NIEUWE No, 1257, Zondag 24 Juni 1888. 13de Jaargang. Ierland en zijne Geestelijkheid, BUITENLA N li BINNENLAND, ii. feuilleton. Het mes van den strooper. (Wordt vervolgd.) HAARLMSCHECOIRMT. ABONNEMEWTSPBIJS Per 3 maauden voor Haarlemf 0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B tJHB Aïï: St. Janstraat Haarlem. M AlHTIÉKflP^T: AGITE MA 501f AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEHTIÉH Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS I, AURET. Hetgeen den Ierschen Priester, behalve zijne volhardende liefde voor het volk, nog op bizondere wijze kenschetst, dat is zijne onwankelbare standvastigheid en zijn strijd voor recht en billijkheid. De Ieren weten zeer goed, dat dezelfde Priesters, die de voordeelen hun door de Anglicanen aan geboden, van de hand wezen en met de arme inwoners, droge aardappelen, klaver en zeewier aten,evenwel tegen onwettige ma nifestaties en buitensporigheden in de hoogste mate zijn gekant. Men is het niet vergelen, hoe voor 100 jaar de white boys,* omdat zij de lynchwet op hunne laudheeren toe pasten, en voor 20 jaar de Fenians, omdat zjj geweld en moord pleegden, door de Katholieke Kerk werden geëxcommuniceerd. Omdat de Iersche Priester ontfermende liefde aan strenge rechtvaardigheid paart, onder vindt hij ook een greuzenloos vertrouwen bij het volk in zjjne persooD. Wie van den Ier iets verlangt, hem wil overtuigen of voor iets wil winnen, die moet door den mond des Priesters tot hem spreken.Nooit, zegt de reeds geciteerde historicus Leskar, »zou O'Connelldeze Iersche Pericles, de beste en edelste van alle volkstribunen, de bevrijder van Ierland, aan wien het de emancipatie te danken heeft zulk eene macht in Ierland hebben verkregen wanneer niet de gezamenlijke Geestelijkheid zijne getrouwe medehelpster ware geweest, als niet hoofdzakelijk de eenvoudige Capucijner Pater Matheus het volk bezield had met een geest van orde en uitmuntend gedrag.® Ook Isaac Butt heeft het Iersche volk slechts door de Priesters voor de Homerule-bewe- ging kunnen winnen. Ofschoon Butt Pro testant was en bleef, was toch de Geeste lijkheid van Ierland zijn streven welwillend gezind, omdat hij het terrein der gerech tigheid niet verliet. Bij alle afkeuring van onwettige hande lingen, strijdt de Iersche Geestelijkheid ook thaus nog evenals vroeger, dapper en on vermoeid, binnen wettige grenzen, voorde vrijheid en de rechten van het gekwelde volk en zij draagt en deelt broederlijk een ontzettend lijden. Op eene groote vergadering te Mallow in 1880 gehouden, ontwierp de Katholieke Geestelijkheid in de diocese Cloyne, eeue der grootste en meest vader landslievende Bisdommen, onder voorzitter schap van haren Bisschop Delany, eene reeks eischen en vorderingen, zooalsvast stelling van den pachttijd, matige pacht, wettelijke regeling tot gemakkelijker ver krijging van grond voor den pachter, vrucht- baarmaking van het woeste land enz., eischen, die algemeen als gerechtigd worden beschouwd. Tegelijkertijd maakte deze ver gadering van de gelegenheid gebruik, het volk nogmaals dringend voor elke buiten sporigheid te waarschuwen, omdat deze van (Eene Véluwsche novelle.) 11) Vervolg) Maar met het gebed keert de vrede terug in haar binnenste en weerspiegelt zich in haar vromen, ten Hemel geslagen blik. Als God waakt over de zijnen; wat is er dan te vreezen? Het avondeten is opgezet als haar man en zoon terugkeeren van hun treurigen tocht. Er wordt gesproken over den doode, die nu in den Hemel is, en er wordt vurig gebeden voor zijne behoef tige vrouw en kinderen. Vrouw Klapper, die Hendrik gedurig aanziet, vangt eindelijk zijn schichtigen blik op en bemerkt, dat hij onder den haren verbleekt. Zou hij reeds iets weten van het onaangename geval? Om het even, ze moet er hem op