BINNENLAND. der Ieren binnen de wettige grenzen kunnen gehandhaafd worden. Uit Rome wordt aan de Monde gemeld Men verzekert, dat de nieuwe Keizer Wilhelm, toen hij te Berlijn de gelegen heid heeft gehad den Nuntius Mgr. Ga- limberti te zien en bij andere gelegenhe den van jongen datum zich op de gun stigste wijze over het behoud van den gods dienstvrede en eerbiediging van de rechten der Katholieken heeft uitgelaten. Men voegt er Dij, dat de H. Vader aan den Keizer GEMENGDE BERICHTEN. een eigenhandig geschreven brief zal zon den, die aan Z. M. bij zijne kroning zal worden overhandigd door Mgr. Galituberti of door den Nuntius te Munchen, Mgr. Ruffa Scilia. De uitslag der herstemmingen voor den Senaat en de Kamer te Brussel is deze, dat de Katholieken alle acht zetels in den Senaat gewonnen hebben, terwijl zij in de Kamer hunne veertien plaatsen be houden en bovendien op de liberalen nog een zetel hebben gewonnen. Van de liberale lijst is alleen de Bur gemeester Buis gekozen. De Kamer is thans feitelijk samenge steld uit 97 Katholieken en 41 liberalen; de Senaat uit 50 katholieken en 19 li beralen. Gelijk thans bekend werd, telegra- pheerde de Keizerin-weduwe Victoria, toen Keizer Friedrich gestorven was, aan de Keizerin-moeder Augusta het volgende: »Om uw eeuigen zoon schreit zij, die zoo trotsch en gelukkig was zijne vrouw te wezen met u, arme moeder! Geeue moeder heeft ooit zulk een zoon bezeten! Wees fier en sterk in uw leed. Hij heelt u nog heden-morgen laten groeten. Naar hetgeen uit Berlijn wordt gemeld, zal de Rijksdag, die tegen aanstaanden Maandag in buitengewone zitting is bijeen geroepen, door den Keizer persoonlijk met eene troonrede worden geopend. Daarna zal er eene zitting worden gehouden voor de gewone constitueerende handelingen en ver volgens ter beraadslaging over een adres aan den Keizer. Drie dagen later volgt de bjjeenroeping van den Pruisischen Landdag, wiens zitting insgelijks met groot ceremo nieel zal geopend worden. Bij rondschrijven heeft de Russische Regeering aan de Russische dagbladen ten strengste alle pessimistische beschouwingen omtrent de troonsver wisseling in Duitschlaud en den internationale toestand verboden. De Prefect van politie te Parijs heeft een verbod uitgevaardigd om minderjarige meisjes in dienst te nemen voor het rond dragen van dranken in koffiehuizen en drankwinkels van allerlei aard. De politie is gehouden op de naleving dezer bepaling toezicht te houden en bij overtreding proces-verbaal op te maken. La Presse opent eene inschrijving om aan Generaal Boulauger »den eeiedegen voor 's lauds verdediging aan te bieden Reeds? vraagt Le Figaro. Sprekende over het onderwijs, zegt Het Cen trum o. a. //De anti-liberalen willen goed onderwijszij stellen de school op hoogen prijs en het beste bewijs hiervoor is zeker wel de kolossale in spanning, waarmee zij voor zich, in de dagen der achteruitstelling, scholen hebben opgericht. In 1858, bij het in werking treden der wet Van 1857 waren er 24 bizondere gesubsidieerde scholen en 933 bizondere niet gesubsidiëerde scholen, tegen 2516 openbare soholen. In het jaar 1884 bestonden er, volgens het regeerings- verslag, 2899 openbare scholen en 1104 niet gesubsidiëerde bizondere soholen. Men ziet uit deze cijfers hoe het bizonder onderwijs zich be trekkelijk nog veel meer ontwikkeld heeft, dan het openbare. Yereenigingen tot bevordering van het christelijk onderwijs werden allerwege opgericht en de scholen van katholieke