BliViMENLAiM 1). GEMENGDE BERICHTEN. sche soldaten, die eene baan wachtster op gruwelijke wijze hebben beleedigd. Naar aanleiding van de thans heer- sckende defensie-beweging vermeldt The Globehoe meer dan twee eeuwen geleden een gelijke toestand van zorgeloosheid, als heden schijnt te heerschen, aan Brittannië eene beschamende bladzijde in hare geschie denis heeft bezorgd. In voor de toenmalige Hollanders waardeerende woorden wordt herinnerd aan hetgeen in de Nederlandsche geschiedboeken staat opgeteekend als »de tocht naar ChathamOok in 1666 ver keerde de administratie der Rijks weermid delen in Engeland in een betrenrenswaar- digen staat; er was gebrek aan kanonnen, aan manschappen en aan goede leiding. De Hollanders, klaarblijkelijk hiervan bewust, hebben van de inferioriteit hunner vijanden op de bekende schitterende wijze partij ge trokken. Iu Denemarken bestond het voor nemen, bij gelegenheid van het op 15 No vember plaats hebbende Regeeriugs-jubi- leum van den Koning, aan Zijne Majesteit een kasteel in Jutland ten geschenke te geven. Thans wordt uit Kopenhagen ge seind, dat de Koning heeft te kennen gege ven, wegens den gedrukten toestand op oeconomisch gebied, elk geschenk te moe ten weigeren. In de politieke kriugen van Madrid gelooft men, dat er eene ministerièele crisis zal uitbreken. Het huwelijk van den Hertog van Aosta met Prinses Laetitia zal aan het Hof van Italië officiëel bekend worden gemaakt. De Hongaarsche delegatie heeft Lud- wig Tisza tot Voorzitter en Kardinaal Hey- nald tot onder-Voorzitter gekozen. Te Brussel is dezer dagen eene brochure ver schenen van een onbekenden schrijver, getiteld 'I Alliance Hollando. Beige. De schrijver begint met te wijzen op de gevaren, welke België bij een eventueelen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk bedreigen; maar naar zijne meening is ons land evenzeer bedreigd als België. Als eene uitgemaakte zaak wordt het beschouwd, dat België dan het tooneel van den strijd zal zijn. De versterkingen aan de Maas zijn nog niet gereed en evenmin als Frankrijk zal Duitsch land België's onzijdigheid eerbiedigen. Immers het verbond met Oostenrijk en Italië veroorlooft Duitschland, zelfs bij een oorlog tegen Frankrijk ctL Busland samen, een legerkorps naar België te zenden. In de eerste plaats is dan Antwerpen aan de beurt, maar zal ook Vlissingen en daarna Botterdam en Amsterdam, worden bestookt. De schrijver acht het daarom dringend noodig, dat Nederland en België zich vereenigen, ten einde gemeenschappelijk het dreigend gevaar af te wenden. Indien zij zich vereenigen, zijn zij sterk genoeg om een vijandelijk legerkorps tegen te houdenmaar elk op zichzelf is daartoe niet in staat. De slotsom der brochure is een beroep om de Belgische Begeering, ten einde het hare te doen om een verbond tusschen België en Nederland tot staod te brengen. Tot nu toe heeft men nog niet gehoord, dat de Heer F. Domela Niewenhuis de uitnoo- diging van een 25-tal verveners uit zijn district, om zijne cijfers in de Kamer te berde gebracht, in eene vergadering te Heerenveen te komen verdedigen, heeft aangenomen of zelfs beant woord. De Schoterlandsche Afgevaardigde zit, ook naar zijne uitingen in Recht voor Allen te oordeelen, blijkbaar wel wat met zijne cijfers verlegen. Nu heet het, dat hij niet alle op- en aanmer kingen kan beantwoorden, want dat hij dan wel dagwerk zou hebben, en dan weer, dat de ei genlijke zaak niet is: of hij zich in