NIEUWE No. 1253. Vrijdag 15 Juni 1888, 13de Jaargang. Cliiiritas tc Parijs. MUITE NL AN fü Het mes van den strooper. ABONNEMEBT8PBIJB per 3 maanden voor Haarlemf 0,83 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Ifzinderlpke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREA.U: St. Janstraat Haarlem. MAINXiE&DRi AGITE MA HON AGITATE C0KK4II. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels,30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers, KÜPP1E8 Si LATJKEI. III. (Slot.) Ook voor kleederen, vuur, licht enz. hebben de »Zusters der armon« te zorgen. Om nieuwe kaarsen te bereiden, verzamelen zij eiken druppel was of stearine, ja zelts het stof, 't welk na groote feesten m voor name huizen uit de vloerkleedeu wordt ge schud, wordt onderzocht, want menige drup pel was of stearine is ongetwijfeld gedurende het bal of bij een maaltijd op den grond gevallen. Overblijfsels van gebreide goederen worden benuttigd, zij leveren immers de wol voor de oudergoederen der verpleegden. En de beddendekens! Alle stoffen zyn ei in vertegenwoordigd. Uit afval van zijden stoffen, van damast, van fluweel eu brocade, afkomstig vau staalkaarten der groote Fa- rijsclie modemagazijuen, wordeu zij ver vaardigd. Eu deze arbeid kost geen maak loon, °want ouder het groote aantal ver pleegden vindt men in den regel een aantal kleermakers, die hunue kunst volgaarne uoa willen toonen. Ook andere handwerkers vinden hunne bezighedenschoenmakers, schrijnwerkers, mandenmakers, waschvrou- wen, strijdsters, allen stellen met vreugt e hunne oude ledemateu in beweging om te helpeu zoo goed het maar cemgszius kan. Niemand wordt gedwongen tot ^et ver richten van arbeid. Maar de geest der liefde, welke de Zusters bezielt, is ook in de verpleegden gedrongen en de ruwsteu worden in deze omgeving beschaafd. Nog een enkel woord over het leven in deze huizen. Alles geschiedt er volgens eene be paalde dagorde, doch slechts met goedheid eu zachtmoedigheid wordt aan deze regeuug de hand gehouden. Ongehoorzaamheid of weer spannigheid komen er zelden voor; dubbele liefde en - een extra kop koffie overwinnen baar spoedig. Zusters eu verpleegden wor den met de liefste woorden aangesproken, woorden, die wellicht kinderlijk kliuken, doch die bewijzen, hoe gemakkelijk de tucht in die inrichtingen wordt gehandhaatt. Na tuurlek wordt nu en dan wel eens tets door de vingers gezien. Tweemaal per week gaan de deuren van het huis voor de verpleegden open en de pensionuaires hebben dau verlof om uitte gaan tot des middags 5 uur. Voor reinheid van zeden wordt de grootste zorg gedragen. Ontuchtige liederen en gesprekken worden niet gedoogd. Zij, die er zich aan schuldig maken worden gestraft met intrekking van het verlof om uit te gaan, eene zeer ge vreesde straf. De bovennatuurlijke liefde der Zusters voor de verpleegdeu komt het schitterendst aan den dag in die zalen, waar de kindsch geworden grijsaards en oude vrouwen ver blijf houden. 'Welke gestalten! Welke walgelijke ge woonten, welke akelige toestanden ziet men bij deze arme schepsels, die door den as der jaren, wellicht door de zonde zoo ver F EU1LLET O N. (Eene Veluwsche novelle ij) Vervolg) Ik soliiet den liond morschdood als hij zijn bek niet houdt en jou er bij, als je me wei er zulk een brutaal antwoord geeft! buldert de vertoornde militair. De sclioapherder is noar 't daarp, meneer de wachlmeister! zegt Jaap, terwijl hij het trouwe dier bij den halsband grijpt. Dat lieg je, hondsvot! Ik heb gehoord dat hij ziek ligt, waar. Die zien moeder. A ha! dus is hij ziek? A'j 't zegt zal 't wel waar zin. Zijn drift niet langer meester, slaat de wacht meester met de karwats naar den bedrieger, die