BINNENLAND. aldus luiden: >*Met diepbewogen bSrt richt ik mijn eerste woord tot het leger. De vaste, oiiverbreekbare baud tussehen het leger eu zijn hoofd is eeue erfenis van eeue lange reeks van roemvolle voorvaderen. Zoo behooren wij te zameu, ik en het leger. Zoo zijn wij voor elkauder geboren, en zoo willen wij onverbrekelijk vast ons bjj el kander houden, moge het naar Gods wil in vrede of in storm zijn. Gij zult mij thans den eed van trouw en van gehoorzaamheid zweren, en ik beloof steeds hieraan ge dachtig te zullen zij'u, dat de oogen mijner vaderen uit gene wereld op mij nederzien eu dat ik hun eenmaal rekenschap zal hebben te doen van den roem eu de eer der armee. En in de dagorder aan de vloot heet het: »Ik weet, dat ieder gaarne bereid is met zijn leven voor de eer der Duitsche vlag in te staan, waar het ooit moge vereischt worden, en zoo kan ik in dit ernstige uur met volle gerustheid uitspreken, dat wij vast en zeker bij elkander zullen staan in goede en booze dagen, in storm zoowel als in zonneschijn, altijd gedachtig aan den roem van het Duitsche vaderland eu altijd bereid ons hartebloed voor de eer der Duitsche vlag te geven. Bij zulk streven zal Gods zegen met ons zijn.« Eenige betrekking op de binueulandsche politiek hebben deze opzienwekkeude ken nisgevingen niet. Reeds heeft er eene wisse ling van dépêches ep de hartelijkste wijze plaats gehad tussehen den jeugdigen Keizer eu de vorstelgke geallieerden te Weenen en Rome. Ouder anderen antwoordde de Oostenrijksche Keizer, dat hij voor den jongen heeracher den troost van den Al machtige afsmeekt, en dezelfde gevoelens voor hem koestert als voor zijn groot vader en zijn vader. Naar men verneemt, zou de Rijksdag tegen 25 dezer worden bijeengeroepen, om eene keizerlijke boodschap in ontvangst te nemen. Vermoedelijk zal aldan de Keizer eenige dageu later voor den Pruisischen Landdag den eed op de grondwet afleggen. Zijne proclamatie, alleen aan het Pruisische volk, volgt iu een der eerstvolgende dagen. De toekomst wordt door de meeste Fransche bladen ia een somber licht be schouwd, als minder kausen van vertrouw baarheid aanbiedende dan het verleden. Allen vermanen tot kalmte en waardigheid, zonder vrees noch zwakte, doch raden waak zaamheid aan. Generaal Boulanger is of gaat op reis naar Aucb, zooals bij zelf verteld heefc omdat het hem verveelt gemiddeld vijf honderd personen daags te woord te moeten staan.Anderen beweren, dat een tocht door de zuidoostelijke departementen Gers, Landes, Boven-Pyreneeën, Lot en Dordogne, die alle aan bet Bouapartisme verkleefd zijn, niet vrij van politieke bedoelingen kan zijn. Men wil, dat er in het bouiangisme reeds scheuring is. De voornaamste leden van het boulangistisch Comité zoudeu hun ontslag hebben genomen. Maarschalk Le Boeuf heeft, onder den titel van Histoire de ma vie, gedenk schriften nagelaten, welke aan zijne klein kinderen zijn opgedragen. De linies maakt zich tot tolk van de sympathie der Engelsche natie voor Wilhelm II. De goede verstandhouding tus sehen Duitschlaud eu Engeland zal nog toenemen. Moge eene uiting van Wilhelm indertijd verkeerd zijn uitgelegd, hij zelf heeft geprotesteerd tegen de beschuldiging, dat hij een vriend van oorlog wezen zou eu heeft getoond besef te hebben van zijne verantwoordelijkheid. Ook kan de invloed van Von Bismarck slechts strekken tot handhaving van den status quo. De Daily News zingt deu lof van Keizer Friedricb. De Daily Chronicle vindt goed te beweren, dat de nieuwe Keizer ontbloot is van alle