BINNENLAND. Koloniën. Curacao, 30 Mei. Bij h&rkaliug heb ben zich hier den laatsten tijd sporadische gevallen van diphteritis voorgedaan. Som mige er van hadden een doodelijkeu afloop; doch de meeste lijders herstelden gelukkig. De meeste gevalleu kwamen voor onder de bewoners van Scharioo en in huizen op Pietermaai, aan het Waaigat gelegen. Dat heeft natuurlijker veler aandacht getrok ken. Waaraan is het toe te schrijven, dat juist eene der beste en fraaiste voorsteden van Cura§ao door die verraderlijke ziekte wordt getroffen? Dit vraagstuk is tot nog toe niet opgelost. Er zijn er, die meenen, dat de voorname oorzaak van het veelvul dig voorkomen der keelziekte op Scharioo is: de uitwaseming van het Waaigat. Op de juistheid dier meeniug valt echter, naar het ons voorkomt, vrij wat af te dingen. Het Waaigat toch is geen modderpoel, waaruit schadelijke dampen opstijgen, die de algemeene gezondheid benadeelen. Het staat in onmiddellijke verbinding met de haven, waarvan het de oostelijke arm is, en krijgt alzoo voortdurend verschen aan voer van water uit zee. GEMENGDE BERICHTEN. Nu in de wetenschappelijke wereld meer en meer wordt ingezien, dat de verspreiding der meeste ziekten veroorzaakt wordt door microben en bacillen, microscopische orga nismen, die de kiemen der ziekten zijn of in zich bevatten, is het niet onwaarschijn lijk, dat deze ook de oorzaak zijn van het hu en dan plotseling voorkomen van diphte ritis bij famiüëu, die aan het Waaigat wonen. Mogelijk vinden de bacillen van diphteritis in het water van het Waaigat gunstige voorwaarden voor hunne ont wikkeling en voortteeling. Het is jammer, dat men hier de noodige middelen en toe stellen mist om een onderzoek daaromtrent in te stellen. Yoor wetenschappelijke man nen zou het hier de plaats zijn, om zich aan onderzoekingen te wijden, waaraan wel de verspreiding der keelziekte in eene be paalde wijk moet toegeschreven worden. Het nut van zulke navorsehingen behoeft niet te worden aangetoond. Curasao bezit geen rioolstelsel. Afvoer buizen voor faecalièn zijn hier niet. Alle uitwerpselen, dus ook die van lijders aan diphteritis, worden in zee en in het Waai gat geworpen. Zou het dus niet hoogst waarschijnlijk zijn, dat men, terwijl men meent daardoor de kiemen der gevreesde ziekte te vernietigen, juist hare ouwikke- ling en voortteeling in de hand werkt? Het zou veel voorzichter zij ude uit werpselen der lijders aan diphteritis niet meer in het water te werpen, maar ze onmiddellijk te verbranden cd zoodoende onschadelijk te maken. De moeite, daar aan verbonden, is gering, eti ook de kosten kunnen geen bezwaar opleveren. In dezen geest zijn wenken aan onze ingezetenen ge geven. Het is te hopen, dat die niet in den wiud worden geslagen. Onder de zaken, welke in de aanstaande zomer- zitting der Provinciale Staten van Noord-llolland aan de orde zullen worden gesteld, vinden wij vermeld, behalve de gewone begrootingsstukken, o. a.: Brief van den Heer Joh. C. Zimerman, kennis gevende dat hij wegens gezondheidsredenen zijne betrekking als lid van Gedeputeerde Staten nederlegt. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot aankoop van een atlas van Noord-PIolland, bestaande in eene verzameling kaarten, teekeningen, boeken, enz. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van subsidie over de jaren 18891891 ten behoeve der teekensehool voor kunstambachten te Amsterdam. Bapport 7an Gedeputeerde Staten op eene aanvrage om verhooging van subsidie aan het museum en de daaraan verbonden school voor kunstnijverheid te Haarlem. