•<(A Keukenmeid, mm Bloemendaal- Overveen-Haarlem. Tram-Omnibiis-Maalschappij. Laatste Berichten. ADVERTENTIE N. Epe (Gelderland.) Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS~ Rechtszaken. Kerknieuws. Financiëele Berichten. Nijverheid en Technische Kunsten. Land-en Tuinbouw. Haarlem12 Juni 1888, DE DIRECTIE, Volgens een Amerikaansch blad heeft hij in den Staat Nieuw-Mexico een gesticht ge opend, waarin hij zuigelingen opvoedt, om het bewijs te leveren, dat de menschen veel te veel eten; dat een maal van plantaardig voedsel per dag volkomen genoeg is, en dat vleeschspijzen slechts bnoze lusten opwekken. Tanner heeft dezer dagen in Indiana nog 40 kleine kinderen voor zijn gesticht aangeworven. De Egyptische Regeering heeft bekend gemaakt, dat voortaau alle reizigers, die Opper-Egypte bezoeken, om de oudheden aldaar te bezichtigen, zich van bizondere kaarten daar voor moeten voorzien, welke verkrijgbaar zijn tegeu betaling van 25 franks. Een boertje met een blijkbaar welgevulden buidel op den rug, stond gisteren kalm te praten in de Spuistraat te 's Hage met een fatsoenlijk gekleed heer. Gelukkig voor het boertje passeerde op dat oogenblik juist een in specteur van politie, die in den „heer" een be rucht sujet, nl. een „kwartjesvinder// herkende, het gesprek onderbrak, en den „heer" die schijn baar handelsrelatiën wilde aanknoopen, verzocht hem naar hel bureau te volgen. Aan de Hoogeschool te Zurich kunnen voortaan ook dames tot Professoren wor den benoemd. Volgens The South Australian Register zijn de proeven, te Sydney genomen met Pasteur's methode van konijnenverdelging, door microben van kippencholera, niet goed geslaagd. Een aantal konijnen, die Zaterdags afgezonderd en met de microben ingeënt werden, hadden Maandag uog geen verschijnsel vau de ziekte vertoond, waaraan zij, volgens Pasteur, binnen 24 uren zouden gestorven zijn. Men beschouwde echter de proeven nog niet als afgeloopen. Te Groningen waren twee kleine kinderen in eene timmermanswerkplaats aan het spelen, op een oogenblik dat de werklieden schaftten. De kleuters konden de verzoeking niet weerstaan en grepen naar de gereedschappen, wat tengevolge had dat de eene, een 4-jarig meisje, zicb met een beitel de pols bijna af sneed. De Heer Dr. Van den Berg was spoedig ter plaatse en verbond het kind, dat daarna naar het Academisch ziekenhuis werd vervoerd. Het is eene geliefkoosde stelling van vele schrijvers en natuurkundigen, dat groote branden regen vooitbrengen, gelijk men tevens wel eens heeft beweerd, dat het herhaalde schieten met los kruit uit kanonuea, spoedig re gen doet neervallen. In droge zomers hoort men dan ook beide middelen wel eens aanraden eu terw'jl de eene geheele wouden in brand zou willen steken, zou de andere een wel onderhou den kanonvuur in de lucht willen commaudeeren. Of het laatste middel reeds is aangewend, weten wij niet, maar wel dat enkelen der na tuurkundigen de vele regens in Aug. en Sept. van 1870 hebben toegeschreven aan den Fransch- Duitschen oorlog. Daarentegen is het een feit, dat met name in Nieuw-Zeelaud, herhaaldelijk groote bosschen in brand zijn gestoken om regen te lokken eu dat werkelijk kort na zulke bran den zware stortregens de dorstende aarde hebben gelaafd. Ook bij groote boschbranden in Noord- Amerika heeft men hetzelfde opgemerkt. De