GEMENGDE BERICHTEN. Biedt deze uitkomst over liet algemeen weinig stof tot opmerking, éene enkele bizonderlieid ver dient zeker gereleveerd, nl. de stemming in liet district Gouda. Deze was de eenige van de vier, waarbij de liberalen eenige hoop konden voeden op succes. Op 6 Maart toch kwamen van de 2915 kiezers 2569 in het vuur en het verschil tus- schen beide partijen bedroeg slechts 89 stemmen. Zulk een bagatel was in te halen en de kansen schenen voor de liberalen te schoon om er niet om te vechten. En wat gebeurde? Aan weerskanten is gevochtenbeide partijen hebben hun best gedaan en dat blijkt genoeg zaam hieruit, dat ook nu weer op 15 Mei de oude geestdrift was ontgloeid en hetzelfde getal kiezers (ongeveer 2542) in het veld kwam als in Maart. En niét welk resultaat? Dat Van Wassenaer nog S2 stemmen meer bekwam dan Godin De Beaufort op 6 Maart en Fortuyn Droogleever thans daarentegen 145 stem men minder had dan waarmee Patijn werd af gewezen. Zoodat de anti-liberale partij met een voor sprong van 89 op 352 kwam te staan en dus 263 nummers avancement maakte. Hetzelfde verschijnsel als in Ommen en Steen- wijk, hetwelk niet anders kan worden verklaard dan door het feit, dat het gezond verstand bij de oudtijds liberaal stemmende kiezers beg nt te werken en dat de malle vrees voor clericale spoken aan het wijken is. Dat geeft den burger moed! {Centrum). De Standard geeft de volgende plastische schets ten beste: //Ongelooflijk zijn de millioenen van het budget, die aan allerlei traktementen heengaan, en de valsehe schooltheorie is op aangelegd, om die som uit 's lauds schatkist nog aldoor uit te zetten. Ieder aankomend jongeling moet thans een halve geleerde worden! Zoo'n geleerd jongmensch is dan te goed voor de spa of de schaafbank, en moet een heer zijn. Dan gaat hij blokken voor een examen. Druipt tweemaal. Komt er de derde maal door. En nu is deze gepatenteerde jonkman een canrMdaat-ambtenaar en sollicitant voor een baantje. Hij heeft zich voor het vaderland opgeofferd. Van het vaderland wacht hij nu brood. Zoolang er nu altoos nieuwe openbare wer ken wierden ondernomen, en altijd nieuwe schoolpaleizen wierden geopend, en altoos nieuwe takken van dienst moesten uitbotten, ging dat natuurlijk best. Maar nu die werken af zijn, en het land met scholen bedekt, is, en er geen takje aan den boom meer by kan, nu is er geen werk mier voor heel dit heir schrijvers en bureaulisten en ambtenaars, en nu zit men er meê, en weet niet waar met heel dit heir van overtolige menschen te blijven. En was dat nog maar al! Maar achter de schrijvers en ambtenaars staat dan nog een lieele aanvoef van geëxamineerde maar ongeplaatste onderwijzers. Stof voor ons intellectueel proletariaat. Arm volk!// Dat alles is waar, doch wat ook waar mag heeten is dit: Indien die jongelui zich bedreven gemaakt hadden in landbouw, ambacht en nering, dan zou er thans nog meer werkgebrek en stilstand van zaken heerschen. Juist omdat menig ambacht en bedrijf geen vast werk en loon meer geeft, (doordien in Nederland gekocht en verbruikt worden de voortbrengselen van handen-arbeid der Engelschen, Duitschers, Belgen en Franscheti) legden zoovelen zich op de professions libétales toe. Gelderlander De Minister van financiën herinnert eigen aren van teloorgegane 4 pets. obligatiën, uit gegeven krachtens de wetten van 5 Juni 1878 Staatsblad No 87) 16 Maart 1883 Staatsblad No 34), en 20 Jnli 1813 Staatsblad No 146), en van door een administratiekantoor uitgegeven certificaten der 4 