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van sub sidie over het jaar 1888 ten behoeve der zee vaartkundige school in het Zeemanshuis te Am sterdam. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot aanleg van een weg en van een paa»denspoor- baan tusschen het station Zandpoort en het ge sticht Meerenberg. Ontwerpen van bizondere reglementen van bestuur voor den Uithoornschen polder en voor de banne en den polder Veenhuizen. Brief van Gedeputeerde Staten, geleidende een adres, houdende aanvrage tot het verleenen van subsidie voor den aanleg van een tramweg tus schen Amsterdam en Edam. Wij vernemen dat de Tweede Kamer tegen 10 Juli a. s. zal worden bijeengeroepen. Het voornemen zou bestaan om in de eerste dagen van Juli, waarschijnlijk den 6n, de memorie van antwoord betreflende de Bankwet in te dienen en die wet dan te behandelen. Het Reglement van Orde komt wellicht eerst in September; men kan het voorloopig verslag, een lijvig stuk van 23 pagina's binnenkort tegemoet zien. De Heer Cremers (Zuidhorn) heeft er een nota bijgevoegd van 9 pagina's. Naar wij vernemen, zullen op de aan staande Indische begrooting het traktement en de uitrustingskosten voor den Gouv.-Generaal tot belangrijk lagere sommen worden uitge trokken, dan de gewoonte is. Het traktement wordt van f160,000 op f 132,000 teruggebracht. De Minister van Justitie heeft den Rijks veldwachter der 2e klasse (brigadier-majoor- tituldir) II. S. Vogelzang, t# Beetstqrzwa»gJ ajnt bizondere tevredenheid te kennen gegeven we gens diens verdienstelijk gedrag tijdens de werk stakingen onder de veenarbeiders te Appelscha en te Beets. Naar wij vernemen, hebben eenige in vloedrijke mannen van verschillende politieke richting zich vereenigd, om hier te lande een dronkaards-asyl op te richten. Het gedrag van Alfousus XIII b ij de opening der tentoonstelling te Barcelona moet zeer eigtnaardig zijn geweest, vooral voor een Koning van Spanje, bekend als het laad der strenge hof-etiquette. Toen Z. M. de zaal was binnengeleid, gekleed in een jurkje van witte kant, met rozen versierd, werd bij door zijne moeder op den troonzetel gezet. Dit beviel blijkbaar goed; maar toen hij wilde gaan paardje rijden en men hem dit be lette, werd hij zeer ontevreden en ttak de tong uit tegen den Minister Sagasta en den Voor zitter van den Senaat. Gelukkig bracht toen juist de muziek wat afleiding. De Koning kwam daar door in eene vroolijke stemming, zoo vroolijk, dat hij luidkeels begon te zingen en met zijne voetjes te trappelen, tot groot vermaak van alle aau- wezigeu, die een luid gejuich aanhieven ter eere van het lieve kind. Maar de tweejarige Koning begon zich, gedu rende de toespraak des voorzitters van het uit voerend comité, weder te vervelen, en tot tijd verdrijf trok hij zijne zusters, de 8 en 6 jarige injantes bij het haar. De Prinsesjes hielden zich eerst goed; maar eindelijk kon de jongste zich niet langer bedwingen; zij kneep haren koninklij ken broeder in zijn been. Z. M. gaf zijne gram schap daarover zoo luide te kennen, dat de plechtigheid een oogenblik moest gestaakt wotden. Eene Chinecsche vertaling van Shakespeare wordt bewerkt door den President der Academie vau Wetenschappen te Peking. Dat werk is dien geleerde opgedragen door het Hof, ten dieuste van de Prinsen. Sedert te Londen de onlusten en plunderingen in West-End en de meetings der werkloozea op Trafalgar Square voorvielen, is men ook daar ter stede er op bedacht gewerst de telegraaf en de telephoon voor de bespoedi