NIEUWE No. 1245 Donderdag 24 Mei 1888. 13de Jaargang. Een nieuw werk der christe lijke liefdadigheid. B IT E NLA M I). IÜ1HISCIECIDIA9T. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. MAmEsnr»i AGITE MA HOE AGITATE. PRIJS OER ADVERTENTIÉ» Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUSEÏ. Wanneer wij anders geen bewjjs hadden voor de Goddelijkheid van het Christendom, dan zouden de onuitputtelijke liefdewerken, welke wij dagelijks kunnen waarnemen, daarvoor toch reeds voldoende ziju. Zeker bestaat er geen ambt, dat bet Goddelijk gebod, elkander lief te hebben, getrouwer vervult, dan het verheven ambt van den Missionaris. Deze toch verlaat zijn land, zijn haard, zijne bloedverwanten en al wat hem dierbaar is, om zich te bege ven naar die zielen, welke zijne liefde red den wil met het vooruitzicht, ja met het verlangen,het Missiewerk vruchtbaar te doen zijn door een wellicht gruwelijken dood, die hem wordt bereid door degenen, voor wier geluk hij is gekomen. Zoo is het sinds de Heiland zjjne boden des heils uitzendt en zoo zal het zijn, zoo lang er zielen zullen ziju te winnen. Wjj stipten reeds aan dat de christelijke liefde onuitputtelijk is en zoo zjjn ook im mer de vormen nieuw, waarin zij zich giét, overeenkomende met de behoeften en den tjjd, waarin God hulp wil zenden en de om standigheden haar den weg banen. Eene dezer nieuwe vormen is de redding van de Afrikaausche vrouw door de vrouw: d. w. z. door de Missie-Zusters. Ten einde dit nieuwe werk van christelijke liefde naar zjjne volle verdienste te waar- deeren, zullen wij voor alles een blik slaan op den toestand van de vrouw in Afrika, een toestand, die te treuriger en ellendiger wordt, naarmate wjj meer doordringen in de binnenlanden van dit werelddeel. De oorzaak van dien droevigeu toestand is de zonde. Door den zondenval ging de achting voor de schoone eigenschappen der ziel, gehoorzaamheid, zelfverloochening en ootmoedige offervaardigheid, verloren en dieutengevolge werd de vrouw, die in haren aard de belichaming is van die goede eigen schappen, een voorwerp van algemeene ver achting en zulks voornamelijk in die stre ken waar het volk zich het meest van God verwijderde. Zoo is in het binnenland van Afrika, bjj de negers, waar slechts bijge loof en Fetischine heerscbt, de toestand der vrouw nog beklagenswaardiger, dan in het Noorden, waar het aan het Mohamedauisme niet gelukt is, elk spoor van het Christen dom, geheel en al uit te wisschen. In gansch Afrika is de vrouw feitelijk nog slavin. De man koopt eene echtgenoote. Dat daardoor de vrouw van hare edelste gave, den vrijen wil, wordt beroofd en het bewustzijn van diens bezit verloren is ge gaan, zulks is de diepste diepte der verne dering van de Afrikaansche vrouw. Ver- F E UIL L E T O N. 1) Het mes van den strooper. Eene Veluwsche novelle. 't was nacht. Nergens meer licht dan daar boven aan het firmament, waar de sterren fonkelden als; diamanten en indrukwekkend ge tuigden van de grootheid en almacht Gods. In het° dorp en in de talrijke arbeiderswoningen, op het vlakke veld en tusschen het groen, heerschte diepe stilte. In éen dezer woningen, van voren halverwege bedekt door twee glad geschoren lindeboomen, werd bijna onhoorbaar het zijraam opgeschoven; het hoofd, dat er uit te voorschijn kwam, behoorde aan een kloek en stevig jonkman met door de zon gebruinde wan gen, levendige donkerbruine oogen en kort af gesneden, donker kroeshaar. Nauwkeurig bespied de hij den omtrek. Als aardhoopen deden zich de kleine huizen voor van hier tot ginds bij de groote beukenlaan, en als eene zwarte, lange streep strekte het heuvelachtige Soerensche bosch zich uit in de verte. Anders was er niets te zien, niets te onderscheiden, dan het van