BINNENLAND. Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. dat zij het voornemen zouden hebben eene agitatie in Spanje te doen ontstaan. Dokter Morell Mackenzie heeft het British Medical Journal gemachtigd tot de bekendmaking, dat hij op het (voor hem zoo vernietigende) rapport der Duitscke artsen over wijlen Keizer Friedrich's ziekte voorloopig niet zal antwoorden. Te Sofia steekt de Russische partij het hoofd weder op, en vreest men voor eene herhaling der ministeriëele crisis. Uit St. Petersburg, wordt gemeld, dat de Czaar zou weuschen dat de troon van Bulgarije geschonken worde aan den Yorst van Moutenegro. Uit Weenen wordt bericht, dat Rus land voornemens is, het effectief zijner strijdmacht belangrijk uit te breiden. De nieuw te vormen korpsen zouden voor het grootste deel in de westelijke gouverne menten garnizoenen betrekken. In een particulieren brief aan den Heer Uilkens te Soerabaja wordt, volgens het Bat. Nieuwsblad, meegedeeld, dat een ad ministrateur eeuer onderneming door in- landsche houthakkers is aangevallen, ge bonden, op den grond gesmeten en totaal uitgeschud, waarna de schurken hem mee- doogenloo3 in de zou lieten liggen. In den brief staan de onderneming en den naam van den administrateur niet vermeld, doch wel dat van het schaudelijk geval kennis werd gegeven aan den adsistent wedono van Pamotan. Dit ouderdistrict is gelegen in de coutrole-afdeeling Toeren, der af- deeling Malang (Pasoeroeau). Teekeuen van achteruitgang onder de inlandsche grooten op Midden Java natuurlijk tengevolge van den armzaligen en gedrukten toestand der suiker- en an dere cultures voor de Europeesche markt doen zich op niet zeer geruststellende wijze voor iu deu laatsten tijd. Zoo zegt het Bat. Nieuwsblad en voegt er bij Wij doelen op het ons medegedeelde feit, dat hier ter stede zijn ontvangen van Midden Java gouden staafjes, afkomstig van ver smolten iulandsche sieraden tot eene ge zamenlijke marktwaarde van een uiillioen gulden. Het Bat. Handelsblad meldt, dat het bestuur der Yereenigiug tot onderliuge on dersteuning van door officieren nagelaten betrekkingen, dezer dagen het bij overlijden uit te keeren bedrag van ƒ750 op 900 heeft gebracht, zonder dat de contributie der leden daarom wordt verhoogd. Dit is alleen mogelijk door het steeds rijzen van het aantal leden, dat zoo snel naar boven gaat, dat men weldra hoopt het bjj de oprichting als maximum gestelde bedrag ad 1000 te kunnen uitkeereu. De Gelderlander maakt de volgende zeer juiste opmerkingen //Door een paar bladen is de opmerking ge maakt, dat de kiezere niets kunnen bespeuren van het aan 't bewind zijn eener andersgezinde Regeering. //Wat willen die haastige lieden? Dat de ge zamenlijke ministers in 't bootje van een ballon gingen zitten en nu eens in 't eene, dan weer in 't andere kiesdistrict neerdaalden. Dat ware althans heel iets anders dan men gewoon was. „Er zijn reeds door sommige Departementen maatregelen van inwendig bestuur genomen (door Binnenl. Zaken, Justitie, Koloniën en Oorlog vooral) die van een heel andereu geest getuigen de curiositeiten van den vrijhandel worden al lengs (door de azjjn-ontwerpen) opgeruimd. „Het opmaken der begrootingen, het bezuinigen zonder schade voor personen en instellingen, kost heel wat moeite. Als er nu reeds eene nieuwe onderwijswet en eene herziening van 't grenstarief gereed lagen, zouden wij er geen hoogen dunk van hebben. Onrijp ooft is ongezond. //En hoe kan