B i 1¥ N E N I A niet de Gouverneur de macht heeft vreemden te weren, maar die macht uitsluitend aan de Koningin behoort. Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. De Locomotief schrijf!: Als een bewijs voor de ontzaglijke stijging van gronds- waarden in het Deliscbe, wordt ons vau daar medegedeeld, dat de Heer Tait zijn estate Toeutoengou heelt verkocht aan de Deli Mij. voor niet minder dan 71/i ton. Om de beteekeuis van dezen prijs te begrij pen, moet men weten, dat hieronder niet is gerekend de waarde vau het aanwezige product, datToentoengau slechts 4000 bouws groot is, en dat daarvan nog slechts 400 bouws niet beplaut zijn. De 1 og maagde lijke grond vermindert met snelheid. In Serdang is geen stukje meer te krijgen, aan de kust nog wel, maar die een beetje met oordeel handelt, neemt daar geen gron den. In het afgeloopen jaar zijn 37 nieuwe contracten uitgegeven. O De Deli-Courant schrijft: Gepasseer- den Zaterdag liep te Laboeau bintieu de Chineesche jonk Bang Ing Liemedebren gende 65 koelies uit het district Loetsioe, provincie Kanton tegenover het eiland Ilailam. De koelies waren bestemd voor de onderneming Rotterdam. Dit is het eerste geval van koelie - emigratie per directe scheepsgelegenheid van China naar Deli. De reis duurde 1 maaud. Noch onder de bemanning, 20 man, noch ouder de koelies hebben gedurende de reis sterfgevallen plaats gehad. Naar wij vernemen, is einde Maart Zr. Ms. stoomschip Van Spijck naar Amhoina gedi rigeerd, om, in vereeniging met de stoomschepen Java en Flores en den gouvernementsstoomer Arend, zoo noodig de Degerijen te tuchtigen op het eiland Selaroe (Tenimber groep) bij niet be taling der boete, opgeLgd wegens den moord, gepleegd op een deel der bemanning van eene prauw, en voor het plunderen van dit te Dawe- loor tehuis behoorende vaartuig. De libeialen zijn overal van hetzelfde allooi. De cultuurkamp houdt nog steeds aan. Wel beweren de anti-katholieken, dat hij geëindigd is. Op alle mogelijke wijzen trachten zij dit denkbeeld ingang te doen vinden. Niet omdat zij wezenlijk het einde van den strijd tegen Rome wenschen. Verre van daar. Hun streven is enkel om met liet einde van den cultuurstrijd het Centrum te dooden. De centrumpartij ligt den anti-katholieken en vooral den liberalen zwaar op de maag. De liberaal-katholieken zijn de hevigste vijnnden van het Katholicisme, zoo hier als elders. In Baden hebben zij nog on langs het meest doorslaande bewijs daarvan ge geven. De hevigste tegenstanders van de toela ting der geestelijke Orden in het Groothertogdom zijn de ^liberaal-katholieken. Hun haat tegen alles wat dient om den katholieken godsdienst te doen bloeien, kent perk noch paal. Op de vraag welke misdrijven, aan welke onvaderland- sche handelingen de verdreven Orden zich had den schuldig gemaakt, wisten zij geen antwoord te geven. Op de vraag: of de geestelijke Orden niet allom en te allen tijde in den lande veel heil en zegen; hebben verspreid, durfde niet een enkel //neen// zeggen. Desniettegenstaande stem den zeven liberaal-katholieke Afgevaardigden tegen den terugkeer der geestelijke Orden. De houding dezer lieden is zoo opvallend, dat men die slechts kan toeschrijven aan den invlotd der loge. 