BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Godshuis verdrongen zich ontelbare toe hoorders. De Kardinaal deelde tal van 'bi- zouderheden omtrent dezen onmenschelijkeu handel mede. Zijn machtig woord maakte op de dichte menigte van toehoorders den diepsten indruk, welke nog verhoogd werd door het eerbiedwekkend voorkomen van den eminenten Prelaat. De Kardinaal deed een beroep op de Christenen, om door hun steun eu aalmoezen het tegengaan der sla vernij te bevorderen, en op de pers, om mede hiertoe bij te dragen. De eminente kerkvoogd, die de geheels noordkmt van Afrika heeft vatbaar gemaakt voor de be schaving, zal nog op verschillende andere plaatsen over dit onderwerp conferenties geven. Z. E. heeft zich thans naar België begeven. Ferdinand de Lesseps heeft een schrijven gericht tot de aandeelhouders der Panama- kanaalmaatschappij eu de inschrijvers der nieuwe leening, waarin hij bekend maakt, dat 350,000 inschrijvers 800,000 obligatiën hebben genomen voor een bedrag van 290 millioen franksen dat door een syndicaat van bankiers het verder welslagen van de leeniug is gewaarborgd. Hij laakt in scherpe bewoordingen de speculanten, die de leening tegenwerkten en eene daling der fondsen vau de Pa nama-maatschappij teweegbrachten. Er is, naar hij meedeelt, een gerechtelijk onderzoek ingesteld naai de verspreiders van de valsche en lasterlijke geruchten. In het Lagerhuis heeft sir James Fergusson medegedeeld, dat de Regeering eene petitie ontvangen heeft van Britsche onderdanen op Java, den wensch uitspre kende, dat de Engelsche Regeering zich wende tot de Nederlandsche, om te ver krijgen dat de Engelschen aldaar ontheven worden vau den schutterlijken dienst. Er bestaat in de tractaten geene bepaling, vol gens welke de Eogelschen op Java van den schutterlijken dienst zijn vrijgesteld. Fer gusson verklaarde naar aanleiding hiervan, dat, ingeval de stellers der petitie kunuen aantoonen, dat de onderdanen van andere staten op Java W6Ï van den genoemden dienst zijn vrijgesteld.de Engelsche Regee ring deze zaak te 's Gravennage aanhangig zal ma keu. Naar men uit Durban meldt, heeft de Engelsche krijgsmacht, bestaande uit een detachement politie-troepen en inlaud- sche hulptroepen, het opgestane Zoeloe- hoofd Ishangana aangevallen en hem, na een gevecht van 6 uren en met groot ver lies aan beid9 zijden, totaal verslagen. De Engelschen hebben een officier en twee blanke manschappen verloren, die de iu- landsche troepen aanvoerden. Toen de Heer Yan Rees, zegt De Tijd, nu ruim vier jaren geleden benoemd werd tot Gouverneur-Generaal, hebben wij voorspeld, dat hij bij zijne partijgenooten fiasco zou maken. Reeds nu kan van den Heer Pijnacker Hordijk hetzelfde gezegd worden. Hij toch is te bekwaam en te verstandig, om reeds kort na zijne aankomst in Indië niet in te zien, dat ons Insulinde niet bestuurd kan worden volgens de inzichten van velen in Nederland. Wij vertrouwen dat ook de Pleer Pijnacker Hordijk eene hoogere drijfveer voor zijne handelingen zal hebben dan het stre ven naar lof of vrees voor blaam, en dat hij daardoor Indië zal vrijwaren voor het nemen van zoogenaamde liberale maatregelen, zooals wij er in de laatste 25 jaren zooveel moesten aan schouwen, en waarvan verreweg de meeste meer na- dan voordeel aan Indië hebben opge leverd. Indien de nieuwe Gouverneur-Generaal de Indische financiën in orde weet te houden, krachtdadig weet op te treden voor bevordering der zedelijke en stoffelijke belangen van