MARKTBERICHTEN, Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Financiëele Berichten. Kerknieuws. Kunst eu Letteren. Onderwijs. Rechtszaken. Land- eu Tuinbouw. 137* 1167, 97i« 96'Vis 267, er voor, dat Bonacci in eene vlaag van krank zinnigheid de bloedige daad pleegde. Eene inter pellatie ia aan den Miuister van Binnenlandsche zaken gericht, om te verhinderen, dat in het vervolg personen met gekrenkt} geestvermogens in de gevangenissen worden opgenomen. De Chemiker-Zeitung van 6 Juni 11. bevat het volgende betreffende de wijnvergiftiging te Hyères Het aantal personen, iu Hyéres ziek geworden door het gebruik van wijn, afkomstig uit de kel ders van de Villeneuve, bedraagt volgens de officiëele mededei ling tweehonderd vier-en-zsstig, waaronder niet minder dan zestig iu levensgevaar verkeeren. In de ingewanden der elf gestorvene slachtoffers, meest allen boven de vijftien jaar oud, werd een, zij het dan ook geringe, dosis arsenicum geconstateerd. De hoeveelheid arseni cum was nochtans geringer dan die, welke men bij jongere door arsenicum-vergiftiging gestorven personen pleegt te vinden. De bekende reiziger Burton wierp op een van zijne reizen met de Essex het anker uit voor een der gezelschapseilanden in de Stille Zuidzee. Terwijl hij daar lag, vermiste hij op zekeren dag een kistje met chirurgische instru menten van groote waarde uit zijne hut en daar eenige wilden met hun chef aan het hoofd aan boord wareu geweest, begreep hij terstond, dat de dief zich on Ier beu bevond. Daarop giug hij den volgenden dag aan wal met het grootste ge deelte zijner bemanning. Hij vond den chef in ge zelschap van verscheidene zijner voornaamste krijgers voor zijne hut zitten. Burton gaf door zijn tolk te kennen, waarom hij gekomen was, eene mededeeiing, die den monarch van verbazing deed opspringen. Niet a'leeu was hij zeker, dat geen van zijne mannen het kistje gestolen had, maar zelfs kon hij zijn «melkkleurigen broeder" plechtig verklaren, dat zijne onderdanen onder geenerlei omstandigheden zouden stelen. De kapitein sloeg een vertrouwelijken toon aan, maar liet het voorkomen en aan zijne zwar te majesteit zeggen, dat hij Burton wist, waar het vermiste kistje was. Hij had de macht om zulke dingen te ontdekkeu. Het zou den chef veel ongelegenheid besparen, indien hij ter stond het gestoleue teruggaf. Hierop zeide de chef, dat hij niets meer over dit onderwerp te zeggen had, noch er meer over wilde hooren: en om eeuig gewicht aan die ver klaring bij te zetten, haalde hij zijue pijp voor den dag, stopte ze en wilde juist het staal te gen den vuursteen slaan, ten einde de vonken in een stuk zwam of boomwol op te vangen, toen kapitein Burton door zijn tolk den koning liet vragen of hij even wilde ophouden. Zeg hem zeide de kapitein tot den tolk dat ik het vuur direct uit den hemel in zijne pijp zal laten vallen. De chef hoorde die mededeeiing met eene uitdrukking van ongeloof op he.t gelaat aan, maar stak niettemin zijn staal en vuursteen ia den zak en wilde den kapittin wel laten begaan. Burton haalde een klein brandglas uit zijn zak, verzocht den chef, dat hij de pijp in den mond zou nemen ©n trtkken, keerde de pijp te gelij kertijd naar de zon en bracht het brandpunt der stralen op de tabak. Er kwam vuur, de chef deed een trek aan de pijp, blits eeu wolk van rook uit en viel daarop vol van bewondering en ontzetting voor den kapitein op de kuitëu,zeggende, dat hij de miraculeuze kracht van den grooten blanke verder niet wilde verzoeken. Burton kreeg liet kistje met instrumenten nog dienzelfden dag uit de eigen hand van den zwaiten koning terug. Scientific American vaD 19 Mei bevat eene perspectivische voorstelling met toelichting van het eigenaardige plan tot overbrugging tan het IJ voor Amsterdam, volgens het denkbeeld van den Heer Mr. Gerard W. Schimmel, uitgewerkt door den civ.