Sir Morell Mackenzie. GEMENGDE BERICHTEN. LedeJr burger zou dan betalen nadt zijn vee- mogen. De rijke veel, de minder rijke minder, enz., tot den onvermogende, die niets zou be- taleD. Niemand kon dan klagen over de zware lasten. Alles was billijk verdeeld. De ondervinding is de beste leermeesteres, en die ondervinding getuigt, dat de liberale zegening ook niets anders is dan boerenbe drog. Ziet wat in Amsterdam de ondervinding heeft geleerd. Jaarlijks blijken een aantal personen, aange slagen in de plaatselijke directe belasting (in komstenbelasting) niet te kunnen betalen, zoo dat kolossale sommen, waarop telkens bij de begrootkig gerekend wordt, als niet-inbare posten worden geboekt. En ofschoon het totaal-cijfer der aangeslagenen gaandeweg wrminderd werd, natuurlijk allereerst door aftrek der vermoede lijke niet-betalers, blijven de oninbare sommen ook nu nog vrij aanzienlijk. Thans stellen B. en W. aan den Baad weder voor, om van het dienstjaar 1885/86 ruim f8000 oninbaar te verklaren, makende met het geen Teeds als zoodanig werd aangewezen een totaal van circa f26,500 met inbegrip van on verhaalbare zegel- en vervolgingskosten. In de vijf jaren van 1881 tot 1886 bedroeg het geheele cijfer der oninbare posten op de Inhieren der inkomstenbelasting ruim f328.000 op een te ontvangen bedrag van ongeveer f 10.200.000. Hieruit blijken dus twee zakenten eerste dat ook zij, die niet kunnen betalen, zijn aan geslagen en wel voor een groot getal. De ambtenaren en de commissie, door Bur gemeester en Wethouders aangesteld tot regeling dezer belasting, zijn dus of onbekwaam voor hunne taak, of zij pijnigen uit de minder bemid delde personen zooveel uit, als door middel van waarschuwingen, aanmaningen, dwangbevelen en deurwaarders slechts mogelijk is, zelfs meer dan mogelijk iswant zeer veel der zegel- en ver volgingskosten zijn onver haalbaar. Dit woordonver haalbaar, wie zal beschrij ven wat zee van ellenden dit omvat. En ten tweede eene belasting, waarbij zulke grove mistastingen en zooveel willekeur mogelijk is, dient hoe eer hoe liever te worden afge schaft. H;K.H. PrinsesjMarie van Saksen-Alterfburg, geboren Prinses van Pruisen, is Donderdag-nacht te 12 uren overleden. Prinses Maria, oudste dochter van Prins Erie- drich Car] van Pruisen, was geboren 14 Sep tember 1855, en trad op 24 Augustus 1878 in het huwelijk met 1/rins Hendrik der Neder landen, welk huwelijk, zooals men weet, van zeer korten duur was (de Prins overleed op 13 Januari 1879). Later hertrouwd met Prins xklbert van Saksen- Altenburg, was de Prinses eeuige dagen geleden voor de tweede maal bevallen, en het is aan de gevolgen van deze bevalling, dat zij thans overleed. Haar kort verblijf bier te lande, eerst aan de zijdh van den Prins, die in zoo hooge mate de achting van ons volk genoot, later als weduwe, heeft aangename herinneringen achtergelaten. Ook hier zal dan ook haar afsterven, op zoo jeugdigen leeftijd, door zeer velen worden be treurd. De teraardbestelling van het stoffelijk over schot der Prinses zal heden, Zaterdag, te Alten burg plaats hebben. Bij kon. besluit is het beroep van het Kamerlid Ohna ongegrond verklaard, en is het besluit van Ged. Staten van Friesland gehand haafd, waarbij hij wegens ongeoorloofde leveringen, van het lidmaatschap van den Baad van Wijm- britseradeel is vervallen verklaard. Haarlemmermeer, 22 Juni. Tot nu toe is het den Afgevaardigden van het Leger des Heils niet gelukt alhier een vergaderlokaal te ver krijgen. Men spreekt er nu van, dat j|e bijeen komsten, mits de vereischte vergunning wordt verkregenin 't open