lichtvonkende, schitterende uitspansel. De bespieder schoof het raam nog hooger op (5P sprong naar buiten. Hij was slank en vlug waarlooziug eu verachting, welke hiervan het gevolg ziju, geven aan de tiraunie steeds meer voedsel. Als slaviu is de vrouw in Afrika aau al de onmenschelijke behandeling overgeleverd, die het begrip »slavernij« in zich bevat. De Afrikaansche vrouw is geheel en al over gegeven aau de willekeur van den man. Zij wordt als slavin geboren en blijft sla vin, onverschillig of zij bedelares is of tot den hoogsteu adel behoort. Zij wordt out- trokken aan eiken moreeleu invloed; zjj wordt opgevoed zooals zij gedoemd is te leven, d. w. z. tot een dierlijk leven, slechts door zinnelijkheid en vrees geleid. Het is bij de Afrikaansche volken, daar toe door huune zinnelijkheid geleid, ge woonte te voorkomen, dat hunne slavinnen in 't gezelschap van andere mannen ver- schijneu. En daardoor is het voor den Mis sionaris onmogeljjk de Afrikaansche vrouw te onderrichten eu voor het eeuwige leven te winnen. Eu de slavin, die men geleerd heeft een zondig leven te leiden, wil, mag en kan het christelijk onderwijs niet bij wonen. Tegen dit euvel nu heeft de Kerk een middel gevonden. Zij zendt naar de vrij te maken vrouwde vrouw: de vrouw, die door het Christeudom hare natuurlijke rechten heeft terug erlangd en thans ook haar eigenaardig aandeel in het godsdien stige leven neemt. En als nu de Missie-Zuster, die de vol heid harer vrouwelijke natuur in deu dienst der genade heeft gesteld, voor de verdrukte vrouw van het ongelukkige Afrika treedt, dan is zij reeds door hare verschijning de verkondiging van de ware natuur der vrouw en van hare bestemming in de eeuwigheid. Zij brengt de mishandelde vrouw tot het bewustzijn der natuurlijke vrijheid van haren wil en van hare eer als vrouw en verkon digt haar dat niemand anders dan God Heer is, ook van haar leven. Langzamer hand gelukt het haar ook, de hoop op den Hemel bij de verdrukte vrouw op te wekken. Zij verklaart haar, dat de menscheu slechts daarom zoo wreed zijn, omdat zij zich van God hebben afgescheiden, dat echter God zelf deu vloek heeft weg genomen, die op deze afscheiding volgde, dat reeds tal van volken zich in die redding verheugen en in 't licht eu in den vrede van verbeterde zeden wan delen, dat deze redding ook haar volk ten deel zal vallen eu dat dan geene verdruk king der vrouw mag plaats hebben omdat dan ook de vrouw vau de ongerechtigheid zal bevrijd ziju, die de machthebbende zich veroorlooft, dewijl er niemand is, die hem die macht ontzegt. Eu wanneer eindelijk de arme Afrikaausche vrouw Maria kent, dan zal het haar duidelijk worden, dat het leven der vrouw eene audere b&teekeuis van gestalte en luchtig gekleed in eene donker blauwe boezeroen, linnen broek en lange schoenen. Om zijn midden droeg hij een riem, die het lange mes vasthield, waarvan het verrader lijk schitterende lemmet in delederen scheede stak. Weder zag hij oplettend rond; toen dwaalden nog even zijn oogen af naar de nederige wo ning, die hij in 't geheim ontvlood, en haastte hij zich heen, de heide op naar een schaap- herderskooi aan den zoom van een sparrenbosch. De hond van den schaapherder blafte, maar slechts kort; zijn meester had fluks de schuurdeur ontgrendeld en voort vloog het waakzame, trouwe dier den welbekenden nachtelijken bezoeker tegemoet. De meester volgde; een lange, schrale figuur in hemdsmouwen, de bombazijnen broek hoog opgetrokken en vastgehouden door den riem om 't lijf, die ook het onbeerlijke lange mes vasthield, een ruige muts op 't zwartharige hoofd en de stokkerige beenen tot aan de knie bedekt door hooge laarzen. De speurhonden riekt hartevleisch, Hendrik zegt de schaapherder op gedempten toon. Ze zoekt