Officier van Justitie te Zie- riksee, maakt bekend, dat een persoon, zich noe mende Jan Wissiuk, tuinman, wonende te Haar lem, doch aldaar niet bekend, in Mei jl. op Schouwen verschillende personen heeft bedrogen, door met het aanwenden vau listige kunstgre pen, landbouwzaden voor bloemzaden te verkoo- pen. Zijn signalement is: leeftijd tusscheu 40 en 50 jaren, breed in de schouders, hoofd groot, aangezicht vol en zonder baard, oogen groot en blauw, beenen krom; gekleed met zwart stoffen jas, blauwlakensche pet met glimmende staande klep eu bij zich dragende een zwart glimmend handkoffertje en een catalogus waarop staat „Groenewege". De OfStier van Justitie voormeld verzoekt op sporing en bericht. Aan een particulier schrijven van eene dame uit Kotta Radja, omtrent het verblijf in Atjeh, ontkenen wjj het volgende „Het huis, dat wij bewonen, is een heerlijk groot huis, met vier kamers, voor-, achter- en bin- nengalerij. Tot nog toe hebben wij hier in Indië neg geen huis gehad, waarvan de bijgebouwen, zooals de badkamer, keuken enz. enz., zoo netjes in orde waren. Het is een houten huis met dubbele wanden, die met zand opgevuld zijn voor het geval dat de Atjebers er op mochten schieten. Vlak achter ons huis is het gebied van de Atjehers, maar dat is alles door onze schild wachten bezel, en 's avonds wordt ons terrein geheel met ijzeren hekkeu afgesloten, en alles is met schildwachten rondom bezet, die bij het minste of geringste wat ze 's nachts zien schieten. Dat dus de Atjehers ons gebied zullen binnen dringen daarop is weinig kans. Het eenige wat de Aljehers nu doen is 's nachts schieten op Nesoch, zoo heet dat buurtje waar wij wonen, maar als men dan maar in de kamer blijft, kan 't geen kwaad. Op de posten, die meer in het binnenland of ook aan het strand liggen, schieten ze soms vreeselijk, en dat kunnen we dan hier duidelijk hooren. Met de beri-beri is hel hier nog altijd akelig gesteld. Elke veertien dagen gaan er plus minus 200 zieken van hier naar Padang. Dat dames en kinderen het krijgon, behoort nog tot de zeld zaamheden, maar het gebeurt toch wel eens." Het blijkt uit dat schrijven, dat een verblijf op Atjeh voor Europeanen vooral voor dames lang niet benijdenswaardig is. Men schijnt echter ook daar spoedig aan alles te wennen. Menige huismoeder hier althans zou zeker niet gerust slapen wanneer er zóo dicht in de nabijheid van hare woning werd geschoten, dat ze, om niet bij ongeluk getroffen te worden, eene schuilplaats moest zoeken in hare kamer. Uit den eenigszins luchthartigen toon echter waarin onze briefschrijf ster dit feit vermeldt, zou men mogen opmaken, dat het haar niet erg in hare nachtrust stoort. Wat wezen mag, mag worden; maar wat zijn moet, moet zijn. Die van zijn recht gebruik maakt, be- leedigt niemand. Meenen, doet dikwijls weeneu. Een ongeluk stuurt geen bode vooraf. Bij eene dringende zaak dient kort beraad. Eer dan de zon haar licht, deelt God Zijne weldaden mede; want de Schepper is milder, dan het schepsel; onze zorgeloos heid en onwil echter maken dat wij arm blijven. Zeer natuurlijk. Jan. Sinds ik bij mijn nieu wen baas ben, kan ik geen stukje vleesck meer in mijn maag krijgen. Moeder (bezorgd). Heb je dan maagpijn of wat mankeert je, Jantje? Jan. Het vleesch, lieve moeder. Een geluk. Mevrouw AIk feliciteer je, lieve