NIEUWE No. 1242. Woensdag 16 Mei 1888. 13de Jaargang. Von Bismarck en de revolulion- naire partij in Italië. BUITENLAN 1). Eene roovergeschiedenis. HÜRLMSmOCIÜflT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1»80 Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HOE AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEE8 i LAUKEï. Onder dezen titel gaf onlangs de liberale, maijonuieke Indépendance Beigenadere ine- dedeelingen over de onderhandelingen, welke Von Bismarck in het jaar 1870 met de liberale partij der Italiaansche Kamer heeft aangeknoopt, met het doel haar te bewe- geu, zich van Rome meester te maken eu om door zulk eene handeling Koning Vic tor Emanuel er vau af te houden, Frank rijk ter hulp te komen. Deze onthullingen, vau welke wij de verantwoordelijkheid aan het genoemde Belgische blad overlaten, lui den als volgt: Von Bismarck kcnd© bij het uitbarsten van den Duitsch-Fransc'nen oorlog de per soonlijke sympathie van Victor Emanuel voor Frankrijk en Napoleon eu vreesde, dat de Koning van Italië in een aanval van grootmoedigheid en ridderlijkheid er toe zou kunnen besluiten, den bondgenoot van Sol- feriuo zijn dank te betuigen. De berichten van den Pruisischeu Gezant te Florence waren in dit opzicht zeer onrustwekkend. Von Bismarck trachtte het Italiaansche Ministerie te bewegen zich van Rome mees ter te maken. Doch de meeste Ministers wilden daartoe niet overgaan, hoofdzakelijk de heer Reali, een geloovig Katholiek, was ten sterkste gekant tegen de annexatie van Rome; slechts de Minister van financiën, Sella, was van meening, dat men van de momenteele omstandigheden gebruik moest maken en dus de Pauselijke grenzen moest overschrijden, maar zijn gevoelen werd in den Ministerraad niet gedeeld. Von Bismarck trachtte nu bij de linker zijde, welke ook met de radicale partij in verbinding stond, ziju slag te slaan. Hij zond een geheime bode; de linkerzijde vaar digde Francesco Cuecsi af, iemand die vroe ger kapitein was geweest in het leger van Garibaldi, en die toen tot de ijverigste leden der partij van actie behoorde. Cuccsi kwam den 2 Augustus in het Duitsche hoofdquartier aan en bleef daar tot den I9den dierzelfde maand tot na de beslissende slagen bij Pont-Mousson en Gravelotte. Het onderhoud dat hij metVon Bismarck had, was langdurig. Von Bis marck bood aan de Italiaansche democratie materiëele hulp voer haren tocht naa.r Rome, voor 't geval de monarchie er niet heen wilde gaan. Hij garandeerde voor de toe stemming van Oostenrijk in geval Van een fait accompli en beloofde voor de be wapening der vrijwilligers de noodige zund- naaldgeweren te leveren. Deze zouden over Oosteurijksch gebied gezonden worden en in een Oostenrijksche haven vandeAdria- tische Zee aan de agenten der Italiaansche democratie worden afgeleverd. Daarentegen nam de parlementaire liu- FEUILLETON. Toen ik 20 Augustus 1879 thuis kwam vond ik een brief, die het postmerk Montargis droeg; ik brak dien brief haastig open en las het vol gende: Amice, Waar hangt ge uit! Als ge niets beter te doen hebt, pak dan Zaterdag-avond te zeven uur den trein naar Montargis, maar stap daar met uit. Aan het volgende station Nogent zult ge mijn rijtuig vinden, dat u, naar ik hoop, zonder on gelukken, naar het kasteel Saules zal brengen, waar ge met open armen ontvangen zult wor den door Uw vriend. Gaston. Ik behoafde mij niet lang te bedenken; het was juist Zaterdag. Het was het werk van een oo°-enblik om een telegram af te zenden, dat ik deHuitnoodiging gaarne aannam; binnen een uur had ik mijn koffer gepakt en er eene menigte patronen ingestopt, voor deninwendigen mensch gezorgd, was in een rijtuig gesprongen en kwam kerzijde de verplichting op zich de openbare meening tegen de Frausche alliantie op te hitsen en Koning Victor Emanuel