N IB U WE IVo. 1240 Donderdag 10 Mei 1888. 13de Jaargang. De defensie. I! U I 'I E L A It Koloniën. B44RLIMCEI ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt ffi85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afziiderljjke Nummers>0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGHTE MA NON AGITATE. PRIJS OER ADVERTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentien worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS EAU RE Y. Men heeft er der Regeering van liberale zjjde een grief van gemaakt, dat zij de voorbereiding der defensiewet wil opdragen aan eeue commissie. Allerlei insinuatiën wer den aan dit plan van hetMiuisterie vastge knoopt. Het spreekt wel van zelfs, dat de Roomscbeu daarbij in het spel moeten komen. Katholieken (zoo beweert men) zjjn tegen den persoonlijken dienstplicht en de Re geering zou er wel niet buiten kunnen om de plaatsvervanging en de nuinmerverwis- seliug af te schaffen. Onder de auti-revolutionnairen zijn er daarentegen velen, die zich iu die hervorming uitstekend kunnen vinden. Nu willen wij het gevraagd hebben, wat al die redeneeringen beduiden. Het is toch de vraag niet, wat de Katholieken willen of de anti-revolutionnairen, maar wat het vaderlandsch belang vordert. Maar nu be staat er eene militaire partij, welke de opheffiug der plaatsvervangingen nummer- verwisseling aan de natie wil opdringen. Tegen dat drijven komen wij op. Omdat men elders daartoe overging, behoeft men dat hier nog niet na te volgen. In Duitschiand bestaat de algemeeue dienstplicht in naam; maar de uitzonderingen zjjn daar vele. Frankrijk nam het Duitsche stelsel in hoofdzaak over, omdat de Franschen worden verteerd van dorst naar wraak. Nederland heeft geen wraak op eenig land te nemenhet heeft geen groote politiek te drijvenhet behoeft alleen te zorgen voor de handhaving zijner neutraliteit. Het gevaar voor ons land ligt in de mogelijkheid, dat wij in het gedrang zouden komen, zoodra deze groote mogendheden, die elkaar nog wel eens in het haar zullen vliegen, de worsteling zullen aanvaarden. Algemeene oeleuingsplicht zouden wij noodig en nuttig rekenen. Maar daartoe wordt niet gevorderd, dat men den per soonlijken dienstplicht invoere. Zoo althans oordeelen wij. In die zienswijze wordt echter door velen niet gedeeld. Iu den boezem der Regeering zal vermoedelijk wel geen volkomene overeenstemming omtrent dit punt heerscheu. Wat is nu natuurlijker dan dat van dezen stand van zaken de Regeering het wenschelijk keurde om de defensie-wet door eene commissie van des kundigen te doen voorbereiden. Daarin zullen, althans dat gelooven wij zeiven, zitting erlangen mannen van ver schillende richting op militair gebied. De vraag zal dan moeten overwogen of de invoering van den persoonlijken dienst plicht de eeuige uitweg moet heeten om de nationale weerbaarheid te verzekeren. Men weet dat onder anderen Generaal Reuther eene andere opinie was toegedaan. En nu staat die waardige Opperofficier zeer hoog aangeschreven als militaire specialiteit. Hij behoeft, hetzjj gezegd (hoeveel sympathie wij ook voor den Heer Bergansius koesteren), voor den nieuwen Minister van Oorlog in bekwaamheid noch ervaring onder te doen. Wjj verwachten daarom dat beide heer- FEUILLETON. Het sein. Een Russisch verhaal. Als kind reeds had Szemen fluitjes van wilgen- takken lreren snijden. Eerst ontdeed hij het takje van de schors, dan holde hij het uit, vervolgens maakte hij er de gaatjes in, juist waar zij behoorden, sneed een der einden in den bepaalden vorm en klaar was het fluitje, zoo goed, zoo juist, zoo kunstig, dat men er alle bekende wijsjes op fluiten kon. Szemen was oud geworden