BINNENLAND. wordt in staat van tegenweer gebracht. De Thibetaneu worden door de Eugel- schen geroemd als goede soldaten. De Oostenrijksche regeeringscourant behelst eene kennisgeving, dat de uitvoer van paarden weder wordt toegelaten. Te Sofia zijn twee Oostenrijksche staats-spoorwegdirecteuren aangekomen met voorstellen om de spoorweglijnen in Bulgarije over te nemen. Den lOdeu dezer zullen te Bologna de feesten beginnen naar aanleiding van het achthonderdjarig bestaan der hoogeschool. De zomerzitting der Z witsersche Bonds vergadering is eergisteren geopend. In den Nationalen Raad zijn tot voorzitter en tot ondervoorzitter radicalen gekozen. In den Stendenraad is tot voorzitter een radicaal en tot ondervoorzitter een liberaal benoemd. Volgens een bericht uit Athene laat de Grieksche Regeering door Frauscheia- genieurs bevloeiingswerken en droogleg gingen in Thessaiië uitvoeren. Het binnen vier jaren voltooid wordende werk moet volgens raming 12 millioeu drachmen kosten en door verkoop der drooggemaakte landen 26 millioen zuiver opbrengen. Den 8sten Mei heeft de Heer S. J. P. Kruger tengevolge zijuer herbenoeming tot Staatspresident der Transvaalsche Re publiek als zoodanig in het openbaar den eed afgelegd. Aan het Huis van Afgevaardigden in de Vereenigde Staten is een wetsontwerp ingediend tot beperking der landverhuizing, door het heffen van een hoofdgeld van 25 dollars voor eiken landverhuizer. Eere, wien eere toekomt. Iudien deze spreuk ooit met waarheid kon toegepast worden, dan voorzeker mogen wij die toepassen op een man, die ook buiten de grenzeu van zijn vaderland achting en hulde verdientte weten op dr. Ludwig Windthorst, die dezer dagen met zijne echtgenoote Juliane geb. Engelen hunne gouden bruiloft vierden. In stille afzondering, volgens zijn uitdrukke- ljjken wenseh geheel overeenkomstig met zijn eenvoudig en nederig karakter heeft de ge vierde redenaar, de alom geachte leider van het Centrum, den dag doorgebracht, waarop hij, nu vijftig jaren geleden, voor het altaar zijne ega de huwelijkstrouw zwoer. Hoe gaarne de Katholieken van Duitschland dezen plechtigen dag van den hooggeachteu, den diep vereerden vaandeldrager door uiterlijke vreugdeblijken zouden gevierd hebben, zij hebben gemeend aan het innig verlangen van den 76 jarigen maar toch nog jeugdigen jubilaris te moeten voldoen. Noch door ruischende en ge ruchtmakende festiviteiten, noch door schetterende muziek, noch door het lossen van vreugdeschoten, noch door schitterend vuurwerk is het vertrou welijke familiefeest gestoord geworden. Persoon lijke geschenken, met pompeuzen optocht werden in den vorm van paleis of riddergoed niet aan- aangeboden, wijl men de overtuiging heeft, dat het edel karakter van den belangloozen man ze zou hebben afgewezen. Des te hartelijker waren de gelukwenschen, welke voor het echtpaar uit alle oorden van Duitschland, waar een katholiek hart in den boezem klopt, op dien dag naar Hannover werden gezonden. Des te vuriger en te inniger waren de gebeden, die op dien dag ten Hemel stegen, om den rijksten zegen des Allerhoogsten over het jubel paar af te smeeken. Zijne Excellentie de Staatsminister dr. Ludwig Windthorst zal in de historie van Duitschland eene grootsche figuur voor het nageslacht zijn en blijven, door de Katholieken van de heele wereld zal hij geroemd worden als een belangloos strijder voor de rechten der Kerk, als een onvermoeid en onversaagd kampvechter voor hunne be langen, als een onverwrikbaar en rusteloos strij der voor waarheid en