BU1TENLAN D. BINNENLAND. De Vaticaansche Tentoonstelling. Dr. Andreas Jansen. Uitslag der Verkiezingen voor de Tweede Kamer. GEMENGDE BERICHTEN. veranderen zoo lang namelijk zij zich niet schuldig maken aan de onzedelijkheid van het plan of campaign of aan het gru- weljjke boycotten. Niets kau eenvoudiger en duidelijker zijn dan eene veroordeeling, die de volledige sanctie van den H. Vader heeft en verbindend is voor bet geweten van iederen Katholiek, Wij twijfelen dan ook geenszins aan de gehoorzaamheid der Iersche Katholieken. De oogeublikkelijke opgewondenheid, zal, naar wij hopen, in het belang van het goede, katholieke Iersche volk, zeer spoedig voor eene rustige en kalme stemming plaats maken en tot de overtuiging leiden, dat ook politieke doeleinden en politieke mid delen aan de beginselen der christelijke moraal moeten onderworpen worden. Bij het te Berlijn gevestigde Centraal- comité ter ondersteuning van de waters- noodlijdenden is tot den 12u dezer een bedrag van 2,760,426 Mark ingekomen. De Heer Windthorst viert deze maand zijn gouden bruiloft. Hij heeft verzocht van openbare bewjjzen van deelneming verschoond te mogen blijven en zal den dag met zijne gemalin en zijne betrekkingen in landelijke stilte doorbrengen. Van de vier kinderen uit zijn huwelijk is nog slechts een eene ongehuwde dochter in leven. Professor Virchow, die uit Egypte te Berlijn is teruggekeerd, verklaarde, dat het ook nu nog niet mogelijk is met ze kerheid uit te maken, dat Keizer Frederik aan kanker lijdt. De uitwassen, welke zich onlangs bij de keelopening, waar het buisje zich bevindt, vertoonden, waren niet kan kerachtig. De Frausche Kamer vaD Afgevaardig den, die weer bijeengekomen is, heeft het wetsontworp betreöeude de invoerrechten op alcohol in zijn geheel verworpen met 282 stemmen tegen 242. Félix Pyat heeft een voorstel ingediend, strekkende om tot algemeeneu nutte alle fabrieken, die door de patroons gesloten zjjn, te onteigenen. Hij vroeg voor dit voorstel de urgentie, die verworpen werd. Volgens de berichten zouden de con servatieven bij de herstemmingen voor de gemeenteraden 6000 zetels op de repu blikeinen hebben gewonnen. De gemeente raden, die anti-republikeinsch zijn gewor den, zouden honderden tellen. Boulanger is Dinsdag te Parijs om streeks 11 uur teruggekeerd. Een vier honderdtal nieuwsgierigen waren aan het station, van welken enkelen, ouder een herhaald: leve Boulanger! het rijtuig tot het Hotel du Louvre volgden. Te 12 uur was het weder overal rustig en kalm. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde verneemt men de volgende verklaring voor Engelands plotselingen ijver tot verhooging zjjuer weerbaarheid en aankondiging van het plan om twee legerkorpsen eventueel op oorlogssterkte te brengen: Te Constau- tinopel heeft in den laatsten tijd Ruslaud, wijzende op Frankrijks welwillendheid en op Engelands zwakheid, ziju invloed in de omgeving van den Sultan zoozeer doen ge voelen, dat Engeland, ter ondersteuning zijner diplomatie, het noodig heeft geacht door eene vermeerdering zijner legermacht eene demonstratie aan den dag te leggen, ten einde zijne positie niet te verzwakken. Het blijft hierbij de vraag, of het toe vallig dan wel opzettelijk is, dat de üuitsche bladen, die welwillend gezind zijn jegens onze Regeering, voortdurend wijzen op de gereserveerde houding vanDuibchlaud jegens Rusland, en tevens op de moeilijkheden in het verkeer aan de Duitsch-Franschegrenzen. Von