streupers, alével aan gindschen kant van 't bosch, waar ze 't geschikste ree vond. Wie hebben vrie spel! Vergenoegd wrijft hij zich in den handen. Dirk! fluistert de jonkman, angstig rondziende, ik heb er genoeg van, 'k ben niet gerust meer. heeft, dan er tot dusver werd aan gehecht. Het bewustzijn van de viijheid van den wil zal in haar ontwaken, en zij zal beseffen, dat zij door deze vrijheid voor tijd en eeuwig heid ban gered worden. Welk een troost voor deze vrouw en welke vruchten des heils zullen voor haar eu voor haar volk uit dit beter begrip van hare waardigheid voortspruiten. (Slot volgt.) De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft met 61 stemmen tegen 16 onthou dingen, aangenomen de buitengewone cre- dieten voor militaire uitgaven, inbegrepen die voor de fortificatiën aan de Maas. Naar men wil, zal Von Bismarck's tweede zoon, Graaf Wilhelm, tot Regee- riugspresideut in de provincie Hannover worden benoemd. Verscheiden Duitsche bladen houden zich bezig met de quaestie der erfopvolging in Luxemburg, op grond van een artikel, het welk de Heidelberger leeraar in het staats recht Prof. Hermann Schnlze in de Mün- chener Allgemeine Zeitung heeft openbaar gemaakt. Schulze, die als een groote auto riteit beschouwd wordt, acht het eene uitgemaakte zaak, dat Hertog Adolf van Nassau de rechtmatige troonopvolger is. De National Ztg. meent, dat dit erfrecht nauwelijks zal betwist worden. De Post is van dezelfde meeniug, en voegt er bij, dat de Nederlandsche en de Luxemburgsche troonquaesties twee geheel afgescheiden za ken zijn. De troonopvolging in Nederland gaat Duitschland in het geheel niet aan. Overigens zal ook onder Adolf van Nas sau Luxemburg een geheel zelfstandig en volstrekt neutrale staat, als België, moeten blij ven. De Nordd. Allgem. Zeitung komt nog eens terug op de kort geleden, zonder be kenden of verraoedelijken groud, op de Fransche grens gebeurde tegeuhouding van ecu Duitscheu reiziger, die verdor Frank rijk in wilde reizen. Het blad noemt het niet onwaarschijnlijk, dat deze tartingen van Fransche zijde weerwraak van den Duit scheu kant tengevolge zullen hebben. Groote opmerkzaamheid verdient het zeg gen in de Nordd. Allgem. Ztg. dat de on aangenaamheden aan de Frausch-Duitsche grenzen niet door Duitschland zijn begon nen. Daarentegen is het niet onwaarschijn lijk, dat op de Fransche provocaties Duitsche représailles zullen volgen. In elk geval zal Frankrijk geen recht hebben zich daarover te verwonderen of te beklagen. De toon van de geheele nota geeft den indruk, dat zij rechtstreeks vau Vou Bismarck afkomstig is. Er ziju een aantal valsche Fransche Ze kriegt ons niet te pakken, Hendrik, zoomin van nacht as lestens. Mien moeder ver dient heur kwartjes veur 't angeaven van streu pers? doar kan ze ons toch niet bie reakenen, pasup Zoo komt men van kwaad tot kwaad! antwoordt Hendrik verontwaardigd. On- schuldigen laat ze erin loopen! Neen dat bedrijf past mij niet langer. Met uwe mooie praatjes hebt ge er mij toe verleid, maar Goed, goed I dus valt hem de schaap herder in 't woord, goa dan gouwkes weer noar huis. 'k Heb anders al een kooper van 't hert, Is 't oe 't zelfde dot Krel de bruloft viert met Diene? Dat zal niet gebeuren Ai! is dan oe beurs al zoo goed espekt, da'j 't bouwland oe eigen kunt maken? Neen, die vrek wil er nog vjjftig gulden bij hebben. bljjf er dan moar noar uitkieken met oe dagloon, pasup a'j Diene kriegtl Noe, atjuus, 'k mot vort. Hendrik is in tweestrijd. Dat moedigt Dirk aan tot eene laatste poging. Een hert, zoo mans dat het een liefhebberie jg) zegt hij met voldoening. Van het doanig spartelen reet het zich 't vel van 't lief, 't brak ook een poot en toch lag 't nog wak ker te kieken, toen ik 't zien