N I E W E No 1251 Zondag 10 Juni 1888, 13de Jaargang. Clmritas te Parijs. BUITENLAND. BINNENLAND, Het mes van den strooper. Koloniën. Wordt vervolgd.) ABONNEMEÏïTS:PBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor bet Buitenland 1,80 Hinderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BDKEAU: St. Janstraat Haarlem. WA1NTJANDI AGITE MA EOIf AGITATE. ?BIJS DEB ADVEBTEUTIÉff Van 16 regels .30 Cents. Elke regei meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E B S Sc LAUKEY. I. Sinds jaren is men algemeen gewend, bij den naam Parijs slechts aan de schitterende stad van het vermaak, de koningin der mode eu van den bon ton te deuken. Zelden dringt de kennis van een daar niet lang verblijf houdenden bezoeker verder dan tot de eindpunten der prachtige boulevards, der Champs-Elyse'es en van het Bois de Bou logne. Hij ziet Parijs in de van goud schitterende loges der groote operaen der schouwburgen, in de wereldberoemde koffiehuizen eu restauraties; en dit Parijs verblindt, bekoort, verleidt, stoi t duizenden in den afgroud der meest zedelooze ver maken, in" den verslindenden maalstroom van teugeloos zingenot. En toch bestaat er naast dit Parijs nog een ander, niet schitterende, niet verblindende, maar ook niet verleidende, doch zegenende en red dende het christelijke, het liefdadige Parijs. Voor ons ligt een boek, dat dit Parijs beschrijft; het voert den titel van; De in richtingen der christelijke liefdadigheid te Parijs.De schrijver is JïJaximc du Co.i/ip lid der Fransche academie. Het is voor velen belangrijk iets uit dit boek te ver nemen. Het rechtvaardigt glansrijk den volgenden zin uit de voorrede: Alles wat ik tot roem en eer van deze lichtvaardige, ijdele en zondige stad Parijs kan zeggen is, dat zij ten opzichte der milddadigheid waarlijk groot en bewonderenswaardig is. t Zeker," deze bewonderenswaardige weldadig heid wordt niet zoo zeer door de stad Parijs, dan wel in de stad beoefend. Het is de katholieke naastenliefde, de katho lieke offervaardigheid eu heldoumoed welke hier, naast de outzetteudste ondeugden, de verheven grootheid van het Christendom in onvergelijkelijke schoonheid geeft te aanschouwen. Maxime du Camp is lid der Fransche Academie, medewerker aan de Revue des deux mondes en ongeloovige, zooals bij zelf verkondigt: alk bekeu in 't openbaar, zegt hij, adat ik niet tot hen behoor, in wier harten het geloof zetelt.« t Is der halve zeker niet de liefde voor de Katho lieke Kerk, welke hem tot schrijven aan spoortzijn lof en bewondering voor de werken der liefdadigheid dezer Kerk zijn bijgevolg boven alle verdenking verheven. 'Laten we den schrijver volgen. a Wie Parijs,zegt hij, a wil leeren kennen van de 'zijde, welke wjj iu 't oog hebben, die moet' de boulevards met hunne door ab sinth vergiftigde koffiehuizen, de Ctiamps- Elysées, de schouwburgen en danslokaleu verlaten eu in de afgelegen stadswijken gaan, die vroeger voorsteden waren, doch door de reusachtige stad werden gean- FEÜ1LL.ETO N. (Eene Veluwsche novelle.) 6) Vervolg Aldus gerust gesteld, brengt Hendrik zijn bezoek in de schaapskooi. Het is nu liclder dag geworden en Sanne kan den geheelen omtrek overzien. Ze bespeurt niets verdachts, roept den hond en laat hem de scha pen terugdrijven, die te ver van de schaapskooi afdwaalden. Zij wil en kan niet uit de buurt van haar zieken vader. Ach waarom zond hij haar weg, nu ze zoo gaarne bij hem ware geble ven, waarom moet Jaap haar vervangen en zij Jaap? Ze begreep het niet, maar het bracht haar telkens de tranen in de oogen. Mienemeuje mocht ze wel lijden, maar haar vader lung ze aan met heel haar hart, en hij, zoo ruw tegen iedereen had het haar vergolden met groote welwillendheid en een onbepaald vertrouwen. Sanne was ingewijd in al zijne geheimen; als er 's nachts iets aan de hand was, Sanne waakte met Mienemeuje om het hert in ontvangst