""marktberichten, BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten, Voor geest en hart. Huiselijk geluk. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS- Kerknieuws. pkemie-leeningen. Zij worden buiten de zuidwestelijke voorstad een korten tijd in een daartoe bestemd gebouw nedergelegd en later, wanneer er een voldoend aantal verzameld is, wordt er eene groeve ge maakt waar zij in nedergelegd en dan verbrand worden. Volgens het begrip der Cliineezen, is de ziel van den mecsch in de kindsheid nog niet tot «olmaaktheid gekomen, en daarom wor den de kinderen beneden de acht jaar geen plaats in het familiegraf waardig gekeurd." Alvan G. Clark, de opticus, die de 36 inch lens voor den Mount Hamilton telescoop sleep, heeft het plan een nóg grootere lens te slijpen. De moeilijkheid zit niet in het slijpen, doch in het gieten, en als Peil te Parij», die den 36 inch lens goot, een 40 inch iens kan gieten, zal Clark haar slijpen. Feitelijk wordt de grens bepaald door de technische bezwaren van het gitten waarbij de vloeibare glasmassa steeds in beweging moet gehouden worden, opdat de massa homogeen zal zijn. m Te Weenen staan nu zes beamb ten bij de invoerrechten en drie knechts terecht wegens knoeierijen ten nadeele van den Staat. Het blijkt, dat voor een deel der beambten bij dien tak vau dienst omkooperij eer regel dau uitzondering was geworden. Er beeft jaren laDg eene geregelde betrekking tusschen de beschul digden en verscheidene voorname kooplieden te Weenen bestaan, ingevolge waarvan goederen voor die firma's geheel vrij of tegen betaling van zeer geringe invoerrechten werden binnengesmok keld. Een der beschuldigden heeft bekend. Hij ver klaarde, dat hij bij indiensttreden dezen stand van zaken in wezeu vond, en er in berustte. De overigen ontkenuen alle schuld en wijten de te min betaalde rechten aan vergissingen. Ook de kooplieden, die bij de knoeierijen be trokken waren, zullen zich voor het gerecht moeten verantwoorden. Bockbier. Waar komt deuitdruk- king „Bockbier" vandaan? Deze vraag beant woordt Scbmeller's Beiersch Woordenboek. Dit krachtig bier was oorspronkelijk „Eimbecker" bier. In het Duilsche Rijksarchief bevindt zich nog eene volmacht, gesteld op naam van een burger van Erfurt, waarbij deze verlof had tot het vervoeren van twee wagenvrachteu „Aim- prckisch" bier. Dit brouwsel, welks bakermat alzoo het stadie Eimbtck in Hannover was, stond gedurende de 'middeleeuwen in zulk een goeden roep, dat geene andere biersoort en zelfs niet de kostbare wijn zoo gezocht waren. Al zeer spoedig trachtte men ook op andere plaatsen dit bier na te brouwen. Daarbij ging de herinnering aan den oorspronkelijken naam allecgskens verloren en uit Eimbeck werd langzamerhand Eimbock. Dit werd Ein Bock eu ten slotte kortweg Bock. Deze omvorming is intasschen reeds vele eeuwen oud. Reeds in eene politie-verordening van 1616 is van „Bock-M ut" sprake, dat slechts voor zieken mocht gebrouwen worden. Wat oefening en volharding ver mogen, bleek te Nijmegen uil het winnen der volgende weddingschap. Twee sportliefhebbers hadden gewed, dat een hunner niet zonder rusten van Nijmegen naar het fort bij Fauuerden kon roeien. Tot verbazing van de getuigen, die op een sleepbootje gevolgd waren, werd het meester stuk in 2'/< uur volbracht. De toestand der boerendochter te Breda, die door een schrik eene speld inslikte, is zeer ernstig. Men zal beproeven tot eene operatie der maag over te gaan. Bij het leger circuleeren intee- kenhjsten voor bijdragen voor het