individualiteit, behalve voor zoo ver die gelegen is in een monsterachtigeu haat jegens het land van zijne moeder. Bij de verkiezing te Ayr voor het La gerhuis heeft de Heer Sinclair (Gladstoni- aan) met eeue meerderheid van 63 stemmeu de overwinning behaald op deu unionisti- schen candidaat Ashley. De Gladstoniauen winnen dus weder een zetel. Alle Italiaausche bladen spreken de hoop uit, dat de goede verstandhouding met het Duit-iche Rijk moge voortduren. Keizer Wilhelm heeft telegrammen aan Z. H. deu Paus gericht, die daarop geantwoord heeft met betuigingen van rouwbeklag. Liberale beschaving Het denkend deel der Belgen heeft bij de laatste verkiezing voor leden 'der Tweede Kamer en den Senaat te Brussel weer blijken gegeven van buitengewone civilisatie. Wijl na afloop der verkiezing op denl2den dezer bleek, dat de liberalen slechts 6700 stemmen op zich vereenigden, terwijl de candidaten der clericalen (de independenten) gemiddeld 8000 stemmen verwierven, hebben zij blijken gegeven van eerbied voor de wet, en voor de vrije ver kiezing. Tot laat in den nacht trokken benden van huilenden en tierenden door de straten, bulkende en loeiende als stieren vWeg met dt papen//. De geconsigneerde militairen moesten, om de bureelen der katholieke bladen tegen een verwoeden aanval te beschermen, wacht houden. Zoo betuigt men zijne eerbied voor de stem der meerderheid als men liberaal is. Om biddende en zingende processies te beletten, heeft men politiemacht; moet de rustige burgerij tegen woeste aanvallers beschermd worden, dan speelt de politie verstoppertje, in Brussel althans waar de zeer liberale logeman Buis den schepter zwaait. Zoo eerbkdiat men der Katholieken vrijheid in Pruisen. In Posen zal dan eindelijk in October a. s. het katholieke seminarie worden geopend. Maarnu ja, zonder maar kan den Katholieken niets toegestaan worden, zelfs niet dat, waarop ze volgens de wet het volste reeht hebben. Maar: eea Duitseher moet als regent aan het hoofd staan. Ook hier geldt, wat elders ge schiedt. de Katholiek is goedbelasting te betalen. Moet hij echter eene betrekking be- kleeden, dan wordt meer van hem vereischt dan geschiktheid en bekwaamheid. Hoe lang zal het nog duren, dat Posen als een wingewest wordt behandeld? De Poolsche taal moet overal zooveel mogelijk worden onderdrukt. Armzalige staatkunde, die vaderlandsliefde wil kweeken, door iets te ver bieden, dat geen zweem van kwaad in zich draagt. Inplaats van liefde kweekt men daardoor wrevel en weerbarstigheid bij alle onderdanen met eene edele natuur. Overal voert men schoolboeken in met pro- testantsche strekking. De katholieke kinderen dwingt men het prolestantsch godsdienstig onder wijs bij te wonen. Was dan Luther, waarop gij steunt en roemt, geen ij veraar voor de vrijheid, die geen ander recht van optreden had, dan dat hij meende te vinden in den opstand tegen Rome, dan in het zoogenaamde afschudden van het Roomsche juk. Voor de Protestanten worden alom goederen in Posen aangekocht, om overal het Poolsebe of liever het katholieke element te onderdrukken. En dat alles geschiedt in naam van de wet, onder de leusgelijk recht voor allen. Helaas In het Rijksland worden de voorschriften be treffende de reispassen der reizigers uit Frankrijk met onverbiddelijke strengheid toegepast. Zij, die een rechtstreekseh spoorkaartje van Parijs tot Munchen hebben, en in het Rijksland nergens uitstappen, kunnen ook zonder pas worden door gelaten. Sedert Donderdag acht dagen zijn bij den consul te Parijs 1800 passen