ging van den polite- en brandweerdienst te ge bruiken. Een uitgebreid netwerk van draden is daartoe in de wereldstad aangelegd; en de ge- beele z-fik is op flinke wijze aangevat. Behalve onderling, zijn de verschillende politie- en brand- vveerstations ook verbonden met de Ministeriën van Oorlog en van Binnenl. Zaken, met bet Parle mentsgebouw en met de wouingeu der boogere beambten. Bovendien moet elk telegraafkantoor in de stad de berichten van politiebeambten om trent dringende aangelegenheden voor de andere telegrammen overseineD. Op deze wtjze is het mogelijk gemaakt, in den koristen lijd overal eene belangrijke troepen-of politiemacht te ver zamelen, en zullen dan ook ongeregeldheden als boveugenotmden iu Londen waarschijnlijk wel tot het verledene behooren. In het Oosten der provincie Gro ningen richten tegenwoordig de rupsen zoodanige verwoestingen aan, dat vele doornheggeu en hoo rnen zoo kaal zjjn als iu 't hartje van den winter. De troon-insigniën welke, een paar dagen nadat zij in den begrafenisstoet van Keizer Erederik werden gedragen, weder dienst deden bij de plechtige opening van den Duitschen Rijksdag door den nieuwen Keizer, bestaan uit: de Rijksbanier, bet Rijkszwaard, de Kroon, de Schepter, de Rijksappel en het Rijkszegel. De kroon, een meesterstuk van nieuwere goud smeedkunst, is van massief goud, achtkantig en voorzien van vier bogen, op welker boveneinde een blauw-geëmailleerde appel rust, met een kruis van diamanten er boven op. De vlakken van de krtrou zijn met diamanten adelaars en kruisen versierd, en ook de bogen zijn bezet met diamanten. Ook de kroon der Keizerin schittert van dia manten en robijnen. De overige insigniëu zijn minder schitterend. De troon, voor dergelijke plechtigheden steeds uit de Ridderzaal naar de Witte zaal van bet paleis overgebracht, is van rood fluweel. De ach terwand is versierd met gouden kronen er, ade laars van mat zilver. De troonzetel, een stuk uit den lijd van Koning Erederik I, is geheel van mat zilver met vergulde knoppen. Hij lieeft den vorm van de oud-Romeinsche stoelen, met ge kruiste pooten en lage leuning. De pooten loo- peu uit in adclaarsklauvren, welke gouden bollen onmtten. De zitting is een kussen van rood flu weel. Op eene verkooping te Ne w-Y o r k is het eenjarig veulen King Thomas verkocht voor 38,000 dollars (ƒ95,000); dit moet de hoogste prijs zijn, welke ooit voor een zoo jong paard werd betaald. De aannemer en architect, die aansprakelijk worden gesteld voor het instorten van eene tribune te Agen, bij gelegenheid van President Carnot's bezoek aldaar, stonden dezer dagen terecht. Zij ziju ieder tot 14 dagen ge vangenisstraf en 500 fr. boete veroordeeld. Bij bet genoemde ongeluk werden, zooals men weet, verscheidene personen gewondeene dame zelf zoo ernstig, dat zij aan de gevolgen over leed. Naar men verzekert, zal de Hertog van Marlborough, die om geldelijke redenen zich van zoovele kunstschatten en merkwaardigheden ontdeed, eerlang in bet huwelijk tredeu met eene Amerikaansche dame, de weduwe Hookei Ha- mersley, die een inkomen beeft van 100,000 dollars (f250,000.) Het W.v.h. R. bevat een arrest van den Hoegen Raad, beslissende, dat, het baldadig gooien met sneeuwballen naar voorbijgangers zon der dat bewezen is, dat personen geraakt zijn, straatschenderij is en als zoodanig strafbaar vol gens art. 424 vvetb. van strafrecht. Het is in elk geval een verfrisscbing om dit arrest op warme dageu te lezen. Uit Breda meldt men aan de Maas bode: Woensdag-middag circa 2 uur, terwijl de