en nu was hij wisselwachter; maar in zijn vrijen tijd maakte hjj nog altijd fluitjes, die een conducteur, met wien hjj bevriend was, voor hem in de naburige Btad verkocht. En zoo kreeg hij twee kopeken voor een fluitje. Drie dagen nadat alles nagezien was, beval schende gevoelens in de commissie hunne vertegenwoordigers zullen vinden. Geschiedt zulks, dan zal in de vergadering dier des kundigen met warmte worden gestreden. Over den uitslag van het commissoriaal overleg zal de Kroon het eindvotum, ouder de verantwoordelijkheid van het Kabinet, moeten uitspreken. De zaak is dus nog zeer ver van rijp en publiek te zijn. Wij zullen ons daarom onthouden eene gissing te wagen nopens de conclusie, waartoe de commissie zal komen. Door vele liberale bladen wordt nu reeds verklaard, dat de commissie tot niet anders kan komen, dan tot het resultaat, dat de persoonlijke dienstplicht moet ingevoerd worden. Zulk een voorop stellen van eene con clusie, welke noodzakelijk wordt genoemd, moeten wij ten sterkste wrakeu. Er mag niet direct of indirect worden ingewerkt op het beraad eener commissie, welke (nota benenog niet eenmaal is benoemd. De commissie moet absoluut vrij beraadslagen. Vraagt men nu enkel of wij niet vreezen, dat zij onder zekere pressie zal geraken, dan autwoordeu wij volmondig: ja. Doch de uitkomst kan onze vrees nog beschamen. In elk geval gelooven wij niet, dat de commissie de deskundige tegenstan ders der afschaffing vau de plaatsvervan ging en nummerverwisseling overtuigen zal van te dwalen. Niettemin zal uit den aard der zaak het rapport der commissie groote waarde bezitten. Gesteld voor een oogenblik, dat zij tot het resultaat kwam, dat de plaatsvervan ging moest afgeschaft worden, dan zou daaruit nog niet noodwendig volgen, dat de nummerverwisseling ook moet verdwijnen. Misschien ware een compromis te vinden tusscheu de beide richtiugen, door de num merverwisseling te behouden. Zeer stellig zal in de deföusiewet het beginsel moeten behouden blijven, hetwelk nu geldt en volgens hetwelk zij, die zich aan den Geestelijken Stand wijden, vrjj van dienst zullen zijn. De geestelijke roeping is niet te veree nigen met het krijgsbedrijf. Al wat van liberale zijde daartegen wordt aangevoerd, bewijst alleen voor den afkeer, die de libe ralen vervult van Kerk en Godsdienst- Wij verwachten onder alle omstandig heden, dat de nieuwe Minister van Oorlog in onzen geest zal handelen. De Katholie ken zullen nimmer hunne stem geven aan eene defensie-wet, die de Geestelijken tot dienstprestatie noodzaakt. Eerbied voor den Godsdienst, dat is het allerhoogste beginsel. Een volk, dat de re ligie niet meer eert, kan door de beste legerwet toch niet worden behouden. Vrijdag heeft de Belgische Kamer met algemeene stemmen eene wet aaugenomen, waarbij ieder, die kinderen beneden de 18 jaren tot gevaarlijke, onmenschelijke of hij aan zijne vrouw, om op den trein van zessen te passen, en zijn mes nemende, begaf hij zich op weg om takken te snijden. Hij ging den kant van het bosch op. Eerst maakte de weg eene kromming, toen daalde hij eene glooiing af en kwam zoo in het bosch. Op eene halve werst afstand van den spoorweg, bevond zich een klein moeras, en daarbij stond een prachtig wilgenboschje, waar hij de beste takken voor zijne fluitjes vond. .Hij sneed er verscheidene en sneed er steeds meer en meer, doch zoodoende hield hij zich lang zeer lang op, want toen hij eindelijk klaar was, neigde de zon reeds ter kimme. Het was doodstil om hem heen; hij hoorde niets dan de kwinkeleerende vogels boven zijn hoofd en de krakende takken onder zijne voeten. Maar toen hij aan den zoom van het bosch kwam, meende hij een vreemd geluid te kooren: //men zou zeggen dat er over ijzer geschuurd werd?