B i i\ N E N L A niet zullen weigeren. Na afloop der ofEci- eele ontvangst zou de Keizer aan Graaf Andrassy gezegd hebbeu de buitenlaud- sche toestand is verbeterdwij mogen verwachten dat de vrede zal gehandhaafd blijven. Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. In het mail-overzicht van den Javabode leest men: Aan het verlangen van de meeste land bouwondernemers op gronden aan hen in erfpacht afgestaan is voor een deel gevolg gegeven door het afschaffen van het hoofd geld en door de vrijstelling van zulke per- ceelen gedurende de eerste tien jaar van de verpondingsbelasting, welke vrijstelling tot nog toe maar voor vijf jaren gold. Zij zullen echter noch tevreden zijn noch voldaan, omdat de canon niet is verlaagd noch voor de betaling daarvan uitstel gegeven, terwijl de iu de tweede plaats genoemde maatregel uit den aard der zaak bijna alleen in het voordeel komt van nieuwe ondernemingen; het is zelfs uit de woorden van het besluit niet duidelijk op te maken of de perceelen, die nog geen tien jaren in ontginning zijn, voor het daaraau ontbrekende aantal er onder vallen. Zeker is het, dat de genoemde ontlas'ingeu geene enkele niet houdbare onderneming houdbaar zullen maken of tot de exploitatie van nieuwe perceelen zullen aansporen, doch in elk geval is het al weer zooveel voor den erfpachter gewonnen. Of het verlies voor de schatkist niet bij slot van rekeuing door de iulandsche be volking zal worden gedragen, is eene andere vraag; gebeurt dit, dan is de liberaliteit zeer te betreuren. Voor de inkomsten vau den Staat gaat er een van de voordeelen mee verloren, die men indertijd als indirecte voorspiegelde, toen men de particuliere landbouw-ny verheid aanprees ter vervanging van de gouvernementscultures met hare directe baten. Een inzender in Ons Recht vestigt de aan dacht op den toestand van het lager onderwijs te 's-Bosch. Blijkens het Gemeenteverslag over 1887 is openbaar lager onderwijs gegeven aan 627 leerlingen in 7 scholen, waarvoor aan traktemen ten betaald werd de som van f22,955, ougere- kend het gebruik van drie vrije woningen en de verdere kosten voor schoolgebouwen, leermiddelen enz. Bizonder onderwijs, dat wellicht eene enkele gesuhsidiëerde neutrale school uitgezonderd) aan het Kijk en de gemeente niets kost, werd ver strekt aan 2569 kinderen in 15 scholen. Te recht wordt gevraagd, of het niet treurig is, dat een gemeenteraad op deze wijze verplicht wordt buitensporige uitgaven te doen voor 1/5 der be volking voor het overige 4'5 gedeelte de beurs gesloten te houden, alleen omdat dit andere, veel grootere gedeelte meer bezorgd is voor de godsdienstige belangen zijner kinderen dan het kleinere gedeelte. //Hoe lang nog//, zegt de schrijver, //moet zulk eene rechtsgelijkheid blijven bestaan.// De Regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot goedkeuring van de op 16 November 1887 te 's-Gravenhage gesloten internationale overeenkomst tot het tegengaan van misbruiken bij den drank verkoop op de Noordzee. Geruimen tijd geleden is door de Heeren Kedcker Bisdom c. s. te Amsterdam concessie aangevraad voor de droogmaking en inpoldering van het Wieringermeer. Het omtrent die con cessie-aanvraag door de deskundigen der Regee ring ingestelde onderzoek is thans afgeloopen, zoodat eene beslissing in deze belangrijke aange legenheid spoedig te verwachten is. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelt, zijn alle verslagen omtrent de nieuw in te voe ren repeteergeweren bij den Minister van Oorlog ingekomen, zoodat de definitieve keuze weldra kan worden tegemoetgezien. De groote meerderheid van de officieren, die de proefnemingen hebben bijgewoond, is voor het stelsel „Vitali//, doch die van de technische adviseurs is voor het stel sel //Manlicher// zoodat de uitkomst nog niet is beslist. Amsterdam, 13 Juni. Aan den gemeente raad is een adres gericht, onderteekend door het bestuur van de Sophia- vereeniging tot be scherming van dieren, en een aantal eigenaren van honden. Adressanten verklaren daarin, tot hun leed wezen te hebben waargenomen de wijze waarop losloopende honden thans