Haarlommerliede c. a., 1 Juni. Nadat de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder in de afdeeling Vijfhuizen voor een gedeelte meer landwaarts is gelegd en het bestaande ter leugte van ruim 100 meter is drooggelegd, is men heden begonnen aan het maken eener damsluis in de ringvaart. GEMENGDE BERICHTEN. krachtig ward medegewerkt tot de uitbreiding van het aantal zendelingen in Nederlandsch- Indië en tot tegengang van den toenemenden invloed van den Islam onder de heidenen in den Indischen Archipel//. De omstandigheid, dat de Minister zich met deze gewichtige verklaring gewend heeft tot éene bepaalde vereeniging, vertegenwoordigende éene bepaalde richting in éen der christelijke Kerkge nootschappen, doet de Tijd althans aan schijn van bevoorrechting denken. Het katholieke hoofdorgaan spreekt daarom den wensch mit, dat binnen een niet al te lang tijdsverloop van regeeringswege duidelijk moge verklaard worden, dat, //welke ook de persoonlijke vooorkeur moge zijn van de verschillende Ministers, door de Ittfgeering gelijke waardeering, gelijke sympathie en gelijke bescherming worden geschonken aan den Zendingsarbeid der onderscheidene Christe- lqke gezindten, welke zich in Indië met de be keering van heidensche volken bezighouden//. Vloeken. Is er, zoo vraagt de Maasbode, aan dezen kanker bij het leger niets te doen? Anti-revo- lutionnairen, noch Katholieken kunnen er vrede mee hebben, dat onbedorven miliciens, genood zaakt om in de gelederen hun dienstplicht te vervullen, bij het geringste vergrijp stijf gevloekt worden, ja dat het hun geel en groen voor de oogen wordt. De gedwongen] verplichte dienst is voor menigeen al erg genoeg, maar het leger bestuur dient daarom te meer te waken, dat de kazerne en het exercitieveld geen gedwongen school worden voor het aanleeren van vloeken en godslasteringen. Weet men bij het leger, dat in Den Haag de wind uit een anderen hoek waait, en de Minister van oorlog op dergelijke buitensporigheden niet gesteld is, dan nemen zich de superieuren in acht en zullen zich wel wachten tenminste in het openbaar, wanneer er burgers in de buurt zijn, hunne gemecne taal te doen hooren. En dat zou reeds veel zijn gewonnen. Eene aanschrijving van den Minister in bovengenoemden geest zou het kwaad wel is waar niet uitroeien, maar temperen en in. elk geval een stap zijn in de goede richting. Deze vraag en bede van De Maasbode onder steunen we van harte, zegt De Stand., en we hebben goeden moed, dat Minister Tiergansius zijne portefeuille niet zal nederleggen, zonder althans dit kwaad te hebben gestuit. Geen vrijheidsmannen, maar vrijheidstirannen. In onzen tegenwoorden tijd wint de teugel- looze vrijzinnigheid steeds meer en meer veld. 't Zijn vooral de zoogenaamde liberaal-katholieken die hier of daar een gezegde hebben opgevangen in anti-katholieke geschriften, dat zij niet kunnen weerleggen, die om blijk van hunne wetenschap te géven, den geleerden liberaal-katholiek uithangen. Afvallig, neen dat willen of beter gezegd, dat durven zij niet worden. Maar er zijn zoo'n massa dingen, die er bij hen niet in willen. In vele zaken kunnen zij best meegaan, maar wat hen hindert in hunne gewoonten, in hunne leefwijze, in hunne neigingen, zie, dat kan er bij hen niet in. Dat alles veroordeelen zij. Daartegen hebben zij een onuitroeibaren afkeer. Dat wordt door hen stelselmatig buitengesloten. Zoodra zij een voorschrift op kerkelijk grondgebied ontmoeten, dat niet in hun kraam te pas komt, dan heet dit onzin, in strijd met het gezond (neen met hun ziek) verstand, niet overeenkomstig de we tenschap. Zij