voor het Rijks land aangevraagd. Met dwang komt Von Bismarck met de Fransehen niet klaar. Door een liefderijk bestuur den El- zasser en Lotharinger te winnen, dat kan hij niet, want: Grattez le Prussien et sous l'épiderme vous trouverez le Russe, met andere woorden: //De Pruis is slechts een vermomde Rus//. Mass- regeln is zijn hoofdvak. V. W. In het Batav. Hbl. werd in het einde van het vorige jaar gewezen op het zeer groot aan tal huwelijken, in den loop van 1887 door officieren gesloten, uit vrees om, bij langer uit stel, de nieuwe en voor de huwelijkscandidaten minder voordeelige voorschriften van het militair Weduwen- en Weezenfonds op zich toegepast te zien. Het blad is thans in staat, mot cijfers dat beweren te staven terwijl toeh in andere jaren het gemiddeld aantal per jaar gesloten echtver bintenissen slechts 75 a 80 bedroeg, beliep dit getal in 'tjaar 1887 niet minder dan 150. Blijkens mededeeling van den Consul-Ge neraal te Lissabon heeft de Portugeesehe Re geering de haven van Pernambuco besmet ver klaard met gele koorts, te rekenen van 1 Mei 11., terwijl de overige havens der provincie van dien naam, van denzelfden datum af, beschouwd worden als verdacht van gemelde ziekte. Blijkens een telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië van 15 dezer, wordt de Gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 476,160 pikols. Aalsmeer, 18 Juni. Heden vertrok eene schuit met de eerste aardbeziën van den kouden grond naar Amsterdam. De aanvoer was nog zeer ge ring. Ofschoon er over het algemeen eene rijke opbrengst verwacht wordt, valt do pluk dit jaar drie weken later dan vorige jaren en dit is niet in het voordeel van de verkoopers. GEMENGDE BERICHTEN. Een opzichter van het Parijsche kerkhof Pere-Lachaise is dezer dagen betrapt op het stelen der bloemen van de aan ziji e rorg- toevertouwde graven. Hij verkocht die rozen, violen en leliën der dalen aan bloeraenverkoop- sters, bij wie hij zich voor een bloemkweeker uitgaf. De ontrouwe wachter is tot zes dagen ge vangenisstraf veroordeeld. In de gemeente Vlacht wedde (G r.), in de nabijheid van de Duitsche grenzen, weid de een zoon van den landbouwer Stenkens eene kudde schapen. Zooveel mogelijk beijverde hij zicif, dat zijue schapen op eigen terrein bleven en niet de grenzen overschreden; toch waagde een lam van de kudde zich te ver en stapte over de scheiding. Ontsteld zag het knaspjeop, toen twee Pruisische gendarmen dicht in zijne nabijheid te voorschijn kwamen en hem en z'jne schapen, welke inmiddels van het Nederland- schfi grondgebied op Pruisisch terrein waren overgegaan, wilden medenemen. Iu de nabijheid dezer plaats waren lieden aan het turfgraven, die onmiddellijk aan de ouders kennis gaven vap het gebeurde, en daar de va der van het knaapje niet te huis was, ging zijn broerier heen om het jongetje te bevrijden. De gendarmen, wie hij verzocht het kind te laten gaan, weigerden dit, tenzij hij zich als plaatsvervanger stelde. Stenkens stemde hierin toe; terwij! r.u de knaap naar huis lertrgkeerde, moest de oudere broeder met de schapen de gendarmen volgen om ter beschikking van den ambtman te wor den gesteld. Het blijkt, dat ons Prinsesje niet alleen onderricht word: in wetenschap err kunst, doeh ook in huiselijke zakeu. Op last van H. M. is voor de Prinses eeue keuken in aanbouw, reeds zijn talrij<e inkoopen gedaan.van artikelen van geheel huishoudeüjken aard tot inrichting van eene volledige keuken. Zelfs de tradidoueele groote staande klok ont breekt niet. De