zon brandende stralen wierp en alles wat leefde en zich kon bewegen in de schaduw zoeht te komen, bewoog zich een man op 's Heeren weg, die bij voorkeur den zonneschijn zochten ieders aandacht gaande maakte. Hij bad eene pelsmuts op tot over de ooren, een zwaren duffelschen jas aan, een groote das om den bals en aan de voe ten een paar laarzeu die boven de knieën waren vastgebonden, terwijl bij in de hand een paar. schaatsen hield. Men hield eerst den man voor krankzinnig, doch later bleek, dat zijne handel wijze eene weddenschap betrof, waarmede hij 50 cent verdiende. Een vijand van den tabak. Koning Jan van Abyssinië, die beweert van Sebas' wijze Ko ningin af te stammen, heeft eene wet uitgevaar digd, waarbij de tabak in zijn rijk wordt verbo den, en ieder, die betrapt wordt op snuiven, ge straft wordt met het afsnijden van zijn neus. Op het pruimen en rookeu van tabak staat de doodstraf. Tor herdenking van het gouden jubilé van Koningin Victoria, heeft men haar naam gegeven aan een pas voltooid gepantserd torenschip, dat dezer dagen met voldoend gevolg zijne proeftochten maakte. Dit oorlogsschip moet, naar verzekerd wordt, wat snelheid, pantsering en bewapening betreft, in geen der Europeesche vloten zijne wedergade hebben, Daarvoor kost het dan ook omstreeks 9,814,000 gulden. Het schip is over 162 voet van zijne totale lengte van 340 voet van eene pantserhuid voorzien, die 18 a 20 Eng. duim dik is. Mochten in een zeestrijd de onbeschermde uiteinden reddeloos geechoten wor den, dan zijn inwendig zoodanige maatregelen genomen, dat het geheele schip daardoor slechts twee duim dieper zinkt. De bewapening bestaat hoofdzakelijk in twee stukken van 110 ton in een gepautserden toren geplaatst. Met deze ka nonnen werpt men projectielen van 1800 pond naar den vijand, door middel eeuer kruiilading van 900 pond. Verder is de Victoria nog met 34 kleinere stukken geschut, verscheidene mitrail leuses en 8 torpedo-projecteurs bewapend. Als dit schip den vijand de volle laag geeft, heeft het daarvoor 3000 pond kruit nooriig en wegen de afgeschoten kogels te zamen 4750 pond. De bemanning zal bestaan uit 550 offleieren en man schapper, waaronder 110 non-combattanten, zoo als machinisten, stokers enz. De Eiigelschen, die in de laatste dagen niet zonder eenigen angst de vraag overwegen of zij we! haas op zee znlleu blijven, alsook of en hoe eene vijandelijke legermacht op hunne kusten zou kunncu lauden, zijn niet weinig blijde met dit dure nieuwe schip, dat zij voor de gtduchlste vechtmachine op aarde houden. Immortellen. H ij, die op het graf van een afgestorvene een immortellenkrans nederlegt, zegt G. Tissardier in de Nature, vermoedt zeer waarschijnlijk niet, dat de vervaardiging van een dergelijk voorwerp duizenden menschel) werk tn brood verschaft. Men ziet de velden in de omstreken der stad Ollioulea in het departement Var (Provence! met immortellen Helichrysum oriëntale) overdekt en jaarlijks worden, voor een bedrag van honderd duizenden franks, van die plantjes geoogst. Zij worden in Mei, door vrouwen bijeenverzameld; de stengels worden 25 tot 30 centimeters beDeden de kroon afgesneden, alvorens de knopjes zijn uitgekomen. De afgesneden stel gels worden tot bundeltjes vereenigd, die, in de openlucht met de kopjes naar beueden, te drogen worden gehangen. Zijn do bloemen droog, dan maakt men er pakjes van, die 250 grammen wegen en honderd der gelijke pakjes worden in houten kistjes verpakt die tegen 55 a 60 franks per stuk worden ver kocht. In Var houden zich de