Bismarck's afwezigheid van Berlijn zal, naar voorloopig bepaald is, dureu tot na het Piuksterfeeat, namelijk als er geeue verandering komt in den toestand des Kei zers. Von Bismarck is zeer vermoeid van den arbeid. Aan de Nederlandsche inzenders! Het reglement der Vaticaansche Tentoonstelling, hetwelk ook hier te lande werd verspreid, bepaalt in art. 7, dat aan de inzenders, welke wenschen mede te dingen, belooningen zullen worden toe gekend voor de voorwerpen, welke eene onder scheiding waardig worden gekeurd. Daar zeker niet al onze inzenders aan dezen wedstrijd verlangen deel te utmen, vraagt liet Nederlandsche hoofdcomité bij deze de vereischte opgaven van die inzenders, welke met de door hen tentoongestelde voorwerpen naar de uitge loofde belooningeu wenschen te dingen. He verlangde opgaven zijn: 1. Naam, voornaam, tilel en woonplaats van den inzender. 2. Ingeval inzender en vervaardiger niet dezelfde persoon zijn, de verklaring, voor wien van beide de pventueele onderscheiding wordt gewenscht. 3. Beschrijving van het voorwerp. 4. De onderscheidingen; welke den vervaardiger of inzender op andere tentoonstellingen voor het zelfde voorwerp of voortbrengsel ten deel vielen. 5. Al de opmerkingen, welke de inzender dienstig acht om aan de jury het oordeel te ver gemakkelijken. De uitgeloofde bHooningen zjju als volgt: 1. Eere-diploma. 2. Diploma van gouden midaille. 3. Diploma van zilveren medaille. 4. Diploma van bronzen medaille. 5. Diploma van aanmoediging. Een gedenkpenning van brons, op last van het hoofd-comilé geslagen, zal worden toegevoegd aan de diploma's van de vier eerste klassen van belooningen. De onderscheidingen zallen worden topgekend door jury's, bestaande uit personen, die, beuoemd door de hoofd-directie, bevoegd zijn om de waarde te beoordeelen van de voorwerpen van eene be paalde groep of klas. Men wordt beleefdelijk uitgenoodigd, deze op gaven zoo spoedig mogelijk in te zenden aan Mr. W. P. A Hellegers, Keizersgracht B49, Amsterdam. Op aanvrager, welke na den 2aen dezer inkomen, zal geen acht meer kunnen worden geslagen. Namens het hoofd-comilé, Amersfoort. (vacatnre-Mockay) 2945 kiezers. Gekozen de Heer J. E. N. Baron Sohimmel- penninck Van der Oye, (anti-rev.) met 1326 stemmen. Op Mr. J. Heemskerk Azn., oud- Miuieter van Binnenlandsche Zaken, waren 342 stemmen uitgebracht. Ede. (vacature-Kenchtnius) 2844 kiezers. Ge kozen: de Heer C. M. E. Van Loben Sees (anti-rev.) met 1253 stemmen. Mr. C. J. E. Graaf van Bylaodt (nat.) Verkreeg 791 stemmen. Gouda, (vacature-Godin De Beaufort) 2915 kiezers. Gekozen; Mr. O. J. E. Baron Van Wassenaer, (anti-rev.) met 1447 stemmen. Mr. Eortiiyu Drooglever (lib.) verkreeg 1095 stemmen. Maastricht. (vacature-Ruys Van Beerenbroek) 2194 kiezers. Gekozen: Dr. Schreinemacher (Katb) met 889 stemmen. De Heer F. De Beau mont verkreeg 658 stemmen. Beperking van misbruiken. De Belgische Regeering heeft een wetsvoorstel bij de Kamer ingediend, dat met algemeene stemmen is aan genomen. Voortaan is het in België den kunst rijders, en anderen rondtrekkenden kunstvertoo- ners, of bster gezegd den vertooners van hals- eu nekbrekende toeren, verboden, bij de uitvoe ring daarvan kinderen te bezigen beneden de 18 jaar oud, zonder het uitdrukkelijk verlof der ouders. Hunne eigen kinderen, of die van ande ren mogen nimmer optreden, tenzij zij den ou derdom van 14 jaar hebben bereikt. Ieder weldenkende, die in den mensch een