Voor geest en hart. Ter overweging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Rechtszaken. Nijverheid en Technische Kunsten. s ÖÖVie PARIJS, 4 Juli. De onderhandelingen over het Fransch-Italiaansche handelstrac- taat zijn in goeden gang en doen een gun- stigen afloop verwachten. onmiddellijk aan het personenrijtuig verbonden, zoo dat locomotief en rijtuig slechts éen voertuig gelijken. Voor de bediening van zulk een trein zijn slechts 2 beambten noodig. De personenwagen is voorzien van hand- en Smith's luchtremmen. Tusschen de assen zijn inrichtingen aangebracht voor het vervoer van bagage en honden. De oude rijtuigen welke voor de exploitatie van de hoofdlijnen ongeschikt worden bevonden, worden langzamer hand door genoemde Maatschappij in hare fa brieken in omnibuswagens verauderd. Ook hebben de Ooster- en Parijs-Lyon- Middellandsche Zee spoorwegen zich dergelijke voertuigen aangeschaft. De Noorderspoorweg laat thans in een barer fabrieken een nieuw omuibusrijtuig bouwen voor de exploitatie van het traject Parijs-St. Denis, van 25,6 meter lengte met 6 assen. Dit rijtuig is in 3 beweegbare deelen verdeeld en biedt voor 130 personen plaats aan. De perrons aan de Zaansche sta tion!, benevens die van Schagen en Alkmaar, zullen voortaan slechts toegankelijk zijn voor hen, die van een plaatskaartje voorzien zijn, of die een perronkaart gekocht hebben a 2V2 cent. Dit laatste komt ten bate van het Ondersteu ningsfonds van beambten der Hollandscbe Spoor weg- Maatschappij. Rietsch en Coreil hebben 79 mon- sters saffraan onderzocht en daarvan 49 vervalscht gevondeD, en wel: 31 maal met carthamus tinc- torius, 3 maal met onkenbare bladen van bloe men, 4 maal met Pterocarpus cantalinus, 2 maal met een roodhout (dat niet nader was te bepa len), 1 maal met curcuma domestica en 1 maal met olie, terwijl 7 monsters zelfs 2 of meer malen waren vervalscht. De Chineesche Generaal Pao Chang Shou is ter dood veroordeeld, omdat hij handel gedreven heeft in valsche ridderorden. De persoon van C. Glaudemans, wonende te Zwolle, agent der firma K. te Rot terdam, sedert cenige dagen met de kas voort vluchtig, werd op bevel van gevangenneming der Zwolsche rechtbank jl. Zaterdag-morgen te Am sterdam, even voor het vertrek der Amerikaan- sche stoomboot, op aanwijziging van een boek houder van genoemde firma gearresteerd. Hij werd ia het bezit gevonden van circa 34U0. Gisteren werd hij naar Zwolle getransporteerd. De plaatselijke gezondheidsraad in Karlsruhe, waarvan voorzitter is de Burge meester, waarschuwt tegen de handelingen van iemand te Nijmegen, die een geneesmiddel aan prijst tegen de vallende ziekte. Als men het be stelt, dan wordt niet minder dan 75 mark voor het middel gevraagd. De industriëele man in quaestie was vroeger molenaar, en drijft nu han del in geheime middelen. Hij is in Pruisen her haaldelijk gestraft en heeft het plan thans, op de grenzen van Nederland en Duitscbland, eeue in richting voor zenuwlijders op te richten. Een badinrichting voor honden. De New- York World geeft de volgende beschrijving van aldaar gevestigde etablissementen voor bet baden en toiletteeren van honden: „Sommige zulleo u zeggen, dat ze niet bestaan en feitelijk zoude men, naar het uitwendige af gaande, ze ook niet vinden, want uiterlijk is er niets wat het etablissement zoude aanduiden, en eigenaars van houden, die er gebruik van zou den willen maken, kunnen zulks niet doen, zon