N IE U WE No 1244 Zondag 20 Mel 1888. 13de Jaargang. De interpellatie Meuwenhuis. BU1TENLAN D. BINNENLAND. abowwemewtspbijb Bizonderheden over den eersten Pinksterdag. H 41R l E M S IIICOIIRAST. Per 3 maanden voor Haarlem 0.85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjtiderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BÜBBATT: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA KOU AGITATE. PBIJS DE3 ADVEBTENTIÉH Van 16 regels ,30 Cents. Elke regei meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V r ij d a g- a v o n d voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEE8 Jt LAUEET. Wegens het Hoogfeest van Pinksteren zal de Nieuwe Haarlemsche Courant in plaats van Dinsdag, Woensdag a. s. verschijnen; het dan vol gende nummer verschijnt Zaterdag 20 Mei. Met grooteu ophef werd van socialistische zyde aaugekondigd, dat de interpellatie, welke het Kamerlid Domela Nieuweuhuis tot de Regeering zou richteu, eeu hoogst belangrijk feit in de geschiedenis vau Neder land zou vormen. Domela Nieuweuhuis zou een soort vau redder voor de veen-arbeiders bljjken. Het schitterend vuurwerk ging ditmaal aau het »feestc vooraf; het »feest« zelf mislukte volkomen. Al wat Domela Nieuwenhuis zeide, had bitter weinig om het lijf; hij moest dan ook zijne eigenaardige kracht zoeken in hetgeen met de interpellatie niets te ma ken had. Zeer merkwaardig is het, dat de inter- pellant er niet voor terugdeinsde om open lijk tegen de militaire macht op te treden. »De militairen,* zoo sprak hij, »maken den boel wel eeu beetje gaande. Men is in die (veen)strekeu niet zoo gewoon aau mili tairen als wij hier; het is daar een vreemd verschijnsel. Bovendien hebben militairen niets te doen en zoo komt men van het eene tot het andere. Daarbij onthouden zich, volgens opgaven mij verstrekt, de militairen en ook de rijksveldwachters, niet altjjd van het gebruik vau sterken drank. Wanneer do werkstakers zich daarvan ont houden, vindt men dit in den regel zeer loffelijk, maar de moderne handhavers der orde moeten zich daarvan in de eerste plaats onthouden. Het is o. a. voorgekomen tjjdens de werkstaking aau het Tjouger- kauaal, dat de rijksveldwachters, op hun gemak in eeu logement zaten kaart te spelen, ouder het genot van een borreltje; dat werd natuurlijk door de dorpsgeuooteu gezien en maakte eeu nadeeligen indruk. Bovendien zjjn zj], wanneer zjj wat veel op hebben, te meer belust om eens eenige heldendaden te vertoouen, hetgeen allicht tot botsingen aanleiding geeft, die anders misschien hadden vermeden kunnen worden. Het volk daarover heeft niemand zich te beklagen is in den regel gedwee, misschien wat al te gedwee. En toch, wan neer wjj zulke toestauden vergelijken, dan komen wij er toe hetzelfde te zeggen, wat eens Lodewijk XV zeide: Als ik onderdaan was, dan kwam ik tot opstand. Het volk heeft het recht aan zijne zijde, het is veel te goed om zooveel te verdragen. Nu willen wjj het gevraagd hebben of de taal, welke door Domela Nieuwenhuis werd gevoerd, niet in hooge mate opruiend moet heeten Het volk is te gedwee Het feest, dat de Joden op den vijftigsten dag na den eersten Paascbdag vierden, bekoorde tot een der drie groote jaarljjksche feesten van het Israëlietische volk. Bij Flavius Josepkus draagt kei feest den naam van Pentékoste waar van ons Pinksteren is afgeleid. Het uitverkoren volk van God vierde dezen dag met buitenge wone plecktigkeid ter herinnering aan de ge beurtenis, dat het vijftig dagen na de bevrijding uit Egypte, door tusschenkomst van Mozes.de wet Gods had ontvangen. Wij weten, dat de Katholieke Kerk dezen dag in eere houdt, omdat de Heilige geest ook vjjftig dagen na de ver rijzenis des Heeren over de vergaderde Apostelen is neergedaald. Het feit staat beschreven in de Handelingen der Apostelen: En toen de dagen van het Pinksterfeest vervuld werden, waren zij allen tezamen op dezelfde plaats. En plotseling ont stond er uit den Hemel een geluid als