Zwolsche Courant s c h r ij ft: //Eenige weken geleden liep te Rotterdam het gerucht, dat eeue dame aldaar, die in Italië op haar huwe lijksreisje was, door roovers was ontvoerd en dat voor hare vrijlating eene aanzienlijke som werd gevraagd. „Eenigeu lij 1 later was h t praatje naar Den Haag overgewaaid en was de heldin een pas ge huwde Hiagsche dame. Titans heoft Haarlem de ejr door het „gerucht// bezocht te wordm en nu is het eene Haarlemsche jonge vrouw, die al leen tegen een grootsn losprijs is vrij te krijgen. „De kaart van het iaud nagaande, vermoe den wij, dat de volgende week een Amsterdam- sche dame zulk een droevig lot zal treft 'n. Daar na zijn vermoedelijk Zwolle eu de noordelijke provinciën aan de bourt." De Keizer van Brazilië heeft voor zijn 35-daagsch verblijf te Milaan eene aan zienlijke som betaald. Vooraf was bepaald, dat voor Z. M. en gevolg 1000 franks per dag be taald zou worden maar door buitengewone, uit gaven, toen Kedzers toestand verergerde, eu o. a, ook door het wegzenden van logeergasten, opdat de Keizer niet gestoord zou worden, steeg de rekening tol 65,000 franks voor de 35 dagen. Don Pcdro vond blijkbaar dat bedrag niet te hoog; want hij schonk den eigenaar van het hotel een gouden snuifdoos en eene Braziliaan se lie ridderorde. Het ijs kostte 100 franks per dag. Er werd voor ongeveer 50,000 franks getelegrapheerd van Milaan naar Rio de Janeiro. Prof. Charcot ont ving voor zijne beide reizen 40,000 franks, be halve de reiskosten. De hoogleeraren Semmole en De Giovanni kregem 1200 fr. pjr dag. Kortom, men berekent, dat het verblijf te Mi laan den Keizer iu het geheel 400,000 fr. heeft gekost. Voorts is den Keizer nog een proces aange daan door een schilder, die met toestemming van deu hótelhouder een drietal zijner stukken gezichten uit Brazilië in 's Keizers slaapkamer hing, in de hoop dat de Keizer die zou koopen, en die nu verzekert, dat bij deze schilderij;n aan een Engelsehman had verkocht maar ze, wegens 's Keizers ziekte, niet tijdig kon afleveren, zoodat die koop verviel. Hij verlaugt nu, dat de Keizer de schilderijen zal koopen voor 50,000 lire of hem 1000 lire schadevergoeding zal betalen voor eiken dag van deu duur der ziekte. Zeventien eeuwen in den oven. B ij de uitgravingen van Pompei kwam een huis te voorschijn, dat ongetwijfeld gerepareerd werd, toen de nitbaroting van den vulkaan alles bedolf. Ververs, decoratieschilders en andere werklui waren meester van het huis. De huisgoden waren in wanorde en de familie bevond zich als zij niet uit de stad was, in dien verschrikkelijken toestand, waarin zij bij den grooteu voorjaars schoonmaak of dergelijke bezoekingen gewoon lijk is. Verfpotten, bezems, penseelen en allerlei ge- reedschap_ waren door het huis verspreid. De vloer was bedekt met kalkvlekken allerlei huis raad, als potten en ketels, lag in een hoek bij elkaar. Het middageten was evenwel niet ver geten. Een verlaten pot stond te pruttelen als hij ooit geprutteld heeft op den oven. Daarvoor stond een bronzen schotel, waarop een speenvarkentje lag, gereed om te braden. Doch de oven was nog met brooden gevuld, die nog bakken moest en zoo moest het varkentje wachten en het wachtte en kwam nooit in den oven het brood werd er eerst na verloop van 17 eeuwen uitgenomen. Het zou den 24n Augustus 79 n. Cbr. gebakken ziju geworden. Er waren 21 stuk?, zeer oudbakken natuurlijk en wat donker ge worden, doch anders goed bewaard. In de gemeente Oost-Stellingwerf (Fr.) is een huismofdertje door een lappeukoop- man