B1 N N E N L A i\ 1). Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. zulken die door de rechtbanken onbevoegd zijn verklaard. Aan de Geestelijken wordt het kiesrecht toegekend, maar verkiesbaar zullen zij niet zijn. Uit Madrid wordt gemeld, dat de op roerige bewegingen in Zuidelijk Marokko een ernstig karakter aannemeu. De Sultan verzamelt een leger te Mequiuez, dat hij zelf tegen de opstandelingen zal aanvoeren. Blijkens bericht van den Consul- Generaal der Nederlanden te Lissabon, is door de Portugeesche Regeering bp de Kamer van Afgevaardigden een wetsontwerp in gediend tot verhooging der inkomende rechten op tarwe, meel en booneti. Volgens dat ontwerp zullen die rechten per kilogram bedragen, voor: tarwe 20 reis; Turksche tarwe 16 reis; andere niet af zonderlijk genoemde soorten 15 reis; meel 30 reis; en boon en 14 reis. Tevens diende de Regeering een i weede voorstel in, volgens hetwelk bovenstaand tariet den 4den dezer in werking treedt. De Eerste Kamer van den Zweedschen Rijksdag had met 63 tegen 32 stemmen het voorstel aangenomen om voor de ver bouwing van den grooteu schouwburg te Stockholm 765,000 kronen toe te staan en de bijdrage voor het speeljaar 1888/89 met 25,000 kronen te verhoogen. De Tweede Kamer heeft echter beide voorstellen met 154 tegen 47 stemmen verworpen en slechts het noodige bedrag toegestaan voor in richting tegen brandgevaar en eenige kleine verbeteringen in het gebouw. Uit Padang wordt gemeld: De houding der in het landschap vertoevende Radjahs blijft vriendschappelijk. De veronderstelling dat zij kwaad in den zin hebben, heeft bijna alle waarschijnlijkheid verloren. Op de openbare verhuring dei landen Tjampea o. a. is geen enkel bod gedaan. Door de Regeeriag zal eeue uitbe steding wordeu gehouden voor de ontginning van jodium-bronnen op Goenoeng Kendeng te Soerabaia. De Tijd geeft in een artikel over// de verant woordelijkheid der kiesgerechtigden// dezen den raad zich bij eene deugdelijke kiesvereeniging aan te sluiten, indien zij hun kiesrecht aan de goede zaak ten goede willen doen komen. Groot is, schrijft De Tijdde verantwoorde lijkheid der kiesgerechtigden in de gegeven om standigheden. De kiezers hebben het optreden noodig gemaakt van eene anti-liberale Kegeering, die een zwaren strijd zal te voeren hebben. De liberalen liggen op den loer; niet het minst houden zij het oog gericht op de kiezers. Het is hun toeleg reeds op verschillende plaatsen geven zij daar blijken van om de phalanx der katholieke en auti-revolutionnaire kiezers te ver breken. Zij zoeken tweedracht onder ons te zaai en; met welk een doel is bekend. Houden wij ons dus sterk aaneengesloten door eene strenge discipline in onze gelederen. En het geheim dezer discipline ligt in de moreele kracht der kiesver- eenigingen. De Maasbode wijdt een hoofdartikel aan de redevoering door Dr. Schaepinan dezer dagen te Rotterdam gehouden. Het blad geeft voor ditmaal van het gedeelte, waarin Dr. Schaepman over de sociale quaestie handelde, eene uitvoerige toelichting, die van zeer veel waardeering getuigt; Ten bewijze diene de volgen de aanhef: Men leze en herleze dit vrijwillig auto- da-fé van dien kruisridder des woords en dat program onzer partij, want hier is schier in eiken regel dat eigenaardig schoon verborgen, hetwelk het kenmerk is der waarheid en action, dat waarlijk zonachtige en eenvoudige, hetwelk Broere in het leven van een zijner heiligste vrien den niet beter wist wee# te geven dan met het Schriftuurvers: Semita justi recta est. (Het voet pad der rechtvaardigen is recht.