van een aankomenden hevigen wind, en vervulde heel het huis, waar zij gezeten waren. En er verschenen hun verdeelde tongen als van een vuur en op een iegelijk van hen zette zich een neder. Men hoort wel eens vragen, hoeveel personen verzameld waren en den H. Geest hebben ontvangen. Na tuurlijk zijn de gevoelens hierover verschillend. Paus Benedicius XIV zegt evenwel op solide gronden, dat behalve de H. Maagden, de twaalf Eu toch verzet bet zich zoo dikwerf tegen de wettige overheid. Men kan dat alle da gen in de straten, vooral eeuer groote stad, aanschouwen. De politie wordt meest altijd door het volk tegengewerkt. En welk eene verachting spreekt zich uit jegens de militairen in ae woorden met welke zjj worden aangeduid moderne hand havers der orde. De beschermers der orde zjjn een doorn in het oog der sociaal-democraten. Zoo lang die handhavers der orde er zjjn, kun nen de socialisten niet zegepralen, hun de samenleving verwoestend bedrijf niet door zetten. 't Fraaist van alles is nog, dat den mi litairen verweten wordt, dat zjj wel eens een hapje* nemen. Alsof onder de socia listen enkel afschaffers gevonden werden en alsof de veenarbeiders ook alleen maar uit vrienden der onthouding bestaan Een rijksveldwachter, die een graantje pikt en een kaartje speelt, dat is ook al een gruwel in de oogen der sociaal-demo craten. Nu zullen wjj niet zeggen, dat de rijksveldwachters er goed aan deden bjj het bestaan van spanning in het dorp in een logement zich met kaartspelen te ver maken, 't geen trouwens al tijd wel in hun rustuur zal geschied zjjn maar de dood- zoude kunnen wjj er niet in zien. De opmerkingen vau Domela Nieuweu huis bewjjzeu de juistheid vau hetgeen wjj reeds hebben beweerd, uameljjk, dat het leger als de conservatieve kracht bij uit nemendheid moet beschouwd worden. De liberalen, zich tegen de (ook noodige) uit gaven voor het leger verzettende, speelden daardoor in de kaart van de sociaal-demo craten. Voorts verklaarde Domela Nieuwenhuis in de Kamer zonder omwegen, wat in den toestand vau de arbeiders voor de afdoende verbetering zou zjju aan te brengen, wan neer het bestaande eigeudomsrecht wordt gehandhaafd. Dat eene dergelijke betuiging in de Ka mer wordt vernomen, beteekent zeker veel meer dan wanneer zjj voorkwam in het socialistisch weekblad. Domela Nieuwenhuis heeft alzoo in den boezem der volksvertegenwoordiging den oorlog verklaard aan den persoon lijken eigendom en de militaire macht als hand haafster der orde. De veenbazen had men maar weerloos moeten overlaten aau de veenarbeiders en de rustige arbeiders had men door de oproerige maar ongestoord moeten laten tiranniseeren. Gelukkig dat de Regeering, bjj monde van den Minister van Justitie, een gausck ander standpunt innam. Aau de fermiteit van den Heer Rnys van Beerenbroek hebben zelfs de liberale bladen hulde gebracht. Apostelen ook nog de godvruchtige vrouwen en de bloed» er wan ten des Heeren tegenwoordig waren; bij besluit, dat daar de honderd twintig personen samen kwamen, die aan de verkiezing van den H.Matthias tot Apostel hadden deelge nomen. Ook de H. Joannes Ohrysostomus en Augustinus houden zich aan hetzelfde getal. Over de plaats waar zij vergaderen, zegt Gaume, dat het een coenaculum, een eetzaal was, d. w. z. eeu vertrek op eene bovenverdieping en afgescheiden van het overige deel van het huis. In Palestina waren de boven-étages het ruimst, omdat de woningen een plat dak droe gen; daar hielden de Joden dan ook hunne bizon- dere bidplaatsen. Het huis zelve was het eigen dom van Maria, de moeder van Joannes Marcus, een latere gezel van de H. H. Pau- ljus en Barnabas. In deze woning verzamelden zich de A postelen zeer dikwjjls; daarheen ging ook de H. Petrus, toen bjj op wonderbare wijze door den Engel uit den kerker was bevrijd. Later bouwde Keizerin Helena op deze plaats een praebtigen tempel. Ook is men algemeen van gevoelen, dat in dit vertrek de instelling vaD het A. H. Sacrament