pet. Nationale Schuld, dat ver goeding wegens het verlies der evengeno, mde stukken moeten worden ingediend voor 1 Januari 1889, en dat dergelijke verzoekschriften, na dien tijd ingediend, ingevolge het bepaalde bij de wet van 17 April 1887 Staatsblad No 63), niet meer kunnen ingewilligd worden. Naar men verneemt betreffen de voornaamste onderwerpen, waarvan de Heer Keuchenius sedert zijn optreden als Minister van Koloniën zich meer bizonder op de hoogte stelt, Atjeli, de comptabiliteitswet, het opium en de immi gratie in West-Indië. Blijkens aanschrijving aan de Gedeputeerde Staten der provinciën, is de Minister van Bin- nenlandsche Zaken van gevoelen, dat het //zegel// op stembriefjes wel degelijk de afdruk van een bepaalden stempel moet zijn en dus niet door middel van de boekdrukpers kan worden ver kregen. Voor gemeenteraadsverkiezingen dient het zegel der gemeente de inrichting daarvan kan aan de gemeentebesturen overgelaten worden voor Staten en Kamer-verkiezingen gebruikt men het zegel van het hoofd-, en het onderkiesdistrict (bij verkiezingen in onderkiesdistricten welke be staan uit een gedeelte van éene gemeentetwee maal het gemeente zegel). De stembriefjes moeten ook in gesloten brief of briefomslag worden toegezonden. Het Eransche evoluti e-o s k a d e r zal dezen zomer proeven nemen met het oplaten in zee van een vastgelegden luchtballon. Daartoe zal een zonder sleepboot drijvende ponton worden gebezigd. Onder de inwoners vandeFran- sclie stad Hyères, zoo bericht Figaro, kwam sinds een half jaar eene ziekte voor, waardoor weldra ongeveer 300 personen werden aangetast. De ver schijnselen waren: opgezwollen aangezicht, pijn in 't iïf, slechte spijsvertering, loomheid of zelfs ver lamming van armen en beeiïen enz. De genees- heeren wisten aanvankelijk de zaak niet te ver klaren, en noemden de ziekte eene soort van be smettelijke griep. Maar het is gebleken, vooral door de onderzoekingen van Dr. Ch. Boux, dat de vermeende grieplijders te Hyères vergiftigd waren door den wijn van een landeigenaar daar in den omtrek, den Graaf de Villeneuve. Niemand was door de ziekte aangetast, of hij had van dien wijn gedronken. De Heer Da Villeneuve is nu in verband met deze zaak in hechtenis genomen. Een vijfde rad aan den wagen. In het Schotsche dorp Rogast is geene herberg en sedert twintig jaar geen veldwachter. Onlangs werd aan de gemeente toch van overheidswege een veld wachter opgedrongen en thans is een adres opge maakt, waarbij de ingezetenen eenparig verzoeken van den beambte te worden ontslagen. De luchtreiziger Frederic l'Hoste, broeder van den onlangs jammerlijk verongelukten aeronaut, steeg jl. Donderdag-middag te half zes, in gezelschap van zijn adsistent Wolff, in Den Haag op, uit den tuin van bet Gebouw voor K. en W. Do ballon, le Dynamiteur des airs genaamd, stootte bij de opstijging tegen een schoorsteen van een der huizen aan den Zwarteweg en bleef daar aan eenige oogenblikken hangen. Het gelukte den luchtreizigers, die op het randje van de mand stonden, het luchtvaartuig los te krijgen. Een gedeelte van den schoorsteen stortte in den tuin der yoning, De ballon zweefde uu naar de zijde van bet Haagsche boscb, waarboven hij pijlsnel daalde, zoodat hij aan den Benoordenhoutschen weg, voorbij de Diergaarde neerkwam. Flesschen, die met bier, wijn of a/.iju gevuld zijn geweest, reinigt men het best met cokes- of steenkolen, terwijl men bij water karaffen en goud/isscbenkommen, waarin het water zich heeft na gezel, met zout en azijn het zelfde