veld zullen gehouden worden. Het was half negen 's avonds toen gisteren een bediende van het //Hotel des Indesden ver tegenwoordiger van het Dagblad bij Sir Morell Mackenzie aandiende. Deze had juist zijn maal tijd geëindigd, nadat hij in den namiddag met dochter en zoou tot 7 uren de residentie in oogenschouw had genomen. De beroemde geneesheer heeft een nog jeugdig en intelligent uiterlijk en eene aangename stem hij spreekt kalm, duidelijk en voov een Engelsch- man vrij langzaamzijne kleeding is eenvoudig maar onberispelijk. Na de wederzijdsche begroeting had ongeveer het volgende gesprek plaats, dat van de zijde van Dr. Mackenzie somtijds onderbroken werd door korte trekjes aan eene cigarette, welke eeu scherpen, onaangenamen geur verspreidde Sommige Duitsche bladen melden, dat bij uw vertrek uit Berlijn, verscheidene geneesheeren van den overleden Keizer aan het station tegen woordig waren om u uitgeleide te doen, andere integendeel, dat ze door hunne afwezigheid schit terden. Wat is in deze de waarheid? //Bij mijn vertrek uit de Duitsche hoofd stad waven eenigen mijher collega's aanwezig om mij vaarwel te zeggen. Mijne verhouding tot deze i«, sinds professor Bergmann niet meer deel nam aan onze consultation, steeds van vriend- schappelijkeu aard geweest. Bergmann is als de aanstoker te beschouwen van de lusschen ons gevoerde twisten." //De partij van de Kreuzzeitung heeft steeds met leede oogen eene eveutueele troonsbeklim ming van Keizer Erederik III gadeslagen. En toen deze toch plaats had, zocht zij haar te neutraliseeren door een .Regentschap. Indieu door mij was toegegeven, dat de overleden Vorst aan krfnker lijdende was, zo* het bistellen van een [Regentschap wellicht niet tot de onmogelijkheden hebben behoord". (Dr. Mackenzie zinspeelt hier ep een artikel in de Pruisische Constitutie, waarbij een Regent schap verplichtend wordt gesteld, wanneer de regeerende Vorst aan eene ongeneeslijke kwaal blijkt te lijden. Reeds meermalen is in de bladen vermoed, dat Dr. Mackenzie ter wille vau Erie- drich's gemalin, zijne laudgenoote, de verklaring weigerde te geven dat kanker aanwezig was. Het blijkt hier, dat de geleerde die positie blijft innamen.) Het is thans ook uwe meeniug, dat 's Kei zers ziekte kanker was en niet, zooals ik wel heb hooren fluisteren, eene even gevaarlijke doch andere kwaal ;/Ik heb nooit beweerd, dat het iets anders dan kanker was. Wel heb ik mij te San Rsmo er niet tegen verzet, toen des Keizers lijfarts hem eenigen tijd behandeld heeft, als le/d hij aan de door u bedoelde ziekte; doch sedert Eebruari stond het bij mij vrij wel vast, dat wij met kanker te doen hadden. Men heeft na dien tijd vetl gesproken over de wecschelijkheid om den Keizer eene operatie te doen ondergaanik heb daar steeds tegen geijverd, daar ze hoogst gevaarlijk is en meestal met doodelijken afloop gepaard gaat. Op dit oogeblik bracht een bediende de lamp binnenDr. Mackenzie gaf dezen toen iu zeer zuiver Duitsch eeuige bevelen. Welke taal spraakt gij gewoonlijk met uwe collega's //Meestal Duitsch De aanwezigheid van kanker is dan ook gebbkeu bij de lijkope ning; of liever, lijkopening kan men 't eigenlijk niet noemen, daar het post mortem onderzoek zich bepaald beeft bij de opening.der keel. Ook aangaande die lijkopening hebben onjuiste be richten geloopen. Da overleden Keizer, zoowel als de tegenwoordige, Wilhelm II, en de Keizerin hadden zich tegen een post mortem onderzoek verklaard; evenzoo Koningin Victoria. Men heeft echter gezwicht voor overwegingen san juriditken en hiutoriacbeu aard. Du usance schijnt een