bogen op hun vrijheidszin en hunne vrijgevigheid. Zij laten ook een ander de vrijheid, te weten hem, die het in alles met hen eens is. Zijt gij dit niet, dan wordt gij stelselmatig buiten gesloten. Zij zeggen met een hooghartigen glim lach te zijn vijanden van gelooven op gezag, al berust dit op wi-lgestaafde getuigenis. En zij eisohen, dat men gelooft op hun gezag, dat op niets anders steunt, dan op ijdelen waanzin, of op bier- en jenever-welsprekendheid, of koffiehuis geleerdheid. V. TV.) Het verbod van invoer in Engeland van schapen uit Vlissingen komende, is buiten wer king gesteld. De uitvoer zou dus dadelijk weder kunnen aanvangen, ware intusschen niet de be paling van onze Regeering in werking getreden, dat uit Duitschland geene schapen hier mogen door- of ingevoerd worden. Naar wij vernemen, is naar aanleiding van de opmerkingen van den Raad van State de ontworpen pensioenregeling voor de ambte naren van het algemeen bestuur aan een nieuw onderzoek onderworpen. Het gerucht gaat, dat eerstdaags eene ver gadering zou worden gehouden van districts schoolopzieners in Nederland, om te beraad slagen over de wijze, waarop de bestaande wet op het Lager Onderwijs zoodanig zou kunnen worden toegepast, dat zij het minst belemmerend op het Bizonder Onderwijs werkt. In het plan der 328ste staatsloterij waar schuwt de directeur het publiek tegen bescha diging der loten, daar weigering van uitbetaling der prijzen en premiën hiervan het gevolg kan zijn. In eene Zaterdag jl. gehouden samenkomst van verveners is een schreven opgesteld aan den Heer F. Domela Nieuwenhuis, waarin deze wondt uitgenoodigd in eene door hen te beleggen ver gadering de opgaven te staven, door hem ver strekt in de zitting der Tweede Kamer van 14 Mei jl. Dit schrijven, dat ook aan verveners in Schoterland ter onderteekening gezonden is, zal den Afgevaardigde van Schoterland binnen een paar dagen worden ter hand gesteld. Tot leden der Provinciale Staten van Utrecht zijn gekozen te Utrecht de Heer II. A. Van Beuningen, (lib.) met 1338 stemmen. De Heer Schout Velt- huijs (anti-rev.) verkreeg 1146 stemmen. Te Amerongen Jhr. Mr. L Van den Berch Van Heemstede (anti-rev.) met 831 van de 1482 stemmen. Op Mr. M. J. L. Baron Taets Van Amerongen (nat.) waren 635 stemmen uitgebracht. Houtrijk en Polanen, 1 Juni. Bij de alhier gehouden keuring van wege de afdeeling Noord- Holland van het Nederl. Paardenstamboek, wer den 6 win de 18 aangevoerde paarden goedge keurd. De keuringscommissie bestond uit de Heeren W. G. Van der Wal, luitenant-paar denarts te Haarlem, D. Schoen te Pu»n«rend, en C. Oudijk te Waddingsveen. Bij wijze van proef wordt aan de troepen van het garnizoen tc Amsterdam op en kele dagen in de maand haring bij het middag maal verstrekt. Ook is de proef reeds genomen met zoutevisch, die zeer goed heeft voldaan. Het onlangs vermelde duel tus- schen twee jonge meisjes in Luna Valley (Mexico) heeft een nog treuriger naspel gehad. De ge wonde, Martha Bolton, heeft na een paar dagen hare kamer verlaten en hare tegenstandster op den drempel vau haar htfis doodgeschoten. De moordenares werd terstond in hechtenis genomen. Het stoomschip Prins Frederik, kapt. Graadt Van Roggen, van Java naar Amsterdam en 27 Mei van Marseille vertrokken; is 30 Mei des avonds te Gibraltar binnengesleept met ge broken schroef, roer en steven, hebbende bij Ceuta gedurende dikken mist gestooten. A a n d e Army and Navy Gazette ontleenen wij de volgende opgave van hetgeen de gewone soldaat van elke wapensoort in Engeland jaar lijks kost aan soldij, toelagen, kleeding, wapening, woning, voeding, fourage, vuur