doel bereikt. Dofte vensterglazen worden weder helder, als men ze afwrijft met in regen water gedoopte brandnetels en ze daarna met water afspoelt. Een tooneeltje, herinnerende aan het levend-doode snijderpaar uit een oud tooneelstukje, werd dezer dagen op hel Waterloo- pleiu te Amsterdam afgespeeld. Een man aldaar in scb(jubaar ziekelijken toestand uangetroffsu, zou naar hst gasthuis per raderbaar worden vervoerd. Zorgvuldig werd bij tu het vervoermiddel gelegd en de tocht begon. Onderweg werd da lijdende onrustig, bij trapte en tchopte en maakte mis baar; eindelijk sprong de gewaande zieke uit de baar, in een oogwenk was bij verdwenen. Ook de Burgemeesters van Bloe- mendaal en van Spaarndam hebben het bevel uitgevaardigd, dat losloopeude honden gedurende vier maandeu moeten gemuilkorfd zijn. Een welbekend adresEen niet alle- daagaobe briefkaart is dezer dagen uit Eindhoven afgezonden aan het adres van H. Schoenmacher, St. Jacobstraat 18, Den Haag. Op de briefkaart waren met eene pen 24 hammen aangebracht, die aan een lijntje hingen daarnaast stond de cari- catuur van den geadresseerde Schoenmacher, die ■zijn best deed in bet bezit te komen van de 24 hammen, doch dit te vergeefs b/prosfde. De in houd der briefkaart was als volgt „Credietwaardige Heer, „Ziehier de 24 hammen, mij besteld bij uwe missive in dato 5 Mei 11. Mocht-,u ze U niet bevallen, zoo beproef elders uwe practijkeu. Ik zal U verder recommanileeren in de nieuwsbladen." Aanleiding tot het schrijven der briefkaart vond een varkensslager om in het vervolg van de vele credietwaardige 11 aanvragen zijner waren verschooid te mogen blijven. In Amerika heeft men thans den groolsten stalen stoomketel der wereld gemaakt. De ketel weegt 45,000 kilogram eu bezit een 8toomvoor:breugend vermogen van 1000 paar- cltkrechten. De lengte is 351/2, de wijdte 10V2 eu de hoogte 11 Vs TOeL De ketel zal dienst doen in eene kopermijn. TeLoosdrecht werd deter dagen eeu blinde geëxploiteerd. Met zijn geleider, ook geen afschaffer, werd door dien man een bezoek gebracht aan eene herberg en aldra een gedeelte van bet bedrag, dat medelijdende zielen hem hadden gegeven, besteed aan een paar maatjes klare. Deze drank moest in een bierglas worden gedaan niet opdat de blinde er met beide zijn oogen in zou kunnen zien maar om het ver motsen van het kostelijke vocht tegen te gaan. Na in weinige oogenblikken de aanzienlijke hoeveelheid verorberd te hebben, deed de drank zich vermoedelijk gelden er. den ongelukkige uit zijne rol vallen, daar hij, bij bet vertrek, een bezoeker der herberg, die hem zonder iets te zeggen goeden dag knikte, heel vriendelijk te ruggroette. Het medelij len voor den man is thans onbe grensd. Eenvervener laat zich naar aan leiding van de interpellatie van den Heer Domela Niouwenhuis in de Heerenveenschen Courant hooren le hoeveel roeden moet een veenbaas vervenen om het opgegeven wiustcijfer van 98,40 gld. per dag te behalen 2e. Geldt die opgave per dag voor de 365 dagen van het jaar of alleen voor den tijd, dat de trekkers werken Daarna verklaart hij zich bereid den Heer Nieuwenhuis opgaven uit zijne boeken te vei- strekken, welke zullen bewijzen, dat hij gedu rende de beide laatste jaren geen winst gemaakt, doch integendeel met de veeuderij verliezen heeft geleden. De h.h. M. P. Goudschaal, pre d. te Seheemda, en H. K. WarmolU, pred. te E-xta, hebben van den Heer Schleyer het diploma als hoofdonderwijzer in het Volapük ontvangen. Hij was een pkotograaf, meteen mooi atelier in een der