eenige cijfers vergist heeft, maar de gedwongen winkelnering het cardinale punt van behandeling uitmaakt. Wanneer de Heer Nieuwenhuis voortgaat op den ingeslagen weg, dan zal men 't hem zeer waarschijnlijk wel meer met cijfers en feiten lastig maken, 't Is iets anders te spreken in eene ont wikkelde vergadering en ten aanhoore van het geheele land, dan te midden van volgelingen, voor wie de woorden van den leider alles zijn. En wanneer de Heer D. N. aldus leert, wat minder boud te spreken, dan hij tot nu toe gewoon is te doen, dan draagt zijne verkiezing tot kamerlid in elk geval reeds eenige vrucht. Centrum De Indische pers schijnt nog niet op de hoogte van de voornemens van den Gouver neur-Generaal; zij meldt niets zekers. De Javalode verzekerende dat de Begeering hem verzocht heeft aan te blijven, verwacht dat hij zijne 5 jaren zal uitdienen. De Deli-Ct. schrijft: //Particuliere berichten uit Batavia bevestigen volkomen, dat de Gou verneur-Generaal "Van Bees voorloopig te Bui tenzorg blijft. Hoe lang nog, is natuurlijk niet te bepalen, daar alles afhangt van de keuze van een geschikt opvolger in Nederland. Tot Sep tember zal te Buitenzorg alles wel bij het oude blijven. Intusschen is de dochter van den Gou verneur-Generaal, Mevr. de wed. Van Genderen Stort, met de Prins Hendrik naar Nederland vertrokken. Daaruit leidt men af, dat papa spoedig zal volgen. Die reis was echter reeds sinds langen tijd vastgesteld. Voor de wervingsad verten tien ten behoeve van het Indische Leger betaalde het Departe ment van Koloniën (volgens den Standaard) vijf-en-dertig duizend vijfhonderd gulden. Daar deze advertentiën weinig vrucht hebben opgeleverd, wil, naar men verneemt, de Mi nister deze uitgaven trachten te verminderen. Bij de Begedrang bestaat, naar men aan de N. Ct. mededeelt, het voornemen, om op de begrooting voor 1889 geene gelden uit te trekken voor de voorbereidende klassen bij de rijksnormaallessen. Haarlemmermeer, 11 Juni. De Baad dezer gemeente heeft bepaald, dat de lammerenmarkt voortaan niet meer zal worden gehouden op den derden Woensdagmaar op den derden Donder dag in Mei, en de vee- en paardenmarkt in Oc tober niet meer op Woensdag, maar op Donderdag voor de paardenmarkt te Montfoort. Eerstdaags zuil en te Schevenin- gen proeven worden genomen met een nieuw systeem misthoorn, uitviuding van den heer Lefèbre; deze proeven zullen plaats hebben bij zeer donkere stille nachten, of wel bij mistig weder. Het doel daarvan is om richtingslijnen iu het geluid te verkrijgen, en teveus om op verren afstand te kuauen hooren. Voor dit doel is aan de zeezijde bij den vuurtoren eene zware stellage gemaakt. Eenige dagen geleden werden in de grondverf staande huizen op het Oranjeplein te 's-Hage met zwarte verf besmeerd. Die huizen kwamen eergisteren-avond geheel in de verf, doch omstreeks 10 uur bleken dezelfde schendende handen weder hun baldadig bedrijf te hebben volvoerd; thans was de vtrf met teer bedekt. Men meent alle reden te hebben om aan wraak tegenover den eigenaar der huizen te denkeD, want ésn der huizen van het geheele blok, dien eigenaar niet toebehoorende, bleef gespaard. In de duinen van Terschelling vliegen en nestelen thans een zeer groot aantal steppenhoenders. De dieren zijn zeer vlug van be- wegiug; zij hebben de grootte onzer grootste dui- vensoort, zijn veelal grijs van boven en van on deren zwart, terwijl de eieren wat grooter zijn dan die der duiven en bont