B i X K i\ L A 1), Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. Kamer verklaard dat er geen cholerage vallen te Messina zijn voorgekomen en de gezondheidstoestand in geheel Italië uit muntend is. Volgens een telegram uit Weenen aan de Daily Neivs heeft Grootvorst Wladimir aan een maaltijd, waaraan door 400 Offi cieren en Ambteuareu werd deelgenomen, gezegd dat hij van zijn bezoek te Berlijn de verzekering medebracht van Keizer Wil- helrn's vriendschap voor Rusland, eu dat de Duitscke Keizer geneigd was de bondge noot van den Czaar te worden, zoodat de Russische troepen, aan de grenzen gecon centreerd, niet tegen Duitschland zouden te strijden hebben, Er zijn te Bucharest opnieuw groote geldverduisteringen ontdekt, en wel in het bestuur der gasthuizen. Verscheidene hoofd ambtenaren en bestuurders zijn geschorst, en een bizoudere commissie is met een onderzoek belast. Het is gebleken, dat houderden, misschien duizenden, toelagen twee of drie malen zijn uitbetaald. De vervalschiugen van stukkeu zjju zoo talrijk, dat er weken zullen noodig zijn, om een vveiuig orde in de zaken te brengen. De commissie heeft daarenboven nog tal van moeilijkheden te overwinnen. Zij wordt zeer in haar onderzoek belem merd, eu de Minister Rosetti is reeds met kracht tussehenbeide moeten komen om eenige hooggeplaatste ambtenaren te ver wijderen, die er belang bij schenen te heb ben dat het onderzoek niet te ver ging. De rijke goederen van de Gasthuis-ad ministratie moeten deerlijk geplunderd we zen. Men spreekt van millioeueu, die ver dwenen zijn. Wegens de strooptochten van Abys- siniërs zijn er Oasehi-bouzouks van Satiti op heu afgezoudeu. Volgens bericht zou- deu de Abyssiuiërs geslagen en 4000 door hen buit gemaakte ossen zijn teruggenomen, Naar de Times uit Durban verneemt, is de toestand in Zoeloeland hoogst ernstig. De meeste hoofden nabij Sint Lueia-baai gorden het zwaard aan, aangemoedigd door de nederlaag der Britten, en slechts wei nige vrijwilligers komen op de BriÉsche proclamatie toesnellen, daar de meeste be schikbare mauneu in de goudmijnen werken. Het heet dat Dinizoeioe blanke vrijwilligers heeft aangeworven. Batavia, 4 Juni. Volgens de Jambode is in beginsel besloten de Marine-etablis- semeuteu op Onrust op te heffen eu naar Soerabaja over te brengen; wellicht in ver band daarmee is de Regeeiang van plan een gemetseld droogdok te Tandjong Priok te iaten makeu, terwijl er sprake van is daarna de exploitatie van de havenwerken te gunnen aan de Heeren J. A. De Gel der c. s. Ten einde zooveel doenlijk de be strijding aan te wakkeren der tijgerplaag, waaronder de bevolking van een deel der afdeeling Tjariugin (Bantam) nog steeds gebukt gaat, is bij een besluit van 29 Mei j!. de in het laatst van 1887 genomen be schikking in zoover gewijzigd, dat de uit te keereu premie voor het dooden of van gen van een gestreepten of koningstijger voor den verderen duur van het jaar 1888 is gesteld op 200 (twee boudeid gulden). De Belgische liberalen. Sedert de liberale mannen in België bij de stembus verslagen zijn a plate couture, d. i. hiel en al, zijn ze niet in zak en asch, maar knarsetanden van spijt. Hunne woede heeft zich niet kunnen afkoelen aan de gla zen, die ze bij weerlooze nonneD en niet vechtende kloosterbroeders hebben ingeworpen. Thans keeren zij hun haat en schimptaal tegen de radicalen, die hen niet trouw genoeg hebben bijgestaan. Bij hen werpen zij echter de glazen niet in; zij vallen hen niet aan op straat, de liberale helden. Want zij weten maar al te