N I E W E 11 No 1264. Woensdag 11 Juli 1888 13de Jaargang. De Katholieke Kerk en de ont wikkeling van het volk. K U i T E LTTiT ii. UENau.u Per 3 maanden voor Haarlem f 0,85) Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afziuderljjke Nummer» 0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B (JfiE A U: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HOW AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEWTIÉH Van 1regels.30 Cents. Slke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen "25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEB8 LAUKEÏ. Iu 't algemeen was, in den eersten tijd van de middeleeuwen, de leiding der school meestal in handen van eeu geestelijken Rector. Zoo verordende eeue synode van het jaar 895, dat ieder Pastoor een Gees telijke bij zich meest hebben, die hem hij de godsdienst-oefeningen de behulpzame baud moest bieden, die de school moest houden en die de parochianen moest aan sporen om de kinderen, tot het verkrijgen van godsdienst-ouderwijs, naar de kerk te zenden. Iu het jaar 1183 bepaalde de synode van St. Omer: »Wij bevelen, dat in alle steden en dorpen, de parochiale scholen, waar zij verdwenen zijn, wederom zullen opge richt en waar zij nog bestaan meer en meer zullen verzorgd en tot bloei gebracht worden. Het valt niet te loocheuen, dat in de middeleeuwen de meeste menschen de La- tijnscne taal leerden eu dat de scholen veel meer dan thans voor het onderwijs iu die taal dienst deden. Zoo verkreeg men gaau- deweg in de dom-, klooster- en stadsscho len door het aanleeren van de La tij niche taal, door het ouderwijs in de rhetorica en dialectiek eene hoogere ontwikkeling. Deze scholen vertegenwoordigden onze hedea- daagsclie gymnasiën eu waren te beschou wen als voorbereidingsscholen voor de studie der theologie, rechtsgeleerdheid enz. Maar ook de koopmansstand genoot van deze scholen en de kinderen uit den burgerstand werden iu deze inrichtingen uitmuntend gevormd tot nuttige leden der maatschappij. Aan deze middelbare scholen waren de zoogenaamde kleine scholen verbonden, die overeenkomst hadden met onzs scholen voor lager onderwijs. Meu ziet het, slechts de donimeu en onwetenden kunnen voorwen den, dat de Kerk de volksschool iu de mid deleeuwen heeft verwaarloosd. Reeds voor het jaar 1124 getuigt de Abt Guibert, dat er in Frankrijk geen stad of dorp was, waar niet eene school bestond. Het diocees Praag bezat minstens 640 en Duitschlaud meer dau 50,000 volks scholen behalve de vele dom- klooster- en stadsscholen, met welke de scholen voor lager onderwijs waren verbonden. Slaan we eeu blik in het tijdperk, dat de geloofsverdeeldheid onmiddellijk vooraf ging, dau zal men zien, welke bloei toen vooral de Duitscbe volksschool had bereikt, hoe deze verzorgd werd en welk aaudeel zij had ir. de verspreiding van beschaving en volkswelziju. De in 1470 gedrukte catechismus vau deu Franciscaner Geestelijke Diederik Vou Cölde, vermaant de ouders aldus: »Men moet FE LULL ET O N. Een geleerde schildwacht. In het eerste vierde der vorige eeuw wekte een kluchtig voorval in de Hessische stad Rin- teln, welker hoogescliool eerst in het jaar 1809 door Koning Jerome van Westfalen opgelieven is, niet weinig opzien en liep uit op een lang durig proces tusscken de universiteit en de overheid der stad. In vele sleden heerschte des tijds het gebruik, dat het stedelijk bestuur zich van lastige en vechtlustige jongelieden zonder aanhang in de burgerij op eene gemakkelijke en blijvende wijze ontdeed, door hen aan Engelsche of Hollandscke werfofficieren te verkoopen, hen in den nacht te laten oppakken en zoo onge merkt als mogelijk was over de grenzen te laten brengen. Zoo was het ook in Rinteln, en de land- grafelijke Hessische Regeering in Kassei, die door subsidie-contracten met Engeland en Holland verbonden was en uit de levering van soldaten «■een oeringe voordeelen trok, had deze handel wijze stilzwijgend goedgekeurd. In de stad Rinteln was in het jaar 1719 een Hollandsch werfofficier, Jan Van Breughen, met de taak belast flinke jongelieden voor het En- de kinderen vroegtijdig naar school zenden bij brave onderwijzers, opdat zij eerbiedig heid leeren en geen kwaad of zoude doen. »Ouders, die niet gedoogeu.