ver- eenigingen alleen stegen van 1868 tot 1884 van 42 tot 266. Zulke cijfers behoeven geen commentaar. Zij zeggen luide hoeveel offers het christelijk ge deelte des volks zich voor zijn onderwijs heeft getroost, op welke offers het wel noodig is aan houdend de aandacht te doen vallen, om het ellendige te doen uitkomen van het praatje onzer tegenstanders: dat //de clericalen// het on derwijs willen afbreken. Zouden ook de liberalen zich zooveel offers uit eigen zak voor hunne scholen hebben getroost, wanneer zij zelf voor hun onderwijs hadden moeten zorgen? Het bizonder onderwijs heeft nimmer offers aan de schatkist gekost, terwijl de openbare school in dertig jaren tijds ongeveer 200 millioen heeft vereischt. De voortdurende toeneming der schoolkosten zijn inderdaad schrikbarend. Een enkel staaltje tot voorbeeld. In 1864 waren er 3 rijkskweekscholen, waarvoor aan het onder wijzend personeel werd uitgegeven ƒ38,527.14 'sjaars; in 1884 waren er 7 van die scholen, die aan traktementen voor de onderwijzers ƒ203,296.14 vereischten. Maar nog veel op merkelijker is het, dat in 1864 de drie kweek scholen 479 kweekelingen telden, terwijl in 1884 het aantal van dezen aan de zeven kweek scholen 461 bedroeg. En in 1864 kostten die kweekelingen ons per jaar 32,933,27 en in 1884 ƒ162,242.04! De liberal» per» zal natuurlijk, gelijk overal, moord en brand roepen, wanneer de tegen woordige Regeering de ontzaggelijke uitgaven voor het //neutrale// onderwijs zal temperen en aan het bizonder onderwijs, waaraan reeds zoo veel offers van particuliere zijde, uit liefde tot het beginsel, zijn ten offer gebracht, eenigszins zal tegemoet komen. 't Is goed daarom bij herhaling in herin nering te brengen, hoe de stand van zaken is. De Heer Heemskerk veroorloofde zich eens te zeggen: „dat de aardigheid er af zou gaan// voor de Rechterzijde, wanneer ook de bizondere scholen eens werden bedacht. Alsof het geloovige deel der natie zich voor de grap zulke lang durige en zware offers voor zijn onderwijs heeft getroost! Maar de Heer Heemskerk is, ondanks zijn reeds gevorderden leeftijd, nog een sclialksch man en dit gezegde was ongetwijfeld slechts op te nemen als „eene aardigheid" Aan de Tweede Kamer is door 505 werk lieden, allen in dienst van 's Rijks werf te Am sterdam, een adres gericht, waarin zij hunne be zwaren blootleggen, strekkende om het nood zakelijke van de instandhouding der Marine werven te bewijzen. Aan het slot geven adressanten de hoop en het vertrouwen te kennen, dat de Kamer hare aandacht op dit voor duizenden in den lande groote vraagstuk zal gevestigd houden, en door haar met alle onpartijdigheid de be langen van het Rijk in 7erband met de strikste rechtvaardigheid tegenover de onbillijke be schuldigingen en vergelijkingen zullen worden voorgestaan. Vrijdag a. s. wordt de Staatscommissie voor het vaststellen der beginselen van de legerwetten geïnstalleerd. Naar wij vernemen, zou de Minister Keu- chenius niet voornemens zijn de betrekking van Gouverneur van Suriname te vervullen, alvorens hij Mr. Smidt, die aan het eind dezer maand verwacht wordt, daarover heeft geraadpleegd. Daar er ditmaal geen speciale Afgezanten door de velschillende Hoofden van den Staat naar het Hof van Berlijn werden gezonden, droeg Z. M. de Koning den Minister van Bui- tenlandsehe Zaken speciaal op om aan den Duit- schen Gezant de gevoelens van smart en deel neming te vertolken, welke Z. M. bezielen wegens het afsterven van Z. M. Keizer