't Is geen vermetel oordeel, als men veronderstelt, dat al de lui, die een gezworen haat tegen de geestelijke Orden en ka tholieke Congregratiën en andere katholieke in stellingen koesteren, tot eene wijd vertakte orde behooren, die men vrijmetselarij noemt. Waardoor zich een staatsdienaar ergens onmogelijk maakt. De directeur van politie te Rome is als dusdanig naar elders verplaatst. De Minister Crispi, die zooveel burgemeesters heeft doen afzetten, omdat zij een adres van hulde geteekend hadden bij gelegenheid van 's Pausen gouden jubilé, heeft Serrao als hoofd der politie uit Rome verwijderd. De openbare orde, die nu en dan wel eens door het ravolu- tionnair geboefte werd gestoord, is echter nimmer beter gehandhaafd geworden, dan tijdens Serrao als di-ecteur fungeerde. Geen van al zijne voor gangers, sedert Rome in het bezit is der Pië- monteezen, heeft zich naar het getuigenis van vriend en vijand, beter van zijn plicht gekweten, dan Serrao, en toch moest hij verwijderd worden uit Rome. Iedereen vraagt natuurlijk naar de aanleidende oorzaak. Men vindt geer.e andere, dan dat de heer Serrao zjjne drie dochters het onderwijs laat volgen aan eene katholieke school voor uitge breid onderwijs voor jonge juffrouwen, welke school ondersteund wordt door Z. H. Leo xm. Behalve dit misdrijf(?) hebben de drie dochters zich ten laste laten komen, dat zij deel uitma ken van de Maria-Congregratie. Zeker redenen te over voor een trigamist en anti-katholiek Minister als Crispi, om een man als Serrao te wantrouwen en uit de hoofdstad te verwij deren. V. W. Het nieuwe lid der Tweede Kamer, Dr. öchreinemacher, is, aldus bericht men uit Maas tricht, reeds 69 jaren oud en geneesheer van beroep, iu welke betrekking hij nu door zijn zoon wordt vervangen. Sedert 1876 is Dr. S. onafgebroken lid van den gemeenteraad van M/astricht ge weest, welk ambt hij steeds met toewijding heeft vervuld. Dr. S. is de eenige geneesheer, die in de Tweede Kamer zitting heeft. Zijne adviezen op hygiënisch gebied zullen dus gaarne aangehoord worden en kunnen van grooten invloed op de beslissingen der Kamer zijn. Naar men verneemt, bestaat bij den Mi nister van Marine het plan om de opleiding voor 's Rijks zeedienst zoodanig te regelen, dat daarvoor met een opleidingsschip zal kunnen worden volstaan. Haarlemmermeer, 19 Mei. Bij de jl. Vrij dag te Hoofddorp gehouden verpachting van het vischwater in en om den Haarlemmerme rpolder heeft dit opgebracht f1215, tegen nog geen f3000 in 't vorige jaar. Middel om te zien of eieren versch zijn Neem een kom water, waarin opgelost wordt 3 lood gewoon keukenzout. Als het ei deuzslfden dag is gelegd, zinkt het tot den bodem, den tweeden eu derden dag komt het eenigszins boven den bodem en naarmate het ouder wordt rijst het, namelijk meer dan 3 dagen oud zwemt het midden in den potis het ouder dan 5 dagen dan zwemt het op de oppervlakte van het water en steekt er des te meer boven uit hoe ouder het is. Da kan water kan langen tijd duren. In een Florentijusche kroniek in la Oazetta d'Italia wordt gemeld, dat Giovauno Succi, de bekende vaster, eindelijk besloten heeft zijn veelbesproken likeur openbaar te maken. Het is echter nog niet de likeur om te vasten, maar deze tot een geneesmiddel teruggebracht. De be- keudsle geneesheereu van Florence hebben Succi tot deze onderneming aangespoord en na talrijke proeven hebben zij zich van de krachtdadige uit werking van het nieuwe geneesmiddel iu de he vigste gevallen van dissenterie, tetanus, ashtma, hartkwalenenzoovoorts overtuigd. Met 10 druppels van het geneesmiddel werd iemand in tegen woordigheid van vele geneesheeren van eene hevige diarrhea genezen. Do ltden der geneeskundige faculteit te Flo rence zien in deze nieuwigheid eeDe groote toekomst voor iugewaudskwalen. Proeven met Edisons nieuwen pho- nograaf genomen, o. a. met het reproduceeren van zang en andere muziek, schijnen bevredigende resultaten te hebben gehad. Edison hoopt reeds half Juni bestellingen te kunnen