BINNENLAND. Dr. Andreas Jansen, Koloniën. Voor de geschiedenis van hetGouden Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII- GEMENGDE BERICHTEN. overeenstemt, en voor zoo langen t\jd als dit het geval zal wezen. De hitte in Engelsch-Indië moet tenge volge van het wegblijven der passaatwinden ondragelijk zijn geweest, ondragelijker dan bij menschengeheugenis 't geval was. De temperatuur was de hoogste, welke ooit is opgeteekend, zoodat alle zaken bijna geheel stilstonden. Gevallen van zonnesteek en bezwijmingen waren niet zeldzaam; som migen zelfs met noodlottigen afloop. Hst Oostenrijksche Fremdenblatt zegt naar aanleiding der troonrede van Keizer Wilhelm, dat zij eene vredes-boodschap bevat, omdat zij den wensch uitspreekt Ruslands politiek te zien geleid op den weg van den vrede. Men verneemt uit Madrid, dat de Spaansche Regeering op de conferentie over de Marokkaansche zaken wil opgeven, daar hare informatiën aautoonen, dat de Sultan van Marokko niet gezind is iets beteeke- nende concessiën toe te staan tegenover de concessiën, welke hij van de Mogendheden verlangt. De Hongaarsehe delegatie heeft de begrootingen voor Buitenlaudscbe Zaken, voor Marine en voor de bezetting van Bos nië en Herzegowina eenstemmig aange nomen. De budget-commissie uit de Oostenrijk sche delegatie heeft, na de vertrouwelijke mededeelingen van den Minister van Oor log te hebben aangehoord, het gevraagd crediet van 47 millioen eenstemmig toe gestaan. De pokken heerschen thans over ge heel Italië, maar volgens het gezondheids bureel, te Rome, niet erger dan in andere jaren. Batavia, 26 Mei. De Java-Bode dringt krachtiger dan ooit aan op ontruiming vau Atjeh wegens de beri-beri, die niemand meer ontziet, inlanders noch Europeanen, soldaten noch officieren, militairen noch burgers, manneD, noch vrouwen, zelfs kin deren niet. Elke maand verlaten minstens 500 zieken Atjeh. Met deze mail vertrekt met pensioen de Generaal-Majoor J. H. Romswinckeldie uit de gelederen tot dien hoogen rang is opgeklommen en als vechtmajoor« een van de meest beminde officieren in het leger was. Dat hij het zonder wetenschappelijke oplei ding tot Generaal heeft gebracht, bewijst voor zijue groote talenten en voortreffe lijke hoedanigheden, maar zegt de Java- bode niet dat het Indische leger het wel zonder wetenschappelijk gevormde Officieren stellen kau. Curacao, 25 Mei. Bij koloniale ver ordening is aan den Gouverneur van Cu- rafao bevoegdheid toegekend om concessie te verleenen voor een te bouwen droogdok aldaar, voor niet langer dan 60 jaar. De begrooting van Cura9ao voor 1889 is aan de Koloniale Staten voorgedragen tot een bedrag van 705,029,99®, waarbij geene bijdrage uit de schatkist wordt ge vorderd. Ontvangsten en uitgaven zijn 70,690,955 hooger geraamd dan op de loopende begrooting. Er is o. a. 24,000 uitgetrokken voor telegraphische gemeen schap met andere landen en 33,400 voor noodige en nuttige werken op Curasao. OPROEPING. Nu de feestelijkheden ter viering van 's Pausen gouden jubilé ten einde zijn, heeft men te Rome, onder goedkeuring van Z. H., het plan gevormd, door eene volledige geschiedenis de gedachtenis aan deze glorievolle dagen voor de komende geslachten te bewaren. Zijne Eminentie Kardinaal Schiaffino, eere-voor- zitler van het generale feeatcomiié, richtte zich te dier zake aan al de Aartsbisschoppen, Bis schoppen, Apostolische Delegaten, Vicarissen en Prefecten, om door hunne bemiddeling de noodige gegevens te verkrijgen voor de samenstel'ing van dit werk. Aan den ondergeteekende, als secretaris van het Nederlandsche hoofdcomité, droegen HH. DD. Hoogw. de Aartsbisschop en de Bisschoppen onzer provincie op, de gestelde vragen te beant woorden ten opzichte van de feestviering in Ne derland. Gelijk uit de ontvangen vragen blijkt, wenscht men te Rome nauwkeurige opgave niet slechts omtrent hetgeen de Katholieken van de ver schillende bisdommen en landen met gemeen schappelijke krachten ondernamen, maar tevens, eu zeer terecht, omtrent