voorbereiden; het is ook beter dat hij gesterkt wordt door de deelneming en en de hartige toespraak zjjner ouders; dat zal zijn last verlichten. Hendrik, begint ze, als het avondeten is afgeloopen behalve dat geval van laatst, het standpunt der christelijke zedenwet moet worden gelaakt en overigens voor de Iersche zuak niet anders dan nadeelig kan werken, in plaats van haar dienstig te zijn. »Nu wij aandringen op de regeling der agrarische wet, zooals zjj in bovenvermelde besluiten is vervat, en ons bereid verklaren de wettige pogingen onzer porochianen te steunen, zouden wjj tegelijkertijd onzen plicht als Dienaars van den H. Godsdienst verzaken, wanneer wij niet op de nadruk- kelijkste wijze ons onvoorwaardelijk verzet verklaren, tegen allen, die leeriogen ver spreiden, welke tegen het eigendomsrecht zijn gekant of door de heftigheid hunner taal ons voor opgewondenheid licht vatbaar volk trachten wijs te maken, dat de zaak der pachten door misdaden kan verbeterd wor den. De eischen der Iersche pachters, zooals zij in de resolutie zijn vervat, zijn recht vaardig en kunnen hun niet worden ont zegd. Hoogst waarschijnlijk zullen zjj spoedig worden ingewilligd, als de strijd voor de sanctie op eene verstandige wjjze en biuneu de wettige grenzen wordt gevoerd. Worden deze grenzen echter overschreden, zooals dit reeds in enkele gewesten van dit land is geschied, worden er pogingen in het werk gesteld, om de belangen der pachters door misdaden tegen personen en eigen dommen te bevorderen, dan wordt door zulke daden de zaak der pachters slechts benadeeld, waarschijnlijk verijdeld.® Aldus luidt eeue schriftelijke kennisgeving der Geestelijkheid van Cloyne als gevolg van de besluiten op de vergadering te Mallow gehouden. Even duidelijk spreekt een herder- ljjke brief van den Aartsbisschop van Du blin, Dr. M'Cabe, over de patriotische plicht omtrent eeue verandering der Iersche wet geving langs den weg eeuer loyale ver dediging van de rechten des volks. »Mjjuo plicht jegens God en het volk,® zegt deze Kerkvorst, gebiedt mjj te spreken, zelfs op 't gevaar af niet te worden verstaan. Het is te allen tijde de roem en de kracht van Ierland geweest, dat volk en Priesters gezamenlijk tegenover de vjjanden van ge loof en vrjjheid optraden. Het zou dus een vreemd verschijnsel zijn, wanneer de Geeste lijkheid niet met het grootste belang de beweging voor de agrarische wet volgde. Alles zegt, dat de noodzakeljjkheid bestaat om tot eene spoedige en grondige herziening der Iersche wetten over te gaan. Alle wel- deukendeu zjju het eens, dat zekere afschuw wekkende wetten moeten afgeschaft worden. De Regeeriug was eenmaal in handen van .mannen, wie het niet aan goeden wil ont brak. Zij wezen eiken dwangmaatregel van zich af. Maar hoe werd hunne gematigheid beloond? Mannen, die de hocge eer ge nieten als vertegenwoordigers van het volk op te treden, schaamden zich niet te ver klaren, dat het hun doel was, aan Ierland eene constitutioneele vrijheid te onthouden. Mag zulks eene politiek geheeten worden ben je toch zuiver van geweten, niet waar? Alweder! mompelt de zoon wrevelig. Van dat geval zou niet meer gesproken worden. Het is gebeurd en het zal niet meer gebeuren, is dat niet genoeg? Ja, ja, bevestigt zijn vader, dat heeft het oudje mij zelf voorgehouden. Als men zijne verkeerdheid inziet en er berouw over heeft Stil eens! valt zijne vrouw hem in de rede, daarover spreek ik ook niet. Maar als de veldwachter mij de boodschap geeft, dat Hendrik morgen om tien uur voor het gerecht moet verschijnen, mag ik toch wel vragen, of hjj dat met een goed geweten kan doen. Het is Hendrik te moede, alsof alles met hem Tonddraait. Schrik en ontzetting teekenen zich zoo duideljjk op zijn gezicht, dat het zjjne ouders geheel in verwarring