recht! De gevierde man werd den 17 Januari 1812 op het landgoed Kaldenhof bij Ostereappeln, in Westfalen, geboren. Op dit eenzaam, in een vrucht baar dal gelegen landgoed, omgeven van vijvers, vruchtbare akkervelden, groene weiden en hoog- stammige wouden sleet hij zijne eerste levens jaren. In Westfalen ontving hij zijne opleiding, daar voltrok hij zijne studiën, daar leerde hij de voorvaderlijke zeden, die den Westfaler ken merken, liefhebben. Daar werd zijn onverzettelijk karakter gevormd, dat pal blijft strijden voor het goede recht, al wordt het bestormd door eene overmacht van de hoogstgeplaatste vijanden. Daar oefende hij zich in de Schlagfertigkeit en de taaie volharding waardoor hij in den Rijks dag, in den Landdag en op de Katholilcen- Versammlungen steeds uitmuntte. Daar leerde hij den boerenstand kennen en liefhebben, als de hechtste steun van Vaderland en Vorst, van daar dat hij steeds als een warm voorstander en ijverig kampvechter voor hunne belangen optreedt. Maar vooral heeft hij, als echt Westfaler, het kostbaarste kleinood zijner landslieden, het oude katholieke geloof trouw in eere gehouden, en door de verdediging van dit geloof heeft hij een on- verwelkbaren eerekrans verdiend. Ook zijne echtgenoote, Juliane geb. Engelen, is eene echte Westfaalsche, eene van die sterke vrouwen, die men heden ten dage zoo zelden aantreft. Zij was het, die, ofschoon zwak en lijdend, steeds haren echtgenoot aanspoorde naar Berlijn te reizen, als zij wist, dat voor de heilige belangen der Katholieken moest gestreden wor den. Zij was het, die hem aanmoedigde als er op de Katholiken- Versammlung voor de Kerk in de bres moest gesprongen worden. En dat alles heeft dit edele paar gedaan zonder de minste baatzucht, zonder een glimp Stelfs van stoffelijk eigenbelang. Vandaar dan ook, dat met metalen stift zal worden opgeteekend, wat de onoverwinnelijke held der centrumsfractie voor de Kerk en Duitschlands Katholieken heeft bevochten. Vandaar dat de hartelijkste ge- lukwenschen voor het jubelpaar uit millioenen dankbare harten opstijgen tot den Almachtige, opdat Hij hen nog lang spare en bescherme, en zij den dag mogen beleven, dat de Kerk bevrijd van staatkundige boeien, hare volle vrijheid ge niet, eene vrijheid, waarvoor de Kerk te allen tijde gestreden, gebeden en geleden heeft. De geschenken voor de Maria-kerk te Han nover, Windthorst's lievelinge denkbeeld, vloeiden mild, op den dag van zijne gouden bruiloft, o. a. een alle Beschrijving overtreffende monstrans, 6 kelken, 2 geschilderde kerkvensters, enz. Uit Amerika alleen ontving hij 600 gelukwenschen. Paus Leo XIII zond den pauselijken zegen. (F. W.) De Commissie van Rapporteurs over het voorstel van de Ileeren Lohman en Schaepman tot herziening van het reglement van orde der Tweede Kamer, is gisteren bijeengekomen tot vaststelling van het afdeelingsverslag, hetwelk dus weldra zal verschijnen. Van den dag, waarop de memorie van ant woord van de voorstellers wordt ontvangen, zal het afhangen of de Kamer tegen Dinsdag 19 dezer tot hervatting van het werk kan worden bijeengeroepen. Naar wij vernemen, heeft de nestor van de leden van den Raad van..State, de Heer Mr. C. H. B. Boot, aan Z. M. ontslag uit zijne be trekking verzocht. Het hoofdbestuur van het Pensioenverbond heeft ook bij de tegenwoordige Regeering stappen gedaan om eindelijk eene wettelijke regeling te verkrijgen, waardoor het lot van weduwen en weezen van ambtenaren zal verzekerd worden, en heeft de verzekering gekregen, dat binnen betrekkelijk