-ingenieur E. Haverkamp. Men zal zich herinneren, dat in dit plan de lengte-ontwikkeling, die noodig is voor de toe gangswegen, om met flauwe helling te komen tot de hoogte van eene hoog boven water liggende groote draaibrug, en wel zonder onteigening, vei- kregen werd door de toegangswegen spiraalsge wijze te laten Ioopen om twee in bet water ge bouwde torens, welke laatste tevens lifts bevatten voor de voetgangers. De toepassing van dit vernuftige denkbeeld tot overbrugging van het IJ zal echter vermoe delijk nog wel wat op zich laten wachten. Mogelijk wordt het door de Amerikanen aangegrepen, om op goedkoope wijze te komen tot eene tweede overbrugging van de Easi-rivier te New-York, nu de bekende Böbling'sche hangbrug tusschen die stad en Brooklyn het enorme personenverkeer niet meer naar behooren kan beheerschen. De Koning van Zweden onlangs van Aranjuez naar Madrid reizende, schrok wakker toen hij eeu vreemdeling, een bandiet allicht, plotseling in zijn coupé zag stijgen. De man kon geen kaartje toonendit was in het bezit van een kameraad, op denzelfden trein, zeide hij. De Koning riep zijn personeel uit bet andere ge deelte van den salonwagen, maar de Zweden ver stonden even weinig Spaausch als de Spanjaard Zweedsch. Onder allerlei komisch woordengewissel hield eindelijk de trein aan het naaste station stil en daar bleek, dat het eer. boer uit Toledo was, die, te Arar.juez uitgestapt en zich verlaat hebbende, den vertrekkenden trein was nageloopen, met levensgevaar op de loopplank gesprongen en in de eerste de beste coupé gestapt. De bekende Nederlandsche 1 e t— terkundige, de Heer Mr. C. Yosmaer, is eergiste ren te Moutreux overleden. D e Leeds Mercury verhaalt hoe dezer dagen een lid van de vrouwelijke ambulance, eene dame, die bet doctoraat in de medicijnen behaalde, langs de Kaai te Leeds wandelde toen iemand door een rijtuig werd overreden. Fluks was zij er bij, leende een wandelstok, een parasol en een dozijn zakdoeken en zette bet gebroken been, Hoe gelukkig is het toch, mompelde de be wonderende menigte, dat thans ook vrouwelijke studenten zich in de medicijnen bekwamen. Doch, toen men probeerde den patiëut op te lichten, bleek, na zorgvuldig onderzoek, dat het verkeerde been verbonden was; langzaam en treurig werd het verband weggenomen. De patiënt riep om een dokter, die hem het gebroken been kon zetten. Bij de dezer dagen te Beunebroek gehouden verkiezing voor een lid van den Raad dier gemeente is gekozen de Heer H. Van der Vossen, met 23 van de 35 geldig uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 61. Uit Buren wordt ran 13 Juai ge meld: Heden-ochtend te zes uur daalde in de nabijheid dezer plaats een luchtballon neder met vier reizigers (2 dames en 2 heeren), gisteren avond te Brussel opgegaan. Nadere bizonder- heden zijn nog niet bekend. De zeven wonderen der dieren- wereld zijn thans in het Charlottenburgerpark te bezichtigen; ze zijn afkomstig uit het park van Karl Hagenbeek te Hamburg. Vooral zoölogen kwamen de exemplaren zien. Het eigeuaardige is dat. men bier de grootste en kleinste exemplaren, reuzen en dwergen van hetzelfde soort dieren ziet. Men