der gelijk onderzoek te vorderen." Hebt gij wel eens van de zij le van het publiek onaangenaamheden ondervonden //Z-.er zeiden integendeel, toen men den Keizer uit San Remo zag terugkomen, aan schouwde men in plaats van een doodelijke zieke, zooals men Daar aanleiding van lal van on rustbarende telegrammen verwacht had, een krachtig en gezond persoon. Vandaar weerklonk steeds een Iloch Mackenziewaar ook ik mij soms in 't openbaar vertoonde. Het is ook eene onwaarheid, dat, toen uit een drietal geneeskun digen eene keuze gedaan motst worden om de behandeling des Keizers te leiden, Keizerin Vic toria alle mogelijke moeite zou hebben aangewend voor rnijue benoeming. Deze is door den kranke geheel uit eigen vrije beweging geschied. Wel heeft t aderhand de Keizerin mij van hare te leurstelling doen blijken, dat ze mij niet veel eerder had geroepen." Eenige Duitsche bladen berichten, dal Kei zerin Victoria zich te Hannover, andere dat zij te Wilhelmshöhe bij Kassei zich denkt te vestigen.... Daaromtrent is mij niets bekend. Men heeft ook beweerd, dat Dr. Hovell iu dienst dier Vorstin zoude blijven, hoewel ik zoo goed als zeker weet, dat ook bij over eenige dagen Berlijn gaat verlaten." Terwijl de lezers van het Dagblad boven staande regelen onder de oogen krijgen, bevindt zich Sir Morell Mackenzie hoogstwaarschijnlijk aan boord van het stoomschip, dat den thans wereldberoemd geworden geneesheer, na eene afwe zigheid van ettelijke maanden, wederom naar zijn vaderland zal terugvoeren.(Dagbl. v.Z II. en 'sGr De leerlingen van een Parijsch schilder badder: onlangs eeue glasruit in de deur van het atelier gebroken, en de opening met papier dicht geplakt. De schilder, die zeer karig met zijne woorden was, stak, toen hij dat ontdekte, zijn wandelstok door het papier en zei: Wie de ruit gebroken heeft, moet haar betalen. De leer lingen plakten het gat weer dicht en den vol genden morgen stak de schilder er weer zijn stok doorheen, met dezelfde woorden. Dut ging nog een paar dagen zoo voort, en de tóón des schil ders werd steeds 'dreigender. Eindelijk toen hij op een morgen weer het papier in de ruitopening zag, bulderde hij zijne waarschuwing uit, sliet met bizondvre kracht zijn stok er door en hoorde een vervaarlijk gerinkel. De leerlingen haddin de ruit laten maken en die, voor de grap, met papier beplakt. De schilder zelf had nu het glas gebroken en volgens zijne gedurig herhaalde woorden moest hij het betalen. In sommige grensplaatsen wor den de uit Duitschland afzakkende straatmuzi kanten zoo talrijk, <tet de gemeentebesturen deze kunstenaars, die in den volksmond zulk een eigenaardigeu naam hebben, eenvoudig weer over de grenzen laten brengen, als zij niet van vol doende papieren zijn voorzien. Een hoogwelgeboren Engelsohe zonderling, Lord Clifford, moet dezer dagen van eeue reis om de wereld teruggekeerd zijn, van top tot teen getatoueerd, met draken, vogels, Ja- pansche vrouwenkoppeu enz. Hij had te Yoko hama twee kunstenaars in het beschilderen van menschen ontmoet, en zich door hen aldus laten opsieren. Door de vormen en vergiftige Btoffen bij deae kunstbewerking gebruikt, werd Lord Clifford voor een geruimen tijd ziek; maar hij is nu volkomen hersteld.Lady Clifford is alles behalve gesticht over het nieuwe voorkomen van haar man, die meer op een clown dan op een gentle man gelijkt. Zij moet een eisch tot echtscheiding hebben ingesteld. Te Rilland ^tZeel.) heeft een 80- jarige grijsaard zich bij het scheren zoo ernstig aan hals en pols gewond, dat men vreest voor zijn leren. Ben gevangene, Perre'noud gehee- ten, werd