oprichten van een monument, op de begraafplaats bij Kotta Radja, voor de gesneuvelden of tengevolge van bekomen wonden overleden landsdienaren. De berichten omtrent de over- stroomingen in Noord-Amerika, medegedeeld door de Daily News, onderscheiden zich niet van de verhalen van soortgelijke rampen elders; maar het schijnt, dat evenals allee in Amerika op groote schaal gebeurt, ook deze watervloeden een reusachtigen omvang hebben. Het tooneel der overstrooming is de ?taat Illinois. Ron,dom de stad Quii cy liggen 200,000 acres bouwland, het vruchtbaarste in de vallei der Mississippi. Zon dag den 13en dezer had, tengevolge van den zeldzaam hoogen stand der rivier, de eerste doorbiaak der dijken plaats, welke denzelfden dag door twee andere, Maandag en Donderdag door nieuwe werd gevolgd. De geheele landstreek is thai s der overstrooming prijs gegeven; boven en beneden is de rivier veranderd in eene water vlakte van tien tot vijftien mijlen breedte. De doorbraken vonden plaats met zulk een geweld en door zulke wijde openingen, dat binnen wei nige oogtnblikkeu uitgestrekte vlakten in een diepen waterplas verkeerd werden, waarin al het levende omkwam: al het gezaaide bedierf en al het gebouwde werd ondersteboven geworpen. Omtrent verlies van menschenlevens zijn tot dusver geene berichten ontvangen; maar ontelbaar zijn de kud den, die den dood vonder, of op hooge plekken tijdelijk in veiligheid gebracht, dien afwach ten als een gevolg van koude en gebrek. Het spoorwegverkeer is in alle richtingen ge stoord en naar het Westeu geheel gestremd. De liefdadigheid viud een ruim veld om hare hulp vaardigheid te tooneu en laat zich dan ook niet onbttuigd, zoo min in het redden van menschen levens, als in het ondersteunen der geredden. Het cijfer der aangerichte schade is nog niet bij benadeling te berekenen. Bejaardheid, eisckt bedaardheid. Geen geluk zouder druk. *- Het oog wjjst wat het hart prjjst. Het sterflot is aller erflot. Bij blij en zoet, zjjt wijs en vroed. De weg tot huiseljjk geluk ligt over kleine troedsteenen. Er zijn menscben, die ovor- al thuis zijn; weder anderen zijn nergens thuis. Het gelukkigst is bij, zij hij koning of boer, die vrede iu zijn eigen buis vindt, liet eerste kenteeken vau huiselijk geluk is dat ons eigeu tehuisous lief is. Som migen kuunen overal thuis ziju; anderen kunnen thuis, in gedachten verzonken zit tende, overal zijn. Versproken. Chef de bureau (tot een der klerken, die eene acte voor zich heeft). Wat voert ge uit? Klerk. Ik denk eens na. Chef de bureau. Dat noem ik overigens geene bezigheid, mijnheer. De geest van tegenspraak. Dame (in den tramwagen tot haar echtgenoot). De rit kost tien cents. Echtgenoot. Neen, vrouw, vijftien cents. Dame Ik zeg tien Conducteur, wat kost de rit? Conducteur. Vijftien cents, Mevrouw. Dame. Wat z(jn toch al die mannen valsche schepsels! Hoe de tijd vergaat. Ambtenaar. Lieve deugd, hoe langzaam vergaat de tijd op het bu reau, nu is het eerst drie uur ik wed als het Zondag was, dat de klok al zeven sloeg. Vergaloppeerd. Winkelier. U wenscht iets gansch nieuws, Mevrouw welnu hier heb ik een stofje naar den allerlaatsten smaak. Dame. De stof is lief, ik vrees echter, dat de kleur zal verschieten. Winkelier. Geen nood, Mevrouw, het stuk ligt reeds twee jaren in het winkelraam en er mankeert hoegenaamd niets aan. Verdaohte omschrijving. Straatrooyer. Mijn heer, geef mij een aalmoes als 't u belieft, of ik zal verplicht zijn uw horloge in de bank van leening te depoueeren. Sarcastisch. A. Waarom