de meer bizondere en locale feestvieringen. Het is vooral om laatstgenoemde gegevens te verkrijgen, dat ik mij veroorloof, de hulp in te roepen van de besturen der comités, welke zich in verschillende plaatsen des Lands met de leiding der feestelijkheden hebben belast. Wel bood het feestnummer van De Tijd ons op den ln Ja nuari eene volledige lijst van de toen bestaande comités, en heeft de katholieke pers getrouw verslag gegeven van de meeste feesten, welke op verschillende tijden en op verschillende plaatsen werden gevierd, toch stellen mij deze be richten niet in slaat om al de gevraagde opgaven te verstrekken. Om deze reden zie ik mij ge noopt, ae presidenten of secretarissen van al de bedoelde comités te verzoeken, mjj zoo spot dig mogelijk per brief of briefkaart to melden welk comité-lid in staat en bereid is de gewenschte inlichtinqen te geven. Ik zal dan de vrijheid nemen, aan genoemden persoon eenige bepaalde vragen te richten, welker volledige, beknopte en spoedige beantwoording niet moeilijk zal vallen. Het katholieke Nederland heeft bij deze feest viering opnieuw een schitterend blijk gegeven van zijne liefde en trouw jegens den H. Stoel; het is billijk, dat in de geschiedenis dier feest viering de Kerk van Nederland de plaats iuneme, welke haar toekomt. Om spoedige inzending van de gevraagde adressen verzoekt Secretaris van het hoofdcomité. Seminarie Driebergen, Juni 1888. De opgaven van den Nieuwe IJselbode be treffende het uiterst geringe getal Katholieken, welke te Zwolle openbare betrekkingen bekleeden, gaf aan een lezer van De Tijd, aanleiding om voor zijne woonplaats, Haarlem, een dergelijk onderzoek in te stellen. De uitkomst daarvan is als volgt De gemeente Haarlem telt 48,697 inwoners, van welke ongeveer 15,000 dus bijna Va Katholiek. Gemeente. Niet Kath. Kath. Burgemeester en Wethouders4 0 Secretaris1 Raadsleden25 2 Gemeente-ontvanger1 Hulppersoneel van den ontvanger 4 0 Architect Gemeentewerken1 Opzichter en verder personeel 7 0 Directeur Gemeentereiniging1 Curatoren van het gymnasium 5 0 Commissie v. h. middelb. onderw.9 0 lager 15 1 Kamer van kooph. en Eabr9 2 Gemeente-archief.2 1 Yerdere ambtenaren4 1 Rijk en Provincie. Griffier en ambtenaren bij liet prov. Bestuur26 1 Arrondissements Rechtb. President, le den, officier enz10 0 Rechter-plaatsvervangers4 0 Ambtenaren b. h. Kantongerecht. 9 0 Notarissen9 1 Deurwaarders3 0 Belastingen, Inspecteur en ontvanger der registr., ontvanger d. dir. en ind. bel. en hypotheken 6 0 Hierbij kan gevoegd wordendat evenals schier overal, liet personeel van leeraren aan het gymnasium en de hoogere burgerschool bijna geheel uit Protestanten is samengesteld. Ook te Haarlem, zegt De Tijd zeer terecht, zijn de Katholieken al bizonder ongelukkig ge weest. Gedep. Staten van Gelderland hebben hunne goedkeuring onthouden aan art. 14 der politie verordening van Batenburg, inhoudende dat het verboden is, vrouwen in de herbergen te hebben na zonsondergang. Thans verneemt men, dat de Minister van Binnenlandsehe Zaken geene termen heeft gevonden, om dat artikel ter vernietiging aan Z. M. den Koning voor te dragen. Tengevolge van hare uitputting door de kosten van het openbaar onderwijs, is de Staat de volgende gemeeuten weer te hulp moeten komen met buitengewone subsidiën voor dat onderwijs; Herpen, 280, Rukfen 1250, Wes tervoort ƒ600, Katwijk 1000, Oostvoorne ƒ425, Pierschil ƒ300, Rokanje ƒ400, Stad aan 't Haringvliet 2400, Stellendam ƒ700, Dan- tumadeel ƒ1000, Hindeloopen 730, Eigels- hoven ƒ300. Wij vernemen met zekerheid, dat de Graaf van Parijs binnenkort weder ons land zal be zoeken. Door eene commissie uit de Eerste Kamer is een nieuw reglement van orde ontworpen, dat vasthoudt aan de tegenwoordige werkwijze en aan het afdeelings-onderzoek, maar het aantal afdeelingen op 5 stelt. Nadere wijziging zal later noodig worden, als de enquête-wet is herzien, met het oog op de toekenning van het recht van enquête aan de Eerste Kamer, Helder, 27 Juni. Gisteren-nacht