Erederik van Duitschland. Bij kon. besluit van 19 dezer is aan den Heer O Van Rees, op verzoek, eervol ontslag verleend als Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, en met bepaling dat dit eervol ontslag wordt gerekend in te gaan met den dag waarop de Heer Van Rees de functiën van Gouverneur-Generaal aan zijn opvolger zal hebben overgegeven. Bij Kon. besluit van gelijke dagteekening is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Neder- landseh-Indië de Heer Mr. C. Pijnacker Hordijk, Oud Minister van Binnenlandsche Zaken, thans Commissaris des Konings in de Provincie Drente, met bepaling dat de benoemde Gouverneur- Generaal als zoodanig optreedt den dag waarop hij te Batavia zal zijn aangekomen. De Commissie van Rapporteurs over het voorstel tot herziening van het reglement van orde voor de Tweede Kamer heeft de twee voor stellers van deze veranderingen uitgenoodigd tot eene conferentie op Maandag a. s. Naar men verneemt, zal de Commissie uit de Eerste Kamer, belast met het ontwerpen van eene reglementswijziging voor die Kamer, weldra met hare taak gereed zijn. Naar het Dagbl. v. Z. 11. ên 's Gr. ver neemt, heeft Z. M. den Koning Mr. J. Heems kerk Az., Oud-Minister van Binnenlandsche Za ken, benoemd tot lid van den Raad van State. Vervalsching van thee. Door een pro ces in Moskou en tal van onderzoekingen in St. Petersburg is, gebleken dat de thee op schan delijke wijze wordt vervalsckt. Van de 44 thee- proeven, die in St. Petersburg gerechtelijk wer den onderzocht, bestonden er 4 uit eene ver menging van thee met eene zeker grassoort, 4 uit enkel gras en 5 uittheo, die reeds eenmaal was gebruikt. In Moskou, waar eveneens een onderzoek is aangevaugeu, ontdekte de politie eeu aantal vaten metvuilnis, ter vermenging met thee be stemd. In den hevigen storm, welke o n- langs door geheel Mesopotamië woedde, zij o op den Euphraat negen schepen vergaan met 1400 bedevaartgangers, die op weg waren naar Ker- bela, en die 1400 menschen zijn bijna alle om het leven gekomen. Er kon onmogelijk hulp verleend worden, de oevers der rivier op de plaats waar het ongeluk gebeurde, zijn onbe woonde woestenijen. Van andere pelgrims, die elders aan den oever der rivier wachtten om scheep te gaan, zijn velen gedood door den hagel, welke den storm vergezelde, en waarbij steenen vielen zoo groot als oranjeappelen. De Duitsche Keizer Erederik heeft, zooals bekend is, in zijne jeugd het boek drukkersvak geleerd, en niet maar in naam. Hij was een bekwaam letterzetter. Toen hij, als 14- jarige knaap, met zijne moeder de drukkerij van Haiel, te Berlijn, bezocht, kreeg hij veel lief hebberij in het boekdrukkersvak. Zijne tante, da toenmalige Koningin, gaf hem eene drukpers met toebehooren ten geschenke, en nu kwam een meesterknecht der drukkerij van Hanel dagelijks onderwijs in het zetten en drukken geven aan den jongen Prins, die goede vorderingen maakte. De Prins, later Keizer, bleef steeds veel belang stellen in het boekdrukkerevak, en betuigde meermalen zijne bewondering over de vorderin gen in den laatsten tijd door de typographic gemaakt. D e v e r m e e n d e p e t r o 1 e u m b r o n te Oude-S«hild op Texel heeft reeds opgehouden u^t h«t opvoeren van de vettige zelfstandigheid, die men voor petroleum hield. Trouwens zou niemand op die plaats ooit naar eene petroleum- bron gezocht hebben, dewijl de plek tot voor weinige jaren een modderpoel was, die door zand- storting moest opgehoogd worden alvorens er