door twee gendarmen van Parijs naar Bourgoin overgebracht. Te Dyou veinsde Perre- noud ta slapou. Ds gendarmes, daardoor gerust gesteld, sliepen op hunne beurt in; toen zij wak ker werden was de vogel gevlogen. E.i volgens de jongste berichten vliegt hij nog. Dr. T. C. Winkler te Haarlem zegt Zifa in de Arnh. Ct. heeft den handelsbrief iu volapük, welke door de Frausche wereldtaal- «areeniging als opgave tot vertaling iu de moe dertaal was opgegeven, bij gelegenheid van de jaarlijksche examens door die Yereeniging gehóu den, ir. acht talen (Maleisch, üeenseh, Neder landse!), Eriesch, Eransch, Engelsch en Spaansch) overgezet. Bij deze gelegenheid is opnieuw ge bleken, dat volapük zich door kortheid en zeg gingskracht onderscheidt. Voor de bedoelde vertaling waren gemiddeld 123 woorden noodig, terwijl de oorsponkelijke tekst in volapük slechts 83 woordeu bevat. Na volapük komt bet kleinste aantal woorden (103) voor iu bet Maleisch, het grootsto (135) in het Spaan: ch. Bovendien zijn de woordeu in het volapük over het algmeeeu korter dan in eene der andere ta len. Het langste woord in deu volapük-tekst be slaat uit 12 letters (JlentdnapükiJin aile ver talingen komen langere woordeu voor bv. in de verschillende talen naar bovengenoemds volgorde gerangschikt: djoeroe-toelisnja met 16, Tilfreds- stilselseen samvittighedsfidd met 17 hochachtungs- voll mei 16, boekforkeaper met 13, consciencieu- sement met 18, conscientiously met 15 en cono- cimientos met 13 letters. Gemiddeld gebruikt men iu volapük ongeveerd van het aantal let ters en woorden, dat men in eeue andere taal behoeft, om hetzelfde uit le drukken. Te B e r 1 ij n is, volgens de Pos. Ztg eene doctorale dissertatie door de philosophische faculteit afgewezen, omdat zij op te slecht pa pier was gedrukt. De promotie werd evenwel niet uitgesteld, maar dn dissertatie moest op nib»;w worden gedrukt. Het besluit, der faculteit berust op eene ministeriëele aanschrijving uit den laatsten tijd, waarin wordt voorgeschreven, dat dissertaties moeten zijn gedrukt op goed papier. Bedden, matrassen e n a n d e r be d- degoed worden iu vele gevallen, na afloop van ziekten, in de banken van leening gebracht. De zaken worden opgelegd met ander beddegoed, waardoor vaak besmetting wordt begunstigd. Het bestuur vau de Bank vau leening te Parijs heeft daarom ten vorigeu jare iu de maand Juni een ontsmetlingsstation doen inrichten met ovens, werkende met stoom, waarin gedurende het 2e haltjaar 1887 zijn ontsmet: 9187 matrassen, 3090 veeren bedden, 8348 kussens en 8175 dekens. Vooral in lijden van epidemie komt zulk een maatregel noodzakelijk voor. De zonnebloemen worden te W y a- ning (Noord-Annrika) als brandstof gebruikt. De stelen worden gedroogd zoo hard als 't hout van den ahorn en dienen tot brandhout, terwijl het zaad meer warmte geeft dan zelfs steenkool. De 99jarige J. Van Herwaarden te Oudheusden maaide deze week zelf met een zeis eenig hooiland, dat achter zijne woning is gelegen, eu een paar dagen later kon men hem zijn hooi zien verzamelen, op een wagen stapelen eu huiswaarts voeren. De nieuwe spoorweg, die den bergpas van Biünig doorgaat, eou der schoonste Alpenwegen in Zwitserland, is plechtig ingewijd en een groot banket besloot de plechtigheid. Bij het opkomen der zon zag men in de verte op den stoffigeu weg de oude diligence van Brünig aankomen, do vooigangster van het stoompaaid. Het was da laatste rit van den ouden wagen, de paarden waren geheel met zwart behangen, de zweep met rouwfloers omgeven en de postillon blies eeue treur-fanfare. De bekende schaakspeler