voornaamste straten, was trotsch op zijne groepeeringen en instantané,:-pho- tographitën van babies en was gewoon te roemen over zijne dierenafdrukken, voornamelijk over die zijner houden maar dit zou niet laug meer du- reu. Hier was eene reden voor. De vorige week kwam er een jongmensch bij hem met eeu prachtigen hond van het Buil-Dog ras, een mooi beest met een grooten vierkanten kop, kwaadaardige oogen en een lunge pedigree. Hij was ten hond om een artist te doen water tanden, en onze pbotograaf bekende het ook openhartig. Terwijl hij zijne machine in orde bracht, plaatste bet jongmensch zijn hond in een leuningstoel en ging een eind verder staan. De artist richtte zijn camera, schikte bet gordijutje en, met het koord van het instuutanée-schuifje iu de hand, was hij gereed zijn werk te volbrengen; maar bij volbracht het niet. Ouvooreichterwijze en uit kracht van gewoonte, stak hij zijn wijs vinger op, en wees er mtde naar den houd en was op het punt hem uit te noodigen, zoo vrien delijk mogelijk te kijken, toen op eens de han deling op eene ruwe wijze werd onderbroken. De houd beschouwde dezen vrieudelijlceu voorzorgs maatregel als een gebaar van uitdaging, en vloog op den artist aan mot al de omstuimigheid eigen aan zijn ras. Toen de houd door zijn meester in eene audere kamer in veiligheid was gebracht, klom de artist van zijne machine af, speldde een paar scheuren iu zijn kleedingstukkeu toe en schrapte plechtig het woord „honden" door, op de lijst van onderwerpen, opgesomd om iu zijn atelier te worden gepkotographeerd. Het hondenras bekoorde hem niet meer. Een karavaan met verscheidene aanzienlijke Russische reizigers is op 200 kilo meter afstand van Aleppo (Opper-Syrië) door roovers gevangen genomen. Onder de gevangenen zijn: Graaf Sirogonoff, zoon van de Grootvorstin Maria, diens schoonbroeder, Prins Tcherbatoff en de gemalin van laatstgenoemde. Vorderingen op een bruiloftsmaalT e S a 1- zungen is eene eigenaardige vordering bij de recht bank aanhangig gemaakt. Na eeu bruiloftsmaal vorderde een der gasten tengevolge van een twist zijn huwelijksgeschenk van den bruidegom terug. Deze voldeed daaraan, maar vorderde nu van hem vergoeding voor de spijzeu en dranken doorhem aau het bruiloftsmaal genoten, welk bedrag veel hooger was dan de waarde vaa het geschenk. De bruiloftsgast maakte daartegen bezwaar en de bruilegom stelde eene vordering in. Op eene te Par ij s gehouden schil— derijenVeiling in het Hotel Drouot, beeft "De Waterval" van Ruysdael 30,000 franks en een „Kerk eu Stadsplein" van J»n van der Hrijden 19,500 franks opgebracht. Een herbergier en een boer te Ausonia (Ver. St.) hielden onlangs een wedstrijd in het eten van rauwe eieren, om een iuzet van 100 dollars. De herbergier slokte elk ei tiaar bin nen met eeu glas witte wijn; de boer ut de eieren zonder iets er bij. Het gevolg was, dat de herber gier na zijn 21e ei met toebehoortn dronken in slaap viel en dat de boer met glans overwon na 53 eieren gegeten te hebben. Hij beweert het wel tot honderd te kunnen btengen. D e Anti-Tabacco-Society e n d e Anti-Narcotic- League heeft eeue meeting gehoud;n te Londen in Bishopsgate strtet. Dr. Martin vertelde, dat in Engeland per jaar wordt opgerookt voor eeu bedrag van 16,000,000 pond sterling, en eene Amerikaanscke lady hield leukweg vo!, dat de Kannibalen geen menschel: eten, die naar tabak rieken. Het vleeschex tract, dat tegen- woordig zoo veelvuldig gebruikt wordt, is als een opwekkend middel zeer aan te be reien; men veronderstelle