Indië's bevolking eu het A tjeh-vraagstuk tot eene be vredigende oplossing weet te brengen, zal hij, onafhankelijk van alie partij-oordeelvellingen, bij zijn ahreden aanspraak kunnen maken op den dank der Nederlandsche natie. Uit het land van vrijheid. In de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika wordt de strijd tegen het misbruik van sterken drank, dien kanker der maatschappij, welke helaas ook in het beschaafde Europa, zelfs onder de ont wikkelde voortwoedt, aanhoudend en met kracht voortgezet. In Michigan onder anderen is eene wet aangenomen, waarbij de verkoop en gebruik van alcoholische dranken wordt verboi en. De volksvertegenwoordiging van Ohio heeft bepaald, dat het den gemeentebesturen voortaan niet meer vrij zal staan, om de drankwinkels des Zondags open te laten. Alle drankwinkels, van welken aard ook, moeten dus des Zondags blijven gesloten. Wij meenen dat deze Regceringsmannen en bestuurslieden meer recht op de dankbaarheid van het volk hebben, dan die bestuurslui en burgervaders, wier streven het is, om door allerlei toegevendheid het drankverbruik, drank misbruik en nachtelijke ongebondenheden den vrijen teugel te laten. V. W. Van het Consulaat-Generaal der Neder landen te Hamburg is mededeeling ontvangen, dat de zich te dier stede uit den vreemde aan meldende werklieden tegenwoordig zijn bloot gesteld aan vele onaangenaamheden en zelfs aan gevaren van de zijde hunner werkstakende vak- genooten. Het Consulaat-Generaal kan, volgens genoemd bericht, den werklieden voor eventueele terug reis geene gelden verstrekken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen oen wetsontwerp tot wijziging van het VlIIe Hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1887, waarbij eenige posten verliooging ondergaan, die echter gevonden wordt door verlaging van eenige andere posten. Uit 'sGravenhagc wordt gemeld, dat de Inspecteur van Waterstaat J. W. F. Conrad, bij kon. besluit van 27 Juni jl. is benoemd tot ver tegenwoordiger der Nederlandsche Regeering op het internationale Congres voor Scheepvaart, dat 7an 19 tot 25 Augustus e. k. zal gehouden worden te Frankfort a'd Main. Aan Z. M. den Koning is verzonden, een door vele gezeten burgers vau Vlissingen onder teekend verzoekschrift, waarin een beroep wordt gedaan op'sKonings persoonlijke bemoeiing, om zoo mogelijk te verhoeden, dat de Heer Ar ie Smit als burgemeester van Vlissingen aftreedt. Uit Assen wordt gemeld, dat Mr. Pijnac ker Hordijk, de nieuwbenoemde Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië, na deze week de verga deringen der Prov. Staten van Drente nog te hebben geleid, in het laatste dezer of het begin der volgende week naar 's-Gravenhage zal ver trekken, om in Augustus a. s. de reis naar Indië te aanvaarden. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het voorstel Schaepman- Lohman, althans eenige van hare leden, zijn voornemens verschillende amendementen voor te dragen op het voorstel tot herziening van het Reglement van Orde der Tweede Kamer, waarover deze week het eindverslag wordt ver wacht. Jl. Dinsdag is te Haarlem de zomervergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland ge opend. Na onderzoek van den geloofsbrief is als lid der Staten toegelaten, beëedigd en geïnstalleerd de Heer K. Cz. De Boer, gekozen in het hoofd kiesdistrict Zaandam, in plaats van den Heer JPrins. Een brief van den Heer Joh. C. Zimmerman, houdende kennisgeving, dat hij wegens gezond heidsredenen zijne betrekking