men er den indieners van 't nieuwe reglement van orde een grief van maken, dat de Eerste Kamer dal zaakje uitbreidt tot eene grande affaire en de obstructionisten van heden virtuozen blijken te zijn? Wie het geduld ver liest, verliest tevens al den reeds verbruikten tjjd. - Over de //drijvende drankwinkels" schrijft Het Centrum o. a. //Bij de internationale conferentie van 1881 tot het tegengaan der ongeregeldheden, werd vrij algemeen erkend, dat het drankmisbruik eene zeer voorname, zoo niet de voornaamste oorzaak der geschillen tussehen de visschers is. Men kwam toen echter omtrent dit punt niet tot overeenstemming, omdat de meeste gedelegeerden niet van instructies, betreffende den drankver koop op zee, waren voorzien en Engeland meende, dat het misbruik door wijziging der nationale wetgeving van elk land voldoende kon worden tegengegaan, „Nederland wenschte echter toen reeds eene internationale overeenkomst, om het schromelijke kwaad te keeren en de andere Regeeringen heb ben spoedig ook het wenschelijke hiervan inge zienin 1886 werd eene nieuwe conferentie te 's-Hage belegd, met het gevolg, dat de over eenkomst tot stand kwam, strekkende om den verkoop van sterken drank te verbieden. Dit is zeker het eenig afdoende middel otn het mis bruik tegen te gaan. //Het zal nu voortaan ongetwijfeld wel wat eentoniger worden op de Noordzee', het kon er soms volop feest zijn door de drijvende drank winkels, die niet alleen een tachtigen slok schonken, maar nog andere opwekkende waar te koop aanboden. Zoo verkocht een reeds ge noemde afnemer uit Maassluis in de acht eerste maanden van 1881 twaalf harmonica's! //Maar de naweeën lieten zich voor de arme visschers niet lang wachten. Zonder geld, zonder viseh en zonder netten, soms zelfs met schram men en builen, gevolgen van de al te op wekkende werking der geestrijke dranken, keerden zij naar huis terug, om te laat in te zien, hoe verleidelijk de zee, of liever hoe ver leidelijk de drankwinkels zijn, drijvende in het ruime sop. //Zeevarenden zijn nu eenmaal en met het oog op hun vak kan dit geene al te groote ver wondering baren van een dorstigen en dik wijls ook van een zorgeloozen aard en het zal daarom een zegen voor hen zijn, wanneer de overeenkomst tussehen de Mogendheden, tot we ring van de drijvende drankwinkels, inwerking treedt." Onder dagteekening van 12 Juli is bij het Departement van Koloniën het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen: //Berichten uit Bantam schaarsch. Aanleiding onlusten nog onbeki-nd, doch opstand blijkbaar geheel locaal. Te Tjilegon en omstreken thans alles rustig.// De Vereenisrina' van Nederlandsche Steen- fabrikanten heeft en het Bestuur verzoekt ons dit te willen bekend maken met bevreem ding kennis genomen van de volgende bewering, voorkomende in de Memorie van Toelichting van het door den Heer Domela Nieuwenhuis bij de Tweede Kamer ingediende voorstel van wet tot het nemen van maatregelen tegen de gedwongen winkelnering: //Immers het is geconstateerd, dat de gedwon gen winkelnering bestaat. Men weet met zeker heid dat zij voorkomt in de veenkoloniën, op de steenfabrieken, alsook te Tilburg.