huizen te kuaueu bouwen. Als eene groote bizonderheid wordt medegedeeld, dat op het buitenverblijf van Jhr. Mr. J. P. Bosch Van Drakausfe'jn, te Lage Vuursche, een boommarter is geschoten. Als eene aardigheid kruist door een deel van de Nederlandsclre pers het wanda- lisme van een dronken student te Deventer, die in de poffertjeskraam van Vulsma den boel met opzet stuk sloeg alleen om met den akeligen bluf de scherven met een bankje van f 100 te kunnen betalen. Het bericht is zoo ingekleed, dat de lezer wordt uitgenoodigd, het buitengewoon aardig te vinden. Alsof het niet treurig genoeg is, dat die ziunelooze kerel niet door de politie in arrest is genomen. Op den IJsel, dicht bij Kampen, is Zaterdag door Gebr. Vis3cher, uit Wilsum, een steur gevangen, wegende ongeveer 265 ponden. Het heeft zeer de aandacht ge lrokken, dat gedurende den langen duur van Keizer ^Frederiks ziekte met geen enkel woord gerept Js van godsdienstigen troost, door hem ge vraagd of verkregen. Op het laatste oogenblik heeft hij evenwel het Luthersche Avondmaal ge bruikt, maar buitendien is het niet zeker, dat de godsdienst tot dit laatste oogenblik van het sterfbed verwijderd is gebleven. De Berlijneche correspondent van de Köln. Volksziel, meldt zon der eenig reserve, dat in den namiddag van 13 Juni eene „Barmhartige Zuster" (van den H. Carolus Borromeus) uit het St. Jozefsziekenhuis te Potsdam ontboden is, om den stervende te verplegen. Was het alleen voor verpleging dat zij werd ontboden, of heeft do Keizer, door een lichtstraal van goedheid getroffen, in zijne laatste oogenblikken godsdienstigen troost willen ont vangen uit den mond van een dier engelen van liefde, die hij zijn leven lang eerbied en hoog achting heeft toegedragen? De gemeente Groningen telt 16 ingezetenen wier jaarlijksch belastbaar inkomen hooger wordt geschat dan j 20,000. De Heer W. A. Scholten met een inkomen van ƒ130,000; Jhr. J. zE. A. Van Panhuys, Commissaris des KoniDgs f 120,000; Prof. H. L.Drucker ƒ100,000; W. J. Quintus 40,000; Wed. J. J. Cremers ƒ38,000; Wed. A. T. Van der Tuuk 30,000; J. E. Schollen en G. Alberda Van Menkema ieder 26,000; E. B. Ter Horst, H. Hommes en O. Q. Van Swinderen ieder 24,000; H. O. Eeith, Douairière W. J. Quintus geb. Gockinga, W. De Sitter, B. Van Roijen en Mej. C. Van Swinderen ieder 22,000. Paarden, ten noorden van Alk maar groot gebracht, worden schichtig bij 't zien van een boom, heeft men schertsenderwijs wel eens gezegd. Zoo erg is het nu niet, maar dat er werkelijk weinig hout voorkomt, blijkt uit de handelwijze van den blauwen reiger Ardea Cinerea) in deze streken. Deze vogel breekt hier geheel met zijne gewoonte. Overal elders in ons land toch bouwt hij ziju nest op boomen, maar in het Zwanenwater, een meertje tusschen Petten en Kallantsoog, nestelt hij in het riet. Evengoed als de mensch, regelt de reiger zich dus naar de omstandigheden. Toen de Koning van België de Brusselsche tentoonstelling bezocht, riep een werkman, die in zijne onmiddellijke nabijheid stond„Vivent les ouvriers I// De Koning keerde zich om en zeide uiterst beleefd//Cer- tainement, monsieur I" In het verslag van het Legér des Heils komt over Nederland o. a. het volgeude voor Het Leger begon hier zijn werkkring met 3 officieren en telt thans in Nederl. 