B I E M L A N 1). Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. 636,000 op dte vierkante mijl. UitDordr3cht wordt gcsc li re v e n Hier ter stede loopt eau verhul van eene (laad, die den bedrijver, zoo het varhaal juist is, aau- spraak geeft op den eare aim van held, eu wel in de bests bsteekenis van het woord. Bij de ontploffing in de gasfabriek te Goriu- chem begreep Christiaan Diederik De Haan, daar werkzaam, dat zoo de hoofdkranen niet spoedig afgesloten werden, het leven van duizenden zijner medeburgers gevaar zoude loopeo. Maar om die kranen af te sluiten, moest hij eene in vlam staande ruimte door, waarin hij misschien zelf zou omkomen. Dit schtikte hem echter niet af; hij deed, wat hij zijn plicht achtte. Half ver brand werd hij na de volvoering van die hel dendaad opgenomen, eu bezweek een paar dagen later aan zijne bekomen wonden. Door den onlang» overleden wet houder, den Heer H. G emer te Huissen, is eeu legaat van ƒ30,000 aan da Rroinsch Ka tholieke parochie vermaakt, tot oprichting van een oude-mannenhuis in die gemeente. Op het terrein der knnstnijver- heids-tentoonstelling in den Koekamp te 'a-Hage worden uu alle krachten ingespannen om de volgende week Zaterdag gereed te komen. Ver scheidene inzenders schijnen echter tot het laatste oogenblik te willen wachten om hunne inzen dingen op te stellen. Op het feistterrein zijn alle gebouwen zoo goed als gereed. Het Marker-huis o. a. zal zeer de aandacht trekken. Het is door Marker timmer lieden gebouwd geheel naar het model van de eiland-woningen en wordt ook precies ingericht en gemeubeld als de huizen der eilanders die zoovelen naar Marken doen trekken. Het huis zal door eene wezenlijke Marker familie worden bewoond. De eigenaars der Koninkl ij kesi- garenfahriek Insulincle te Huissen, hebben met eeue B.-lgische firma gecontracteerd voor het plaatsen van zestig automatische sigarenmachines aan stations enz. De inrichting is dezelfde als die, waarbij pakjes chocolade enz. te voorschijn komen, met dat verschil, dat men aan deze auto matische mnchines sigaren van verschillende prij zen kan bekomen. Tegen het doorslaan van lederwerk. Het z o o- genaamd doorslaan van lederwerk, vooral van schoeisel, hetzij laarzen of schoenen, is zeer on aangenaam voor ieder, die veel op vochtige we gen of op het water moet verkeeren. Vele mid delen zijn dan ook bereids tegen dit euvel aan de hand gedaan. Zooals't evenwel met de meeste middeltjes gaat, is 't een al beter dan het ander, ofschoon maar zelden een afdoend mid lel aan de hand wordt ge laan. Een der beste middelen tegen het doorslaan van laarzen, enz. dat even eenvoudig als weinig kostbaar raag heelen, be- stari in warme keukenstroop. Wanuoer de laar zen goed droog en schoon zijn, smeert men er met een kwastje goed verwarmde keukenstroop op. Gewoonlijk krimpt daardoor het leer wat. Als de stroop gedroogd is, smeert men de laarzen met vet, olie of teer. In de meeste gevallen is dan het doorslaan van het leer zoo niet geheel weggenomen, toch veel verminderd. Op een militair diner te Londen deelde de Generaal der artillerie, Mailland, mede dat dezer dagen in de koninklijke geschutgieterij in Woolwich een kanon in gereedheid is ge komen waarmede een oorlogschip eene zeehaven kan bombardeeren zonder gezien te worden. Dit kanon kan een granaat van 380 pond zwaarte 21000 meter of bijna vier uur gaans wegwerpen. de opvolging van Prins Nicolaas in Luxem burg plaats gehad, en daarvan kou ook geen sprake zijn, daar het recht van op volging van den Hertog van Nassau, bij tractaat vastgesteld, onbetwistbaar eu tea volle onbetwijfelbaar is. Het huis vau Afgevaardigden hield j'. Za terdag zijne laatste zitting, welke meteen driemaal herhaald en met geestdrift uitge roepen hoch voor den Keizer werd gesloten. Bij gelegenheid vau de discussie over eene verkiezings-quaestie nam Richter het woord over de houding der conservatieven en nationaal liberale pers bij de jongste kauseliercrisis, alsmede over de bekende, vau Leipzig en Breslau uitgaande petitie voor het aanblijven van You