vriendin; uw echtgenoot, de professor, heeft we derom den eersten prijs gekregen voor het schrij ven van een geleerd werk. Mevrouw B. Onder ons gezegd, 't is een waar geluk, dat mijn man van de wetenschap iets verstaat, in^het huishon den is hij niets waard. Innige vriendschap. A. Kerel wat zie je er gehavend uit! Wie heeft je zoo deerlijk toe getakeld? B. De knecht van Krelisboer. A. Nu dien zou ik verklagen. B. Dat kan ik niet; hij is mij ii beste vriend. Aangename ontmoeting. Struikroover (tot een heer, wien hij een pistool laat zien). Een aalmoes, als 't u belieft, mijnheer; deze geladen revolver is al wat ik bezit. Inspannende arbeid. Huisheer. Drommels, wat ben ik moe; dat heet eerst werken. Vandaag' heb ik al de bewoners mijner huizen aangezegd, dat de huur wordt verhoogd. Ook een //Nurks//. Heer (tot zijn vriend, een pedant pessimist, die hem komt bezoeken en op alles aanmerkingen maakt). Hier zie je nu de fraaie St. Sebaldnskerk, een wereldberoem de tempel, van zeldzame architectonische schoon heid; op dit meesterstuk zult ge toch zeker geene aanmerkingen hebben te maken. Vriend (nadat bij de kerk langen tijd heeft beschouwd). Nu de kerk ziet er niet kwaad uit maar de klok loopt éene minuut achter. Ook eene belooning. Moeder. Jongens, houdt je toch bedaard. Wie van jelui het beste oppast, mag morgen de gebroken koffiekan in 't water werpen. In de restauratie. Gast. Kellner breng me eene halve portie kaas. Kellner. Halve porties hebben we niet alleen heelc, maar die zijn zoo ingericht, dat u niet te veel krijgt. Haarlem, 12 Juni. Door Z. E. den Com missaris des Konings in Noord-Holland zijn be noemd tot zetters vau 's Rijks directe belastin gen ter vervulling van opengevallen plaatsen: de Heeren J. A. Buch te Amsterdam, II. Van der Vossen te Ben nebroek, N. Van der Horst te Edam, W. Koppen te Graft, W. J. Dekker te Limmen, C. Pz. Kater te Nieuwendam, P. Duyvis te Oudkarspel, AJ. Visscher te Rans- dorp, W.J.Ten Dam Ham te Rijp, J.Heddes te Wogoum, T. Schoenmaker te Wormer, W. Stolp te Wijdewormer en J. Strijbis te Zuid- scharwoude. Gisteren is door de Holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij te Amsterdam aanbesteed: Het maken van eene enkele en vier dubbele steenen wachlerswoniugen en het verplaatsen van eene dubbele steenen wachterswoning aan den spoorweg Amsterdam-Rotterdam.Raming f 23,000. Minste inschrijver de Heer M. Mulder te dezer stede, voor f22,989 in massa voor de 5 per- ceelen. Jl. Zaterdag werd een man, die in ken- nelijken staat vau dronkenschap verkeerde, des wege bekeurd. Tegelijkertijd zal hij worden ver volgd wegens verzet tegen de openbare macht, terwijl de tapster bovendien zal terechtstaan ter zake van het toedienen en verkoopen van be dwelmenden drank aan een beschonken persoon. Een echtpaar alhier, in den zomer van ver leden jaar gehuwd, verkeerde reeds eenige maanden later in zoodanigen armoedigen toestand, dat man en vrouw bijna eiken nacht van politie— wege ouder dak moesten gebracht worden. Zij bezaten om zoo te zeggen have noch goed meer, en hua uitzicht is nu, dat zij, van landlooperij beticht, binnenkort naar eene rijks-werkinrichting zullen overgebracht worden. Zondag-namiddag is te dezer stede gevan kelijk ntfar het huis van bewaring overgebracht de bekende C. Bakker Jzn. uit Landsmeer, ver dacht van oplichterij. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Bevallen: 7 Juni: T. C. Boots-Kuipers. 8 Juni: H. A. Grootendorst-Dolfekarnp, d. M. P. Roelofs- Kaart, d. A. P. Zegwaart-Meier, d. 9 Juni: A. Hont-Redeker d. 10 Juni: M. Brandt-Karmelk, d. M. Harkmans-Van den Biggelaar, z. 11 Juni: G. Kleefman-Hazelaar, z. Overleden: 7 Juni: J. Sleeven, 73 j. 8 Juni: M. Vlug, 111 mn 9 Juni. J. J. P. "Wessels, 6 j. M. M. Koob, 16 vin, J. De Koe, 7 ma. Twaalfde muziek-nitvoering in den Hout op Woensdag 13 Juni a. s., des avonds te half 8 uur, door het stedelijk muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. Programma. 1 Marche, Le prix d'honnenr; C.anivez- 2. Ouv. Les Puritains; Ilalvy. 3. Opern-Schau; Gartner. 4. Valse. Frascolina; Overstraeten. 5. Pant. Romeo et Juliette; Gounod. 6. Ouv. Zampa; Hérold. 7. Bonheur passé, Eilenlerg. 8. Walzer, Violette; Waldteufel. 2. Potp. Le petit Due; Lecocq. De rechtbank te Rotterdam deed bij breed gemotiveerd vonnis uitspraak in de voor 14 dagen behaudelde straf zaak tegen de beruchte inbrekers Jesaja Hangjas, oud 26 jaar, koopman, en Willem Kraaijenbeek, oud 22 jaar, schilder, beiden geboren en wonende te Amsterdam. Zij verklaarde hen schuldig aan drie ten laste gelegde diefstallen, nl. in de fabriek van de Heeren Habn en Kerkhoven aan de linker Rotterkade, bij Gebr. Van Oordt in den Groenendaal, en bij Gebr. Van der Schuijt aan bet Haringvliet, en veroordeelde ieder tot zes jaar gevan genisstraf. Van 9 tot 23 Juli zal te Maastricht de zevenjaarlijksche uitstelling der H. Reliquieën plaats hebben. Bij die gelegenheid zullen Z. D. H. Mgr. Boermans en Z. Ex. Rinaldini, pauselijk Internuntius te 'sHage, die stad bezoeken. Den 23 Jnli, des morgens te half tien uur, zal Z. D. H. in de kerk van den H. Servatius eene pontificale H. Mis celebreeren en zal de Vertegenwoordiger van den Pauselijken Stoel bij de plechtigheid der sluiting (laatste uitstelling en Lof) aanwezig zijn. De Reliquieën zullen dagelijks na de plechtige H. Mis van negen uren van het koor worden vertoond. Daarna zullen ze achter, uit bet hoofdaltaar, uitgesteld worden, waar ze door de geloovigen van dichtbij kunnen gezien en vereerd worden. De vertooning der Reliquieën van de O. L. Vrouwe- kerk zal onmiddellijk na die van St. Servaas worden gehouden. Het mirakuleuze kruis van de kerk van den H. Martinus zal gedurende de zevenjaarlijksche feesten zijn geëxposeerd. De directeurs van Bedevaarten worden verzocht, zoodra mogelijk den dag en het uur van hunne komst aan den Hoogeerwaardigen Heer Mgr. Rutten, Deken van Maas tricht, op te geven. De door de N oor d-Rollandsehe-Tramweg maat schappij uitgeschreven 3°/0 obligatieleening is ruim volteekend. Aan de inschrijvers kon 70 pCt. van hunne inschrijvin gen worden toegewezen. Een jonge scheikundige, Thomson te Londen, heeft eene nieuwe metaalcompositie uitgevonden, die, volgens de Mechanical World, alle tot dusver bestaande legeeringen overtreft, eu misschien eene omwenteling in menigen tak der techniek zal te weeg brengen. Dat metaal bezit nl. de eigenschap om hij eene verhitting van 175o C. zich naar willekeur te laten kneden en vormen, waardoor het kost bare smelten en vormen van het metaal overbodig ge maakt wordt, terwijl het smeden eene wezenlijke veran dering ondergaat. Ook kan men aan dat metaal