// Uit een nader onderzoek, ingesteld in de ver schillende provinciën waar de steenfabrieken ge vestigd zijn, is het haar gebleken, dat ge dwongen winkelnering op de steenfabrieken niet bestaat. Aangezien bij het aangaan hunner verbintenis tot vrij willigen dienst, de ingelijfden bij de militie, lichting 1883 en 1884, niet konden vermoeden dat, door verlenging van hun militiediensttijd, hunne broeders het recht op vrijstelling van den militiedienst wegens broederdienst, waarop dezen anders aanspraak hadden, zouden verbeuren, heeft de Begeering, om redenen van billijkheid, voor dezen in het ontwerp tot verlegging van den militiediensttijd alsnog eene uitzondering gemaakt. In de Tweede Kamer heeft jl. Donderdag de Minis^r van Koloniën nadere mededeeling gedaan, aangaande de onlusten in Bahtam. Het feit, dat de patrouille zoo nabij Serang en Tjilagan met muiters slaags is geweest, be wijst den spoed waarmede de Resident van Bantam heeft gehandeld. Het feit, dat ook in landsche hoofden gevallen zijn, bewijst, dat de opstand niet enkel tegen het Europeeseh gezag is gericht. De Regeering onderstelt dat thans wel elk verzet zal gebroken zijn. De aanleiding tot deze onlusten is aan de Regeering volkomen onbekend. Misschien kan tot geruststelling strekken, dat het Hoofd van het Tnlaudsck Bestuur te Anjer hetzelfde In- landsch Hoofd is, dat op verzoek van den As sistent-Resident van Buitenzorg aan dezen toe gevoegd werd om het onderzoek in de zaak SolDe Sturler te leiden. In de zitting van gisteren heeft, bij de verdere beraadslaging over het voorstel tot diensttijdver lenging van de miliciens van 1883 en 1884, de Minister van Oorlog gezegd den maat regel niet dan strikt noodig te zullen handhaven en geene bizondere bepalingen voor plaatsver vangers te nemen. Op het punt van den dienst plicht heeft hij eene bepaalde overtu'ging, welke hij echter voor de belichaming in wetten, eerst wil laten toetsen aan de belangen der na1 ie. De Heer Rutgers betoogde, dat het bestaan dier overtuiging de overbodigheid der Staats commissie bewees, en vroeg ontwikkeling van 's Ministers beginselen, waarop de Heer Schaepman deed uitkomen, dat in het Kabinets-programma de onderwijs-wetgeving en de sociale quaestie de meest ingrijpende in de volksbelangen boven het vraagstuk der landsverdediging primeerde. Na een protest van den Heer Van Houten die de landsverdediging, als een onderdeel van de sociale quaestie beschouwde, vroeg de Heer Rutgers aan de Regeering of zij de Lands defensie bij het onderwijs en de sociale quaestie achterstelde, waarna de Minister Maclcay antwoordde, dat de bekendmaking van de overtuiging der Regee ring in dezen ontijdig is, en dat alle onderwerpen gelijkelijk behartiging verdienden. Het ontwerp in zake de dienstverlenging is aangenomen met 66 tegen 13 stemmen. De zitting is daarna opgeheven. Haarlemmermeer, 12 Juli. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is voor lezing gedaan van een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij de begroo ting dezer gemeente voor 1888 wordt goedge keurd, met toepassing van art. 212 der ge meentewet, zijnde de post voor jaarwedden van onderwijzers verhoogd met f 633,34 en de post voor onvoorziene uitgaven verminderd met ge lijke som. Na bespreking dezer zaak werd besloten aan Z. M. den Koning vernietiging te vragen van het besluit der Staten en werd het ontwerp-adres daartoe goedgekeurd. Ten slotte vond nog eene gedachten wisseling plaats omtrent min gunstige mededeelingen over den toestand van het onderwijs op enkele scholen in de gemeente, voornamelijk ook wat betreft de orde, en naar aanleiding waarvan de vraag gedaan werd, wat er te doen is opdat dergelijke mededeelingen in het vervolg niet meer be hoeven plaats