GEMENGDE BERICHTEN. petitie, waarin zij verzochten om Alter szulag en, d. w. z. dat hunne jaarwedde na 5 en vervol gens na 10 dienstjaren zou verhoogd worden. De Minister echter ontzeide hun het recht gezamenlijk te petitionneeren.en de petitie werd naar de snippermand verwezen. De telegrafisten zonden insgelijks eene petitie, waarop allen teekenden. Hun werd aan het ver stand gebracht, dat eene petitie in massa moest betracht worden als eene agitatie van het ergste soort. Verder werd hun beduid, dat wie het voortaan durft te wagen, zich in verbinding te stellen met Afgevaardigden, opdat deze hunne petitie zullen steunen, gevaar loopt disciplinair gemassregelt te worden. Von Bismarck's orgaan, de Kreuzzeitung, schreef onlangs, dat de lieve kinderen van het groote Duitsche rijk te veel vrijheid hadden. En waarlijk: Belastingen betalen en den mond houden zijn ook vrijheden. Jammer maar, dat er in Duitschland ook nog lui zijn, die met dit soort vrijheid alleen niet zijn gediend. Zoo lang het Centrum in leven blijft, en de Kleine Ex- cellenz Dr. Windhorst nog aan de spits staat, komt van het laatste niets in, al maakt de Bijkskanselier zich zoo boos als eene kalkoensche hen. F. W.) Aan de Tweede Kamer is een adres go- richt door den Heer. H. H. Timmer, verzoekende het sluiten van een handelstractaat en een uitleveringstractaat met de Transvaal te bevor deren, o. a. ook ten einde het zeer hooge port voor brieven en drukwerken verlangd te krijgen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de verduurzaamde levensmiddelen dit jaar voor het leger aanbesteed zullen worden. De bussen zullen, na goedgekeurd te zijn, naar de verschil lende garnizoenen worden gezonden, om ingeval van mobilisatie als reserve-ration medegenomen 1e kunnen worden. Die bussen zullen bevatten rundvleesck, soep en volksspijs. De door Z. M. den Koning benoemde commissie tot onderzoek naar eene betere rege- geling voor het verleenen van hulp bij spoor wegongelukken, is eergisteren met de afgevaardig den der verschillende spoorweg-ondernemingen te 's-Gravenhage bijeengekomen, om maatregelen te nemen ter verkrijging van eenvormigheid in het verleenen van die hulp. Met de laatst aangekomen mail uit Indië (zoo meldt men uit den Haag) wordt in parti culiere brieven medegedeeld, dat de Gouverneur Generaal Van Rees aan Z. M. den Koning ontslag heeft gevraagd, omdat tusschen den Minister van Koloniën Keuckenius en den Landvoogd over een aantal punten van bestuur zulk een groot verschil van gevoelen bestaat, dat zulks nadeelig op den gang van zaken moet werken. Het verlaagd tarief voor brieven in hot verkeer met Nederlandscb. Oost- en West-Indië, per mail, is, ook wat de verzendingen uit de Kaloniën betreft, met April jl. in werking ge treden. Het port bedraagt nu 15 eent voor de gefrankeerde en 30 cent voor de ongefrankeerde brieven, voor elke 15 gram of gedeelte van 15 gram. Aan de postambtenaren is bij aanschrijving- gelast in het vervolg geene postpakketten meer ter verzending toe te laten, welke de gestelde maxima voor de afmetingen en den kubieken inhoud (80 cM. lengte over een der vlakken en 25 dM3.) overschrijden. Amsterdam, 25 Mei. Door de milde gift van eene weldadige dame, is het mogelijk ge worden te dezer stede een Te Huis in te rich ten voor katholieke burgerjuffrouwen en vrouwe lijke dienstboden. De ofiiciëele en plechtige opening van dit Te Huis mag binnen zeer kort worden tegemoetgezien. De kostbaarste portretlijst, die men zich denken kan, is te zien voor liet raam van een bekenden juweelenliandtlaar te Bc.rlij i