der introductie van den ondernemer van de Bad inrichting. Maar eenmaal doorgedrongen tot in de vestibule", ziet men waar men is. Daar vindt men de oppassers om de honden in ontvangst te nemen voor hun bad, voor de shampoïng, het parfumeeren etc. Het kluchtigste is, dat honden van waarde nooit zullen gebaad worden in het bad, waarin reeds een andere hond is geweest. Yoor ordinaire houden is een algemeen bad. (Dat democratische Amerika!). Het tarief is natuurlijk verschillend naarmate van het bad en wat er later wordt gedaan. Een bad met al de „luxuries" kost een dollar. De eige naar mag niet legeuwordig zijn bij het baden en wasschen van zijn hond, maar bij het kam men, parfumeeren en friseeten is zijne tegen woordigheid veroorloofd en wordt dat in eene af zonderlijke zaal verricht. De dames, in New-York, eigenaressen van hon den, houden aldaar ook eene soort sociëteit, en aan bizonderheden over honden ontbreekt het niet in de gevoerde gesprekken. Het zijn meestal Ieren, die de shampoing ver richten. Deze verrichting zoude niets bevallen aan eene kat; voor groot soort honden moeten daarbij twee mannen te pas komen. Verder wordt in een register aanteekening gehouden van de namen der honden, die er gebaad hebben, wat er verder aan hen is ge daan, als parfuraeeren enz. en wat het gekost heeft. Muskus en kerosim-olie worden megstal als parfumerie gebruikt. In de zaal waar gekapt wordt, is de meeste bedrijvigheid. Eenige meisjes met witte boezelaars, zijn daarmede bezig, onder het oppertoezicht van eene bejaarde matrone. De meeste honden vinden dat kammen minder aan genaam, en mochten ze soms boosaardig zijn, dan moeten de Ieren tot assistentie worden ge roepen. Eigenaardig is het, dat des Zaterdags en des Zondags de menschen ook gebruik maken van die baden en er in gezelschap van hunne honden in omplassen soms tot middernacht toe. De we reld gaat vooruit, en als die honden in Amerika dit nu maar genoegzaam weten te appreciëeren, welk eene existcnlie! Doch misschien begrijpen de stomme dieren er het fijne niet van, en zonden, als zij konden prateD, evenals menig lezer zeggen wat zyn sommige menschen toch overdreven dwaas 1 Omtrent den ruim honderd j ar i- gen Paiijschen hoogleeraar, den Heer Chrevreul, luiden de berichten ongunstig. Hij moet een deel van den dag rust houden en zijne krachten gaan zichtbaar achteruit. Het Fad. meldt, dat bij de loting voor de schutterij iu Den Haag, zes personen hetzelfde nummer hebben getrokken, dat zij bij de loting voor de militie iu 1883 hadden ge kregen. T e 's-G reveldui n-K apelle werd een dief op eene aardige wijze in d: val ge bracht. Zondag-nacht, ouder gewoonte op roof uit gaande, maakte hij zich meester van een partijfje stroo, dat op een erf opgehoopt stond. Ongelukkig echter waren de bossen niet stevig genoeg gebon den, althans bij het overdragen van het begeerde goed naar zijne woning verloor hij zooveel pijlen, dat de politie, het spoor volgende (systeem Klein Duimpje), den dief spoedig had gevonden. Haar bleek toen, dat zij met een zeer verdacht persoon te doen had, die reeds meermalen gevonnisd was ter zake van diefstal en lid is van de Nt derduitsch Gereformeerde gemeente (doleerende) te Vrij hoeven-Kapel. Oalangs werd in een uitspan- ningstuin te Berlijn door een tuinman eene bloe- menverloting gehouden. De koopers van loten schenen allen bizonder gelukkig. Iu den loop van den avond zag men op bijna