verhevener wezen ziet, dan den afstammeling van den aap, zal deze wet van harte toejuichen. Zij verdient navolging en strekt het clerieale ministerie, dat blijk geeft zich het lot van de kulpeloozen en hulpbehoevenden voor alles aan te trekken, tot eer. Eene zonderlinge aanleiding Volgens be richt zal dit jaar op Pinksteren a. s. de Protes tantendag te Bremen niet gehouden worden. Zulks geschiedt op verlangen van zeer veel be langstellende personen buiten Bremen, alsmede op dat van het plaatselijk bureau. De aanleiding hiertoe is de diepe rouw over het afsterven van Keizer Wilhelm. Ook zegt het bericht: Het denken en voelen van het Duitsche volk is door de zorgen over den toe stand des Keizers Frederik zoo in Anspruch gennmmen, dat elke ernstige deelneming aan elke andere openbare aangelegenheid in de naaste toekomst niet te verwachten valt. Nu begrijpt een ieder waarom de Thümmelei de Katholieken eenigen tijd met rust heeft ge laten. Er zal dus te Bremen bij gelegenheid van Pinksteren wat minder op de Katholieken en hun godsdienst gescholden worden, want zonder dit laatste, liep zoo'n protestantendag nimmer ten einde. Schelden en schimpen op Rome was zoo niet de hoofdschotel, dan toch zeer zeker la piece de resistance. E. W. De belangstelling van het publiek in de jl. Maandag gehouden zitting van de Tweede Kamer, waarin de Heer Domela Nieuwenhuis zijne interpellatie hield over de werkstaking in de venen, was zoo groot, dat vele nieuwsgierigen noch op de publieke, noch op de gereserveerde tribune eene plaats konden machtig worden en teleurgesteld huiswaarts keerden. Voor ieder, die met de parlementaire vormen bekend is, zegt het Handelsblad trok het zeker de aandacht, dat in de Kamer, bij de in- terpellatie-Domela Nieuwenhuis, door den Mi nister van Justitie en de Heeren Van Houten, Van der Feltz en Oppedijk, die aan de discussie deelnamen, niet werd gesproken van den //ge- achten interpellanlmaar kortweg van //den in- terpellant.// De Hooge Raad heeft verworpen het cas satie-beroep van een boekdrukker te Alkmaar, die door het Hof te Amsterdam tot f25 boete was veroordeeld wegens niet aangifte voor de patentwet als molenaar. De zoogenaamde derde-klasse-telegrammen schijnen nog niet van de baan. Men verzekert althans aan de Stoompost, dat de invoering er van in het buitenland en zelfs in onze Oost- Indische bezittingen in overweging is. Bij de Tweede Kamer zijn gisteren inge komen ontwerpen tot goedkeuring van provinciale heffingen in Friesland. De Heer Heldt interpelleerde over het ontslag van een 30-tal vaste werklieden aan 's Rijks marinewerf te Amsterdam, en ook te Willems oord en Hellevoetsluis, en hunne aanstelling tot losse werklieden, waardoor zij vele voorrechten moeten derven, ofschoon zij jarenlang dienst hadden en trouw en eerlijk waren. Waarom vroeg hij niet de jongst aangestelde vaste werklieden niet eerst ontslagen? Deze menschen kunnen elders moeilijk werk vinden en loopen kans spoedig geheel hulpeloos te staan. Door het ontslag van oudgedienden wordt de aangenomen onderstandswet een wassen neus. Spreker vraagt herstel van de onbillijkheid en maatregelen om gratificatiën te geven aan ontslagen werklieden tusschen 40 en 60 jaar. De Minister van Marine zegt, dat hem geen onrecht bekend is. Hij belooft de persoonlijke grieven te onderzoeken. Verdere inkrimping van het werfpersoneel zou de Minister niet wenschen. Hij wenscht de eenmaal gemaakte regeling te handhaven en