te hebben. De voorzitter heeft omtrent een en ander een onderzoek toegezegd en sloot vervolgens de vergadering, TeDeutichem werd eergisteren een zeldzaam feest gevierd, namelijk eene 65- jarige echtverbintenis. Het zijn Gerrit Jan Steen bergen, oud 89 jaar, en Berendina Mulder, oud 80 jaar. De oude lieden zijn nog vrij kras voor hun leeftijd en verrichten nog beiden hunne ge wone bezigheden. UitZandvoort schrijft men ons: Dat de Zandvoortsche duinaardappelen tot de beste en fijuste soorten belmoren, bleek dezer da gen wederom toen den Heer Jn. Hollenberg land bouwer alhier, de vereereude onderscheiding te beurt viel, vanwege Z. M. den Koning de opdracht te ontvangen, met het najaar aan Zr. Ms. domein „het Loo" eene belangrijke levering dezer vrucht, in onze duinen geteeld, te bezorgen. In de duinen staan thans de aardappelen boven beschrijving schoon. Dit jaar is de regen op deu rechten tijd gekomen, zoodat als nu wat zomerwarmte de vrucht doet rijnen zooals zij nu gezet is, een overvloedige oogst van puike qualiteit mag ver wacht worden. Op eene tentoonstelling was eene klok te zien, die elk uur een pistoolschot loste. De eigenaar, gevraagd zijnde, wat dat te bedui der. had, gaf teu antwoord, dat het was, //om den tijd te dooden." Het proces wegens de wijnver- giftigiug van Hyères wordt nu voor de recht bank te Toulon behandel/!. Zooals men weet, is de Graaf De Villeueuve beschuldigd van de wijnen zijner landgoederen aldaar door chemische pre paraten vergiftigd te hebben, waardoor een groot aantal personen het moeten ongeveer 450 zijn ziek werden en verscheidenen zijn ge storven. Uit eeu onderzoek van hel stoffelijk overschot van 13 dier overledenen bleek, dat zij vergiftigd waren. Een aantal personen, bijna allen nog ziek ten gevolge van het gebruik van den vergiftig den wijn, legden bezwarende getuigenissen tegen den beschuldigde af. De verdediging voert aan, dat de meeste dier getuigen ziek werden door overmatig gebruik van den wijn, en beweett, dat de overledenen niet gestorven zijn door het drinken van Villeneuve's wijn, maar door de behandeling van den genees heer Dr. Roux, die hun strychnine ingaf. In het geheel zijn 63 getuigen opgeroepen. Honderdtwee der vergiftigden eischen schadever goeding. De Koningin Regentes van Spanje is onlangs, toen zij hij een rijtoer een Priester met de heilige Hostie ontmoette, uit haar rijtuig gestapt, om den Geestelijke daarin te laten plaats nemen, en te voet er achter gegaan, met bare beide dochtertjes, tot aau de kerk waar de Pries ter moest wezen. Bij die schoone daad werd zij gevolgd door eene groote volksmenigte, die op ondubbelzinnige wijze hare iugenomeudhoid be toonde. Te Vee n dam is een tienjarig meisje ten gevolge vau het eten van eene vergif tige waterplant overleden. Een zeldzaam vogelgevecht moet onlangs bij Tirnova, hoog iu de lucht, hebben plaats gehad. Tweehonderd arenden en ongeveer driehonderd ooievaars leverden daar elkander slag. De verwoede strijd duurde ongeveer een uur. Toen de beide legers steik gedund waren, er vielen ougeveer 200 dooden naar beneden vlogen ooievaars en arenden in tegenoverge stelde richtingeu weg. Dit bericht schijnt ons in deze zomersche da- en eeue niet ongelukkige variatie op de wel wat eentonige berichten omtrent de zeeslang. Iu sommige plaatsen van Noord- Brabant heeft men dezen zomer bizonder veel last van vleermuizeD. Zoo werden in een huis te Geertruideuberg op een zolder deze week 60 