brengt. Eene rechtszaak?l vraagt de vader met bevende stem. Hendrik, bij uwe eeuwige zaligheid wat heb ge uitgevoerd? Verdenk hem toch niet zoo zeer, vader! zegt de oude vrouw bedarend, is het niet al erg genoeg, dat anderen het doen, alleen omdat eene dievegge zijn naam betrekt in hare strooperijen. Kom, jongen! drink eens voor den schrik je ziet er uit als bestorven, en zoo erg is he door welke het volk tot vrijheid en wel vaart zal geraken? Door dezelfde mannen zijn verbeteringsplannen ingediend, die door geen rechtschapen Staatsman kunnen aan genomen worden. Het ongelukkige Ierland heeft in den loop der laatste jaren het bloed zijner eigen kinderen vergoten. De vloek van het vergoten bloed rust niet alleen op de moordenaars, maar ook op allen, die zich niet met afschuw van zulke daden afwenden. Bloedvergieten is geen middel van gioote mannen, die hun vader land hebben bevrijd. O'Connell hoeft ver klaard, dat de vrijheid geen druppel bloeds, op misdadigeu weg vergoten, mag kosteu. De wijze en welgeziude manneu van het land moeten een plan van actie ontwerpen, dat door God gezegend en door de Kerk kan aangenomen worden. Dan zal Ierland weder om getuige kunnen zijn van het grootsche schouwspel, 't welk daarin bestaat, dat Bisschoppen, Priesters en leekeu van het land vereeuigd zijn in het verlangen naar gerechtigheid. En deze organisatie behoeft slechts eenige maauden te bestaan, om vrede en welvaart in Ierland big vend te doen wonen.® (Slot volgt.) In de zitting van den Bondsraad van jl. Donderdag heeft de Rijkskanselier me- dedeeling gedaan van het overlijden van den Keizer-Kouing Friedrich, van de troons bestijging van Koning Wilhelm II van Pruisen, en van den hieraan verbonden over gang der keizerlijke waardigheid op Wil helm II. De JReichs-Anzeiger bevat een koninklijk besluit van den 20en, waarbij de Pruisi sche landdag tegeu den 27eu dezer wordt bijeengeroepen. Graaf Zedlitz heeft zijne benoeming tot Minister van Binuenlandsche Zaken van de hand gewezen, daar bij meende in Posen als Gouverneur en als voorzitter der ko- louisatie-commissie nuttiger werkzaam te kunneu zijn. Keizer Wilhelm heeft deze reden volkomen gebillijkt. Naar het heet, zijn er nu met Dr. Miquel, behoorende tot den rechtervleugel der nationaal-liberalen, onderhandelingen aangeknoopt over het aanvaarden der na latenschap van Von Puttkammer als Mi nister van Binnenlandsche Zaken. Sommige Duitscbe bladen melden, dat de vraag in ernstige overweging is ge nomen, of niet eene strafrechtelijke ver volging tegen Dr. Morell Mackenzie mo gelijk zou zijn. Adviezen daaromtrent, zoo wel van Duitscbe als van Engelsche zijde ingewonnen, zouden echter, hoewel over Mackenzie zich afkeerend uitlatende, te vens verklaren: zoogenaamde geneeskundige fouten zijn strafrechtelijk niet bewijsbaar. De verbannen Fransche journalisten toch niet, dat ze van je hooren willen, wat je van die vrouw weet. Je hebt haar zeker wel eens gesproken? Neen! antwoordt Hendrik, alsof hij het woord er met geweld uitstoot. Zie je, herneemt zijne moeder met een zegevierenden blik op haar man, hij kent, haar niet eens. En de hond, die zoo vriendelijk tegen je was, Hendrik? De hond vraagt deze, wien de angst nog meer beklemt. Welke hond? De hond van den schaapherder, die in zijn zondig bedrijf aan zijn einde kwam! De goede God zij hem genadig! Ikik weet niet eens, dat het de hond van den schaapherder was, antwoordt Hen drik op doffen toon. Hendrik! zegt de oude man, bjjna plechtig van ernst en aandoening, terwijl hij zjjne bevende hand op den arm zijns zoons drukt, weet goed, wat je zegt. Alles kan je vergeven wor den, behalve de zonde tegen den H. Geest, dat is de volharding in het kwaad tegen beter weten in. Heb je misdaan, erken het, je ouders zullen de