houdt dokter Pillen- barg zijn spreekuur vau 6-6 uur. B. Omdat hij na het diner wat rust wil hebben. De ontwikkelde huisknecht. Jan (tot zijne meesteres, die gedichten maakt en wier schrijf tafel hij heeft schoongemaakt). Mevrouw, de Pe gasus is gezadeld. Haarlem, 23 Mei. Jl. Zondag werd, bij ge legenheid van het hoogfeest van Pinksteren, in de kathedrale kerk alhier, onder de Pontificale Mis, voor de eerste maal uitgevoerd de Miasa 1ste Confessor, van den beroemden Giovanni Perluigi de Palestrina. Onder leiding van den Heer N. H. Andriessen, Directeur van het zangkoor der kathedraal, werd dit meesterwerk vau kerkelijke compositie uitmuntend vertolkt. De fraaie klank van de sopranen, alten, tenoren en bassen was trtffend schoon; de gelijkheid van de attaques en de zuiverheid vau toon wareu inderdaad bewonderenswaardig. Voorzeker komt aan bet zangkoor Te Deum laudamus van de kathedrale kerk een woord van hulde toe nu het zoo schitterende bewijzen beeft gegeven van vooruitgang in de riohting, waarin het zich beweegt. Wij weuschen thans geene beschouwing te leveren over Palestrijnscheu zang. Wij laten dat orer aan meer bevoegde krachten, doch wij zijn overtuigd, dat men eerstgenoemden zang te hooger zal waardeeren, naarmate men dieper indringt in zijn geest. Ieder zal met ons instemmen, dat er veel, zeer veel oefening en volhardende studie noodig is om muziek iu Palestrijoscben stijl uit te voe ren eu wij gelooven dus, dat het niet te veel gezegd is, wanneer wig beweren, dat het zangkoor Te Deum laudamus in den korten tijd, waarin het onder de leiding staat van den Heer An driessen, een kolossalen afstand heeft afgelegd op den weg van den vooruitgang. Eere daarvoor aan den leider. Hulde ook aan de zangers en zangertjes, die met een uitmuntenden geest be zield, met opgewektheid, ijver en voorbeeldige toewijding hunne taak ad majorem Dei gloriam volbrengen. Met innig genoegen vermelden wij tevens, dat de zangkoren der onderscheiden kerken te dezer stede, zich meer en meer beijveren om den zang gedurende de godsdienstoefeningen in den geest der H. Kerk te doen plaats hebbeD. Moge zulk een verblijdende omkeer in de opiuie ten aanzien van den Kerkzang zich steeds verder voortplanten en de zegepraal der ware kerkelijke muziek over vooroordoel, wuftheid eu jjdelheid weldra algemeen zijn iu ons vaderlaud en daar buiten. Door de beoordeelaars der meubeltentoon stelling !e Amsterdam van wege het Ned. Han delsmuseum is aan den Heer A. M Randoe alhier, de zilveren medaille toegekend voor de door ZEd. ingezonden salon-ameublementen, be nevens de bronzer. medaille voor geëxposeerde heeren- en dames-schrijftafels. Door de Haarlemsche Prammaatschnppij zijn op de Pinksterdagen 6703 personen ver voerd en wel 2462 op den eersten en 4241 op den tweeden Pinksterdag. Door de politie alhier zijn aangehouden twee jongelieden, die zich hadden schuldig ge maakt aan diefstal van heele en halve flesscben wijn, welke zij van Bloemendaal morsten over brengen, waar eene bruiloftspartij bad plaats gehad, naar de woniug van de bruid, die te dezer stede woonachtig is. In dsn nacht van jl. Zaterdag op Zondag, kwartier voor twee uren, is een hevige brand uilgebroken op de werf Conrad, van den Heer Th. Figée, gelegen aan den Spaarndammerweg No. 8, onder deze gemeente, in eene groote houten loods van twee verdiepingen, be neden bestaande uit magazijn, timmermanswerk plaats, modelmakerij, houtloods en boven uit magazijn en photographLche inrichting. Toen de brand ontdekt werd, stond