groo te en kleine vloermuizen gevangen. „Gevraagd 1 0,0 00 levende vlooi- en?" Deze zonderlinge advertentie kwam dezer dagen in een Eugelsch weekblad voor. Men meen de aan eene grap te moeten denken, maar een der lezers, wat nieuwsgierig uitgevallen, deed een onderzoek naar den inzender der annonce en deze bleek een vlooientemmer van beroep te zijn. De man deelde eenige bizouderhedeu uit zijne vlooien- studie mede. Naar het scbijut is op elk duizend tal dezer insecten hoogstens een voor onderricht vatbaar. Het vereischt drie maanden eene vloo te dresseeren, welke dan, ondanks de zorgvul digste verpleging, niet langer leeft dan eeu jaar. Hoe deze éene uit de duizend exemplaren wordt gekozen en wat met de negenhonderd negen en negentig andereu gebeurt, werd niet verteld. In de nabuurschap der vlooieu-academie blijkt geene schaarschte aan pulex irritans te hebben gebeersebt, want binnen korten tijd waren 3000 exemplaren voorbanden, welke met een schilling per dertig stuks werden betaald. Het centraal sanitair departe ment van Japan heeft zijn rapport openbaar ge maakt over de cholera-epidemie van 1886, de hevigste sedert 1879. Gedurende de epidemie vau 1886 werdeu 155,564 peisonen door cholera aangetast, waarvan er 110,086 stierven. De he vigheid dezer epidemie wordt toegeschreven aau onrein drinkwater. Een jonge man besloot z'jne uit- verkorene met een paar mooie laarsjes te ver rassen. Hij wist zich de maat van haar voetje te vetschaffen en kocht een paar van vier gulden. Om het geschenk van meer belang te doen schqnen, schreef hij negen gulden op de zolen en de scboeumaker stak, op zijn verzoek, eene gequiteerde rekening tot dat bedrag in een der laarsjes. Het geschenk werd aaugeboden en de gulLfden wareu gelukkig als geliefden. Maar nu de gevolgen. Het meisje bezag de schoenen bij daglicht en was niet voldaau. Zij was overtuigd, dat haar minnaar was bedrogen in den koop van zulk een paar laarsjes tegen zoo hongzn prijs. Zij besloot ze te gaan ruilen. Ze verscheen in den winkel, koos een paar schoenen uit, prijs zes guldeD, ec verzocht den wiukelier beleefd, om de schoenen terug te ne men, waarvoor haar beminde negen gulden zou betaald hebben. De gequiteerde rekening was als bewijsstuk overgelegd eu de schoenmaker vond het raadzaam de nota geldig te verklaren. Het practische meisje nam hare laarsjes van zes gulden, ontving drie gulden terug en keerde huiswaarts, gelukkig en voldaan. De wiukelier echter zond den jongen man eene rekening van vijf gulden, welke ook prompt werd betaald, maar de minnaar vond zijn meisje wat al te practisch en het engagement raakte af. In den omtrek van Zwolle he b- beu de boeren, naar men dezer dagen mede deelde, zooveel last van mollen, dat 2ij voor eiken mol, dien men machtig wordt en bij hen thuis brengt, 10 cent geven. Dit bericht bracht het „VI. BI. v. Amst.// een voorval te binnen, dat voor eenigen tijd in zekere gemeente voorviel. Hat was iu deu aan vang der lente, en met het fraaie weder waren millioenen meikevers verschenen. De plaag was zoo groot, dat het gemeentebestuur eeue premie stelde van een kwartje op eiken mudzak kevers. Dit hielp. Alle jongens en meisjes gingen zoeken eu er werden wel veel kwartjes uitbetaald, maar de plaag minderde ook sterk. Op zekeren dag reed een kar voor het ge- meeutehuis. Een boer steeg af, trad binneu eu deelde mede, dat hij honderd mud meikevers bij zich had. „Maar ge bent hier niet vandaan," zeide de