bevolkingen vaD on derscheidene plaatsen, met de cultuur der immor* tellen bezig en gedurende den oogsttijd ziet men in alle dorpeu, jonge meisjes voor de huisdeuren zitten, die zich met bet sameuvoegen der bloem pjes onhdig houden. Het is hoofdzakelijk te Valette, Soiliès, Saint-Nazaire en Vandols, alle dorpen in de nabijheid van Olüoules, dat deze industrie bloeit; deze plaatjes die, door booge bergen, tegen den Noorden wind beschut zijn, zijn er dan ook bizonder voor geschikt. De Oostersche immortelle is sedert 1620 in Euro pa bekend en men zegt, dat zij van het eiland Cieta afkomstig is; sedert 1815 wordt zij eerst als voor industrie dienende, aangeplant; eene enkele hectare grond brengt zevenduizend kilogram immortellen op. De immortellen worden naar Marseille, Lyon, Bordeaux en Parijs verzonden, waar men er grafkransen van maakt, door ze op ringen van stroo, nut ijzerdraad omwoeld, vast te hechten. Voor het snelle vervaardigen dezer ringen, die men „p'aillons// notmt, is onlangs door den werk tuigkundige Gellit, een toestel uitgevonden, dat bet mogelijk maakt, om, met behulp eener stoom- machiue van vier paardekrachteu dagelijks vijf-en zeventig doziju „paiilons" te maken. Men weet dat de DuitscheKeizer Erederik in zijne laatste oogenblikken is bijge staan door eene Zuster van de Orde van den H. Burromens Ia het klooster heette dezs Non, Zuster Hedwigis, in de wereld Prinses van Radziwill. Op het gebied van de electro- techniek wordt groot gewicht gehecht aan de nieuwe methode von het electrisch soldeeren en smeden. Prof. Rmhlmann heeft in zijn rapport over die uitvinding, in de jongste bijeenkomst van de Electrotechr.ische Maatschappij te Berlijn, verklaard, dat dit procédé zal worden de aanvang van een nieuw tijdperk in de nijverheid en gelijk zal staan met de invoering van de stoommachine, de telegraaf, de telephoon. het electrisch licht en de electrische krachtoverbreugiug. Het geldt hier da bewerking der metalen met behulp van de electriciteit, en wel zoo, dat allerlei metalen langs dien weg met elkaar duurzaam worden ver bonden. De methode van don Petersburger inge nieur Nic. Von Bernados schijnt thans de beste. De B e r 1 ij n s c h e Allgemeine Fleischer - Zeitung had eene prijsvraag uitgeschreven, lui dende: „Door welk middel kan men cervelaat- worst, die des zomers is gemaakt, bet best hare kleur doen behouden?// Voor het beste recept had hst blad lOO mark uitgeloofd. Bij uitspraak der hiervoor benoemde jury is de prijs toege kend aan Dr. Rüger, te Batmen; zijn middel heeft bij den naam van Barmenst gegeven. De kinderen en de warmte! Met de kotnst van het warme jaargetijde, neemt ook de kinder sterfte ontzettend toe. Zoodra het eene week lang onafgebroken warm is geweest, rukt de dood, in de groote steden, in enkele maanden tijds een zeer groot deel der zuigelingen weg en de sterfte vermindert weder eerst als het weer koeler wordt. De verschrikkelijke regelmatigheid, waarmede dit treurig geval zich eiken zomer voordoet, schijnt velen toe als het gevolg van een ijzeren natuurwet. Eu toch, hoe meer de geueesheerett op dit gebied nasporen en onderzoeken, des te duidelijker wordt het, dat de hoofdechuld te wij ten is aan menschelijk onverstand. Itder volwassene weet volkomen goed wat hrj te doen en te laten heeft als de zomerhitte hem plaagt. Men kleedt zich luchtiger, neemt een verfrisscheud bad, zet ramen en deuren open, heeft meer op met een frisschen dronk dan met vaste spijzen en als men gaat slapen, neemt men waarlijk geen wollen dakens, maar