« zegt genoemde Geestelijke,jdat huuue kinderen door deu ouderwijzer worden gestraft, handelen in ho >ge mate verkeerd. In deu zelfden geest spreekt de beroemde Sebastiaan Brant en (omstreeks 14-/S) Kapelaan Wolf, die net onderwijs met den meesten geestdrift en aaudraug deu ouders eu kiudeien aanprijst. De onder wijzers worden door dezen voortreffelijkeu Geestelijke vermaant de kinderen in deu geest der Kerk te ouderrichter, en de Priesters met alle kracht in het onderwijs bij te staan. Iu 1491 klaagt de onderwijzer der school te Xanteu, dat hij voor het groote aantal kinderen geen voldoend aantal hulp onderwijzers heeft, waarop de gemeenteraad hem oumiddellijk nog eeu onderwijzer toe voegt. Omstreeks dieuzeifden tijd had Wesel vijf onderwijzers, die ouderwijs gaven iu het lezen, schrijven, rekenen en in deu kerk zang. Met Kerstmis ontvingen de onder- derwijzers geschenken van de Geestelijkheid omdat zij verdiend hadden beloond te wor den. Overigens kan men uit de authentieke bronnen, die meu vindt in Jansens ge schiedenis van het Duitsche yolk, zien, dat Duitschland in de 15e eeuw met scholen was bezaaid en dat, ofschoon de school dwang bijna nergens bestoud, de scholen over vol waren. Ook meisjesscholen waren tamelijk algemeen. Dat men iu de volksschool der middel eeuwen niet alleen onderricht in het lezen, schrijveu en rekenen gaf, maar ook voor eene goede, godsdienstige opvoeding de meeste zorg droeg, is eeu feit waardoor de school van dien tijd zich onderscheidde bij die van onze dagen. De ware volksont wikkeling moet ook het hart, het gemoed veredelen eu tot het goede leiden. Geschiedt zulks uiet, dan beautwoordt de school niet aau het hooge doel. Dat erkende men iu de duistere* middeleeuweu en daarom was men zeer voorzichtig in het beuoemen van onderwijzers, daarom was men er zoo op gesteld, dat de school onder het toezicht eu de leiding van de Kerk werd gesteld daarom werd de arbeid der volksschool ver vuld met deu geest vau het Christendom, doordrongen van den godsdienst. Goede Christenen, trouwe burgers, degelijke men schen te vormen, dat was de taak van de school der middeleeuwen. Die taak kan de school dan ook slechts vervullen wanneer zjj iu de schaduw staat der Kerk. Laat ons thans eens zien hetgeen Luther en zijn aanhangers zeggen van de scholen, welke zij in het katholieke tijdperk hebben zien bloeien eu verder nagaan, wat zij zelveu voor de school hebben gedaan. Ofschoon Luther zeer aandrong op het stichten van protestantscbe scholeu, omdat gelscbe leger aan te werven; en ben over het Kanaal naar Engeland te brengen; en daartoe was geene stad beter geschikt dan juist eene academiestad, want de student, die in woeste drinkgelagen en dolle vechtpartijen, zooals die ruwe tijd medebracht, aan geen studeeren dacht en geen geld of crediet ineer had, gaf er meestal de voorkeur aan, het burgerlijk leven vaarwel te zeggen en soldaat te worden. Door de twee gevechten onder de studenten eenigszins aan den wapenhandel gewoon, en dientengevolge in bestaande gevaren geene vrees kennende, werden zulke verloopen studenten gewoonlijk de dap perste en beste soldaten. Tezelfdertijd woonde er in Rinteln een oud student in de pbilosophie, die veel gereisd had en tot dusveire van alle hoogescholen als een onverbeterlijke vechtersbaas verbannen, en daar om c oor den academischen Senrat der Univer siteit te Rinteln niet in den studentenhom! was opgenomen. Deze veteraan was niettemin in de" stad gebleven en door zijne reusachtige li chaamskracht, onder de jongere studenten zoo in aanzien geraakt, dat het