Bismarck op zijn post.Hij critiseerde voorts op de scherpste wijze de gerechtelijke vervolging tegen de vrijzinnige bladen, die het bekende tegen de Keizerin gerichte artikel iu eeu Dres- dener blad hadden afgedrukt om het te brandmerken. Rauchhaupt kwam er namens de con servatieven, Zedlitz namens de vrij-couser- vatieven, en Egnern natneDS de natioiiaal- liberaleu ten krachtigste tegen op, dat aldus de kroon in het debat werd gesleept-. Men verneemt uit Caïro dat moeilijk heden zijn gerezeu betreffende eenige staats- landerijen waarop Ismaïl-Pacha aanspraak maakt. De overdracht van die landerijen is, naar het schijnt, afhankelijk van zekere voorwaarden. De agont van den gewezen Khedive hoopt evenwel deze hinderpalen eerstdaags uit den weg te ruimen. Naar wij vernemen hebben de Hol landers of liever de Hollaudsch sprekende Afrikaanders iu de Kaapkolonie eeue groote overwinning behaald. In 1889 zullen namelijk alle ambtenaren in civielen dienst, behalve in het Engelsch, ook voldoende kennis van het Hollaudsch moeten toonen en zal dus in deze Eugelsche kolonie de Zuid-Afrikaansche taal worden erkend. De Resident van Semarang deelt mede, dat op den 16en April, des namiddags te 5 uur, ten gevolge van eene zware regenbui, bij den Telomojo eene aardstorting heeft plaats gehad, waardoor iu de ahleeüug Salatiga twee personen het leven verloren eu pl. m. 32,000 koffieboomeu en 91 bouws, met padi en polowidjo beplant, werden vernield. Aan de Java-Bode wordt als zeker mede gedeeld, dat de Heer Van Rees aan Z. M. den Koning ziju ontslag heeft gevraagd als Gouverneur-Generaal. Het blad zegt het onmogelijk te achteu, dat de Heer Iieuche- nius zelf hem opvolgt. Het stoomschip Karang der Ned.-Iud. stoomvaart-maatschappij werd op reis van Atjeh naar Peuang te Segli met een der tigtal kogels verwelkomd. Alhoewel de kogels aan boord terechtkwamen, werd niemand geraakt. Wanneer? Dat de liberalen de schoolquaestie nog altijd niet kunnen, of niet willen begrijpen, blijkt weer uit eene redevoering. Door den Heer Veegens (overigens een niet onbekwaam man) te Bedum gehouden. Uit de verslagen, die de liberale pers van deze rede geeft, blijkt, dat de Heer Veegens de be vordering van het bizoni er onderwijs door de Begeering bestreden heeft op grond, dat zij (de Kegeering) niet kan uitmaken, welke godsdien stige richting de ware is en toch ook niet den eene boven den andere mag bevoordeelen. 't Is waarlijk al te naïef gezegd! Alsof thans de ouders, die hunne kinderen naar de goedkoope, //neutrale// scholen zenden, niet feitelijk bevoordeeld zijn hoven hen, die slechts van het nietgesteunde, bizondere, godsdienstige onderwijs gebruik wil maken I Er wordt geene bevoordeling gevraagd van onzen kant, er wordt geëischt en met alle bil lijkheid geëischt: rechtsgelijkheid. De meerderheid van ons volk stelt nu eenmaal het confessioneel onderwijs boven de school zonder God, en is het dan rechtvaardig, dat laatstgenoemde school alle voordeelen bezit en door de Begeering wordt begunstigd? Wanneer zal men toch eens ophouden aan de overzijde met het verspreiden van zooveel groote woorden en nuttelooze, afgesleten theorieën, speciaal wanneer het de school geldt, om ein delijk den staat van zaken eens onbevooroo rdeeld onder de oogen te zien en zich in alle eerlijk heid af te vragen, of het recht zulk een toestand langer duldt? Centrum.) Wij vernemen, dat Z. H. Puus Leo XIII aan Mej. Gertrudis Schmitz, te Amsterdam, de geefster van den band van het Album Neer- landia Catholica, eene prachtige camee heeft doen overhandigen. De camee stelt voor het portret van Z. H., hetwelk uiterst fijn bewerkt en van treffende gelijkenis is. De gouden montuur ge tuigt van fijnen smaak. Gedurende het jaar 1887 zijn aan'sBijks Munt vervaardigd en afgeleverd: a. Yoor rekening van den Staat; 10 Nederland: 100,000 25-eent- stukken; 1,600,000 10-centstukkrn; 100,000 5-centstukken; 2o overzeesche bezittingen: niets b. Voor rekening van particulieren: 40,751 10-guldenstukken; uitmakende eene nominale waarde van f407,540. Aangaande de promotie