korten tijd eene wet tot regeling van deze aangelegenheid zal ingediend worden. In het Nieuws van den Dag leest men het volgende: Volgens de Voss. Ztg. heeft te Barabamavca, in de Peruaansche provincie Huamachnco, de pastoor dier plaats, Vargas Een goed rasl een oude vrouw als heks laten verbranden. Aan twee mannen, die zich verzetten tegen deze afschuwelijke daad. liet de dweepzieke geeste lijke ieder 25 stokslagen geven. De burgerlijke overheid heeft hem tot dusverre ongemoeid gelaten. Men kan wel als zeker aannemen, dat men hier weer te doen heeft met een dier berichten, welke door den een of anderen //waarheidsvriend// worden uitgevonden en dan slechts in de liberale pers de ronde doen. Men herinnere zich slechts hoe het schande lijke verhaaltje omtrent den Eerw. Heer Kapelaan van Bornebroek, waarvan het Nieuws de pri meur had, reeds eenige dagen later in een liberaal dagblad van Rome prijkte, om.daarin niet tegengesproken te worden 1 Na het valsche bericht uit Bornebroek, waar mee het Nieuws er zoo deerlijk inliep, had men mogen verwachten, dat dit liberale blad voortaan wat voorzichtiger zijn zou met het opnemen van dergelijke //nieuwtjes//. Er valt echter blijkbaar nog geen beterschap te bespeuren. {Centrum). Breda, 6 Juni. Zondag jongstleden is alhier overleden, in den ouderdom van 20 jaar, de cadet der artillerie hier te lande A .F.J. C. Van der Maden. Ileden-morgen werd zijn stoffelijk overschot op de Roomsch-Katholieke begraafplaats Zuilen ter aarde besteld. Aldaar merkten wij op den Gou verneur der Academie, vele burger- en militaire leeraren dier inrichting, zoomede een peloton cadetten van verschillende studiejaren. Toen de kist in de groeve was neergelaten, nam de Gouverneur het woord, om in korte trekken den afgestorvene te herdenken en den vader van den overledene zijne deelneming te betuigen in het voor hem zoo smartelijk verlies. Laatstgenoemde bedankte daarop, diep bewogen, voor de laatste eer, zijn afgestorven zoon bewezen. Op de lijkkist waren een vijftal kransen neergelegd. GEMENGDE BERICHTEN. Schier alle takken van nijver- hcid hebben thans een droevigen lijd te door worstelen. Ook in de Eindhovensche lucifersfa brieken blijkt gebrek aan werk te zijn. Tal van werksters moesten dezer dagen uit dien hoofde worden weggezonden. Op hare reis van Napels naar Rome is M;vrouw Baldissera, echtgenoote van den Opperbevelhebber der Italiaansche troepen in Afrika, bestolen. Partij trekkende van de duisternis is een man, terwijl zij ingesluimerd was, den waggon binnengeslopen en heeft uit den reiszak van Mevrouw Baldissera een gouden arm band ontvreemd. Toen de dief den waggon ver liet, werd de slapende dame wakker; doch zij wachtte zich wel rumoer te maken om hem niet tot eene daad van geweld te verleiden. Te Rome aangekomen deed Mevrouw Baldissera aangifte bij de politie, die 3 verdachte personen in hech tenis nam. In het Noorden van Schotland is het in de afgeloopen week buitengemeen koud gewe/st. Zaterdag en Zondag jl. heeft daar een sneeuwstorm gewoed zooals in de maand Juni bijna nooit is waargenomen. Te Strathspey sneeuwde het vier-en-twintig uren aaneen zonder ophonden. In Deeside, Banffshire, Iverness-shire en Ross-shire zijn hooge heuvels geheel met sneeuw bedekt. „Ben Lemond, en de naburige bergen", zegt een telegram, „zijn geheel in sneeuw gehuld." Gymnastiek. Er is een nieuw gym- nasiiektoestel uitgevonden, de Ergostat of het draaitoestel, door Dr. Gartner te Weenen, be stemd om ontvetting te verkrijgen, en wel op grond van