Zucker- tort is, volgens bericht uit Londen, overleden. Veel gerucht wordt gemaakt van een te Cleveland in de Vereenigde Staten opge richte eleciromaguetische kraan, die bij een stroom van 6 ampères gemakkelijk een gewicht vau 400 kilogram aan ijzeren of stalen staven oplicht en verplaatst. Ongetwijfeld zal deze vracht even ge makkelijk worden losgelaten, wanneer het een of ander hapert aan batterij of geleidingen. Aan een goeden haak zouden wij zegt de Stoompost de voorkeur geven boven twee eketromag- neten. Twee personen waren Woensdag- avond te Utrecht met een kruisnet in de Nieuwe gracht aan het visschen, toen een hunner bij het ophalen uitgleid en iu de gracht op het net viel; de andero haalde spoedig het net op met zijn vriend iu plaats van visck er in. Het kerkhof van het dorp Eliza beth, in het district Alleghany, Perisylvanië (Ver.-St.), moet de eigenschap hebben van de daarin begraven lichamen te versteenen. Ver scheidene dooden, welke er in den laatsten tijd werden opgegraven, zoo wordt bericht, waren geheel of gedeeltelijk versteend, al naar zij er langer of korter hadden gelegen. Eeu kinderlijkje, dat er zeven jaren gelegen had, was geworden als een steeuen beeld een ander, dat er drie jaren lag, was nog slechts gedeeltelijk tot dien toestand overgegaan, maar de nog niet versteende deelen vertoonden geen spoor van bederf. Onder de vele anekdoten omtrent Keizer Erederik, die nu herinnerd worden, en die alle van zijn goed kart en edelen geest getuigen, is ook het verhaal, hoe hij eens een vaandrig hielp aan zijne officiersuitrusting. Tijlens de leger- oefeuingen te Koningsbergen in 1877, kwam onze Erits" 's avonds laat langs het wachtlokaal van het paleis. Hij wenkte den schildwacht, de militaire eerbewijzen achterwege te laten, en ging naar het venstor, ora te zien wat daarbinnen voorviel. Daar zag hij, in de offieierskamer, den dietiBldoendeu vaandrig, blijkbaar door de ver moeinissen van den dag orermand, in slaap gevallen, met een brief voor zieh op tafel. De Kroonprins trad zachtjes binnen, en las op bet papier voor den slapende het volgende: „Lieve moeder, verheug u met mij. Ik heb van daag, na de parade, gehoord, dat ik eerstdaags officier zal worden. Maar hoe zal het gaan met de officiersuitrusting? Gij zijt arm en hebt alles voor mij gedaan, en ik zal op eene andere manier raad moeten schaffen. Schulden maken 13 een loelijk woord; eu wie zal za betalen?" Daarover pein zende was zeker de arme vaandrig ingedut. Da Kroonprins nam nu zacht ds peu in da baud eu schreef als antwoord op de vraag: „Erederik Willem, Kroonprins." Toen ging hij stii heen zonder den slaper te wekken. Da vaandrig was met weinig verrast toea hij bij zijn ontwaken vernam wat er gebeurd was. Da Prins heeft na tuurlijk zijne belofte vervuld. Te Oosterbeek is op het hoogste punt vau de uitspanning, de Westerbouwing, een fraaie oriënteeriafel gezet. Op die tafel zijn een groot aantal lijoen geplaatst, en daarnaast de na men der dorpen, die overal in de Betuwe ver spreid liggen, welke gemakkelijk zijn waar te nemen als men lungs een dezer lijnen ziet. Dr. Ztaps, een Ameri k aan, die zich op het gebied der werktuigkunde naam heeft gemaakt,heeft als men het verhaal, dat in Ameri- kaansche bladen de ronde doet, gelooveu wil eeue zeer gewichtige uitvinding gedaau. Op een heuvel, waarboven zich dikwijls onweersbuien samentrokken, had hij op hooge stangen, veer tien „bhksemvallen" opgesteld, die bestaan uit een twee meier hooge kist, vervaardigd uit eene stof, die de electriciteit niet kan geleiden. Het openstaande deksil staat in verbinding