beetgenomen. De koopman had een stuk katoen, dat hij zoo goedkoop mogelijk wilde verkoopen. De vrouw zou voor de le el 1/2 et., voor de tweede 1 ct., voor de 3e 2 et. enz. betalen dus zoo goed als te geef dacht de vrouw, en sloeg toe. Het stuk was 10 el lang en kostte volgens die berekening f 5.111/3, alzoo de el ruim 10 stuivers, ver boven de waarde. De vrouw betaalde, maar heeft nu meteen ontdekt hoe zulk eene reeks oploopt. Wie niet sterk is moet slim zijn. D e g e- fchiedenis speelt iu 't verre Westen opeen trein, die drie dagen was ingesneeuwd. Voedsel en drank was er voldoende, maar alle sigaren waren al voor den avond van deu eersten dag in rook vergaan. In den goederenwagen vonden wij eene kist met rooktabak, die natuurlijk onmiddellijk werd geeoi fiakeerd, maar 't ongeluk wilde, dat er in den geheelen trein geen enkele pijp was te vinden. 't Was een toestand als van Tantalus, die alle heerlijkheden aanschouwde, maar ze niet kou be- reikeD. Onder de passagiers was een echte Yankee uit Connecticut. De man zou en moest rooketi. Hij zocht ouder en naast den trein in de sneeuw, naar een strootje of rieije om eene pijp te maken, maar vond niets. En toch zal ik eene pijp hebben zeide hij. En werkelijk het gelukte. Hij nam een pot lood spleet het voorzichtig open, haalde er de zwarte potlooflkern uit, legde de stukjes hout weer tegen elkaar, houd ze goed vast en omwond ze daarna stevig met het bladtin van de pakjts rooktabak. Toen bolde hij een appel uit, stak er het holle potlood iu eu klaar was de pijp. Binnen een pair uur zat het geheele gezelschap te dam pen als oude Zwitsers. AI3 de lezer 't niet gelooft, beproeve hij het bij gelegenheid Zelf maar eens. President Cleveland van de Ver- eenigde S'aten is een visscher in zijn hart. //Ik moest//, zoo schreef hij onlangs aan iemand, die hem een fraaien zalm had gezonden, „ik moest eigenlijk niet meer verlangen d ut de gelegenheid mij door u verschaft, om mijn deel van den viscli te krijgen als die aan tafel wordt rond gediend maar ik ben klein genoeg, om deu man, die dezen visch gevangen heett, te benijden." Verglaasde koffieboonen. De Hamburger BSrsenhalle zegt, dat in de laatste jaren zwart glimmende gebrande koffieboonen hun weg op de markt gevonden hebben. Deze bizon (ierheid -vordt aan de boonen medegedeeld door ze te bespren kelen met suiker of eene oplossing van suiker in de brandtrommels in de groote stoom-koffie- branderijen. Hierdoor verkrijgen zij eeu omkleedsel van suiker, en worden wat men noemt „ver glaasd." Men beweert van dit proces, dat het de vervluchtiging van de aromatische bestanddeelen der boonen belet, als zij eene poos bewaard moeten worden, maar iu werkelijk is het eigenlijk een aanmerkelijk bedrog van het publiek, want volgens Professor Köaig veroorlooft het glazuur in de eerste plaats, om de werkelijke qualiteit der boonen te verbergeu, zoodat slechte booneu met goede kunnen vermengd worden zoi der vrees voor ontdekkingen in de tweede plaats toonde het onderzoek van Dr. H. Weigmanu aan het laboratorium te Munster, dat eenerzijds het glazuur de verdamping van water uit de boouen belet, terwijl anderzijds het gewicht vermeerderd wordt door het omkleedsel van suiker, dat niet zooveel waarde heeft als de boon zelf. Door deze twee omstandigheden ontvangt het publiek, bij het koopen dezer verglaasde gebrande koffieboo nen eene kleinere hoeveelheid werkelijke koffie. De vermeerdering in gewicht, door de vermin derde verdamping van water, en door het zware suikeromkleedsel, werd