//) Ook aan het slot van zijne beschouwingen zegt de Maasbode. n Toch willen wij niet eindigen, zonder nogmaals het verslag van des doctors lezing, als geheel genomen, aan iederen lezer van de Maas bode aan te bevelen als een visioen van eene hetere toekomst, als eene hernieuwde belofte van riddertrouw en priestergeloof, als een vurig her haalde profetenlêe tot God in den nacht van arbeid, moeite en strijd: Ecce me Domini, quia vo- casti me! (Gij hebt mij geroepen, hier ben ik Heer!)// Ook de Nieuwe IJselbode wijst op den waar deerenden toon van het katholieke orgaan van Rotterdam. //Met geestdrift//, zegt de Nieuwe IJselbode, //begroeten wij deze eerste stoute stappen op den alleen goeden weg van eensge zindheid, die de kracht van de katholieke partij en bij gevolg van de geheele Rechterzijde van de Regeering bovenal zal versterken en verdubbelen.// In De Standaard leest men: //Van allerlei kant vertelt men, dat het Ka- binet-Mackay nu reeds blijkt een puur conser vatief Kabinet te zijn. Spreekt in dat zeggen geene spijtige teleur stelling? O, de liberalen hadden zoo gaarne een Kabi net van heethoofden zien optreden, die er dol op doorreden, en, eer het drie maanden verder was, met de wielen van den dijk lagen. Dan hadden ze tot het kiezersvolk kunnen zeggen: //Ziet ge nu wel, dat we u naar. recht gewaarschuwd hebben! Zie me nu dien dollemans boel eens aan!// Maar nu Mackay een stillen, rustigen gang gaat; en heel het land letterlijk adem schept, dat de liberalen er af zijn; en bijna niemand iets heeft aan te merken; nu zitten ze terdege met de handen in 't haar. Nu toch komt het uit, dat ze bij de stembus den kiezers wat voorgepraat en wijsgemaakt hebben. Of ziet nu heel het land niet, dat Mackay geen razende Roland is, maar een zeer voorzich tig koetsier, die het er zelfs op den smallen dijk, desnoods zonder lantaarns, behouden af brengt Door de Heeren De Savornin Lohman en Dr. Schaepman is een voorstel tot herziening van het Reglement van orde der Tweede Kamer in gediend. De belangrijkste wijzingen, welke door de beide voorstellers zijn ontworpen, betreflende instelling van Commissiën van onderzoek en de tweede lezing der wetsvoordrachten. Blijkbaar hebben de beide voorstellers vooral het oog gehad op hetgeen in Duitschland, met name in den Pruisischen Landdag en in den Rijksdag plaats heeft. De wetsvoorstellen worden daar toch door gaans gesteld in handen eeuer speciale Com missie van onderzoek, in welke de onderschei dene richtingen, zooveel mogelijk proportioneel zelfs, zijn vertegenwoordigd. Ook het beginsel van meer dan éene lezing bij de openbare behandeling der wetten is daar in zwang, gelijk dat stelsel ook in Engeland heerscht. Wat de Begrootingen betreft, willen de Heeren Lohman en Dr. Schaepman een vaste Begrootings- Commissie voor den ganschen duur der zitting. Bij de Tweede Kamer is wederom een Ijjvig adres van den Heer E. P. G. Sol inge komen, waarin hij op de geschiedenis zijner ver banning terugkomt en betoogt, dat het besluit der vorige Kamer in de Tjiomas-zaak tot geene uitkomsten heeft geleid. Hij verzoekt de Kamer, //dat het haar moge behagen, zoodanig votum uit te spreken, dat eindelijk tegenover de zoo zwaar en onrechtmatig getj often Nederlanders, zij het ook slechts gedeeltelijk, worde goedgemaakt wat is misdreven.