door de politie worden vervoerd, waarbij namelijk eene kar met honden opgevuld wordt, zoodanig dat dit voor ieders gevoel hoogst stuitend is, en het niet zelden ge beurt, dat de dieren aan verstikking sterven, voordat zij te bestemder plaats zijn aangekomen. Met nadruk protesteeren zij daartegen en ver zoeken den Kaad dringend maatregelen te ne men, opdat het vangen en het vervoer van honden zoodanig plaats hebbe, dat de bescher ming der menschen niet ontaarde in eene noo- delooze mishandeling van dieren. Een boer, die achuron en zolderB vol koren bezat., was geweon, dagelijks te bidden, dat God de armen en behoeftigen mocht helpen, maar zelf gaf hij niets weg, als een behoeftige hem om bijstand smeekte. Toen zijn zoontje, een knaap van acht jaar, hem op zekeren mor gen zijn gewoon gebed weer hoorde opzeggen, zeide het kiud: «Vader, ik wou, dat ik uw koren had-'. //Waarom jongen «Och, vader was het antwoord da» zou ik uw gebed dadelijk verhooreu//. Opnieuw zijn vijf a zeshonderd Joden uit Odessa verdreven en vele andere zullen moeten volgen. Yoor het meerendeei behooren zij tot de arme klasse en de ellende, die door deze ongelakkigen op hun weg naar de grenzen wordt uitgestaan, is bizonder groot, daar de hitte op dit oogenblik schier ondragelijk is. Luidens berichten van de Golf van Mexico zal de parelvisscherij aldaar de grootste verwachtingen overtreffen. De meeste schelpen, die uit de diepte opgehaald worden, bevatten paarlen, en aan de kusten van de Golf heerscht een staat van opgewondenheid, welke slechts met die bij de ontdekking van nieuwe goudvelden kan vergelekon worden. De paarlen zijn vaak van buitengewone grootte en zuiverheid. In de jongste Decembermaand werd een parel gevischt, die 75 karaat woog en ter plaatse (ver beneden de waarde) voor 14,000 doll, werd verkocht. Het geheim onzer waterleiding is ontdekt door een boerinnetje, zegt de Arnh. Ct. Bij het besproeien der straten maakte eeu voorbijganger eene opmerking omtrent de kosten, waarop de boerin hem geruststelde met de ver zekering, dat al dit water weder in de buizen der waterleiding terugvloeide, zoodat er maar weinig verloren ging. Een dichterlijk kruidenier te Pa- rijs kondigt aan, dat hij in zijn winkel heeft «De fijue, geurige, beschavende bladereu der meeBt gezochte Aziatische plantde nog meer prikkelende, opwekkende en geurige beziën van Java en Brazilië, in gebraudeu en ongebranden staatde specerijen en zoete vruchten der An tillen en eindelijk den hersenversterkenden, door zout gezuiverden visch uit de stormachtige wa teren van den Atlautischen Oceaan. Da man wilde zeggen, dat hij thee, koffie, peper, sukade en stokvisch verkocht. Te Emmerik hebben dezer dagen een paar knechts op eene baggermachiue een kist uit den Rijn opgebaggerd met 7 fLsschen wijn er in, waarvan vier geheel onbeschadigd wanen. Men vermoedt dat deze kist afkomstig is van een daar ter plaatse voor 30 jaren gezonken schip, welks romp het vorig jaar door dynamiet werd verbrijzeld. Bij de opening van de tentoon- stelling te Brussel, toen de Koning en de Ko ningin van België de Nederlandsche afdeeling bezochten, werd hunne aandacht bizondei ge trokken door de keurige verzameling van weeg werktuigen, ingezonden door de bekende firma Becker Sons te Rotterdam. Een der firmanten werd door dea Koning verzocht een der fijne balansen iu werking te stellen. Z. M. gaf zijne verwondering te kenneo, toen een hoofdhaar, op die balans gelegd, daaraau een ruimen doorslag gaf. Miet minder verwonderde Z. M. er zich over toen hem verteld werd, dat de balansen der firma Becker beter met Z, M. bekend waren dan Z. M. met die balansen, daar het meeste Belgische geld aan de Munt te Brussel op ba lansen van die firma werd gewogen. Naar de Boulangistische Cocarde thaos erkent, is het stuk, dat Boulanger dezer dagen ic de Kamer voorlas, schoon eeu meester stuk van wijsneuzigheid en saaiheid, ook al niet door hemzelven geschreven. De Generaal, zoo verklaart het blad, die geen Staatsman van beroep is, heeft daarbij gebruik gemaakt van de hulp eens medewerkers (vermoedelijk den Senator Naquet), die meer