N I 5 W E WC M&h) Zondag 8 Juli 1888 13de Jaargang. De Katholieke Kerk e» de ont wikkeling van het volk. n U IT E L A N ïh~ H i N N E i\ L A N I). No 1263 Het nieuwe huis. Koloniën. ABONHEMENTSPBUB Per 3 maanden voor Haarlem0.Si- Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1.10 Voor bet Buitenland 1,80 Afzjuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. EISXIEN'DRiT AGUTE MA SOU AGUTATE. PRIJS DER ADVERTEITTIÉH' Vran 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote ietters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant A d v e r t e n t i n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜl'PERS hAUKET. Dat de beschaving en ontwikkeling van het volk te danken is aa» de zoogenaamde hervorming is eene leugen, die m niet- katholieke kringen, in alle van anti-katho lieke zijde uitgegeven romans en geschied- boeken, in zedeluoze volksboeken en feuille tons te vinden is. 't Is moeilijk dergelpke vast ingewortelde vooroor leolen uit te roeien. Toch moet voortdurend de spade gebruikt worden, om het onkruid der leugen met wortelen tak ie verdelgen; gelukt het niet onmiddellijk, het geduld zal ten slotte alles overwinnen. Wij zullen dus steeds vooit- gaan te velde te trekken tegen alle laster taal, welke men tegen de Kerk uitbraakt, wij zullen blijven verkondigen, dat de Ka tholieke Kerk de beschaving heeft gebracht en wij zullen daarbij onze bewering steeds met bewijzen staven. Tot verreien? toehoort meu zeggen, dat de hervorming de moeder is van de school en van de beschaving. Reeds het oude Testament had ague scholen, de Griekenen Romeinen hadden hunne iurichtingeu van ouderwijs, waar de kinderen, even als bij ons, lezen, schrijven, rekenen en nog andere zakeu leerden. Oude schrijvers, o. a. Hora- tius getuigen zulks en deden zij het niet, we zouden het toch weten, want hoe zou het anders mogelijk zijn, dat de Grieken en Romeinen zooveel geschiedschrijvers, dichters, redenaars en wijsgeereu hadden, die zoo veel uitmuntende boekeu hebben ge schreven, als er geen scholen waren ge weest, waar zij in de wetenschappen werden ouderwezen. Èu voor welk doel zouden zij boekeu hebben geschreven, als zij geen meuscbon in hunne omgeving hadden, die ze kouden lezen en verstaan? Ook reeds in het begin der christelijke wereld bestonden er scholen, zoowel volksscholen als inrich tingen voor hooger onderwijs. De laatst genoemde zijn trouwens zonder de eerste eene onmogelijkheid. Alle wetenschappen hebben noodzakelijkerwijs met het a b c moeten beginnen. Wie daaraan twijfelt is van 't arezoud verstand beroofd. De Kerk vond zoowel in 't Jodendom als in het Romeinsche Rjjk op alle plaatseu scholen. Deze nam zij, bij de bekeering der volken tot het Christendom, over en gaf haar een christelijkeu geest en gestalte. Eu deze scholen waren voornamelijk dieustig tot verspreiding van christelijke zeden en beschaving. Waar de Kerk geene scholen vond, werden ze door baar opgericht. Hst waren voornamelijk de Missionarissen, die zich met dezen arbeid belastten. Tijdens de heerschappij der Franken waren het de Concilie-besluiten, die telkens gelastten la gere scholen op te richten. Zoo verordende de Synode van Valencia, dat er op alle plaat sen, waar Priesters woouden, scholen voor de kinderen van het volk zouden gesticht worden. In het jaar 826 verkondigde het Concilie van Rome, onder Paus Eugenius II: Wij vernemen, dat er in sommige plaatseu geene ouderwijzers ziju en dat het* FEUILLETON. Vervolg en slot). Toen Hendrik lang na den vastgestelden tijd teer opgewonden huiswaarts keerde, vond liij zijne vrouw in tranen. Eene ki3t met haar fijnste glaswerk was niet het ophijschen naar beneden gevallen walles is in gruzelementen// snikte me vrouw Velderak