onmogelijk was hem openlijk uit de stad te verwijderen, zonder o-roote ergernis bij de studenten te verwekken. Geene kloppartij, geen ketelmuziek binnen het gerechtsgebied van Rinteln, ot het beruchte vBiervat// zoo werd de wilde student algemeen hij daarin zeer terecht het eenige middel zag om het Katholicisme te verdelgen en de bevolking tot de nieuwe leer te doen over gaan, klaagde hij toch vaak, dat hij veel tijds voor doove ooren had gepredikt. Men laat de scholen iu verval komen, roept Luther uit, »ik heb zooveel geschreven eu gepredikt, dat men in de steden goede scho len zal oprichten teneinde geleerde mau- neu op te kweeken, waaruit men goede, christelijke predikanten kan vormen, die Gods woord zullen verspreiden, maar men gaat zoo lui eu laugzaaui te werk, dat het mij toeschijnt ciat onderwijzers en predi kanten wel zullen doen ook eeu ambacht te leeren, willen zij uiet van honger ster ven. Een vriend en geestverwant van Luther, Veit,Dietrich uit Neurenburg, klaagt op ge lijke wijze. »Iu de Katholieke Kerk, zegt hij, houdt men niet op te geven, maar bij ous wil niemand c.e beurs openen om iets aau kerk of school af te staan. Nog een getuigeuis van het verval der school ii deu reformatie tijd geeft Wide- mans stadskrouijk, waariu vermeld staat, dat omstreeks het jaar 1525 de scholeu begon nen te vervallen, zoodat bijna uieinaud meer zijne kinderen naar school zond omdat de meuschen uit Luthers geschriften vernomen baddeD, »dat de Papisten en geleerden het volk jammerlijk hadden verleid, zoodat ieder een tegen beu vijandig gezind was eu meu de Koomscheu plaagde en hoonde waar aren kou.« (Slot volgt). Het wetsontwerp betreffende de verze kering voor oude eu gebrekkige werkliedeu is door de commissie uit den Bondsraad vastgesteld. Het opbrengen der middelen tot verplichte verzekering moet deels door liet Rijk, door middel van hoofdelijken om slag, deels door de werkgevers eu de werk lieden door middel van premiën-betaling geschieden. De bijdrage moet voor mannen 21, voor vrouwen 14 pf. wekelijks bedra gen. Het bedrag der lijfrente wordt voor mannen op 120, voor vrouwen op 80 mark bepaald. De uitkeering wegeus ouderdom begint met het 71ste levensjaar. Eene in korting der uitkeering wegeus niet-bijdra- gen ten gevolge van militairen dienst heeft niet plaats. Naar men verneemt, zal de Keizer den 13 dezer des avonds naar Kiel vertrekken, aldaar een dag blijven en vervolgeus over zee de reis naarSt. Petersburg voortzetten, alwaar hij iu deu avond van deu 18den zal kunnen aankomen. Op de zeereis zal hij slechts eeu zeer klein gevolg bij zich heb ben. Graaf Herbert Von Bismarck, de Ad- judaut-Geueraal Von Wittich en een Vleu gel-Adjudant, alsook de te Berlijn geatta- onder zijne makkers genoemd; nam er een werk zaam aandeel in. Eindelijk kwam de Rintelnscke overheid op het denkbeeld dezen voor de rust der stad en het welzijn der studenten hoogst gevaarlijken persoon door de vreemde wervers heimelijk te laten oppakken en hem over het Kanaal te laten brengen. Kapitein Van Breughen, die hij zulk eene gelegenheid het werfgeld verdiende, was dadelijk met" zijne hulp bij de hand. Hij liet zich zijn man, die door zijne buitengewone lengte gemak kelijk te herkennen was, aanwijzen, en stelde zich op de hoogte van de plaats der handeling, namelijk de woning van „Biervat." Deze had in zijne logies in een klein tuinhuis van éene verdiej/ing, dat eene oude in eene na burige straat wonende schoenmakersweduwe toe behoorde, en maar uit twee kamers bestond; de eene daarvan bewoonde Biervat, terwijl de andere sedert geruimen tjjd leeg stond, omdat geen student het waagde de kamerbuurman van den vechtersbaas te worden. De Kapitein lief het eenzaam staande buisje scherp bewaken, en toen op zekeren nacht de wachtpost hem be richtte, dat Biervat thuisgekomen was, spoedde hij zich met eenige flinke manschappen in een rijtuig naar diens woning. Ongelukkig