NIEUWE No. 1262. Vrijdag 6 Juli 1888. 13de Jaargang. Theorie en practijk. BUITENLAND Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afz jnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschgnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEKS i LAUKEÏ. Wij hebben meermalen in de kolommen van ons blad betoogd, dat bet stelsel van bescherming, hoewel in theorie niet een ideaal vormende, in de werkelijkheid hoogst weldadig voor ons vaderland moet genoemd worden. Tegen die stelling, ook van andere zijden dikwerf verkondigd, kwamen de liberalen voortdurend in verzet. Volgens hen moet aan het vrijhandelsstelsel worden vastge houden, ook waar dat voor Nederland aller- noodlottigst werkt. Oppervlakkig beschouwd moet het schier ongelooflijk voorkomen, dat ernstige lieden willen volharden bij een systeem dat klaar blijkelijk de bevordering der algemeene wel vaart tegenwerkt. De verklaring van dat verschijnsel be hoeft men echter niet ver te zoeken. In de eerste plaats ziju er altijd theorie-ver- goders. Dat zijn zeer gevaarlijke menschen, want zij offeren alles aan hunne liefde voor abstracte redevoeringen op. Al zou een gansch volk jaren lang lijden onder de werking van een stelsel, waarmee zij dwe pen, dan houden zij er toch met hand en tand aan vast, omdat de wetenschap het zoo wil. De wetenschap, ziet u, dat is: de liberale wetenschap. Maar ten andere wordt door de freetra ders de handel geschaad. Niet elke tak van handel, maar speciaal de doorvoerhandel. Rotterdam b. v. is grootendeels vurig voor den vrijhandel gestemd. De belangen van landbouw en nijverheid eenerzijds en die van den handel van den anderen kant staan, volgens sommigen, tegenover elkaar. Wij gelooven dat niet, want wij nemen aan, dat wanneer landbouw en nijverheid tot nieuwen bloei kwamen, de gunstige re sultaten daarvan ook zouden worden geno ten door de handeldrijvenden. Zelfs de be weging van den handel in de richting van het buitenland zou door de vermeerderde productieve kracht van landbouw en nijver heid toenemen. Naar onze overtuiging is het dan ook alleen de oppervlakkigheid, welke kan ba zelen over handelsnadeelen, die zouden voortvloeien uit de invoering eener gema tigde protectie. De doorvoerhandel zou wel licht iets kunnen verminderen, doch wij wil len het gevraagd hebben of de Regeeriug en de volksvertegenwoordiging enkel uit over weging der belangen van eene groep onder de bevolking, geheel een land er aan wagen mag. Op die vraag geven wjj zeer beslist een ontkennend antwoord. Hoewel wij er zeer voor zijn, als het eenigszins mogelijk blijkt, aller belangen te behartigen, zoo gelooven wjj niet, dat ter wille van enkelenallen moeten lijden. Het publiek belang is de som van alle bizondere belangen. Als men aan dien regel der oude economie vast houdt, dan ware het niet twijfelachtig of de protectie moest ingevoerd worden. Reeds al te lang was men te onzent dupe der theorie-verheerlijkers. Het wordt meer dan tijd, dat eindelijk aan de ervaring, ook op economisch gebied, het woord wordt gegeven. feuilleton. Het nieuwe huis. Vervolg) Deze mislukte poging had de dames zoo ont moedigd, dat zij eenstemmig besloten, voor heden hare verdere nasporingen te staken. Zij verfrisehteu zich daarom en passant in eene wel bekende banketbakkerij en keerden daarna dood af naar huis terug. Aan den avond van dien zelfden dag, onthaalde Mevrouw Yelderak haren Hendrik op eene breedvoerige predikatie en nog voor dat die was afgeloopen, had Henk de over tuiging, dat het zijn heilige plicht als man en vader was, zelf naar de nieuwe woning om te zien, wanneer hij niet wilde dat zijne ongelukkige vrouw en bloeden van kinderen aan het einde van 't kwartaal op straat zouden