hcid zal doen," over dey.belasffing en onderwijs- quaestie en het sociale vraagstuk. Over het ko loniale vraagstuk en dat der landsverdediging bepaalde hij zich tot enkele opmerkingen. GEMENGDE BERICHTEN. De t w e eh! e o'f f i c i e r~ W. M|e i s s e 1 op De Maasbode, die van deze voordracht een zeer uitvoerig verslag gaf, constateert in de opmerkingen, welke zij aan dat verslag toevoegt, dat de positie van den gevierden redenaar recht geeft aan zijne woorden eene bizondere waarde te hechten; zijne rede kan dus beschouwd wor den als eene uitwerking der ministeriëele open- ningsrede. //Als dat zoo is,-v zegt Het Dagblad vanZ. Holland en 's Oravenhage, //dan kunnen wij van ons standpunt, wat de geciteerde punten betreft, van ingenomenheid met hetgeen Dr. Schaepman voordroeg, ten volle doen blijken Met betrekking tot de houding der rechter zijde hebben ook wij samenwerking der onder scheidene groepen, met behoud van ieders zelf standigheid, gewenscht; wij achten zulk eene alli antie of coalitie volkomen mogelijk en verwach ten er veel goeds van voor ons vaderland; als gematigdheid grondtoon blijft van de te volgen gedragslijn. Wat de belastingquaestie betreft, hebben wij ook steeds voorgestaan bezuiniging met verstand en belastingüerè«<enVi<7 Van groote belastingher vormingen zijn wij afkeerig, ook omdat voorstel len daartoe ten slotte uitloopen op niets. Over de onderwijsquaestie hebben wij steeds gedacht gelijk Dr. Schaepman thans concludeert. Nu artikel 194 (nieuw 192) der Grondwet van 1848 behouden bleef, zal men en kan men ook met eene wijziging der wet van L878 volstaan. Eindelijk het sociale vraagstuk. In hoofdzaak drukte Dr. Schaepman ook daaromtrent onze zienswijze uit. Het spreek echter van zelf, dat het in de quaestie veel op de uitwerking der plannen aankomt. Vertolkte dus de redenaar de denkbeelden der Regeering, dan kunnen wij met nog te meer sympathie de voorstellen tegemoet zien, welke zjj bij de Staten-Generaal zal aanhangig maken. Daarenboven vergete men niet, als men nadenkt over den zegen, welke door een anti-liberaal Kabinet kan worden gesticht, te letten op het vele goeds dat, buiten het gebied der wetgeving, alzoo op het terein van de Uitvoerende Macht, door zulk een Bewind kan worden verricht of begunstigd. De Haagsche briefschrijver der Ziv. Ct. ver zekert, dat de Minister Bergansius zich bij de Kabinetsformatie verbonden heeft, niet voor den persoonlijken dienst te ijveren en zelfs eventueele voorstellen daartoe, die uit den boezem der Kamer te verwachten zijn, bepaald te bestrijden. Blijkens R. v. A. heeft de interpellatie van den Heer Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer ten doel, bij den Minister van Justitie aan te dringen op de spoedige indiening van een ontwerp van wet, waarbij wordt verboden de arbeiders te dwingen hunne inkoopen te doen in de winkels van hunne bazen. Jhr. Michiels van Kessenich, te Eoermond, heeft de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, hem door de liberale kiesver- éeniging te Maastricht aangeboden, niet aan genomen. Blijkens bericht van den Consul-Generaal der Nederlanden te Lissabon, heeft de Portu- geesche Eegeering, te rekenen van 15 Maart 11., de haven van Ceara (Brazilië) besmet verklaard met gele koorts, terwijl de overige havens der provincie van dien naam van genoemden datum af beschouwd worden als verdacht van die ziekte. Zondag zegt de Koerier werd te Deventer op het dak van eene woning een klein drama uit de dierenwereld afgespeeld. Eene kat nl. werd aangevallen door een achttal kraaien, en zoo verwoed waren hunne aanvallen, dat poes, die geen gelegenheid bad te ontsnappen, weldra onder de snavels van hare vijanden den geest gaf. Te Berlijn heerschte dezer dagen eene ware rage, om de nieuwe goudstukken aet Keizer Friedrich's beeld te krijgen. Iemand ont ving van een handelsvriend uit de provincie een verzoek om er hem vijf te zendenmet moeite en zeer duur liet hij ze zijn klerk opkoopen en beval hem tevens ze dadelijk per post te ver zenden. 