houdt vol, dat de eisch van den Heer Heldt huiten de jeugdige onderstandswet gaat. Hoeveel sympathie hij heeft voor den werkman, op de belangen van de schatkist moet hij ook letten. En de aandeelhouders in par ticuliere inrichtingen zouden ook opkomen tegen even verkeerde economie. De Heer Heldt voert nog kortelijk het woord en hoopt, dat het den Minister zal gelukken de moeilijkheden bij het ontslaan van werk lieden te boven te komen. Hiermede is de interpellatie afgeloopen. De Kamer gaat tot nadere bijeenroeping uiteen. Dinsdag is de reeks concerten, welke te Bologna gedurende de tentoonstelling zal g/geven worden, geopend met een historisch concert, uitgevoerd door leeraren aan het Con servatoire te Brussel, op antieke instrumenten. Mejuffrouw Warnots bracht drie zangstukken ten gehoore, waarbij het accompagnement werd uilgevoerd op een orgel van Regaii in 1676 in Italië vervaardigd en op een klein vervoerbaar orgeltje van 1600. Tot de andere instrumenten, welke zeer de aan dacht trokken, behooren eene dwarsfluit uit de helft der vorige eeuw, eene vijfsnarige viool en een klavecimbaal welke het jaarmerk 1679 draagt. Het concert was zter belangwekkend, hoewel de zaal wat te groot was voor deze instrumenten, die meer in het bizouder voor kamergebruik zijn bistemd. Een hotelhouder in de Warmoes- straat te Amsterdam kreeg met een bezoeker, een huisschilder, twist. Om vrede in huis te krijgen dus zeide een getuige gaf hij den bezoeker een klap in het aangezicht. De voorzitter trachtte dezen getuige aau het verstand te brengen, dat de kastelein al een heel raar middel had gebe zigd om rust te krijgen en dat hst geven van een klap daartoe niet het bij uitstek geschikte middel was. Het O. M. schat den klap op f 10. Uit Oldeberkoop wordt aan de P. D. G. gemeld Weken achtereen heerschte in het gezin van den Heer B. alhier eene ziekte, welker verschijn selen bestonden in braken, iDgewandspijn, zwart worden van het (andvleesch, enz. Ook in andere gezinnen ontstond dezelfde ziekte. De doctoren, die deze patiënten behandelen, schreven de ziekte toe aan loodvergiftiging, doch te vergeefs zocht men, waar dit lood van daan zou kunnen komen. Potten, pannen, ketels enz. worden onderzocht, doch vruchteloos. Nu eens wat beter, dan weer wat minder, bleven de patiënten lijdende, tot eindelijk, helaas 1 eeu der lijders, een zoon van den Heer B., bezweek. Met vernieuwden ijver zetten de geneeshetren hun onderzoek voort. En gelukkig werd nu de oorzaak gevonden. De Heer Ebbinge, arts te Gorredijk, onderwierp o. m. het meel, gebruikt door den bakker S. (in wonende bij den Heer B.), aau een scheikundig onderzoek, en hij vond, wat hij zocht. In het meel, waarvan S. zoogenaamde „fijne koek" bakte (bloem van roggemeel) vond de Heer Ebbinge eene aanzienlijke hoeveelheid loodglit, eene zeer vergiftige lood-oxyde. Het meel bevatte hiervan zoo'n aanzienlijk deel, dat men met ongewapend oog het loodglit duidelijk in de koek kon waar nemen. Dat alle nog aanwezige koek en meel vernietigd, althans buiten gebruik gesteld is, be hoeft niet gezegd te worden. De heer E. heeft door zijne uasporingen misschien vele verdere ongelukken voorkomen en daarom verdient hij hulde voor zijn nauwlettend onderzoek. Naar wij vernemen is het meel afkomstig van den handelaar C. te Joure. Hoe er zoo'n groote hoeveelheid loodglit in kon geraken, weten wij voorshands niet, doch onderzoek zal dit een mis schien aan 't licht brengen. Volgens