de loods retds in volle vlam, zoodat deze geheel is verbrand. De brandweer was spoedig aanwezig en heeft de overige werkplaatsen op de werf behouden. Tot zeven uur in den morgen hebben de spuiten water gegeven. De oorzaak is vooralsnog onbe kend. Alleen de loods was verzekerd, maar de materialen enz. niet, zoodat de schade zeer be langrijk is; in de loods bevond zich ook de in ventaris van vier schepen. In het vorige jaar werden op het post kantoor te dezer stede verzonden: 957969 gefran keerde brieven, 7386 ongefrankeerde brieven, 525343 enkele briefkaarten, 2693 dubbele brief kaarten, 669832 dag- en weekbladen, 374634 drukwerken, 12642 monsters van koopwaren, 68308 dienstbrieven, 15602 binnenlandsche aan- geteekende brieven, 2227 binnenlandsche aange- teekende brieven met waarde, 38 berichten van ontvang, 687 expresse brieven, 763 postbewijzen, 13597 binnenlandsche quitantiëo. Aan het telegraafkantoor werden ontvangen 36792 telegrammen, verzonden 28675 telegram men, ontvangen 167 nieuwjaarskaarten, verzonden 180 nieuwjaarskaarten. Omtrent de scheepvaartbeweging in het Spaarne kan het volgende worden vermeld: Uit de richting van het Noorder-Spaarr.e zijn alhier doorgevaren 7188 binnenschepen, metende 328,014 ton; uit die van het Zuider-Spaarne 8449 binnen schepen, metende 380,036 ton. Eene jeugdige dienstbode te dezer stede, had Zaterdag-avond het verlies te betreuren van eene portemonuaie ruim zes gulden bevattende. Zij had die in een kruidenierswinkel op de toon bank gelegd, toen zij hare inkoopen betaalde. Nauwelijks in een anderen winkel gekomen, be speurde zij haar gemis. Ter eerstgenoemde plaatse terug gekeerd, was haar eigendom verdwenen. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM- Ondertrouwd: 19 Mei: A. H. Von Kracht en C. Van Doorninck. 22 Mei: D. Da Silva en E. Spinoza Catella- Jessurum. Bevallen: 17 Mei: E. Konijn-De Vries, d. A. Wepster-Bruning, d. T. Wouters-Oepkes, d. 18 Mei: J. M. P. Lieshout-Heidvcldt, z. C. B. Van Duffelen-Biemans, d. E. De Jong-De Kromme, z.— A. Hoogeboom-Duits. z. H. C. Jansen-Vau Gasteren d. 19 Mei: J. J. Boogaaid-Prenen, z. J. M. Inpijn- Weyers, z. M. Mok-Mok. d. C. G. Van Alphen- Van Duffelen, d. W. P. Rozenhart- Hubers. d. G. Ruysenaars-Veenstra, z. C. M. Sligting-Wijkhuizen, z. 20 Mei: P. Groen-Wijker, z C. J. E. Jausen- Van Schaik, z. H. J. Westbroek-Veltkamp, d. C. W. Fiege-Bottinga, d. W. De Leeuw-Fortgens, d. A. Van Dam-Boukcs, d. E. Beets -Too rop, z. A. Van den Bos-Kopjes Nieman, z. W. E. Visser-Van Mnyden, z. 21 Mei: C. M. Nouwland-Wesseling, d. 22 Mei: It. Driessen-Hovingb, z. A. M. Koelmeyer- Van der Erf, d. Overleden: 18 Mei: T. Vau Brinkom, 69 j. J Veldhuis-Bos, 50 j. 19 Mei: G. F. Van Looy, 5 mn 23 Mei: C. Van Wijngaardrn, 4 j. II. De Wilde- Lokkerman, 64 j, J. Olbers-Kokkelkoren. 60 j. 20 Mei: A. Potte'ooom-Van Oudenniel, 43 j. M. Borst Schellings, 63 j. C. Van Orden, 17 mn. Zevende muziek-uitvoering in den Hout op Woensdag 23 Mei a. s., des avonds van half 8 tot 10 ui;r, door bet stedelijk muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. II. Muller, Kapelmeester. Programma. 1. Marsch, „Bataljon voorwaarts!"; Pohle. 2. Ouv. La nanette de Portici; Auber, arr, par M. II. Muller. 3. Fant. Les Monsquetaires; Varney. 4. Feest- marsch; Turinne. 5. Potp. Zampa; Hér old, arr. par Bender. 6. Ouv. Die weisse Dame, Boieldieu 6. Laura Walzer; Millöcker. 8. Potp. Guillaume Tell; Rossini, arr. par M. II. Muller. 