te nemen en het aan stukken te hakken. Sanne liep 's avonds met Theunis in het dorp rond naar de liefheb bers van het gestroopte wild, en als Mienemeuje de politie wist te verschalken, Sanne bracht de nexeerd, om aau de deur van die huizen te kloppen, welke zulk een hoogst bescheiden uiterlijk hebben. Op elk uur van den dag en van den nacht- wordt de huisdeur ge opend, want de gastvrijheid slaapt niet. Aan de muren der gangen hangt een kruis beeld, dat de gestrenge heeren der Re- geeriug nog niet hebben laten verwijderen. Het asiel is rustig; het geraas van de straat dringt niet in zjjue ruimte door. Ieder bewoner behoudt zijne vrijheidhet gemeenschappelijke leveu is er echter in den geest van volkomen orde geregeld Zjjn de inwoners gelukkig? Ik weet het nietmaar zij zijn rustig en tevreden En wie zijn die huisgenooten 't Zijn die genen, van wie de moderne beschaviug zich met verachting afwendt, 't ziju de Broeders van den armen Lazarus, die het hart van den slechten rijkaard niet konde roeren. Hier ziet men zwakke grijsaards, met al de walgelijke gebreken eu ouaangeuame hebbelijkheden van den ouden dag, die, door hunne familie verstooteu, iu openbare asielen niet werden opgeuomun ginds on- geneeslijken beklagenswaardige kanker- lijders eu andere met de vreeselijkste kwalen behept. Waarom zijn zij niet iu de groote hospitalen te Bicêtre of iu de Salpêtrière? Omdat in het eene geene plaats meer is en het andere overvol is en ook omdat de patiënten zeer goed weten, dat de weten schap slechts hulpmiddelen, de godsdienst daarentegen troostende woorden heeft, die het bart versterken eu aan de ziel hoop eu vertrouwen schenken. Voorts ziet men er kinderen, die men in de verblijven van ontucht heeft opge zocht, kiuderen die eene geestelijk kraukte hebben, welke vaak nog moeilijker te ge nezen is dan eene lichamelijke ziekte. Welke eene verbazende barmhartigheid, welk eene onbegrijpelijke van liefde gloeiende offer vaardigheid is er noodig, om deze kleinen aan bet kwade te ontrukken, dat beu ver lokt en van het bederf te bevrijden, 't welk hen beheerschtZij, die hun leven aan dit werk der barmhartigheid hebbeu gewijd, zijn leden eeuer godsdienstige Con gregatie. Zij verplegen niet alleen de on- gelukkigeu, zij bidden ook voor hen, die zij redden en wier ziel en lichaam, al zijn zjj hunne vijanden en vervolgers, trachten te geuezen. Hoe heeten deze meu- schen Zij hebben geeu naam meer; zij noemen zich Broeders en Zustersde barm hartigheid, welke hen bezielt, heeft beu losgemaakt van eene wereld, iu welke zij dan alleen terugkeereu om ougelukkigen te zoekeu en middelen aan te wenden, om lijdenden te helpen. Tehuis wacht hen niets dan walgelijke arbeid, vermoeiois eu zelf verloochening; op straat staan zij bloot aan de bespotting van ongemanierde knapen politie nog meer het spoor bijster. Toch was niemand nog op de gedachte gekomen, dat Sanne betrokken kon zijn iu de talrijke iefstallen, waarvan de daders maar niet te vangen waren. Het schuwe, zwijgzame beidekind ontweek zorg vuldig alle aanraking met menschen, hetzij ze van hare soort waren of niet. Over dag toefde ze bij 7ader op de heide of in het eenzame woud, en, dreef ze 's avonds haar gevaarlijken handel, dan bleef ze onzichtbaar door den wollen doek, dien ze over het zwarte hoofd geslagen had en gaf slechts fluisterende haar boodschap af. Zoo was haar leven geweest sinds haar veer tiende jaar; nu was zij zestien en eene doortrapte medehelpster haars vaders. Vreemd genoeg gloorde er echter een edele kiem in haar hart, die, on danks alle ruwheid en wreedheid, waarvan ze dagelijks getuige was, niet kon uitgedoofd wor den. Wat ze misdeed, geschiedde uit gehoor zaamheid aan haar vader, dien ze met onge looflijke innigheid aanhing, dan uit eigen aan drang. Alles wat hij wou, was haar een wet, andere wetten kende ze niet; haar plichtsbesef