nabij de Linden. Het is eene photograpliie dis Keizers in kurassiers uniform; de lijst van grijs fluweel draagt rondom eene rij diamanten, robij nen en saffieren ter grootte van erwten. Bovenarm bevindt zich eene groote kroon, bezet met briljan ten, topazen, opalen, smaragden en parelen. De prijs van deze lijst bedraagt f 6000. De Koning der Belgen heeft on langs bij het station Anderghem, toen daar plaats gebrek bleek te zijn in den trein waarmee hij naar Brussel terugkeerde, daarin voorzien door eeriige reizigers ia zijn salonwagen te laten plaats nemen. De appels zijn over het algemeen niet naar waarde geschat. Die vrucht is niet al leen smakelijk, maar ook voedzaam, terwijl zij bovendien bederfwerende eigenschappen bevat, die eeu allergunsligslen invloed op het gest< 1 ot fenen. Dat in appels veel meer voedsel zit dan in aard appels is herhaaldelijk in Frankrijk en Engeland gebleken in jaren, waarin deze aardvrucht en ook het graan zeldzaam waren. Alsdan maakte men geen appelwijn, maar verkocht de appels als voed sel en wat nu getuigen de arbeiders, die zich maanden achtereen uitsluitend met tippels hebben gevoed? Dat zij er uitstekend op konden werken, althans veel beter dan op aardappelen alleen, die, als zij niet afgewisseld wordeu met meelspijzen, weinig kracht bijzetten. Uit Hellevoetsluis wordt mede gedeeld, dat de Heer Ernond, ambtenaar bij 's Rijks belastingen aldaar, een verbeterden roei stok heeft uitgevonden, waarvan hij aan den in specteur te Rotterdam heeft kennis gegeven. Deze stok moet zoodanig ingericht zijn, dat men bij gevulde vaten gemakkelijk kan onderzoeken of die vaten al of niet voorzien zijn van geheime waudeu of tussoheuschotten. Men heeft dezer dagen te Tours proeven geuomen, om te beslissen op weike wijze in oorlogstijd bevelen en berichten het snelst kunuen overgebracht worden. Da af te leggen weg was 12 kilometer tusschen Tou^ en Mo'nt- bazon mst hoogten, laagten en boch'en. Aan den wedstrijd namen deel2 dragonders, 2 huzaren, velocnpedisten op twee- en driewielers, eeu til bury, twee legerhouderi en postduiven. De duiven bereik'eu het eerst de plaats van brstemmiug, nl. in 5 minuten 35 seconden. De huzaren leg den den weg af in 7 m. 57 s de dragonders in 8 m., de twee houden in 8 m. 8 s. en 8 m. 38 s., de tweewiclers in 9 m. 15 s., de eene driewieler in 10 m. 30., de andere 10 m. 40 s., en de tilbury in 12 m. 5 s. Iemand, die in een der Pinkster- nachten in de bosscben van Rozendaal zich te slapen had gelegd, gevoelde zich den volgenden morgen ziek. Door braking raakte hij eene slang van 25 centimeter kwijt, de naar hij meent, tien a twaalf uur in zijn lietiaam moet hebben doorgebracht. Als een jong meisje (in Arabië) trouwt krijgt zij van hare moeder de volgende raadgevingen nJe verlaat nu digenen, van wie je bent uitg gaaD je gaat uit het huis, waarin je zoolang bent gekoesterd en dat je be scherming verleende, om een man te volgen, dien je nog niet kent en aan wiens bijzijn je niet gewend bent. Ik raad je aan eene slavin voor hem te zij", als je wilt, dit hij je onderdanige dienaar zal wezen. Wees mot weinig tevr. den. Let voortdurend op hetgeen zijne oogeu kunnen zien en draagt* zorg voor dat zijne «ogen nooit slechte daden aanschouwen. Zorg goed voor zijne spiji en zijn drank en waak over zijn slaap; de liuntjpr verwekt kwaad humeur en slapeloosheid toorn. Draag zorg voor zijoe eigendommen en behandel zijne familieleden met gotdheid. Verklap zijne geheimen nooit; als hij vroolijk is, laat dan niet zien dat ja verdrietig bent is hij verdrietig wees dan niet