des Altaars heeft plaats ge vonden en dat de Apostelen hier vertroost zijn door verschillende verschijningen van den Zalig maker na Zijne verrijzenis en zij van daar uit gingen om getuigenis te geven van 's Heeren Hemelvaart. Wij hebben gezien, dat hun verdeelde tongen Wij willeti daarover thans niet u tweiden. Wellicht komen wij later daarop terug. Thans wenschen wjj alleen nog maar te releveeren, boe duidelijk ook nu weer iu het licht trad, dat de meer doeltreffende bestrijding der sociaal-democratie iu de macht van den godsdienst is gelegen. Bijbel teksten (zoo als de Heer Oppedijk aanhaalde) op zich zelven vermogen niets, al is het zeker aan geen twjjfel onderhevig, dat de inhoud der Gewjjde Bladen eeu doorloo pend protest is tegen eene de maatschappij verwoestende theorie der sociaal-democratie. Waar het echter meer op aankomt is dit, dat de macht van het Evangelie, geljjk die door de Kerk wordt gepredikt, bewaard en in de gewetens der menschen steeds meer wordt uitgebreid. De godsdienst is de eenige macht, welke de wereld, die tegouover Christus vijaudig staat, kan overwinnen. Daarom is het Kruis van Calvarië bet eenige teeken, waarin ook die ziekelijke uiting van den menscheljjken geest, welke zich sociaal-democratisch uoemt, kan over wonnen wordeD. Stoffelijke middelen (waaronder wij ook da wetgeving verstaan) vermogen tegen haar wellicht ietsde Godsdienst alleen alles. Uit het thans openbaar geworden pro gramma voor het internationale socialisten- congres te Louden blijkt, dat de beraad slagingen hoofdzakelijk zullen betreffen de inkorting van den arbeidsdag, alsmede het in het leven roepen eener internationale organisatie ten behoeve van alle arbeiders. Er zullen vier Boulangistische bladen opgericht worden, als: la Revision, mei de Afgevaardigden Turquet eu De Peyramont la Presse, met Laguerre en Laur le Peuple, met Miclielin eu Laisant, en le Combat, met Paul Léroulède en Thiebaud. De Heer Floquet beeft geweigerd zjjue goedkeuring te geven aan eeu besluit van den Parjjscheu Gemeenteraad om 10000 franks beschikbaar te stellen ten behoeve van de glasblazers, die bet werk hebben gestaakt. Deze weigering beeft groote sensatie ge maakt. Uit Weeiieu wordt de volgende ge schiedenis medegedeeldDezer dagen zou eeu Oostenrjjkseh officier, die iu Rusland groote landgoederen eu den graventitel be zit, in Russisch Polen met zijn ganscbe gezin in hechtenis zjju genomen, omdat de Russische Regeering hem verdenkt van een der Oostenrijksche officieren te zjjn, die in den laatsten tijd in het geheim in Rusland opnemingen htbben gedaan, eD op grond der uitkomsten daarvan ongeveer verschenen; prof. Be el en teekent hier op aan: men verbeelde ziek eene verzameling van ver deelde of van elkander afgescheidene figuurtjes, in haar uiterlijken vorm naar tongen en in kiem en beweging naar kleine vlammen gelijkende. En men zou gezegd li ebben, dat het tongen van eigenlijk vuur waren; mnar het was niet zoo: bet waren tongen als van vuur, die volgens den H. Cyrillus Hierosolymitanus nieuwe en geestelijke kronen boven hunne hoofden vorm den. Kwam de H. Geest ben met Zijne genade verrijken, Hij deelde bun ook Zijne zeven gaven mede en verleende hun de gaaf van talen en andere genade-schatten. Zij werden allen met den Heiligen Geest vervuld en begonnen te spre ken in verschillende talen naar dat de Heilige Geest hun ingaf te spreken. Te Jeruzalem nu waren Joden woonachtig, mannen uit alle vol keren onder den hemel. Toen dit luid geschied was liep de menigte samen en zij werden in hun ge- moet onthutstomdat een iegenlijk hen hoorde spreken in zijne eigene taal. De H. Tbo 111 a s van Aquino sprekende over de gaaf ter talen, op Pinksteren aan de Apostelen verleend, zegt, dat men kan veronderstellen, dat zij alle talen spra ken, of dat zij alleen hun eigen taal sprekende door hunne verschillende hoorders zijn verstaan. Beide gevallen zijn mogelijk, maar het is meer betamelijk te meenen, dat