met een 50 meter langen ijzeren band, die, als een spiraal in de kist ligt. Zoodra nu een bliksemstraal het metaal treft, wordt door een vernuftig bedachte inrichting, het deksel onmiddellijk gesloten, ter wijl de beide einden van den ijzeren band zich vereenigen en zoodoende een gesloten keten vormen, waarin de bliksem nu voortdurend moet rondloopen, daar bij niet kan overspringen op den wand vau de kist, dia niet geleidt. Het ge lukte Dr. Ztaps raeds vier bliksemstralen op te vangen, die in de kist duidelijk hoorbaar knetteren en knarseu veroorzaakten. Een blik— semval, die met de uoodige voorzorgsmaatregelen op het vrije veld geopend werd, ontlaadde zich met hevige verschijnselen van onweer, waarop, tengevolge vau de beweging, die daardoor in da lucht ontstond, eeu hevige regen volgde. Onze landbouwers van de toekomst behoeven dus niet meer voor droogte vieezsu; wanneer ze regeu noodig hebben, openen zij eonvoudig een blik— semval Een visch is een vise h, maar een bliek van 17 pond, zooals te Akkrum in „de Hutten" bij het station gevangen werd, is toch eene groote zeldzaamheid, en wel eene eervolle vermelding waard. Eeu twaalftal dames hebben te Amsterdam eene dames-roeivereeuigiug opgericht. Is dit nu wel vtouweuwerk? Men moge het z-.er aardig vindeu dat de rudermadams in Stok- holm hare taak doen als geoefende vareusgezelleu, maar wij zouden tueenen, dat andere uitspanningen en lichaamsoefeningen aan de vrouwen beter pasten, daa deze. Intusschen, bij den wtinigeu lust, die er bij jongelieden bestaat om op z-e te gaau, wordt nu het vooruitzicht geopend, dat in toekomende tijden onze vloot eenmaal „be mand" zal worden met vrouwen, gteu vermomde, gelijk dat „meisje loos", waaraan de dichter zijn lied wijdde eu dat nog altijd leeft, hoe lang het „laatst" ook geleden is. Arnh. Ct. Onder een aantal winkel bedien den en eenige patroons te Amsterdam worden pogingen aangewend om onder de groote winke liers in de hoofdstraten tot overeenstemming te geraken omtrent de sluiting hunner magazijnen op een vroeger uur dan tot heden geschiedt. Reeds vroeger hebben eenige winkeliers zich voor standers verklaard van eene dergelijke regeling, die hen zeiven niet zou schaden, wanneer de maat regel slechts algemeeu werd toegepast, en die vooral hunne ondergeschikten ten goede zou ko men, wier arbeidsdag verre van „normaal" kan genoemd woiden. Toenmaals zija die pogingen afgestuit op onvoldoende medewerking eu con- currentiegecst. Men meldt uitAroison aan Het Pad dat de Vorst van Waldeck, de vader van H. M. onze Koniugin, bij een val vau zijn paard eeue vrij ernstige kneuzing aan de knie heeft gekregen. Men meldt ons uit Amsterdam: Als uitvloeisel van de concessie, waarbij de gemeenteraad aan den Heer Martin Wolff het uitsluitend recht toestond om kiosken voor den verkoop van tijdschriften en dagbladen aan den openbaien weg te plaatsen, zullen weder 16 nieuwe huisjes verrijzen, en wel: op het Damrak bij de Oudebrugsteeg; Prins Hendrikkade bij het Cen traalstation en bij de Martelaarsgracht, eeir ander op deze gedempte gracht. Voorts op het Marnixplein bij de Westerstraat; Westerstraat hij de Rozengracht; Prinsengracht bij de Leidsche- graeht; Weteringschans tegenover het Rijksmu seum; op het Ferdinand Bolplein; Spui lij de Kal verstraatin de Gerard Donstaat; op het Amstelveld; Singel bij de PaleisstraatWeesper- zijde bij het Amstelhotel; Eenhoornsluis en Nassaukade. Hiermede zal het getal kiosken op 50 zijn gebracht, terwijl even zoovele weduwen er haaij brood iu verdienen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2