is alhier in 79-jarige n ouderdom overleden de Heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse, sedert Juli 1853 Burge meester dezer gemeente. De overledene nam deel aan de krijgsbedrijven van 183032 en was ge rechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Gedurende veel jaren was hij lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, waarvoor hij zich eenige jaren geleden, wegens gevorderden leeftijd niet weder herkiesbaar stelde en 34 jaren lang lid van den Gemeenteraad. Naar ons wordt meegedeeld is Mr. J. H. J. Hoek door de rechtbank te Lugano veroordeeld bij verstek tot drie maanden ge vangenisstraf, twee honderd franks boete en in de kosten, ter zake van de door hem aldaar in de maand Maart jl. geuitte lasterlijke aantijgingen, betreffende den gep. Luit.-Kolonel van het In dische leger, C. J. Knoote. Dikwijls gebeurt het, dat de z o o- genaamde kuil, die bij het vissehen door twee vaartuigen, welke op eenigen afstand van en evon- wijdig aan elkaar zeilen, wordt voortgetrokken, anejovisnetten meesleept en vernielt. De schade op die wijze veroorzaakt, is somtijds vrij aan zienlijk, daar ieder visscher voor het uitoefenen van zijn bedrijf voor minstens 200 gld. netten noodig heeft. Een Enkhuizer visscher, die eergisteren-morgen was uitgevaren, om zijne netten nit zee te halen, kon, aangekomen op de plaats waar hij zijn visch- tuig had uitgeworpen, hiervan niet het minste spoor meer ontdekken. Vrij bediukt, zooals zich begrijpen laat, komt hij in de haven terug. Aan wal stappende, verneemt hij, dat misschien nog niet alles verloren is, daar een visscher in den kuil een aantal ansjovisnetten heeft meegesleept. Hij zoekt den visscher op, komt bij hem aaa boord, en hoezeer veranderde zijne droefheid in vreugde, toen hij niet alleen al zijn vischtuig terugontving, maar bovendien nog 40 duizend stuks ansjovis, welke er in gevangen wareu. Op Tex elstroom heeft de rogvis- scher Bruia een zeer oud soheepskanon, waaraan zijn net was blijven vasthaken, van den bodem der zee bovengebracht. Zr. Ms. sehroefstoomschip Zilveren Kruis, commandant de Kapt-Luit. ter Zee J. C. Joekes, is in het laatst van Mei te Honolulu aangekomen. De ontvangst aldaar was allerhartelijkst, zoowel van de zijde der verschillende autoriteiten, met den Hollandschen Consul en den Minister vau Buitenl. Zaken aan het hoofd, als van den Koning van Hawaii. Da commandant werd 's avonds aaa den koninklijken disch genoodigd, bij wt.lke ge legenheid hij van den Koning het Comman deurskruis der //orde van Kalakaua" ontving. Te Peize worden in èene schuur godsdienstoefeningen gehouden door eene secte van Baptisten. Ook drie vrouweu traden als spreekster op voor de nog al aanzienlijke schare, die bestond uit allerlei slag vau lieden. Amerika staat bekend als het land der groote huizen; minder bekend is het, dat er ook gebouwen met reusachtige kelders bestaan. Te Washington is thans een kelder in het ge bouw van het departement van fiuanciën gemaakt, bestemd voor bergplaats, liever schatkamer, van 1000 millioen dollars. Nergens ter wereld, zoo ver men weet, bestaat zulk een reusachtige kelder, waarvan bet volgende eenig denkbeeld kan geven. Eerst 30 voet beneden den beganen grond wordt de ingang gevonden, die door een bizonder zware staltMi deur voor dieven of andere nieuws gierigen is afgesloten. Die deur is 8 voet boog, zes voet breed, zeven duim dik en weegt meer dan 5000 kilogrammen. De opening van zulk een kolossus gaat met groote moeite gepaard. Vijf mannen zijn noodig om de deur te openen wenschelijk zal het dus zijn, indien voor 'i openen en sluiten van de deur weldra mechanische kracht woidt aan gewend. De deur kan niet op eiken tijd geopend worden doch alleen op 't uur, waarop de wacht de gewone ronde doet. Het uurwerk, dat er aan verbonden is, laat zulks alleen op het bepaalde uur toe. Vrees voor dieven behoeft dus niet te bestaan dan op dat uur, ofschoon een kleine sleutel voldoende is om de kolossale deur met zijne