// Szemen versnelde den pas. //Wat zou het zijn?// Toen hij uit het bosch kwam, zag hij een voor de gezondheid schadelijke oefeningen of proeven bezigt, onder de strafwet ver valt en eene gevangenisstraf van een tot zes maanden beloopt of eene boete tot 250 franks. Voor ouders en voogden kunnen de straffen het dubbele bereiken. Kinderen beneden de 14 jaren mogen niet als akrobaten, koorddansers, paardrij ders, enz. enz. optreden. De Nordd. Allg. Ztg. bevat een scherp artikel over de mishandelingen, welke Duit sche studenten onlangs bij een bezoek te Belfort hebben te verduren gehad en eindigt met de opmerking, dat men in geen geval verwachten moet, dat Duitschers deel zullen nemen aan tentoonstellingen iu Frankrijk, waar hun eigendom aan de zelfde behandeling blootstaat als er door personen wordt ondervonden. De Iersche Afgevaardigde O'Brien is opnieuw tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in strijd met de wet eeue vergadering vau de Nationale Liga had belegd. Men meldt uit Shanghai, dat het Fransche eskader in de Cüineeseke wateren onverwacht bevel heeft gekregen, te Yoko hama bijeen te komen en aldaar verzegelde bevelen af te wachten. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Porte van Engeland geruststellende ver klaringen met betrekking tot Griekenland ontvangeu heeft, en zells de belofte van tusschenkomst zoo deze noodig mocht zijn. Uit Coustantinopel wordt gemeld, dat de onderhandelingen der Porte over eeue leeniug bij de Ottomauische Bank goed vlotten, ofschoon er nog moeilijkheden be staan ten aanzien vau den vorm van het onderpand. Een telegram van den 5en meldt, dat de Gouverneur te Kossovo per telegraaf bericht gezonden heeft van het uiteenjagen door Turksche troepen van de Monteuegrijnsche benden, die zich op Turksch gebied begeven hadden met het doel, in Servië een opstand te bewerken. Op eene schikking van de geschillen tusschen de Porte en Griekenland bestaat gunstige kans. Uit Sofia verneemt men, dat de Bul- gaarsche Regeering eeue nota aan de Porte gezonden heeft, waarin zij protesteert tegeu Turkije's houding tegenover het vorstendom; ten eerste betrekkelijk het invoerrecht vau 8 pet. ad valoremhetwelk Turkije iu strijd met de officieuze overeenkomst van alle uit Oost-Rumelië ingevoerde ariikelen heft; ten tweede beklaagt Bulgarije zich iu de nota, dat de Porte de Bulgaarsche post zegels en paspoorten weigert te erkennen en ten derde beklaagt het zich, dat de Porte geene maatregelen neemt tot onderdrukking der chronische rooverijeu aan de grenzen. De Bulgaarsche Regeering verklaart, dat zij terstond maatregelen tot bescherming harer landsbelangen zal nemen, tenzij Turkije de door haar opgesomde grieven uit den weg ruimt. Uit Belgrado wordt, onder dagtee- kening van den 5en, aan Paris geseind, dat het Ministerie voornemens zou zijn alle man op de hurken met inspanning van alle kracht zitten werken. Szemen naderde zoo zacht hij kon. Hij dacht, dat hij met een moerschroeven- dief te doen had, zoo als hij er zoo dikwjjls op de rails vond. Maar de man stond op; hij had een beitel in de hand; hij schoof hem onderden rail, drukte: de rail was versprongen. Alles danste Szemen voor de oogen, hij wilde roepen. Maar hij kon geen geluid voortbrengen. Het was Wassili! Ja hij was het Hij zette het op een loopen maar Was sili ging de glooiing reeds af, met zijde gereed schappen in de hand. //Wassili Stepanowitch, Wassili, kom terug! Geef mij ten minste den beitel, dan kunnen wij de rail weder goed leggen. Niemand zal er iets van weten! Kom terug, ik smeek het u! Maar Wassili kwam niet