dekt zich zoo luchtig mogelijk toe. Weinigen denken er aan, dat de kleine kinde ren niet minder door de hitte worden geplaagd en dezelfde verlichting moeten hebben, die de volwassene niet kan ontberen. Dacht men er aan dan zouden de arme, hulpelooze schepseltjes niet op allerakeligste wijze worden ingebakerd, in be nauwde wiegjes gestopt en iu zorgvuldig gesloten vertrekken geboudee. Men geeft ze, geheel ge- dachteuloos, enkel melk en pap om dea bran denden dorst te lessohen, totdat de overvloed van voedsel, die de stumporits iu hun vertwijfe ling opslokken, de zoo vaak doodelijke koliek veroorzaakt. Medelijden dus met de kindertjes, die nog geene woorden tot hunne beschikking hebben, om te zeggen, hoe zij lijden en wat zij noodig heb ben! Hunne ligging en kleeding zij luchtig, zoodra het warme jaargetijde komt, men houde ze in frissche kamers, late ze vrijheid van beweging en doe hen verkoelende atwasschingen genieten; laat ze vooral legen den dorst, als die na het gebruik van 't gewoDe voedsel, dan nog aanwezig mocht zijn, naar hartelust waterachtige drauken drinken, (water, suikerwater, slappe thee); men geve de dranken koud of verwarmd, al naar men wil of gewoon is te doen. R. N. Ter plaatse, waar mieren uit den grond te voorschijn komen, legge men eene natte borstel met den rug op de opening. Geeft men dan acht op hetgeen er gebeurt, dan zal men ouiwateu, dat eene meuigte mieren in den borstel tusschen de haren kruipt, waarschijnlijk om zich te vergasten op de suikerdeeleu, welke aldaar worden gevonden. Bij honderden verzamelen zij zich op die wijze. Een aardig traktement. Do Keizer van Duitschland, Kouing van Bruisen, heeft een civiele lijst van 12,219,296 Mark, nl. eene jaarlijksche rente van 6,719,296 Mark) uit; de inkomsten der domeinen, bosschen en mijnen van den Staat en eene toelage van 4,500,000 Mark, die hem jaarlijks door den Pruisischen Landdag wordt toegekend. Deze civiele lijst verzekert den Keizer een inkomen van 33,477 Mark per dag. Hst standje is niet kwaad, in dezen slechten tijd, en aan concurrentie is het ook niet onderhevig. De Parijsche geldschieter Sewrat die den bekenden sportliefhebber Worms wilde dwingen lot betaling van een som, welke bij hem tegen zeer hooge rente had geleend, en tot dat doel borden op straat liet ronddragen, waarop bij zijne pretentie van 30.000 franks op den Heer Worms te koop aanbood, is wegeus die ongeoorloofde handelwijze veroordeeld tot eeue geldboete van 2000 Jranks. In de rivier de Vecht; onder de gemeente Gramsbergen, is een steur gevangen., wegende honderd en tien halve kilo's. De dagen zijn voorbij, toen het aanvoeren van de eerste baringen eene gebeur tenis was in bet maatschappelijk leven. Men schel) van zekeren leef'ij d herinneren zic'u nog, hoe bet op de eerste dageu na Sint-Jan op dea weg van Den Haag naar Delft wemelde van wandelaars, die iu spanning de verschijning tege« moetzageu van de sjees ot den ruiter met ziju tonnetje achterop den zadel gebonden, spoorslags den tocht van Vlaardingeu naar Den Haag ma kende om Koning Willem I den eersteu haring te brengen. De Koning gaf indien ons ge heugen ons niet bedriegt twintig dukaten voor dit geschenk van Hoek of Legel, de twen groote concurreerende vischhaudelaars uit die dagen. Er was niets te zien aan dien man te paard en eigenlijk kon het ook niemand, behalve ge noemde handelaars en hunnen ruiter of voer man, schelen, wie de premie behaalde maar het was de mode en in dien tijd waren de mea-j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2