het beginsel, dat spierarbeid geschiedt ten koste van de koolhydraten, ten kos'e van het vet. Prof. Nussbaum beveelt in zijde „Neue Heilmittel für Nerven" het toestel ook aan voor algemeen gebruik, om overspanning van de her senen en het zenuwstelsel te genezen, wijl de spieren van hals, nek, borst, rug, buik, armen en voeten eene belangrijke taak daarbij vervullen. Op de eergisteren te Arnhem ge houden veemarkt waren naar, men ons med deelt, ongeveer 60 binnen- en buitenlaudsche koop lieden, waaronder veehandelaars en slagers tegen woordig, en slechts 2 stuks vee. Het verkeer op den drukkenBroad- way te New-York werd verleden week 's mor gens om 9 uur plotseling gestremd door een gebroken draad van de Electrische Verlichtings- Maatschappij, welke dwars over de straat viel en met de rails van den paardentram in aanra king gekomen, duizenden vouken knetterend om hoog deed springen. Gelukkig trof de zwaar ge- ladeu electrische kabel mensch noch dier. Doch zelden werd de passage meer volkomen gestremd. Alles stond stil, trams, rijtuigen, voetgangers. Niemand durfde den draad passeeren, veel min der hem verwijderen. Dit duurde een 20 mi nuien, totdat de politie een ambtenaar der Maat schappij had gehaald, die met de noodige voor zorgen den draad uit den weg ruimde. De Amerikaan, die drie maanden geleden te Maastricht spoorloos was verdwenen, is thans aldaar teruggekeerd. De kunstwolfabriek en ververij zullen binnen enkele dagen in werking worden gesteld. Een der te Steenw ij kerwold in gekwartierde huzaren vertelt het volgende met hem voorgevallen avontuur Donderdag van eene boodschap terugkeerende, wordt hij iu de buurtschap Gulderingen onver hoeds door een hem onbekend persoon van lange gestalte aangehouden, die hem de woorden toe voegt „Al beu je een van de dragonders, daar om durt ik je toch wel aan, wat zou ik graag mijn mes in jou hart duwen", en bij die woorden, gewapend met een dikken stok, op hem aankwam. De huzaar ontrukt hem den stok en dient hem daarmede zoo'n dracht slagen toe, dat de man achterover op den grond tuimelt, doch ook weder opspringt en nu gewapend met een mes opnieuw op den huzaar aandringt. Deze slaat opnieuw met den stok en het komt ditmaal zoo goed aan, dat de man bewusteloos blijft liggen. Hij ontnam hem toen het mos en bracht den man daarmede eenige sneden over het gelaat toe, zeggende „zie zoo, nu keu ik je morgen weer." Aan het voorgevallene stelde hij den wach- meester in kennis. Wie de persoon is geweest, is tot nu toe eeu raadsel. In de nalatenschap van Keizer Wilhelm ziju verscheidene belangrijke zaken ge vonden, welke met den persoon des Vorsten in verband staau. Daaronder verdient in de eerste plaats genoemd te worden een album van aquarel len, waarvan elke bladzij ie eene of andere sre- wiohtige gebeurtenis vau de vroegste jeugd des Keizers af tot de laatste dagen zijns levens voor stelt. De Krizer gaf aan de Inste schilders de op dracht een of ander voorval uit zijn leven weer tegeven; vójr de voltooiing van hun arbeid moesten zij de door heu gemaakte schetsen aan den Keizer ter hand stellen, die deze aan eene strenge critiek onderwierp, tengevolge waarvan dikwijls belangrijke wijzigingen in.de schets wer den gebracht. Voor de totstandkoming van dit album had de Keizer eene bepaalde som beschikbaar gesteld. Een der bladzijden van dit album is gewijd aan da aankomst van Koning Willem III der Nederlanden te Potsdam op den 22 Augustus 1878, bij gelegenheid van het huwelijk van Prins Hendrik der Nederlanden met