bij het leger deelt men mede, dat de nieuwe Minister van Oorlog een geheel ander stelséi van bevordering zal vol gen dan zijne voorgangers. Hij gaat namelijk van het beginsel uit om geene personen, die voor hoogeren rang geschikt zijn geoordeeld, te laten passeeren door anderen, die soms toevallig door minder veeleischende chefs als zeer geschikt wor den gesignaleerd; alleen zij, die ongeschikt zijn voor hoogeren rang, zullen geene bevordering maken. De Minister hoopt door deze maatregelen het vertrouwen bij het officierskorps te doen terug- keeren en de vroeger ontstane ontevredenheid te doen wijken. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage is van den Heer 5. A. Klaasen en consorten aldaar, eene aanvraag ingekomen om concessie tot het oprichten van een casino, met opera gebouw, lees- en speelzalen in de nabijheid van Scheveningen, met recht eene zaal te bestemmen tot roulette- en trente et quarantespel, met een minimum van 2,50 en een maximum van 6000. Aan de gemeente 's Gravenhage zou jaarlijks worden uitbetaald voor elke speeltafel ƒ25,000, bij de opening van het casino 50,000 en jaar lijks voor de algemeene armen 200,000. Boven dien afkoop van den tol op den Scheveningschen weg. Men wil dus den Ilaagschen Gemeenteraad verleiden om Scheveningen tot een Monaco van het Westen te maken. Wij denken geen oogenblik aan de mogelijk heid dat dit zal gelukken. Ofschoon de speel tafels alleen toegankelijk zullen zijn voor de zeer rijken, en de gemeenteraad van de residentie waarschijnlijk wel weet dat onder die lieden toch //gespeeld// wordt, zal men het gewicht van het zetten van den gemeentelijken stempel op een onzedelijk instituut wel niet voorbijzien. Door Scheveningen, dat is Den Haag, tot een speel bank te maken, zou men een kreet van veront waardiging in heel Nederland en daar buiten doen opgaan. Ook voor eene gemeente is het geen onver schillige zaak, hoe zij aan hare inkomsten geraakt. Daarbij zij men er op bedacht, dat het gehalte van de vreemdelingen, die Scheveningen bezoeken, als met een tooverslag zal veranderen. Vraagt dat te Wiesbaden, Homburg, enz. En vraagt er bij, welke bezoekers op den duur voor eene bad plaats (d. i. niet voor de ondernemers van de speelbank, maar voor de geheele burgerij) voor- deeliger zijn, die, welke door de speeltafel worden afgeschrikt of zij, die de speelfafel zoeken. Doch waartoe meer? De Haagsche Gemeente raad zal het adres natuurlijk met verontwaardi ging afwijzen. Te Nimes ziju 400 personen ver- geven door pasïtiën, gekocht bij een pasteibakker der stad. Ook de pasteibakker eu zijne vrouw behooreu tot de slachtoffers, waarr au veleu zeer ernstig ongesteld ziju. De man verklaart, dat hij al ziju goed op dezelfde wijze gebakken heeft, met vleesch opgedaan hij een slachter. Een der paateiën is aan het onderzoek van scheikundigen onderworpen. Dat Oalifornië een vruchtbaar land is, blijkt uit het volgend iu 1887 is eeu aardappel opgedolven, die een gewicht had vau 851 poud. Deze vrucht was tevens van goeden smaak. Iu hetzelfde laud teelt men soms trossen druiven vau 12 pond. Het verhaal is bekend van den Duitscher, die, vau een reisje naar Amsterdam teruggekeerd, vooral gewaagd zou hebben van de groote armoede, welke daar heerschts: boven eeu aantal deuren had hij zelf gelezen: Hier man gelt man." Dit is zeer Zsksr verzonnen. Even zeker intus- schen mag gezegd worden, dat het mangeleu is een nederig bedrijf en men, om kapitalist te worde», zeer Veel zou moeten mangeleu of een gelukje hebben. Het laatste viel dezer dagen te beurt aan een bewoner vau de Priuseugracht te Amsterdam, die zich eu ziju geziu in een kelder door mangelen onderhoud). Hij trok namedijk een sommetje uit de Staatsloterij, naar gezegd wordt f 1400. Dit uu bracht htm geheel uit de plooi, zoo zelfs, dat toen, volgei<9 httgeeu men elkander in de buurt vertelt, zijne vrouw er eergist.eren-morgen een klein bedrag utgeuomen had, hij zich zoo driftig maakte, dat hij haar met ten zak rijksdaalders, die hij juist iu de hand hield, duchtig om de ooren sloegl De verwondingen, die zij daarbij bekwam, maakten het uooilig de hulp van een apotheker iu te roepen. Met geld is men wel in 3taat anderen tot zijne mteuiug over te halen; slechts niet op deze wijze. Aan de Kreil nabij Kolhorn (N.