gevlekt. Vele eieren- zoekers zijn voornemens het broeien niet te ver storen, om zoodoende de teelt van dit jaar voor ean volgend jaar te lokken. In Amerika zijn de bleek ers zeer ontsticht over de sterke mededinging hunner Chineesche vakgeuooten. Het Senaatslid Mitchell heeft het voor ben opgenomen en heft iu de door hem aangeboden petitie de klacht aan, dat dit vak van lieverlede «van een fatsoenlijk Amerikaansch bedrijf tot eene gevaarlijke en vijandige heiden- sche roeping afdaalt." Senator Mitchell zegt verder, dat de 6423 Amerikaansche waschinrieh- tingeu bezigheid verschaffen aan 93,645 personen en jaarlijks 22,217,240 dollars aan loonen uitbe talen. Het kapitaal, in deze inrichtingen gestoken, bedraagt 1,474,000 dollars, en de bruto-ontvang- sten per jaar 65,027,200 dollars. Daarentegen bestaau er iu het land 12,973 Chineesche was- scberijen met 98,000 Chineesche werklieden. Aan deze inrichtingen wordt per jaar 26,983,840 dollars verdiend, terwijl het iugestokeu kapi taal niet meer dan 325,000 dollars groot is. Bestond de concurrentie dezer gestaarte vakge- nooten niet, ouder wie een stelsel van slavenar beid heerscht, dan zou het getal der 60,000 vrouwen, die in de Amerikaansche wasscherijen werken, wel kunnen worden verviervoudigd. Tbans keert bovendien een groot deel der 27 millioeu dollars, door de Cbineezen met wasschen verdiend, naar China terug ten nadeele van het laad waar deze winst is gemaakt. De Lesseps reisde dezer dageD met twee commis-voyageurs in een coupé. De beiden zagen hem wel aan, dat hij ook veel ge reisd had en een hunner ving het gesprek aan met de vraag: «Neem niet kwalijk, mijnheer, maar u is misschien ook reiziger?" O, zeker, antwoordde De Lesseps. Dat dacht ik al, en waar reist u in In landengten. In wat? Ik ben importeur van zeekanalen. De beide commis-voyageurs keken elkander eens aan, brachten den wijsvinger aan het voor hoofd en lieten den dwaas, zooals zij meenden, aan vijn lot over, terwijl zij nu en dan een schuwen blik naar hem wierpen. 575 Deensche onderwijzers en on- derwijzeressen hebben een adres tot het Ministerie gericht, met verzoek de gewoonte, om de zelf standige naamwoorden met kapitale letters te schrijven, af te schaffen. De Deensche letterkundige E. v. d. Becke, bestrijdt dit adres, door aan te toonen, dat de Deensehe taal daardoor aan duidelijkheid en oorspronkelijkheid zeer zou verliezen. Parlementaire stijl (uit eene gemeente- raadszitting van Bergen-op-Zoom). A. Ik wensch het houden van varkens vrij te laten, evenals dat van geiten, konijnen, kip pen enz., om van de bokken niet te spreken. B. Die ruiken ook niet lekker. C. En een vuile paardenstal evenmin. Voorz. Maar een smerig v arkenskot het ergst. D. En konijnen dan? B. Ik ruik liever een paardenstal dan een var kenskot. E. Eene quaestie van reuk 1 C. Ja, de eene houdt van een varkensluchtje en de andere van een paardenlucht. Voorz. Er stinkt veel in de wereld. Na dit intermezzo gaat men weder met ernst voort. De Fransche Maarschalk Le- boenf is eergiateren-nacht te Argentan overleden. Leboeuf was Minister van Oorlog in 1870, toen Napoleon III aan Pruisen den oorlog ver klaarde. Hij verzekerde toen, dat Frankrijk ge heel ten oorlog was toegerust, en dat er zelfs geen slobkousknoop ontbrak. De bewoners der straat Santa Ma ria te Pisa hebben eene klacht ingediend tegen een student, die in dezelfde straat woont en eiken morgen voor dag voor dauw door een oomrdoovend bazuingeschal zijne medestudenten in den omtrek wakker blaast. Er zijn ar niet min der dan zeventien. De dagen der examens na deren en de jongelui moeten den verloren tijd inhalen. Daarom kochten zij voor gemeenschap pelijke rekening een wekker, eu deze berust bij den s'uient met de bazuin. Elkeu morgen als de wekker hem heeft doen outwakeu, wekt hij op genoemde wijze zijne academiebroeders. //Een trouw lezer" vroeg dezer dagen op ironische wijze aan het Dagblad van Z.