als lid van Ged. Staten nederlegt, is voor kennisgeving aange nomen, nadat de Voorzitter aan de verdiensten van den Heer Z. hulde gebracht en zijn leed wezen betuigd had over het verlies van dien Heer in het Gedeputeerd college, vooral ook om de reden, welke hem tot het nemen van ontslag had genoopt. De verkiezing van een lid van Ged. Staten, ter vervanging van den Heer Zimmerman, wordt bepaald op Donderdag 5 Juli. In handen van verschillende eommissiën wor den gesteldeen ontwerp-besluit tot wijziging der prov. bcgr. voor 1888; de ontwerp begroting der kosten van het prov. bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, voor 1889; de prov. begrooting voor 1889; het voorstel tot heffing van opcenten; eene voordracht van Ged. tot het verleenen van eene jaarlijksche toelage aan een eervol ontslagen bode, tevens concierge ter griffie, tot aanvulling van zijn pensioen; eene voordracht van Ged. tot aan koop van een atlas van Noord-IIolland; de rekeningen van het gesticht Meerenberg over 1887; eene 2e supplet. begrooting van idem over 1888; de begrooting van idem over 1889; eene voordracht van G. S. tot het verleenen van subsidie over 18891891 ten be hoeve van de teekenschool voor kunststambachten te Amst.;een rapport van Ged. op eene aanvrage om verhooging van subsidie, toegekend aan 't mu seum voor kunstnijverheid te Haarlem en de daar aan verbondon teekenschooleene voordracht van G. S., tot het verleenen van subs, over 1888 ten behoeve der zeevaartkundige school in het Zeemanshuis te Amsterdam; eene voor dracht van G. S., tot het verleenen van subsidie voor de uitgave van het Jaarboekje voor de Prov. voor 1889 eene voordracht van G. S. tot aanleg van een weg en paardenspoorbaan tusschen het station Zantpoort en Meeren berg ontwerpen van bizondere reglementen van bestuur voor den Uitlioornschen polder en voor de banne en den polder Veenhuizen ontwerp-besluiten tot wijziging van de bestuurs reglementen voor den Poelpolder en voor de banne Andijk. Eene aanvrage om subsidie voor den aanleg van een tramweg tusschen Amsterdam en Edam zal, als vervallen, buiten behandeling blijven. Op een adres van den pachter van het veer te Meerhuizen, om handhaving van zijne rechten als pachter, zal afwijzend worden beschikt. Een adres van bewoners der Nassaukade en aangrenzende straten te Amsterdam, zich bekla gende over den last, dien zij ondervinden van een nabij hunne woningen gelegen open terrein, werd ter zijde gelegd, als behoorende niet tot de bevoegdheden der Staten. Enkele stukken en mcdedeelingen van onder geschikt belang worden voor kennisgeving aan genomen. De volgende bijeenkomst wordt be paald op Donderdag a. s., des nam. te 12'Ai uur. De Staten-Generaal zijn in vereenigde zitting bijeengeroepen op Maandag 16 Julie, k., ten einde de voogdijwet in ontvangst te nemen. Een der meest heken de familiën te Parijs, de familie Hunebelle, verwant aan de Cochery's, Pnllain's enzoovoort, is iu diepe rouw gedompeld. De Heer Charles Hunebelle, een jong luitenant der dragonders, is in weioige dagen door eene bezetting op dc borst weggerukt. Toen de familie dit vernam, snelde zij naar het sterfbed; Mevrouw Eduard Hunebelle was de eerste die aankwam. Zij wierp zich weeklagende op haar zoon om hem nog voor het laatst in hare armen te drukken. Plotseling werd haar gelaat lijkkleurig, haar weeklagen hield op en haar snikken werd niet meer gehoord. Men na derde haarzij was gestorven terwijl zij haar kind omhelsde. Mevrouw Hunebelle, in het hart getroffeD, was aan slagadeibreuk overleden. Dit dubbele sterfgeval heeft den vader zoozeer geiroff n, dat men voor zijn verstand vreest. 