staan. De quaestie van liberaal of anti-liberaal komt hier eigenlijk niet te pas. Of ver- staau de liberalen soms de kunst om van den wind te leven? Eerst als zij het zoover gebracht hadden, zouden zij recht hebben om te verlangen, dat wij bleven volharden bjj een tariefsysteem, hetwelk de nationale welvaart ondermijnt. Overal in het buitenland denkt men anders dan in ons vaderland over de tarief-quaestie. Dat zien wij onder anderen dezer dagen in Noord-Amerika. Wat zien wij toch in de Vereenigde Staten gebeuren? Daar heerscht een zeer sterk stelsel van be scherming. Het tarief van de Noord-Ame- rikaansche Unie is zoo hoog, dat het zijn wederga in Europa niet vindt. Alleen het Russische tarief zal, met betrekking tot enkele artikelen, met dat der Vereenigde Stater overeenkomen. De democratische partij (de conservatieve) neigt zeer tot vermindering; zij wil echter volstrekt niet het stelsel van den vrijhandel. Door de liberalen of republikeinen wordt daarentegen voor het behoud van het be staande tarief gestreden. Daartoe worden zij bewogen door de overweging, dat er geen beter middel is om de overwinning bij de stembus te behalen, dan aan de nij verheid in de Unie die bescherming te ver zekeren, onder welke de industrie zoo mach tig is vooruitgegaan. Eene hoogst merkwaardige omstandigheid heeft zich, met betrekking tot het tarief stelsel der Vereenigde Staten voorgedaan. Blain, die vroeger liberaal candidaat was voor het Presidentschap der Unie vertoeft sedert eenigen tijd in Europa en hij schreef onlangs naar Amerika, dat de positie van den werkman in ons werelddeel niet zoo voordeelig is als in de Vereenigde Staten. Hij schrjjft zulks toe aan de nog niet vol doende bescherming, welke de nijverheid geniet. Blain bezocht ons vaderland niet. Hij zou hier nog gansch andere dingen hebben aanschouwd, dan in die landen, waar de protectie bleef gehandhaafd of weder ingevoerd. Het schrijven van Blain maakt veel sen satie in Amerika. Aan dien brief dankt hij ongetwijfeld een aantal stemmen voor het Presidentschap, hoewel hij voor die waar digheid reeds had bedankt. Een deel der liberale partij bleef voor zijne candidatuur werken, alleen omdat men in hem den warmsten voorstander der protectie waar deerde. Onze lezers zullen de beteekenis gevoelen van het feit, dat de liberalen in de Unie aan de bescherming vasthouden. Zij maken daar van de tarief-quaestie geen politiek geschil. Zoo behoort het ook, naar ons in zien, te zijn. Gelijk wij reeds constateerden hebben immers de liberalen en anti-liberalen een zelfde belang bjj de brood-quaestie. Hongerlijden doen niet gaarne de voor standers van alle richtingen. De aanhangers van alle partijen willen zoo veel mogelijk welvaart genieten. Wij zouden het daarom een groot voorrecht rekenen, wanneer men eindelijk ook in ons vaderland begon aan het tariefvraagstuk allen staatkundigen klem te ontnemen. Nu begon voor den notaris eene reeks van droevige dagen aan te breken. Heil genoege- lijn //grachtje om// bestond voor hem niet meer, het huiselijk ontbijt kende hij noch slechts van hooren zeggen en een verloren uurtje, dat hij aan zijne boeken en een lange pijp had kunnen wijden, scheen nu een onbereikbaar droombeeld. Met een verstoord gelaat zag men hem nu dag in, dag uit langs's Heeren straten dwalen. Zjjne bij ziende oogen, nu met bril en prince-nez gewa pend, vlogen alle gevels langs, om geen aange slagen huurbordje te missen. Daarbij overkwa men hem alle mogelijke kleine rampen. Zjjn nieuwe cylinder werd door eene plotselinge regen bui totaal geruïneerd; in zijn haast liep hij een zijner beste kliënten tegen het lijf, een invloed rijk makelaar, die hem van dat oogenblik af koel en gereserveerd behandelde