uitvoeren. Reeds ontving hij er 2033, o. a. uit Japan. De prijs van den phonograaf zal 85 dollars zijn. Rozen, eene beschutting tegen sneeuw. D i t klinkt niet zeer ernstigdesniettemin is 't waar. Men he ft namelijk langs de spoorwegen rozen hagen aangelegd, ten einde daardoor de rails voor groote opeenhooping van aanwaaiende Bneeuw te behoeden. Op aanraden van den tachtigjarigen Heer Alexander Féhec heeft men bij wijze van proef in Oostenrijk, lVv Eng. mijl spoorwegbaan aan beide zijden beplant met een bladrijk soort rozenboomen, en wel met de bekende provincie rozen. De sneeuwstormen van 188788 hebben de maatschappij dadelijk het proefhoudende van dit stelsel doen ondervinden. Men zag boven alle verwachting op de rails binnen de rozenhaag volstrekt geene groote sneeuwlageu. De opeenhoo ping van sneeuwmassa's wordt door de rozen struiken voorkomen. Van louter toeval kan geen sprake zijn, omdat op de open plaats, waar geen rozen stonden eene dikke sneeuwlaag op den weg lag. De rozenboomen dezer beplanting hebben van den grond uit eene hoogte van zes voet en eene dikte van 3 voet. Zulk eene haag kan vol doende weerstand bieden aan de hevigste sneeuw stormen en den weg in bruikbaren staat houden. Daar de rozenheggen, of schuttingen, langer dan 30 jaar oud kunnen worden eu weinig van on derhoud kosten is dit middrj goedkooper en deugdzamer dan de beste sneeuwploeg. Daaren boven leveren de rozenboomen in den zomer een bekoorlijken aanblik. De timmerman L. K. te Venloo had een kind van bijna acht maanden, dat nu ruim drie maanden aan een tot heden onbekende ziekte heeft geleden. Sedert eenige weken bemerkte de moeder, dat het kind een klein zweertje onder het hart had. Men beschouwde aanvankelijk het zweertje te gering om dokterehulp iti te roepen. Nu eenige dagen geleden, zag de moeder, dat dit zweertje zich in een uitwas had veranderd, die zich tot zweren aanzette en ging men hierop aan het pappen. Toen de moeder eergisteren- morgen de kleine aankleedde, zag zij, dat het oog eeuer naald uit dezen uitwas te voorschijn kwam. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen kreeg de moeder eene naald terug, die reeds maasden het kind hinderlijk was geweest. Het kind nam in den laalsten tijd weinig voedsel, sliep onrustig en verbleekte met den dug. De kleine moet met de naald hebben gespeeld en deze daardoor in het mondje zijn geraakt. Volgens bewering van dokter Goosecs moet deze naald ruim drie maan den iu het lichaampje van het kind hebben gezeten. Onlangs stierf te New-York de oudste burger van den Staat, Thomas Hance. Hij was honderd zeven jaar oud. Eene dame, die erg van de mode hield, besteedde eens bizonder veel tijd aan haar toilet. Toen ze eindelijk gereed was en de deur uitging, zag ze tot hare verwondering overal vreemde gezichten en de geheele omgeving kwam haar veranderd voor. Toen ze naar huis terugkeerde, door een gevoel van angst gedreven, keek ze in den spiegel en kreeg een hevigeu schrik ze had sneeuwwit haar. Iu 't kort, het bleek, dat zij eene halve eeuw aan haar toilet had besteed. Koning Oscar II van Zweden be vindt zich te Algiers. Hij wilde zich het haar laten knippen en trad een kapperswinkel binnen. De hand van den kapper, die nog nooit een koninklijk hoofd ouder de schaar had gehad, beefde. De vorst dit ziende, zeide lachende: Wel, wel, een Franschman, eu dan nog bang voor koningen? Frisear my maar iu vrijheid, gelijkheid en broe derschap!" De verlegenheid van den kapper ver dween en het werk liep vlot van stapel. Het Amerikaansche Marine -de partement heeft bepaald, dat de schroeven van eenige der nieuwe oorlogsschepen