de Apostelen met alle talen bedeeld zijn, want het was niet alleen van belang, dat zij verstaan werden door allen, maar 10 dagen geleden eene dislocatie-kaart heb ben uitgegeven, op welke de stelling van alle Russische troepen aan de'grenzen van Oostenrijk en Duitschland tot in de kleinste bizonderheden nauwkeurig is aangeduid. Het heette wel, dat de officier weder in vrijheid gesteld was, nadat hij zich op zijne aanstelling in het Oostenrijksche leger had beroepen, doch dit schijnt niet waar te zijn, want aau hem gerichte telegrammen zijn onbeantwoord gebleven. De groote Internationale Tentoon stelling te Barcelona staat geopend te wor den. De feesten beloven schitterend te zullen zijn en worden opgeluisterd door eene macht vau oorlogsschepen, door verschillende zee varende mogeudheden derwaarts afgezon den, om te paradeeren. Eergisteren hield de Koningin-Regentes met den kleinen Alpkouzo haar intocht in de feestvierende stad. De Vorstin droeg haar kind op den arm, welk schouwspel de deftige Spanjaards iu een oorverdoovend gejubel deed losbarsten. Eene Oostenrijksche firma heeft eene order gekregen van 500.000 patronen en van schoenen voor het Bulgaarsche leger. Naar men uit Sofia verneemt, heeft Zan- kofï aan Karreweloff voorgesteld, de vroe gere vriendschappelijke betrekkingen te herstellen op de volgende grondslagen verzoening met Rusland het vormen van een Kabinet uit aanhangers van Zaukoff en Karaweloff; herziening der constitutie en verkiezing van een nieuwen Vorst. Ka raweloff heeft op deze voorstellen nog niet geantwoord. Men verneemt uit Coustantinopel, dat het bericht der uitzending van Albauee- sclie gendarmerie op Creta eene groote ont roering teweeg heeft gebracht. De Porie heeft opnieuw het zenden van Turksche troepen naar Rumelië ter sprake gebracht. Oostenrijk deed aau Turkije weten dat bijaldien die bezetting plaats greep, zij harerzijds Bulgarije zou bezetten. De Volksraad van de Transvaal heeft aangenomen eene overeenkomst, strekkende tot vereeuigiug met de nieuwe republiek. Deze overeenkomst moet nog worden goed gekeurd door Eugelands Regeering. Eene commissie, samengesteld uit vertegenwoor digers vau Engeland, Portugal, de Transvaal en Swaziland, is benoemd om de grenzen te bepalen, welke Swaziland scheiden van het Portugeesch grondgebied eu de Trans vaal. Moedgevend. De slotverkiezingen, die noodig waren wegens bet Ministerschap van een viertal gekozen Kamerleden, zijn naar wensch uitge vallen en brengen geene verandering in de part|- verhouding. dat zij wederkeerig ook allen verstaan konden en wisten, wat tegen hun onderricht werd ingebracht. De grootheid van het Pinksterfeest komt nog meer uit, wanneer wjj ons herinneren, dat nu werkelijk de oude wet had uitgediend en de leer van het Christendom op wonderbare wijze ingang vond en dat God de eerste prediking der Apostelen met zoovele wonderen vergezeld deed gaan, dat aanstonds drie duizend menschen werden bekeerd. Volgens het godvruchtig gevoelen van eer biedwaardige schrijvers heeftPetrus, het hoofd der Apostelen, dienzelfden dag aanstonds met het ontvangen van den H. Geest, de eerste H. Mis gecelebreerd. Hiermede valt zeer eigen aardig de plechtigheid te zamen, die de Joden dien dag vierden; zij offerden namelijk op Pink steren steeds hunne eerstelingen van het koren, terwijl de Apostelen thans voor de eerste maal den Zaligmaker onder den schijn van brood op het Altaar tegenwoordig stelden. De Apostelen zei ven hebben vervolgens den H. Irenius, die in de tweede eeuw leefde, den herinnerings dag van Pinksteren tot een feestdag verheven. De II. Leo de G r o o t e spreekt in de volgende woorden over de grootheid van dien dag. //Alle Katholieken weten, dat dit feest als een der voornaamste moet gevierd worden. Men mag niet twijfelen aan den eerbied, dien men ver schuldigd is aan den dag, zoo bizonder gehei ligd door den Heiligen Geest.//

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1