schande met je dragen, liever dan je ge- heelen afval van God. Bijna ware Hendrik het geheim ontsnapt, dat in de laatste dagen zjjn leven tot eene hel hebben de tusschenkomst ingeroepen van den Franschen Ambassadeur, die hun zijne hulp heeft toegezegd. Zij ontkenneu de hun te laste gelegde beschuldigingen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Prins Von Bismarck, overeenkomstig de bedoeling van Keizer Wilhelm, aan Óostenrjjk, Italië, Frankrijk en Rusland het oprechte voor nomen tot handhaving der gunstige be trekkingen heeft te kennen gegeven. Men voegt er bij, dat het drievoudig verbond in zijn tegenwoordigen vorm zal gehand haafd worden. Jl. Donderdag heeft te Londen eene conservatieve partij vergadering plaats ge had onder voorzitterschap van Cord Sa lisbury, die naar aanleiding van de neder laag der Regeeriug in het Lagerhuis in de quaestie der politie-contröle, den afval laakte van eenige conservatievenhet zou beter geweest zijn, zeide hij, indien zjj ruiterlijk hunne bezwaren tegen het voor stel der Regeering hadden uiteengezet, al vorens tegen haar hunne stem uit te bren gen. Gemis van eendracht, waar het op handelen aankomt, zou allicht tot eene nederlaag der Regeering kunnen leiden, welke haar noodzaakte een beroep te doen op het land. Smith verklaarde, dat hij bereid was de taak van partij-leider in het Lagerhuis neder te leggen, indien hij als zoodanig niet het vertrouwen der conservatieven be zat. De vergadering heeft ten slotte eene motie aangenomen, waarin zij baar volste vertrouwen uitspreekt in Lord Salisbury en en in Smith. Men meldt, dat te Tunis en Algiers de Regeering aan buitenlandsche visschers de visscherij op de kusten heeft verboden. Volgens een bericht uit Weenen, zou de Czaar op zjjne reis naar Kopen hagen te Stettin aan wal gaan, om Keizer Wilhelm een bezoek te brengen. Men heelt uit Constantinopel bericht ontvangen, dat de Porte de inkomsten van het villajet Erzerum heeft afgestaan, als waarborg voor de betaling der oorlogs schatting aan Rusland. Men zegt, dat de Porte ten gevolge van den aandrang van den Eugelschen Am bassadeur het plan overweegt tot benoeming van Armenische Gouverneurs iu de drie Kleiu-Aziaiische provinciën, waar de Ar meniërs het talrijkst zjjn. Inkomstenbelasting. Wanneer men liberale kopstukken hoort, zegt //Een Amsterdammer" in De Nieuwe NoordHollander," dan is er voor de kleine burgers en minder gegoede personen geen billijker, geen rechtvaardiger belasting dan eene inkomstenbelasting. Kregen de liberalen hun zin, dan zou spoedig heel Nederland in de zegening der inkomsten belasting deelen. maakte. Zeker, zijne ouders zouden hem trouw op zijde blijven, al brak hij hun het hart door de volledige bekentenis van zjjne schuld, maar hunne grijze hoofden met schande bedekken, hij had er den moed niet toe, en dan was er nog eene andere, die hij ontzien moest, of ze zou hem laten varen. Neen, hjj wou Diene niet verliezen, nu hij bijna zijn doel had bereikt. Sanne zou den wensch haars vaders trouw vervullen, dat ver wachtte bij zeker. Hij moest blijven ontkennen, gelijk zjj, dan kon het gerecht onmogelijk vat op hem krijgen. Als gij zooveel gewicht hecht aan den praat van eene dergerlijke persoon, vader! dan laat ik mij liever door een ander in verhoor nemen, zegt hij opstaande. Ik weet niet wat gij van mij denkt, maar veel goeds is het niet. Het is toch alevel slim genoeg, dat ze mij in zulk een geval betrekken, en nu dat er nog bij! God zij geloofd en geprezen! jubelt de oude man, terwijl hij fluks zjjn zoon op zijde treedt en hem harteljjk omhelst. Als je zoo spreken kunt, mijn jongen, plaagt je de schuld niet. Nu kan ik het dragen met opgericht hoofd wat ze je ook ten laste mogen leggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1