vroolijk. ifls je dat alles doet, zal God je zegenen.u Van Mostaganen (Algerië) wordt bericht, dat de sprinkhanen in groote menigte naar Tiaret op weg zijn, vanwaar zij den 22n Moi nog 10 kilometers waren verwijderd. Hunne vlucht vormt een halven kring van 15 kilometers. Onder de Afrikaan se lie pelgrims, welke op't oogenblik met den Eranscb Alrikaau- scben Kardinaal Lavigcrie te Rome vertoe ven bevinden zich verscheidene B douïnen, die te Malta met goed gevolgd gestudeerd heb ben voor d icior in de geneeskunde. Als kltine kinderen weiden zij d >or den Kardinaal uit da slavernij bevrij I, die hun daarna eene opvoeding deed geven aan de Engelsche Universiteit te Malta zooals blijkt met uitstekend gevolg. I n den gemeenteraad te Sheffield was aan de orde: het verfraaien van den grooten vijver in het park. Er werd voorgesteld bergeen den en zwarte zwanen aan te schaffen. Een der leden amendeerde dit voorstel, strekke nde tot aan schaffing ook van een gondel gondolagelijk dat in het Zuiden plaats heeft. Een der raadsleden, bekend als de grooLte voorstander van bezuini ging, verraste zijne collega's me.t een siib-nmen- dement, om twee gondola's aan tu koopen. Hij lichtte dit aldus toe;" Waut, zeiJe hij, dat is voordeeliger, als men kt op het broeden en weer verkoopsn van de jonge vogels." Hij hield een gondola voor eene soort flimingo of albatros. De eerste kok in een der hotels van Saratoga (Amerika) krijgt een loou van dui zend gulden per maand. O .der hem staan dertig Prnnschen als assistenten, die het vleesch en wild helpen bereiden, terwijl vijf en twintig vrouwen voor de groenten zorgen. De gemeente Tulle heeft Generaal Boulanger tot gemeenleiaadslid benoemd; Brive la Gaillarde heeft gepoogd beter te doen. De no tarissen van het arrondissement, ten getale vaD 18, zijn bijeengekomen om hunne Kamer te hernieu wen. Alles ging geregeld in zijn werk, zegt le Temps, tot op het oogenblik dat er sprake was van de presidentskeuze. Na levendige besprekingen werd tot stemming overgegaan. De stembus werd geopend en de t.aam des heereu Bou'anger kwam er acht maler, uit. Twee stemmen meer en het voorzitterschap vatt de Kamer der notarissen van het arrondissement Brive ware opgedragen ge worden aan den nieuweu Afgevaaidigde van het Nooiderd-partement. Eene tv ater-geneesin richting te Milaan, waar de Keizer van Brazilië, voor zijne ziekte een zoo ernstigen keer nam, driemaal zich eeu douche liet geven, leverde Z. M. Kamerheer daarvoor eene rekening in van niet minder dan 1125 franks O ia wespennesten te vernietigen wordt het volgende aanbevolen: Wauneer des avonds hij het aanbreken der duisternis de geheels zwerm te zameu is, verzadigt men een zachten lap, die aan een stokje is vastgehouden, neet ter pen ijuoiie, schuift hem in den ingang bij het lust en laat nu de opening j;oed dichtstampen. De damp der terpentijnolie doodt oogeublikkelijk de wespen. In een gezelschap deed zich on langs de vraag voor of de meester en do meesteres aansprakelijk zijn voor hetgeen hunne dienstmeid op kridiet koopt. Het is zeer moeilijk om op die vraag eeu antwoord te geven, dat voor alle gevallen kan dienen, maar wel weten we, dat ver leden j«ar het volgei de is gebeurd: Eeu slager had bij een zijner klanten de rekening laten op- loupen tot eeu bedrag van vijf honderd gulden zonder dat hij ziel) in 'l minst beklaagd of beta ling gevraagd had. Eerst met Nieuwjaar waagde hij het eene rekening te zenden. De klant ver klaarde tchter van niets te weten. Hij had eiken d&g aan de meid het uoodige geld voor het vleesch gegeven en met den