// Naar wij vernemen, is sedert eenigen tijd bij het departement van justitie de regel aan genomen om requesten van sollicitanten naar opengevallen notarisplaatsen, die later dan drie weken na het ontstaan der vacature bij het departement inkomen, niet meer om considera tion en advies aan de rechterlijke autoriteiten op te zenden. Wij vernemen, daarbij dat dit geschiedt, ten einde de vacatures zoodra mogelijk te kunnen vervullen, in het belang van de aan het kan toor verbonden praktijk. Door de Katholieke kiesvereeniging te Leeuwarden is tot candidaat gesteld voor de Prov. Staten, de Heer A. H. Kooistra (anti- rev.l te Garijp. In de Tweede Kamer waren gisteren alle tribunes overvol. Mr. A rntzenius werd als Griffier beëedigd. De Heeren Reekers en Land hebben als leden zitting genomen. De Heer Domela Nieuwenhuis hield zijne aan gekondigde interpellatie over de werkstakingen in de Veenkoloniën. Hij wees op de noodzake lijkheid om de maatschappelijke vraagstukken ter hand te nemen. De Regeering zeide dan ook dat zij aandacht eischen. Hij schetste den onge- lukkigen toestand der turfmakers en baggerlui in de veenderijen, die (vooral laatstgenoemden) acht weken een voortdurenden werktijd hebben. Hij noemt dien arbeid onmenschelijk. Zij zijn nu overgegaan tot werkstakingen. Wel beweren de veenbazen dat hooger loon onmogelijk is, maar dit acht hij onjuist. De Heer Oppedijlc verheugt zich over de inter pellatie van den Heer Domela Nieuwenhuis, die wellicht zelf eene der grootste aanleidingen tot werkstakingen heeft gegeven, door het strooien van het zaad van communisme en socialisme, in stede van kalmte en spaarzaamheid te prediken. De Heer Domela Nieuwenhuis zegt, dat men geen socialist behoeft te zijn om eischen te stellen als hij heeft gedaan. .De toestand is niet overdreven voorgesteld. Spreker handhaaft zijne opgaven en meent, dat wettelijke regeling noodig is. Ingekomen is een voorstel van den Heer De Beaufort en vijf andere leden tot instelling van eene commissie tot onderzoek naar de wensche- lijkheid van een analytisch verslag en het be noemen van een ambtenaar daartoe. De Heer Van Kerkwijk stelt voor, dat voor stel heden niet in de afdeelingen te behandelen. De Heer Cremers verklaart in de centrale sectie tegen het aan de orde stellen te zijn ge weest. Het voorstel der centrale sectie tot onderzoek op heden in de afdeelingen is daarna verworpen met 49 tegen 14 stemmen. De Heer lleldt vraagt verlof den Minister van Marine te interpelleeren over het in dienststellen van de vroeger vaste werklieden als tijdelijke werklieden aan de Marinewerf. Tegen Woensdag e. k. wordt dat verlof ver leend, Daarmede was de zitting geëindigd. Napoleon's gelaatkunde. Napoleon I placht te zeggen: //Als ik goed hoofdwerk noodig heb, kies ik, hoe zonderling dit ook moge schijnen, altijd een man mot een langen neus, mits hij de noodige beschaving bezit. Zijn adem is ruim en vrij, zijne hersens, alsook zijne longen en zijn hart, zijn koel en frisch. Ik heb opgemerkt dat een lange neus en een goed hoofd bijna al tijd samengaan." „Ja," antwoordde Talleyrand eens op zulk een gezegde van den Keizer, „daardoor komt het dan ook zeker, dat een goed hoofd zich zoo ge makkelijk bij den neus laat leiden." Buenos Ayres zou men de stad der millioriairs kunnen noemen. Zeer vele woningen telt de stad, die niet minder dan 2Vs millioen gulden hebben gekost. De banken der stad werken met zeer grooto kapitalen; eene er van met niet min der dan 125 