en ten slotte haalde hij zich eene verkoudheid op den hals, waaraan hij weken laDg laboreerde. Met theorie ia geen werkgebrek weg te nemen. Geen enkel winkelier neemt eene economische stelling, hoe fraai ook, in beta ling aan. Klinkende specie moet er wezen. Daaraan moet men, langs eerlijken weg, de werkgevers en de werknemers, patroons en werklieden, helpen. Daarvan uitgaande vragen wij bescher ming voor landbouw en nijverheid. Wij vragen haar aan geestverwanten en aan politieke tegeustauders. Het voorbeeld van de Vereenigde Staten moet nagevolgd worden. De republikeinen (liberalen) zjjn onvoorwaardelijk voorstanders van het be staande tarief, maar ook de conservatie ven willen in geenen deele den freetrade invoeren. Reeds de hoofdpartijen ziju dus homogeen in het bewustzijn, dat het nationaal belang boven alles moet gaan. Van den vrijhan del als theorie hoort men in Noord-Amerika niet spreken. De practijk beslist over de wetgeving. Wij noemen dat een geluk, het welk ook wij nog eenmaal hopen deelach tig te worden. Men bericht uit Rome, dat de H. Vader eene bulle in gereedheid brengt, waarbij de Malthezer Orde in al hare oude privilegies wordt hersteld. Omtrent de Keizer-Weduwe Victoria wordt op zeer positieve wijze beweerd, dat zij het verlangen zou hebben gekoesterd spoedig na haren terugkeer uit San Remo tot Regentes te worden geproclameerd. Prins Von Bismarck heeft evenals de oud- Minister Vou Puttkamer haar er op ge wezen, dat de Constitutie van Pruisen zulks niet toestond en dat deze eerst met mede werking van den Pruisischen Landdag moest gewijzigd worden. De Minister Vou Puttkamer heeft buitendien geweigerd een dergelijk voorstel bij de beide Huizen in te dienen en zulks heeft aanleiding gegeven tot de ernstige verwikkelingen, welke tus- schen Keizer Frederik en gemeldeu Minis ter bestonden en eindelijk leidden tot diens aftreden. De aangevoerde reden, dat de Minister ongeoorloofde pressie bij de verkiezingen had uitgeoefend, was slechts een voorwend sel om den Minister te doen aftreden. De Keizerin, onder wier invloed de zieke Kei zer geheel verkeerde, wist dezen, toen zjj inzag, dat hij niet lang meer zou leven, te bewegen een schrijven tot den Minister te richten, dat de duidelijke blijken van de ontstemming des Keizers droeg. Toen de Minister daarop een verzoek om ontslag indiende was het haar toedoen, dat binnen vier-er.-twintig uur de beschikking en hare afkondiging volgden. De Muuchener Allgemeine Zeitung be vat een artikel, waarin betoogd wordt, dat het van een staatsrechtelijk standpunt vol komen onverschillig was, of de ziekte van Keizer Frederik al dan niet kanker, al dan niet ongeneesljjk was. De eenige vraag van beteekenis was volgens den schrijver van dat artikel deze, of de Keizer die in elk geval den troon bestijgen moest in Maar alles op de wereld neemt eenmaal een einde, ook het zoeken naar eene woning. Einde lijk was het den Heer Velderak gelukt een huis te vinden, dat de goedkeuring zijner gade ver werven mocht en waarvan de huurprijs redelijk in verhouding tot zijne inkomsten stond. Nu volgde een korte, verkwikkelijke tjjd van rust, die werkelijk eene idylle had kunnen wezen, wanneer niet gansche drommen van toekomstige huurders op alle denkbare uren van den dag, den tempel der Velde: ak'sche huisgoden onveilig hadden gemaakt. Wanneer de schel overging, was Mevrouw een zenuwtoeval nabij, want in hare gedachten zag zij reeds weer vreemde in dringers, de geheimste hoekjes harer woning bespieden en een centenaarslast werd van haar borst geheven toen het noodlottige bordje ein delijk van de deurpost kon verwijderd worden. Intusschen was de wanordelijke, verschrikke lijke tijd aangebroken, die elke verhuizing