswoud e(N o o rd- Hollaud), heeft 18 April eene koe afgeleverd voor f 161, die in October van het vorige jaar slechts f 80 waard (was. fcVan 1 Ocïo- ber tot 17 April gaf ze eiken dag ruim 24 liters melk; deze werd voor de kleinste helft afgeroomd aan de kaasfabriek afgeleverd a 5 ct. de liter. Dus in dien tijd voor melK t 240, waardevermeerdering f 81, dan nog de boter, die van de room gekarnd, en de wei, die van de fabriek terug gehaald werd, welk een en an der men veilig op f 30 kan stellen. Dat is in juist 200 dagen een gezamenlijk voordeel van f 350, zegge f 350. Zeker eene groote zeldzaam heid, maar tevens een bewijs uoeveel voordeel een enkel stuk rundvee van goed ras, bij doel matige voeding en zorgvuldige behandeling, kan afwerpen. D e S u e z-k anaalmaatschappij.die reeds iu 1885 besloten had, het kanaal te ver- breeden en dieper te doen maken, en tevens de zen waterweg bij nacht te verlichten, zal nu een aanvang maken met het laatste, omdat dit van beide verbeteringsmiddelen de minste kosten na zich sleept en tevens het kanaal dubbel zoo bruik baar voor de scheepvaart maakt, daar het dan het geheele, in plaats van het halve etmaal be vaarbaar is. Daarvoor zal het kanaal voorzien worden van witte stuurlichten in de rechtlijnige gedeelten en van zoogenaamde kanaallichten, rood aan den Afrikaanschen en groen aan den Aziati- scheu oever, in de bochten en daar, waar de vaar weg door meren gaat. Deze lichten zullen worden aangebracht, naar plaatsgelegenheid, op standaards of op drijvende boeien, in beide gevallen voorzien van een reservoir met samengeperst oliegss, vol doende voor twee maanden. De schepen, die 's nachts het kanaal willen doorvaren, moeten van voldoende electrische verlichting zijn voorzien, zoo ook de verschillende stations. Ook is een stel sel van seinen tusschen de schepen en de stations tn tusschen de schepen onderling door de Maat schappij voorgeschreven. In de „heilskazerne", in de Gerard Doustraat te Amsterdam, werd Vrijdag door eenige diamantslijpers rumoer gemaakt. Toen zij door de politie verwijderd werden, gaf een der belhamels een politieagent met een mes een steek in de zijde, zoodat de ageut, ernstig verwond, naar het gast huis moest gebracht worden. De dader is gearresteerd. Dezer dagen won iemand eene zon derlinge weddenschap. Hij nam aan om op twin tig vrageu telkens een antwoord te geven zó), dat men elk woord van achteraf kon lezen, zon der dat het in 't minst veranderde. Hij vond iemand, die met hem het volgende gesprek hield Hoe is uw raam? Rainier. En uw familienaam? Kazak. Hoe heet uwe vrouw Anna. Welke is haar familienaam Kort- rok. Goed bedacht; uw familienaam vooral wordt nogal eens gekeerd. Maar hoe heette wel nw vader? Otto. En urve moeder? Bab. Verduiveld, 't een heksenspel. Zeg eens, hebt gij ook kinderen? Neen. Wat familie hebt gij dan nog? Neven. Hoe heet de straat waar gij woont? Taartatraal. Op welk nummer woont gij? Neger. Drom mels 1 't is gelogen of toeval! M n zegt, dat uw vader een def.ig man is g-Weest: wal was hij? R (r)der. Dat z/u men aan u niet zeggen. Wat waart gij wel op het schip, waar gij immers lang dienst hebt gedaan Kok. Eu thans, wat maakt gij om uw brood te verdienen? Netten. Daar is, meen ik, niet veel mee te verdienen. Wat is dan wel uw ge woon eten? Pap. Jammer, dat ge een trap af moet gaan om in uwe woning te komen. Wat doet ge wel om beneden in dat kot te ge raken? Nedertreden. Uw vrouw is hard ziek geweest, ia 'i niet? Hoe zag z'er we! uit toen ze de koorts in 't lijf had? Anna keek raar. Daar krijg ik tanmiuste een antwoord, dat wat langer is. Dat is een dubbeltje waard; als ik het u gaf, wat zoudt gij dan doen? Nemen. Geef mij nu in ernst eens een langer antwoord. Gij hadt even gemakkelijk dat van 't begin af kunnen doen. Zorgdet gij ook goed voor uw vrouw toen zij ziek was? Reinier Kazak deed temet Anna Kortrok