millioen gulden (Hol)). Depruilkamer. De voorname Hindoes hebben iu hun huis eene kamer Krodhagara (pruilkamer) genaamd, die tot een aardig doel dient. Wanneer, amelijk, iemand van het ge zin in eene slechte luim is, gaal hij naar die kamer eu blijft er zoo lang in, totdat de een zaamheid alle muizenissen uit zijn hoofd heeft verdreven. Zulk eene kamer zou overal wel te pas komon. Bij de Staatsspoorwegen zal het den 1 October e. k. 25 jaren geleden zijn dat de eerste spoorweglijn BredaTilburg in exploita tie kwam. Waarschijnlijk zal dit jubilé feest lijk worden gevierd. Brutale dieven zijn te Liverpool iugebroktn in het huis van don opper-inten- daut der geheime politie aldaar. De achterdeur wordt door een bloedhond bewaakt. De dieven, die dat waarschijnlijk wisten, zijn door een keu ken vei.ster aan de voorzijde binnengekomen en hebben in de mooiste kamers alles geroofd wat „portatief eu van waarde- was, en zijn daarna met huu buit heengeghan, zonder den politie— intendant of een zijner huisgenooten in den slaap te storen. De Engelsche dokter Burke, die in dronkenschap zijn negenjarig dochtertje dood schoot, is ter dood veroordeeld. Donderdag a. s. zal te 's-Hage uit den tuin van het Gebouw voor K. en W. met zijn grooten luchtbalion „Le Dynamiteur des Airs," opstijgen de Eransche luchtreiziger Fre deric Lhoste, broeder van den verongelukten luchtreiziger Francois Lhoste. Waarschijnlijk wordt de Heer Lhoste door den Heer Henri Wolff, met wien hij reeds verschei dene opstijgingen deed, en die onlangs met hem de Middellandsche Zee overstak, vergezeld. De Heer Lhoste steeg een paar dagen geleden te Parijs op en nam toen proeven, om van den ballon uit geweerschoten te lossen. Een ongélukkig standje. In de rue St. Dominique te Parijs staat een blinde bedelaar, op wieus borst een bord hangt, waarop (in het Fiausch) het volgende is te lezen: Hebt medelijden met e«r. arme blindeman, die niets anders dan zijn ongeluk heeft om van te leven." Men bericht ons over een zelf werkend betaalapparaat ten behoeve van terug gave vau gelden aau de kassen, htt volgende; Dit apparaat neemt op in 9 verschillende ko peren hulzen ongeveer 15,000 Mark, die zich vrrdeeleu in 1050 Mark iu goud, 50 dri -Mark, 70 twee-Mark, 100 een-Mark, 100 vijftig;-pfen nig, 70 groote twintig-pfeunig, 100 vijf-pt'eu- nig, 100 tieu-pfennig en 100 v jjf-pfennig- stukkeu. Zuodra nu een geldstuk op de koperen toonbank gelegd wordt, laat de beambte dit stuk door ten druk op een knop in de daarvoor aan gebrachte kas verdwijnen, en geeft het te veel gegeveu geld gewisseld iu diverse muntstukken terug door te drukken op de toeteen waarop de verschillende muntstukken zijn aangeteekend. Men zegt dat dit apparaat zeer snel werkt. De uitvinder is Duektl te Ohrdruff in IhuringeH. Naar wij vernemen, heeft de Holland Society te New-York het plan gevormd, een be zoek aas Nederland te brengen. Zij is daartoe in overleg getreden met de Ned. Amerik. Stoom vaartmaatschappij, om de geheele le klas van de stoomboot Amsterdam, die 28 Juni van New- York zal Vertrekken, af te huren. Onlangs maakten wij melding van eene ouderneming te Londen, die gefrankeerde couverten met een vel papier er in verkrijgbaar stelde voor den halven prijs van het postzegel. De ouderneming vindt hare winst in de adver- leutiën, wilke eeu gedeelte van het papier en het couvert innemen. Thans is door de Publishing Company te Am sterdam hetzelfde denkbeeld toegepas eu koopt