slager had hij niets te maken. Deze beweerde echter wel degelijk aan den mees ter en niet van de dienstmeid ve-ekocht su krediet verleend te hebben, waarom hij, toen de klant alle schikking eu betaling bleef weigeren, aan de rechtbank om beslissing vroeg. En welk was haar antwoord? Dat de slager niet ontvankelijk werd verklaard in zijn eisc.h, aangezien het bewezen was, dat de heer X. dagelijks aan zijne dienstbode het geld voor het vleesch had gegeven, en de slager, die troegvr altijl dasrelijks was betaald geworden, onderzoek had moeten doen naar de reden, waarom hij nu in acht maanden geen geld had ontvangen. Te Vinoennes liep een dolle hond door de straten, achtervolgd door twee politie agenten. Een burger schoot op het dier, maar hij raakte een soldaat en een apotheker, welke laatste ernstig gewond werd in het aangezicht. De man zal waarschijnlijk gerechtelijk vervolgd worden wegens zijne mislukte heldendaad. De hond werd door de politiedienaren afgemaakt. Aan het voor korten lijd versche- nen jaarverslag van het staatstoezicht op krank zinnigen over het jaar 1886 outleenea wij het volgende: Iu het gtjheele land heston leu op 1 Januari 1886 17 krankzinnigengestichten, die eene gezamenlijke bevolking telden van 5129 krankzinnigen, waaronder 2565 mannen en 2564 vrouwen; 1230 patiënten weiden gedurende 1886 nieuw opgenomen, 360 herstrld en 265 als niet hersteld ontslagen, tenviji 533 overled n, zoodat de werkelijke bevolking op 1 Ja-i. 1887 geko men was tot 5340, waaronder 2652 maunen eu 2688 vrouwen. Het getal verpleegde lijders bui ten de gestichten, waarop de wet, regelende het kiankziuuigen-wezen, vau toepassing is, bedroeg voor rle verschillende proviuciëu te zamen slechts 163. Twee veen werkers te Stadskanaal, die beiden iu é:ne hut verblijf hielden, werden ongesteld. L)e eene had medicijneu voor uit-, de ai dere voor inwendig gebruik. Bij vergissing nam de laatste eeu slok uit de mnlicijnfl sch van den eerste, tengevolge waarvan hij kort daar- na is overleden. Eene fluitende dame bevindt zich tegenwoordig te Londen, waar zij concerten geeft in de salons van aai zienlijken. Die dame, mevr. Shaw, is eene bevallige Amerikaanselie. Zij heeft vail jongst afauu een bizonder talent gehad voor het fl iiten van liederen, als joi.ge moeder floot zij haar kinderen in slaap, eu eindelijk, na zich muzikaal ontwikkeld te hebben, trad zij iu het opeubaar op als siffleuse, om ouder begeleiding van piano of orkest allerlei muziekstukken, van het eenvoudigste af tot het zwaarste toe, te flui ten. Zij bezit in hare lippen een muziekinstru ment, dat allerlei tonen, trillers enz. kan voort brengen en twee eu een half octaaf omvat. Eene weduwe te Smilde heeft hare 12-jarige dochter de deur uiigezet. liet meisje zwerft nu reeds circa eene week rond bij vreem den, die haar voedsel en nachtlogies verstrek ken. Hetzelfde is het geval met een 9-jarigen knaap iu de gemeente Vries, die door zijne ou ders verstooten is en nu iu de omstreken rond zwerft. Dezer dagen had te Maastricht een aardig voorval plaats. N.dat reeds het hu welijk vau 6 paren was voltrokken, wachtten de ambtenaren met ongeduld op het zevende en laatste paar. Toen dit niet verscheen, zond men een bode en deze kwam van de moeder der bruid terug met de boodschap, dat de heeren niet behoefden te wachten, dat de bruidegom, een arbeidsman, na zijn loon getrokken te hebben, op den loop was gegaan eu "erder niets van zich had laten hooren en dat het huwelijk dus niet kon doorgaan. In Frankiijk is men nu druk bezig met het africhten van houden hij de