echter niet dat bet veel voedt. Eiwit, vet en ook lijm worden er zoo goed ais niet of in bet geheel niet in gevonden, daar de aanwe zigheid van groote hoereelheden dezer voedings stoffen het extract tot bederf zou doen overgaan, en men ze er bij de bereiding hierom zooveel mogelijk uit verwijdert. Men detike dus niet, dat het zwakken en zieken veel zal versterken, maar wel kan men er zeker van zijn, dat het extract den eetlust opwekt en de spijsvertering in de hand werkt. De Nederlaudsche Schildersbond geeft tegenwoordig een orgaan uit, getiteld: De Schilder (adm. Tu. A. Van Zeggelen, Amsterdam). De Chineesche Regeering is stel- lig de grootste uitgeversfirma ter wereld wel iu dubbele mate, eensdeels om den hoogen rang, dien zij in de maatschappij beklee'dt eu ten audere om de uitgebreidheid en T winstge vende der zaak, die zij drijft. Toch geeft zij, naar de Chinese Reporter verzekert, niet meer dan éen enkel geschrift uit. '1 Is slechts een al manak, maar dan ook tevens eeu werk, dat ie der lid van deu meest bevolkten Staat onzer aar de, die de jrugd zoowat te boven is gekomen, dage lijks tallooze malen moet raadplegen, want hij btVat de volkomen juiste en vertrouwbare opgaven ten aanzien ran de dagen en uren, waarop een bewoner van 't hemelsche rijk een zaak of han- deliug met de zekerheid van een gunstigen uit slag kan ondernemen, al geldt het ook de een voudigste dingen in 't dagelijksch leven. Vele millioeueu worden er aan verdiend, naar men beweert. Reeds vóór eenige jaren hadden kerkvoogden van Noordwolde een onbestemd voorgevoel gehad van den naderenden val ran eeg der torenklokken. Zij hadden er dan ook eene stellage onder laten mailen waarop ze bij een eventueelen val moeBt terug komen. En ziet, wat voorzien was, is gebeurd. Terwyl de klok kenluider juist bezig was te luiden, viel de oude gescheurde klok en werd netjes opgevangen door zijne stellage. De klokkenluider kwam met den schrik vrij. Men schrijft aan VonBismarck de volgende woorden aan zijn zoon toe: „Wacbt u voor ijdelheid. IJdelheid is de zwaarste hypotheek op 't mensohelijk verstand." Er. geland, dit weet men, wil geene verbinding met Frankrijk onder de zee. Dit heeft er toe geleid om het denkbeeld eener verbin ding boven de zee, door bet leggen eener brug ovtr het Kanaal, beter te bestudeeren, eu het onderzoek naar de uitvoerbaarheid van het plan schijnt thans giëindigd te zijn ten genoege van de Fransche ingenieurs. Door den vooruitgang iu de metaalindustrie is het slaan eener brug ter lengte van 30 kilometer en ter hoogte van 50 mttsr boven de zee practisch uitvoerbaar ge acht. Die brug zou tolkens op 500 meter afstand steunen op pilasters. Hare hoogte zou de groot ste stoom- en zeilschepen in staat stellen er zonder strijkeu van den mast onder door te va ren. Het plau zal, naar uit Parijs gemeld wordt, tbaus aau het onderzoek van eene internatio nale commissie van ingenieurs worden ouder- worpen. De doleerende gemeente te A m- sterdam zal naar de //Stand." bericht, dit jaar nog iu het bezit van drie kerken komen. Een ingenieur te Warschau heeft eer. geweer uitgevonden, waarmede iu eene miuuut 62 schoten kunnen gelost word-m. Men weet dat gewichten van kris tal of glas zeer gezocht ziju, omdat zij zoo weinig verandering ondergaan, doch de Keizerlijke Duit- sehe commissie voor de maten en gewichten heeft kunnen aantoonen, dat aau het gebruik van zoodanige gewichten eenig ongerief is verbonden. In het bizonder wees zij er op, dat wanneer men deze gewichten ligt uit