men een gefrankeerd couvert met een vel papier voor drie cents. Elke serie, door de Publishing Company uit gegeven, bestaat uit 10,000 exemplaren en zij stelt zich voor reeds over veertien dagen eene tweede serie in den handel te brengen. Zeker zullen deze couverten ook te onzent debiet virden, maar het is de vraag of het doel in dezelfde mate zal worden bereikt als met die der Engelsche vinding, zegt de Arnh. Ct. Bij deze toch is men genoodzaakt het brie venpapier te bezigen, dat aan het couvert is ver bonden. Op dat papier is het postzegel gedrukt en door vouwing komt dit onder de opening in het couvert gemaakt. Bij die der Hollandsche navolging kan men in het couvert elk blad pa pier sluiten, dat men verkiest en behoeft mm geen gebruik te maken van het voor driekwart met advertentiën bedrukte. De Engelsche zangeres Marie Roze (Mme Mapleson), die zich verbonden had om in Australië te zingen, zal daar niet heengaan, ter wille van hare drie hondjes. Zij heeft verno men, dat de invoer vau houden in die kolonie verboden is, en zij wil voor niets ter wereld hare viervoetige lievelingen achterlaten. Te Melbourne werd indertijd voor Miss Géué- viève Waid eene uitzondering gemaakt op dat verbod; maar de Regeering stelde toen Miss Ward verantwoordelijk voor alle schade, welke haar schoothondje mocht aanrichten. De Vatican u sche tentoonstelling zal einde Mei wordeu gesloten. Dat de snoek niet alleen tot de vraatzuchtigste, maar ook tot de enelstgroeieude visschen behoort was bekend, maar we wisten niet, dat het zoo erg met dien wolf der zoete wateren gesteld was, als de volgende proefueming heeft bewezen: Een eigenaar van een vijver ving daaruit twee snoekjes elk van vijf duim lang eD wierp die in een grooteu bak met water, waarin reeds te voren een zes honderd andere vi«chjes, elk een duim groot, wareu geworpen. De twee snoekjes hebben daarvan den eersten dag houderd acht-en-tvvintig, den tweeden honderd twee-en-dertig eu den derden honderd vijftig verorberd. En in die drie dagen waren zij beide een duim grooter geworden. De reddingsbooten, te Tessel ge stationeerd, worden voorzien van toestellen voor olie-storting in zee. Vanwege het bestuur dei- Noord- en Zuidholla idsche R ddingm.iatschnppij is, om deze zaak te regelen, iemand naar Tessel gezonden. Eene zeldzame phothographie. Een photo- graaf in de stad Shelbyviü. III., heeft onlangs een portret gemaakt, waarop vijf generaties waien vertegenwoordigd. De groep bestond namelijk uit eene zes-en-taclnigjarigu dame, mevrouw Chatlier- wood, haren een-eu-zestigiaiigeu zoon, Dr. Cather- wood, hare acht-en-dertigjarige kleindochter, me vrouw Hoxie, hare negentienjarige achterkleindoch ter, mevrouw Eva Curington en het kind van deze, een drie maanden oude zuigeling. Christina Goedvolk, de weduwe van Jut, die dezer dagen uit de gevangenis te Gorin- cbem is ontslagen, heeft haar intrek te Amster dam genomen in de Bloemstraat bij eene zuster van haar. De offerbus voor de armen inde Roomsch-Katholieke kerk te Goriuchem werd herhaalde maleu ledig gevonden. Jl. Z iterdag-nacht is de zoou van den koster, door de politie, die de wacht in de kerk hield, op heeterdaad betrapt. De dief is gevankelijk weggevoerd. Het publiek en zijne doktoren. Volgens de Gaulois woont iu liet kwartier Clignaucourt te Parijs een wonderdokter, die schatten verdient. Onlangs werd eene vervolging tegen hem inge steld, wegens onbevoegde uitoefening der genees kunst en bij