troepen. Een soldaat leidt den hoi d, als men uitrukt. Eeu groot bezwaar is de stafmuziek, want de meeste honden beginnen er van te huilen. E ke hond heeft een nummer op zij i halsbaud, en een riem met twee zakken over den rug voor de de pêches. In Munster werden twee honden, die een zwaar geladen wageu met moeite voort trokken, onbarmhartig door den begeleider af geranseld. Een voorbijganger nam het voor de honden op, doch werd op grove manier door den begeleider afgesnauwd, hetgeen zijn drift zoozeer gaande maakte, dat hij zijn stok ophief om den vent een pak slaag te geven. Da honden, dit ziende, namen het voor hun meester op en pro beerden om hun verdediger in de heeneu te hij ten, Tableau I de hondenbegeleider lachte in zijn vuist. Te Rome is dezer dagen op de Pi azza diPietia, eene koets, waariu zich een Mal tezer pelgrim bevond, door vier onbekenden aan gehouden, die voorgaven hem te kennen eu hem met omhelzingen overlaadden Weder alleen zynde, bemerkt de pieigrim, tot zijne niet geringe ont steltenis, dat hem eene porrifeuille met 1000 lires was ontvreemd I Eene welgezegende familie is die van Ephraïm en Nancy Husted, burgers van Engeland. Vader Ephraïm, die 99 jaar is, en Nancy, zijne gade, die 97 is, hebben zeven zoons, allen in leven, nl. Jacob 77; Peter 70; Thomas 71; Hendrik 68; David 65 Daniel 63 Ephraïm 60 jaren. Die zeven zoons hebben te zameu 55 kinderen, die allen nog leven en wtêr 187 kinderen hebben waarvan slechts een zevental overleden zijn, maar enkelen weer getrouwd zijn en reeds aan het bijna honderdjarige echtpaar 17 achter-aehtor-kleiukiiideren hebben geschonken. Te Werkhoven zijn eenige perso- neu ernstig ongesteld, vermoedelijk door hst eten *an een kalf, dat aaa miltvuur lijdende is ge weest. Men had d? onvoorzichtigheid gehad dit vleesch weg te geven. Z a t e r d a g-a vond, omstreeks half 11, had te Delft op de Brabantsche Turfmarkt een oploop plaats van 6 a 700 raenschen, ou den en jongen. Bij onderzoek bleek, dat de kort geleden ontslagene weduwe Jut aldaar een bak kerswinkel was ingegaan. Als een bewijs voor de zonderlin- ge en ziekelijke populariteit, welke in Engeland boksers genieten, terwijl het boksbedrijf bij de wet verboden is, kau dienen, dat onlangs te Liverpool, bij het vertrek van den bokser Sul livan naar Amerika, zelfs de politie met hare hulde niet achterbleef. Een tiental ager.teu ga ven hem een paar fraaie honden ten gesch n- ke. De Prins van Wales heeft onlangs een bok ser van professie iu het opeubaar de haud ge schud. Kwaad voorgaan doet kwaad volgen. Yier postbeambten te Rome z ij n gearresteerd wegens verduistering van amigetee- kende brieven met aanzienlijke waardeu. Er kunnen zich gevallen voor- doen, waarin men bedrogen wordt door zijne zintuigen en zich vergist in de identiteit van per sonen, die men nochtans goed kent of meerma len heeft gezien. Het meest treffende voorbeeld van zulk eene vergissing werd eens bij eene schipbreuk gezien. Een man had onder de lijken, die er waren aangespoeld, zijne vrouw herkend en wilde haar begraven, toen zij door eeu ander als de zijne werd opgeëischt, tu die eiseh was billijk, war.t de eerste man had zich werkelijk vergist. Ook te Manchester heeft zich verleden week een merkwaardig geval van vergissen in de identiteit voorgedaau. Een jong meusch, muziek meester en organist in de St. Georgekerk, werd gearresteerd, in de gevangenis gezet en voor dan rechter gebracht, omdat hij beschuldigd werd van dertien biljartballen te hebben gestolen. Er was bewijs genoeg tegen hem, want twee beambten van de bank