te dwiu- gen de door Keizer Napoleon gevraagde hulp te weigeren. Dat zijn de voornaamste bepalingen van het in het Duitsche hoofdkwartier gesloten verdrag. De liberale partij keurde een en ander goed. Crispi, Cairoli eu Nicotera zorgden voor eene geweldige agitatie tegen het Frausche verbond en stelden den Ko- uiug het ultimatum. Om het gevaar voor zijne kroon te vermijden, liet bij zich tot den tocht naar Rome bewegen. Toen de aanvoerder van het expeditie corps, Generaal Cadorna, na den intocht door de bres van Porta Pia in het paleis Patrizi zich had geïnstalleerd, was van het gausche corps diplomatique ïe Pruisische Gezant, Graaf Von Arnim, de eerste, die officieel in den naam zijner Regeering zijne gelukwenschen bij het welslagen van de onderneming, kwam aanbieden. Overigens was dit niet de eerste maal, dat Von Bismarck in 't geheim met de partij der revolutie in Italië onderhande lingen aanknoopte. Het denkbeeld van een verbond tusscheu Italië en Pruisen is voort gekomen uit de hersens van Garibaldi, die omstreeks het einde van het jaar 1865 een vertrouwd persoon naar Berlijn had ge zonden om Von Bismarck over deze aan gelegenheid te polsen. Vou Bismarck was de zaak zeer toege daan. eu toonde zich bereid over te gaan tot het maken van een concept-ontwerp van een verdrag. Toen in het volgende jaar Generaal Gavone tot het sluiten van een verdrag naar Berlijn werd gezonden, twijfelde hij er niet aan, of hij zou de zaak nagenoeg ten halve afgewerkt vinden. Von Bismarck zelf deelde in 1870 deD Heer Cuccsi mede, dat hij in 1865 met een af- gezaut van Garibaldi onderhandelingen had aangekuoopt, hij weigerde eenter den naam van dien Gezant te noemen. Zoo bericht het liberale, ma^onuieke Belgische blad, 't welk in 't algemeen in zake de revolutie-partij en bewegingen steeds goed is geïnformeerd. Indien het verhaal der Indépendance Beige werkelijk niets dan waarheid bevat, dan kan men tot beter begrip slechts daarop wijzen, dat Von Bismarck toenmaals bet schoone en trotsche woord zeker nog niet had uitgesproken: »Wij vreezen God en anders niets ter wereld Nog voortdurend worden te Berlijn exem plaren verspreid van het onlangs vermelde socialistische blaadje, waarvan een aantal exemplaren bij de ontdekking der geheime drukkerij aldaar in beslag waren genomen. Voorts zijn er nog drie werklieden als juist in tijds aan de Gare de Lyon voor den sneltrein van zeven uur naar Montargis, die mjj zooal niet naar glorie en roem dan toch naar de patrijzen zou brengen. Onder het genot van eene sigaar dacht ik aan mijn waarden Gaston, dien ik in jaren niet gezien had, en aan den goeden ouden tijd toen wij baden in de rechten studeerden, hij als een prins, die spoedig 10,000 franken rente te verteren zou hebben en'voor wien de graad van meester slechts een artikel van weelde is, en ik als een arme drom mel, wiens toekomst slechts van zijn eigen arbeid zou afhangen. Dat verschil belette echter niet, dat wij de beste vrienden waren, en onze vriend schap was steeds dezelfde gebleven totdat Gaston getrouwd was en zich op de schoone bezitting Saules gevestigd had, terwijl ik de zwarte toga aantrok. Sinds had hy mij verscheidene malen verzocht eenige dagen buiten te komen, maar ik was tot nu toe altijd verhinderd geweest. Thans zou ik hem dan eindelijk eens terug zien; wij zouden samen door bosschen en velden loo- pen en des avonds uren lang babbelen, waar geen briefschrijven tegen opweegt. Met ongeduld hoorde ik bij elke halt de namen der stations afroepen, en wat duu'de het lang eer ik het o-ewenschte Montargis, vernam. Toen wij ondereen slagregen binnenstoomden, colporteurs gearresteerd. In het geheel zitten er nu dertien persoueu in hechtenis, waar onder de drukker Karklinnes, vermoedelijk de schrijver van het manifest. De politie