's Middags den jongen man op het kantoor ontmoetende, vroeg de patroon//Wel, hebt ge er goed voor gezorgd?" ;/Ja mijnheer, maar 't heeft moeite gekost om ze te krijgen. Ik heb ze terstond.... per postwissel verzonden!" Afgesneden bloemen kunnen 14 dagen en nog langer frisch gehouden worden, als men bij het water, waarin zij staan, een wei nig hertshoorn en ammoniakzout doet (3 gram op 1 liter of ongeveer een half theelepeltje vol op een glas of een vaas met water. In de overstroomde Elbestreken ontmoette een der notabelen, met de uitdeelingen belast, een arbeider, zittende met een nieuwen zijden hoed op, en een fijne jas aan, bij de tafel, bezig kaviaar te eteu uit een tonnetje, met lepels vol, alsof hij haverdegort at. Hij had nog ver scheiden bussen met sardines, ansjovisch enz. om zich heen slaan, allemaal giften van een der grootste vischwinkels van Berlijn. Ja, zeide hij tegen den bezoeker, boter of spek hebben wij niet-, nu moeten we maar van dit goed eteu; er is niet veel smaak aan, maar beter dit nog als heelemaal niets. T e s-G ravenhage werden dezer dagen twee jonsre knapen wegens ongesteldheid uit de school naar huis gezonden. Eergisteren avond is een van hen gestorven, terwijl de andere hoogst bedenkelijk ligt. Er is eene lijkschouwing gelast, wijl men vermoedt dat hier te denken is aan vergiftiging door het gebruik van met schadelijke besthnddeelen gekleurd sBoepgosd. het stoomschip Werra, van den „Norddeutscher Lloyd", heeft eeDe uitvindiug gedaan om de woeste zee aan boord van een schip over eene grootere oppervlakte door het uitgieten van olie tot rust te brengen, dan tot dusver kon plaats hebben. De uitvinding bestaat hierin, dat met olie gevulde raketten afgeschoten worden, waardoor zich de olie als regen over eene groote vlakte verbreidt. De raket bestaat uit een olie-cylinder van dun blik in eene met kruit gevulde springkamer. Blijkens de New-Yorker Handelszeitung zijn de proefnemingen zeer goed geslaagd en hebben zij doen zien, dat de olie zich over eene lengte van 1500 tot 2000 vierkante voet uitbreidt. Meissel is bezig, naar hetzelfde systeem, oliebommen te vervaardigen. Aan den heer Karl Metzner te Dresden is patent verleend voor de vioding van een middel, om aan gedroogde palm-bladeren het aauzien en voorkomen van versche, pas afge sneden palm-bladeren te geven. Nog eeue schrede verder en men hergeeft aan doode planten oogen- schijnlijk het leven weder. O, verborgen goudmiju! Wie zal daarvan de gelukkige ontdekker ziju? Te Kimberley werd in de Beer s- miju de grsotste diamant der wereld gevonden, een steen van 428Vg karaat. De diamant is geheel zuiver zonder de minste fout, en heeft den regel- matigen vorm van het achtvlak of dubbele pyra mids (octaëdrou). De kleur is licht geelachtig. Ware de steea volkomen wit, dan zou hij de schoonste van de tot heden bekende diamanten zijn geweest. Thans wordt hij op 3000 (f 36000) in zijn tegen woord igen ruwen «aat geschat. De grootte iu ruwen slaat evenaart volkomen die van eeu kippenei. Na de slijpiug, die vermoedelijk te Amsterdam zal geschieden, zal het gewicht nog altijd op zijn minst 200 karaat bedragen. Verleden week ontving te Botter dam een bedelaar van iemand, die hem wel meer weldeed, bij vergissing eeu goudtientje. De gever begaf zich, toen hij bel abuis bemerkte, naar