het echter op een loopen zet; de hond, nu weder vrij, wreekt zijn jongen meester en stuift op het paard in, dat steigert en springt. ziju gekomeu. Onvermoeid houdt daar de christelijke naastenliefde de wacht. De grijs aards worden verpleegd en verzorgd als kinderen. Eu zulke Zusters der armen heeft men door wereldlijke verpleegsters willen ver vangen! Wat zegt Maxime du Camp wel van zulk een plan Welk eene barbaarsehkeid!roept hij uit, de ongeloovige schrijver, helaas! ik ken ze maar al te goed, die wereldlijke ziekenverpleegsters; ik heb ze aan 't werk gezien eu den sterken drank gerokeu,dien zij in flesschen bij zich droegen. Ziedaar, eenige weinige trekken uit het leven der Zusters der armen te Parijs. Welk een arbeid, welk eeue inspauning, welk eeu ofier getroosten zich die edele vrouwen! Met recht zou men kunnen zeggen, dat zij zich voldoende in versterving oefenen. Doch neen; de Zusters der armeu zijn niet alleen ziekenverpleegsters, zij ziju voorallesleden eener geestelijke Orde eu iu die hoedanig heid voegen zij bij hun vermoeienden arbeid nog de strengheid van de regelen harer Orde. Terwijl de verpleegden in zachte, warme bedden slapen, in verwarmde ver trekken, strekken de arme Zusters hare vermoeide leden uit op een hard bed, in zalen met steeneu vloeren. Eerst wanneer alle verpleegdeu hun honger hebben gestild, denken ook de Zusters der armen aan hare eigene maaltijd, welke uit de overblijfsels van de tafel der gripaards en oude vrouweu bestaat; eu als men bedenkt, dat ook deze tafel slechts uit overschotten en afval be staat, clan kan men zich eeue voorstelling maken van den maaltijd dezer edele vrouweu, een maaltijd, waarvan het menu wel zeer bescheiden mag genoemd worden. 't Is dan ook geenszins te verwonderen, dat de rijen der Zusters der armeu zeer spoedig gedund worden zij sterven in dienst der ouden van dagen. Maar nog nimmer heeft het aan plaatsvervangsters ontbroken. Een zelfopofferend, zorgenrijk leven, een vroege dood zelf vormt geen schrikbeeld voor een hart, dat met echt christelijke liefde voor den eveumeusch is vervuld. De Katholieken in België hebben bij de Kamerverkiezingen niet alleen alle hunue zetels behouden, maar ook nog een ge wonnen te Virtou en een te Ostende. Zelfs als de herstemmingen te Brussel gunstig voor de liberalen afloopen, zal het Mi nisterie eene meerderheid van eeu dertigtal stemmen in de Kamer en van een 18tal iu den Senaat behouden. Omtrent de omstandigheden, waar onder Yon Puttkamers's ontslag heeft plaats gehad verneemt men nog het vol gende: Op Keizer Frederik's schrijven van 27 Mei, waarin op zeer gematigde eu vrien delijke wijze tot Von Puttkamer het ver- Hen na!roept de wachtmeester tot zijn metgezel. In zijne verwarring nam Jaap de wijk in de schaapskooi, maar zoodra de ruiters die bereiken, komt hij er weder doodsbleek uit te voorschijn. Een liek! een liek! roept hij gillend van ontzetting, wankelt tegen de schuurdeur aan en zinkt neder. De wachtmeester springt van het paard, werpt de teugels aan den soldaat toe en gaat de schaapskooi binnen. Dij den aanblik van den langen, spitsigen doode met de zwarte, verglaasde oogen, de gele strakke trekken en den wijd geopenden mond, deinst hij onwillekeurig terug, maar als hij den bebloeden halsdoek gewaar wordt, komt hij weder naderbij, woelt met zijn sabel in de lompen, die de borst van het lijk bedekken, totdat hij de akelige, geelachtige wonde ontdekt. Dat geeft licht! Arme kerel! mompelt hij met een blik vol medelijden op de harde stervenssponde van den doode, dat laatste hapje is je dan bitter slecht bekomen, maarzijn eigen schuld! Hij verlaat de schuur, en legt zijne hand zoek werd gericht om voortaan bij