goed, dat het geen katjes zijn, die men zonder handschoenen aanvat. In de bladen echter zijn ze des te heftiger, en in scheldwoorden doen zij niet onder voor de trottoir-blaadjes. Onder het liberalisme heerscht eene algemeene verwarring en het dreigt in België totaal te gronde te gaan. Slechts de aanvallen tegen de conserva tieve Begeering brengen hier en daar bij tijd en gelegenheid wat leven in de brouwerij, anders zou 't erg monotoon zijn. De conservatieven storen zich echter niet aan al 't lawaai. Zij gaan bedaard hun weg. Yan dezen kant wordt niet een enkele kreet vernomen, dat zij zich moeten wreken op de liberalen, wegens de vroeger geleden verdrukking, zooals dezen hadden gezworen, indien zij bij de verkiezing de overwin ning op de Katholieken mochten behalen. De Minister Beernaert heeft nog onlangs op een banket verklaard: „Wij zullen de noodige verbete ringen invoeren, wij zullen jegens allen rechtvaar dig zijn. Er zijn sociale vragen, die moeten opgelost worden. Ieder man, die een hart bezit en het va derland lief heeft-, moet er eene eer in stellen, al het mogelijke er toe bij te dragen, om dit sociaal vraagstuk op te lossen. De belangen der groote meerderheid mogen wij nimmer uit het oog verlie zen. Het is in aller belang deze te schragen. Voor de arbeiders moet gezorgd worden. Deze taal heeft de liberalen in de laatste dagen woedend gemaakt. Zij begrijpen dat de arbeider tot zijn bewustzijn zal komen, dat de liberalen ^eeds kard geechweiwd èebktK, doet dat zij slechts aan het roer hebben gezeten, om voor zich zooveel mogelijk uit de staatsruif postjes te bezorgen. In de liberale bladen schrijft me": //Met eene buitengewone eensgezindheid hebben de clerieale bladen, die het socialisme met onverdroten ijver bestreden, zich op het sociale vraagstuk gewor pen. Als op commando treden de bisschoppelijke en andere kerkelijke organen in het strijdperk als voorvechters en vrienden van den werkmans stand en beloven hem bescherming. Christus moet bij de oplossing van het sociale vraagstuk heerschen Zie, dat is den liberalen een doorn in het oog. Het christelijk, het echt socialisme moet onder het volk verbreid worden, en de propaganda der socialistische werkmanspartij moet door dit so cialisme geabsorbeerd worden. V. W. In het Militair blad komt een artikel voor over militaire wielrijders. De redactie wil in de academiesteden wielrijders-afdeelingen vestigen de jongelieden bij voorkeur studenten moeten zeiven hun'rijwiel leveren en daarin zeer bedreven zijn. Ook kano-of tweepersoonsgieken- afdeelingen acht zij van belang voor het leger. In ons land met zijn prachtig stelsel van land en waterwegen hebben dergelijke afdeelingen zeer zeker reden van bestaan, zegt het Mil. BI. Ook verdient het aanbeveling aan de kanovoerders- afdeelingen enkele voor den veiligheidsdienst afgerichte honden toe to voegen, daar deze bij luisterposten, inundatiën enz. van onschatbare waarde kunnen zijn. Aan de bedreven wielrijders zouden eenige voordeelen ten aanzien van den dienst worden toegekend. Bij kon. besluit van 6 Juli is Z. Exc. de Minister van Staat Mr. J. Heemskerk Az. benoemd tot lid van den Baad van State. De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal, Mr. C. Pijnacker Hordijk, heeft den Heer H. M. Nepveu, Kapitein der infanterie van het Ned-Indisclie leger, thans gedetacheerd bij het leger hier te lande en ingedeeld bij het 1ste bataljon van het 8ste regiment infanterie, te Does burg in garnizoen, benoemd tot zijn Adjudant. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp aangeboden tot aanvulling en verhooging der begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoorwegen dienst 1888, met 414,000, noodig voor het maken van het tweede spoor tusschen Kruiningen en Middelburg, met alle daarmede in verband staande uitgaven. Mede is ingediend een wetsontwerp tot ver- hooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor i888, met ƒ750,000, voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas, met alle daarmede in verband staande werken. Tot ons genoegen vernemen wij, dat het Z. H. den Paus behaagd heeft, te benoemen tot Geheim-Kamerheer den Weleerw. Zeergel. Heer Dr. Andreas Jansen, Professor aan het Seminarie te Bijsenburg en Secretaris van het Nederlandsch Hoofdcomité ter viering van het Gouden Priester feest van Z. H. Leo XIII; tot Commandeur der Pi'us-orde den Weled. Gestr. Heer Mr. G. M. Blankenheym, President van genoemd comité; tot Bidder van de St. Gregorius-orde den Heer Jos. Guypers en tot Bidders der St. Sylvester- orde de Heeren J. Brom, W. Mengelberg en P. W. Van de Weijer. Volgens de Universal Ztg. i ij n de krachten lanPriusVon Bismarck gedurende de laat ste maanden zeer achteruit gegaan. Hij moet lój vermagerd zijn, dat zijn hoofd merkbaar kleiner is geworden. Dezer dagen kwam te Echt een geval vau slaapwandelen voor: Een dertienjarig meisje vervoegde zich te mid dernacht ten huize van den Heer Cltrcx, rijks veearts aldaar, met eeue boodschap, die men echter niet kon begrijpen. Bij nader onderzoek bevond men, dat het kind nog steeds in slaap verkeerde. Thuis vernam men, dat zij in éen sprong het bed was uitgevlogen en op het her haalde roepen geen antwoord gaf, doch steeds voortsntlde. Het kind wist zich liter van het gebeurde niets te herinneren en beweerde niet buitens huis geweest te zijn. TeMühlhausen is iemand tot eene maaud gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij de Duitsche uniform beleedigd bad door diie bosch- wachters vleermuizen te noemen met het oog op den dubbelen adelaar, welken zij op hun helm dragen. De beroemde gas-ingenieur Tho mas Fletcher, te Warrington, heeft weer eene nieuwe toepassing van verhitting met gas uitge vonden. Hij construeerde een toestel, waarmede in ongelooflijk korten tijd ijzer en audere me talen kunnen gesmolten worden. Algemeen was de verbazing, toen met dit werktuigje in enkele secouden, zonder eenige voorbereidingen, een wijd gat werd gesmolten in een gesmeed ijzeren plaat van een kwart Eu- gelschen duiai dik (6 millimeter). Onwillekeurig deukt men hier aan het ernstige gevaar waarin nu voortaan onze brandkastan verkeeren, daar dwars door de sterkste platen in enkele minuten een gat kan gemaakt woiden, wijd genoeg om een man door te laten, eu het algemeen bekend is, dat bet langvingerige die vengilde de nieuwste uitvindingen vaardig weet te gebruiken. Gelukkig maakt hot toestel eeu oorveidoovend geraas, iets wat evenwel, naar Fletcher beweert, kan weggenomen worden, door gebruik te ma- keu vau groote eu kostbare hulpwerktuigeu. Een opmerkelijk feit is, dat men in Engeland, minder dan in eer.ig ander land, van valsche bankbiljetten hoort spreken. Het ge heim ligt eenvoudig iu de in Engeland bespoe digde circulatie van de uitgegeven bankbiljetten en in het betrekkelijk gering aantal daarvan. Zoo had b. v. np 28 Mei jl. d« hank van Er geland voor 24.255.005 pond sterling in cir culatie, die van Erankrijk voor 2.672.476.880 franken, eene verhouding alzoo ongeveer van 1: 4. De betrekkelijk geringe uitgifte van bankbil