9. Finale. Z. D. H. Mgr. P. Leyten, Bisschop van Breda, heeft benoemd tot Assistent, te Hoogerheide, den Weleerw. Heer J. E. Middelaer; tot Kapelaan te Koewacht, den Weleerw. Heer E. N. A. Van Rompen; tot Kapelaan te Oostburg, den Weleerw. Heer L. C. Adr. Brogtrop; tot Rector aan het Gasthuis te Bergen-op-Zoom, den Weleerw. Heer J. C. Hopmans; tot Kapelaan te Lepelstraat den Weleerw. Heer Th. Wijtvliet en tot Kapelaan te Putten den Weleerw. Heer J. Van Steen, Priester Van het Se minarie. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. Botterdam. Parochiekerk van het Allerh. Hart van Jezus. Uitgeloot: Serie No 16 van de Premie-leening grootf40,000. Betaalbaar vac 1 Juni a. a. aan de Pastorie Van Oldenbarneveldstraat, aldaar. AM8TEBDAM, 22 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd 566 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.68. dito 2de qual. f 0.60 dito 3dequaliteit 0,52 per kilo; melk- en kaifkoeien f 130 a 230, graskalv. f a 67 nuchtere kalveren J 5 a 10, 900 schapenen lammeren a 411 vette varkens 35 a 41 c.; beide per kilo.—biggen A paarden f a ALKMAAB, 19 Mei. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen is als volgt:47 koeien/140 a 160,87Duchtere kalveren 7 a 14. vette kalveren/ a968 schapen 10 a22 varkeus fper kilo, 228 ma gere dito 13 a 18, 18 bokken J 5 a 8, paarden if 1561 lammeren f 8 a 12. HOOBN, 19 Mei. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt:heet. tarwe f 6,— a 7,50 heet. rogge f 6,—a 7,— heet. gerst 4,50 a 5.—heet. haver f af mosterdzaad a heet. bruiue 10,50 a 13,gele 13,a 15. heet. paardeboonen (6,a 7,heet. erwten f 9,a 12,— heet. groene J U,a 13, heet. grauwe 13,a 15 heet. witte 13,af 15 heet. aardappelen a manden appelen f a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van f 70 tot 160.— veulens f a —koeien van f160 tol 200 kal veren van 5,— tot 18, schapen van 14 tot 31, lammeren van 4 tot 12,— varkeus van 10 a 20, zeugen 15 a 35,biggen van 5.a 7,50 LONDEN, 22 Mei. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2200, Schapenen Lammeren 11000. KalvereL 190, Zwijnen 30, Prijzen: Beste Runderen 2/4 a 4/8 Schapen en Lammeren 3/2 a 5/9, Kalveren 3/- a 5/4. Zwijnen 2/4 a 4/-. ROTTEBDAM, 22 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden. 1826 ïunderen. 176 vette en gras kalveren, 87 nuchtere kalvereu, 115 schapen of lain- meren, 480 varken», 202 biggen, 4 bekken, De pryzen van het vee, besteed ter markt van lieden waren als volgt: Runderen late qnaliteit 70 c. 2de qnal. 65 c., 3de qnal. 60 c.; kalveren lite quel. 105 2de qual. 90 a 75 c., schapen 60 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 22 Mei. Moutwijn, per ned. vat 7,25 Jeneverfl2,75, Amsterd. proef 114,spoeling f 1,dito commissie f 1,40. PURMEREND, 22 Mei. Kaas: aangevoerd 239 stapels, prijs der kleine kaas f32.50 middelbare fBoter 1.a 1.40 per kilo; 443 Runderen aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kaifkoeien Vette kalveren aanvoer 210 stuks prijs 70 a 100 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito:aanvoer 107 stuks prijs f 6 a IS per stuk, stug- geu handel. Vette varkens: aanvoer 145 stuks, prijs 38, 46 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 180 stuks, prijs f 12 a 22 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 397 stuks prijs f 5 a 9 Amsterdam, 22 Mei 1888. Pryzen der onderstaande effectenganoteer, pCt. de koers Nederland. Cortif. Work. Sokuld. 