en licht, enz.: cavalerie der garde en huistroepen van de Ko ningin 66 pond 9 shilling 8 pence, cavalerie 52 pd. 2 sh. 11 p., rijdende artillerie 54 pd. 2 sh. 11 p., veld-artilleiie 49 pd. 13 sh. 3 p., he reden genietroepen 62 pd. 19 sh. 4 p., onbe reden genietroepen 64 pd. 4 sh. 4 p., garde te voet 47 pd. 10 sh. 4 p., infanterie 44 pd. 1 sh. 8 p., provinciale troepen 56 pd. 6 sh. 9. Op voorstel van deugemeente- badarts Dr. L. V. Hoog, besloot het gemeente bestuur van Katwijk de opening van het bad seizoen in 1SP88 te doen plaats hebben op Maan dag 11 Juui. Mr. James Doughty woont met zijne ega te Brighton in Middleslreet over het Bedford-Hö.el. Hij is een in Engeland bekend entraineur, om honden hetzij kunstjes te leeren of leerzaam te maker.. Eu dat Mr. en Mrs. D. dit onderwijzen zonder slaag te geven, daarvoor dient ten bewijze een getuigschrift, den heer Doughty verstrekt door de Society for the prevention of cruelty to animals, en dit weid hem verleend, nadat deze zich eerst deugdelijk had vergewist, dat Mr. D. dit toekwam. Mr. Doughty zegt Poedels vindt men het meest bij voorstel lingen. Ze zijn bepaald leerzaam en bevattelijk, doch b. v. Foxteniers zijn het ook. Volgens Mr. D. zijn er evenals bij de menschen ook onder de honden knappe en domme. Men kent de „é-1 egende" het „i- lied-, de preek zonder de letter „r" en meer zulk letterkund:g knutselwerk. Minder bekend is het, dat in de meer dan 1500 brieven, die van mad. De Sévigné bewaard zijn gebleven, geen enkele maal de naam van gemaal wordt genoemd. Opmerkelijk is zeker ook, dat in het lijvige werk van Duclos //Considerations sur les moeurs de ce siècle" het woord //femme" in het geheel niet voortkomil Als nieuwste nieuwigheid staan in de winkels van Berlijnsche hoedenmakers cy- linder-hoeden van stroo. De dingen zijn nog leelijker dan de hooge zijden hoeden, en 't is waarlijk te hopen, dat die mode niet algemeen wordt. Eene uilvinding met betrekking tot de militaire luchtballons is in de laatste da gen te Berlijn beproefd. De groote bezwaren ver bonden aan de vulling zijn algemeen bekend. Eogelaud en Italië transporteeren het gas, sterk samengedrukt in ijzeren buizen. De gasgeuerator, waarvan hier sprake is, ziet er uit als eefl gewone bagagewagen en wordt getrokken door 6 paarden. De onderzijde van den wagen is een vuurhaard, ingericht tot het stoken van hout. Daarboven liggen een dertigtal ijzeren bui zen, gevuld met een mengsel van fijn verdeeld zink en gebluschle kalk. Binnen twee uren levert deze inrichting gas genoeg om een militairen ballon te vullen. De uitvinders, luitenant Richter en Dr. Majert, beweren, dat hunne methode goed- kooper, sneller en minder gevaarlijk is dan eenig aider stelsel. De Hollandsche S p o o r w e g-M a a t s c h. kondigt aan, dat de eenige locaaltreinen tus- schen Haarlem en Velzeu ook aan de Klever laan, deu Kruidbergerweg en te Driehuizen zullen stilhouden. Om vetvlekkeu uit papier te rer- wijderen bedient men zich van goed gezuiverd vlekkenwater en gebiai.de magnesia (Magnesia usta). Dit laatste doet men op eeu schoteltje en droppelt er zooveel vlekkenwater op, totdat de magnesia vochtig aanvoelt, doch niet zooveel dat er, als men er met den vinger opdrukt, een droppel uitioopt. Deze brei nu wordt met een stukje watten luchtig op de vlek gewreven, waar op men haar laat opdrogen. Daarna klopt men hot poeder af en verwijdert de laatste overblijf selsdoor middel vtm een stukje watten, dat even met vlekkenwater is bevochtigd. Bij verouderde vlekken past men het middel eenige keeren achtereen toe. Op