reikte niet verder dan de behoefte van haar hart. En nu zou dat arme hart de diepste wonde gi slagen worden, die het kon treffen, dan was ze alleen op de barre heide, Grootmoeder algemeen hekend onder den naam van Mienemeuje had nog Theunis en Jaap, de ouderlooze knapen van haa- tweeden zoon, oom Jan, die op de jaarmarkt een messteek kreeg en dadelijk een eu om hen heen woedt het atheïsme, dat de toevluchtsoorden tracht te verwoesten en dat de arme zieken aan wind en weer wil prijs geven. Eu van waar kotnen deze helden der liefdadigheid? Van heinde en verre, uit de stad, zoowel als van het land. Men ontmoet onder deze mannen Priesters, soldaten, landbouwers, edvocateu en pro fessoren: onder de vrouwen dienstmaagden, haudwerksters, dochters uit den hoogeren zelfs uit den adellijken stand, die vroeger op de feesten geschitterd hebben, die nu de wou den verbinden van oude menschen en de linnen doeken wasschen, waarmede die wouden werden verbonden. Hoe troostvol is het te weten, dat terwijl de loszinnige Parijzenaars liuune 'oachaiialiëu vieren, de christelijke liefdadigheid waakt, bidt, offers brengt en boven de dwaasheden schittert als een lichtbaken boven den afgrond. De inrichtingen, waai in men, met eene vol harding, die slechts het geloof kan geven, arbeidt voor het geestelijk en lichamelijk welzijn der lijdende menschheid, zijn talrijk te Parijs, want meer dan elders is hier de ellende groot, de zoude verschrikkelijk eu afdoende hulp noodzakelijk. Ik kan niet al deze huizen beschrjjven, aan welker deuren nog niemand te vergeefs heeft geklopt en zal dus slechts enkele ervan uitkiezen, die als type, als voorbeeld, kunueu dienen. Met al deze se'nooue woorden, die de vooraf geschreven bekentenis van zijn on geloof te smartelijker doen uitkomen, heeft de edelmoedige schrijver het doel van zijn werk verklaard, heeft hij in losse trekken het beeld geschetst, dat hij thans in de onderdeelen zorgvuldig af gaat werken. Wordt vervolgd.) Z. II. de Paus heeft, iu een geheim con sistorie 60 Bisschoppen vati Italiaausche en vreemde diocesen gepreconiseerd. Eergistereu-namiddag te 2 uur heeft te Brussel de officiëele opening der ten toonstelling door den Koning plaats gehad, in tegenwoordigheid vau de kouiuklijke familie, het diplomatieke korps, de Minis ters, Senaatsleden, burgerlijke en militaire autoriteiten, eu ongeveer 3000 genoodigden. De koninklijke familie werd bij hare aan komst mot geestdrift toegejuicht. In den Reiclisanzeiger wordt de wet tot wijziging van art. 73 der grondwet (vijfjarige zittingsperiode) afgekoudigd. Ten aauschouwe eener talrijke me nigte is den lu Juni het gedenkteeken voor Columbus te Barcelona onthuld. Naar meu uit Constantinopel ver neemt, slaat Rusland iu zijne jongste nota tegen de Porte een dreigenden toon aau. Iu de nota wordt de Porte herinnerd, dat lijk was. Die bengels mocht grootmoeder dan bitter gaarne lijden, zeker omdat oom Jan baar nader aan bet bart lag dan Sanne's vader, die haar wel eens ruw behandelen kon, maar Sanne, wat bleef Sanne als zij haar vader niet meer had? Armoede, gebrek en volslagen eenzaamheid!... De diep bedroefde drukt de handen voor de oogen en snikt luid. Eerst nam de. hond met blijkbare verwondering dit ongewoon verschijn sel waar, toen scheen hij te begrijpen, dat deze bedroefde afleiding noodig had en putte hij zich uit in dartele sprongen om haar heen en tegen haar op, totdat ze zijne pogingen beantwoordde met een dankbaren blik. Joa, joa, Sta Bie, wie blie't soamkes alevel, pasup ai 'j niet mee goat altied Een luide blaf van Sta Bij beantwoordt deze troostvolle verzekering. Zo legt hem het stilzwij gen op, want haar geoefend oor ving een scherp fluiten uit de verte op. Ze ziet om naar de schaapskooi, eene smalle figuur wenkt haar met de hand, dat ze komen moet. Hier blieven, uppassen! roept ze den hond toe en schijnt over de