vindt er het dwerg-olifantje Cromwell, nog geen drie voet hoog, een dwerg-stier uit lndië (uit den stal van den Koning van Audh), een dwerg-ezel van C ylon en een miniatuur paardje uit Deuemarken. Daarnaast het grootst bekende nijlpaard, 50 centenaars zwaareen struisvogel, wegeude 4 centenaars, een reusachtig paard uit Ierland (eeu schimmel), een reusachtige» ezel met ontzettend lange ooren uit Spanje en een sneeuwwiiten reuzenstier uit Padua. Te Dresden zijn allerlei beper kende bepalingen voor wielrijders ingevoerd. O. a. moet ieder wielrijder aan zijue machine een dui delijk leesbaar naamplaatje bevestigen, op de wijze als de halsband der honden. Jongelieden onder de 16 jaar mogeu niet op een snelwieler door de stad rijden. Er ontbreken nog slechts een belastingpenuiug en een muilkort! Als iets zeldzaams wordt gemeld, dat te Giesen-Nieuwkerk bij den Heer G. Kooij- rnan een bokje is, dat op de uiterste puntjes van de hoornen flinke kaarpluimen heeft. Een Engelsch sportman, de Heer Samuel Osborne, roeide dezer dagen in eene kleine boot van Dover naar Boulogne in 13 uur heen en terug. De afstand is 40 a. 50 mijl. Het «Leger des Heiis" tracht thans te Groningen zijne bijeenkomsten aautrek- kelijk te maken door buitengewone vertooningen. Maandag zal een Australisch commandant op treden met een Australischen neger, een Papoea. Door den Heer P. G. Van der Drift, den 3 Juni te Vlaardingen overleden, zijn bij testament besproken de navolgende legaten vrij var; successierechten aan de R. K. kerk aldaar f 14,000, aan het R. K. Liefdegesticht aldaar f4000, aan de R. K. armen aldaar f6000, aan de R. K. school aldaar f 2500, aan de vereeni- ging H. Vincentius a Paulo aldaar f 1000 aan da armen van de protestausche gemeente aldaar f 1500, aan het visschersweduwen- en weezenfonds aldaar f 500, aan het klooster Maria Refugiée der Eerw. Brigittinen te Uden (Noord-Brabant) f 1000, aan bet R, K. liefdegesticht te Veghel f 500. Bij loftuitingen en beleedigingen vrage men: van waar? Glimlachende vijanden zijn de onvér- zoeulijksteu. Nood maakt vindingrijk. Daarom is onze tijd van maatschappelijke ellende zoo rijk aan vernuftige uitvindingen. Veel geluk leidt vaak tot dartelheid en.tot ongeluk. Het oog van den meester maakt het paard vet, En het oog van de vrouw de kamers net. Het is geen wonder, dat vele menscheu koud en onverschillig blijven hij de over- drevendste vleierij; want heimelijk vleien ze zich zelf zoo sterk, dat al het andere daarbij verbleekt. In de laatste dagen van de maand. Lui tenant (de Beurs-berichten in de courant lezen de). //Beurs lieden flauw//. Hm, even als hij mij. Huisvader-polemiek. Mijnheer (met een diepen zucht, tot zijne beide dochtertjes). Zoo, lieve kinderen, zijt ge eindelijk terug van de teekenles! 't Ware inderdaad toch beter als ge koken leer- det; heter goed koken dan slecht teekenen. Me vrouw (nijdig). Babbel toch zoo'n kolossalen onzin niet, koken kunnen de kinderen nog vroeg ge noeg leeren. Mijnheer (met een droevigen blik op de half gare aardappels). Ja, maar vraag mij niet, hoe!! Die slechte restaurateurs. A. (ziet zijn vriend B. met een valies in de hand. Waar zou hij heengaan, denkt A. Gisteren heb ik hem nog tien gulden geleend en nu wil hij nog wel op reis gaan; daar moet ik het mijne van hebben). Zeg eens, amice, ga je op reis? B. Ja, ik moet weg van hier, men heeft het op mijn leven ge munt. AHoe zoo dan? B. Alle eigenaars van re^anraties in deze stad willen mij slechts a contant spijs en