jetten in Engeland gaat gepaard met de verdee ling daarvan in een aantal seriën, en de gewoonte van de groote credietinstelliugen om slechts nieuwe bankbiljetten te gebruiken, en bij ontvangst van oude, deze onverwijld bij de Bank tegen nieuwe te doen inruilen, eu een oud bankbiljet niet aan te nemen dan na het door den toonder met zijn naam te hebban doen afteekenen. Deze wijze van handelen, zegt de Stoompost, wordt sedert jaren in Engeland gevolgd, eu de Bank bevindt er zich goed bij, Een voorbeeld kan het goede van den maatregel aaDtoonen. Eru teertigtai jaren geleden werden in een der groote baukiershuizeu van Londen veertig bankbiljetten elk van 1000 p. st. gestolen. On middellijk werd aan alle kantoren door de Bank verzocht om onverwijlde terugzending van alle bankbiljetten van 1000 p. st. van dezelfde serie waartoe de gesloleu biljetten behoorden. Het ge volg was, dat de dieven niet eeri9 durfde be proeven, om de g-stoleu bankbiljetten te gelde te maken. Dure faqade. Het Astor-House te Neiv-York kostte, aan grond alleen, 100,000 dollars of voor eiken voet facade 500 dollars. Dat was vele jaren geleden. Nu betaalde onlangs (d. i. voor een jaar of wal) de Park Bank, tegenover het Astor-House, voor 300 voet fa- Qide 360,000 dollars en thans wordt dit eigen dom geschat, 2,000,000 dollars waard te zijn. Een koopman te Brussel heeft onlangs getracht voor ten aanzienlijk bedrag Mechelsche kant over de Fransche grenzen te smokkelen in een looden doodkist. Iedereen dacht, dat diu kist een doode bevatte, maar de douanen kregen acht r locht, en hielden haar aan. Toen de geadresseerde, een koopman te Parijs, die de kist niet op tijd ontving, er naar vroeg, kreeg hij ton antwoord, dat er aan de grenB nog eene formaliteit moest vervuld worden. Hij ging nu, iu zwareu rouw, met een treurig gelaat, naar liet grensstation. De doodkist werd iu zijne tegenwoordigheid geopend, en de smok kelarij was ontdekt. Do rouwende koopman bleef zich honden, alsof luj niets van hel bedrog wist maar hij werd toch onverwijld in hechtenis ge nomen. Goede tanden. Dr. Julius Pohlman b e- weert, dat de reden van liet spoedige bederf van tanden gelegen is in het minder werk, dat men steeds geneigd is heu te doen te geven. Zacht votdsel is 't slechtste Wat men voor de tanden kan vinden- Als de organen verzwakken, ver zwakken zij door ledigheid. Laat de kinderen zegt hij dus gerust hunne broodkorsten eten. Over een „eilaud der melaatschen" worden de volgende bizonderheden medegedeeld. Voor ongeveer 20 jaren brak de, vermoedelijk door een schip uit Azië ingevoerde besmettelijke melautscliheid zoo hevig uit op de eilanden der Sacdwichsgroep, dat de Begeering het besluit nara, alle zieken van de gezonden te scheiden. De zieken werden naar het onbewoonde eilaud Molokai ver bannen. Alle melaatscken, van welken leeftijd, stand of rang ook, moesten deelnemen aau dien tocht naar den dood. Sinds dien tijd brengt alle jaar op bepaalde tijden eeu schip eene nieuwe bezending aan. Nooit mag iemand de kolonie weer veilaten. Meer dan 2500 ougelukkigeu wor den zoo naar die strafplaats gr zonden. De nieuw aankomenden brengen voor de anderen levens middelen en geneesmiddelen mede. In den beginne was de levenswijze van de ongelukkigcn allertreurigst. Zij sloegeu geen hand uit om zich het leven toch nog zooveel mogelijk dragelijk te maken. De meesteu waren volkomen apathisch en wachtteu eenvoudig hun dood af. Een jong Belgisch Priester, Pater Damien, besloot zich op te offeren. Hij ging onder de melaatschen. Sinds 