had ech ter juist op dien dag een vreemd student, die bjjna nog langer dan Biervat was, de leeg- cheerde Russische Generaal Kutusow, zul len zich er bij aansluiten. Het overige ge volg gaat deu 164eu dezer des ochtends per hoftrein over Eydtkunuen naar St. Pe tersburg. De Keizer heeft deu Chef der Admiraliteit, deu Generaal der infanterie Von Caprivi, op diens verzoek ontslag verleend. Sedert geruimen tjjd verlangde Vou Caprivi weder bi) het leger te dienen, en algemeen ge looft men, dat hem spoedig het cominaudo vau een legercorps zal opgedragen wordeu. Geueraal Vou Caprivi heeft iu Maart 1883, toen hij divisie-commandant in Metz was, als opvolger van Generaal Von Sto3ch de leiding van de admiraliteit overgenomen eu als zoodanig uitstekende diensten aan de marine bewezen. Hij bezat de gave zich iu zeer weinige woorden duidelijk uit te drukken, eu zijne betoogen kenmerkten zich door groote hel derheid. Bij deu Rijksdag had hij veel invloed, zoodat de door hem voor de marine aangevraagde gelden meestal werden toe gestaan. Ouder zijne leiding heeft de mariue vele diensten aau de Duitsche koloniale-politiek bewezen. De Duitsche militaire Gevolmachtigde te St. Peter-burg, Von Villaume, is per tele graaf naar Berlijn ontboden. Hij is gisteren daarheen vertrokken, en zal waarschijnlijk met Keizer Wilhelm teruggaan. De Staatssecretaris Graaf Herbert Vou Bismarck heeft ter eere van de buiten gewone Nederlandsche zending (Generaal Verspijck) een diner gegeven, hetwelk werd bijgewoond door den Nederlanilscheu Gezant, deu Raad van legatie Van Weede, ver schillende hooge hofbeambten en deu Geue- raal-Arijudaut Wittich. De Parijsche correspondent van V In- dépendance deelt mede, dat waarschijnlijk de nog krassere maatregelen, welke de Aorddeutsche Allg. Zeit. heeft aangekondigd, met het doel om de bevolking in den Elzas te doen beseffen, dat het Duitsche rijk tot eiken prijs zijue grenzen beveiligen wil, hierin zouden bestaan, dat de Frau- schen, die grondeigendommen iu het Duit sche Rijksland hebben, binnen een korten termiju zouden hebben te kiezen tusschen optie voor de Duitsche nationaliteit en verkoop vau hun onroerend eigendom. De ïtaliaansche Kamer beraadslaagt thans over de quaesue der spoorwegen. In antwoord op eene vraag van den Afgevaar digde Ricchi, die de hulp der Regeeriug voor eene doorboring van den Simplon in riep, antwoordde de Minister van Open bare Werken, dat hij niet weigerde de voorstellen betreffende eeu nieuwe tun nel door de Alpen in overweging te nemen, op voorwaarde echter, dat al te groote las ten niet op den Staat drukken. De Aliuistei-President Crispi heeft iu de staande kamer van de scboenmakersweduwe be trokken. De nieuwaangekome lag reeds lang in de veeren, toen de werfpatrouille met zachten tred aanrukte, maar het slimme Biervat bad den op post staanden schildwacht in de schaduw van de tuinheg in het oog gekregen, en die kwam hem verdacht voor. Hij rook lont, ging voor het venster staan en zag de vijanden aanrukken. Dadelijk kwam in zijne zwarte ziel een duivelsch plan tot rijpheid; hij spoedde zich naar de deur van den nieuwen student, klopte er met beide vuisten op en verzocht hem op klagenden toon hem te helpen omdat hij doodziek was. Ickstadt, zoo heette zijn buurman, trok terstond de onont- beerlijkste kleedingstukken aan om zijn zieken mak ker hulp te verleenen, en intusschen sloop Bier vat spottend lachend de achterdeur uit. Ter wijl Ickstadt in de andere kamer te vergeefs naar Biervat zocht en zijn gedrag niet kon be grijpen, waren de werfsoldaten, die van deu tweeden bewoner niets vermoedden, door middel van een looper, het huisje zacht binnengekomen in een oogenblik werd den student een groote zak over het hoofd geworpen, zijne handen en voeten werden gebonden, en voort rolde het rijtuig met den bij vergissing gevangene naar de grens. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1