-H.), woont reeds sedert meer dan eene week een gezin onder den blooten hemel. Verregaande onzinde lijkheid vau deze meuschan is de reden, waarom niemand eeue woning aan hen wil verhuren. Ook hierom, meer nog dan om wanbetaling, werden zij gerechtelijk uit hunne woning gezet. In Amerika worden veel kleine snelloopetde stoomwerktuigen gebruikt, vooral tot het drijven vau dynamo's. Eeu staaltje van onverpoosde werking is g-Uveid door eene Wes- lii'ghouse machine van 10 paardekracht, die nu reeds 13 maaudeu zonder ophouden dag en nacht doorwerkt met eene snelheid vuu 500 omwente lingen per minuut! Bijna 300 milliocn maal rond, en nog werkt het even lustig als aan 't begin. Dit draaiend monster is iu geüruik bij de Gas maatschappij te Pittsburg. Een waaghals, Samuel Osbórne, is in een klein éénpersoons roeibootje het Ea- grlsche kanaal overgestoken. Hij legde 40 a 50 Eugr.lsehe mijlen in dertien uren af, tegen een sterken wind. Een paar jaar geleden deed Os borne reeds van zich spreken, toen hij vijftig mijlen in twaalf uur roeide. Beschouwingen van kleine Anna bij onze nieuw modische damesmantels. „Mama, die arme vrouw, ze heeft beid; armen gebroken!" „Hoe zoo, kind?"//Wel, mama, ze draagt beide armen in eeu doek Een kunststukje even verrassend als eenvoudig. Meu legt eeuige afgesneden gras-madeliefjes op een bord, met de stelen dicht bij elkander in het midden van het bord, en de bloemen naar de buitenzij Ie gekeerd. Men vult dan het bord mi t water cn legt op de uiteinden der stelen een tamelijk zwaren steen. Na verloop van eenige uren richten dan de madeliefjes zich op rondom den steen, en komen tot elkaar, zoodat zij eeu bouquet vormen. De heer Ansems heeft zich, ge lijk vroeger tot de vorige Tweede Kamer, ook weder tot de r.ieuwe Tweede Kamer gewend met eeu adres om schadeloosstelling voor vijf jaar tijdens en het verlies van ziju beslaan, hem naar ziju bewereu berokkend door een geneesheer, die hem verkeerd heeft behaudtld. In Ohio (A m.) woor.t een F r a n s c h- man, die jaren geleden naar Amerika is ver trokken metde duitjes eener wrduwe, wier fortuintje hij administreerde. Hij heelt er een enorin fortuin mee gemaakt. Dezer dagen ontving de dochter der weduwe, die bij een onge huwd notaris, een veertiger, iu de omstreken van Lyon diende, en zich nog maar flauw de droefheid barer moeder over het verlies weet te herinneren, een schrijven van den rijkaard, waar in hij zijne schuld bekende, om vergiffenis vroeg en haar eer. cheque zond van 500,000 fr. op een bankier te Parijs. Haar meester, dien zij alles meedeelde, heeft haar niet alleen zijne diensten aangeboden om het geld te doen innen, maar op den koop toe zijne hand en zijn hart. De gelukkige dienstmaagd heeft toegestemd en zoo zal het eenvoudige kind spoedig de vrouw van den notaris zijn. Eene schildpad van 138 jaren is dezer dagen te Chelsea (Londen) gestorven. Het dier werd in 1750 door een zeeofficier uit Ame rika meegebracht. Een zonderling concours. Te Severac- Chateau in Frankrijk heeft een buitengewone wedstrijd plaats gehad. Het voornaamste was een wedstrijd tusschen rookers, gevolgd door een wedstrijd van grijnzers. De prijswinner bij het rookers-concours is een zekere Vayssettee, die boven vier concurrenten stond door eene groote Gampierpijp te rooken zonder te spuwen of de pijp uit den mond te r.emen. Van de grijnzers behaalde een jong Iialiaan den prijs. Op de postzegelbeurs zullen eer lang ook postzegels uit Timbuktoe komen. Do Sultan van dat Afrikaansche land, hetwelk voor weinige jaren nog ontoegankelijk was voor Euro peanen, heeft n.l. den Franschen vergund voort aan, van Algerië uit, karavanen naar hunne ko lonie aan de Senegal te zenden, die teveni ook de post zullen overbrengen. Het dichtstbevolkte eiland. Wij meldden onlangs, dat Barbados het dichtstbevolkte eiland was. Dit