de woning van den man, om dezen op het gebeurde attent te maken. Bij het binnentredeu lag de bedelaar zijue roes uit te slapen. Van hel geld had hij zich-zelven eens te goed gedaau en daarna voor zijn gezin een hartigen brok meegebracht in den vorm van worst, welke nog op tafel stond. De Belgische vereening van gas- technici {Association des gaziers beigesheeft het initiatief geuomeu tot eene ouderneming, welke belooft een guustigen invloed te oefenen op den bloei der nijverheid, waaraan hare leden zich wijden. Zij heeft namelijk thans op dtn Boulevard du Novd82, te Brussel eeue permanente inter nationale tentoonstelling geopend van toestellen tol verlichting en verwarming door gas en tot verwarming door cokes. Deu fabrikanten van elke nationaliteit, die wenscheu hunne toestellen mter algemeen bekend te maken, wordt de welwillende medewerking van de Vereeniging toegezegd. De tentoonstelling geschiedt geheel kosteloos. Inlich tingen worden verstrekt door den voorzitter van de commissie var. administratie der tentooastelliug, Boulevard du Nord, 82 te Brussel. In den polder „Het Noorden", op Ttssel schijiit veel land te liggen van geringe waarde. Onlangs moet een perceel land van de hauil zijn gedaan voor een half pond tabak. De eigenaar wilde er voor dien prijs afstand van doen, om aan de polder- en dijklasteu te ont komen. De gelukkige kooper van het perceel moet inmiddels naar Amerika zijn verhuisd, mis schien nog wel zonder te betalen! De emigratie over Hamburg heeft in de jongste dagen zulk eene boogie bereikt, dat thans meer dan 2000 landverhuizers zich al daar bevinden. De voor dezen bestemde logemen ten zijn zoo vol, dat het zeer moeilijk valt de nieuw aangekomeuen te herbergen. De meeste verkie zen de directe reis van Hamburg boven die over Engeland en zijn gewoonlijk van passagebiljetten voorzien. Binnen eene week zullen vier stoom- booten een groot gedeelte dezer landverhuizers naar Amerika vervoeren. Hoe oud wordt een spoorwegwiel? Dat is gemakkelijk te beantwoorden; doch de leefiijd is niet uit te drukken iu jaren en maan den, wel iu afgelegde mijlen. Dank zij de zorg vuldige tabellen, die de verschillende Ameri- kaansche spoorwegbesturen houden, weet men dat een stalen spoorwegwiel van de beste con structie 50,600 mijl kan afleggen. Evenwel, zij worden gewoonlijk afgekeurd voor zjj zoover hebben gcloopen. In de kantons Ebrueil, Marcillat (Allier) en Piousat (Puy de Dome) is Vrijdag een vrij hevige aardschok gevoeld. Te Saint Far- geol was de schudding en het ouderaardsch ge- druisch zoo groot, dat de verschrikte bewoners de straat op vluchtten. Te Marcillat dezelfde verschijnselen. Te Piousat werden eenige perso nen omgeworpen, wat te Hytls (Allier) met de spoorwegbeambten plaats had. Ongelukken kwa men echter nitt voor. Een vreeset ij k onweder heeft te Lafage in Frankrijk gewoed. Toen het losbarstte, hoedde een jong herder zjjue kudde schapen, die uit meer dan honderd van die dieren be stond en juist zou hij de dieren verzamelen, tóen het vreeselijk noodweer losbrak. Eensklaps doorkliefde een bliksemstraal de lucht en bijna de geheele kudde was vernietigd: slechts een twaalftal dieren bleven over, de overige bleven op de plaats dood. Een oasis in de woestijn. Bij eene te Eoermond gehouden publieke verkoopiug Van ta-- pijten, karpetten enz. kwam niet éen kooper op. In Roermond schijnt men dus niet in de schoon maak te zijn zoóals elders in ons dierbaar Va derland, //ontwoekerd aan de baren// maar niet aan de poetswoede, ons Nederland waar de huismoeders de portemonnaies harer echtge- nooten terdege plunderen om nieuwe matjes, kleedjes enz. te bekomen. De vier koeien en