de hard heid geven, die men verlangt, door middel van een zuur (dat alleen nog den uitvinder bekend is). Er is reeds eene maatschappij te Londen opgericht voor de exploitatie van deze uitvinding. In de ïierlerwaard zullen de volgende week de kersen verpachtingen een aanvang nemen. De kersen,die verbazend gebloeid hebben, hebben door de konde veel geleden, zoo dat er in sommige boomgaarden niet veel zijn overge bleven. Er zullen das waarschijnlijk wel hooge prijzen besteed worden, en de eigenaars van boomgaarden, waar de kersen zoogenaamd niet zijn gaan loopen, znllen een goed jaar hebben. MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 11 Juni. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f 7,— a rogge f a fHaver f af,gerst f duivenboonen f 6,85 a paardenboonen f bruine booneu f—af,Gr. erwten f .af AMSTERDAM, 11 Juni. Ter veemarkt waren aangevoerd 660 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.65. dito 2de qual. f 0.57 dito 3de qualiteit ƒ0,50 per kilo; melk- en kaifkoeien f 130 a 230, 6 graskalv. f a 75 nuchtere kalveren 5 a 12,1000 schapenen lammeren 25 a 4 423 vette varkeus 34 a 40 c.; beide per kilobiggen h paarden h ALKMAAR, 9 Juni. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen is als volgt:2S koeien/100 a 250,38uuchtere kalveren ƒ7 a 16, vette kalveren a269 schapen 11 aj 22 varkens fper kilo, 113 ma gere dito 13 a 17, 14 bokken 4 a 8, 13 paarden 100 a 250, 538 lammeren f 6 a 12. ALKMAAR, 11 Juni. Ter veemarkt werden ver kocht 1 koeien van 180 a 285 kalveren van f 35 a 90 26 nuchtere dito van f 7,— a 16 113 schapen f 16 a 24, 191 varkens a 34 a 41 c. 33 magere 13 a 16 per kilo. LEIDEN, 9 Juni. De prijs der boter was heden pei '/s vat lste qual. f48.— a 54.—, 2de qual. 38.— a 46.Aanvoer groot en handel vlug. LONDEN, 11 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2900, Schapen en Lammeren 14000. Kalveren 120, Zwijnen 50, Prijzen: Beste Runderen 2/4 a 4/8. Schapen en Lammeren 3/2 a 5/9, Kalveren 3/4 a 5/4 Zwijnen 2/4 a 3/4. HOORN, 9 Jnni. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: hectt tarwe f 6,25 a 8,heet. rogge f 3,75 a 4,50 heet. gera 3,75 a 5.— heet. haver t 2,75 a f 4,— mosterdzaad a heet. bruine f 8,25 a 12,— gele 10,50 a f 14. heet. paardeboonen f 5,25 a 6,heet. erwten 7,50 a 14,— heet. groene 9,75 a 12, heet. grauwe 9,25 14 heet. witte 8,25 a f 10 heet. aardappelen f a manden appelen a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van f60 tot 170, veulens f a koeien van f 160 tot 190 kal veren van f 8,— tot 18, schapen van 20 tot 28 lammeren van 6 tot 10,— varkens van 8 a 15, zengen/ 15 a 40,biggen van 4.a 7, DELFT, 9 Jtini. Heden werden aangevoerd 127 stapels kaas, wegende te zamen 44.6S0 kilo; prijs f 21 a 26'/2 per 100 kilo. ROTTERDAM.il Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: - paarden. 