de kistjes waarin zij be waard of geborgen worden, zij door wryving langs het hout electrisck worden en soms in zoo kooge mate, dat kleine voorwerpeu met eeu be trekkelijk aanzienlijke kracht worden aangetrokken en vastgehouden. Daar zoodanige lading werkt op de verschillende deeleu van de weegschaal, als mede van het kistje waarin deze geborgen is, zoo is het duidelijk, dat de uitkomsten by weging daardoor niet altijd de vereischte juistheid bezitten. Men beveelt mitsdien aan, gewichten van kristal of glas te bewaren op een glazen schotel en on der een glazen Btolp, en ze dus niet tc bergen in doozen of kistjes, welke met fluweel of leder zijn gevoerd. Het Amsterdarasche kruiersgil- de heeft terecht een goeden naam; herbaalde- lijk bleek eu nog dagelijks blijkt, dat de verte genwoordigers van dit beweeglijk vak op het gebied van eerlijkheid eu trouw vast staan. Zoo deed dezer dagen een op den Haarlemmerdijk wonende kruier bij de politie aangifte van eeue vondst, bestaande uit twee bankbiljetten, een van 1000 en een van f 25. Als eigenaar van dit geld meldde zich al spoedig daarop een nolaris aan, die het had verloren. De blauwe Donau is zeker wel de merkwaardigste rivier der wereld voor een „visch- liefhebber." Hoevele soorten van visscheu er in krioelen, is onnoemelijk; het meest vindt men er karpers. Des winteis worden op de markteu der Rumeenectie steden ontzettende hoopen voor spotprijzen verkocht. Van tijd tot tijd komt een zee monster uit de Zwarte zee de Donau oprukken. Eenige weken geleden zagen de visschers uit Pcstb, hoe het water fel bewogen werd. Zij staken met hunne bootjes van wal en ontdekten een kolossaal beestmet inspanning van alle krachten vermeesterden zij het en sleepten het ann wal. Het was een haai van 244 kilogram. Het was de eerste maal, dat een dergelijk monster zich zóo ver het land in waagde. In Sleeswij k-H olstein zijn nu wettelijke bepalingen uitgevaardigd tegen het schieten, vangen of verjagen van Aziatische step- penhoeudets, welke vogels zich thans in Midden- Europa vertoonen en, naar men hoopt, daar in- heemsch zullen worden. Waarschijnlijk zullen ook elders wel dergelyke maatregelen worden ge nomen. Te Liverpool stonden dezer da gen de gezagvoerder en de stuurman van het schi p Baron Blantyre terecht wegens manslag van een der opvarenden, een matroos, die aan boord krankzinnig werd. Drie weken na het vertrek uit Liverpool vertoonde deze daarvan teckenen; hij begon allerlei dingen te stelen en verviel in vuile gewoonten. Daarop liet mea den ongelukkige onder eene boot op het dek slapen, zonder eenig bed en met slechts weinig kleediug. De beschuldigden hitsten de bemanning aan om hem te plagen. Deze gaf daman maar al te gereedelijk gevolg. Zij schil derden zijn gezicht rood en wit, besmeerden hem met teer en rolden hem dan door de veeren, hingen een vat om zijn hals en dwongen hem daarop te trommelen, hij werd aan hel dek vast geketend, werd met een dekveger afgeschrobd en met koud water begoten, kreeg onvoldoend voedsel en klecding, werd geslagen, getrapt en gegooid,' en eindelyk stierf hij kort voor de aankomst op Java. Eenige der plagerijen hadden plaats toen da linie werd gepasseerd. De rechter vond de wreed heden zoo ruw, dat hij, schoon verzachtende om standigheden in aanmerking nemende, den gezag voerder tot 18 maanden en dén stuurman tot 15) maanden dwangarbeid veroordeelde. Na den brand in de school ta Bovenkerk, moest de R. K. school woiden ge«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2