deze wijze kan men ook geen te oude vetvlekken uit marmer verwijderen. Men zij er aas herinnerd, dat vlekkenwater zeer braud- baar is. Van't Los wordt aan hat Hmddstl'ad geschreven: h*Het verblijf van het koninklijk gezin ken merkt zich in de omgeving weer door de gewone bedrijvigheid. De Koningin en het Priusesje rijden dagelijks uit, en de Koning neemt een aantal beschikkingen, die bewijzen dat Z. M. zich opge wekt en gezond gevoelt. Dat is dan ook inderdaad het geval. Het eenige, waarin de Koning van zijn gewone doen en laten afwijkt, is het verkeer in de nog altijd onvriendelijke buitenlucht. Kort na zijne aan komst heeft de Koning zich een paar maal in het park bewogen, doch daarbij is het gebleven. En nu moge Z. M. in het paleis wat meer een zittend leven leiden dan vroeger, hij wandelt toch door zijne vertrekken, van tijd tot tijd ook in de vestibule, en zijne werkzaamheid is in geen enkel opzicht verminderd. Zoowel alle staatsza ken als bizondere aangelegenheden worden be handeld op de gewone uitvoerige en nauwgezeite manier. Iu het park, achter het paleis, zijn de werk zaamheden in vollen gang. De kleine boerderij, meer algemeen bekend als het boerderijtje van Prinses Marianne, wordt verbouwd. Er komt eene verdieping op, en zij zal verder geschikt worden gemaakt voor woning van den bloemist, den Heer Kraaijenbrink. De zoogenaamde «Toschjeswei" is reeds bijna herschapen in eene rijbaan voor het Prinsesje, die zich met hare prachtige ponies dagelijks oefent in het paardrijden. Nog altijd geldt in het vorstelijk gezin de oude goede leefregel: «vroeg op en tijdig ter ruste." Reeds te lialfnegen wordt ontbeten, eu te negen uur vangen de lessen aan, die elk een half uur duren en telkens met een half uur tusschenruimte wordeu gegeven, zoodat de Prin ses ook wear gelegenheid heeft, te halfeen aan tafel het tweede ontbijt te gebruiken. Gelijk men weet, wordt bet gewoon lager ou derwijs gegeven door den Heer Gedeking, de Erauscbe les door Mej. Liotard, de Engelsc.he door Miss Saxon Winter, de muziekles door den Heer P. Stortenbeker, en het Duitsch door de Koningin zelve. Tot de meest geliefkoosde uitstapjes der Prinses behoort een ritje naar den Hertenkamp iu het Soereusche bosch, waar zij er zich eeu feest van maakt, de herten en de jachthonden, die haar dan ook alle kennen, uit de hand te voeden. Des avonds om half negen wordt het Priusesje naar hare slaapkamer geleid, waar haar, dank zij den welbesteden dag, eene uitmuntende nacht rust wacht. De Koningin, die hare rijtoeren verder uit strekt, verrast de omgeviug herhaaldelijk door afwisseling vau rijtuig eu bespauniog, en bewijst zoodoende onwillekeurig, dat onze koninklijke stallen niet ten onrechte onder de fraaiste van alle hoven worden gerekend. Er is dan weer keuze genoeg. Er bevinden zich op 't Loo twee- en-twiutig rijtuigen en zes-en-twintig raspaar den, behalve de vijf sierlijke ponies, die zich iu ieders gunst en bewondering verheugen. Een hooge cylinder hoed speelde dezer dagen iu de Erauscbe Kamer eene verma kelijke eu belangrijke rol. De houding van den radicalen Afgevaardigde Douville Maillefeu werd door allen ter zeerste afgekeurd. Deze onhandel bare Afgevaardigde wilde, ondanks alle bevelen en terugroepen tot de orde, bet spreekgestoelte niet verlaten. Ofschoon de President de discussie voor gtëiudigd had verklaard. Dus bleef hem niets over, dan de zitting voor een uur op te heffen. Hij kou dit bij het rumoer dat er tengevolge van het optreden van Douville Maillefeu in de Kamer was ontstaan, slechts hierdoor te kennen geven, dat hij zijn hoed opzette. Daar