dan hijzelf ervaren is in de taal der staatkundige debatten. Een slachtoffer van den drank. Een b a k- ker te Brussel was na lange jaren van aanhou dende dronkenschap, zwaar ziek geworden. Nacht en dag werd hij door zijne vrouw env zijne vijf— tienjariee dochter bewaakt. Viijdag-ocbtend kwam de crisis. De zieke, die gedurende den nacht geen oogenblik gesla pen had, sprong plotseling uit het bed en greep een revolver. Hij loste een paar schoten op zijne dochter zonder haar echter te raken. Daarna vloog hij, half gekleed de straat op, zoodat zich weldra eene groote menigte volks om hem ver zamelde. Vier politie-agenten schoten toe en maak ten zich, na eene hevige worsteling van hem meester. Op den weg naar het politie-bureau begon de ongelukkige te wankelen, zijne oogen werden met bloed gevuld en hij viel ontzield iu de ar men zijner begeleiders terug. De Prins van Wales, die door gaans de nieuwe heeren-kleedingstukken in de mode bracht, is nu, tot wanhoop der leveran ciers, afgetreden als «mode-kouing." Hij wordt te dik, vindt hij, en de kleederen zitten hem niet net genoeg meer, om anderen tot het dra gen daarvan op te wekken. Slim overlegd. Toen de HeerS. op zijue reis in eene herberg kwam, vertelde men hem, dat er den vorigen dag in den omtrek iemand bestolen was gewordeD, waarop hij be weerde, dat een roover alleeu hem niets zou kun nen doen. Den volgenden morgen, toen hij zijne reis soortzette, randde hem iemand aan, die dezelfde woorden, welke de Heer S. den vorigen nacht had gebezigd, herhaalde. Maar gij zijt met u tweeën, antwoordde de Heer S. De kerel draaide zich, ten hoogste verwon derd, om, ten einde te zien, waar zijn kameraad was, waarop de Heer S. hem dadelijk dood schoot. Een afschrikkend voorbeeld voor te laat komende spoorwegreizigers, die met alle geweld nog metwillen, werd dezer dagen aan schouwd iu een treurig ongeluk aan het station te Doornik. Daar kwam een heer aan, juist toen de trein waarmee hij wilde vertrekken; ging voort rijden, Hij klom over een afsluitingshek, liep den trein na, en sprong op de loopplank, maar door een misstap virl hij, en werd verpletterd door den trein, die hem over het lichaam reed. Alle bevelen aan inboorlingen in Engel8eh-Iodië moeten letterlijk gegeven wor den, want in dien zin zullen ze ook worden op gevolgd. Een Engelsche zendeling, die dize eigenaardig heid der bevolking nog niet kende, beval eens zijn inlandschen bediende een kom met water voor hem te halen, om zich te wasschen. De jon gen kwam weldra met het gevraagde aandragen, maar stortte daarbij een weinig water op den grond, juist vour de voeten vau den zendeliug. Wrevelig riep deze: «Waarom gooi je maar niet ineeus alles over mij heen?" «Aha!" zei de jongen ea onmiddellijk, tot groote verbazing van zijn meester, nam hij de kom en stortte den inhoud over den zendeling uit. De Duitsche Keizer heeft de vo rige week gedurende meer dan een uur audiëntie Verleend aan een kiud van zes jaren, dit voir zeventien maanden de luchtpijp-operatie heeft ondergaan en zich sinds zeer wel bevindt. Da kleine was op kosten des keizers van Londen gekomen en Frederik III schijnt ze»r tevredm geweest te zijn, over hetgeen hij heeft gezien. Vergiftigde wapen 9, niet in eene of andere onbeschaafde wereldstreek, neen, in 't middelpunt der beschaving te Parijs. Na afloop vau een bal te Parijs kreeg een reizend muzikant twist met eene vrouw en deze stak haar metgezel met een mes in den linkerarm. De wond was onbeduidend en de man sloeg er niet verder acht op, maar spoedig zwol de arm vreeselijk op en toen oen geneesheer kwam, was het reeds te laat, hij sliert nog voor diens komst. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de dood moest worden toegeschreven aan de wond, toegebracht met een vergiftigd wapen. Naar men uit Londen bericht, hebben onlangs twee goudzoekeis, een Spanjaard en een Canadees, in het gebergte van Britsch Columbia een klomp gedegen goud gevonden van twee-en-veertig pond gewicht. Met eene enkele uitzondering is dit de grootste goudklomp, welke ooit werd gevonden. Voor beroemde personen, die last hebben vau weinig beleefde of al te brutale per sonen, kan de hier vermelde mededeeling haar nut hebben Generaal Sherman, de Amerikaansche staatsman, had de volgende circulaire laten drukken: «Het is mij onmogelijk gevolg te geven aan al de verzoeken tot mij gericht om mijn autograaf. Ik kan evenmin een haarlok zenden, want mijn secretaris, wiens baar totaal onder de schaar ver dwenen was, heb ik ontslagen. Eu zijn opvolger is heclemaal kaal." Blijkens eene afkondiging in de kerk te Marken, zal de heer W. Kerbert, ge neesheer aldaar, met November het tiland ver laten en zullen de Markers alzoo zonder ge neeskundige hulp zitten. Daar iu de instructie van den stadsgeneesheer te Monnikendam, Dr. M. Niermeijer, arts, de bepaling is opgenomen, dat hij niet op Marken praktijk mag uitoefenen, komen zij in den toestand, die verre van benij denswaardig is. De Koning en de Koningin van Servië zijn het ook al oneens over het ouderwijs van hun zoon. Koningin Natalie nam te Wiesbaden eeu gouverneur in dienst, en Koning Milan zond er een uit Servië. De Koningin wil niet, dat een ander dan de door haar aangestelde gouverneur den Prins onderwijst. De Koning heeft per tele gram laten vvrten, dat niemand dan de door hem benoemde dat mag doen. En terwijl de twee leermeesters elkaar de eer betwisten van het onderwazen van Servië's troousopvolger, heeft het Prinsje vacantie, zeker tot zijne niet geringe vreugd. Eene kleine schil der ij van Jan Van Eyck, voorstellende de II. Maagd, werd Zaterdag te Londen voor 2500 p. st. verkocht. Een Russisch blad deelt hot on gelooflijke verhaal mede, dat op da kust van Rusland, in de Oost- of Baltische zee, zeeroo- vers bestaaD. Dit werd bevestigd door de ondervinding eener Finsche stoomboot, welke verleden maand te üago op de klippen liep. De bewoners op de kust deden al wat zij kouden, om van de ge legenheid gebruik te maken om te stelen. Het bedoelde blad beweert, dat de kustbewoners op verschillende plaatsen valsche vuurbakens hebben geplaatst om de schepen op het strand te lok ken. Nog si chts een paar weken geleden ont dekte men, op een:ge mijlen van Reval, eene valsche vuurbaak. Met liet stoomschip Mars van de Koninklijke Ntderlandsche Stoombootmaatschappij gaan deze week uit Amsterdam een driehonderdtal grondwerkers naar Hamburg, een gedeelte van de meer dan duizend Hollandsche //polderjongens", die aangenomen ziju om te arbeiden aan het ont worpen kanaal, dat Kiel met de Noordzee zal verbinden. De voortdurende vervalschingen waaraan de olijfolie blootstaat, heeft de olie— handelaais iu Zuid-Frankrijk doen besluiten po gingen aan te wenden om daartegen te strijden. Zij zijn dientengevolge te Nizza saawgekomen en hebben de hulp der Société d'agriculure des Alpes Maritimes ingeroepen. Deze heeft thans een wetsontwerp aangeboden waarbij te koop stelling, verkoop, in- en uitvoer van vervalschte olijfolie wordt verboden, tenzij duidelijk op de flesschen of vaten waarin de vervalschte olie voor komt, zij vermeld dat de inhoud bestaat uit ge mengde oliesoorten of uit andere oliën dan olijf olie, met vermelding der soort van olie. Te Zwaagwesteinde doet zich thans het volgende vreemdsoortige geval voor. Toeu in 1884 de emeritus verklaarde predikant de pastorie verliet, deden de kerkvoogden den gemeenteveldwachter Huizenga haar vrij bewonen, waarvoor hij het huis beveiligde en nog eenige andere diensten bewees. Hem werd mondeling beloofd, dat hij op d.:ze wijze in de pastorie kon blijven, totdat er weer een predikant kwam. Een contract werd er niet van opgemaakt. Dair de pogingen, om ia de vacature door eeu predikant te doen voorzien, vruchteloos bleven, besloot de kerkeraad tot aanstelling van een godsdienstonderwijzer op ƒ600 's jaars, met vrij gebruik van de pastorie, dea 1 Juli e. k. iu te gaan. Nu weigert de veldwachter echter, de pas torie te verlaten. Hij beroept zich op de toc- zegging, dat hij in de pastorie mocht blijven wonen totdat er een predikant kwam. Eu een gods lienstonderwijzer is, gelijk hij beweert, geen predikant. Da president-kerkvoogd steunt hem. Dat ooievaars graag kikkers lusten, is genoegzaam