-Holl. en 's Gravenhage of het groote aantal draaiorgelmuzikanten, waarmede jl. Vrijdag de residentie in volle muziek werd gezet, verhand hield met de vergadering en bet muziekfeest van Toonkunst. Op even irouische «ijze antwoordde het genoemde blad, den nieuwsgierigen «lezer" te kunnen verzekeren, dat daarbij elk verband teu eenenmale wordt gemist. De weduwe van den horlogema ker Nauudorff te Delft, die op zijn grafsteen vermeld staat a's Hertog van Normandië, zoon van Koning Lodewijk XVI, is eergisteren op 85-jarigen leeftijd te Teteringen overleden. D e rijkste vorst in Europa is voorze ker de Keizer van Oostenrijk, want bij bezit vier nHuizen"-, dan volgt de Koningin van Pruisen en de Koningin van Engeland, die ieder twee nHuizen11 hebben; vervolgens de Koning der Nederlanden, de Prins Begent van Beieren en de Koning van Italië, die ieder twee nKamers" be zitten; dan volgt de Koning van Saksen, die éene nKamer" heeft, de Keizer van Busland, die slechts een Kabinetbezit, de Sultan van Tur kije, die maar een uDivan" heeft en ten siotte de Vorst van Monaco, die alleen eene uBank" zijn eigendom mag noemen. D e o u d-m arketenster van Water- loo, Elske Van Aggelen, te Wageniugen, vierde dezer dagen haar 94sten verjaardag. Aangezien zij in zeer behoeftige omstandigheden verkeert, ontving zij weder vele bewijzen van belangstelling, or der anderen van den Minister van Oorlog. Een curieus KookboekIn lretjaarl738 vervaardigde Le Bas een boek: nLe Festin joyeux of de keuken op muziek", om aan de dames de middelen aan de hand te doen om «zingende ragouts en sausen te bereiden." De inhoud van het boek heeft niet alleen betrekking op ds bereiding van gerechten, maar ook op het ontwerpen van alle mogelijke menu's op het regelen van een feestmaal, kortom op alles wat van gastronomische beteekenis is. Ach terin vindt men de nieuw gecomponeerde melo- ditën, die het werk in de keuken moeten ver aangenamen. Edison, de vermaarde Amerikaan sche «uitvinder", zal te Orange (New Jersey) een groote laboratorium inrichten, zooals er geen tweede bestaat. Het hoofdgebouw (75 meter lang 15 m. breed eu drie verdiepingen hoog), en de vier bijgebouwen, zullen voorzien zijn van allerlei werktuigen eu toestellen, waardoor er el ke denkbare proef genomen en van alles gemaakt zal kunnen worden. De kosten van bouw en inrichting bedragen 180,000 dollars (ƒ450,000). De leverancier van het vleesch en vet voor het garnizoen te 'a Hage heeft eene geldelijke vordering tegen den Staat ingesteld ten bedrage van f25000. Deze eisch zal over 14 dagen namens den Staat voor den Hoogen Baad worden betwist. De rouw-ring. Voor ongeveer eene eeuw was het de mode rouw-ringen te drager.; thans komt die mede, in Amerika, weer in zwaug. Bij een juwelier in New-York waren dezer da gen een aantal rouw-ringen uitgestald. De rouw-ring bestaat uit een eenvoudigen gouden band met een zwarten zegelsteen in den vorm van eene lijkkis*. Sommigen hebben eene holte bedekt met