heide te zweven, zoo snel legt ze den weg af naar de schaapskooi. Jaap staat nog op dezelfde plek, hij ziet akelig wit en zijne oogen drukken angst en schrik uit. Het lupt af! Oom wil oe nog goe'jn dag zeggen, fluistert hij heesch van ontroering. In een oogwenk is zij de schuur binnen en zinkt zij nog 900,000 Turksche ponden aan Rus land of aan Russische onderdanen schuldig is, en dat de vroegere Russische nota's on beantwoord zijn gebleven. Mocht dit laatste weder gebeuren, zegt de nota, dau zou de Russische Regeering uit zelfrechtvaardiging zich genoopt bunnen zien, den volledigen tekst der nota openbaar te maken en te vens ernstigere maatregelen te nemen, om de betaling te verkrijgen van hetgeen Tur kije van de oorlogsschatting nog niet heeft voldaan. Voorts zegt de nota, dat de verschuldigde som allereerst gekweten moet worden uit de opbrengst der nieuwe, door Turkije te sluiten leening, als de daarover gevoerd wordeude onderhandelingen moch ten slagen. In Turksche kringen gelooft men, dat Rusland Erzeroum wil bezetten, als onder pand. Ten gevolge vau de Russische nota zijn de ouderhandelingen over de leening da delijk gestaakt; het iradé van den Sultan, tot die onderhandelingen machtigende, werd ingetrokken. Uit Zauzibar wordt gemeldMen gelooft, dat de Italiaansehe Regeering de handelwijze van haren consul, die de di plomatieke betrekkingen met de Regeering vau den Sultan heeft afgebroken, zal des- avoueeren. De beri-beri blijft volgens de laatste berichten te Atjeh in hetzelfde stadium. Geene boot of er worden ca. 200 aange tasten mede geëvacueerd. Iedereen wordt er moedeloos ouder. Ongeveer een jaar geleden is de Luiteuaut-Kwartiermeester Hoepeling tot vijftien jaar tuchthuisstraf veroordeeld, wegens als kwartiermeester van den Raad van Administratie van een op Soerabaia garnizoen houdend bataljon, gepleegd bedrog. Bij het vonuis werd aangenomen, dat het weinige toezicht door dien Raad, be staande uit een Majoor en twee Kapiteins, op de handelingen van den delinquent ge houden, oorzaak was, althans ten deele, dat het misdrijf van II. zulke afmetingen had kunnen aannemen, en werden deze drie officieren daarom belast met de den lande berokkende schade. Tegen deze beslissing zjjn deze officieren, bij een gemotiveerd request aau den Koning, iu verzet gekomen. De Tijd sluit zich aan bij De Standaard, waar dit blad ter bestrijding van het pauperisme als beste middel organisatie des arbeiders aanbe veelt. Door de organisatie alleen, zegt De Tijd, zal op de knieën naast den gewonde, wien men geen gemakkelijker leger had kunnen verschaffen dan eenige heideplaggen. Eeeds heeft zijn gezicht eene lijkkleur, maai zijn donker oog schittert vurig en zijne hand kan zich nog uitstrekken naar de eenige, die hij werkelijk lief had, omdat hij zooveel liefde van haar ontving. Aan zijne andere zijde, tegen den zwarten, houten wand geleund, staat Hendrik, bleek en ontdaan. De vrees, die sinds den ongeluksnacht zijn adem haling beklemde, had moeten wjjken voor diepe ontroering over het noodlottige einde van dezen man, in de kracht van zijn leven. Sannean grienen had ik altied en haekel. Ie bint mien beste dochter en onze Lieve Heer mag 't wel espeurd hebben, hoe warm 't er vor oe bie mien inzit. Dat mag mien nog weleen deurke open zetten noar den liae- mel, woar 'k alevel krek geen ploatsje verdiene, da's de woarheid. Noedat mo'k afwachten, moar dit onthold Sanne Hendrik slepte mien mee uit 't bosch, of ook zien oadem brak en zijn eigen vrieigheid gevoar liep. Noe.... Sanne, 't is uut met oe voader en kump ze der toch achter, pasup da 'j Hendrik er niet bie inlioalt, beur ie? 't Slot op den mondpak ze oe ook zeivers.zwiege en wie 't ook zekie heet 't liegen da 's mien laatste wenschNiet grienen, beur ie, 'k heb er een haekel anWoar ben ie, Sanne?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1