bekend, maar dat ze ook «eizat ziju op jonge haasjes, weet niet iedereen, 't Werd deze week te Ooststellingwerf opgemerkt. Langbeen was bezig een haasje te verslinden, doch het beestje was hem wat te groot. Toen men den vogel eindelijk opjaagde, moest hij zijn buit laten liggen. In de gevangenis te Ohio z ij nop het oogenblik vijf ter dood veroordeelde moorde naars opgesloten. Eenige «dames" werden mat mededoogen bewogen voor deze schurken en deden al het mogelijke hen een weinig op te fleuren. Zoo gaven die gevoelvolle dames in de gevangenis eeu concert, verbonden met tooneol- voorslelliiig en dans. Zelfs werkten eenige der gevangenen mede en droegen vroolijke stukjes voor! Bêtises humaines oü sont tes limites! Te Hellevoetsluis gingeu Zater- dagmiddag twee jongelingen, C. de V. eu D. T., met ecue boot uit vissciien. Terwijl zij daarmee in de Kwak bezig waren, sloeg eensklaps door een rukwind de boot omver, met het noodlot tige gevolg, dat slechts eerstgenoemde met moeite ziju leven kou redden. T., een flink en oppas send jongeling, die binnenkort bij het loodswe zen zou worden geplaatst, zonk weg iu de diep te en vond zijn graf in de golven. Ziju lijk is nog niet teruggevonden. Bij een horlogemaker te Londen is de gouden kast te koop gepresenteerd van een horloge (no 27739), dat hij in 1878 voor de ex-keizeriu Eugeuie gemaakt had en dat de keizerlijke prins mede naar Zoeloe-'and nam. Het werd zes jaar geleden te Kimberley door eeu matroos van eeu Zoeloe gekocht, die natuur lijk geen van beiden wisten, welke waarde het stuk (waarop een gekroonde N. gegraveerd stond) voor auderen hebben kon. Twee knapen, de eene van twaalf en de andere van tien jaar, speelden Vrij lag te Ca unes (Frankiijk) met elkander, toen de jongste zei: «Wat verwed je er onder, dat ik mij de tong afsnijd?" //Vyf franks", antwoordde de andere. De weddenschap werd aangegaan, <le kuaap baalt een zakmes voor don dag en si ijdt zich zoo diep in de tong, dat hij nooit meer een enkel woord zal kunnen uitspreken. Genees kundige hulp, die spoedig genoeg aanwezig was, baatte niets meer. Gistere n-o chtend kwam te Rot terdam een man, iu keuuelijken staat van dronken schap verkeerende. op de Groote Markt aldaar aanwaggelen. Hij viel over eene groentenmand, eu toen men hem wilde ophelpen, bleek het dat hij rteds een lijk was. De man was blijk baar door eene beroerte getroffen. Een drama in de gevangenis. Omtrent htt drama in de gevangenis te Reggio, wordt nader gemeld: Ongeveer dertig gevangenen, tot de schoen- maksrsafdeeliug behoorende, keerden var. de binnenplaats, waar ze een uur in de buitenlucht hadden doorgebracht, onder begeluidiug van ci piers uaar hunne werkplaatsen cp de bovenver dieping terug. Aan het hoofd der rij bevond zich Bouaeci, een wegens moord veroordeelde. Nau welijks had deze de werkplaats betredeu of hij greep een scherp geslepen schoenmakersmes eu wierp zich daarmede op zijne medegevangenen, die argeloos de trap opkwamen. De eerste, dien de wocSielug ueersUk, was de gevangene d'Augelie, die zonder geluid te geven dood op den grond zonk. Daarop wierp hij zich op twee bewaarders, waarvan hij een, Carlo Laborio, zware verwondingen toebracht, den andere met een paar steken iu het hart terstond doodde. Dit alles was het werk van een oogenblik, zoodat nog drie andere oppassers, die op de nauwe trap het gebeurde uiet kuuuen overzien, mede overhoop werden gestoken. Ein delijk gelukte het aan twee cipiers, De Laca en Rondiui, den man onschadelijk te maken, echter niet zonder levensgevaarlijke kwetsuren te hebben bekomen. Nadat de beide helden Bonacci gebonden en in eene cel gesleept hadden, zakten zij, tenge volge vau bovenmatig bloedverlies, bewusteloos iu een. Beiden zijn thans stervende. De vijf-en- twintigjarige moordenaar, die zelf slechts licht verwond werd, ontkende bij het verhoor, iets ge weten te hebben van hetgeen hij deed. Ziju ge drag in de gevangenis was tot dusverre voor beeldig. Het raadselachtige voorval heeft algemeen groote opgewondenheid teweeggebracht. Men houdt het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2