45 offic. en 11 kadelten «an beiderlei geslacht. Te Amsterdam bestaan 3 korpsen. Groningen bezit 2 korpsen. Verder zijn korpsen gevestigd te Haarlem, Nun- speet, Hat,tem, Meppel en Hoorn. De Zondag avond-bijeenkomsten werden door meer dan 84,580 personen bezocht. In da vergaderingen op week-avonden verschenen 460,250 toe hoorders. De godsdienstoefeningen om 7 uur op Zondag-morgen worden in het verslag afzonderlijk herdacht; deze dragen in den eigenaardigen stijl van het Leger den niet alledaagschen naam van Knie-exercitiën. Aan het meer of minder bezoek dezer exercitiën hechten de voorgangers veel; zij meeneD, dat daarnaar de geestelijke toestand van het Leger het best kan beoordeeld worden. Niet minder dan omstreeks 26,615 toehoorders kwamen daarbij op, en bij een der korpssn was dit aantal vele Zondagen achter elkander, ondanks het strenge winterweder, nooit beneden de 250. De voorgan gers zien hierin een bewijs van geestelijken wasdom. Betreffende de resultaten door het Leger des Heils verkregen, zegt het verslag, dat in 1887 omstreeks 3000 personen tot de zoogenaamde zondaarsbank kwamen om den Heer te belijden, waarvan later ougeveer 1000 aanzoek deden om soldaat te worden. Van de overige 2000 meenen de versluggevtrs te weten, dat zij meerendeels leden geworden zjjn van verschillende kerkgenoot schappen en vereenigir.geD. Een nieuw toestel, in tijd van oor log van veel nut, is uitgevonden en beproefd door een jong luitenant te Montauban (Eiankrijkl. Dit toestel, //microphoon" genaamd, is bestemd om op grooten afstand niet alleen te kunnen ontdekken of troepen voorbijgaan, maar bovendieu den aard en het aantal. De inrichting is zeer eeuvoudig en de uitslag is zeer bevredigend geweest. Professor Von Richthofen, de be- kende Duitsche aard-en aardrijkskundige, heeft onlangs het genoegen gehad, door een deel der geleerde wereld zijn overlijden betreurd te zien en in verscheidene Duitsche en buiteulandsche bladen necrologfiëa vol lofredenen over zijne verdiensten voor de wetenschap te lezen, terwijl hij gezond en wel te Berlijn zat. Het misverstand ontsproot uit eene zeer begrij pelijke verwarring van den aardrijkskundige met den rechtsgeleerde Vou Richthofen, die in Silezië was overleden. Het „Aardrijkskundig Genootschap" te Parijs, waarvan hij correspoudeerend lid was, koos zelfs, na eeu waardeerend woord zijner nagedachtenis, een ander in zijne plaats voor dien post. De luchtreiziger E. L'Hoste, die 11. Donderdagiu gezelschap vau de heeren Julhes en Wolff met den ballon Kopenhagen in de Zuiderzee terechtkwam, verloor bij die schip breuk zijne jas, inhoudende eene portefeuille met 200 aan gGL De wakkere luchtschipper werd aan het hoofd verwond. De South Wales Daily News geeft de volgende lezing over eene zaak, welke voor het gerechtshof le Cardiff werd behandeld. Mr. Perry houdt een bierhuis en oen fox-ter rier, en laatstgenoemde zou door mr. Payne, een schilder, worden geportretteerd. Doch het viel niet uit naar den zin van den heer Perry, die be taling weigerde en dientengevolge kwam het tot eeue actie voor het gerechtshof. Ds fox-terrier moest natuurlijk op de proppen komen als be wijs en Judge Owen bevond, dat kop, oorenen pooten slecht getroffen waren, maar de staart zeer gelijkend. Uitspraak: overschilderen behalve deu staart. Nog een middel tegen zenuw-hoofdpijn! Wan neer Koningin Victoria daaraan lijdt, laat ze een zachten borstel zachtjes over voorhoofd en wenk brauwen heen en weer gaan. Zij vindt daar aau- stonds baat bij, zegt men. Het korps stafmuziek der Dor- drechtscke schutterij heeft uitgeblazen. De luiteuant-kapelmeester bij de dienstdoende schutterij te Dordrecht de Heer