groote sloten van 30 cM. middellijn te openen. De kelder heeft eene lengte van 85 voet, is 50 voet breed en 12 voet hoog, terwijl de muren geheel massief zijn ter dikte van bijna anderhalven meter. De kelder, waarin de temperatuur verbazend koud kan zijn, is in 16 kamers verdeeld, die allen door stalen deuren kunnen worden afgesloten. Elke kamer kan 200 ton zilveren dollars be vatten. Om de geheele som, die de kelders kau bevatten te vervoeren, zouden meer dau 3000 paarden eu even zooveel wagens noodig zijn. In eene teclite lijn geplaatst, zouden al die wagens eene lengte vormeu van meer dan 16 kilometer, dus zoolang zijn als de afstand vau Den Helder naar Alkmaar. Een spoortrein zou, om den geheelen stoet voorbij te rijden, bijna een uur, noodig hebben. Nog zijn er vijf kleinere kelders. Die, welke men betaalkamer zou kunnen noemen, omdat er bet geld voor dagelijksch gebruik in opgeborgen wordt,is 22 voet breed en i6 voet hoog. Daarin kan 20 millioen dollar worden geplaatst. De tweede kelder is even groot en de derde, boven den tweeden gebouwd, is bestemd voor 50 millioen zilveren roebels, maar daar de Staat zijn kapitaal steeds ziet aangroeien, bevinden er zich wel eens 80 millioen dollars in. De vierde kelder, die voor papieren geld be stemd was, bevat thans 8 millioen zilveren dollare. De vijfde kamer, waarin zich 350 millioen dollars in Staatspapieren bevindt, is 10 voet lang en breed en 7 voet hoog. Sedert geruimen tijd houdt de huogl eraar Doijer zich o..ledig met een onder zoek der oogen van al de schoolkinderen in de gemeente Leiden, die een getal van 6000 uit maken. Onder anderen geschiedt dit met het doel om na te gaan, of werkelijk de myopie bij voorkeur in den betereu stand te huis behoort, zooals thans nog vrij algemeen wordt aange- nomen. Naar het zich laat aanzien, zullen deze omvangrijke onderzoekingen nog in den loop van dit jaar ten einde gebracht en gepubliceerd worden. Generaal Butler deelde eens aan een reporter van een nieuwsblad uit Kansas als zijne meeuing mede, dat iedereen wel, zooals hij, president der Vereenigde Stalen kon worden, maar commies aan een departement, dat was heel wat anders. „Toen ik jong was", sprak hij, „solliciteerde ik naar zoo'n baantje, maar ik droop, oLchoon ik nog wel geprobeerd had om de jonge dame om te koopen, die de schriftelijke vragen uitdeelde. „Door welke straten en ge bieden komt gij, als gij van New-York naar de kust van den groolen Oceaan gaat?" luidde de vraag. Ik wi3t het niet en dus antwoordde ik: „Door geen enkel, want ik ga over zee om kaap Hoorn." Bij den landbouwer A. De Ridder, te Kametik, zijn dezer dagen acht kalveren ver giftigd door het gebruiken van voeder uit een ketel, welke kort te voren een arsenicumhoudend waschmiddel voor schapen had bevat. ITe Helder werd gedurende de laatste dagen door de Noordzeevisschers vrij wat schelvisch aangevoerd. Deze was echter, wegens het daarvoor ongunstige seizoen, bijna geheel waardeloos. AU een bewijs hiervoor meldt men Hat aan iemand, die aan een der visschers een kleinen dienst bad bewezen, welke misschien met éen gulden betaald zou geweest zijn, als beloo ning een paar honderd schelvisscheu werden aangeboden In de kas van der. te Groningen overleden Rijksbetaalmeester Loder is eeu tekort van f 96,000, waarvan door zakelijke borgstelling f40,000 zal gedekt zijn. Bertus had veel van de warmte te lijden, pakte er eentje, en nog eentje, blijkbaar zonder het geweuschle resultaat, want hij begon hoe langer hoe meer te glimmen en ten slotte had Bertus er zooveel gepakt, dat hij zigzags- gewij/.e langs den weg liep. Daar kreeg moeder de vrouw hem in het oog en vlugger dan een politiedienaar het ooit zou kunnen doen, had ze Bertus in zijn kraag gepakt; de noodige stompen, vergezeld van har tige woordjes, werden hem toegevoegd en om de ontnuchtering te voltooien, kreeg Bertus voor de deur zijner woning een emmer water over zijn lijf, onder verzekering aan de buurvrouwen, dat zij moeder de vrouw Bertus