die gelegenheid bleek, dat de man, die eene kleine winktlnering heeft, wel degelijk bevoegd is te praktiseeren. Hij vertelde den com missaris van politie, in 't geheim, dat hjj op 27 jarigen leeftijd was gepromoveerd; maar de praktijk liet zich wachten en hij lial geen geld; hij besloot toen in Amerika ziju geluk eens te beproeven en vergaarde daar eene kleine som, waarmede hij naar Pat ijs terugkeerde. Intusschen was hem de lust om geneesheer te zijn langza merhand vergaan. Hij zette een winkeltj; op; toch bleef hij in eugeren kring; aan kennissen, vrienden en buren, geneeskundigen raad geven en weldra kreeg hij den naam van „wouder dokter" en werd van heinde en ver opgezocht en met goud betaald. Maar hij hiekl vooral zijn titel van dokter verborgen! Mundus vult decipi. In Noor d-B rabant schijnt men zich bizonder toe le leggen op het stichten vau kunstboterfabricken in het buitenland. Te Kleef is eene dergelijke fabriek, die hare vol tooiing nadert, in aanbouw voor de firma Simon Van den Bergh, te Oss; voor de firma Aut. Jurg/ns aldaar zal er, naar meu verneemt, eene te Gocli verrijzen; terwijl de firma Jos. M. Ver- schure eu Zu. te Oosterhout bezig is eene fa briek te Hamburg te vestigen. A 1 f o n s u s XIII, de jonge Koning van Spanje, kan nu vrij goed loopen. AU men het kereltje zoo ziet, zou meu niet zeggen, dat hij Opperbevelhebber van het Spa.msche leger is en de boop van een geheel volk op hem is ge vestigd. Geen wouder, dat de Koningin of een stoet bedienden hem altijd nagaan. Maar toch was onlangs de Koning zoek. Op zekeren ochtend, terwijl de Koningin met de Ministers vergaderde, speelde de jonge Ko ning met zijne zuster in een kamer, doch deze liet hem op een g-geven oogenblik alleen en later was de Koning ni t meer te vil den. Het geheele paleis was in rep eu roer, totdat meu eindelijk leven in een kast hoorde en, die ope nende, daarin Z. M. vond zitten. Hij had weg kruipertje gespeeld en zich in eene ka9t verbor gen, de deur was dichtgeslagen en Z. M. Alfonso XIII zat gevangen 1 Naar aanleiding van de nieuwe legerwetten, ia thans de eerste militaire spoor weg in Frankrijk ingericht. Het is de lijn van Chartres naar Orleans. Sedert eenige dagen verrichten daar militairen, de gewone diensten als stations-chefs, stokeis ea- zoovoorts. Alleen de machinisten zijn voorloopig nog burgers. Als bijdrage terkarakterschet- aing van den grooten man van den dag, Boulanger, deelt men ons van de best ingelichte zijde het waar gebeurde feit mede. Eenige jougelieden biet- ter stede hadden een vroolijk feestje bijgewoond, dat tot vroeg iu den morgen had geduurd. Na tuurlijk verkeerden zij in eenigszins luidruchtige, stemming en gevoelden grooten lust tot het uit halen van de eene of andere grap. Een van hen stelde toen voor, een telegram te verzenden aan Boulanger. Dit vond bijval. Gezamenlijk werd het telegram opgesteld, dat van dwaasheden en superlatieven aaneenhing. Men vertelde aan Bou langer, dat hij de grootste man was van de wereld, de dapperste hela uit de oude, middel- Se u wscbe en nieuwere geschiedenis, enz. enz,, en en onderleekende met naam en adres. De grap had een ongehoopt succèsde groote man had blijkbaar alles voor goede munt aangenomen. Twee dagen later ontving ieder der tien of twaalf ouderteektnaars van het telegram uit Parijs een visitekaartje, waarop in fraai roudscbritt Le general Boulanger p. r. (Tijd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2