van aluminium- broos zullen vervaardigd wordeD. Een rare bruidegom. Een raar soort van bruidegom meldde zich dezer dagen voor den burgemeester van het Frausche dorpje Mar- chienue aan. De bruiloftstoet was al op het stad huis, alles was gereed, de ambtenaar van den B. S. was juist bezig de eerste formule te gaan uitspreken, toen de bruidegom rechtsomkeert maakte en het op een loopen zette, maar de bruid was ook voor geen kleintje vervaard en zet ha ren //man" achterna, zij haalt hem in en wist hem overtehaleu om in eene naburige herberg eens kalmpjes de zaak te gaan overleggen. Mijn heer zwicht voor de welsprekendheid van het bruidje en besluit om dan maar wederom mee te gaan. Tot zoover goed. De getuigen worden weer opgeschommeld en men gaat het stadhuis weer binnen toen de bruidegom plotseling weer het hazenpad koos. De jacht begint op nieuw. De vluchteling wordt ten tweeden male inge haald, twee getuigen houden hem, voor den burgemeester gekomen, sterig vast, maar hoe men bad en smeekte, hoe hartbrekend het bruidje ook snikte, het „ja" was niet uit hem te krij gen! Men moest het opgeven. De ex-bruidegom ging stilletjes heen, verklarende, dat hij er niets van moest hebben. Eigenaardig zijn vaak de verplich- tiugen, die op sommige huizen rusten. Zoo wordt te Twelloo over een paar weken het fraai gelegen, ruim 19 Hectaren groote landgoed //Huize Hun- deren" in publieke veiling gebracht, en de koo- per van het huisperceel is verplicht, onder meer aau de kosterio uit te keeren: 96 garven rogge, 12 eieren, 1 „stoete//, en een stuk vleesch. Wat men al niet gebruiken kan om boter van te maken zonder melk? Ge raadt het nooit, waarde lezer, wat daarvoor al weder ontdekt is? Het vet van doode honden wordt tot kunstboter verwerkt. Volgeus dr. Caux te Parijs worden jaarlijks gemiddeld 8000 doode houden uit de Seine op- gevisebt. Het vel heeft veel waarde voor de fa bricage an handschoenen; het vleesch en been deren worden gepromoveerd naar den mesthoop (waar ze ook eigenlijk op hun rechte plaats zijn); maar nu komen we aan de kunstboter in spe. Het vet (als er vet aan zoo'n verdronken houd nog mocht gevondeu worden) wordt gesmolten en geklaard. Daarbij wordt dan nog het vet ge voegd van paarden, die bijvoorbeeld gevallen zijn. Dit alles wordt in houten ketels gedaan, en door water en zwaveldamp wordt het vet opgelost en later in metalen ketels verder ge kookt, gestoomd en gereinigd. Vroeger werd dit vet als stearine voor de kaarsenfabrieken, alsook voor machinesmeer verkocht. Dit was ook eigen lijk eei.e meer eigenaardige bestemming dan voor den mensch om het in den mond te steken om in zijne maag te komen. Iu Parijs werd dit vet reeds vroeger, iu plaats van reuzel, door pasteibakkers aangewend. Maar laatstelijk zijn de kunstboterfabrieken in Frank rijk er ook achter gekomen en er mede begonnen. Wat er nog verder bijgedaan wordt in dit vet van de cadavers van opgevischte honden en af gemaakte paarden, wordt niet vermeld, evenmin of er ook een reukje van Rimmels odeur, New Mownhay, aan wordt toegevoegd, om de honden- lucht wat af te leiden. Men deake zich eene boterham besmeerd met die boter, waarop gelegd een snede roastbeef van een rund, hetwelk zijn eigen dood gestorven is, en een glas kunstwijn om door te spoelen! (Nederlandsche Sport.) Onder de benaming van electri- sche chambre obscure, hebben Blers Middleton eene inrichting gemaakt, ten dienste van bankiers, magazijnen enz., om van verdachte personen on bemerkt een portret te nemen. Het objectief is zoodanig gericht, dat een persoon, voor de bank staande, scherp wordt afgeteekend, terwijl de kas sier bij eeuig kwaad vermoeden slechts op een kuop behoeft te drukken om den toestel in wer king te brengen. Zoodra het beeld is genomen, wordt eene nieuwe plaat voorgebracht en staat alles gereed voor eene tweede afbeelding. Tevens worden datum en uur, wanneer de plaat geuomeu is, automatisch geregistreerd. Eene zonderlinge soort u sport.