13 jaren werkt de edele man onder de elleudigen onbegrijpelijk heilzaam; hij was en is voor hen alles, naar lichaam eu ziel. Voor 2 jaren is een tweede Priester hem komen helpen. Sinds 3 jaren lijdt hij nu zelf aan de doodelijke ziekte en wacht de edele Priester met de meest mogelijke kalmte zijn einde af! Overvloed van geld? Bumenië bracht eene leening ter markt, eu deze was iu éen uur tijds ruim zes malen volteekend. De operatie, die de Duitsche ge- neesheeron den Duitscheu Keizer wilden doen ondergaan, doch door Dr. Mackenzie wegens het groote daaraan verbonden gevaar tegengehouden werd, is Dinsdag 11. door den grooten heelkuudige, Professor Billroth te Weenen volbracht. Hij sneed de rechterzijde vau het strottenhoofd, bij eeu man vau vijftig jaren, volkomen weg. De operatie duurde een uur, en werd door vele heelkundigen en studenten bijgewoond. Tot eergisteren was de toestuud van den lijder gunstig. Professor Billroth zeide da», lijders aan keelkanker gewoonlijk te laat geneeskundige hulp inroepen. Eieren, die men voor den winter in kalkwater wil bewaren, moeten in de honds dagen zijn gelegd. Practische aanwending van ijs bij groote hitte. Deze „question biulaute" iu de heete dagen is voorzeker niet onbelangrijk. Zeer velen gaau zeer onpraclisch met ijs te werk, en vermorsen groote hoeveelheden ervan ter afkoeling, zonder eenig effect. De meeste afkoeling verkrijgt men in warme vertrekken, door platte bakken met fiji gestampte stukjes ijs en zaagsel, zoo hoog mogelijk in de kamer te plaatsen, en vooral daar, waar voortdurend een luchtstroom over het ijs kan trekken. De afgekoelde lucht gaat naar be ueden als specifiek zwaarder, eu op deze wijze kan eene aangename temperatuur zelfs bij groote hitte worden verkregen. Waarom zouden wij bij zooveel onkosten dts winters teg-n koude, ook niet dagelijks eenige stuivers tegen uiet minder onaangename warmte uitgeven? David Crockett, de bekende die rentemmer, bezocht eens te Washington eene groote menagerie eu riep, terwijl hij voor een hok bleef staan, waarin een groote baviaan zat, uit de volheid van zijn gemoed: Precies Tom Smith van Alabama. (Tom Smith was de naam vau een Senator.) Mijnheer! klonk het hem op eens uit den mond vau een verontwaardigde in de ooren. Crockett keek om en zag den Senator in qua stia met eeue dame aan eiken arm voor zich staau. Het spijt mij, mijnheer, zeide hij, zich verontschuldigende ik wist waarlijk niet, dat gij achter mij stondt. Anders toch zou ik bepaald niet gezegd hebben, wat gij nu hebt gehoord. De heer Smith was echter werkelijk boos en wilde terugtrekking van Croeketts woorden. Gaarne, zeide de schuldige, die vau nature zeer inschikkelijk vvas zser gaarne wil ik terugtrekken. Z/ker, zeker, en zoo sprekende, keek hij beurtelings den baviaan in het hok en het werkelijk zeer leelijke lid vuil den Senaat aan maar in alle oprechtheid ik weet niet aan wien ik eigenlijk vergiffenis moet vrageu aan u of aan den baviaan. Een zeer zeldzame visch Alipe- saurusis dezer dagen in 't Kalsöfjord gevangen. Het dier is 5 voel, 9 duim lang en Zeer smal. Het heelt baatachtige staartvinnen. De rugvinnen zijn getakt en een voet lang, de kop is spits, met zeer lange scherpe tanden, slechts drie keer te voren werd eeu soortgelijke visch gevangeu, op Madeira, in Groenland en op IJsland. Op den 16in Juni, kort nadat het stoomschip Clan Mackintosh vau Soootora ver trokken was, kwamen aan boord verscheidene sterfgevallen tengevolge van verstikking voor. De hofmeester begaf zich met een bediende