echter zijn eigen hoofddeksel niet spoedig genoeg te vinden was, moest de voorzitter eeu ander nemen, dat hem veel te groot was, om «au het schan daal een einde te maken. Het maakte een aller— vermakelijksten indruk het kleine hoofd van den President, een bizonder klein en schraal man, te zien verdwijnen in den grooten cyliuder. Deze aanblik braekt den gewenschten indruk te weeg doordat de algemeene verontwaardiging plaats maakte voor een algemeen en luid gelach. In een denneubosch bij Rolde zijn Dinsdag-morgen door deu Rijks-veldwachter Oos- terwijk en eenige arbeiders 6 bijna volwassen vossen bemachtigd. Zij werden opgegraven uit een hol, waarin wel eeu kruiwagen vol proviand werd gevonden. In een brief uit Barcelona aan het Belgisch blad La Meuse, wordt warme hulde gebracht aan den commandant van het Neder- laudsche fregat, den Heer Doorman, die, bij ge legenheid van de roeiwedstrijden, de op kit oo- genblik te Barcelona vertoevende Belgen aan boord genoodigd had en hen op voorkomende eu gulle wijze blijkt ontvangen te hebben. De commandant, de officieren, het schip, de orde en zindelijkheid aan boord, de blinkende kanonnen, alles wordt om het zeerste geroemd. De regimenten der Pruisische lijfwacht en de kurassiers zullen voortaan geen kuras meer dragen. De troepen worden nu met karabijueu gewapend. Keizer Wilhelm had nooit zijne toestemming willen geven tot de afschaffing van het kuras. Aan de baai van Eundy (Nova Sco tia) wordt een vlot samengesteld, nog groeier dau het vorige monslervlot. Het wordt 700 voet lang, 65 voet breed en zal een diepgang hebben van 35 voet. Het vorige was slechts 560 voet lang. Het zal bestaan uit 30,000 boomslammen van 10 tot 28 duim diameter, en zal getuigd worden met zes masten, bemand met 14 koppen en door een krachtige sleepboot naar New-York wordeu vervoerd. Met gunstig weder rekent men biunen zes dagen naar New-York te komen. Van het Lieve Vrouwenbeeld in d* R. K. kerk te Heesoh, hij Oseh, is oen massi,ef geuden karttieg, ter lengt» va* ttigpvier 2 meter met kruis en medaillon van groote waarde ge stolen. Men is den dader nog niet op het spoor. W o e n s d a g-o chtend barstte in het magazijn van zijden stoffen van de firma Garrould te Londen een hevige brand uit. Een aantal vrouwelijke winkelbedienden werden spoe dig aan de bovenvensters gezien, wanhopig om hulp roepende. Meu hield dekens uitgespreid en spoorde haar aan naar benedeu te springen. Slecbt9 éene barer had der. moed den sprong te wagen en bezeerde zich daarbij dau ook vrij erg. Een paar werden er nog, ofschoon deerlijk gebrand, van de achterzijde van het gebouw uit gered, maar vijf kwamen in de vlammen om. Het //Leger des Heils" zal ook te Zwolle zijne tenten opslaan. Reeds ruim een half jaar geleden is daarvau sprak« geweest; thauB echter is een perceel iu de Papostraal daarvoor aangekocht. Maize, in hetWesten van Wichita, Kansas, is onlangs door eene geweldige waterhoos geteisterd. Tal van huizen werden vernield. Een er van, door de familie Rockby man, viouw eu twee kinderen bewoond, werd in zijn ge heel in de rivier gespoeld en het geheele gezin verdronk. Vele paarden en runderen kwamen om, tal van personen werden gekwetst en er is voor duizenden dollars schade aangericht. Het aantal personen teHyères, die ziek geworden ziju van den door Graaf De Villeneuve verkochten wijn, is thans officftel vastgesteld op 264; van 60 is de toestaud zeer ernstig. Te Aberdeen, in Engeland, is een schip met beenderen aangekomen, waarvan de kapitein verklaarde, dat het wel veel menschen- beendcren zou bevatten. De beenderen, die