// De 1 i e f— de voor allerlei sport, nu eens met de bijbedoe ling, er het lichaam mee te versterken, dan weer zonder die bijbedoeling, zit in het Angelsaksische ras. Bij de jonge dames te Harlem, eene voor stad van New-York, brengt men vooral de laatste soort sport, zonder hygiënisch doel, in prakiijk. De jonge dames hebben er, om prijzen, gummi candies gekauwd 1 Gummi candies zijn in samenstelling gelijk aan onze gomballen, ara- bische gom met suiker, maar in vorm zijn het lange stokjes. Nu is er eene vereeniging van dames, zich de blossom association noemend (volgens de New Yorker Handelszeitung is dit een onbe schaamd euphemisms), die de veredeling van het menechelijk geslacht beoogt door onthouding van bals en picnics, verdelging van vanille—ijs eu der gelijke. Voor een uiterst gedistingeerd publiek hebben nu de dames om het hardst op stokjes gummi-candy zitten kauwen; in drie rijen op eene estrade gezeten, openden zij regelmatig en onver moeid de monden en verzwolgen het eene stokje na het andere, tot, onder gejuich der bewonde raars, de eerste schoone met haar half pond gom klaar was en den prijs ontving. Over de teersuiker, de saccharine van Fahlberg, die 280 maal zoeter is dan plan- tensuiker en uit de steenkolenteer wordt bereid, zijn belangrijke nieuwe waarnemingen gedaan. Ia drogen staat werkt de saccharine verlammend op de tongzenuwen. In opgelosten toestand is zij onschadelijk, en in staat niet alleen spijzen en dranken zoet te maken, maar kleine schimmel vormingen op vele voediDgsmiddeleu te dooden. In zoo ver staat de saccharine nog boven de salicyl. Vermoedelijk zal de saccharine spoedig alle andere zoetmakende middelen verdringen. Bij de bereidiug van vruchtsappen, wijnen, marme laden en derg. in de apotheek zal er een nuttig gebruik van gemaakt kunnen worden. D* woedende hond. In het Theatre Ambigu te Parijs werd onlangs geene geringe op schudding onder het publiek veroorzaakt. Reeds sedert eenige avonden werd aldaar de „Mohikanen van Parijs" vertoond. Een prachtige Newfound lander speelt in dit stuk eene hoofdrol. Bresil, die met liefkozingen en lekkernijen wordt over laden, had eene groote geneigdheid opgevat voor het aardige, kleine meisje uit Bretagne, dat hij in het stuk legen Ursula beschermt. Op den be- wusten avond kwam een figurant, die bevreesd was zijne entrée te missen zoo snel aangeloopeu, dat hij bet kind omwierp, dat toen hardop be gon te schreien. Bresil knorde dreigend, 9proug op*den figurant los, dien hij op den grond wierp eu beetpakte, daar waar hjj kon! Men kwam den armen mau te hulp, maar te laat hij had opgehouden eene heele pantalon te dragen: zij was erbarmelijk gescheurd! D e 3e Avenue tramway-maatschappij te New-York heeft 450 wagens en 2300 paarden. De Maatschappij gaat eene kabelbaan aanleggen en heeft die 450 wagens niet langer noodig. Ze zullen nu uaar Japan gezonden worden, waar het gouvernement ze heeft gekocht voor tramlijnen in Tokio en andere steden. De verzending gaat om kaap Hoorn. De veertiende aan tafel. Zekere heer André Malketh, in Londen, liet een vermogen van 30,000 Pond Sterling na, dat hij in het zweet zijns aanschijus door eten had verdiend. Hij had namelijk 35 jaar lang het beroep van een veer tiende aan tafel uitgeoefend. Altyd