Prinses Maria van Pruisen. Tijdens het bezoek van den Koning der Ne derlanden bevond Keizer Wilhelm zich niet te Potsdam, daar hij ten gevolge van de verwon ding, die hem bij den moordaanslag van Nobi- ling was toegebracht, in de badplaats Teplitz vertoefde. De aquarel stelt het oogenblik voor, dat de Koning der Nederlanden in de uniform van het elfde regim nt Pruisische huzaren, waarvan de Vorst commandant is, begeleid door den toen- maligen Kroonprins, den tegenwoordigen Keizer, de hem op het perron van het station wach tende vorstelijke personen begroette. Te Tiel heeft zich de dochter van een soclëti thouder, door het breken eener flesch, bjj ongeluk den pols afgesneden. De Duitsche Keizerin heeft om harei gemaal het schrijven zoo gemakkelijk mo- ge ijk te maken volgens de door haar zelf ver strekte gegevens eene beweegbare schrijftafel la tei: maken, welke zoodanig is ingericht, dat de Keizer in elke positie kan schrijven. R .cats en links van dit zeer practiache meu bel zijn handvatsels aangebracht, waarvan de Keizer zich bij. eene hevige hoestbui of wauneer onverwachts de canule moet gereinigd worden, zich kan vasthouden. Te Rotterdam struikelde Vrijdag- ocbteud een jougmensch op een zeer druk ge deelte der stad, juist toen er een rijtuig aan kwam, dat hem dreigde te overrijden. De jonge ling had de tegenwoordigheid van geest, snel op den rug te gaan liggen en de beenen als staken op te steken, waardoor de paarden schrikten en hij zich verwijderen en redden kon. Een vreeselijk ongeluk, als reeds meer te Napels is voorgekomen, heeft in de vorige week plaats gehad. Op de piazza Cavour woont de Barones Kirluich, echtgenoote van den Oosteu- rijkschen Gezantschapsraad van dien naam. De ze dame stond met hare vriendin en de kame nier op het balcon, toen dit plotseling inzakte. De Barones, die op de twee andere vrouwen neerviel, werd gewond, maar niet doodelijk, zoo als met de auderen wel het geval was. Een dichterlijke hoedenwinkel. Ia een der voornaamste straten van Berlijn vindt men een Inedmwiukd, met het volgende uit hangbord: „Wanderer, lass dir „Halt" gebieten (Jud dich zuerst voa mir behüten." Blijft men even staan, dan ziet men voor de ramen eiken hoed met een devies, meestal met een versje voorzien. Er zijn hoeden bij, voor „de hoogst aangeslagenen in de belastingen," een hoed die dus nog al aanzien geeft; andere, dragen het opschrift: „Een flinke hoed, een flink hoofd." Men ziet een zeer fijnen hoed met het vol gende plakkaat: „Ein feiner Kopf tragt auch nur feine Hüte, Behaupt' ich ohne alle Renommage; Denn wenn der Schadel vou besond'rer Güte, Wiildt man auch besser stets die Emballage." Eu daarnaast een van de minste soorten, die klaagt over de geringe pnjzen waarvoor thans geleverd moet worden: //Aeh, wie isi's möglich dann, Dasz ich's für 'nen Thaler kann Bij den bloemist Kuijpers, langs de Kapellerlaan te Roermond, prijkt op dit oogen blik een rozestam, (Maréchal Niel) met niet min der dan ruim 400 bloemen eu knoppen. De plant is vier jaar oud, heeft slechts éen schot, maar dit heeft de verbazeude lengte bereikt van acht-en-twintig meter 1 Een zeldzaam staaltje van da g- dieverij. Een arbeider uit de gemeente Gennep begaf zich in de afgeloopen week, te half 3 nam., naar zijn werk, hield daar een praatje met een collega tot 4 uur; ging elndel'jk tot 5 uur in de brandende zon op zijn land liggen, bracht daarna een bezoek aan zijn broeder, keerde te 7 uur naar Iiui3 terug, bekeef zijne dochter dat de koffie niet gereed was en klaagde ten