en een jongen naar de victualiën-kamer in het ruim, om verschillende artikelen ten gebruike der be- manniug te halen, en lieten een man op het tusschendek om ze in ontvangst te nemen. De eerste drie hadden nauwelijks de kamer bereikt of zij werdeu door vergiftige dampen verstikt en ook de man die boven stond, viel bedwelmd noer. Een stoker, die dezen man zag vallen, waarschuwde deu tweeden machinirt, die da delijk met eeue lantaarn in hel ruim giug. De lantaarn ging uit en de machinist viel eveneens bedwelmd op den grond. Daarop daalde de hoofdmachinist neder. Deze vond eerst het lichaam van den tweeden machinist dat hij naar boven liet ophijschen. Toen daalde hij weder af om de anderen te redden, maar hij viel dood neder. De tweede en derde machiuisten, twee boots lieden en verscheidene inboorlingen werden, na dat zij vau de gevaarlijke plaats verwijderd waren, met moeite weder tot bewustzijn gebracht. Uit Veen dam wordt gemeld: Voor eene vacante betrekking te dezer plaatse zijn niet minder dan honderd-en-vijfiig sollici tanten. Zeker een winstgevend baantje, denkt de lezer, twee of drie duizend gulden traktement met vrije woning en tal van emolumenten. Doch dat is niet het geval; het is eenvoudig de be trekking van brieen besteller aau het postkan toor alhier, op een salaris vau ruim vierhonderd gulden. Eene zeventienjarigeElsasseriu te Hageuau geboren, ontving, den In Juli te Nancy, waar zij woont, een telegram vau dezen inhoud: Moeder gevaarlijk ziek, zij roept u; kom spoedig." Zij wil le onmiddellijk vertrekken, of schoon zij geen pas had. Haar meesier vergezel de haar tot Avincourt om hare zaak te bepleiten. Niets hielp echter; zij mocht zonder pas niet vertrekken. Te Iguey Aviicourt teruggekeerd, kwam zij op de gedachte het volgeude telegram over te zenden: „Aan Hare Majesteit de Keizerin van Duitsch land, te Potsdam. Een jong Elsassisch meisje, bij het bed barer stervende moeder geroepen, en to Avricouit verhinderd de grenzen over te gaan, smeekt Uwe Majesteit haar hulp te bieden. Caroline Stoub." Eenige uren later, vertrok zij op nieuw naar Avricourt in de hoop, dat Kt antwoord van B.rlijn zou aangekomen ziju. D.t was inderdaad hei geval en ditmaal kon zij vrij vertrekktimaar loen zij te Hagenau aankwam, was hare moedei reeds eeu uur overleden. De geleerde Jezuïet, de Eerw. Pater Francesco Sacchine had slechts twee pen nen, waarmede hij zeven jaren lang zijae brieven en al zijne werken schreef. Leo Allatius (1667) gebruikte veertig jaren laug een eu dezelfde peu en het verlies er van deed hem tranen storten. Hij schreef toen eene Latijusche elegie te barer nagedachtenis. Om het bezit van de pen, waarmede de be roemde Balde zijne heerlijk schooue Latijnsche oden, die door Herder boven die van Horatius geschat worden, schreef, ontstond tusschen twee raadsheeren io Neurenberg eeu langdurig proces, dat hiermede eindigde, dat de beide partijen er om lootten, wie de pen zou krijgen. Martini Crusius schreef twee dikke folio deelen met éen enkele pen. Toen Keurvorst Karei Lodewijk van (1e Paltz in 1668 bij Genziugeu verslagen werd, durfde de waardin eener heiberg in Weiuheim hem spottend aanbieden eene troep ganzen voor hem te fokken, daar bij voortaan beter zou doen met de pen in plaats van met het zwaard te vech ten. Eeuigen tijd later maakte hij, om haar daarvoor te siraffen, de bepaling, dat zij elk jaar een voldoend aantal pennen aan de kan selarij van het Keurvorstendom de Paltz ZQtt moeteu leveren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2