de vier boeren. Onder dit opschrift verhaalt een Fransch blad //Vier boeren, die te Laval yan de markt huiswaarts keerdeo, maakten hunne koeien aan eene dorps herberg vast en gingen binnen. De beesten ston den daar droomerig voor zich te staren, toen een paar kerels de touwen losmaakten en met hun buit verdwenen. Het grappige van 't geval echter was, dat de boertjes, meenende dat de koeien zich haddeu losgebroken en naar de stad terug- geloopen waren, te Laval terugkwameu en hunne koeien lieten //uitbellen". Doch deze oogenschijii- lijk dwaze handelwijze bracht hen weer in 't bezit van hunne beestjes. E-m slager, die de koeien, tegen zeer voordeeligeu prijs, onwotend dat ze gestolen waren, gekocht had, begon het geweten te knagen, meldde zich aan als de kooper der vier koeien, door den omroeper gesignaleerd, en wist de daders, die hem van aauzien bekend waren, zoo aan te wijzen, dat ze nog dienzelf den dag geboeid te Laval werden opgebracht, onder het gejuich der straatjeugd, die ook de vier boeren met de vier koeien eeu plechtig uit geleide deed 1 Het laatste no. van hel Indisch Weekblad van het Recht bevat eene verzameling van oud- Makasaarsche wetten, waarin ouder anderen oeze bepaling voorkomt //Als vrouwen tot getuigen worden genomen, worden twee hunner gelijkge steld met een mannelijke getuigemaar eerst tian kunnen ze tot getuigen worden genomen, alB de verklariugeu dier twee vrouwen elkaar bevestigen". Wanneer men kalk water in het oog krijgt wat blindheid kau veroorzaken moet men het binnenste van het oog vochtig maken met water, waarin veel suiker is opgelost. Dit suikerwater laat meu druppelsgewijze in de oogleden glijden. Het suikerwater heeft de eigen schap, dat liet de kalk oplost en wegspoelt. Men kan dit eenvoudig middel niet genoeg voor werk lieden, bazen, aannemers enz, aanbevelen. D e Norddeutsclie Allgemeine Zeitung deelt het officiëele verslag mede omtrent het gebeurde te Belfort, waar onlangs studenten, op een uit stapje naar die plaats, waartegen zij voota? ge- waarsohuwd waren geworden, door de bewoners onthaald werden op een regen van slageu en schimpwoordeu. Het officieuze blad geeft omtrent het voorgevallene de volgende beschouwingen. Het begint met hulde te breugen aan de Fran- sche spoorwegbeambten, die de aangevallen stu denten iu bescherming namen en beleefd be handelden, maar het laat in het midden, of de drie politie-agenten, welke wel trachtten de woe dende menigte tegen te houden, maar daarin uiet slaagden, iu alle opzichteu huuue plicht deden. Het is den Duilschers trouwens maar al te goed bekend vervolgt het blad tot welke ruwheden het Fransche grauw in staat is, zoodat zij zich uiet behoeveu te verwonderen, dat de Fransche politie niet meer in staat is weer- looze vreemdelingen tegen aanrandingen van ge peupel te beschermen. Het blad girpt ten streng ste de houding, welke de Franeche officier, die dit ergerlijk tooneel bijwoonde, aannam. De Duit- sche studenten namelijk hadden zich in hun hachelijken toestand tot dezen gewend, met het verzoek hen althans te beschermen tegen de sol daten, welke zich onder hunne aanvallers be vonden, doen zij hadden slechts eenige onbe schofte uitdrukkingen ten antwoord gekregen. Hierbij wordi door de Norddeutsche opgemerkt, dat de handelwijze van dezen officier eeu treurig licht werpt op den graad van beschaving en op het zedelijk gehalte van den Frantchen officier in het algemeen. Ieder sergeaut van het Pruisische leger zou in een dergelijk geval niet alleen als man van eer, maar ook uit achting voor de door hem gedrageu uniform, de weerlooze studeulen in zijue beschermiug geuomeu hebben, in elk geval zou hij beletten, dat