vol gens de oorspronkelijke overeenkomst beenderen vau giraffes, buffels, antilopen en audere dieren zouden zijn, waren hem gebleken voor een goed deel door de iulanders op de slagvelden, voor namelijk dat van Teb-el-Kebir te zijn opgegra ven. Hij had wel voorzorgen bij het inladen te Alexandrië geaomen en natuurlijk geheele ge raamten afgewezeu, maar hij vreesde, dat er toch nog eene goede hoeveelheid menscheubeeuderen in de lading zou schuilen. Zooals meu zich heriuneren zal, is in de maand Maart jongstleden in de provincie Drente eene kolossale hoeveelheid sueeuw geval len. Op vele plaatsen was de sneeuw door deu hevigen wind zoo hoog opgestapeld, dat men thans nog, dus twee maanden later, hier ea daar in de venen sneeuw vindt. Te Catania heeft een meisje van 4 jaar haar broertje van 15 maanden met eene schaar gedood. Huiswaarts keerende ontstak de vader zoozeer in woede op het gezicht van dit vreeselijk schouwspel, dat hij het meisje opnam en uit het venster wierp met het noodlottige ge volg, dat de kleine onmiddellijk dood was. Internationaal. In de Russische stad Riga werd dezer dagen Göthe's Faust, als opera verwerkt, opgevoerd. De componist is een Fransch- man, de tekst is Italiaansch eu het zanggezelschap was uit Zweden. Eene belangrijke industrie te Ge- uève is het maken van muziekdoozen. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen vinden hun werk daardoor in de fabrieken, waarvan eeu onlangs door een reiziger werd bezocht, die er het vol gende van verhaalt. In de fabriek gekomen; werd hem door een der opzichters een stoel aange boden. De reiziger nam plaats en dadelijk speel de eeu muziekweik iu de zitting een vroolijk deuntje. Hij hing zijn hoed op, eu uit het rek klonk een wals. Hij zette ziju stok in een standaard, eu duidelijk vernam men het begin van de Malie baan. Toen de reiziger zijn naam in het vreem- deliugenboek zette, speelde de peunebouder bij het aanvatten «Heildirim Siegeskranz", iu't kort elk voorwerp maakt er muziek. De muziekdoo zen worden niet door eon man geheel afgewerkt. Ieder bewerkt een stuk en krijgt daardoor eene groote bedrevenheid. De eeue maakt de muziek rol, de audere teekent daarop de plaats voor de pennetjes, de derde plaatst er de penneu op de juiste diepte in, een vierde maakt de tanden, die deu klank geven. Het lastigste weik is het inzetten van de rol en het nazien of elke pen op den juisten tand ingrijpt. Indien in'tWeaten of Zuiden van Amerika een jongen door eene ratelslang gebeten wordt, zoekt hij terstond eeue schaduwrijke plek op, graaft een gat in den grond en steekt daar in het gewot.de lichaamsdeel. Binnen éen dag is dit alsdan geheel hersteld. Aarde en modder zijn voor vele ziekten krachtige geneesmiddelen. Keizer Wilhelm had bij testamen taire beschikking aan 29 regimenten en batal jons legaten vermaakt, namel'jk aan tien ieder 9000 mark, aan drie ieder 6000, aan veerden 3000, aan het spoorwegregiment 12000 en aan het treinbataljon der garde 1500 mark. Bij kabi netsorder van Keizer Frederik is thans aau die regimenten eu bataljons machtiging verleend om deze legaten te aanvaarden, onder bepaling dat die geldeu moeten worden besteed tot het doen van stichtingen naar eigen beoordeeling der troepen. Men zegt dat er in China eene wet bestaat, waarin bepaald is dat, wanneer eene bank springt, al de bestuursleden eu bedien den dier bank het hoofd moet worden afgekapt, hetwelk met de registers van het huis in een hoek wordt geworpen, 't Is reeds meer dan 600 jaar geleden, dat in China eeie bank i» gMprongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2