terug; hij ontsnapte in de richting van het bosch! En Szemen bleef als wezenloos achter. Hij had zijne takken laten vallen. Daar staat hjj nu bij de spoorlijn. En er invloedrijke staatkundige personen, die de Oosteurijkschgeziude staatkuude van den Koning bestrijden, uit Servië te verbannen. Men vreest wanordelijkheden. Volgens de jongste berichten maakt men er in Athene geen geheim meer van dat de betrekkingen met Turkije gespannen zijn, wat trouwens ook hieruit blijkt, dat de Porte haren Gezant Feridan Bey uit de Grieksche hoofdstad wil terugroepen, welk voorbeeld dan ongetwijfeld door het vertrek van Kondouriotes uit Coustantinopel zal gevolgd worden. Een afbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen beide landen staat misschien voor de deur, niettegen staande nog kort geleden de Grieksche Regeeritig aan een juwelier te Weenen opgedragen had, het grootkruis van de orde van den Heiligen Verlosser, hetwelk zij vau plan was door eene speciale depu tatie aan den Sultau te zenden, rijk met edelgesteenten te versieren. Van de aan bieding der decoratie is nu niets gekomen, en in plaats daarvan slingeren nu beide Regeeringen elkaar hevige beschuldigingen naar het hoofd. Te Athene beklaagt men zich over de onderdrukking der Griekeu in Macedonië, terwijl de Turksche Regeering de in Zuid- Macedonië heerschende wanorde en onte vredenheid aan Grieksche opruiingen toe schrijft. Volgens geloofwaardige berichten wordt de toestand op het oogenblik hoogst ge vaarlijk geacht, en wordt de vrees gekoes terd, nu Russische, ruim van geld voorziene agenten weer druk aan het werk zijn, dat onaangename verrassingen in den aanstaan den zomer de Oosterscüe quaestie weder op het tapijt zullen brengen. Uit St. Petersburg wordt aan Daily News gemeld, dat Ruslaud besloot tot den aanleg (met een strategisch doel) van spoor wegen (voor een bedrag van 13 millioen roebels) naar de Oostenrijksehe grenzen. Uit Britsch-Indië wordt bericht, dat een storm van onbeschrijflijke hevigheid de noordwestelijke districten heeft verwoest vele menschen zijn van koude omgekomen, terwijl omstreeks 150 personen gedood zijn door hagelsteenen, waaronder er ter zwaarte van 2 pond waren. Uit Tanger wordt gemeld, dat het geschil tusschen Marokko en Amerika ge heel en al uit den weg is geruimd. De Marokkaausche Gevolmachtigden hebben het protocol geratificeerd. De Deli-Cour«nt schrijft: Op eene vreese- lijke wijze heerscht de berri-berri tegen woordig in de gevangenis te Medan. De opneming aldaar staat voor verdachten wier zaak een uitvoerig onderzoek, dus tijd, vereischt, bijna gelijk met eene ter dood veroordeeling. Ten hoogste pijnlijk was dan ook in de laatste tijden de aanblik der laudraadszaal gedurende de terechtzittingen. Beschuldig den, die een paar maanden preventieve gevangeuis achter den rug hadden, moesten moet een trein aankomen geen goederen trein! Neen, neen Een personentrein. Hij moet gewaarschuwd worden. Maar hij heeft geen gereedschappen! Geen seinvlag! Niets, niets! Er is geen denken aan, om de lijn weder goed te kunnen leggen! Schroef eens een moerschroef met uwe handen aan. Maar wacht, hij zal naar den slagboom loopen, daar in het huisje zal hij vinden, wat hjj noodig heeft!// Szemen zet het op een loopen; hjj loopt wat hij loopen kan... Hjj haalt nauweljjks adem hij ^loopt maar door hij voeltdatzijne krachten hem begeven zijne beeuen willen hem niet langer dragen. Nog hon derd vaam nog honderd. Neen, het zijn er geen honderd meer,voort maar, voort! Eensklaps hoort hjjja hij hoort eene fluit. Dat is de fluit van de fabrieknu gaat het werkvolk naar huis. Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1