drank leveren. Naïef. Een gast komt in eene restauratie en bestelt voor zijn souper een biefstuk. De kellner brengt het bestelde, 't geen echter zoo klein is, dat de gast woedend uitroept: Denk je, dat ik daaraan genoeg heb? Kellner. Geenszins, mijn heer, wat verlangt u nog meer? Bij de theorie. Sergeant (tot een der re- cruten). Kerel, ik zeg je, dat ik beschaving eisch en nette manieren; volg mijn voorbeeld. Heb je dat nu verstaan ezel, uilskuiken, domoor, die je bent! Logica. Onderwijzer. Uw schriftelijk werk is onvoldoende, want ge hebt te veel fouten in de interpunctie en ge zijt heden-morgen weder een kwartier te laat in school gekomen. Op school. Onderwijzer. Wij hebben nu den volzin: Gustave a un joli livre te ontleden. Jij, Muller, wat is Gustave? Muller. Een eigenuaam, meester. Onderwijzer. Goed. En joli Van Pie keren? Van PieJcêren. Een hondenaam, mijnheer. Haarlem, 14 Juni. Met het oog op een ge val van vermoedelijke hondsdolheid, voorgekomen in de gemeente Sloten, is door Z. E. den Commisaris des Konings in Noord-Hollaud bevolen, dat alle honden moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het model, door den Miuister van Bin- nenlandsch Zaken voorgeschreven. Het verbod geldt voor vier maanden"; inge gaan 12 Juni jlen wel voor de gemeenten Haarlem, Amsterdam, Haarlemmermeer en Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Een infanterist, die wegens vergrijp tegen de militaire tucht provoost-straf onderging en nog vermeerdering van straf kon tegemoet zien, heeft zichzelven belangrijk verminkt aan de lin kerhand, vermoedelijk om daardoor van den mi litairen dienst te worden ontslagen. Een handelaar in gevogelte had dezer dagen op de weekmarkt ten verkoop in voorraad in het wild leveude vogels, hetgeen verboden is bij art. 1 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no. 89). Drze handeling werd ontdekt door twee Rijks veldwachters, die te dezer zake proces-verbaal hebben opgemaakt. Bedoelde vogels in twee kooien bijeen, waren uegentieu kerkkauwen (corvus mone- dula) en worden geacht onder die vogels, welke te ailen tijde voor landbouw of houtteelt nuttig zijn, de diertjes verkregen onmiddellijk hunne vrijheid weder en verhieven zich ten aanschouwe van de talrijke menigte weldra in het luchtruim. Het Burgerlijk Armbestuur dezer Gemeente zal op Dinsdag den 19den Juni aanstaande, des avonds te 7 uur, in het Stads-Armen- en Zie kenhuis, in het openbaar aanbesteden: de leve ring van de volgende benoodigdheden over de laatste zes maanden van 1888, als: Rundvleescli, RunderniervetBoter (Natuur- eu Kunst-), Rijst, Kandijstroop, le soort van Schol ten, Heele Gort, Groene Erwten, Tarwestijfsel, Soda, Patentolie, Icorte en lange Turf eu Ruhrsche Steenkolen met bewijs van herkomst. De voorwaarden, waarbij tevens de vermoe delijke hoeveelheid van elk beuoodigd artikel ia opgegeven, liggen voor de belanghebbenden ter lezing iu hei Stads-Armen- en Ziekenhuis en in het Bedeellokaai iu het Pand, op alle werk dagen, van des morgens 9 tot des middags 12 uur. Het maken van een gebouw tot uitbrei ding van het St. Jozefs gesticht te dezer stede, ouder toezicht van den Heer B. Zuithofbouw- kuudige, is opgedragen aan den Heer S. B. Peijra, aannemer alhier, voor de som van f 15,300. BUIIG. STAND DEB GEM. HAARLJUM. Ondertrouwd: 13 Jnni: J. H. Bosch en H. M. Weyers. Getrouwd: 12 Juni: J. M. Mok en J. Nopol. 