soldatea aan dergelijke woeste uitspattingen van eene doldriftige volks menigte deelnamen. Op de tentoonstelling te Bologna zul o. a. te zien zijn de schedel van Donizetti, die geruimeu tijd tot.spaarpot had gedieud voor een slager te Bergamo I In enkele Nederduitsche her vormde gemeenten in Drente, waaronder ook te Gasselte, bestaat nog eene bepaling, die uit vroe gere eeuwen afkomstig is, welke den zonderlingen naam van „de ijzeren koe" draagt. Deze ijzeren koe is eene geldsom, wolke iedere vertrekkeude predikant aan zijn opvolger moet nalaten. Het is dus een renteloos voorschot, alhier groot f 400, elders f 120 of f 100. Omtrent den oorsprong van de Ijzeren koe is weinig met zekerheid op te geven. Het klinkt niet onwaarschijnlijk dat de vroegere predikanten, wier tractement grooten- deels uit de opbrengsten en het gebruik van landerijen bestend, met deze geldsom werden ge holpen in een tijd toen er geldschaarschte was, om daarvoor vee aan te koopen bij het aanvaar den van eenige boerderij, of dat zij deze som konden gebruiken tot den tijd des jaars, waarin de uitkeeringeu van emolumenten plaats hadden. Daar men dit fouds niet voor een eukelen keer, maar voor altijd dacht vast te stellen, kon men er toe geraakt zijn, het daarom dezen naam te geven. Allegorie. Toen Sir Gamot Wolseley indertijd in Natal optrad, riep hjj al de groote hoofden bijeen en zona hij nog een specialcn bode aan Cetewayo om ook te komen. De Zoeloe-Koning echter kwam niet, maar zond een dienaar met een zak koren, met een boodschap, dat zijn krijgs volk zoo talrijk was als graankorrels. Sir Garnot nam de zak aan en liet het grsan malen, waarna hij den bode met het meel terugzond met de boodschap, dat dit de wijze was waarop de En- gelschen gewoon waren te werk te gaan met hunne vijanden. Er werden na dien tijd tusschen beiden dergelijke symbolische geschenken niet meer ge wisseld. Eene geruststellende t ij ding t e - geuover de alarmeerende berichten, die nog voort durend omtrent de overkappiug van bet nieuwe Centraal-Station te Amsterdam de ronde deden, is wel, dat de aannemers di-zer dagen de vlag hadden geheschenomdat de Eegeering verlof gegeven had tot [het voortgaan met het opstellen van de spanten en de verdere voltooiing der bekapping- Vrees voor verzakking schijnt er dus volstrekt niet meer te bestaan. Tot de nalatenschap van den Duit- schen Gezant Von Wagner, welke bij Lspke te Berlijn op 8 Mei wordt verkocht, behoort eene pastelteekening van Koning Frederik II van Pruisen, die hij, gelijk met documenten gestaafd wordt, als Kroonprins gedurende zijne gevan genschap te Küstrin naar het leven heeft ge mankt en aan den President der Kamer voor oorlog en domeinen Von Miiuchow heeft ge schonken, tegelijk met een ander schilderstuk, dat reeds in 1840 door Koning Frederik Wilhelm IV werd verworveu. Voor de honden is thans een muil- korf uitgedacht, waarvan het onderste gedeelte beweegbaar is en waardoor de hond kan gapen enz., zonder hem iu de gelegenheid te stellen te bijten. De constructie van dezen muilkorf ver meerdert het gewicht er van niet, en zal ook in prijs niet noemenswaard verschillen van die, welke tegenwoordig algemeen in gebruik zijn. Het is bekend, dat sneeuw dik wijls de oogen pijnlijk aandoet en vele lieden tijdedjk verblindt. In Colorado heeft men daar tegen een middel dat uitstekend helpt men maakt met wat houtskool deu neus en onder de de oogen tot het kakebeen ter dege zwart, en de blindheid en pijn houden dadelijk op. Een geleerde in Colorado schreef er over aan Prof. Eay Laukester te Louden, die het niet kan op helderen en daarom op zijue beurt weder de lezers van het weekblad Nature