alle tafeltjes allerlei fraaie bloemen en planten staan, welke als prijzen door de winners werden meegenomen. Toen de tuinman eens rondliep bemerkte hij dat met verwondering. Hij grijpt naar zijn zak, haalt er een pakje uit, wordt' bleek uan schrik, snelt naar zijne vrouw en roept: „Vrouw sluit de kraam. Ik heb vergeten de nieten in de bus te doen!" Op het II it n d e 1-m uziekfeest, dat dezer dagen te Londen in het Glazen Paleis werd gevierd, had Kolonel Gourad op een der gale rijen post gevat met een nieuwe phonograaf van Edison, om phonogramraen van verscheidene ge deelten der uitgevoerde muziek te maken. De wasplaatjes met de indrukken worden nu gezonden naar den „toovenear van Menlo Park", die dan de muziek zoo dikwijls hij wil door zijn phono graaf kan herhalen. Koning Oscar van Zweden heeft bij zijn bezoek aan de tentoonstelling te Kopen hagen Zweedsch, Deensch, Noordseh, Russisch, Eransch, Engelsch en Italiaansch gesproken. Te Thionville (Lotharingen is een 18 jarig meisje gevangen genomen wegens majesteitschennis. De Rechtbank te Metz heeft een werkman die, in een herberg waar een aantal Duitsche arbei ders zaten, geroepen had: „Leve Frankrijk! Weg met Pruisen!" deswege veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en 20 Mark boete. Op de Theems te Londen, vlak bij de Parlementsgebouwen, zijn twee booten elke met vijf man, die om het hardst roeiden, omge slagen. Diie mannen verdronken daarbij. Er is weder eene schouwburg in de asch gelegd, en wel liet Theatre [cZes Bouffes te Bordeaux. Daar brak Maandag-nacht, na afloop van de voorstelling, in de keuken een brand uit, welke het geheele gebouw vernielde en ook aan grenzende huizen beschadigde. Er werden geene menschen gedood of gewond. De schade bedraagt, naar schatting, een millioen franks. De persoon, die op de tentoon stelling van oude en nieuwe kunstnijver te 's-Hage de aandacht der bezoekers trok door zijne kunst vaardigheid in het knippen van silhouetten, wordt sedert eergisteren door de politie ijverig gezocht. Hij woonde op kamers bij een poelier, maar is plotseling vertrokken zonder kennisgeving, en na zijn vertrek vermiste de poelier een trommel, inhoudende circa f7000 aan effecten. Eene tentoonstelling van dames- hoeden, met inzendingen van de voornaamste Parijsche modefirma's, is dezer dagen te Montmo rency gehouden. De gouden medaille werd daar toegekend aan een hoed van witto tulle met rozen, welke naar eene teekening van Munkaczy was vervaardigd. Het aantal bezoeksters bedroeg reeds den eersten dag 21,000. De burgemeester van het Silez i— sche stadje Strehlen, Dr. Ossig, gaf zijue gemeente dit jaar een eigenaardig geschenk. Daar de hoof delijke omslag niet tijdig aangenomen en goed gekeurd kon worden, betaalde hij uit zijn eigen zak het geheele bedrag, waarop hij was vast gesteld. Een looper van het agentschap te Lyon der Fransche Bank is voor 246,000 franks in bankoten bestolen, toen hij een aantal conpons aan het kantoor van de Societe Lyonnaise kwam incasseeren. De dief is nog niet gevat. In Limburg worden de burge- gemeesters zeer karig bezoldigd. Van de 122 burgemeesters zijn er 8, die eene jaarwedde be neden de 100 hebben; 27 van ƒ100 ƒ200 32 van /200/3006 van /"300-/400; 3 van ƒ400500 5 van ƒ500—630; 7 van ƒ600—700; 2 van ƒ1000—ƒ2000 en 1 van ƒ2800. Jl. Vrijdag bevond zich aan het station te Rozendaal een Zuid-Bevelandsch boertje, dat door zijne kleederdracht de