door Dr. Weigmanu be vonden niet minder dan 8 a 10 pCt. te bedragen, eene percentage, die nogal van belang is bij da tegenwoordige hooge koffieprijzen. De verglaasde koffieboonen geven wel, tengevolge der gebiande suiker, die er zich op bevindt, een schoon donker aftreksel, en dit kan eene aanleiding zijn voor het publiek om ze te koopen doeh dit is eene misleiding, want de deugd van koffie bestaat niet ir. het donker uitzicht, en den brandach- tigen smaak van het aftreksel, maar in de aau- gename en opwekkende werking verkregen, door de caffeine en de etherische olie, die de koffie bevat, en die bezit de gebrande suiker niet. De sterfte in de voornaamste stedeu van ons land heeft zich in do maand April 11. verhouden als volgt Haarlem 19,7 per 1000 inwoners Leeuwarden 20,3 per 1000 in wonersGroniugen 20,7 per 1000 inwoners; Leiden 21,4 per 1000 invvonersMaastricht 21,6 per j.000 inwoners; 's-Gravenhage 21,8 per 1000 inwonersDordrecht 22,7 per 1000 inwoners; Rotterdam 23,6 per 1000 inwoners; Utrecht 25,4 per 1000 invvoners 's-Ilertogen- bosch 30,8 per 1000 inwoners Aruhem 36,1 per 1000 iuwoners. Eeuwige rouw. Inde mid de n-e e u w e n was in geen land de familiegehechtheid inniger dan in Engeland, wanneer het er op aankwam, doo ieu te beweenen. Men telde de bloedverwant schap tot in het twaalfde gelid; dus was menige familie genoodzaakt het geheele jaar door rouw kleederen te dragen. Bij zulke treurige voorvallen werden, wanueer het de naaste betrekkingen be trof, de spiegel omgekeerd en de meubelen in watiorde gebracht, om er zich des te meer aan te herinneren, dat de doode elk oogenblik werd gemist. Alle jaren werd er in het huis eeu groot feest gegeven, dat aan de nagedachtenis des doo- deu gewijd was, en waarbij men voor deu afge storvene een stoel en een couvert aau tafel open hield. Men sprak met hen, alsof ze daarbij te genwoordig waren. Gebraden varkensvleesch. Dit wordt door geen volk lek kerder toebereid, dan door de Chineezen. Nadat het gebraden vleesch uit den oven genomen is, wordt het iu den rook van welriekende kruiden gehangen, wat het een heef lijken geur geeft en der. eigenaardige» smaak van het varkensvleesch wegneemt, die voor menig ver hemelte iets onaangenaams heeft. Volgens Glaser's Annalen is het on derzoek omtrent kleurenblindheid der Duitsche spoorwegbeambten, in 1882 aangevangen, ge ëindigd en zijn 239,726 beambten onderzocht, waaronder slechts 1974 zijn ontdekt, die aan daltonisme lijdende waren, d. i. ongeveer 0.8 pet. Het onderzoek had plaats hoofdzakelijk volgens de methoden vau Stilling eu van Holmgreem, ofschoon ook andere methoden werden gevolgd. Deze verhoudiug is gunstig voor Duitschlaud in vergelijking met die in andere rijken gecon stateerd, waar men dergelijk onderzoek reeds vroeger heeft ingesteld, 0. a. in Zweden en Dene marken. In laatstgnoemd rijk bedroeg bet aantal aan daltonisme lijdende spoorwegbeambten volgens dr. De Fonter.ay 3 pet. De wereld verbruikt per jaar 6,000,000 ounce chiiiine en daarvan consumeert Amerika de helft, in werkelijkheid 3,100,000, Uit Schipluiden wordt gemeld van 16 Juni: Heden-avond, ongeveer 5 uur 15 min., daalde op het land van P. Berkenkamp, onder de ge meente Ketel, de luchtballon neder, die te 4 uur 10 min. te Amsterdam met twee luchtrei zigers was opgestegen. Het neerdalen ging met moeilijkheden gepaard, daar het touw vandelucht- klep afbrak, toen de reizigers met den grond in aanraking kwamen. De teigers wareD beiden na^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2