11 et plaatsje Klingenberg, aan de Main, door zijne wij reu bekeud, is een der weinige gemeenten, waar de burgers geene be lasting behoeven te betalen. De opbrengst van de wijnen is voldoende om alle gemeeute-uitgaven te bestrijden. De inwoners krijgen er zelfs nog gehl toe. Aan ieder hoold vau een geziu nl. wordt jaarlijks eene partij brandhout en eene som van 140 Mark (f 84) gegeven. Verleden week, zoo verhaalt le Vieux Corsaire, is een jong mensch, van Saint Malo, in da leeuwenkooi van eene menagerie op de kei mis te Saint Servan binnengetreden. Lerquemain, zoo heette het jouge mensch, stond mat eenige kameraden met den dierentem mer voor de tent te praten, toen deze schertsend zeide: „Laten wij wedden dat niemand van u mijn leeuw waagt te liefkoozen." Ik wel, antwoordde het jonge mensch en als u dit genoegen doet, zal ik met u een partij écarté ia gezelschap der leeuwen spelen. Het publiek werd verwittigd, (lat een lief hebber de leeuwenkooi zou binnengaan. Ouge- zonde nieuwsgierigheid lokte natuurlijk vele kijker*. Te 9 uur precies trad de jonkman met deu dierentemmer de nederige woning van aller dieren vorst biunen. Lerquemain ging over den dierentemmer zitten eu de partij écarté begon. De dierentemmer had achter zich zijn lievelingsleeuw en achter den jonkman zat de leeuwin. Deze brulde en bewoog zich onophoudelijk. Zonder zich om te wenden wenkte Lerquemain haar toe kalm te zijn, alsof hij een hond bij zich had. Plotseling ging het gas uit en toen na eene minuut de zaal weer verlicht was zag men de twee partners rustig op den leeuw zitten. Van alle kanten barssten de toejuichingen los en men gevoelde zich verlacht toen de beide wedders behouden de kooi hadden verlaten. E11 dergelijke vertooningen noemt men volks vermaken, die moeten dienen om het volk te beschaven, le ontwikkelen en te veredelen!!! Op Bornholm (Zweden) lag op St. Jansdag de sneeuw ruim een el hoog. Niet ver van Nagpoer in Voor- Inrlië is onlangs een I6-jarige knaap aan de goleu geofferd, waardoor men hoopte een gun- stigen uitslag te verkrijgen. Het hoofd werd den jongen van den romp gescheiden en aan eene godin gewijd, terwijl de romp aan een god werd gegeven. Da politie heeft een streng onderzoek ingesteld, maar men vreest, dat dit gruwelijk ge bruik in de geheele centrale provincie van En- gelach-Indië heerscht. Een Elzasser en een Poolsch sol daat, tot het garnizoen te Hoexter behoorende, hebben geweigerd den eed van trouw aan den nieuwen Duitschen Keizer te zweren. Zij zijn in de gevangenis geworpen. Die denken zou dat de Era Diava- lo's alleeu in de opéraa eomiques voorkomen, heeft het glad mis. In Italië worden nu en dau Dog levende ex emplaren van de traditioneele struikroovers ge vonden. Zoo maakte zekere Antonio Moceri de streken van Gampobello di Mazzara sedert ge- ruimen tijd onveilig. Eenige nachten geleden vertrok de delegaat van Castelvelrar.o Soverini met verscheidene ka- rabiniers eu politic-agenten te paard om den ban diet op te sporen. Toen Moceri met zijne bende eindelijk ge vonden was, ontstond een gevecht, dat een half uur duurde. Het slot was, dat de rooverhoofd- man met een zijner onderhebbenden werd doodge schoten. Na deze ontruiming door de karabiners, die eenige vorige kecreu te laat waren gekomen, slaapt de bevolking dier streken weer gerust. Een andere