be weert, dat hij sinds December reeds drie socialistische blaadjes, elk met eene oplaag van 100,000 exemplaren, heeft gedrukt en daarvoor uit eene geheime partijkas is be taald blijkens zijn werkboek bedroeg zgue geneele verdienste in al dien tijd overigens slechts 40 mark. De aanklacht tegen de gezamenlijke arrestanten zal worden gedaan op grond van majesteitsschennis, deelneming aan geheime vereenigingen, benevens over treding der drukpers wet en der socialistenwet. De conferentie over de suikerpremiëu hield Zaterdag hare laatste zitting. Het eind- protocol met het ontwerp-couventie werd door al de leden onderteekend. De ver tegenwoordigers zullen het ontwerp met de voorbehouden bedenkingen aan hunne Regeeringen onderwerpen. Zjj zullen worden uitgenoodigd, uiterlijk op 16 Augustus bjjeeu te komen, ten einde het tractaat te ouder- teekenen. Naar gezegd wordt, zjjn door de Boulangisten een aantal personen uit Pa rijs naar de plaatsen gezonden die Boulan- ger bezoekt, om hem toe te juichen, eu aldus de taak van claqueurs te vervullen. Te Duinkerken heeft iemand een brood naar het hoofd van Boulanger geworpen, als toespeling op zijn Daatn. De man werd mishandeld. De Frausche socialisten hebben van de Engelsche Trade Unions de uitnoodiging ontvangen tot het bijwonen van een op 6 November te houden congres te Londen, waar gehandeld zal worden over de volgende twee punten: lo. afschaffing der wetten, die het vormen van een internationalen bond van werklieden verbieden; 2e. internationale regeling van de dagelijksche werkuren. Eenige leden van den Parijschen gemeen teraad hebben zich naar den Minister Flo- quet begeven om hem te spreken over het besluit van den Raad, waarbij 10,000 fr. is toegestaannaar zij zeiden aan de behoeftige familiën« van de werkstakeude glasblazers in de departementen der Seine en Seiue-et-Oise. Zij hoopten dat hij dit besluit niet te niet zou doen, gelijk vroe ger met soortgelijke besluiten is gedaan. De Minister moet geantwoord hebben, dat daar de 10,000 fr. niet toegestaan zijn om de werkstaking te steunen, maar met een menschlievend doel, aan de behoeftige familiën, zoo was hij persoonlijk van meening, dat het besluit kon goedgekeurd worden. Doch hij kou op dit oogenblik niet voor goed beslissen, daar hij eerst zijne ambt- genooten over de zaak wilde raadplegen. Hij zou dus in den aanstaanden minister raad haar te berde brengen. De Temps merkt oji, dat de Minister- President slecht onderricht is nopens het- vernam ik tot mijn niet geringen schrik, dat de trein, (vaar ik de reis meê had moeten voortzet ten, reeds sinds een groot half uur vertrokken was, eD dat ik tot den volgenden ochtend drie uur moest wachten om verder te gaan. Nu, mid den in den nacht vijf lange uren in een station te moeten doorbrei gen, lachte mij niet toe. Mijn gelaat droeg zeker de sporen mijner teleurstelling, want de stations chef kreeg mede lijden met mij, en knoopte zeer meêwarig een gesprek met mij aan. Moet gij nog ver, mijnheer? vroeg hij. Achttien mijlen: naar het kasteel Saules. Ja, dat is een heel eind, maar misschien zou Piet er u wel willen brengen. Piet? Ja de koetsier hier vlak tegenover. Ziet ge dat licht niet? Het scheelde weinig of ik was den goeden man om den hals gevlogen; ik bedankte hem harte lijk, en begaf mij onmiddellijk naar den stalhou der. Deze was een stevige klant met een grooten zwarten baard en een norsch uiterlijk, die mij van hoofd tot voeten opnam toen ik hem mijn wensch kenbaar maakte, en vroeg of ik hem voorden mal hield om hem met zulk een hon denweer des nachts er uit te halen. Die koele ontvangst echter schrikte mij niet af, en met geen in den Parijschen gemeenteraad voor valt. De 10,000 fr. zijn wel degelijk toe gestaan om de werkstakers in hun strijd met de patroons te