is gebleken niet waar te zijn. Op dat punt moet Barbados onderdoen voor Malta. Dit eiland heeft 117 vierkante mijlen iu omtrek, en bevatte, 1886, 159,231 inwoners (uitgezonderd het Britsche garnizoen, bezoekers en wie er geen vast verblijf houden), wat gemiddeld 1,360 per sonen op de vierkante mijl uitmaakt. De stad Valeria beslaat eene ruimte van slechts ongeveer een derde van eene vierkante mijl, en heeft eene bevolking van 25000, of naar verhouding 75,000 personen op de vierkante mijl. Er is teue bi zonder bevolkte wijk van Valeria, als de Mande- raggio bekend, omstreeks 2Vg bunders groot, waar 2,544 personen wonen, naar verhouding Uit Zürich meldt men, dat M e - vrouw Kempin, die aldaar in da rechten ge studeerd en den doctorstitel verworven heeft, zich als privaat-docent iu 't Bomeiuseh recht geves tigd hoeft en reeds een cursus houdt, in afwach ting eener gevraagde benoeming aan de univer siteit. De aanleiding tot haar optreden in deze richting is, dat haar geweigerd werd in plaats van haar man als procureur in een proces te ageereu. De rechter besliste, dat het Zwitsersch recht dat niet toelaat. Een scherpzinnig onderwijzer, willende beu ijzen hoe ordelijk en regelmatig alles in de natuur i3 ingericht, voerde als voorbeeld aan, dat de paddestoelen steeds gedurende den regentijd opschieten, en daarom ongetwijfeld den vorm van parapluies hebben. Van het koninkl ij k theater te Berlijn waarin men bezig is eenige verandtriugen aan te brengen, is eergisteren-ochtend een detl van den dakstoel ingestort. Vau de veertig werklieden, die op dat oogenblik in het gebouw aan het werk waren, is er een dood, terwijl er 13 zwaar zijn gewond. Eene vrouw van een werkman te Parijs heeft 4 millioen geërfd van eene damp, bij wie zij een gedeelte van hare jeugd had doorgebracht. In den schouwburg aan deAert van Ntsstraat te Botterdam klaagde dezer dagen, volgens het Rott. Nbl, eeu bezoeker zijn nood aan den buffethouder, dat de kellner wien hjj consumtie besteld had, ze niet had bezorgd, maar hem brutaalweg den rug toegekeerd had, „maar,// vervolgde hij, „ik heb zijn nommerBij onder zoek bleek, dat de klager (geen Botterdammer) aan den onderinspecteur van politie.twee por ties ijs en een glaasje cognac had besteld. De nieuwe telephoonlijn, welke Parijs met Lyon en Marseille verbindt, zal den ln Juli in dienst worden gesteld. Eene nieuwe methode van seinen in oorlogstijd wordt in een onzer garnizoenen toe gepast, namelijk door middel der verschillende tonen van een koperen instrument. Lord Beresford zal in het Parle ment een wetsvoorstel indienen met het doel, dat in elke gemeente boven de 100,000 inwo ners eene openbare en volkomen gratis toeganke lijke plaats moet zijn voor lichaamsoefeningen. Zooals men weet, is de oefening der spieren bij de Engelschen van groot belang en een goed cricket-speler staat boven een verstaudelijk ont wikkelde bij een groot aantal Engelschen. Door den Franschen Gezantin China, den heer Constans, is aan den „Jardin d'acclimat8tion" te Parijs een miniatuur-olifant ten geschenke gegeven, die niet hooger is dan 1,10 Meter. Eene partij spiegels voor een koop man in de fabriekstad Lodz in Polen, bestemd, kwam dezer dagen uit het buitenland te Gran- zia aan. Aan het grenskamoor liet een van de doua nen bij ongeluk een van die spiegels valleD, waar door het glas werd verbrijzeld. Tot groote ver bazing der aanwezigen bleek toeu, dat de kleine opening tusschen het glas en het houtwerk van de aebt-rzijde met echte Bru6selsche kauten waa aangevuld. Natuurlijk onderzocht men thans ook de overige spiegels, die alle kant bleken te be vatten. De slimme smokkelaars hadden dus door een, voor hen noodlottig toeval, geen wil van hun mooi uitgedacht plannetje. Een eigenaardig contrast met de eischen om hooger loon in de venen, is zeker dat voor eeuige dagen in den Weerdingermond twintig span baggelaars (40 werklieden) bij de verveuersom werk vroegen. Slechts enkele span nen konden worden aangenomen; het werkvolk U overvloedig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2