13 Juni: L. De Koning en G. Hovius. H. D. Van Amstel en A. M. Venneer. II. Wielart en J. A. Van der Brugge. A. H. Von Kracht en C. Van Doorninck. Bevallen: 11 Juni: J. Jansen-Smorenburg, z. 12 Juni: P. Mok-Mok, d. C. M. Van Horsen-Snijders, Z. H. M. Bergman-Heuperman, d. M. J. Van Bruggen-Van Huizen, z. Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-Holland doen te weten dat in hunne vergadering van gisteren zijn uitgeloot de aandeelen nummers 7, 20, 40, 61 en 70, elk groot f1000, in leening van f90,000, aangegaan ten behoeve der Provincie, krachtens besluit der Staten van 5 Nor ember 1880, No. III, benevens de aandeelen num mers 18, 27, 43, 46, 69, 77, 97, 108, 176 en 205, elk groot f1000, in de leening van f 250,000, aangegaan teo behoeve der Provincie krachtens besluiten der Staten van 10 November 1882, No. IT en No V, en dat, over eenkomstig het plan dier geldleeningen, de aflossing zal geschieden op Maandag 2 Juli a. s. ten kantore van den Arrondissements-Betaalmeester te Amsterdam. DoorZ.D.H.den Aartsbisschop van Sirace, Apostolisch Vi caris en Pastoor te Batavia, is, op verzoek, eervol ontslagen uit den kerkelijken dienst van het Apostolisch Vicariaat van Batavia de. thans met verlof in Nederland aanwe zige Geestelijke Mgr. A. P. C. Van Moorsel, laatstelijk Pastoor te Cheribon. Zijn diamanten priesterjubilé vierde Maandag de Zeereerw. Deken Petrus Bundt, Pastoor te Wormbach, in de Rijn provincie. De grijsaard is 97 jaar leest nog dagelijks de H. Mis. Tal van telegrammen werden van heinde en verre den jubilaris aangeboden. Z. H. de Paus heeft een geleerden en als schrijver werkzamen Prelaat belast met het schrijven van de ge schiedenis van het jubilé. Tot dit doel is Kardinaal Schiaffino opgedragen aan alle Bisschoppen eene circulaire te richten, om alle documenten bijeen te zamelen, welke ter vervaardiging van dit boek over Paus Leo XIII noo dig zijn. Door den Heer J. B. Westerwoudt te Haarlem, is aan het Rijk, ter plaatsing in 's Rijks Museum van schilderijen te Amsterdam, ten geschenke aangeboden eene schilderij door Elias Van den Broeck, voorstellende bloemen en insecten. Samenstelling en afmeting maken deze schilderij tot een tegenhanger van het reeds in het Museum aanwezige stuk van denzelfden meester. Aan den schenker ia de dank der Regeering betuigd. Voor de betrekking van hoofd eener openbare school te Vlaardingen, tegen eene jaarwedde van f1100 met vrije woning, hebben zich 58 sollicitanten aangemeld. Het verzoek om gratie van den gemeente-veldwachter te Maasdam, die duor de rechtbank te Dordrecht wegens verduistering van f7,70 tot 3 maanden celstraf is ver oordeeld, is door Z. M. den Koning afgewezen. Het gerechtsliof te Amsterdam heeft David Vau Veuetie, wegens poging tot moord op zijn meisje, ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De eerste Provinciale Noordbrabantsche Landbouwten toonstelling zal gehouden worden te Boxtel op 2, 3, 4 en 5 September. HAARLEM, 13 Juni. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: koeien 12, verkocht 10 voor I 200 a 130, stier verk. voor f vaarzen, verkocht voor f pinken verkocht voor f a graskalv. verk. voor fa nuchtere kalveren, 38 verk. 38 voor 12 a 7, schapen, 104 verk. 84 voor f 23 a 12 Lammeren 246, verk. 230, f 11 a f 4. Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen verk. f a Paarden 4 verk. f a f Veulens verkocht f a f Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 103 stapels kaas, 12818 stuks, wegende 25493 kilo, hoog ste prijs f 27,— middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 13 Juni. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: 2 runderen, 212 vette kalveren, lBte qual. f 0,80, 2de qual. 0,60 per kilo, graskalf a 65 nuchtere kalveren,/ 5 a 12, 4 schapen en lammeren f230 vette varkens 34 a 39 c. per kilo. PURMERBND, 12 Juni. Kaasaangevoerd 385 stapels prijs der kleine kaas f32 50 middelbare ROTTERDAM, 12 Juni. Op de veemarkt warinheden aangevoerd: 1 paarden. 1437 lunderen, 174 vette en gras kalveren, 62 nuchtere kalveren, 18 schapen of Jam meren, varkens, 176 biggen, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 70 c. 2de qua], 65 c., 3de qual. 60 c.; kalveren 1ste qual. 95 2de qual. 80 a 75 c., schapen 56 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 13 Jnni. Moutwijn, per ned. vat f 8, Jeneverf13,50, Amsterd. proeft" 14,75 spoeling f 1,20 dito commissie f 0,70. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 13 Juni 1888. Prijzen der onderstaande effecten„ Nederland. Certif. Werk. Sohuld. genuteer- pCt. de koers. s' »|783/4 8 9i«/g 31, 1013/s Hongarije. Obl. I.eeuing 18875 Goud leaning5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Obl. buitenl. 1853-84 8 bij Hope& Comp. Oude Russeu 5 Obl. Nio. Spw. 1867 6» 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75. 1' Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. 2 4 5 6 4 4' 4 1876. (Perpetueele) Obl. Alg. Sohuld 1865. nu n 1869. Obl. Leening 1876 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876 1877 Columbia. Obligation4s; Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bauk. divid Nederland. Holl. lJz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand, Geut. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' Italië. Rusland Rumenle Amerika 1876. 5 Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. pw. Maatsch. Aand.. 5 Balti che Spw. Aand8 Jelez Griaai Obl5 Kiew Brest Aaud5 Kursk Ohsrk. Obl. 1000,. i Morschausk Syaran Aand.. 5 Riaschk Wiasma 5 Aandeelen Spwdi> Chicago N. W. Gert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Gert. Aaud Miss Kansas Texas Obl.Cert.. 7 PBEMIE-LEENIN gen. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente Grediet8 Stad Antwerpen 1887. Staat.1 18544 18605 1864 18645 18665 91Vs 897 63 637s 627,, 1017a 81'/3 987s 47 62 1274 797» 104'/s Bolste Oostenrijk Rusland Geldkoers prolongatie 2 pat. 1174 145 120 807, 14074 95 597 1127a 547, 877a 141 2374 1177, 90 113 104 103 90 106 1097, 132 142 I28W4 BERLIJN, 13 Juni. Nadat omstreeks middernacht de toestand des Keizers weder zoodanig was verergerd,dat men het ernstigste begon te vreezen, is de hevige koorts tegen den ochtend verdwenen, en toonde hij eenigeu eetlust. Het gelukte, hem door middel van een pijpje iu den slokdarm ongeveer eeu liter krachtig vloeibaar voedsel toe te dienen, waarna hij ook een weinig vaste spijs heeft kannen inslikken. Hier door is de verdere bedenkelijke verminde ring der krachten tegengehouden, terwijl alle otimiddelijk gevaar in zooverre schijnt te zijn geweken, dat de Keizer misschien in den namiddag zal mogeu opstaan. De geneesheeren vreezen, dat de slokdarm werkelijk is aangedaan. POTSDAM, 13 Juni. Het bulletin van heden luidt: Na oen goeden slaap is bij den Keizer de ademhaling licht en rustig geworden. Het gebruik van voedsel gaat thans gemakkelijker. Ten opzichte der krachten bestaat er verbetering. MADRID, 13 Juni. Het ontslag van het geheele ministerie is aangenomen. De Re gentes heeft Sagasta belast met het samen stellen van een nieuw Kabinet,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3