vau leening, waar de ballen beleend waren, verklaarden, dat bij de inbrenger was en wel op die en die dagen eu op dit of dat uur. Gelukkig kon de muziekmeester vau alle door da beambten opgenoemde uren een alibi bewij zen, door meusclien te doen dagvaarden, die getuigden, dat hij op die uren les bij hen bal gegeven. Hij werd daarop vrijgespoken, doch de aanklagers blijven er bij, dat zij iu hem den inbrenger der biljartballen hadden erkend. Te Berlijn is afgekondigd, dat stoffen of bereidingen onverschillig van welken aard, onverschillig ook of zij eene geneeskrach tige werking hebben of niet, wier bestanddee- len door hunne beuaming niet voor iidereen duidelijk of ten volle kenbaar zijn (alzoo gehei me geneesmiddelen), niet meer als geneesmidde len voor meascheu of dieren mogen worden ge annonceerd of aangeprezen, zullende overtrediug van dit verbod worden gestraft met boete of daaraan gtëvenredigde hechtenis. Op een Drentsch boerendorp in de nabijheid van Assen werd dez:r dagen iu de hervormde kerk aldaar een nieuwe organist be noemd. Toen deze voor het eerst op Zondag dienst deed, gaf hij na afloop van de godsdienst oefening een paar extra nummers ten beste. Daar de vorige organist dat echter nooit gewoou was te doen, meenden de toehoorders, die zeker een kerkorgel voor een draaiorgel van groot kaliber aanzagen, dat het daarboven niet pluis wasja men fluisterde elkaar toedat de kerrel den liurgel nait tot bedaoren kriegen kon. Geheim zinnig sloper, de boeren de kerk uit en bleven buiten het kerkgebouw met wijdgeopende oogen alsof er eene ontploffing of iets dergelijks komen moest, aangapen. Eindelijk meenden eenige der stout9ten de handen uit de mouwen te moeten steken en besloten in de eerste plaats den ou- bekwameti hurgelspeulder in zijne schuilplaats op te zoeken en volgens Drentsche spreekwijze wat op het jak te geven. Met dit strijdlustig plan togeD dan eenige jongens naar boveu. Gelukkig kwam hier de dominé, die inmiddels van deze scè..e onderricht werd, den armen orgelman outzetten. Tegen mevrouw de weduwe Elie te Rotterdam is volgens liet Rotterdamsch Nieuws blad, eene klacht ingediend bjj de justitie, daar deze dame haar werk er vau maakte om schot schriften te schrijven, die te laten drukken en algemeen te verspreiden. Dat van velocipedes part ij wordt getrokken bij operatiëa van het leger, door brie venbestellers, door klerken van en naar hun kantoor enzoovoorts, is van algtmtene bekend heid, dat er echter ook gebruik van gemaakt wordt bij den smokkelhandel, zal minder bekend zijn. Zeer dikwijls ziet men tegenwoordig véloci- pèdiaten gaan van Gilze, Alpben en Riel (Noord- Brabact) naar Baarle-Nassau om zout en zeep uit België binnen te smokkelen. Dezer dagen is weder op twee plaatsen in Wales goud in den grond gevonden, nl. in het district Fcstiuiog en bij Bala. Voor het ontdekken van een een voudig procédé, waardoor in sterke dranken an dere zelfstandigheden dan alcohol kunnen worden aangewezen, zal de Frausche Regeering 50,000 frs. als prijs uitloven. De ballon, die te Brussel gedu rende de tentoonstelling als ballon captif zou dienst doen, en fr. 40,000 gekost heeft, hangt aan flar den in de hoornen op liet oude Plainede manoeuvre, bet tegenwoordige tentoonstellingsterrein. Nadat hij Zondag voor de eerste maal was opgegaan, met meer echter dan eenige meters hoog, is hij Dinsdag-middag te 1 uur met een hevigen slag ontploft. De Heer Godard was zelf bij deze ont ploffing tegenwoordig, waarbij geene ongelukken zij» t» betretfreu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2