aandacht trok van eenige Eogelsche heeren. Een hunner vroeg aan het boertje of hij zijne platen (zilveren broekstukken) san hem verkoopen wilde, doch daar het boertje geen Engelsch verstond, bracht een der conduc teurs de vraag in het Hollandsch over, waarop het boertje ten antwoo.d gaf//ja. voor 60 gul den". Dit aanbod werd aangenomen en het boertje ontdeed zich van zijne stukken, waarna hij zijne hemdsknoopen eveneens verkocht voor 25 gulden, hoewel hij den Engelschman gewaarschuwd had, dat zij niet van goud waren. Hij verkocht der halve voor 85 gulden, wat slechts eene waarde had van 12 gulden. Een jongmer.sch wilde werkzaam gesteld worden aan de redactie van een dagblad. Hem werd opgedragen eene lezing te gaan bijwonen en er een verslag van te schrijven: De veelbelo vende journalist nam de aacteekeningen uit den hoed van den spreker, terwijl deze met iemand anders bezig was. Hij gaf den volgenden morgen een uitstekend verslag van het gesprokene in zijn blad. De uitgever was zeer tevreden over 't geen hij las, maar zijne ingenomenheid met den jeugdigen medewerker klom niet, toen hij in den loop van den dag vernam, dat de lezing niet door was gegaan, omdat de spreker zijn handschrift had verloren. Het geding wegens hoogverraad tegen den gewezen Duitschen spoorwegambtenaar Dietz en zijne medeplichtigen: zijne vrouw en den verver Appel, die een aantal belangrijke stukken en plannen aan Frankrijk hebben verkocht, is nu voor het Reichsgericht te Leipzig in behandeling. Dietz, die eeu schrander en ijverig beambte was, werd door geldgebrek hij had een trak tement van 100 Mark per maand en een gezin van 11 kinderen tot zijn misdrijf gebracht. Maandag jl. werd ten kantore van den Heer VaD Leeuwen, advocaat te's-Boscb, een bankbiljet ran f 60, dat tijdens het bezoek van een eenvoudig gekleed persoon op tafel had gelegen, onmiddellijk na diens vertrek gemist. De politie slaagde er wel in den verdachte spoe dig te vatten, maar de pogingen te 's-Bosch en te Vucht (waarheen die persoon zich later bege ven had) in het werk gesteld om het bankbil jet op te sporen, leden tot nog toe schipbreuk. Naardat de gast is, wordt er opgedischt. Beter er door geloopen, dau er door gekropen. Men behoeft veel hooi om allen man den mond te stoppen. Al het zijn te wagen, verdient Gods plagen. Het gelaat van den mensch is zijn geloofsbrief, het is een uitwendig en zicht baar teeken van zijn inwendigen en gees telijken toestand. Welk een sterken indruk maakt het ont moeten van onze eigene oogen op ons, wan neer wij kwaad broeden! De stille, geheim zinnige blik, dien dat beeld in den spiegel op ons en onze ziel schijufc te werpen, doet ons dan huiveren. Het is alsof het beeld daar in het glas niet de weerkaatsing van ons zelf is, maar van een ander persoon, een ander ik, ons beter ik, een onzer beide naturen, de betere, die op de andere, de booze, een ernstigen blik werpt. Ook een weldadige. Bedelaar. Een aalmoes als 'tu blieft, mijnheer. Heer. Beste vriend, ko pergeld heb ik niet bij mij, als ik iets geef, geef ik altijd zilver; overigens geef ik, uit be ginsel nooit iets. Stemming. Bommelmans bezoekt zijn vriend, den dichter Rijmmeijer en vindt dezen in eeue hevige woordenwisseling met diens vrouw. Bom- meimans. Maar, beste vriend, waarom kijf je zoo met je vrouw? Rijmmeijer. Ik beu van plan een drama te schrijven eu nu moet ik daarvoor allereerst in de juiste stemming