2' ,|76 8 1883/s v 3'5 100 Hongarije. Obl. I.eouing 1867 5 Goud leening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. iu papier (MeiNov.)5 silver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 8 Busland. bij Hope Comp. Oude Ruilen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 6» 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buileul. 1867, 1871 75. 1' 18762 (Perpetueele)4 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leeuing 18764 N.-AmenVo. Obl. Vereen, Staten 1876. 4', 1877 4 Columbia. Obligatien45, Peru. Leening 1870. 6 1872 5 Oostenrijk. Annd. Natiouale Bank. divid Nederland. Hol]. IJz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aaud. Ceut. Spw. gestemp. Obl fudischc Spw. Aand ltijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wexei Obl4', llalle. Rusland Rumeulo Amerika 1875. Zuid-Hal. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Muatsch. Aand Balti che Spw. Aand.. Jelez Griaai Obl Kiew Brest Aaud5 Kursk Clhark. Obl. Jl000, 5 Morschansk Syaran Aand. 5 Riascbk Wiaama 5 Aandeelen Spw. di Cbicago N. W. Cert. Aaud.. N York Lake Erie W. S. Aaud. Illinois Cert. Aaud Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 Nederland. Loleu Amsterdam /100. 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet 8 tielgla Stad Antwerpen 1887- Oostenrijk StanUl 18144 1860 5 1864 Rusland 18646 18665 90'/, 91'/, 62 »/a 63'/n 61'/s 1007/8 80'/s 97'/» 47 61'/» 123/„ 80>/s 104'/, 28'/, 14''/,, !33/8 1163/. 148 118'/, 797/8 137'/, 89 10 ®9,5/l« 1083/, 54'/, 863/8 957/,, 26'/8 267/,. 140 24 120 Geldkoera prolongatie 2 pet. Hl'/» 103", 1023/, 89'/, 105 107 134 136 1223/ 4 MILAAN, 22 Mei. Bij den Keizer van Brazilië hebben zich weder kenteekenen van zenuwverlamming voorgedaan. De ge neeskundigen achten zijn toestand zeer ernstig. Ilij heeft de laatste HH. Sacramen ten ontvangen. BERLIJN, 22 Mei. Het bulletin van heden voormiddag 9 uur luidt: »De toe stand des Keizers is iu de laatste dagen op verblijdende wijze vooruitgegaan. Het hoes ten eu opgeven is verminderd. Er is geene koorts. De Keizer komt veel in de vrye lucht en doet dagelijks rijtoertjes.« Dat de Nordd. Allgem. Ztg. telkens opnieuw in hare artikelen tegen Rusland en Frankrijk tegelijkertijd te velde trekt, begint thans zeer de aandacht te trekken, ook in de politieke kringen, in welke men er geene andere verklaring van weet te geven, dau liet vermoeden, dat die opstellen moeten dienen tot voorbereiding van den een of andereu belangrijken diplomatieken zet van Duitschland. Naar men verneemt, vindt dit vermoeden daarin bevestiging, dat Von Bismarck van plan is zijn verblijf te Varzin te rekken, of anders, na een kort bezoek aan Berlijn, geruimen tijd uaar Friderichsruhe te gaan, om daar onge stoord te kunnen werken. De officieuze Polit. Nachrichten gaat voort met aanvallen op het crediet van Ruslaud. Het blad beweert zelfs, dat de goudvoor raad vau Rusland uitgeput is, zoouat bin- ueukort het te St. Petersburg aauwezige ijzeren fonds*, dat eigenlijk dient tot dekking der bankbiljetten, aangesproken zal moeten worden tot het steunen van de roebel-koersen, door middel van aankoopen van staatswege. De oprichting eener Duitsch-Chiueesche Bankinstelling is voorloopig verdaagd, omdat men het over bepaalde personen, die daarbij betrokken zullen zijn, niet eens kon worden. PARIJS, 22 Mei. De Kamer heeft met algemeeue Btemmeu bet eerste artikel aan genomen van bet wetsontwerp betreftende bet toestaan van schadeloosstelling aan werklieden ingeval van ongelukkeu. Door den Senaat zijn de voorgestelde vrijstellingen van den militairen dienst voor de Seminaristen aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3