bekomate gaf. bankbiljetten van 500 fr. in omloop. Het bestuur der bauk heeft biervan aan alle openbare kassen, aan de voorname hande laren en fabrikanten te Parijs, aan de hotel houders, enz. kennis gegeven. De beide dagen van Dinsdag en Woensdag jl. zijn er niet minder dan 27 der aan de bank vertoonde of ter inwisseling aangebodene biljetten van 500 fr. erkend als valsch. Het papier is dikker en stijver, en alleen reeds daaraan behalve aan zekere andere kenmerken, zijn ze te ouderscheiden. Lucas, die voor eenige maanden te Havre een moordaanslag heeft gedaan op Louise Miehei (men weet dat, zij hem ver giffenis heeft geschonken, zelfs in de bres voor hem is gesprongen), is door de jury vrijgesproken. Een Oostenrijksch legerkorps heeft aan de Bosnische grens de Montenegrijnsche rooverbende vernietigd, die in den laatsteu tijd een bedenkelijk verschijnsel aan de grenzenwerd genoemd. Uit Weeneu wordt gemeld, dat aldaar gesproken wordt van de ontdekking eener samenzwering om Koning Milan van Servië weg te jagen eu Karageorgewitsch op den troon te brengen. De Spaansche Marine zal te Barcelona den Officieren van het daar aanwezige in ternationale eskader een feestmaal aanbie den van 1000 couverts. Te Kopenhagen is de Deensche ten toonstelling geopend. De Koning gaf bjj die gelegenheid een feestmaal, waar 350 genoodigden aanzaten. De berichten uit New-York aangaande de overstroomingen in het dal der Missis sippi zijn hartverscheurend. Het water steeg er hooger dan sedert 1851 het geval is geweest. Nog steeds breken de dijken door of loopt het water over deze heen. Duizen den acres land zijn overstroomd, massa's vee ziju verdronken, de oogst is verwoest, de gemeenschap per spoor staat stil, voor namelijk in den omtrek van Saint Louis en Quiucy. De President der Vereenigde Staten van Amerika zoud een telegram van gelukwen sching aan do Regentes van Brazilië, ter gelegenheid van de bekrachtiging door haar van de wet tot afschaffing der sla vernij. Te Rio Janeiro en elders is de tijding door de bevolking met groot vreugdebetoon gevierd. Men verneemt uit Durban, dat de boeren weder trachten ook Oost-Zoeloeland in te palmen, alwaar zij betrekkingen heb ben met de kafferhoofden Dinizoeloe en Oesibepoe. Het gerechtshof te Sidney heeft dezer dagen uitgemaakt, dat het verhinderen van de landing der Chiueezen onwettig is, daar Theunis en Kloas hold de wacht. Veur 't geval van onroad, jankt ze as de nachtuul. 'k Ga mee! zegt Hendrik beslist, en de beide mannen stappen nu snel het bosch in ge volgd door den hond. 't Is er zoo donker, dat ze tastend den weg moeten zoeken. Als ze niet op roof uitgingen, zou allicht de plechtige stilte in dezen eeuwenouden natuurtempel eenigen indruk op hen gemaakt hebben; nu waren ze slechts vervuld met het gevaarlijke hunner onder neming, hielden bij elk verdacht geluid den pas in, kozen zich de ongebaande wegen uit, en kropen dikwijls op handen en voeten door het kreupelhout om den weg te bekorten. Eindelijk bereikten zij het doel van hun tocht, een vier kante, groene, moerassige plek, van alle zijden inge sloten door hoog geboomte. Een donker voorwerp, dat van verre op een steenhoop geleek, deed den hond, die naar het voorbeeld zijns meesters het stilzwijgen in acht nam, vroolijk kwispelstaarten. Daar lag het hert, verstikt in het verraderlik net, toen het argloos zijn dorst kwam lesschen aan de bijna uitgedroogde bron. Was het maar dadelijk gedood, maar urenlang had het gewor steld om los te komen, urenlang zich vaster gewrongen in het gruwelijk windsel en, bloedend en wegkrimpend van pijn, gestreden tegen den dood, totdat de messtoot van zijn belager het eindelijk roerloos maakte. (TYordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1