tot negen lepel pap nemen. Bravo voor 't antwoord ook bravo voor de medicijn, zij is er stellig terstond van ge nezen. En welk was het eerste woord dat zij u zeide? Redder. Zij had het geluk, maar wat hadt gij?Lol.Wie weet of gij geen beteren dokter voor haar zijt ge weest dan dokter Metzger had kunnen ziju. Wat meent ge, dat deze haar gegeveu zou hebbeu Nepeu. Juist; en ik beu o/er uwe ant woorden voldaan. Hier is uwe winst. Kijk! kijk Door het Hof van Appèl te Lon den is het vonnis van de High Court of Justice (Admiralty division) bevestigd, waarbij het stoom schip Prins Hendrik, van de Maatschappij Ne derland, schuldig werd bevonden aan de aan varing met het stoomschip Hubbuck. Meester van den slaap. Napoleon I had deu sluap zoo in zijne macht, dat hij slapen kou wanneer bij maar wilde. Dikwijls gebeurde het, dat hij wel tienmaal in eeu nacht wakker ge roepen werd dan antwoordde hij op wat men hem vroeg, gaf de noodige bevelen en sliep da delijk weer in. Zijn Minister van marine, Docres, moet hem daarin echter nog overtroffen hebben. D z," sliep niet alleen op commando, maar werd ook altijd wakker wanneer hij het zich had voor genomen. Op veldtochten, op reis, als men soms dag en uacht in beweging wa«, vroeg hij bij voorbeeld: „Hoe lang nemen wij hier rust?// „Eén of twee uur", was dan het antwoord; en dadelijk ging hij liggen waar hij maar eer. hoekje vond, uikwijls met niets anders dan zijn valies nis hoof Ikussen, en sliep tot dat het lijd was om weer op te rukken, en zonder dat iemand hem behoefde te wekken. Hoe dikwijls men hem ook op de proef stelde, nooit verloor h'j zijne macht over den slaap. In Montana is een mijnstadje, Central City, eeu duizendtal zielen tellende, den 27in d,;zcr geheel verbraud. Niets bleef er staau. liet universeele geneesmiddel. Voor een twintigtal jaren werd het Beierache bier, dat toen iu de mode kwam, iu zeer veel gevallen als ge neesmiddel voor verschilhnde ziekten aangeprezen. Drze drank heeft in 't verloop der tijden veel van zijn crediet verloren. Door veleu wordt het an ders zoo gelief koosde Beiersche zelf gewantrouwd, en vaak terecht. Thans wordt de cognac als geneesmiddel ge bezigd. Honderden zieken wordt deze drank aan geprezen. Het gtbruik van cognac heeft zich dermate uitgebreid, dat verschillende professoren op het geneeskundig congres te Berlijn ernstig daartegen buutte stem bebben verheven. Do meeste cognac toch is niets meer dan gewone alcohol met cognac-kleur. Deze drank kan in enkele ge vallen voor oude lieden als opwekkend middel dienst doen. Voor kinderen ia hij steeds schade lijk. Voor jeugdige persouen, vooral voor vrouwen is hij hoogst gevaarlijk. De zenuwachtigheid heeft daaraan meestal haar ontstaan te danken. In een der voornaamste fabrie ken van gouden werken te Berlijn wordt de laatste hand gelegd aan het door de officieren der Duitsche marine voor Prins Heudrik be stemde bruiloftsgeschenk. Het bestaat uit eene even kostbare als origiueele zilveren tafelversie ring, die een door de golven omgeven lichttoren voorstelt, in welks toveuste spits door een lichten druk electrisch licht ontbrandt. Keizer Friedrich gaf dezer d a- geu het verlangen te kennen zijn ouden lijfjager Becker nog eens te zien, aau wien hij steeds zeer gehecht was, doch die sedert geruimen tij I wegens dooiheid niet meer in functie was. Becker verscheen nauwelijks in de ziekekamer, of Frederik stak hem beide handen toe; Becker greep die en overdekte ze weeneud met kussen. Toen scheurde de Keizer een blad papier af, van het blok, dat steeds bij hem ligt, en schreef met potlood: „Wij zijn beiden ongelukkig: gij kunt niet hooren, en ik kan niet spreken; maar ik ben toch veel ongelukkiger dan gijn. Daarop barstte Becker in snikken uit en verliet ontroerd de kamer. Deo Keizer zeiven stonden de tranen in de oogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2