de ver kiezingen geenerloi ambtelijke inmenging te doen plaats hebben, op dat schrijveu moet de Minister een uitermate flauw, op bitsen toon gesteld antwoord hebben ge geven, waarin eenvoudig de waarheid werd ontkend, eu misbruikeu, zoo die al mochten plaats gehad hebben, op rekening gescho ven van mindere ambtenaren, die zich dcor hun dienstijver hadden laten mede- sleepen. Dit autwoord ontstemde Keizer Frederik in zoo hooge mate, dat hij aan den Minister een tweeden brief zond, zoo »op pootenc, dat deze niet anders kon dau zijn ontslag nemen, 't welk hem aanstonds werd bewilligd. De lucht, zoo schrijft meu uit Berlijn, is thans vol van geruchten over minis- teriëele crises. Naar het heet, willen de Minister van financiën Von Scholz en de Minister Goszler, wegeus huuue conserva tieve opvattingen, thans hun onslag nemen. Verder heet het dat de Minister van oor log, Von Brousart Schellendorf, wil af treden wegens oneenigheid met den Keizer over eene hervorming van het leger. Dan verzekert men, dat de chef van het civiele Kabinet des Keizers, Wilmowski, naar men zegt om redenen van gezondheid en we geus hoogeu leeftijd (hij is 71 jaren oud), zijn ontslag heelt ingediend. Ten slotte heet het, dat de Minister vau justitie Fried- berg, die thans doorgaat voor den meest ver trouwden raadsman van den Keizer, geschil met Von Bismarck zou gekregen hebben. Zoo heeft de Keizer, na den val van Von Puttkamer, eerst alleen Friedberg ontvan gen, en niet Von Bismarck. Van al deze geruchten schijnt tot dusver alleen dat be treffende Wilmowski gegrond te zijn. Ove rigens verbiedt voor het oogenblik de toe stand des Keizers alle prikkeling, want die toestand is zoodanig, dat het voornemen bestaat dagelijks consult v£h alle doctoren te doeu houden, en zoo noodig tweemaal per dag bulletins uit te geven. De voornaamste reden van bezorgdheid is daarin gelegen, dat de eigenlijke kwaal in de keel niet alleen naar boven toe, dus naar de canule-opening, en naar de zij kanteer maar ook naar onderen en naar achteren is voortgegaan. Door de koorts, die intusschen niet hevig is, en door den minderen eetlust, is natuurlijk de lichaams kracht des Keizers verminderd. De gewezen Minister van Binneulaudsche zaken Von Puttkamer verlaat Berlijn en zal zich in de provincie Saksen metter woon vestigen. Op verlangen van de Duitsche Keizerin zal de bekeude Weener portretschilder Von Angeli te Potsdam komen om den Keizer iu krouingsornaat, namelijk met den ko ningsmantel en de kroon te schilderen. Daar aan een werkelijk kroningsfeest niet valt te denker), zoo wenschte de Keizerin dat eeu portret van haren gemaal iu kro uingsornaat werd gemaakt. Van dit por tret zal een litographiscüe afdruk vervaar- op den schouder van den bijna wezenloozen Jaap. Ingerekend jij en je canai'.bpak van een familie! zegt hij barsch. Waar steekt de deern? Waet ik 't? Komaan op de been, leugens helpen hier niemendal. Je moet meel Ie kent mien toch? Loat ik aerst de schoapen veilig' waeten, de boer mag toeh alevels niet de schoa lieën De wachtmeister bedenkt zich; al behoort deze knaap tot de slroopcrsbende, hij is toeh minder toerekenbaar en in elk geval spoedig weder te vinden. Hij zet zich in het zadel en galoppeert met den anderen ruiter in allerijl naar Hoog Soeren. Maar de hut van Mienemeivje is leeg; de oude vrouw is aan het blad zoeken in het bosch. De militairen lichten de boschwachters in, waarschuwen de veldwachters en doorkruisen het bosch. Daarmee gaat veel tijd verloren, maar onverrichter zake keeren ze toch niet terug. Sanne had den geheelen voormiddag gezocht naar het mes; toen had ze het zien schitteren bij een plas bloed in het kreupelhout, zeker de digd en