Burgervader. „Wel neeuik," luidde het antwoord, „ik bin von beuven uit Weeze, maor umdat wie daor niks mit die beestjes kunneu doen, heb ik ze hier ebrocht." //Neen, vriend, daar komt niets van in//, zeide de Burgemeester, „dat gaat uiet. Neem je vrachtje maar weer mee. Voor de meikevers uit andere plaatsen betalen wij uiet". O, zoo? is dat het geval. Nu, goên dag saêm," en het boertje reed weg. Eenige minuten later hoorde men een geweldig lawaai iu de hoofdstraat. Eenige opgewonden mannen drongen door tot den Burgemeester en riepen: daar ginds is eeu kerel, die al zijne meikevers laat vliegen." Men ging onderzoeken eu jawel, e<eu buiten het stadje stond ons boertje de zakken losma kende, om ze de vrijheid te hergeven. „Zeg eeus, wat voer je daar uit," luidde de barsche vraag. „Denk oe dan, dat ik die vracht weer mit neme. Denk er niet an, heur, ik kan er niks mit uutvoeren.// En het eerbare gemeentebestuur zag geen ander middel om van de honderd zakken af te komen dan door 25 gulden: uit te keeren, waarop al de kevers werden verbrand. Vanwege de voorzichtigheid echter heeft men in het ver volg daar geene premies meer beloofd. Wij zijn nieuwsgierig of de Zwolsche hoeren nu uit alle deelen van ons land ook veel mollen zullen ontvangen! Er is weder een Londensche „fir- ma" bezig slachtoffers in Nederland te maken. Wij waarschuwen er tegen, ouder opmerking, dat men in alle gevallen wel doet door met geene onbekende te Londen of elders gevestigde per sonen iu relatiëu te treden zonder vooraf inlich tingen iu te winnen. Niets is zoo zeldzaam, of er is a 1- tijd iets nog zeldzamere, zegt het N. v. d. D. Maakten wij onlangs melding van een „klaverblad van vijven", beden vertooude men ons een „kla verblad van zessen," op een veld nabij Hoorn geplukt. Vermoedelijk zal er nu wel spoedig een „van zeven" komen opdagen. Te Amsterdam is in den handel gebracht eeue Duitsche uitvinding, bestaande uit eeu geparfumeerd Batijneu kussentje, waarop ge drukt s:aat eeu waschlijst. Achter de soorten staan ruitjes afgedrukt met cijfers er in van 1 tot 24. Heeft men nu bijvoorbeeld iu te vullen 8 stuks zakdoeken, dan zoekt men die rubriek op, en s'.eekt eeue speld met zwarten kop in de ruit waar een achtje iu voorkomt enz. De zwarte spelden wonlen bij het kussentje geleverd. Perry is het verkoophuis. W o e n s d a g-a vond is brand uitge- broken in de toegangsschacht der mijn Debeers te Kimberley (Z.-A.). 800 personen werden daar door van de buitenwereld afgesloten, eu men vreest voor minstens 500 dooden, onder welke de chef der exploitatie Lindsay eu vele Euro peanen. (Zie laatste berichten.) Uit Groesbeek wordt gemeld: On der deze gemeente heelt eeue greusscbending plaats gehad. De Duitsche douauen meenden, dat zekere K. van zijne schuur, die op Ncderlandsch grond- gebied staat, iu zakken rogge had gesmokkeld naar zijn huis, dat op Pruisischen bodem staat. De douanen, die al lang op den loer hadden gelegen, pakten hem nu op Hollandsch grond gebied aan en wilden hem medevoeren, waar tegen K. zich verzette. Een van de douanen be dreigde hem met het geweer, en hief de kolf reeds omhoog, toen plotseling een Gioesbeeker te voorschijn kwam, die K. ontzetten. Eergisteren zijn 7 personen door den Burge meester vau Groesbeek gehoord, van wier ge tuigenis proces -verbaal is opgemaakt. Wij zagen zegt De Tijd heden- oohteud een bejaard man mat eene kachelpijp 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2