glas aan de bovenzijde en door het glas is het inwendige van de miniatuurkist te zien. Een gouden geraamte is daarin aangebracht. De juwelier verklaarde den reporter van een der New-York-bladen, dat deze ringen sterk in zwang komen en vooral gedragen worden door weduwnaars, die, zoodra zij hun hoed met rouw band afgezet hebben, geen enkel uiterlijk teeken van rouw dragen. De rouw-ring voorziet daarin op de mee^t afdoende eu smakelooze wijze. Motten hebben een afschuw van de reuk van naphtaline: de huismoeders kun nen zich dit voor gezegd houden. Goedkoop en duur. Kooien rapen be- vatten respectievelijk 7,3 en 4,2 percent voedings stof. Aardappelen 12 percent, haver 14,8 en boo- neu 89 percent. Gedroogde erwten echter win nen heten bevatten S3 percent. Wie uit economie kool en aardappelen eet, leeft dus feitelijk duur. Appelen en uien zijn rijk aan voedingstof en ver tereu gemakkelijk. Eens waren erwten en boo- neu het voedsel van de geringere klassen; en was de gezondheid van den werkman vrij wat beter dan sedert de aardappel werd ingevoerd. Er is nu in Duitschland al weer sprake van eene nieuwe wereldtaal, Kosmos. Deelden wij mede, dat een sl ij ter in wijn en likeuren te Dieren onlangs door zijne electiische schel gewaarschuwd werd, dat er iemand des nachts zijn winkel was binnenge slopen, het nDagblad van Z. H. en 's Gr. knoopt daaraan de volgende herinnering vast Niet lang geleden, werden vischdieven te Lei den op gelijke wijze betrapt. De vischhandelaar had daar zijne vischben in electrische verbinding gebracht met zijn slaapvertrek. Het grappigste was, dat de vischhaedelaar door het dieveuge- spuis sedert wordt aangezien als met eene hoo- gere macht begaafd. Hij kan zijn visch desnoods aan den openbaren weg onbeheerd voor zijne deur leggen niemand zal er aan raken. ACrt.) Er is nu te Glasgow een stoom schip in aanbouw, dat naar men verwacht de reis van Queenstown naar New-York in 5 dagen zal kunnen volbrengen, in plaats van 6 dagen en 4 uren, welken lijd de dusverre de snelste booten daarvoor noodig hadden. De nieuwe stoomboot zal 11,500 tonnen meten. Men leest in de Geneeskundige Ct.: Pr o- fessor W. P. Uugerer merkt op in de Popular Science News, dat de geur van bloemen een heil- zamen invloed op bet mensckelijk orgauisme oefent. Iemand, die zijn leven iu eene geparfumeerde at mosfeer sleet, zou alle aandoeningen der longen vermijden en ontwikkeling van tering sluiten. Zeven personen, door bovengenoemden Professor behandeld, herstelden spoedig hunne gezondheid door deze geuriire behandeling, hoewel zij voor de proefneming eenparig waren veroordeeld. Ter bevestiging van zijn thesis haalt Ungerer de stad Grosse in Frankrijk aan, dien bloe mentuin vau Europa, waar de tering uiterst zeldzaam voorkomt. Dit zou alleen te danken zijn aan de geuren, die zich uit de distilleerde rijen ontwikkelen. Een lang woord. Men vindt in geene andere taal zulke eindeloos lange woorden als in de Mexikaansche. Zoo luidt er een «Amaklacuilotiquicablaglahuilli", en dit betee- kentde arak, dien een bode voor eene mede gedeelde tijding krijgt. Er is wellicht geene streek in de wereld, waar men zooveel vruchtboomen heeft als in West Michigan, een Staat in Amerika. De statistiek geeft aan, dat daar niet minder dan 900,000 perzikeboomen zijn, 140,000 pereboo- men, 170,000 appelboomen, 27,000 kerseboomen, 180,000 wijnstokken en ongeveer 630 bunders beplant met zwarte bessen en 900 bunders be plant