in den handel worden gebracht. Ue Prefect der Seine zal de ontwerp- begvooting van Parijs voor den financiëelen dienst van 1889 indienen. De ontvangsten en uitgaven der begrooting bedragen 320,566,000 frs. Te Manchester had dezer dagen de jaarlijksche openbare processie ditmaal 14000 personen sterk der Katholieke scholen plaats. De Geestelijkheid was daarbij tegenwoordigmen zag in den stoet het Kruis eu tal van kerkelijke vaandels, ter wijl de schoolkinderen Maria-liederen en gezangeu ter eere van het H. Hart zon gen. De andersdenkenden gedroegen zich eerbiedig, eu de Burgemeester, een pro testant, had bij algemeene verordening het verkeer van trams en rijtuigen gedurende den tijd vau den optocht op de strateD op het plein van bijeenkomst verboden. Uit het verslag der Board of Trade blijkt, dat in de maaud Mei is ingevoerd voor eene waarde van £30,371,000 eu uit gevoerd voor 19,266.000. In vergelijking van Mei 1887 is de invoer toegenomen met 83/4 percent, de uitvoer met 143/4 percent. Deze vermeerderde koop eu ver koop getuigt van verhoogde binneulaudsche activiteit eu eeu grooter aanvraag naar Britsche goederen uit het buitenland. De Italiaanscbe Minister van Marine heeft eene proefueming bevolen om eene eventueele bewapening van koopvaardij schepen, die iu oorlogstijd als hulpschepen dieust moeten doen. Op het onverwachts zal het bevel tot bewapening van eenige koopvaardijschepen gegeven worden, welke tot dit doel door de reeders ter beschikking van de Re- geeriug zijn gesteld. Iu de Maandag gehouden Kamerzit ting is de Regeering geïnterpelleerd over het gebeurde te Zanzibar. De Miuister Magliani, antwoordende, her innerde, dat de Regeering van den Sultan mondeling aan den Heer Cecchi, vertegen woordiger van eene bandelsvereenigiug, een eersten afstand van grondgebied had aange boden. Daarop had hij zjjn aanbod terug genomen; een tweede voorstel vau afstand werd gedaan, niet alleen mondeling, maar met de tusschenkomst van den thans over leden Sultan. Deze afstand moest geschieden op voorwaarden, welke de Italiaanscbe Re geering zich voorbehield te overwegen. De nieuwe Sultan heeft het schrjjven van Koning Humbert, waarin deze hem met zijne troonsbestijging geluk wenscht, niet op betamelijke wijze aangenomen. De Italiaanscbe Consul had toen gemeend zijne vlag te moeten intrekken. De Miuister eindigde met te hopen, dat deze zaak geene verwikkelingen zou na zich slepen. Zoowel Tisza, voorzitter der Hongaar- sche, als Smolka, voorzitter der Oosten- rijksche delegatie, heeft in zijne toespraak den Keizer de verzekering gegeven, dat de delegaties voor de verdediging des Rijks noodlottige plek, waar haar vader was neergeze gen en Hendrik hem zoo braaf had bijgestaan. Het was er haar kil geworden en builen zichzelve van smart, had ze zich op den grond geworpen en, onvoorzichtig genoeg, luid gekermd en ge weend, totdat een zware hand haar schouder drukte en ze verstomde onder den zegepralenden blik van den wachtmeester. Ziezoo, meid, heb ik je daar eindelijk! En je grootmoeder is ook zeker in de buurt? Mien voader heb ze doodgeschoten! zegt Sanne, als tot zichzelve en met de donkere oogen strak gevestigd op den roodgekleurden bodem. Dat is een ongeluk; hij heeft 't zichzelven alleen te danken! antwoordt de soldaat,werkelijk begaan met Sanne's sombere droefheid. Hij pakt het mes en beziet het nauwkeurig. Dat herinnert haar aan de verplichting, die op haar rust, om Hendrik niet in gevaar te brengen. Het is nog nieuw! mompelt de wacht meester. Voader heit 't ook nog niet cbruukt, zegt ze, hare oogen voor het eerst opslaande. Zoo? en wie stak dan 't hert dood? Voader. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1