het Maandag- houden wel af zou leeren. Dit tooneeltje viel, volgens de Avondpost, Maandag-ochtend nabij de Wateringsche straat iu Den Kaag voor. De Heer B. C. A. M. Visser, Onder officier bij het 5e Regiment Iufanterie te Nij megen, die gedurende het jl. Pausfeest vanwege Z. Exellentie den Nuntius bij ons Hof eene dankbetuiging ontving voor het toezenden eaner door hem gecomponeerde Leo-marsch aan Z. H. den Paus, outving eergisteren uit Rome een uader schrijven vauwege Z. H., welks inhoud wij hieronder (vertaald) laten volgen. Rome, 22 Juni 1888. Weled. Heer. De Heilige Vader heeft UEds. eerbiedig schrij ven met uwe muzikale compositie getiteld „Leo- marsch// (feestmarsch voor piano) ontvangen. De hulde, die U aldus heeft willen brengen asn den Paus voor zijn prïesterjubilé, is door Z. H. zeer welwillend aanvaard. Z. H. stelt zeer op prijs de hulde haar be wezen door U, haar geliefden zoon, beoefenaar der schoone kunsten. Bij dezen betuigt de door luchtige Opperpriester daarvoor zijn leven- digen dank en terwijl hij U den gelukkigstan uitslag wenscht >oor deze eu andere muzikale werken, geeft hij U, geliefde zoon, van ganscher harte zijn Apostolisehen Zegen. Terwijl ik U het bericht zend van de hartelijke ontvangst, die Uwe gewaardeerde hulde alhier heeft genoten, heb ik het genoegen mij met bizondere hoog achting te noemen, Weledele Heer, Uw toegenegen Dienaar, Kardinaal Rampolla. Rome, 22 Juni 1888. Bij het luiden op den dag der be grafenis van Keizer Erederik, is de klepel van de grootste klok te Fulda neergestort, door eeu eikenhouten vloer heen. Het zware stuk metaal ongeveer 100 kilogr. kwam neer vlak bij zes mannen, die beneden stonden te luiden, maar zonder een van hen te raken. Te Limburg (Westfalen) kwam een dergelijk ongeluk voor, dat ook zonder verwondingen Afgaande op een gerucht, heeft de politie te Havre een onderzoek iu eene ar beiderswoning ingesteld, waarbij zij een 16-jarig meisje order de dakpaunnn voud, dat met eenige lompen bedekt, door middel van een ketting aan een halsband aan den muur was vastgeklonken. Het arme kind bevond zich sedert eiude Mei in dezen vreeselijken toestand. De ontaarde vader had haar om een weinig beteekenend vergrijp aldus gestraft, na haar eerst met een stok ge slagen te hebben. Een stuk brood en een glas water was alles wat haar dagelijks werd voorgezet. De vader is in hechtenis genomen eu het meisje, dat ernstig ziek is, naar het ziekenhuis overgebracht. Vlissingen zal vermoedelijk eer lang de eerste Nederlandsche badplaats zijn, die een war delhoofd (pier) in zee bezit. De gemeen teraad heeft er eene subsidie van f 12,000 voor toegekend. Omtrent de wolkbreuk van Z a - lerdag-naeht in de streek der Benedeu-Nahe en het Rijndal wordt uit Kreuxuach uader gemeld Te Munster am Stein stond het water meters hoog. De menschen moesten van de daken met bootjes worden gered. Schuren en stallen werden door het water medegesleept. In de plaatsen langs het gebergte zijn verscheidene huizen en molens vernield. Er zijn ook eenige menschen omgekomen en er is veel vee verdronken. De schade aan de velden en wijnbergen is zeer aan zienlijk. De boringen, vanwege het tech- nisch bureau te Amsterdam, op het erf van den dorpssmid Slaman te Oudeschild (op Tessei) ge daan tot onderzoek naar eene petroleumbrou, heb ben tot heden geene gunstige uitkomsten opge leverd. De Heer F. Domela Nieuweohuis heeft bij schrijven aan de verveners voorgesteld, dat zij uit hun midden twee personen zullen aan wijzen en hij twee als commissie tot onderzoek der zaak daaraan zal toevoegen, terwijl deze 4 commissie-leden bij verschil van gevoelen een 5de lid ter beslissing daaraan toe kunnen voegen, terwijl hij zich aan de uitspraak dier mannen zal onderwerpen. Reeds op Maandag zulleu de ver veners te Nieuwebrug eene vergadering houden ter benoeming van twee leden. In Heerenveen zijn er diemeenen, dat de Heer D. N. zich op deze manier wel aardig uit het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2