en zij weende zoo hardverscheu- rend, dat liaar echtvriend de grootste moeite had haar tranenstroom te stuiten. Het gelukte hem dan ook eerst na eenige zeer gewaagde beloften, die hij zich den volgenden morgen, tot Mevrouws diepste verontwaardiging, volstrekt niet meer wist te herinneren. Geruimen tijd daarna bracht Mevrouw Bichter hare boezemvriendin de eerste ochtendvisite in hare nieuwe woning. Toen de gewone vragen onderwijs wordt verwaarloosd. Daarom be velen wij, dat er in alle kerkelijke gemeenten, zoowel als andere plaatsen, waar zulks noodzakelijk blijkt, ouderwijzers zullen be noemd worden, die onderricht moeten geven in de vrije kunsten en in de christelijke leer des heils.« In 't bizonder mag er nog op gewezen worden, dat de Kerk de noodige maatregelen nam om ook de kindereu der armen het noodige onderwijs te doen ge nieten. Het algemeene Concilie van het jaar 1179, onder Pa is Alexander III, schreef derhalve voor: »Opdat hut den armen, die de noodige middelen niet bezitten, niet aan de gelegenheid ontbreke lezen te leei en en vorderingen in de weteuschappeu te maken, zal aan ieder onderwijzer eener domkerk, die de kinderen kosteloos heeft te oude:richten een voldoend salaris worden uitbetaald, opdat de onderwijzers niet ouder geldelijke zorg gebukt gaan en voor de leerlingen de weg tot het verkrijgen van nuttige kundigheden open sta. Ook in an dere kerken en kloosters zal voor ouderwijs moeten gezorgd worden. Vandaar de vele kerkelijke vrije scholen, die wij nog tot heden, ondanks de con currentie met de staatsscholen hebben be houden. Dfe Kerk schonk deu armen het onderwijs door geestelijke beneficiën en nuttige stichtingen. De zorg der Kerk zelve voor de school werd ook gedeeld door hare leden. Vorsten en edellieden wedijverden met Bisschoppen en Pastoors, om allerwegen volksscholen in 't aauziju te brengen en door schenkingen en legaten haar bestaan te verzekeren, Geen hunner heeft in dit opzicht meer ge daan, dan de met het innigst geloof door drongen, met het Opperhoofd der Kerk in briefwisseling verkeereude, groote en be roemde monarch, Karei de Groote. Hij vaar digde eei e wet uit, dat in alle bisdommen en kloosters scholen zouden opgericht wor den en dat in die gebouwen niet alleen de kinderen der vrijen, maar ook die der lijfeigenen zonden ouderwezen werden in het lezen, schrijven, iu deu kerkdijken zang enz. Hij gaf voorts het bevel, dat de kinderen zoo lang de school moesten bezoeken tot zij voldoende ouderwezen wa ren. Zijn zoou Lodewijk trad in zijne voet stappen. Andere vorsten en adellijken volg- deu hetzelfde spoor en spaarden kosten noch moeite om het lievelingskind der middeleeuwen, de school, te verplegen en verder uit te breiden. Toen in de 13e eeuw de Oostzeelauden door de onderscheiden Monnik-orden voor het Christendom gewonnen waren, was het wederom C.e Paus, eerst Houorius III en luter Iunocentius IV, die het werk der Missionnarisseu en Bisschappen, de oprich ting en het onderhouden der scholen met vaderlijke- zorg en met opperkerderiijken nadruk ondersteunden. De Bisschoppeu en geloovigen worden uitgeuoodigd aau het ouderwijs hunne be-te krachten te wijden. Eu laatstgenoemde Paus richtte tot de kloosters het verzoek aan de scholen, die gebrek hadden aau de noodige boekeu, van naa: het welzijn der huisgenooten over en weer gedaan en bevredigend beantwoord waren, riep Mevrouw Bichter verbaasd: „Maar wat zie ik; hebt ge het salon nieuw laten rneubeleeren?!" Ja, antw oordt Mevrouw Velderak zuchtende, wij waren er wel toe gedwongen. Mijn man had er niet op gerekend, dat het salon hier ge heel groen behangen en geschil: erd is. Daar pasten onze blauw fluweelen sola en stoelen niet bij, het vloekte! Nu verscheen ook