aanval door geboefte wordt uit Eerrara gemeld. Te Occbiobello drongen vier onbekenden met pistolen en niesseu gewapend des Dachts het huis van een zeer rijken koopman binnen en dreigden hem in zijn bed dood te schieten als hij hun niet eene zekere som geld gaf. Op het hulpgeschreeuw der huisgenooten namen de aanvallers de vlucht, evenwel niet zonder den koopman met een pisloolschot zwaar te hebben gewond. In den omtrek van Zwolle vindt men zooveel mollen, dat de boeren voor eiken mol, dien men in hun land machtig wordt en bij hen thuis brengt, 10 cout geveD. Een eigenaardig geneesheer-diploma. In 1506 verleende Keurvorst Joachim en zijn broe der Albecht aan hun barbier Heinrich Eybe het uitsluitend recht bij alle verwonden in Berlijn en Keulen het eerste verband te leggen. De oorkon de, welke hem dit recht toekeut, luidt aldus: Naardien aan ons, als vorsten en naar oud ge bruik, bet recht toekomt bij alle verwonden in onze steden Berlijn en Keulen het eerste verband te leggen, zoo verleenen wij dit recht aan onzen barbier Heinrich Eybe voor den tijd van rijf jareu en zulks wegens zijne bekwaamheid in de heelkunde, zullende hij gehouden zijn onzer, onzer gemalinne en onzer lieve broeders, hofjonkers alle weken tweemaal het hoofd te wasschen en hun de hoofden rein te houden." De Tesselsche blazerschuit T. X. 41 heeft in de vorige week in groot gevaar ver keerd van door een der projectielen getroffen te worden, die van de batterij Kaaphoofd te Hel der bij het schijfschieten werden gebezigd. Een der zware kogels toch vloog over de zandbank Onrust tot in het Noordergat, waar genoemde schuit binnenliep, en viel een paar meter voor den boeg van het vaartuigje in zee neer. Zaterdag had ten huize van den heer G. P. J. Klep op den Haagdijk te Breda een droevig ongeluk plaats. Nadat des avonds eene der dienstboden de kinderen naar hunne slaapkamer had gebracht, werd een oogenblik later Mevrouw K'ep opgeschrikt door het geroep om hulp. Naar b ivsn ijlend ontdekte zij haar ruim 5 jarig zoontje, dat met behulp vau luci fers eene courant hal in brand gestoken, in lichte laaie, op wellc gezicht de moeder in bezwijming viel en daardoor niet in staat was hulp te ver leenen. Op het voortdurend gesoheeuw van den ongelukkigeu knaap kwam er spoedig andere hulp dagen, en werden de vlammen gebluscht en onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen. Het mocht, helaas! weinig baten. Reeds deu vol genden dag overleed het aanvallige kind na een zeer smarte'ijk lijden. Na afloop van een diner, dat Prins Vou Bismarck onlangs aan de leden van den Bondsraad gaf, werden sigaren gepresenteerd, die gefabriceerd waren van tabak uit de nieuwe Duit- sche kolonie Kameroen. Toen nu deze sigaren niet den bijval van alle aanwezigen inoogstteu en en eenigen hunnet zelfs spoedig het product van deze nieuwe industrie ter zijde legden, gaf de groote staatsman schertsend te kennen, dat het patriotisme deze sigaren niet bepaald gebood te rookeo, naar in alle gevallen te koopen. Utrecht heeft eene aldaar b ij oud en jong algemeen bekende vrouw uit de volks klasse op bijna 100-jarigen leeftijd door den dood verloren: Trui Uitermark, gewoonlijk Trui de marketenster genoemd, eene vrouw, die in 1830 met het bataljon Utrechtsche schatters uit trok als marketentster en sedert elk jaar op de nationale feestdagen in hare marketentster-uni form in het openbaar verscheen en haren schut ters het traditionneele borreltje schonk. „Welke is wel de meest wonde r- bare verrichting, iu deze eeuw voorgekomen", vraagt een dorpsschoolmeester in alle deftigheid in de klasse. „Mina Fakor, ik zie je hand opsteken, weet ge het?" „Jameester, het is die van mijne zuster Nellie, die haar hond leerde rooken.