voor staat was te regeeren, en deze ziekte heef hem daarin niet verhinderd. Er kon du8 geen sprake wezen van het instellen van een Regentschap. Naar het heet, zal de reis van den Duit- schen Keizer naar St. Petersburg in het midden dezer maand plaats hebben, en wel over zee, van Kiel uit. Men verneemt, dat eenige oorlogschepen den Keizer zullen be geleiden. Dr. Windthorst is uitgenoodigd op het Katholieke Congres te verschijnen, dat dit jaar in Oostenrijk zal gehouden worden. De Belgische officiëele Moniteur ver schijnt vau 1 Juli af in het Fransch en het Vlaamsch met den dubbelen titel Journal Officiel en Staatsblad. In België is in de vorige maand eene wet afgekondigd tot bescherming van kinderen, die bij rondreizende kermistroepen zich bevinden. Deze wet bepaalt dat ieder, die kinderen beneden de 18 jaren toeren doet verrichten, door welke het leven of de gezondheid wordt bedreigd, met 1 —6 maanden gevangenis straf en met boete van 50250 franks zal gestraft worden. Tegen ouders, die hunne kindereu tot zulke gevaarlijke toeren lee- nen of gebruiken, wordt zelfs een maximum van 1 jaar gevangenis en 500 franks boete bedreigd. Ook is het verboden kinderen beneden de 18 jaren te bezigen bij voorstellingen door acrobaten, tentbazen, directeurs van paar denspellen enz. gegeven, tenzij de ouders zeiven de ondernemers zijn of tot het deel nemen aan de voorstellingen hunne toestem ming hebben gegeven. Overtredingen van dit verbod worden met 890 dagen ge vangenis of 26 tot 100 franks boete ge straft; tot dat doel mogen echter geen kin deren beueden 14 jaren worden gebezigd, zelfs al geven de ouders daartoe hunne toe stemming. Het afstaan van kinderen beue den de 17 jaren door huune ouders aan acrobaten en aan andere menschen, die de kinderen aannemen om ze aan acrobaten wederom af te leveren, is evenzeer ver boden. Tusschenpersonen, die kinderen verleiden het ouderlijk huis te ontvlieden om kunsten makers te volgen, of die dergelijke kinderen huisvesten, zijn mede strafbaar. Ouders en voogden, die in strijd met de genoemde bepalingen handelen, kunnen van hunne rechten worden ontzet. Ieder acrobaat of rondreizend kunsten maker, die met kinderen reist, moet steeds hunne geboorte-akten kunnen vertoonen en steeds door paspoorten en livretten de iden titeit der kiuderen kunnen bewijzen op straffe van 16 maanden gevangenis en 26200 franks boete. Bij herhaald veigrijp binnen vijf jaar, kunnen de straffen worden verdubbeld. Kardinaal Lavigerie, de groote Aarts bisschop van Algiers en Carthago, heeft thans een kruistocht tegen de slavernij, waaraan het land van Cham nog in zoo hevige mate ten prooi is, geopend. Zondag hield de onvermoeide grijsaard in de kerk van St. Sulpice te Parijs eene conferentie over deze hoogst ernstige zaak. In het ruime afgaat. Met eiken dag kregen de vertrekken een ongezelliger, kaler aanzien. De vensters werden van hunne gordijnen en overgordijnen beroofd; spiegels en schilderijen verdwenen geheimzinnig van de wanden en stoelen en sofa's kregen praktische maar niet bepaald sierlijke broekjes aan. Het glaswerk en porselein werd zorgvuldig ingepakt, op een klein gedeelte na, dat in het dagelijksch leven nu eenmaal onmogeljjk kon worden gemist. Onheilspellend begon eindelijk de morgen van den verhuisdag te dagen. De heer des huizes kreeg eene besliste aanwijziging, zich niet voor tien uren 's avonds in de nieuwe woning te laten zien, en eener bevriende familie viel het twijfelachtig geluk ten deel, de nakomelingschap der Yelderaks gedurende dien dag te her bergen. (Slot volgt). BiiRLEHSdflE COVRAIT. ABONNEMENTSPRIJS KMÜT.ir.ND AGITE MA HOW AGITATE. PRIJS DER ADVEHTENTIÉN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1