het Tijdschrift voor Geneeskunde ie hier te lande in de vorige maand wederom een kind overleden aau de gevolgen van dolle— hondsbeet. Het kind was afkomstig uit Standdaarbuiten en is niet ter behandeling naar het instituut- Pasteur te Parijs opgezonden. Eenheid in het gebruik van lucht- remmen voor spoorwegtreinen schijnt wel niet tot stand te komen. Terwijl bij de Nederlandsche spoorwegen over het algemeen het systeem Wes- tinghouse wordt aangewend, geven de Duitsche staatsspoorwegen de voorkeur aan het systeem „Carpenterf. De Saksische staatsspoorwegen heb ben thans herhaalde proeven op het spoorweg traject D radenGörlitz genomen met de remmen van Carpenter en die volgens het systeem Schleifer, en zijn tot de conclusie gekomen, dat deze laatste de beste isdientengevolge worden alle sneltreinen van de rem naar het systeem Schleifer voorzien. Tusschen Lyon en Marseille (800 kilometer) zijn met succes proeven met de tele- phoon genomen. Iedere wandelaar en wandelaar- ster aan den Leidschen weg, er waren er Zondag velen, werd onwillekeurig getroffen door de waak zaamheid van een zwaan, die daar aan den Rijn zijn nest heeft. Steeds zwemt hij voor het nest httn en weer en komt er een bootje aan, van welke zijde ook, dan begeeft hij er zieh dadelijk met opgezette vleugels heen en blijft het van zeer nabij vergezellen tot het ongeveer 15 meters voorbij het nest is. Komen er daarentegen van beide kanten vaartuigen aan, dan is het trouwe dier razend en zwemt of liever vliegt van het eene naar het andere. Ret is te hopen, da', niemand meer uit aardigheid daar gaat roeien, zooals dit toen het geval was. Eergisteren is het lijk van den ongelukkigen Dutilleux, dis bij Versailles in een ouvoltooiden put werd begraven, na vier weken arbeids gevonden. Zondag-namiddag viel een vier jarig m isja in de Nieuwe Vaart bij de Katten- burgerbrug ta Amsterdam. Menschen genoeg met den wil om te helpen, doch de daad volgdn riet spoedig. Een twaalfjarige knaap echter komt aan- geloopen, springt te water, wett de kleine meid te grijpen en brengt haar behouden aan wal. De wakkere knaap is de zoon van den Vicö-Admiraal, Jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, afgetreden Directeur en Commandant der Laudawerf. Door de Arrondissement s-R e c h t- baiik te Winschoten zijn jongstladeu Zaterdag niet minder dan 43 raann lijke en vrouwelijke smokkelaars van spiritus gevounisd. Ook eene dwaasheid. Tot de meer en meer in zwang komeude sports behoort het be klimmen der bergen. Wie de grootste, de roeke- looste, de dolzinnigste waaghalzerij aandurft, heet op het gebied van sport een kranige man. Hij wordt gevierd en niet weinig door anderen benijd, wegens het goed-er-afkomen eeuer dwaasheid. Wat men In de schooljeugd laakt en ten sterk ste afkeurt, wordt hij ouderen van dagen, vaak bij familievaders als eeue heldendaad in de nieuws bladen geroemd. Reeds op den 1. Mei heeft de bcrasport een offer gevraagd. De iu toeristische kringen be kende koopman J. Zulchner, uit Salzburg, begaf zich met ziju oudsten zoou naar Drachenloch om daar, met alpenstokken gewapeud, de ber gen te beklimmen. Vader en zoon vielen van eeue rotspunt met dat gevolg, dat de vader op de -plaats doo l bleef en de zoon aan de beide armen deerlijk werd gewond. Ondanks de menigvuldige ongelukken, die jaar lijks plaats hebben bij het beklimmen der bergen, ontbreekt hot nimmer aan roekelooze en hals- wagende toeristen. Professor