C. Van der Linden, betoogt in een uitvoerig schrijven aau de Dor- drechtsche Courantdat de ontbinding van de ka pel is voorbereid door de stelselmatige tegen werking van den commandant der schutterij se dert de oprichting van een tweede muziekkorps bij de schutterij. Weigering om volksconcerteu te geven, op grond, dat de door de slad daar voor toegestane gelden niet, zooals vroeger, iu de kas van het korps vloeideu, was de directe aanleiding, dat de commandant de ontbinding ge lastte. Omtrent den reeds vermelden brand in de spits van den toren te Winterswijk, wordt ons nader medegedeeld, dat het vuur spoe dig is gebluscht door het koene optreden van den politie-agent De Vries, die met groot levensge vaar langs de van buiten aangebrachte haken, naar boven is geklommen, toen de vlammen van bin nen niet waren te bereiken. Op zijne gevaarlijke standplaats heeft hij het een uur lang moedig uitgehouden. Door het gemeentebestuur is hem voor zijn kloek gedtag eene belooning van 100 toegekend. In Winterswijk zijn meer kranige lui bij de politie. In de N. R. Ct. wordt herinuerd aan het feit, dat ten vorigen jare een ander politie dienaar des nachts geheel alleen eene woning binnendrong, waar hij bemerkte, dat een inbreker bezig was ziju bedrijf uit te oefenen, den stevig gebouwden kerel bij den kraag greep en hem, na eene lange worsteling, toen er eindelijk hulp opdaagde, in arrest bracht. Zulke dingen blijven niet zonder invloed op de overige beambten, zoodat men te Winterswijk zeker is 's nachts even veilig te kunnen slapen als het vermaarde geruste jongetje van Hieronymus van Alphen. Aan de Mexicaansche kust, bij Tampico, is dezer dagen een „zee-vampyr", door de Engelschen ook „duivels-visch" genoemd, ge vangen. Het dier deed, toen het gedood was en op het strand lag, denken aan eene reusachtige vleermuis. Het zeemonster was 4.5 meter lang en ruim 5 meter breed. De bek was 1.5 m. breed. Terwijl te Kleef voor rekening van de firma Van den Berg, te Osch, eene boter- fabriek wordt gebouwd, welks met 1 October a. s. iu werking zsi wordea gebracht, zijn ook te Goch houderden handen bezig met het bouwen eener boterfabriek voor rekening van de firma Jurgens, te Osch. Ook deze firma wil gaarne tegen 1 October hare fabriek openen, hoewel zij veel later aau den bouw begonnen is dan de firma Van den Berg iu Kleef. Om haar doel te be reiken heeft nu de firma Jurgens te Osch den aannemers harer fabriek eeue aanzienlijke geldsom boven de aannemingssom beloofd, indien de fabriek met 1 October in gereedheid gebracht is, terwijl zij voor elke week vroegere oplevering van het werk dan 1 October den aannemers ƒ1000 uit keert en de aannemers zich verbonden hebben voor elke week latere oplevering van het werk dan 1 October ƒ500 uit te keeren aan de firma Jurgens. Een slaapwagen voor zich alleen nam een Russische Graaf van Berlijn op reis naar Reichenhall, waarvoor hij f 1200 moest betalen. Hoewel er 20 plaatsen in waren, nam hij voor zijne bediendeu nog f 180 aan afzonderlijke plaatsj, kaarljes tweede klasse. De Heer E. Domela Nieuw en huis is nu door eenige verveners per aangeteekeuden brief uitgenoodigd om eene vergadering met hen te houden op een tijd door hem zelf te bepalen, te Heerenveen. Zij wenschen van hem te vernemeD, hoe een vervener, met 60 man werkende, per dag f98,40 kan verdienen. Tegenwoordig heeft men te Par ij a in de groote kringen voor verschillende schotel»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2