steunen. De Minister behoeft slechts bet Bulletin municipal oifli- ciel te lezen, om zich hiervan te overtuigen. Dezer dagen stonden voor de rechtbank een twintigtal Boulangisten terecht, die zich bij het Café Riche aan ongeregeldheden hebben schuldig gemaakt. Zjj werden ver oordeeld tot drie dagen gevangenisstraf en 15 fr. boete. Er waren nog meer veroor deelden, doch deze zijn niet opgekomen. De tegen dezen uitgesproken straf is vijf dagen gevangenzetting en 15 fr. boete. De Braziliaanscbe Kamer van Afgevaar digden beeft de wet voor de onmiddellijke eu volledige vrijmaking der slaven aan genomen. Volgens de in 1871 aangenomens wet zou bunne vrijmaking slechts trapsgewijze plaats hebben, zoodat de volledige emauci- patie eerst in 1894 haar beslag zou hebben gekregen. De Keizer van Brazilië, die thans te Milaan ziek ligt, heeft dus het geluk den maatregel, dien het nieuwe Kabinet dadelijk ter hand heeft genomen en die zoo zeer met 's Keizers persoonlijke mensch- lievende denkbeelden strookt, reeds door een der beide takken van de vertegen woordiging goedgekeurd te zien. In de Italiaansche Kamer verwierp Crispi met nadruk het denkbeeld der ont ruiming van Massouah. Hij weersprak voorts het beweren, dat wanneer Italië Massouah verliet, Egypte er in denzelfdeu toestand zou komen als Engeland in Aden. Hij hoopte, dat tusscheu Italië en den Negus de vrede zal gesloten worden. De motie, waarin de terugroeping der troepen uit Massouah wordt gevraagd, werd met 202 tegen 40 stemmen verworpen, en eene motie van vertrouwen aangenomen met groote meerderheid. Men meldt uit Weenen, dat het be richt omtrent eene revolutie in Servië, het welk op de Beurs invloed gehad heeft, niet wordt bevestigt. Zoo lang Christies aan het bewind is, zou er trouwens voor eei e revolutie geene vrees bestaan. Men verneemt dat te Sofia in offici- eele kringen een beproefd opstootje door Bulgaarsche beuden beschouwd wordt als eeue manoeuvre om de aandacht der Re- geeriug af te trekken van de grenzen aan de Macedonische zjjde, waar eene nieuwe beweging wordt voorbereid. De Spaansche Regeering heeft eene nien we kieswet gereed gemaakt,die eerstdaags bij de Kamer zal worden ingevoerd. Het onder de republiek ingevoerde, maar onder de Restauratie afgeschafte algemeene stemrecht wordt in bet ontwerp hersteld. Ieder Span jaard, die 25 jaren heeft bereikt, zal kiezer ziju, uitgezonderd de soldaten, de personen die geene vaste woonplaats hebben, eu de- bekulp van eenige welsprekendheid en vooral klinkende munt zegevierde ik. Om kort te gaan, maar half beschut voor den regen onder de gescheurde kap van eene antediluviaansche vic toria, gewikkeld in mijn reisdeken en bijna even brommende als mijn vriendelijke koetsier, verliet ik een half uur later de eenzame stad Montargis. Al gaandeweg evenwel bedaarde de regen, de wind ging liggen, sterren vertoonden zich een voor een, en ik begon mij beter in mijn lot te schikken. Ik keek naar de boomen van den weg, en liet mij door den gestadigen lang- zamen tred van het oude paard wiegen, dat door zijn meester maar matig werd aangezet. Wjj kwamen soms een moeras, dan weer een boschje voorbij, onze weg was tamelijk eenzaam. Geen huis, geen mensch in het gezicht. Ik geloof wel dat ik door de eentonigheid wat slaperig gewor den was, toen ik in de struiken langs den weg een zonderling geluid meende te vernemen. Ik keek scherp toe en het kwam mij voor, dat er menscheljjke gedaanten, die zich trachtten te verbergen, tusschen het kreupelhoutslopen. Mijn koetsier echter scheen er zich niet om te be kommeren; van tijd tot tijd gaf hij zijn ouden knol een slag met de zweep, en voor het ove rige rookte hij bedaard zijn pijpje terwijl hij onverschillig om zich heen zag. {Slot volgt)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1