slotte steen en been over de slechte tijden, die hem beletten hoe hard hij ook werkte, iu de wereld vooruit te komen. Te Rotterdam is een goed ge vormd eitje met een kalkachtige schaal, ter grootte van eene erwt, in een gewoon kippenei gevonden Tegen het bovenmatig r ij gen door de dames is reeds zoozeer geprotesteerd uit een geneeskundig oogpunt, dat men langzamerhand moedeloos wordt. Nu heeft Professor Marchand in Hamburg in het rijgen de ooizaak gevonden van versteening der gal. Door het rijgen worden de afvoerkanalen der gal dichtgemaakt, en de geleidelijke circulatie kan niet plaats hebben, er valt een korrelige» neerslag,, die langzamerhand tot groene steen vormingen overgaat. Talrijk zijn, te Amsterdam, da grieven en klachten tegen de „hondenvervolging," en de toepassing der wet.Iemand, die in de Stadhouders kade ziju houd liet zwemmen eu hem daartoe den muilkorf had afgenomen, moest op last van een agent hem dien weer aandoen, terwijl toch de verordening alleen spreekt van de //openbare straat." Eeu ander zag dat een kleiu hondje werd opgepakt, terwijl groote, die zich verde digen konden, vrij bleven. Aan de siadsbr.lt zag men honden met lederen muilkorven om, terwij! de jongens op den Zee- burgerdijk de doode honden langs den weg sleur den. In het Kattegat had een onbeheerd hondje in een kelder jongen geworpen. Het beest komt nu en dan voor den dag, om voedsel te zoeken. De vrouw des huizes maakte vroeger de politie opmerkzaam op den lastigeu logé. Zaterdag beet het dier een jongen in het been, hetgeen de politie aanleiding gaf tot een onderzoek. De hond is echter niet uit den kelder gehaald, maat de opening is dichtgemaakt. De Sophia-vereeuiging zal een protest indienen aan den raad dezer gemeente tegen de wijze van vervoer van opgevangen honden, met verzoek om daarin verandering te brengen. Op voorstel van den gezondheid s- raad heeft de Fransche Regeering besloten, dat in elke gemeente van het Seine-departement een outsmettingsoven, werkende met stoom, zal ge plaatst worden. De ontsmetting zal gratis geschieden in al die gevallen, waar, blijkens getuigenis van een ge neeskundige, toepassing daarvan noodzakelijk zal worden geacht. Bij de samenstelling der ovens zal het systeem Geneste en Hersoher worden gevolgd. Het 77. D. wijst de liefhebber ij- visschers op de groote kau9en van een meer dan gewone vangst, die zij hebben, wanneer zij weten partij te trekken van de zes of zeven dagen in het jaar (gewoonlijk omstreeks het feest van St. Jan 24 Juni) dat de zoogenaamde schooraas vliegt. Voor het //aas" behoeft men niet vooraf te zorgen, want zoodra men zich aan den rivier kant zet, hecht de //haft" of „schooraas" zich in zoo groot getal aan de kleederen, dat men ze als voor het grijpen heeft. Hengels en snoeren moeten tamelijk sterk zijn, omdat men dikwijls buitengewoon groote en zware vissollen (doorgaans snoek, bliek, brasem, baars en voren) aau den haak krijgt, die zwakke snoe ren zouden kunnen doen breken. Men heeft te Par ij s, evenals te New-York, omnibusjes in dienst gesteld om ge- wondeu en zieken naar de gasthuizen te ver voeren. Op de matglazen ruiten van het portier ziju roode kruisen aangebracht, evenals op de beide witte vlaggetjes aaa weerszijden van den bok. Zaterdag is de dienst geopend. Het denkbeeld is van den Heer Nachtel en da kosten worden gedragen door L'oeuvre des am bulances urbaines. Te Brussel zijn Zonda g-a vond en nacht weder drie belangrijke diefstallen gepleegd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2