de Heer Velderak met een pijnlijk gezicht en een dot watten in beide ooren. Is u ongesteld, mijnheer? vroeg de be zoekster op deelnemenden toon. Ach! de rheumatiek en dat gesuis in mijne ooren maakt mij razend. Mijne schrijftafel staat liier in dit ellendige huis namelijk in zoo'n tochtigen hoek, dat ik doorloopend verkouden ben en er is nergens anders plaats voor. Nadat Mevrouw Bichter haar medelijden be- kun overvloed een en ander af te staan. Waarlijk zekere lasteraars en ophitsers moeten wel schaamrood worden, wanneer zij zulk eeue zorgvuldigheid voor de op richting van scholen door de Pausen aan den dag zien ieggeu. (Jit het hier aangevoerde blijkt, dat er in de middeleeuwen tal van scholen waren opgericht en dat Pausen en Bisschoppen, Abten en Pastoors, Keizers en Vorsten el kaar de hand reikten iu het stichten van inrichtingen voor het onderwijs. Wij moe ten hier tevens bijvoegen, dat ook de onder scheiden Magistrate:! in deu regel zich veel aan de school lieten gelegen liggen, en menige inrichting van onderwijs in het aanzijn riepen. Ook deze scholen stonden iu elk opzicht onder het bestuur en de leiding der Kerk; zij werdet: door de ge meente onderhouden en de onderwijzers werden onder goedkeuring der kerkelijke overheid benoemd. Wordt vervolgd.) Uit Weeuen wordt gemeld, dat de al- gemeeue opiuie omtrent nieuwe voorstellen vau Rusland met betrekking tot Bulgarije is, dat de Minister Giers zich er toe be palen zal, opnieuw de afzettiug van Prins Ferdinand, de ontbinding der Sobrauje en de benoeming te vragen van twee Com missarissen, een llussischen en eeu Turk- schen, belust met het samenstellen van een ministerie en met het bestuur des lands tot de benoeming van een nieuwen vorst. Meti gelooft dat de uiterste concessie, welke men van Rusland kan verwachten, de be noeming zou zijn van eene internationale commissie van bestuur, waarvoor elke der groote mogendheden een lid aanwijzen zou. Iu eeu scherp artikel tegen sommige Eugelsche bladen zegt de Aorddeutsche Allg. Zeit., dut het eene dwaze leugen is, dat Duitschlaud, omdat de Duitsche pers blijken geeft van sympathie voor de Boeren eu de Zoeloes, eeuig voornemen omtrent uitbrei ding van grondgebied iu Zuid-Afiika zou Koesteren. Iu het proces-Dietz heeft het openbaar ministerie te Leipzig geëischt: tegen Dietz 14 jaren tuchthuisstraf, tegen de vrouw van Dietz 7 jaren tuchthuis, eu tegen Appell 8 jaren tuchthuis, eu bovendien, dat alle drie zulleu worden ontzet uit hunne bur gerlijke en eere-reekteu. Het vonnis zal aanstaanden Maandag middag worden uitgesproken. De Italiaausche SeDaat behandelde de financiëele maatregelen van deu Minis ter van financiën. Deze meent, dat het de finitief budget eeu deficit van 30 millioeu lire zal aanwijzen, waarin voorzien moet woiden. De Senaat nam het ontwerp be helzende de fiuanciëele maatregelen aau. Meu meldt uit St. Petersburg, dat goed ingelichte kringen verzekeren, dat een huwelijksplan bestaat tusscheu den Groot- vorst-TroouojiVolger eu eeue zuster van den Duitschen Keizer, welk plan zoowel de Czaar als Vou Bismarck goedkeuren. tuigd had, wuifde zji zich met haren zakdoek wat koelte toe en maakte de opmerking: 't Is étoufïant benauwd hier! Helaas ja! zuchtte hare vriendin, maar wij kunnen hier geen raam openzetten, want hiernaast is eene remise van de omnibusmaat- schajipij en wanneer wij niet alles hermetisch gesloten houden, is het hier niet te houden van den paardenstank. Bij deze laatste woorden had zij hare stem aanmerkelijk moeten versterken, want plotseling klonken van boven met tergende duidelijkheid, de eerste maten eener stumperig gespeelde sonate. Dat is eene groote schaduwzijde van dit huis, voegde zij er daarom verklarende bij. Wij hebben