126 mnderen, 143 vette en gras- kalveren, nuchtere kalveren, 859 schapen of lam meren, 494 varkens, biggen, 63 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 70 c. 2de qnal. 65 c., 3de qnal. 60 c.; kalveren lste qual. 95 2de qual. 80 a 75 c., schapen 56 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 11 Juni. Moutwijn, per ned. vat f 8, Jenever (13,50, Amsterd. proef f 14,75 spoeling f 1,20 dito commissie f 0,80. Is de Eaagscbe correspondent van de Zutph. Ct. goed ingelicht, dan zal door den Minister van Justitie in hoofdzaak het advies van de enquête-commissie worden gevolgd, terwijl ook de enquête zelf zoo schieljjk mogelijk zal worden voortgezet. De ingenieurs Struve en Bekaar zijn on- dertusseheu bezig met het verzamelen van gegevens van eene nijverheidsstatistiek en met het bezoeken en iuspecteeren van indus- triëele inrichtingen. Terwijl de Heer Struve in het Noorden van het land en meer in het bizonder in de Veenkoloniën aan het onderzoekeu is, heeft de Heer Bekaar voor- loopig de residentie tot middelpunt van zijne werkzaamheid gekozen. Te Leiden zijn jeeds alle fabrieken en werkplaatsen van eeuig aanbelang door bedoelde inge nieurs bezocht. Het werk, dat zij verrichten, zal zeker goede vruchten opleverende enquête-commissie, die straks zal komen, zal nu tenmiuste het terrein eenigermate geëffend en althans de noodige statistieke cijfers gereed vinden. POTSDAM, 11 Juni. De Keizer heeft een zeer goeden nacht gehad. De storingen in het slikken zijn nog niet geheel ver dwenen. De eetlust is heden beter. In tegenwoordigheid der doctoren Wegner, Krause en Bardeleben heeft Mackenzie eene nieuwe canule ingezet. PARIJS, 10 Juni. Naar de Temps uit Sofia verneemt, staat het vast, dat het Ka- biuet-Stambouloff zal aftreden. LONDEN, 11 Juni. Volgens telegram men uit Madrid zijn de Hertog en de Her togin van Edingburgh in den trein tus- schen Cordova en Granada bestolen. De dieven hebben de koffers der Hertogin open gebroken en daaruit eene belangrijke hoe veelheid kleinoodiën geroofd. Tot dusverre zijn de dieven nog niet ontdekt. Uit Constantiuopel verneemt de Standard dat de Porte besloten heeft naar bet ver dachte karakter van verscheiden Russen die zich, zoogenaamd als monniken, in het klooster op den berg Athos ophouden, door eene commissie ad hoe «eu onderzoek te doen instellen. MADRID, 11 Juni. De Impartial zegt, dat de ministeriëele crisis eene algemeeue zal zijn. Zij verzekert, dat Sagasta een nieuw Kabinet zal vormen, bestaande uit elementen, waaruit het tegenwoordige mi nisterie is samengesteld. WEENEN, 11 Juni. De Eerste Kamer heeft eenparig het wetsoutwerp betreffende de belasting op geestrijke dranken aange nomen. De Rijksraad is tot nadere bijeen roeping uitgegaan. Wordt gevraagd tegen Aug. e. k., eene R. K. 'goed kunnende Kokenen genegen eeuig Huiswerk te ver richten, en des Zomers mede naar buiten te gaan. Zonder goede getuigschriften, oncoodig zich aan te melden. Brieven onder letter H, bij den Boekh. WINKELHA- GEN, Raamsteeg, Amsterdam. Voor een klein gezin te Huur: een net BURGERWOONHUIS met Tuintje. Dadelijk te aan vaarden Te bevragen bij G. S. VAN LOHUIZEN, te Epe. Nieuwmarkt 30, Amsterdam. Goede RECHTE BIERKUR- KEN f 1,50 en f 2 per duizend, KURKSCHQRS f 9 per 50 kilo. Buiten de gewone Tram-Omnibussen volgens bestaand tarief zal er gedurende dezen zomer een Omnibus loopen op de volgende uren: Van Van Bloemendaal: Station Haarlem: 's Voorin. 8.10 10.45 12.05 1.55 3.35 5.10 6.40 8.25 n Nam. n ii n n it o "O a e .2 3 -3 CL, <B ~-a 8.58 11.32 12.50 2.40 4.18 6.15 g- 7.28 9.34 TARIEF: 's Voorm. ii 's Nam. ir ii n n ii 9.10 11.20 12.45 2.35 4.30 5.48 7.45 9.10 Van Bloemendaal naar Station Haarlem 10 Cent. u Overveen 5 n Bloemendaal Overveen 5 en omgekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3