komen. Bemoedigend. Dame. Hebt ge mjj bij Me vrouw aangediend? Huisknecht. Ja, Mevrouw. Dame. En zal ik welkom zijn? Huisknecht. Ik denk van ja, Mevrouw zei ten minste: „nu die ontbreekt er nog aan!" Zeer juist. uKen u zelven" stond in den tem pel der Grieken te Delphi. Dat is eene fraaie grondstelling, zegt een Amerikaansch blad, maar als vele menschen deze spreuk op zich zelven toepasten, zouden zij al eene heel akelige kennis making doen. Overtroefd. Luitenant. A. Dezer dagen ben ik te Viehy geweest om er het echte bronwater te halen, dat de dokter mij voorgeschreven heeft te drinken. Luitenant B. En ik ben, onlangs aan rheumatiek lijdende, naar Madrid gereisd om er een paar echte Spaansche vliegen te koopen. Zeer waar. Kleine Lina (naar een koord danser wijzende). Lieve Mama, waarom loopt die man daar boven heen en weer, hier beneden is immers nog plaats genoeg. Gevat. Tante. Zeg nu eens, Elsje, waarvan houdt ge nu meer, van mij of van de bonbons, die ik heb meegebracht? Elsje. Van u houd ik meer, maar de bonbons eet ik liever. Haarlem, 5 Juli. Gedurende de maand Juni jl. is het museum van kunstnijverheid alhier door 935 personen bezocht. Jl. Zondag hield de Postduivenvereeniging „De Snelvlieger alhier eene wedvlucht van Gro ningen. De duivpn werden door tusscbenkomst van den stationschef aldaar met westenwind te 7 uren in vrijheid gesteld. De uitslag was als volgt: le prijs de Heer Faber, aankomst 10 uur 39 min.; 2e pr. de Heer Wackwitz, Zandvoort, 10 uur 44 min.; 3e pr. de Heer Bronkhorst 10 u. 52* min.; 4e pr. de Heer I. Jung, 11 ui 13 min.5e pr. de Heer H. Jung, 11 u. 57 min.6e pr. de Heer Ziggelaar, 12 u. 485 min. Bij den lsten prijs was gevoegd de medaille van den Minister vau Oorlog als eereprijs en tevens een extra-prijs, uitgeloofd door een der buiten gewone leden. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 3 Juli: M. De Miranda eu G. S. Corouel. 4 Juli: B. Simon eu H. Steenken. Getrouwd: 4 Juli: T. Reekers en C. De Mooy. W. J. Scheffer en D. Van Sprang. P. Smit en A. S. Muller. H. Vetter en G. C. C. Van Daalberg. Bevallen: 1 Juli: A. M. Van Ake-Houtman, z. E. Scheelings-Van Acker; z. 2 Juli: H. M. Fabel-Stol- tenhof, d. T. Wilkes-Verschoor, z. A. M. Booms- Van Salen, d. 3 Juli: J. M. Hanselaar-Van Veggelen, d. D. Makkes-Van Gessel, d. (levenloos). H. Baars- De Lange, d. J. B. Van den Anker-Van Dinter, d 4 Juli; C. A. Van Alpen-Van Dalsen, d. Overleden: 1 Juli: S. M. Versteeg, 14 mn. R. C. De Koter. 1 dag. 2 Juli: J. Krom, 5 j. F. Toebes-Huls. 24 j. H. Rip, 12 j. De Heer J. F. De Booy, te Breda, wegens valschheid in geschrifte door de arrondissements-rechtbank te Breda tot 2 maanden gev. straf veroordeeld, welk vonnis in hooger beroep door het provinciaal gerechtshof te's-Bosch en vervolgens door den Hoogen Raad werd bekrachtigd, heeft thans gratie aan Z. M. den Koning aangevraagd. Eene nieuwe brm voor bet verkrijgen van papierstof is in Amerika gevonden in de stengels van de katoenplant, die men vroeger op het land liet verrotten. Door eene nog geheim gehouden bewerking wordt de harde houtachtige laag eenvoudig opgelost en blijft een zachte witte vezel over die van zoodanigen aard is, dat zij voor Schrijf- of postpapier kan gebruikt worden. Door deze uitvinding worden duizenden tonnen grondstof voor papier verkregen uit een gedeelte der katoenplant, dat vroeger als geheel nutteloos werd beschouwd. Dezelfde bewerking, toegepast op het uitgeperste suikerriet, dat gewoonlijk onder de stoomketels verbrand wordt, moet eveneens eene uitmun tende papierstof opleveren. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. Berkenrode HeemstedeParochie van St. Savo. Uitgeloot No No 136. Betaalbaar aan de Pastorie, aldaar. MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 4 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt: koeien 8, verkocht 7 voor 1 90 a 180, stier verk. voor f a vaarzen, verkocht voor f pinken 3 verkocht 3 voor f 25 a 50 graskalv. verk. voor fa nuchtere kalveren, 27 verk. 27 voor 4 a 8, schapen, 34 verk. 30 voor 1 13 a 21 Lammeren 46, verk. f7 a f 9. Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen verk. fa Paarden 4 verk. 1, f 90 a f Venlens verkocht Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 120 stapels kaas, 16270 stuks, wegende 31074 kilo, hoog ste prijs f 27,75 middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 4 Juli. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: runderen, 166 vette kalveren, 1ste qnal. 0,80, 2de qual. 0,60 per kilo, graskalf a 60 nuchtere kalveren,/ 6 a 14, schapen en lammeren f 216 vette varkens 35 a 40 c. per kilo. PURMEREMD, 3 Juli. Kaas: aangevoerd 524 stapels prijs der kleine kaas f32.— middelbare f ROTTERDAM, 3 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 4 paarden. 1239 lunderen, 133 vette en gras kalveren, 46 nuchtere kalveren, 3 schapen of lam meren, varkens, 105 biggen, bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 68 c. 2do qual. 62 c., 3de qual. 58 c.; kalveren lste qual. 90 2de qual. 75 a 80c., schapen c., alles per kilo. SCHIEDAM, 4 Juli. Moutwijn, per ned. vat f 7,50 Jenever f 13,Amsterd. proeft 14,25 spoeling f 0,80 dito commissie f 0,70. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 4 Juli 18 88. Prijzen der onderstaande effectengdnoleer. pCt. de koers. Nederland. Gertif. Werk. Sohuld. 2'78 91'/j 100'Vis 100'/,, 9274 927/s Hongarije. Obl. I.oeuing 1867 Goudleening Italië. Obl. Paasei. Leen. 1860-64 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). zilver (Jan.Juli). Portugal. Obl. buiten]. 1853-84 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen 6 Obl. Nio. Spw. 1867 6» 4 1877 Anist. L 20-100 5 Obl. bnitenl. 1867, 1871 76 1' Spanje. Turkije. Egypte. 4' Italië. Rusland 1876 (Perpetneele) Obl. Alg. Sobuld 1865 Serie D 1869 C Obl. Leening 1876 N-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 1877 4 Columbia. Obligatien4»4 Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationalo Bank. divid. Nederland. Holl. lJz. Spw. Aand. M. tot Ei pi. St. Spw. Aand. Oeut. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 1875. Znid-Ital. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Maatach. Aand.. Balti che Spw. Aand.. Jelez Grissi Obl6 Kiew-Brest Aand5 Knrsk Ohsrk. Obl. 1000.. Worschansk Sysran Aand.. Riaickk Wiaama Aandeelen Spw Chicago N. W. Oert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam /100. Rotterdam Gemeente Crediet Belgie. Stad Antwerpen 1887. Oostenrijk Staatal 1854. 1860. 1864.. Rusland. 1864. 1866. 66s/.. 633/8 102s/, 993/4 Rumenle Amerika. s 4', 6 8 5 S 5 5 div Geldkoers prolongatie 31/, pet. 65 15 15 83 1041/, 297/s 16 IA'/,, 1161/, 145 117 78 136 913/4 121/8 II53/4 557/, £07, 99 273/, 271/, 1381/4 23>s/15 1177, 941/4 113 104 103?/, 893/4 107 111 164 153 I4O1/4 LAATSTE BERICHT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3