onberispelijk gekleed, verscheen dit heerschap legen de ver schillende etensuren in de hotels waar open tafel werd gehouden, en vroeg of meu hem ook noodig had, dat wil zeggen, of er dertien aan tafel waren. Was het antwoord ontkennend, dan ging hij met veel waardigheid weer heen; was het bevestigend, dan trad Malketh de eetzaal binnen, groette met eene hoofdbuiging, nam plaats aan tafel en at stilzwijgend. Zoodra het diner was afgeloopen ver wijderde hij zich weder met eene beleefde hoofd buiging, en ontving van den opper-kelluer of een der andere hotelbedienden éen of twee guinjes, al naar het diner geduurd had of van beteckenis was geweest. Zjo heeft Malketh 35 jaar lang vol ijver zijn ambt waargenomen; nooit heeft men zich over hem te beklagen gehad, nooit heeft hij zich de minste indigestie gegeten, waarvan hij echter nogal dikwijls gevaar liep. Menigen dag heeft hij drie-, ook wel viermaal gedineerd, eu dat wel rijkelijk en met langdurige zittingen. Door een toeval had hij dit zonderling beroep bij de hand geuomeu. Hij was boekbinderskueebt, had goede manieren eu werkte iu de buurt voor een bankier. Daar had men hem eens noodig om niet met dertien aan tafel te zitten. Dit bracht hem op het denkbeeld om het boekbinden er aan te geven en zulk eene specialiteit te worden. De „kanonnenkoning" Krupp heeft niet genoeg aan zijne reusachtig groote fa- briekeu en werkplaatsen te Essen. Hij zal bij Annen, in Westfalen, eene nieuwe staalgieterij en machine-werkplaatsen inrichten. De eerste voetbedekking bestond uit sandalen. Op dezen volgden schoenen, wel ke aan de teeuen waren opeugelaten, dan kwa men de houten schoenen van de negende en tiende eeuw, welke weinige jaren later gevolgd werden door schoenen met lange opwaarts ge bogen punten, die dikwerf tot aan de knie reik ten. Later kwam eene soort schoeueu in de mo de, met zeer breede teenstukken, zoo bre:d zelfs, dat het gaan er moeilijk door viel. Koningin Mary verbood het dragen vau zulke schoenen. Bij afkondiging van dit verbod werd bepaald, dat de echoenen ten hoogste eene wijdte mochten hebben van zes duim. In de Gemeentestem wordt melding gemaakt van het zeker eeuig geval, dat iemand bezwaren indient tegen zijn aanslag in den hóófde- lijken omslag, op grond van eene te lage raming zijner iukomsten. Naar aanleiding van eene in verband hierme de gedane vraag, zegt de Redactie: „de recla mant moet, evenzeer als hij, die zijn aanslag te hoog acht, zijne reclame althans zooveel moge lijk motiveeren. Het mag geene vermomde schen king aan de gemeente zijn; daarvcor is een ko hier de plaats niet, en tot aanneming van eene schenking is ook de goedkeuring van Ged. Sta ten noodig. (Art. 194 der Gemeentewet.)" Een regenscherm, dat geacht wordt het grootste in de wereld te ziju, is te Glasgow ver vaardigd voor een koning van West-Afrika. De ze parapluie is 21 voet in diameter en bevestigd aan een mahoniehouten stok van gelijke lengte. Als deze parapluie open is, zal de vorst er met 21 gasten onder kunnen zitten. De doodenwagen in China. In Peking be- zigt meu een bizonder voertuig om de kinder lijkjes in de stad te verzamelen, teneinde ze daarop naar het afgelegen kerkhof te brengen. Een Russisch schrijver zegt hier omtrent: Deze door ossen getrokken wagens rijden, zoo» als ik dikwijls gezien heb, langzaam van de eene zijde der stad naar de andere, weder terug. Ie dereen kan een dood kind in dezeu wagen bren gen zonder dat gezegd behoeft te worden uit welk huis het afkomstig is, indien men den voer^ man slechts eene geringe belooning geeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2