// Nadere berichten over deu brand te Sundvall (Zweden), doen vermoeden, dat de oorzaak van het onheil eenige vonken waren uit een stoomschip, dat bij de stad lag. Koning Oscar heeft zich van Sundsvali naar Umea be geven. Koningin Sofie richtte eene oproeping tot de Zweedsche vrouwen tot hulp voor de nood lijdenden. R:eds de eerste twee dagen werd op de beurs te Stockholm daartoe 24,268 kroueu gegeven, vau alle kanten stroomt geld, voedsel, dekens en tenten naar de noodlijdenden. Bij Mahrisch Neustadt is een rijtuig met kinderen, die van een uitstapje terug keerden, van een bergpad in een afgrond ge vallen. Twaa 11 kinderen werden zeer ernstig ge wond en de koetsier was onmiddellijk dood. De voormalige Chineesche Ge- zant aan het Pruisische hof, Li Eong Pao, die indertijd bij het Pekingsche hof in ongenade viel, is onlangs in zijn vroegeren rang hersteld en kreeg zijne vorige onderscheidingen terug, nadat hij ten voordeele der slachtoffers van de jongste overstroomingen een som van 600 taels (ongeveer 18,000 gulden) beschikbaar had ge steld. Deze rehabilitatie kwam voor den armen Li Fong Pao echter wel wat laat, want hij was inmiddels overleden. Trijntje De Jong.de zoogenoemde millioenenjuffrouw uit Drachten (Fr.), die te Appingedam wegens oplichterij gevangenisstraf onderging, is dezer dagen wegens gekrenkte geestvermogens overgobracht naar 's Rijks krank zinnigengesticht te Medemblik. Toen Koning Osear van Zweden onlangs met den Koning van Denemaken de ten toonstelling te Kopenhagen bezichtigde, bleef hij bewonderend staan voor een grooten opge zetten ijsbeer. Een der Hofbeeren maakte Z. M. een compliment over bet schieten van dien beer, en toen de Koning verwonderd keek, vernam hij, dat op dien dag een briefje, aan deu beer ge bonden, vermeld had: „Geschoten door Koning Oscar II." //Dat is een leugen geweest!// riep de Koning „lk heb nog nooit een beer geschoten." De inzender werd nu geroepen. Hij stond weldra beschaamd voor den Koning. Maar de zaak liep beter af dan liij dacht. Want, na den prijs van den beer vernomen te hebbenzei Koning Oscar: „Zet nu op uw briefje „„gekocht door Koning Oscar II."" Dat is ook eene reclame voor u, en het is de waarheid." De Duitsehe Keizer Frederik heeft twee patrijshonden, rechtstreeksche afstam melingen der vermaarde honden van Frederik den Grooten, waarop hij zeer gesteld was, vermaakt aan Gravin Maria, van Munster (de dochter van den Gezant), „om haar te genezen van haar afkeer tegeu houden." Het schqnt dat dit doel bereikt zal worden; want de Gravin, die veel van den Keizer hield, is vol zorg voor de legaten, haar door hem vermaakt. Tot beveiliging tegen het indrin- gen van kruipende diereu, zooals slangen e. a., maakt men in warme landen in den laatsten tijd gebruik van eleetriciteit. Voor de ingangen van het huis worden daartoe draden gelegd, die met eene electrische batterij ziju verbonden. Zoodra nu een dier over de draden kruipt, krijgt het een electrischen schok, die doodt of tot spoedi- gen aftocht dwingt. Dezer dagen zijn op den Frans chen Noorderspoorweg voor kleine trajecten in dienst gesteld zoogeuaamde omnibustreinen. Deze be staan uit: eene tenderlocomotief met platform.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2