raadpleegt. In den avond van den 19e n April jl. kwam te Amst. eeu korporaal met twee man van de wacht bij het arsenaal. Het drittal ging naar de hoofdwacht op den Dam. Gelijk men weetp staal voor het Paleis op den Dam eene reeks rijtuigen.De korporaal met zijne twee man ging tus schen de rij door en werd door een koetsier met de minder vleiende benaming van „leelijke boeren kinkel" en ,/smeerlap" begroet. De koetsier, die daarvoor terechtstond, had een getuige a décharge mede gebracht. Uit dieus verklaring bleek, dat de militairen van de hoofdwacht wel eens wat lomp te werk gaan. De paarden en tijtuigen staan nauw aangesloten eu bieden geen doorgang voor de militairen aan. Deze beweren, dat zij 1 hun marsch niet mogen vertragen en dat zij dus door de rij heen moetenzoo is het dan wel gebeurd, .lat eeu paard door een bajonetsteek werd gewond. De voorzitter meende, dat de prac- tische oplossing van de moeilijkheid deze was, dat de politie iu de ry eene ruimte maakte om de wacht door te laten. Eisch 15 boete. Te Epinal had Zaterdag een tref- fend ongeluk plaats. Op een bruiloft stond de oudste broeder der bruid op en vroeg het woord. Hij toostte op het jeugdige paar, dat eeu nieuw Ie en tegemoet ging toen hij eensklaps het opgeheven glas uit de band liet vallen, ter wijl hij zelf op zijn stoel neerviel eu ineen zakte. Eene beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. De koeboom. Er zijn onderscheiden hoornen, die melk geven, de bekendste daarvan is de Palo de Voca of koeboom, die op de Cor dillera's aan de kust van Caraccas in Zuid Amerika groeit. Humboldt zegt van dezen boom: Ouder de vele zeldzame phenomenen, welke ik op mijne reizen zag, was er uauwelijks één, waarover ik zoo verwonderd was, als over den koeboom. Hij groeit op de rotsachtige gedeelten van het gebergte; zijne wortels dringen nauwelijks in den steen. Maandenlang valt geeu regendroppeltje op zijne dorre bladeren, de takken Bellijnen verwelkt en dood; zoodra men echter den stam splijt, vloeit er een zoete, voedzame melk uit! Bij zonsopgang vloeit deze plantsoortige bron zeer rijkelijk; dan stroomen de inboorlingen van alle kanten toe, om de melk op te vangen, die aan de oppervlakte spoedig dik en geel woidt. Een Fransch chemicus, Buu'Siugoull, heeft deze melk onderzocht en voor de Academie de France verklaart, dat zij de koemelk zeer nabgkomt, zeer voedzaam en niet vet is, maar ook suiker, caseïne en phosphaten be vat. De verhouding van de bestanddeelen is veel beter dan bij de dierlijke melk, bijna zoo, als bij zeer goede room. Dergelijke boomeu groeien in Demerary, Ceylon en op de Canarische eilanden. De Amerika ansche dagbladen deelen het verhaal mede van den moord, ge pleegd op de vrouw van een Engelschen pachter, Halier genaamd, eu hare drie kinderen. De mis daad gebeurde tijdens de afwezigheid van Hal- Ier, in diens woning in Calhoun Couuty, Wtst- Virginia, op 17 April. Halier, uit Staffordshire, keerde omstreeks middernacht huiswaarts in ge zelschap van zekeren Tweed. Zij zagen licht in het huis, en, door het venster ziende, deed zich een vreeselijk schouwspel aan hunne oogen voor: vrouw Halier en hare drie kinderen lagen ver moord op den grond, terwijl vier onbekende kerels bezig waren het huis te plunderen. Haller wilde als een razende binnenloopen doch, op aanraden van Twoed, ging bij achter het huis en maakte daar gerucht. De moordenaars liepen naar buiten, doch daar lag Tweed op den loer. Deze schoot hen alle vier ntder; twee hunner werden gedood en twee zwaar gewond. Iu de zakken van een hunner vond men 170 dollars, welke zij in het huis hadden gestolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2