met frambozen. Naar men zegt is eene bende dieven, die eene poging tot inbraak pleegde bij Adeline Patii, iu haar huis te Craigy-Nos (Wales), de beroemde zangeres gevolgd naar Buenos-Ayres, met het doel hare juweelen en kostbaarheden te stslen of de zangeres zelve te schaken, ten einde haar eerst tegen een hoog losgeld weder vrij te laten. Patti werd daarom te Buenos-Ayres voort durend door politie bewaakt. Zij ging nooit uit, zonder door twee agenten gevolgd te worden. Twee der leden san de bende zijn in hechte nis genomes. Het weekblad van het Duitse li e Gezondheidsambt van 5 dezer bevat het bericht, dat de cholera te Singapore in de haven is uil gebroken. De eerste gevallen zijn voorgekomen iu de gevangenis, waar ongeveer 1000 misdadi gers bijeen zijn. Het eerste geval in de stad zelve kwam voor op 23 Apiil. De Begeering heeft maatregelen getroffen, waardoor de binuen- loopende schepen miuder gevaar loopen, en zoo hoopt men de oemanniug der schepen buiten aanraking met de besmette stadsgedeelten te houden. Van ie deren on schuldigen wande- laar kan tegenwoordig, zonder dat deze het ver moedt, eeu portret wordeu gemaakt! De licht stralen verzamelen zich in een klein verborgen toestel en geven een afdruk van den gephotogra- pheerde op de verzilverde plaat van den «reisgids". Verscheidene toestellen, die tot dezelfde doel einden gebruikt werden, zijn reeds uitvoerig be schreven geworden; het glanspunt van de geheime kunst van photographeeren is de photographischa «Buchcamera", die juist door de firma Haake eu Alberts, zoo gunstig bekend op het gebied der photographie, is uitgegeven. De kunstige sa menstelling is afkomstig van den dokter in de chemie B. Krügener. Ben kasije, overtrokken met geperst linnen, dat den vorm heeft vau een kleinen reisgids (eenigszins zooals Baedeker's «Deutschland") is in drie vakken verdeeld, waar van het middelste het toestel om op te nemen, het tweede 26 photographische droogplaten en het derde vak eene ruimte bevat voor de platen, die reeds zijn blootgesteld. Door middel vau een geschikt verschuifbaar toestel worden de platen van het eene vak iu het andere overgebracht. Het boek wordt gedurende het photographeeren in de hand of ouder den arm gedragen. Zijn de 25 platen er in, dan weegt het geheele toestel maar 500 gram. Juist deze omstandigheid is de reden, waarom de photohraphische «reisgids" als eenig in de photographische techniek kan aangeduid worden. Naar men verneemt zal er een spoorweg tusschen Jeruzalem en Jaffa worden aangelegd. Het bankiershuis J. Frutiger te Jeru zalem moet hoofdzakelijk bij die onderneming betrokken zijn, ook de Parijsche Bothschild. In de gemeenteHaarlemmermeer; is men thans vanwege het departement van oor log bezig met de voorbereidende werkzaamheden tot bet maken vau een innundatiedijk, die den geheelen polder zal doorloopen. Van 24 tot 26 Juli e. k., zal door een Luite nant-Kolonel en 7 Officieren door die gemeente eene verkenningsreis worden gedaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is wederom iugebroken in het kantoor van den rijks-ontvanger Prins te Purmerend. De dieven hebben zich, door het inslaan van eene ruit, den toegaDg tot het kantoor weten te ver schaffen. Hoewel er geene belangrijke som aan wezig was, is toch door hen eenig geld meege nomen. Dr. Tanner, de eens zoo veelbe- sproken vaster, neemt nu zijne hongerproeven ook met anderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2