Fleischl, te Weeuen, die sedert jaren leed aan zenuwgezwellen, ten gevolge van vergiftiging bij een ontleedkundig onderzoek opgedaan, is dezer dagen daarvan ge nezen door eene merkwaardige operatie. Dr. Ger- suny, assistent van Prof. Billroth, heeft nl. na verwijdering van het gezwel, de zieke zenuw vervangen door eene gelijksoortige zenuw van een konijn. Hij had eens gelezen van eene dergelijke kunstbewerking en beproefde haar, onder toe stemming van Prof. Billroth en den lijder, met het gelukkige gevolg, dat Prof. Fleischl vol komen bevrijd werd van zijne pijnen. De volgende roerende gauwdie- venhistorie doet in de Berlijnsche bladen de ronde. Bij het verlaten van het operagebouw werd het hoofd van een Berlijtisch handelshuis eone porte feuille ontrold. Deze bevatte omstreeks zeshon derd mark aan geldswaarde en bovendien wat den eigenaar meer ter harte ging, een aantal brieven en stukken, die voor hem van het grootste ge wicht waren. Den volgenden morgen werd aan de woning van den koopman een pakket afgegeven, dat be halve een brief de verdwenen portefeuile bevatte, met al wal deze inhield. Het bijgevoegde schrijven luidde als volgt: „Zeer geachte heerl Eens had ik het recht op anderen toon tot u te spreken, destijds noemden wij elkander nog bij den naam. Maar dat is meer dan twintig jaar geleden. Des tijds droomden en dweepten wij nog hand in hand voor de toekomst en verwachtten van het leven, wat gij gevonden hebthet gelukGij hebt met de gaven, die de natuur u geschonken had, gewoekerd! Ik echter, dien ge sedert langen tijd uit het oog en wil ik hopen uit het hart hebt verioreu, heb al miji.e plannen zien schipbreuk lijden, ik zonk lager en lager. Geheel door eigen schuldHoe ver het met mij ge komen is, dat ziet ge. Ik heb u bestolen, maar ik behoud het beroofde niet; want uit uwe pa pieren zag ik, wien ik had bestolen. Ik heb onvergetelijke uren in uwe ouderlijke woning door gebracht, vooral de herinnering aan uwe liefde volle moeder bleef mij bij. Gij zelf waart mij een trouwe, onbaatzuchtige vriend; ik heb u nooit vergeten Hier is alles terug, wat eeu el lendeling, die zich zelf vergat, u heeft afgenomen. Tracht mij niet op te Bporeu om Godswil Het zou u berouwen." Tusschen Noordwijk aan Zee en het spoorwegstation Piet-Gijzenbrug is een om- nibusdienst geopend op drie treinen in elke richting, waardoor die badplaats uit Amsterdam binnen \t[s uur en uit Haarlem binnen 1 uur bereikbaar wordt, voor het noorden derhalve eene belangrijke verkorting tegen de reis over Leiden en verder per Noordwijkschen stoomtram. De volgende manier van oplich terij wordt te Parijs thans door een man beoefend. Hij gaat naar de Raadhuizen en kijkt daar, welke menschen zijn ondertrouwd. Hij kiest daaruit eenvoudige lieden, als kinderjuffrouwen, dienst boden en dergelijken. Dus meldt hij zich bij eene dienstmeid: „Ik kom namens uw aanstaande," zegt hij, ,7om te zeggen, dat uw huwelijk niet kan doorgaan, daar uwe papieren niet in orde waren, doch als besmbte van den Burgerlijken Stand wil ik de zaak in orde brengen, uw bruigom heeft mij opgedragen, daarover met u te spreken. Natuurlijk gaat dat met eenige kosten gepaard" en dan noemt hij een bedrag, bijv. van 10 Iranks, die hij als voorschot noodig heeft. Hij belooft dan de zaak te zul en regtleu, maar natuurlijk komt hij niet terug. Vele eenvoudige meisjes zijn reeds de dupe$ van dezen oplichter geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2