geregeld gratis concert. Boven ons woont eene familie met acht kinderen, die allemaal pianoles krijgen. Toen de gelukkige vrouw des huizes hare vrien din tot aan de huisdeur uitgeleide deed, kwamen Von Bismarck moet daarom het huwelijks plan tusschen Prins Alexander vau Bat- teuberg en Prinses Victoria zoo kras heb ben tegengegaan. Uit Coustantinopel wordt gemeld, dat de Russische Regeering, naar het heet, de Europeesclie Kabinetten eeue circulaire zenden zal om hen uit te noodigen, den Bulgaren uitdrukkelijk te kennen te geven, dat zij liet Berlijnsche tract.aat hebben te eerbiedigen. De Turksche Regeering zag zich in haren dringenden geldnood geuoopt, de hulp der Ottomausche Bank weder in te roepen. Voorts wordt gemeld, dat de Porte ver wacht, dat Prins Radolinski, Duitschlands buitengewone Gezant, haar zal mededeelen dat, Duitschland de Russische politiek met betrekking tot Bulgarije wenscht te steunen. Daarop zou dan eene Russische nota vol gen, verzoekende, dat de Sultan de Bul- gaarsclie Regeering uitnoodige, de Sobrauje bjjeeu te roepen tot het verkiezen vau een vorst. Uit Durban wordt bericht, dat een komplot van Zoeloe-hoofden, om den Brit- scheu omlercommissaris bij de Europeesche ingezetenen in het reservegebied v/in Zoe loe-land te vermoorden, bijtijds verhinderd is door de arrestatie der hoofden. De Trausvaalsehe volksraad behan delt een nieuw plau van spoorwegaanleg tusscheu Pretoria en Delagoabaaide Bel gische conventie heeft wijziging ondergaan. Den 29en Mei is te Batavia het vonnis uitgesproken in zake de beklaagden d. C. en H. De eerste beklaagde is vrijgesproken van bankbreuk, doch veroordeeld wegens valschheid iu geschriften van koophandel en het desbewust gebruik maken van der gelijke geschriften. De Raad ziet valsch heid in het gebruiken der haudteekeuing van de firma Daendels voor zaken buiten het associatie-contract. Het beroep op art. 29 Wb. v. Kb. is door den Raad verworpen met de bewering, dat dit artikel eene rechtsfietie schept, in strijd met het strafrecht, en hierdoor tegenover de houders de accepten beschouwt als echt, die zij tegenover de Heereu Hissink en Zilver Rupe aaumeikt als valscb. Op grond vau deze door alle rechtsdoctoren van gezag ver worpen theorie is de beklaagde d. C. ver oordeeld tot8 jaren tuchthuisstraf en 28 boeten elk van 50. Na bijkans 10 maanden preventieve 'neckteuis is de AmerikaauscbeConsul te Ba tavia, de Heer H., vrijgesproken, omdat de hem geïmputeerde feiten geen verbaud hou den met bet aau den bekl. d. C. ten laste gelegde, eu hij dus niet wegens medeplich tigheid kon worden veroordeeld. //Onlangs konden zij, (zegt De Gelderlander die niet uitsluitend liberale couranten lezen, vernemen dat de Stoelmeester der Zwolsche Loge, met name genoemd, in gezelschap van den com missaris van politie aldaar, de ledigstaande bo- haar dienstmeisje en eene waschvrouw handen- wiingend de gang instormen en jammerden. Ach! lieve Mevrouw! onze schoone wasch al het roet van die stinkende fabriek hier achter is er op geslagen en er blijft ons niets anders over dan alles weer over te wasschen. De ongelukkige Henk werd echter dien avond op een respectabel sermoen getracteerd, waarvan het einde was: Zie je wel Hendrik Ik heb het je zoo dikwijls vooruit gezegd dat komt nu van je eeuwigdurende haast en overijling. //Lijden en strijden kind! je trouwt een man,// waar schuwde mijne moeder nog eene week voor ons trouwen, en de goede vrouw had gelijk. Had ik jou je zin niet gegeven, dan zaten wij nu nog rustig in onze oude gezellige woning. En Hendrik stond van zijn stoel op, begaf zich naar zijn kantoor en steunde onhoorbaar, //o, vrou.v! uw naam is: //raadsel!//

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1